PDA

View Full Version : Σοβαρεύουν τα ΚΤΕΟ/ΚΤΕΔ ή έχω χάσει επεισόδια ;



Ασωτος
03/12/2014, 19:14
Μεσημεράκι σήμερα, δεν έβρεχε, βρέθηκε και μια ώρα ελεύθερη, βουτάω το xrάκι και ξεκινάω για το ΚΤΕΟ - είχε ξαναπεράσει πρόπερσι και η προθεσμία έληγε μέσα Δεκέμβρη ...

Στα μισά της διαδρομής, ξανάνοιξαν οι ουρανοί - έχει σημασία αυτό :lol:

Φτάνω μούσκεμα στο ΚΤΕΟ, το ίδιο που περνάω όλα τα οχήματα της οικογένειας εδώ και χρόνια, το βάζω μέσα και πάω για τα χαρτιά ...

Τα αφήνω στην κοπέλα και βγαίνω έξω για τσιγάρο και για να μη τους πλημμυρίσω ...

Βλέπω τον τεχνικό να μούρχεται : Η μηχανή δική σας είναι ; ναι, λέω ....Ξέρετε, δεν μπορεί να περάσει , δεν έχει δεξιό καθρέπτη (έχω μόνο τον αριστερό), και βγαίνουν φωτογραφίες και κλπ κλπ .

Ωπα του λέω, η έλλειψη δεξιού καθρέπτη είναι σοβαρή έλλειψη και κόβεται η μηχανή ; ναι μου απαντά ...Μπορώ να ζητήσω επανέλεγχο μέσα σε ένα μήνα ....


Ανταπαντώ : Φίλε μου, έφαγα όλη τη βροχή, δεν πρόκειται να ψάξω για δεξιό καθρέφτη, για να βγάλετε εσείς μια φωτογραφια. Υπάρχει περίπτωση να το περάσεις με δευτερεύουσα έλλειψη και να είμαστε όλοι εντάξει ;

Ξέρετε, δεν μπορώ κλπ κλπ

Τον έκοψα : ΧΑΙΡΕΤΕ - πήγα στη γραμματεία ξανά, μάζεψα άδειες και χαρτιά, και ξαναμπήκα στη βροχή ....μέσα στα νεύρα ....

spyrakos35
03/12/2014, 19:18
Δλδ καποιος εκανε σωστα τη δουλεια του και εμεις του βαζουμε χερι.....

(Σωστα: βασει τον θεσπισμενων απο αρμοδια οργανα κανονων)

OldMan
03/12/2014, 19:21
Βάλε τον αριστερό καθρεφτη δεξια ρε Βαγγέλη να τελειώνουμε...

toyar
03/12/2014, 19:25
δε θελει φτιαξιμο το μηχανακι
photoshop θελει:smokin:

Ασωτος
03/12/2014, 19:28
Στο ίδιο ΚΤΕΟ. πριν ένα μήνα πέρασα το σκουτεράκι, με

- τον αριστερό καθρέπτη κανονικά και τον δεξιό να φέρνει βόλτες γύρω γύρω

- Τα φώτα να δείχνουν τον ουρανό (η απορία τους : είναι ρυθμισμένα ψηλά ; )

- Λάστιχα τετραγωνισμένα, με ημερομηνία 12/2001

spyrakos35
03/12/2014, 19:30
Ε, δε γ@μησε ο υπαλληλος χτες......

Την εκατσες.....

Ασωτος
03/12/2014, 19:32
Δλδ καποιος εκανε σωστα τη δουλεια του και εμεις του βαζουμε χερι.....

(Σωστα: βασει τον θεσπισμενων απο αρμοδια οργανα κανονων)



Ακριβώς φίλε μου : κάποιοι δεν κάνανε σωστά τη δουλειά τους, τους βάλανε χέρι και τώρα την κάνουν (με ερωτηματικό) και τρέχουμε εμείς, που καλώς ή κακώς είχαμε συνηθίσει ...


