PDA

View Full Version : Πίσω φρένο ρύθμιση....



vangkaret
01/12/2014, 22:10
Γεία σας μετά από μια σύντομη πτώση στράβωσε το ποδόφρενο μέσα σε όλα τα προβλήματα.... και ενώ το μόνο που άφησα στο μάστορα να μου φτίαξει είναι το πόδο φρενο το είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχω γιατί είναι πολύ ψηλά τοποθετημένο.... Τόσο ψηλά που πρέπει να σηκώσω το πόδι γιατί αλλίως δεν γίνεται... Ξέρει κανείς αν παίρνει ρύθμιση ή πρέπει να το αλλάξω εντελώς και θα μπει σωστά...?

Υ.Γ. για CBF 600 2007

menelaos46
01/12/2014, 22:16
Γεία σας μετά από μια σύντομη πτώση στράβωσε το ποδόφρενο μέσα σε όλα τα προβλήματα.... και ενώ το μόνο που άφησα στο μάστορα να μου φτίαξει είναι το πόδο φρενο το είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχω γιατί είναι πολύ ψηλά τοποθετημένο.... Τόσο ψηλά που πρέπει να σηκώσω το πόδι γιατί αλλίως δεν γίνεται... Ξέρει κανείς αν παίρνει ρύθμιση ή πρέπει να το αλλάξω εντελώς και θα μπει σωστά...?

Υ.Γ. για CBF 600 2007

Να στο ζεστάνει ο μάστορας και προσεκτικά να στο φέρει εκεί που ήταν, δε νομίζω να παίρνει ρύθμιση αυτό.....

Grafton 505
01/12/2014, 23:24
Ξέρει κανείς αν παίρνει ρύθμιση ή πρέπει να το αλλάξω εντελώς και θα μπει σωστά...?

Δεν παίρνει ρύθμιση. Θα έχει στραβώσει ή θα έχει σπάσει κάποια βίδα κάπου.

Έτσι θα πρέπει να είναι.

327806

327807

Τα δικαιώματα ανοίκουν σε αυτούς που τα κατέχουν νόμιμα.

vangkaret
02/12/2014, 10:20
Σας ευχαριστώ πολύ! θα το κοιτάξω να το μαζέψω δεν θέλω να το ξανα πάω στο μάστορα γιατί μετά τη πτώση έβλεπα τα ευρώ στα μάτια του.. μου πήρε λίγο χρόνο παραπάνω αλλά μου αρέσει να το φτίαχνω μόνος μου..

Pan (dvs)
02/12/2014, 13:45
Oι βιδες 14 και 18 παιρνουνε ρυθμιση ,κατα υψος,περιπου στα 2 εκατοστα.Δεν ξερω αν σε βολευει αυτο.

327863

vangkaret
02/12/2014, 13:58
Θα το δοκιμάσω σήμερα κιολας και θα επανέλθω ευχαριστώ πολύ!!!! καλό το σχέδιο..

notakos600
02/12/2014, 14:00
Του λεβιέ ταχυτήτων δεν είναι αυτές που έβαλες;
Ή γέρασα τόσο που δεν βλέπω καλά;

lykourgi
02/12/2014, 15:14
Του λεβιέ ταχυτήτων δεν είναι αυτές που έβαλες;
Ή γέρασα τόσο που δεν βλέπω καλά;


Γέρασες...................................................................................... ......................................αλλά καλά βλέπεις. :)


Πάντως οι περισσότερες μοτοσυκλέτες έχουν κάτι αντίστοιχο και για το πεντάλ του φρένου.

Vangkaret, αν η μηχανή σου τελικά έχει ρύθμιση ύψους στο πεντάλ, έχε υπόψιν ότι πρέπει να ρυθμίσεις αντίστοιχα και τη βαλβίδα του στοπ, ώστε να ανάβει με το φρενάρισμα. Θα έχει και αυτή ρεγουλατόρο.

mreza
02/12/2014, 15:57
Πάντως οι περισσότερες μοτοσυκλέτες έχουν κάτι αντίστοιχο και για το πεντάλ του φρένου.

Vangkaret, αν η μηχανή σου τελικά έχει ρύθμιση ύψους στο πεντάλ, έχε υπόψιν ότι πρέπει να ρυθμίσεις αντίστοιχα και τη βαλβίδα του στοπ, ώστε να ανάβει με το φρενάρισμα. Θα έχει και αυτή ρεγουλατόρο.

ακριβώς,

για να βοηθήσω, αν ρυθμίζεται το πεντάλ του φρένου ρεγουλάρεται από τη βίδα με το κόκκινο βέλος και το στοπ από τη βαλβίδα. το σχέδιο είναι από το 1000 αλλά δείχνει που θα ψάξεις.

