PDA

View Full Version : Τι μηχανακι να παρω?



2stroker
04/12/2014, 12:23
Και αφου πουληθηκε το klx ειμαι σε αναζητηση νεας μοτοσυκλετας.

1.Το μπατζετ ειναι ταβανι 1300 ευρω,δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω αλλα,δυσκολοι καιροι.Αρα μιλαμε για μηχανακι 15ετιας+
2.Θελω μηχανακι να κανω την δουλεια μου μεσα στην πολη αλλα να μπορω να παω και μεχρι χαλκιδα,λουτρακι κλπ
3.Απαραιτητως με μιζα
4.Να μην καιει τον κωλο του
5.Να μην ειναι θεοβαρο.


Για πειτε καμια γνωμη ρε παιδες. :)

Cpt. Haddock
04/12/2014, 12:25
BMW F650GS

zannisvel
04/12/2014, 12:29
Σε αυτα τα χρηματα θα κοιτουσα τα παρακατω:

1 - ΧΤ600Ε
2 - KLE 500
3 - ER-5
4 - Honda CB500

Bob_o_mastoras
04/12/2014, 14:13
ΚLE 500 που κανει και πιο ανετα ταξιδακια. Και μενεις και στην οικογενεια της Kawasaki.
Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα αλλιως θα ειχα παρει σιγουρα ενα. Τρελο value for money.

zannisvel
04/12/2014, 14:26
ΚLE 500 που κανει και πιο ανετα ταξιδακια. Και μενεις και στην οικογενεια της Kawasaki.
Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα αλλιως θα ειχα παρει σιγουρα ενα. Τρελο value for money.

Τωρα που σε ειδα θυμηθηκα και το dominator. Και αυτο πολυ καλη επιλογη και το Freewind επισης. Αλλα αν σ'αρεσει το KLE τοτε βρηκες το επομενο συ μηχανακι και εχει και πολλα στο Car και μη πω για ποσα XT εχει.

2stroker
04/12/2014, 15:01
Η αληθεια ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια που ημουν συνηθισμενος στα εντουρο,ολα αυτα τα μηχανακια μου φαινονται εμφανισιακα σαν μπρικια :p ,αλλα τι να κανω πρεπει να συμβιβαστω και να δω τι πραγματικα με βολευει στις μετακινησεις αλλα και στην τσεπη μου.Απο ολα αυτα που μου ειπατε ξεχωριζω το KLE και το ΧΤ.Αλλα για το πρωτο εχω ακουσει οτι βγαζει προβληματα με πηνια,βολαν,ανορθωτες και για το δευτερο οτι βγαζει προβληματα με ηλεκτρονικες.Ισχυουν αυτα οντως?Οσο για το BMW F650GS φανταζομαι πως θα πληρωνω ανταλακτικα και σερβις BMW με οτι συνεπαγεται αυτο.

devil's animal
04/12/2014, 15:24
εχω καταντησει γραφικος πλεον...

cb1:p

zannisvel
04/12/2014, 15:27
Η αληθεια ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια που ημουν συνηθισμενος στα εντουρο,ολα αυτα τα μηχανακια μου φαινονται εμφανισιακα σαν μπρικια :p ,αλλα τι να κανω πρεπει να συμβιβαστω και να δω τι πραγματικα με βολευει στις μετακινησεις αλλα και στην τσεπη μου.Απο ολα αυτα που μου ειπατε ξεχωριζω το KLE και το ΧΤ.Αλλα για το πρωτο εχω ακουσει οτι βγαζει προβληματα με πηνια,βολαν,ανορθωτες και για το δευτερο οτι βγαζει προβληματα με ηλεκτρονικες.Ισχυουν αυτα οντως?Οσο για το BMW F650GS φανταζομαι πως θα πληρωνω ανταλακτικα και σερβις BMW με οτι συνεπαγεται αυτο.

ΤΟ ΧΤ δεν βγζει προβληματα στην ηλεκτρονικη του, αλλα σαν μηχανακι με ηλεκτρονικη οντως μπορει να χαλασει. Αν σου χαλασει κατεβαινεις στο περιπτερο και παιρνεις μια. ΑΝ δεν εχει τη μαρκα σου πηγαινεις στο πιο κατω.:lol:

2stroker
04/12/2014, 15:36
εχω καταντησει γραφικος πλεον...

cb1:p

ενοοεις το 400αρι?

lucien
04/12/2014, 15:57
ενοοεις το 400αρι?

σταθερή αξία... CB400SOUPER-FOUR

devil's animal
04/12/2014, 16:06
ενοοεις το 400αρι?

ναι...
αν μιλας για commuter με δυνατοτητες να βγει αξιοπρεπως σε εθνικη/αττικη οδο, τοτε ενα παλιο 400αρι 4κυλινδρο, θα σου κανει την δουλεια...
...αρκει να ειναι ψιλοκαλοσυντηρημενο...
γιατι αν θελει μαζεματα τα 800€ που θα δωσεις για την αγορα του, θα φτασουν ευκολα τα 1800...:uplate:

διαβασε σχετικα λινκς:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142877&page=3&p=2516589&viewfull=1#post2516589

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125213&p=2127723&viewfull=1#post2127723

est
04/12/2014, 16:17
Μιας και προέρχεσαι από εκεί.. χωμάτινες διαδρομές υπάρχουν στο πλάνο;

IF "YES" THEN:

α) Honda AfricaTwin / Transalp / Dominator / XR 650L.
Το δυσκολότερο να βρεθεί σε καλή κατάσταση ΚΑΙ στα χρήματά σου είναι το τελευταίο.

