PDA

View Full Version : YAMAHA F1ZR ΣΕ YAMAHA ALFA 100



kostas-hyosung
02/12/2014, 22:23
Καλησπερα μαστορια!! μπηκα και παλι στο site που μπορω να πω το θεμα μου και να μου λυθει το προβλημα και η απορια πριν κανω καποια κινηση,λοιπον εχουμε και λεμε,επεσε στα χερια μου ενα yamaha ALFA R 100αρι το οποιος εχει ελαφρως κολλημενο πιστονι χωρις να εχει φαει κυλινδρο,εμαθα οτι η yamaha εχει παψει να το στηριζει απο ανταλλακτικα εδω και 10 χρονια οποτε δεν κυκλοφορει τιποτα στην αγορα,μου ερχεται λοιπον η απορια..... η μανισια διαμετρος κυλινδρου ειναι στα 50 χιλιοστα,αν κανω ενα ρεκτιφιε στον κυλινδρο και τον κανω στα 52 θα μπορεσω να βαλω πιστονι απο Yamaha F1 διχρονο?? οι κινητηρες φαινονται ιδιοι εξωτερικα αλλα το μεσα τους ειναι το θεμα.... ;)
(κυλινδρος απο f1 δοκιμαστηκε απο ενα φιλαρακι και δεν μπαινει)

OldMan
03/12/2014, 12:19
η μανισια διαμετρος κυλινδρου ειναι στα 50 χιλιοστα,αν κανω ενα ρεκτιφιε στον κυλινδρο και τον κανω στα 52
Λιγο βαρβαρο δεν το βρίσκεις..??


θα μπορεσω να βαλω πιστονι απο Yamaha F1 διχρονο??
Αν είναι μόνο να το βαλεις, θα μπορέσεις...
(αν είναι ΚΑΙ να δουλέψει πρέπει να του κουρεψεις την κεφαλα, να του αλλαξεις dressing code - μπλουζα/φούστα, τσαντούλα και πατούμενα και να του βαλεις και κατι εξτραδάκια σε μασαζοκορσέ μέσης..)


οι κινητηρες φαινονται ιδιοι εξωτερικα αλλα το μεσα τους ειναι το θεμα....
Αν δεν σε ενδιαφέρει ο εσωτερικός της κόσμος και εξωτερικά είναι μπάνικια, βουρ στον πατσά...!!!


κυλινδρος απο f1 δοκιμαστηκε απο ενα φιλαρακι και δεν μπαινει
Άμα το φιλαράκι σου δεν έβαλε αίσθημα στην περίπτωση...

kapnias
04/12/2014, 22:14
Κοιτα που εκτος απο τον κουμπάρο μου που νοστάλγησε τα νιατα του υπάρχει και άλλος με Α100 !!

Το πιστόνι απο f1 μπαίνει και μάλιστα το έβαλα πριν λίγες μερες.
Το κακό είναι οτι ουτε απο f1 δεν υπάρχουν πιστόνια,αν βρείς japan πιστόνι θα είσαι τυχερός.
Αν μάλιστα το δουλεύεις πόλη, κλάφτα.
Δεν έβαλε για πλάκα η yamaha το φουρφούρι στο f1.
Παντως αν θέλεις κάνε ενα τηλέφωνο στο μοτο Ματακο στη Θεσαλονίκη, κατι του έχει μεινει απο Α100.
Ο κουμπάρος μου για να το κάνει ανακατασκευή μάζεψε οτι ανταλλακτικο υπήρχε απο Πελοπόννησο μέχρι Αλεξανδρούπολη!!

kostas-hyosung
07/12/2014, 14:07
Κοιτα που εκτος απο τον κουμπάρο μου που νοστάλγησε τα νιατα του υπάρχει και άλλος με Α100 !!