Το πρόβλημα δεν ήταν η έλλειψη του καθρέπτη αλλά η φωτογραφία που θα το πιστοποιούσε .....

toyar
03/12/2014, 19:33
παντως αν κυκλοφορει καποιος χωρις λαστιχα το προβλημα του δεν ειναι αν θα περασει κτεδ:rolleyes:

Bowleno
03/12/2014, 19:38
Ακριβώς φίλε μου : κάποιοι δεν κάνανε σωστά τη δουλειά τους, τους βάλανε χέρι και τώρα την κάνουν (με ερωτηματικό) και τρέχουμε εμείς, που καλώς ή κακώς είχαμε συνηθίσει ...


Το πρόβλημα δεν ήταν η έλλειψη του καθρέπτη αλλά η φωτογραφία που θα το πιστοποιούσε .....


Μπα; βγάζουν φωτό τα μΕχανάκια; από πότε; :confused: δεν πήρα είδηση να βγάζουν το δικό μου όταν το πήγα πέρσι τον Φεβρουάριο....

Tedvj23
03/12/2014, 19:46
ΠΑτρα παντως και τιποτα να μην εχει οταν πας μια χαρα στο φωτογραφιζουν και το περνανε εχουν στο συρταρι φλας,καθρεφτες,λαμπες...

amyroukai
03/12/2014, 19:57
Μερικά ΚΤΕΟ ήταν από πάντα σοβαρά. Μερικά όχι. Δεν είναι κακό να σοβαρέψουν όλα.

Μπόουλ το δικό μου ούτε η Μπελούτσι να ήταν, κάθε πιθανή γωνία...

akis_trevor
03/12/2014, 20:10
μ@λ@κι@...πρεπει να ειναι ολα μπορντελο στο ελλαδισταν..και αν καποιος ειναι σοβαρος στην δουλεια του,να του κανουμε εμπαργκο,η να κλεισει να το κανει μπορντελο και αυτος...
γεια μας!!!:beer:

faraway
03/12/2014, 20:18
Δεν σοβαρεύτηκε κανείς ρε παιδιά , απλά δεν έχουν οργανωθεί ακόμα .

Βγάζουν φωτό πλέον , που στέλνονται on line σε κάποιο data base , οπότε δεν μπορούν να στο περάσουν
και στη φωτό να φαίνεται με έναν καθρέπτη .

Μπορεί να μην έχει φρένα , να βγάζει CO στο 95% , τα φώτα να φωτίζουν τα άστρα ...κτλ
αλλά χωρίς καθρέπτη , κολοφάναρο ...κτλ δεν γίνεται .

Σύντομα όμως θα οργανωθούν και όπως ειπώθηκε ήδη , θα έχουν στα συρτάρια spare
καθρέπτες , φώτα, φλας ...κτλ

Έτσι σύντομα θα έχουμε το Κτεο που μας αξίζει αλλά και από τι φαίνεται θέλουμε . ;)

Ασωτος
03/12/2014, 20:23
Για το τυπικό του θέματος :




Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας
http://www.astynomia...moi_2012Feb.pdf

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η'
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
Άρθρο 81

2. Τα αυτοκίνητα οχήματα, τα τρίτροχα οχήματα, αι μοτοσικλέτες και τα μοτοποδήλατα πρέπει να είναι εφοδιασμένα με έναν τουλάχιστον καθρέπτη, τοποθετημένο σε θέση η οποία να εξασφαλίζει την ορατότητα της οδού πίσω από το όχημα.

SHOOTER045
03/12/2014, 20:47
Καλά ότι να ναι
Σε φίλο με ΚΤΜ exc του κόλλησαν με σελοτειπ φλας και καθρέφτες για να βγάλουν φώτο.
Έναν πρόχειρο καθρέφτη δεν είχαν εκεί

vaska
03/12/2014, 21:41
Περνάνε τα μηχανάκια ΚΤΕΟ???