β) Yamaha XTZ Tenere 660 / XT 600.

γ) Suzuki DR 650 / Freewind.

δ) Kawasaki KLR 650 / KLE 500.

ε) Αι υπόλοιπαι εταιρείαι έχουνε ένα θεματάκι και μετά τα 15 χρόνια αποσυντίθενται! :evil:

IF "NO" THEN:

α) Honda CB 400SF / CB500.

β) Yamaha FZS600. (Μάλλον όμως ταλαιπωρημένο σε αυτά τα λεφτά).

γ) Suzuki GSF600 (Bandit) / GS 500 (μπορείς να πετύχεις σχετικά πρόσφατο μοντέλο).

δ) Kawasaki ER-5 (το ίδιο και εδώ..μαζί με το Suzuki GS 500 είναι τα μηχανάκια που μπορείς να βρεις με λίγα σχετικά χλμ και επίσης πιο καινούρια από όλα τα υπόλοιπα.

ε) Ομοίως με το παραπάνω "ε". :a39:

Όλα τα παραπάνω αποτελούν αξιόλογες επιλογές σε σχέση με τα κριτήριά σου, κινούνται αξιοπρεπώς ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα, δεν έχουν απαιτητική/κουραστική θέση οδήγησης και αν το ψάξεις λίγο και δεν αγοράσεις κανένα "μαϊμουδένιο" θα σου βγάλει αρκετά και οικονομικά χιλιόμετρα.

Μπορεί να σου μοιάζουν μπρίκια/ντιβανοκασέλες/ κι εγώ δεν ξέρω τι, αλλά τη δουλειά σου θα στην κάνουν..σε κερδίζουν με άλλο τρόπο αυτά τα μηχανάκια.

ΥΓ. Προσωπικά όταν βρέθηκα σε αυτή τη θέση πριν από κοντά 2 χρόνια, πήρα ένα ΤΑ600 του '96 με 72.000 χλμ (λέει).

(Έντιτ) ΥΓ2. Σε όλα τα παραπάνω είναι αρκετά εύκολη η εύρεση ανταλλακτικών.

2stroker
04/12/2014, 16:37
ναι...
αν μιλας για commuter με δυνατοτητες να βγει αξιοπρεπως σε εθνικη/αττικη οδο, τοτε ενα παλιο 400αρι 4κυλινδρο, θα σου κανει την δουλεια...
...αρκει να ειναι ψιλοκαλοσυντηρημενο...
γιατι αν θελει μαζεματα τα 800€ που θα δωσεις για την αγορα του, θα φτασουν ευκολα τα 1800...:uplate:

διαβασε σχετικα λινκς:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142877&page=3&p=2516589&viewfull=1#post2516589

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125213&p=2127723&viewfull=1#post2127723

σωστο σε βρισκω και καλα τα λες αλλα στο car.gr μονο το super four βρισκεις ευκολα
ωραιο μηχανακι παντως

2stroker
04/12/2014, 16:40
Μιας και προέρχεσαι από εκεί.. χωμάτινες διαδρομές υπάρχουν στο πλάνο;

IF "YES" THEN:

α) Honda AfricaTwin / Transalp / Dominator / XR 650L.
Το δυσκολότερο να βρεθεί σε καλή κατάσταση ΚΑΙ στα χρήματά σου είναι το τελευταίο.

β) Yamaha XTZ Tenere 660 / XT 600.

γ) Suzuki DR 650 / Freewind.

δ) Kawasaki KLR 650 / KLE 500.

ε) Αι υπόλοιπαι εταιρείαι έχουνε ένα θεματάκι και μετά τα 15 χρόνια αποσυντίθενται! :evil:

IF "NO" THEN:

α) Honda CB 400SF / CB500.

β) Yamaha FZS600. (Μάλλον όμως ταλαιπωρημένο σε αυτά τα λεφτά).

γ) Suzuki GSF600 (Bandit) / GS 500 (μπορείς να πετύχεις σχετικά πρόσφατο μοντέλο).

δ) Kawasaki ER-5 (το ίδιο και εδώ..μαζί με το Suzuki GS 500 είναι τα μηχανάκια που μπορείς να βρεις με λίγα σχετικά χλμ και επίσης πιο καινούρια από όλα τα υπόλοιπα.

ε) Ομοίως με το παραπάνω "ε". :a39:

Όλα τα παραπάνω αποτελούν αξιόλογες επιλογές σε σχέση με τα κριτήριά σου, κινούνται αξιοπρεπώς ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα, δεν έχουν απαιτητική/κουραστική θέση οδήγησης και αν το ψάξεις λίγο και δεν αγοράσεις κανένα "μαϊμουδένιο" θα σου βγάλει αρκετά και οικονομικά χιλιόμετρα.

