PDA

View Full Version : Επισκευη ηλεκτρονικης



thunder ace
02/12/2014, 21:06
Σε derbi 125 4T εχει προβλημα η ηλεκτρονικη.Ειχε επισκευαστει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη(τωρα δεν μπορω να τον βρω)αλλα τωρα εχει παλι προβλημα.Μηπως γνωριζετε αν κανει απο αλλο μοντελο(πχ χτ125-χr125);συμφερει να ξαναεπισκευαστει;μηπως μπορω να κανω κατι μονος μου;(πιανουν τα χερια μου).Το μηχανακι ειναι φιλου.

Dbnn
03/12/2014, 04:27
Αμα εχει εποξικη μεσα για στεγανοποιηση ξεχνα την. Αν ειναι cdi συνηθως χαλαει ο πυκνωτης στην εξοδο. Αλλα αν αλλαξει ο πυκνωτης και δεν δουλεψει θελεις παλμογραφο καιυπομονη.....

thunder ace
03/12/2014, 08:12
Αμα εχει εποξικη μεσα για στεγανοποιηση ξεχνα την. Αν ειναι cdi συνηθως χαλαει ο πυκνωτης στην εξοδο. Αλλα αν αλλαξει ο πυκνωτης και δεν δουλεψει θελεις παλμογραφο καιυπομονη.....
Α...ωστε δεν ειναι θεμα μονο αλλαγης καποιου πυκνωτη(αν ειναι αυτο το προβλημα).Τι κανει ο παλμογραφος;

OldMan
03/12/2014, 11:37
Τι κανει ο παλμογραφος;
Τελευταία που τον είδα δεν ήταν και στα high του...

(κάτι οι ακροδέκτες, κατι ο σωλήνας στην οριζοντια απόκλιση... για να μην μιλήσω για τον φωρατή γαληνίτη:()

thunder ace
03/12/2014, 14:38
Τον καημενο περαστικα του:lol:Λοιπον παιδια τελος ,το παιδι τελικα πηγε σε "μαστορα"και τον εφτιαξε,40ευρω παρακαλω!!!!!Ευχαριστω.

thunder ace
03/12/2014, 18:01
Ακυρο παιδια.Το μηχανακι ακομα εχει το ιδιο προβλημα(Περνει μπροστα κανονικα,φευγεις και μετα 5 λεπτα πορειας κοβει εντελως και σβηνει.Περνει ξανα εμπρος μετα απο 5μιζιες).Μεχρι τωρα εχει αλλαξει πολαπλασιαστη-καρπυρατερ-σωληνακια βενζινης,το ρουμπινετο κατεβαζει κανονικα βενζινη.Η μπαταρια ειναι ενταξει φορτιζει κανονικα. Πιστευαμε οτι μετα απο την επεμβαση στην ηλεκτρονικη θα διορθωνοταν το προβλημα,αλλα τιποτα.Πειτε ρε παιδια καποια ιδεα.

OldMan
03/12/2014, 19:03
Πειτε ρε παιδια καποια ιδεα.
Για τα 40€ ή γενικότερα..??

thunder ace
03/12/2014, 20:02
Για τα 40€ ή γενικότερα..??Καλα ,για τα 40ευρω δεν λεω τιποτα.Αν τουλαχιστον ειχε φτιαχτει το μηχανακι χαλαλι.Η υποθεση ειναι οτι το παιδι τραβιεται-πληρωνει και ακομα δεν εχει μηχανακι.Τι να πω.

catmaster
03/12/2014, 20:27
Δεν είναι η ηλεκτρονική , να τσεκάρει αν του κάνει τα κόλπα με το μηχανάκι με φουλαρισμένο τεπόζιτο και να το ψάξει πρώτα από εκεί

thunder ace
03/12/2014, 20:32
Δεν είναι η ηλεκτρονική , να τσεκάρει αν του κάνει τα κόλπα με το μηχανάκι με φουλαρισμένο τεπόζιτο και να το ψάξει πρώτα από εκεί
ΕΞΗΓΗΣΟΥ:D δεν τοπιασα.

catmaster
03/12/2014, 20:46
Κατα πάσα πιθανότητα εχει κλείσει η "αναπνοή" στο τεπόζιτο που είναι είτε από καμιά βουλωμένη τρύπα στην τάπα είτε από βουλωμένο σωληνάκι από κάτω

αν την ώρα που σταματήσει και μείνει , ανοίξει την τάπα και ξαναβάλει μπροστά και πάρει αμέσως , ξεχάστε τα περί ρευμάτων ηλεκτρονικών κλπ , ψάξτε εκεί

thunder ace
03/12/2014, 20:56
Κατα πάσα πιθανότητα εχει κλείσει η "αναπνοή" στο τεπόζιτο που είναι είτε από καμιά βουλωμένη τρύπα στην τάπα είτε από βουλωμένο σωληνάκι από κάτω

αν την ώρα που σταματήσει και μείνει , ανοίξει την τάπα και ξαναβάλει μπροστά και πάρει αμέσως , ξεχάστε τα περί ρευμάτων ηλεκτρονικών κλπ , ψάξτε εκείΤωρα το απογευμα που ηρθε ο μικρος απο το σπιτι μου και τα λεγαμε,του ειπα και αυτη τη περιπτωση.Μου απαντησε οτι το λειτουργησε με ανοικτη την ταπα και εκανε τα ιδια.