:p

Bowleno
03/12/2014, 22:00
Περνάνε τα μηχανάκια ΚΤΕΟ???

:p

Σωστά... που να ξέρεις από μηχανάκια εσυ΄; BMW έχεις......:D

mikepap
03/12/2014, 22:13
Περνάνε τα μηχανάκια ΚΤΕΟ???

:p

τα μηχανακια δεν ειναι απαραιτητο,οι αδειες περνανε........

foogr01
03/12/2014, 22:38
Τέλη Σεπτέμβρη το πέρασα και φωτό ΔΕΝ βγάλανε. Μισή ώρα + το ψειρίζανε όμως. Εκ των υστέρων έμαθα για άλλο ΚΤΕΟ που το περνάνε σε ούτε 5 λεπτά, αλλά δεν είχα φόβο μιας και το μηχανάκι ήταν παραπάνω από κομπλέ.

Αυτό με τη φωτογραφία πάντως δε μου αρέσει καθόλου. Από που κι ως που θα μαζεύουνε τις φωτό και θα τις έχουν κιόλας συσχετισμένες με τον ιδιοκτήτη ;
Εξυπηρετεί κανένα σκοπό ; Και γιατί δεν κάνουν το ίδιο και με τα αυτοκίνητα ;

Ό,τι να 'ναι, όπως να 'ναι για άλλη μία φορά στο Ελλαδιστάν!

Τι πιο απλό, από τη στιγμή που τα επικίνδυνα για την κυκλοφορία, τα ανασφάλιστα και τα ενοχλητικά οχήματα τα βλέπουμε να κυκλοφορούν και να περνάνε από δίπλα μας, να τα μαζεύουμε και να τα αποσύρουμε, εφόσον οι ιδιοκτήτες δεν συμμορφώνονται με την κείμενη νομοθεσία.
Το ΚΤΕΟ μπορεί να δρα συμπληρωματικό για οχήματα που δεν κυκλοφορούν (στα φανερά τουλάχιστον) ή βρίσκονται σε περιοχές που δύσκολα θα τα δει κανείς. Πάντα όμως όλα να γίνονται με γνώμονα το κοινό καλό και όχι για να εισπράττουμε χρήμα. (Εδώ γελάμε βέβαια... και το γράφω απογοητευμένος σε μεγάλο μέρος από τους συνανθρώπους μου)

stefanos
03/12/2014, 22:54
Αυτό με τη φωτογραφία πάντως δε μου αρέσει καθόλου. Από που κι ως που θα μαζεύουνε τις φωτό και θα τις έχουν κιόλας συσχετισμένες με τον ιδιοκτήτη ;
Εξυπηρετεί κανένα σκοπό ; Και γιατί δεν κάνουν το ίδιο και με τα αυτοκίνητα ;


Πιστοποιεί ότι το μηχανάκι ήταν νόμιμο όταν πέρασε ΚΤΕΟ για να μην εκτεθούν στην περίπτωση ελέγχου στο δρόμο.

vaska
03/12/2014, 23:22
Σωστά... που να ξέρεις από μηχανάκια εσυ΄; BMW έχεις......:D

Μια χαρά είναι τα BMW ρε μάστορα, δεν είναι Ιταλικά να σκορπίζουν λάδια δώθε κείθε να σκοτώνεται ο κόσμος. Τα BMW σκορπίζουν με αξιοπρέπεια και το σημαντικότερο όλως κρατάνε τα λάδια τους (αν έχουν) στα σωθικά τους!!!
:D

andreaspetr
04/12/2014, 00:26
Μην λετε οτι ναναι ρε παιδια.
ΟΛΑ τα οχηματα που περνανε ΚΤΕΟ βγαινουν φωτογραφιες οι οποιες πανε απευθειας στο υπουργειο.
δεν ειναι κολπο του κτεο για να μας εχει φακελωμενους.
ειναι για να μην περνανε οχηματα "απο το τηλεφωνο"

http://www.zougla.gr/file.ashx?fp=~/Uploads/AutoMoto_2/FEK_KTEO_photo.PDF

http://www.zougla.gr/automoto/article/big-brother-ke-sta-kteo

http://www.kteohellas.gr/category/114/%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B1.html

