PDA

View Full Version : Αντιψυκτικό



petros3110
03/12/2014, 16:31
Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει αντιψυκτικό που να βράζει αργότερα σε υψηλότερη θερμοκρασία? Κάπου παλαιότερα κάτι είχα ακούσει αλλά δεν θυμαμαι και σε ένα μπεβερλυ 500 που έχω σε κίνηση βαράει υπερωρίες το βεντιλατέρ ακόμα και τώρα(χειμώνας). Υπάρχει περίπτωση να βελτιώσω αυτό το θέμα?

OldMan
03/12/2014, 19:09
Καμία σχέση η θερμοκρασία βρασμού με τον ανεμιστήρα...
(αν ήταν να δούλευε το βεντιλατέρ αφού έβραζε το αντιπηκτικό την είχαμε κατσει την βαρκα..);)

Το βεντιλατερ σου ενεργοποιείται από την θερμοκρασία του αντιπηκτικού η οποία είναι ψηλή προφανως γιατί δεν ψύχεται καταλληλα..
(είτε από βρώμικες σίτες ψυγείου είτε από λιγότερη ποσότητα από την προβλεπόμενη είτε από πρόβλημα στην αντλία..)



Και δεν είναι αντιΨΥκτικό λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε....!!!!:D:D:D

petros3110
03/12/2014, 20:30
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeμην πάθεις και κανα εγκεφαλικό! παππού τα μπεβ 500 έτσι τα χει φτιαξει ο ιταλος να δουλευουν κ λεμε αν υπάρχει κάτι για να βελτιωθει να μην δουλευουν στο παρα λιγο κοκκινα....κάπου εχει λεχθεί για κάποιοα ΝΕΡΟΖΟΥΜΟ που είχε περισσότερες αντοχές σε θερμοκρασία...και έτσι δεν αναβε τοσο συχνα το βεντιλατερ

catmaster
03/12/2014, 20:51
κάνε πρώτα εναν ελεγχο αν έχεις αρκετη ποσοτητα μέσα

μετα δομίμασε να βαλεις αιθυλενογλυκόλη αραιωμενη με απεσταγμενο νερό 30-70 αναλογια και θα δεις αν βελτιωθεί η κατασταση

(πάντως αν το ανοίξεις το ψυγείο και δεις σαυρες και βατραχια δεν χρειάζεται να δοκιμάζεις περιεργα μίγματα )

petros3110
03/12/2014, 20:58
κάνε πρώτα εναν ελεγχο αν έχεις αρκετη ποσοτητα μέσα

μετα δομίμασε να βαλεις αιθυλενογλυκόλη αραιωμενη με απεσταγμενο νερό 30-70 αναλογια και θα δεις αν βελτιωθεί η κατασταση

(πάντως αν το ανοίξεις το ψυγείο και δεις σαυρες και βατραχια δεν χρειάζεται να δοκιμάζεις περιεργα μίγματα )

ειναι καθαρό φίλε απλά είναι καιρός να αλλάξω το παραφλού (όπως θες πες το) και ρωτώ για αυτό που κάπου κάποτε είχα διαβάσει αλλά κ γω γερναω και με σκεπτικό ότι το βελντιρατέρ θα αναβει αργοτερα, θα σβηνει,αλλα θα ξαναανάβει παλι αργότερα(χρονικά πάντα) ρωτάω

OldMan
04/12/2014, 14:00
κάπου εχει λεχθεί για κάποιοα ΝΕΡΟΖΟΥΜΟ που είχε περισσότερες αντοχές σε θερμοκρασία...
Κανόνισε γιατί δεν σε πήρα με καλό ματι εσένα..!!:D

Ασε τις "αντοχές" ήσυχες (όπου και αν αναφέρεσαι..)

Το καθαρό νεράκι (απιονισμένο και δισαπεσταγμένο) έχει την μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα από όλα τα αντιπηκτικά ζουμιά...!!!
(δοκίμασε για λίγο καιρό να βάλεις ΜΟΝΟ νερό στο ψυγείο για να δεις αν είναι θέμα του αντιπηκτικού σου ή πρόβλημα κυκλώματος - αλλα μην το αφήσεις για πολύ γιατί θα στεναχωρεθεί σφόδρα το ψυγείο και το χιτώνιό σου..)

vaska
04/12/2014, 14:36
Αν και στα είπανε σωστά οι από πάνω, μιας και περιμένω πελάτη κι έχω λίγο χρόνο θα σου γράψω έναν συλλογισμό για να δεις το λάθος σου.