Dbnn
04/12/2014, 05:05
Τον καημενο περαστικα του:lol:Λοιπον παιδια τελος ,το παιδι τελικα πηγε σε "μαστορα"και τον εφτιαξε,40ευρω παρακαλω!!!!!Ευχαριστω.
Για δωσε ινφο για τον μαστορα.....

thunder ace
04/12/2014, 08:12
Καλημερα.Δεν τον γνωριζω.Εχθες το βραδυ που τα λεγαμε με τον μικρο,τον ρωτησα:ρε κοιταξατε αυτο;το κοιταξαμε,κοιταξατε το αλλο;κοιταξαμε,πηνια κοιταξατε;οχι μου λεει.Υπαρχει περιπτωση να τα κανει αυτα απο πηνια;δηλαδη να περνει ,αλλα μετα απο πορεια 4-5 χιλ να κοβει μεχρι που σβηνει;

notakos600
04/12/2014, 08:14
Καρμπυρατέρ μυρίζει η φάση, στεγνώνει από βενζίνη αφού κάψει όση έχει το λεκανάκι.
Είσαι σίγουρος πως έβαλε καινούργιο καρμπυρατέρ; Αν ναι, γνήσιο ή ΟΕΜ;
Επίσης κάτι άλλο, όταν του ξανασβήσει να βγάλει το μπουζί και να δει αν υπάρχει σπινθήρας την συγκεκριμένη στιγμή.
Αν όχι, βάλτε και τα πηνία στο σενάριο.

thunder ace
04/12/2014, 08:38
Οταν το πρωτοπηγε στον μαστορα ,του βαλανε ενα καρμπυρατερ ,το πηγε μια βολτα ,αλλα του εκανε ΠΑΛΙ τα ιδια.(δεν γνωριζω αν ηταν γνησιο η οεμ,αλλα οσο δουλεψε πηγαινε καλυτερα απο θεμα γκαζιου,μεχρι που του εσβησε)Οποτε μαλλον δεν ειναι θεμα καρμπυλατερ.Σημερα το παει πισω,μετα την χθεσινη αποτυχημενη επισκευη της ηλεκτρονικης.

sapila racing
04/12/2014, 09:06
Οπως αναφερθηκε πιο πανω, τωρα πρεπει να μπούν και τα πηνία στην εξισωση.
Πολλές φορές τα συμπτώματα ειναι ακριβώς αυτα που περιγράφεις. Δουλεύει μεχρι να ζεσταθεί και μετα τελος.

bros400pgm
04/12/2014, 09:36
Nα κανω μια ερωτηση σχετικη/ασχετη. ΕΑΝ ειναι το προβλημα στα πηνια δεν θα δουλευε μεχρι να αποφορτιστει η μπαταρια?

sapila racing
04/12/2014, 09:48
Nα κανω μια ερωτηση σχετικη/ασχετη. ΕΑΝ ειναι το προβλημα στα πηνια δεν θα δουλευε μεχρι να αποφορτιστει η μπαταρια?

Εξαρτάται απο το σύστημα.
Για παράδειγμα υπαρχουν πολλές μοτο που δουλεύουν κανονικά χωρίς καθόλου μπαταρία, αλλά δεν δουλεύουν με πρόβλημα στα πηνία.

AGGASAMM
05/12/2014, 13:30
Aκυρο παιδια βρηκα λυση, τωρα για ποσο θα κρατησει δεν ξερω! καινουργια ηλεκτρονικη 15 ευρω απο lifan 125 δοκιμασα σημερα και πετουσε το εργαλειο xd. Μπορω να πω οτι δουλευε πολυ σωστα το μονο μειων ειναι οτι δεν θα εχω στροφομετρο αλλα δεν με απασχολει ηδιαιτερα ετσι και αλλιως δεν δουλευε σωστα!Αν κατι παει στραβα ΠΑΛΙ θα σας ενημερωσω!

notakos600
05/12/2014, 15:19
Aκυρο παιδια βρηκα λυση, τωρα για ποσο θα κρατησει δεν ξερω! καινουργια ηλεκτρονικη 15 ευρω απο lifan 125 δοκιμασα σημερα και πετουσε το εργαλειο xd. Μπορω να πω οτι δουλευε πολυ σωστα το μονο μειων ειναι οτι δεν θα εχω στροφομετρο αλλα δεν με απασχολει ηδιαιτερα ετσι και αλλιως δεν δουλευε σωστα!Αν κατι παει στραβα ΠΑΛΙ θα σας ενημερωσω!

:beer:
Έχω 2-3 από το lifan 110 που είναι ίδιες ακριβώς και κάποιες από διάφορα τετράχρονα 125-250.
Αν το ήξερα θα στις είχα στείλει να πειραματιστείς.
Δεν θα έχεις στροφόμετρο, ε και; Οδήγηση δια της ακοής.

AGGASAMM
05/12/2014, 23:32
καλα δεν εχω θεμα απο μωρο με αυτα ασχολουμαι ξερω ποτε πρεπει να αλλαξω ταχυτητα xd! :)