Bowleno
04/12/2014, 06:56
Μια χαρά είναι τα BMW ρε μάστορα, δεν είναι Ιταλικά να σκορπίζουν λάδια δώθε κείθε να σκοτώνεται ο κόσμος. Τα BMW σκορπίζουν με αξιοπρέπεια και το σημαντικότερο όλως κρατάνε τα λάδια τους (αν έχουν) στα σωθικά τους!!!
:D


:moutza:Πάει ο καφές για πολλοστή φορά πρωί πρωί :bawl:

argiris34
04/12/2014, 07:28
Πάω ΚΤΕΟ για να μια εκκρεμότητα με το αυτοκίνητο είμαι με το μηχανάκι (παρταλεοντας ολκής ένας καθρέφτης χωρίς πίσω φρένο ο συμπλέκτης δούλευε δεν δούλευε απο το αριστερό καπάκι ξερναγε λάδια η μπροστά ζάντα στραβη δεύτερα δεν είχε ) οποτε του λέω θα το βάλω για φτιαξιμο για να μην χάσω τις ημερομηνίες και τρέχω να καταθεσω πινακίδες περνάει? Του ρίχνει μια ματια, μου λέει αστο σε 20 λεπτα είχε περάσει.
Το πράμα βέβαια τώρα είναι για φταίξιμο αλλά το ΚΤΕΟ στο ελλαδισταν είναι μονο να γυρνάνε μερικά φράγκα γύρω γύρω
Ααα περιστατικό ν2
Περνάει το κουτί μου λένε στο ΚΤΕΟ εχει υγραέριο πρεπει να περάσει και απο πιστοποιημένο ευκατάστατη υγραερίου, οκ ποσο , άλλα 15, οκ πάω σκάει ενα Τυπάκι αρχίζει να γράφει αριθμούς απο δεξαμενή πνεύμονα κτλ. Καποια στιγμη μου λέει δεν είναι το αφεντικό να υπογράψει έλα σε λιγο ετοιμος είσαι
Απορία δικιά μου μπροστά δεν θα το βάλεις?
Γιατί μου λέει θες να το βάλω και μπροστά? Ετοιμος είσαι
Καλά ρε μάστορα τι κοιτάς
Αν είναι πιστοποιημένα τα εξαρτηματα
Μάλιστα άλλο ενα χαρτ για να γυρνάνε 20αρικα σκέφτομαι και φεύγω , αν όμως μου εσκαγε στα μούτρα πόσες μηνύσεις θα τρωγε δεν το σκέφτηκε
Ελλαδισταν λεμε

Eversman
04/12/2014, 07:49
Πέρασα κτεο πρίν από 2 εβδομάδες. Είναι πλέον υποχρεωτική η φωτογράφιση, για το αρχείο τους, σε περίπτωση ελέγχου από το Υπουργείο.
Επίσης κρατούν και αρχείο από τις κάμερες μέσα στο κτεο, για να διαπιστωθεί άν οι ενέργειες/κινήσεις. των υπαλλήλων, ήταν οι προβλεπόμενες. Όταν βλέπετε δηλαδή να σας ψυρίζουν οι ελεγκτές την μοτό ή το αυτοκίνητο για κάμποσο - ενώ ξέρετε ότι δεν έχει κάποιο θέμα - είναι για να φανεί ότι κάνουν σωστά την δουλειά τους.

akaposto
04/12/2014, 09:42
Μισή ώρα έκανε ο έλεγχος επειδή byte byte τα'στέλνανε, όχι επειδή το έψαχναν.
Δεν σοβάρεψε τίποτα. Μόνο ότι φαίνεται στην φωτογραφία.
Πινακίδα/καθρέπτες/φλας.