Ας πούμε ότι έχουμε 2 ζουμιά, το ένα βράζει στους 100 και το άλλο στους 120 βαθμούς (δεν θα πιάσουμε θερμοχωρητικότητες γιατί θα στεναχωρηθεί σφόδρα ο Σαλλονικιός και δεν το θέλουμε πίστεψέ με).

Βάζουμε λοιπόν το ζουμί 1 στο μηχανάκι και παρατηρούμε ότι στους 70 βαθμούς (ας πούμε) παίρνει μπροστά το βεντιλατέρ.

Αδειάζουμε το ζουμί 1 και βάζουμε το ζουμί 2 στο μηχανάκι και κοίτα να δεις πλάκα, το βεντιλατέρ και πάλι στους 70 θα ανάψει.

Οπότε παρατάμε τα ζουμιά και κοιτάμε μία την ποσότητα του αντιπηκτικού και αν αυτή είναι εντάξει κοιτάμε το λοιπό κύκλωμα όπως επίσης κοιτάμε και για φραγμένες σίτες (όχι τις έξυπνες) κλπ κλπ κλπ.

petros3110
04/12/2014, 15:17
καταλαβαίνω το τι λέτε, απλά ο χρόνος που το ένα φτάνει 70 είναι πάντα ίδιος??? αυτό εγώ εννοώ
επίσης το συγκεκριμένο μηχανακι έτσι δούλευε πάντα κ έτσι δουλεύουν όλα...δεν πρόκειται για κάποια βλάβη αλλά ας πούμε μειονέκτημα κ επειδή έρχεται ο καιρός για αλλαγή του αντιπηκτικού ρωτώ ...

Bowleno
04/12/2014, 15:49
καταλαβαίνω το τι λέτε, απλά ο χρόνος που το ένα φτάνει 70 είναι πάντα ίδιος??? αυτό εγώ εννοώ
επίσης το συγκεκριμένο μηχανακι έτσι δούλευε πάντα κ έτσι δουλεύουν όλα...δεν πρόκειται για κάποια βλάβη αλλά ας πούμε μειονέκτημα κ επειδή έρχεται ο καιρός για αλλαγή του αντιπηκτικού ρωτώ ...

Αυτό σου λέμε, ο ίδιος είναι....

Αλλαγή αντιπηκτικού/παραφλού/νερόζουμου και να κάνεις αν δεν βρεις την αιτία που το προκαλεί, μια τρύπα στα ζουμιά θα κάνεις αν η ποσότητα που περιέχει το ψυγείο είναι οκ και δεν βρεις και τα σαμιαμίδια μέσα, που σου είπαν πιο πάνω....

Εγώ, π.χ. έχω τα ίδια υγρά στο ψυγείο 4,5 συναπτά έτη και ποτέ δεν έχει πάρει μπρος το βεντιλατέρ (προς πονηρούς: όχι, ΔΕΝ έχουν πρόβλημα τα ηλεκτρικά μου :D )

toyar
04/12/2014, 16:16
η βαλβιδα του βεντιλατερ ειναι σιγουρο οτι δεν δινει εντολη νωριτερα;
απο μιγμα το μηχανακι ειναι οκ ή μηπως ειναι φτωχο;
ο θερμοστατης ανοιγει οταν πρεπει;
το ψυγειο ειναι καθαρο μεσα εξω;

Greenthing
04/12/2014, 16:21
επειδη ειχε συνβει και σε ενα φιλαρακι το ιδιο.... εισαι σιγουρος οτι η τρομπα νερου δεν εχει ψοφισει?

petros3110
04/12/2014, 16:35
ρε παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά λέμε ότι αυτά τα μπουρδμπεβερλυ έτσι είναι από καινούρια...

petros3110
04/12/2014, 16:38
αυτή την παπαριά τη γνωρίζει κανένας? http://www.redlineoil.com/Products.aspx?pcid=10