Το πιστόνι απο f1 μπαίνει και μάλιστα το έβαλα πριν λίγες μερες.
Το κακό είναι οτι ουτε απο f1 δεν υπάρχουν πιστόνια,αν βρείς japan πιστόνι θα είσαι τυχερός.
Αν μάλιστα το δουλεύεις πόλη, κλάφτα.
Δεν έβαλε για πλάκα η yamaha το φουρφούρι στο f1.
Παντως αν θέλεις κάνε ενα τηλέφωνο στο μοτο Ματακο στη Θεσαλονίκη, κατι του έχει μεινει απο Α100.
Ο κουμπάρος μου για να το κάνει ανακατασκευή μάζεψε οτι ανταλλακτικο υπήρχε απο Πελοπόννησο μέχρι Αλεξανδρούπολη!!

Δηλαδη αμα πω να βαλω πιστονι f1 θα το ανοιξω στα 52 και θα μπει κουτι?? πιστονι f1 βρηκα! ;)

kapnias
07/12/2014, 21:01
Δηλαδη αμα πω να βαλω πιστονι f1 θα το ανοιξω στα 52 και θα μπει κουτι?? πιστονι f1 βρηκα! ;)

Μπάινει κουτί, μπορείς να το δοκιμάσεις βαζοντας τον ιδιο πείρο στα δυο πιστόνια δίπλα δίπλα.
Το χιτώνιο του Α100 παίρνει ρεκτιφιέ μέχρι 54-55 χιλιοστα.

kostas-hyosung
08/12/2014, 21:40
Μπάινει κουτί, μπορείς να το δοκιμάσεις βαζοντας τον ιδιο πείρο στα δυο πιστόνια δίπλα δίπλα.
Το χιτώνιο του Α100 παίρνει ρεκτιφιέ μέχρι 54-55 χιλιοστα.

Ναι το εκανα αυτο και ειδα οτι ειναι στο ιδιο υψος τα 2 αυτα πιστονια,αμα βαλω και κυλινδρο f1 πανω στο Α100 θα ταιριαξει?? γιατι ο παλιος εχει και κατι γραμμες... :)

kapnias
08/12/2014, 21:50
Ναι το εκανα αυτο και ειδα οτι ειναι στο ιδιο υψος τα 2 αυτα πιστονια,αμα βαλω και κυλινδρο f1 πανω στο Α100 θα ταιριαξει?? γιατι ο παλιος εχει και κατι γραμμες... :)


Για τον κυλινδρο του f1 δεν ξερω να σου πω αν μπαινει, αλλα ακόμα και αν μπαινει μπορεί να έχεις θέμα με την ψυξη.
Οι ψυκτρες εχουν διαφορετική φορά στο F1 λογω του βεντιλατερ που εχει στο πλάι.
Καλυτερα να πάς για ρεκτιφιέ τον κυλινδρο και ακόμα καλύτερα να ψάξεις για μαμα πιστονι απο Α100.
Το παπί ειτε με 50 χιλιοστά ειτε με 52 ψόφιο ειναι, θέλει πολλά πράγματα για να εχει γκάζι.

kostas-hyosung
09/12/2014, 14:35
Για τον κυλινδρο του f1 δεν ξερω να σου πω αν μπαινει, αλλα ακόμα και αν μπαινει μπορεί να έχεις θέμα με την ψυξη.
Οι ψυκτρες εχουν διαφορετική φορά στο F1 λογω του βεντιλατερ που εχει στο πλάι.
Καλυτερα να πάς για ρεκτιφιέ τον κυλινδρο και ακόμα καλύτερα να ψάξεις για μαμα πιστονι απο Α100.
Το παπί ειτε με 50 χιλιοστά ειτε με 52 ψόφιο ειναι, θέλει πολλά πράγματα για να εχει γκάζι.

Πιστονι καινουργιο μαμα απο Α100 στην ελλλαδα τιποτα...το παπι στα 50 χιλιοστα ειχε πολυ τραβηγμα αλλα δεν ειχε τελικες δηλαδη 100-110.;)

OldMan
10/12/2014, 13:06
γιατι ο παλιος εχει και κατι γραμμες... :)

το παπι στα 50 χιλιοστα ειχε πολυ τραβηγμα αλλα δεν ειχε τελικες
Φταίει που οι γραμμές ήταν οριζόντιες....
(βοηθούσαν πολύ στην ροπή..)