Ατάκα:
Μάστορα... πόσα db είναι η εξάτμιση;
Απάντηση: 82, το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά

:D

cityfly
04/12/2014, 10:00
κάποια στιγμή θα στρώσει το θέμα που θα πάει, αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο από όλα είναι ότι καταγράφονται τα χιλιόμετρα της μηχανής την ώρα του ελέγχου, (καταγράφονται έτσι δεν είναι;) οπότε ξέρεις ότι αν το βρεις μεταχειρισμένο από τουλάχιστον δεν θα μπορούν τα χιλιόμετρα να παραείνε χαμηλά. Και μακροχρόνια η μείωση θα μικραίνει.
Η καινούργια ιστορία θα είναι, ήθελα καιρό να το πουλήσω και μετά το κτεδ δεν το κυκλοφορούσα πολύ :p

argiris34
04/12/2014, 10:19
κάποια στιγμή θα στρώσει το θέμα που θα πάει, αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο από όλα είναι ότι καταγράφονται τα χιλιόμετρα της μηχανής την ώρα του ελέγχου, (καταγράφονται έτσι δεν είναι;) οπότε ξέρεις ότι αν το βρεις μεταχειρισμένο από τουλάχιστον δεν θα μπορούν τα χιλιόμετρα να παραείνε χαμηλά. Και μακροχρόνια η μείωση θα μικραίνει.
Η καινούργια ιστορία θα είναι, ήθελα καιρό να το πουλήσω και μετά το κτεδ δεν το κυκλοφορούσα πολύ :p

Η πιο απλα θα κατεβάζεις χλμ πριν το κτεο

stam2
04/12/2014, 10:21
Δεν σοβαρεύτηκε κανείς ρε παιδιά , απλά δεν έχουν οργανωθεί ακόμα .

Βγάζουν φωτό πλέον , που στέλνονται on line σε κάποιο data base , οπότε δεν μπορούν να στο περάσουν
και στη φωτό να φαίνεται με έναν καθρέπτη .

Μπορεί να μην έχει φρένα , να βγάζει CO στο 95% , τα φώτα να φωτίζουν τα άστρα ...κτλ
αλλά χωρίς καθρέπτη , κολοφάναρο ...κτλ δεν γίνεται .

Σύντομα όμως θα οργανωθούν και όπως ειπώθηκε ήδη , θα έχουν στα συρτάρια spare
καθρέπτες , φώτα, φλας ...κτλ

Έτσι σύντομα θα έχουμε το Κτεο που μας αξίζει αλλά και από τι φαίνεται θέλουμε . ;)

πολύ ωραίο!


Για το τυπικό του θέματος :


Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας
http://www.astynomia...moi_2012Feb.pdf

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η'
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
Άρθρο 81

2. Τα αυτοκίνητα οχήματα, τα τρίτροχα οχήματα, αι μοτοσικλέτες και τα μοτοποδήλατα πρέπει να είναι εφοδιασμένα με έναν τουλάχιστον καθρέπτη, τοποθετημένο σε θέση η οποία να εξασφαλίζει την ορατότητα της οδού πίσω από το όχημα.

καλή ψαριά...

teo_g7
04/12/2014, 10:23
κάποια στιγμή θα στρώσει το θέμα που θα πάει, αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο από όλα είναι ότι καταγράφονται τα χιλιόμετρα της μηχανής την ώρα του ελέγχου, (καταγράφονται έτσι δεν είναι;) οπότε ξέρεις ότι αν το βρεις μεταχειρισμένο από τουλάχιστον δεν θα μπορούν τα χιλιόμετρα να παραείνε χαμηλά. Και μακροχρόνια η μείωση θα μικραίνει.
Η καινούργια ιστορία θα είναι, ήθελα καιρό να το πουλήσω και μετά το κτεδ δεν το κυκλοφορούσα πολύ :p

