PDA

View Full Version : θελω πληροφοριες



john.newbie
02/12/2014, 17:57
Καλησπέρα είμαι 18 και έχω αποφασίσει μολίς μαζεύω τα λεφτά που κοντευω να αγοράσω μια enduro ...δεν έχω καμια επαφη με μηχανές αν κ έχω δίπλωμα αυτοκίνητου αν μετράει ...θα ήθελα να με ενημερωσετε λίγο σχετικα με το τι πρεπει να γνωρίζω αν οι enduro πάνε Κάλα σε δρόμο και αν είναι κακές οι διχρονες ..ευχαριστώ!:)

taisteal
02/12/2014, 17:59
Κακες σε χαρακτηρα εννοεις;;;;;Παλιοχαρακτηρες δηλαδη;;;;
Οχι δεν πανε καλα σε δρομο.
Οχι,το διπλωμα αυτοκινητου δεν μετραει..

john.newbie
02/12/2014, 18:04
Χαχα δίκιο εχεις για το κακές λάθος το ΠΑ άλλα καταλάβες..αν αλλάξω λάστιχα ??

taisteal
02/12/2014, 18:07
Χαχα δίκιο εχεις για το κακές λάθος το ΠΑ άλλα καταλάβες..αν αλλάξω λάστιχα ??


Τοτε παρε motard
Το διπλωμα θα σε καλυπτει;;

Bradipous
02/12/2014, 18:09
Χαχα δίκιο εχεις για το κακές λάθος το ΠΑ άλλα καταλάβες..αν αλλάξω λάστιχα ??

Ενα σετ καινουρια λαστιχα ειναι παντα ευπροσδεκτα. :evil:



Παντως για την οδηγηση 2τροχου ειθισται πρωτα να βγαζουμε διπλωμα, think for it.

john.newbie
02/12/2014, 18:15
Σωστο αυτό για motard δεν το χα σκεφτεί απλα φοβάμαι μην είναι πολύ πιο βαριά κυβικά κτλπ απο οτι μια enduro ...και για το δίπλωμα εννοειται πως αμα αποφάσισε να την πάρω θα κάνω μαθήματα

Bob_o_mastoras
03/12/2014, 01:34
Eφοσον εισαι ακομα 18 νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις διπλωμα Α1 τουτεστιν εως 125 cc ή 11 kw ισχυς. Σε αυτα τα κυβικα και εντουρο-μοταρντ εχεις να επιλεξεις μεταξυ του xr125, xt125, dr125.
Πολυ καλα ως εισαγωγικες μοτοσυκλετες για να μαθεις να οδηγεις σωστα.
Καλυτερα ομως να κανεις τα πρωτα βηματα με κατι χωρις συμπλεκτη αν δεν εχεις ξαναοδηγησει διτροχο.

amyroukai
03/12/2014, 08:09
Καλυτερα ομως να κανεις τα πρωτα βηματα με κατι χωρις συμπλεκτη αν δεν εχεις ξαναοδηγησει διτροχο.
Ωρε πα καλά ή σε χάλασαν τα τσάγια; Συμπλέκτη και κιβώτιο, να μάθει ο άνθρωπος να οδηγεί. Θα του πάρει μιά μέρα παραπάνω να συνηθίσει το χέρι και το πόδι σε σχέση με ένα αυτόματο; Ε σιγά τα αυγά.

Οι προαναφερθείσες είναι μιά χαρά μοτό και έχει και στις στοκ διαστάσεις ζαντών λάστιχα που είναι πιο πολύ ασφάλτινα παρά χωμάτινα οπότε δεν ξοδεύεσαι κιόλας για στεφάνια και ακτίνες ή για δεύτερο σετάκι ζάντες.
Το βάρος είναι σαν ένα παπί για τα 125άρια και όχι οι ασφάλτινων διαστάσεων ζάντες (αν υποθέσουμε ότι παίρνεις motard) δεν κάνουν αισθητή διαφορά σε κιλά.
Με τα δίχρονα ένα "κακό" βρίσκω, δεν είναι πολύ φιλικά για καθημερινά (δεν είχα ποτέ, από ότι έχω διαβάσει για το πως αποδίδει ο κινητήρας). Συν το ότι καίνε το κατιτίς παραπάνω, πράγμα που μετράει στις μέρες μας.

john.newbie
03/12/2014, 15:33
Ωραία αυτό με τα κιλά το σκεφτόμουν κ με βοήθησε η απάντηση..αρα τελικώς επειδή έχω βρει μια εντουρο που μαρεσει Πόλυ και μαρεσει το στυλ που είν πιο λεπτές κανουν γ δρόμο με αλλαγή λάστιχων η όχι??

Bob_o_mastoras
03/12/2014, 15:36
Kαι τα off-road λαστιχα πατανε στο δρομο απλα θελουν μια καποια προσοχη και χαμηλες ταχυτητες. Επισης θα φθαρθουν σε συντομοτερο χρονικο διαστημα. Κατα τα αλλα ειναι ασφαλη.
Για πες τι μηχανη βρηκες και τι λαστιχα φοραει.

john.newbie
03/12/2014, 16:09
Ktm lc2,,yamah dt-r,,honda xlr και μια txm που δεν ξερω μάρκα ...μια απ αυτές κυρίως η πρωτη ..
Λάστιχα δεν γνωρίζω

Bob_o_mastoras
03/12/2014, 16:21
Δεν θα σε καλυπτει το διπλωμα ομως για καμια (η TXM δεν ξερω τι ειναι). Και χωρις διπλωμα αντιμετωπιζεις σοβαρες ποινικες ευθυνες αν εμπλακεις σε ατυχημα, ακομα και χωρις να εχεις καμια ευθυνη για την προκληση του. Και αντιμετωπιζεις και ποινικες ευθυνες φυσικα και σε τυχον ελεγχο απο αστυνομια και δεν σε καλυπτει φυσικα και η ασφαλιστικη.
Μετα τα 20 ετη μπορεις να παρεις διπλωμα α2 για εως 35kw ισχυ και μετα απο 2 χρονια δηλαδη στα 22 το Α που ειναι απεριοριστο. Αλλιως για να εκδοσεις το Α κατευθειαν πρεπει να εισαι 24 χρονων.

Και λογω ισχυος το α1 δεν καλυπτει ουτε το dt που ειναι 125cc.

Oποτε καλυτερα κοιτα για καποιο απο αυτα που προανεφερα για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου να μην μαζευεις δικαστηρια.

Lioulios
03/12/2014, 16:27
Mάλλον αυτό λέει

Keeway txm 200

327918

Bob_o_mastoras
03/12/2014, 16:34
Kοιτα ενα ωραιο μηχανακι για τη φαση σου τωρα:

327925

Kαι αλλο ενα:

327928

Μια χαρα θα σε βολεψουν αυτα για τωρα. Ειναι και ομορφα! :)

john.newbie
04/12/2014, 01:55
Ποια μοντέλα είναι?? Yamaha xt και?

Lioulios
04/12/2014, 09:41
Suzuki dr 125 το άλλο