Άμα τις κανεις καθετες θα στροφαρει τρελά...

100cc
10/12/2014, 16:29
To καλοκαίρι εκανα ανακατασκευή το δικό μου και πιστόνια όπως και ελατήρια φλατζες κλπ υπάρχουν Ελλάδα.

Αν κατι δεν υπάρχει ερχεται απο Ολλανδία ή Ιαπωνία.

Εχεις απευθυνθεί σε Υamaha ανταλλακτικά και σου είπαν οτι δεν υπάρχει πιστόνι; (πχ Μεσογείων;)

Απο πλαστικά και τετοια δεν υπάρχει πλέον τίποτα.

kostas-hyosung
13/12/2014, 19:12
Φταίει που οι γραμμές ήταν οριζόντιες....
(βοηθούσαν πολύ στην ροπή..)

Άμα τις κανεις καθετες θα στροφαρει τρελά...

Αμα εχω τις αριστερη-δεξια καθετες και τις πανω κατω αριζοντιες τοτε τι γινεται?? ;)

kostas-hyosung
13/12/2014, 19:13
To καλοκαίρι εκανα ανακατασκευή το δικό μου και πιστόνια όπως και ελατήρια φλατζες κλπ υπάρχουν Ελλάδα.

Αν κατι δεν υπάρχει ερχεται απο Ολλανδία ή Ιαπωνία.

Εχεις απευθυνθεί σε Υamaha ανταλλακτικά και σου είπαν οτι δεν υπάρχει πιστόνι; (πχ Μεσογείων;)

Απο πλαστικά και τετοια δεν υπάρχει πλέον τίποτα.

Μιλας για το Α100 η για το F1??

kapnias
13/12/2014, 22:31
Μιλας για το Α100 η για το F1??
Για το Α100.
Ο κουμπάρος μου αγόρασε μέχρι και γνήσια εξάτμιση απο τον αντιπρόσωπο στα Χανιά.

100cc
17/12/2014, 13:26
Μιλας για το Α100 η για το F1??

Mιλάω για Α100 και οι κωδικοί που σου έχω κανει ποστ είναι για Α100.

kostas-hyosung
21/12/2014, 19:54
Ενταξει τελικα το βρηκα την ακρη του,εβαλα πιστονακι καινουριο γνησιο μαζι με ελλατηρια (ενα 60αρι στον κολο) και ενα γυαλισμα τον κυλινδρο και τωρα ειμαι στα στρωσιματα,ευχαριστω παντως.

kapnias
21/12/2014, 20:00
Βαλε λιγο λαδακι στο τεπόζιτο στο στρωσιμο, περίπου 1% εξτρα απο το κανονικο μονο για το στρωσιμο.

kostas-hyosung
22/12/2014, 22:44
Βαλε λιγο λαδακι στο τεπόζιτο στο στρωσιμο, περίπου 1% εξτρα απο το κανονικο μονο για το στρωσιμο.

Βενζινολαδο το δουλευω χωρις αντλια και παντα οταν κανω μιξη παντα ομως βαζω και λιγο παραπανω για σιγουρια ;)

OldMan
23/12/2014, 14:11
Καλό πραμα η σιγουριά...;)

(τουλάχιστον οσον αφορά στα διαστήματα αλλαγής λαδωμενου μπουζί και πετροβάμβακα εξάτμισης...)

100cc
23/12/2014, 17:19
H εξατμιση του δεν εχει πετροβάμβακα. :)

kostas-hyosung
23/12/2014, 20:44
Καλό πραμα η σιγουριά...;)

(τουλάχιστον οσον αφορά στα διαστήματα αλλαγής λαδωμενου μπουζί και πετροβάμβακα εξάτμισης...)

Πετροβαμβακα δεν εχει η εξατμιση,μπουζι δεν μου λαδωσε ποτε απο περισσοτερο λαδι στην βενζινη,οποτε ειμαστε ενταξει ;)