Και που ακριβως θα τα βρεις εσυ (ο αγοραστής) τα στοιχεια αυτά είπαμε;;;

spyro
04/12/2014, 10:57
ακόμα δεν έχουν σοβαρευτεί.
ένας νέος κλάδος της οικονομίας σε όλο τον κόσμο (όχι μόνο στην Ελλάδα) σοβαρεύεται όταν μπορεί να συνδυαστεί με κάποιο τρόπο απώλεια ζωής με υπαιτιότητα των επιχειρήσεων του κλάδου. εάν συνδεθεί ποτέ θανατηφόρο με πράξεις ΚΤΕΟ, πέσουν και τα Media από πάνω τότε ναι θα σοβαρευτούν.

Οι πιο αυστηροί νόμοι συμμόρφωσης με κανόνες πυροπροστασίας στα ακίνητα υπάρχουν στην Αμερική. Και εκεί όμως έγιναν γιατί υπήρξαν επανειλημμένα θανατηφόρα ατυχήματα λόγω ελλιπών μέτρων ασφάλειας και υγιεινής των εργαζομένων. σιγά σιγά επιστρέφουμε σε εκείνη την εποχή για λόγους μείωσης λειτουργικών εξόδων των επιχειρήσεων με πρόσχημα την δημιουργία φιλικού επιχειρηματικού περιβάλλοντος. όταν θα γίνουν τα πρώτα ομαδικά μπαμ και φύγουν μαζικά άνθρωποι λόγω αμέλειας τότε δυστυχώς θα σοβαρέψουν τα πράγματα.

Cpt. Haddock
04/12/2014, 11:03
"The rule book is written with blood" λενε εκει απεναντι...

Vice
04/12/2014, 11:47
κατι τέτοια θέματα διαβάζω και απογοητεύομαι για την Ελλαδίτσα μας.

Γιατί να είμαστε τόσο ωχαδερφιστές ρε πστ μου

vaska
04/12/2014, 14:26
Μισή ώρα έκανε ο έλεγχος επειδή byte byte τα'στέλνανε, όχι επειδή το έψαχναν.
Δεν σοβάρεψε τίποτα. Μόνο ότι φαίνεται στην φωτογραφία.
Πινακίδα/καθρέπτες/φλας.

Ατάκα:
Μάστορα... πόσα db είναι η εξάτμιση;
Απάντηση: 82, το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά

:D

Και που είναι το παράξενο μάστορα??

Αν το άκουγε με τα μάτια του να το καταλάβω, αλλά με τ' αυτιά του το άκουσε.
Σωστός λέμε!!
:bawl:

borbos
04/12/2014, 15:19
δε θελει φτιαξιμο το μηχανακι
photoshop θελει:smokin:

ελα ρε συ δεν ειχε γραφιστα το κτεο...θα μπορουσε να σου βαλει και rizoma καθρεπτες.

RaGe_Raptor
04/12/2014, 16:12
κατι τέτοια θέματα διαβάζω και απογοητεύομαι για την Ελλαδίτσα μας.

Γιατί να είμαστε τόσο ωχαδερφιστές γραψαρχιδιστές ρε πστ μου

άι φίξντ ιτ φορ γιού...

Ασωτος
04/12/2014, 16:53
και η σημερινή συνέχεια, και τέλος της ιστορίας ...

Σε άλλο ΚΤΕΟ. Δίνω τα χαρτιά μου στην γραμματεία, περιμένετε θα σας ειδοποιήσουμε μου χαμογελάει η κοπέλα, και ...σε δέκα λεπτά είχα τελειώσει ................

Ο υπάλληλος μου δίνει το χαρτί για υπογραφές και στην κουβέντα για δεύτερο καθρέπτη, μου είπε ότι είναι υποχρεωτικός μόνο για τις ''εκπαιδευτικές¨ μηχανές των σχολών οδηγών ....


(Πάντως για μην πάθω τίποτα, είχα τον δεύτερο μέσα στο σακίδιο)

atom_smasher
06/12/2014, 12:42
ό,τι νά 'ναι...