VASOS
04/12/2014, 18:17
Άστο καλύτερα αυτό το μαγικό ζωμό και μείνε σε αυτά που προείπε ο Παλιάνθρωπας και ο Catmaster

bros400pgm
04/12/2014, 18:24
Yπαρχει καποιο μαγαζι Αθηνα να αγορασω το παραπανω? Κατα προτιμηση να στελνει και Πατρα. Δεν το βρισκω πουθενα εδω γυρω.

petros3110
04/12/2014, 18:33
Yπαρχει καποιο μαγαζι Αθηνα να αγορασω το παραπανω? Κατα προτιμηση να στελνει και Πατρα. Δεν το βρισκω πουθενα εδω γυρω.

εσύ τι ξέρεις γι αυτό?

bros400pgm
04/12/2014, 18:38
Δεν κανει για την χρηση που θες. Το χρησιμοποιουν κυριως σε αγωνιστικα γιατι επιτρεπεται απο τον διοργανωτη (σε αντιθετη περιπτωση βαζεις μονο νερακι).


Για να σου απαντησω ομως και εγω, θα δεις μια μικρη διαφορα σε αυτο που λες, δηλαδη στον χρονο για να φτασει παλι στην θερμοκρασια που δινει εντολη η ECU να ανοιξει το βεντιλατερ. Για μενα ειναι ανουσια κινηση για μες στην πολη. Φυσικα, δικα σου ειναι τα λεφτα, αμα θες βαλτο. Κακο δεν κανεις :smokin:

petros3110
04/12/2014, 18:47
Δεν κανει για την χρηση που θες. Το χρησιμοποιουν κυριως σε αγωνιστικα γιατι επιτρεπεται απο τον διοργανωτη (σε αντιθετη περιπτωση βαζεις μονο νερακι).


Για να σου απαντησω ομως και εγω, θα δεις μια μικρη διαφορα σε αυτο που λες, δηλαδη στον χρονο για να φτασει παλι στην θερμοκρασια που δινει εντολη η ECU να ανοιξει το βεντιλατερ. Για μενα ειναι ανουσια κινηση για μες στην πολη. Φυσικα, δικα σου ειναι τα λεφτα, αμα θες βαλτο. Κακο δεν κανεις :smokin:

ok καταλαβα το μαγαζί που ζήτησες http://www.trade-wind.gr/

OldMan
04/12/2014, 19:45
Ποιό πράγμα καλέ ..??:confused:

Αυτό που βρέχει 2 φορές το βρεγμένο..??

petros3110
05/12/2014, 04:56
έχει υπερπροστάτη! πιτσιλάει κι όλας!!!

bros400pgm
05/12/2014, 06:35
ok καταλαβα το μαγαζί που ζήτησες http://www.trade-wind.gr/


Θελει 40€ μινιμουμ παραγγελια :cry:

petros3110
05/12/2014, 07:16
Θελει 40€ μινιμουμ παραγγελια :cry:

σ αυτό προσθέτεις κ αντιπηκτικό???(γιατί νομίζω είναι μόνο αντιθερμικό κι αν ναι σε τι αναλογία?)

bros400pgm
05/12/2014, 12:08
Eχει 2 επιλογες: ενα των 15€ που θελει μιξη (δεν ξερω ακριβως την αναλογια, αλλα δεν παει 50-50 ή 30-70) και ενα 4λιτρο που ειναι ετοιμο να το ριξεις (32€).

mesastou
05/12/2014, 13:36
Φυσιολογικό είναι, αυτή είναι η δουλεία του, να ανάβει.

Αν σε τρώει το θέμα (όχι πρόβλημα), μπορείς να δοκιμάσεις το παραπάνω redline ή - με σαφώς μεγαλύτερο κόστος - evans και να πειράξεις και τον θερμοστάτη να ανάβει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Αλλά δεν έχει νόημα, ειδικά για την περίπτωση σου.

Πρώτα φρόντισε το ψυγείο να είναι καθαρό εσωτερικά και εξωτερικά. Υπάρχουν κάποιο ειδικά υγρά τόσο για το εσωτερικό όσο και για το εξωτερικό πλύσιμο.
Θα ανάβει και πάλι αλλά θα σβήνει ποιο σύντομα.