327865

Pan (dvs)
02/12/2014, 18:07
Του λεβιέ ταχυτήτων δεν είναι αυτές που έβαλες;
Ή γέρασα τόσο που δεν βλέπω καλά;

To oτι γερασες ειναι γεγονος,ασχετα με το αν ανεβασα πενταλ η τιμονι.:beer:

Τωρα να βαλω και αυτο για να αποδειξω οτι δεν γερασα εγω.:D

http://www.bike-parts-honda.com/pieces-honda-detail-163-17MER401-CBF600S4-2004-F__2000-CBF+600+FAIRING.html

Απ οτι βλεπω ειναι και τα δυο πενταλ μαζι.Ας ψαει τις αβτιστοιχες βιδες του φρενου.

mreza
02/12/2014, 18:30
http://www.bike-parts-honda.com/pieces-honda-detail-163-17MER401-CBF600S4-2004-F__2000-CBF+600+FAIRING.html

Απ οτι βλεπω ειναι και τα δυο πενταλ μαζι.Ας ψαει τις αβτιστοιχες βιδες του φρενου.
Πάνο και πάλι στο σχέδιο που έβαλες δεν φαίνεται η βίδα με τα παξιμάδια που ρεγουλάρει το ύψος του λεβιέ του ποδόφρενου για να το ψάξει.
Είναι το παξιμάδι που φαίνεται στην εικόνα που έβαλα με το κόκκινο βέλος.
Σ'αυτό που έβαλες, το Νο 6 είναι η βαλβίδα ρύθμισης του πίσω στοπ με το ελατήριο Νο7 (που από εκεί ρυθμίζεται η ευαισθησία).

Pan (dvs)
02/12/2014, 18:48
Οντως δε φαινεται.Δεν ειχα βρει τιποτε καλυτερο στην αρχη ,γι αυτο εβαλα το πρωτο.Απ οτι φαινεται επιασε τη λογικη.

Αυτο που εβαλες εσυ ειναι το κανονικο.

mreza
02/12/2014, 18:57
Απ οτι φαινεται επιασε τη λογικη.Μακάρι να το έφτιαξε.. :)




Θα το δοκιμάσω σήμερα κιολας και θα επανέλθω...
Νέα δεν έχουμε.. :p

vangkaret
03/12/2014, 09:51
Μακάρι να το έφτιαξε.. :)




Νέα δεν έχουμε.. :p


Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!! Κατάλαβα που πρέπει να το ψάξω (στο κόκκινο βελάκι, βρήκα και το μανυαλ...) αλλά λίγο ότι γύρισα αργά , λίγο το φαί...λίγο το κορίτσι :p δεν πρόλαβα να το κοιτάξω... Θα το κοιτάξω σήμερα δεν έχει ούτε φαγητό ούτε κορίτσι τίποτα!! :p :p :)

327914

Αν και από τη φώτο του σχέδιου μου φαίνεται οτι είναι fixed η απόσταση... τι να πω αν δεν το λύσω με τα σχέδια δεν βγάζουμε άκρη...

Grafton 505
03/12/2014, 22:57
Βγάλε μια - δυο φωτογραφίες πρώτα για εδώ μην λυνοδένεις τσάμπα.

vangkaret
14/12/2014, 15:56
Άργησ αρκετά αλλά το κοίταξα....πείραξα την κάτω βίδα μόνο και δεν είδα καμία διαφορά...επείδη είναι η αντλία δεν ήθελα να πειράξω την πάνω μην κάνω καμία μαλακία...θα αλλάξω και υγρα φρένων γιατί από ότι είδα έχουν μαυρίσει ...θα δοκιμάσω να το βγάλω εντελώς να δουμε.. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

mreza
14/12/2014, 19:35
Πρέπει να το λύσεις. Στο σημείο που είναι το κόκκινο βέλος έχει ένα παξιμάδι εσωτερικά που βιδώνει η βίδα (και ρεγουλάρει το ύψος του λεβιέ, θα δεις πόσο περιθώριο έχει) και με το εξωτερικό κόντρα παξιμάδι σφίγγει. Αλλά πρέπει να βγει αυτό το μικρό κομμάτι για να περιστραφεί (ρεγουλαριστεί το ύψος του πεντάλ). Οπτικά φαίνεται πόσο και αν έχει περιθώριο ρύθμισης.
328596

Άλλη μία φωτογραφία που μπορεί να βοηθήσει. Εγώ από εκεί το ρύθμισα γιατί χαμήλωσα μασπιέδες και ήρθε ψηλά ο λεβιές και τον χαμήλωσα.
328599

vangkaret
22/12/2014, 15:56
Τελικά το έφταξε ένας άλλος μάστορας... Ξεκίνησα το σάββατο να αλλάξω την αλύσιδα και προσπάθησα να ξεσφίξω το πρώτο γρανάζι με βοήθεια και δεν γινόταν με τίποτα... είχα αγοράσει και το πριτσιναδόρο από ebay 30 ευρο και ξενέρωσα τι ζωή μου..οπότε πήγα σε ένα μάστορα και μου είπε οτι πριν 2 χρόνια που είχα ξαναλλάξει την αλύσιδα δεν μου είχαν αλλάξει το γραναζι (μπροστα) ..άσχετα ότι το πλήρωσα..αστα.. anyway ξενέρωσα και δεν ήθελα να ασχολήθω με τίποτα και του είπα να κοιτάξει και το πενταλ..

αυτό που μου είπε επίσης είναι ότι μπροστίνο μου είναι λίγο βαρύ σε αίσθηση και ίσως φταίει το λάστιχο το οποίο έχασε το κέντρο του (δεν πρόσεχα και πολύ με τις πιέσεις)..
το θέμα είναι ότι έχω αλλάξει μπροστά ρουλεμάν και λάδια στις μπουκαλες αλλα δεν ξέρω....τα έχω αλλάξει ή μου την έφεραν πάλι όπως με τα γρανάζια??

Α και το θέμα με τα λάστιχα και στα προήγουμενα λάστιχα το έίχα....(πάλι δεν πρόσεχα πιέσεις όμως...)

fandom cbf600
17/02/2015, 19:20
Καλησπέρα, είχα το ίδιο πρόβλημα με πετάλ φρένου κ ο μάστορας με ένα μεγάλο κάβουρα το εφερε σιγά-σιγά στην θέση του!!