Μπορεί να σου μοιάζουν μπρίκια/ντιβανοκασέλες/ κι εγώ δεν ξέρω τι, αλλά τη δουλειά σου θα στην κάνουν..σε κερδίζουν με άλλο τρόπο αυτά τα μηχανάκια.

ΥΓ. Προσωπικά όταν βρέθηκα σε αυτή τη θέση πριν από κοντά 2 χρόνια, πήρα ένα ΤΑ600 του '96 με 72.000 χλμ (λέει).

(Έντιτ) ΥΓ2. Σε όλα τα παραπάνω είναι αρκετά εύκολη η εύρεση ανταλλακτικών.

εμπεριστατωμενα πραματα.Σωστος.Για on-off μαλλον με βλεπω.Μου αρεσει να τα κοιτα ολα απο ψηλα πως να το κανομεν :p Ποιο ειναι το ΤΑ600?

est
04/12/2014, 16:53
To TransAlp.
Μέχρι το '96 παραγωγή Ιαπωνία (με ένα δισκόφρενο μπροστά).
Από '97 ως '99 παραγωγή Ιταλία (με 2 δισκόφρενα μπροστά).
Μετά έγινε 650.
Με 1.500 στο χέρι πλέον παίρνεις και ΤΑ 650 του 2000-2001 σε σχετικά καλή κατάσταση.

EDIT
πχ. 1) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5713229/ 2) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5620017/

Συνήθως αυτά τα μηχανάκια (Transalp/ KLE/ KLR/ DR) δεν τα δίνουν γιατί κάτι χάλασε.. συνήθως τα βαριούνται και τα δίνουν. (Ή μεγαλώνουν:a024:)


Το έχω ξαναπεί, γνώμη μου πάντα, όταν κοιτάς για μπάτζετ μηχανάκι "περασμένων εποχών" για να κάνεις τη δουλειά σου, παίρνεις κάποιο που δεν προδιαθέτει για κανιβαλισμούς/σκισίματα.:beer:

2stroker
04/12/2014, 17:02
To [B]


Το έχω ξαναπεί, γνώμη μου πάντα, όταν κοιτάς για μπάτζετ μηχανάκι "περασμένων εποχών" για να κάνεις τη δουλειά σου, παίρνεις κάποιο που δεν προδιαθέτει για κανιβαλισμούς/σκισίματα.:beer:

Ενοειτε!Ειναι σαν να πας να παρεις crf και να σου λεει ο ιδιοκτητης του οτι δεν εχει κανει ποτε σουζα!! :lol:

και αυτο που λες για τα transalp/kle ισχυει.ποσες φορες εχουμε δει στο δρομο κανα τετοιο μηχανακι κωλοφτιαγμενο ή να κανει σουζες.Και καμια ομως!

Cpt. Haddock
04/12/2014, 17:15
Για το τρανσαλπ μην παιρνεις και όρκο... :lol:

est
04/12/2014, 17:29
Χμμ.. μετά τις τελευταίες πληροφορίες, αν δεις κάτι τέτοιο ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!
327973

:rotflmao:

2stroker
04/12/2014, 17:46
χαχαχαχαχα!!! :lol::lol:

kordix
04/12/2014, 21:11
Χμμ.. μετά τις τελευταίες πληροφορίες, αν δεις κάτι τέτοιο ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!
327973

:rotflmao:


Μμμμ με μια εξάτμιση, μια αλουμινένια ποδιά, βάψιμο όλο μαύρο και χωμάτινους τροχούς μια χαρά είναι για βόλτες στο χώμα όπου σίγουρα θα ελαφρώσει κι άλλο μόνο του αφού θα του φεύγουν διάφορα στο δρόμο.



Εγώ πάντως με 1300 Ε θα χτύπαγα (ξανά) ενα περιποιημένο μπροσάκι, κατά προτίμηση 650.

2stroker
05/12/2014, 14:17
Απο χτες που ψαχνω μου χουν πεσει τα μαλλια με το τι βλεπω και τι ακουω.Αγγελια με μηχανακι που γουσταρω και γραφει αριστη κατασταση κλπ κλπ και παιρνω τηλεφωνο και μου λεει ο τυπος ειναι πραγματικα αριστο το μονο που θελει ειναι μια ηλεκτρονικη!Χαχαχαχαχαχα!!!!Κατα τ αλλα αριστο.Ενας αλλος που πoυ επισης εγραφε αριστο οταν τον πηρα τηλ μου πε οτι λειπουν οι εξατμισεις!!!!Ενας αλλος μου ειπε την ιστορια της ζωης του με ειχε στο τηλ κανα 20λεπτο,σταματημο δεν ειχε!Καλα ασε οι μαντραδες που πουλανε κατι μηχανακια 20ετιας με τιμες που ειναι για μηχανακι 10ετιας!!Ε ρε γελιο που χει να πεσει!!

catmaster
05/12/2014, 14:24
Αν κοιτάζεις και Bmw δες και αυτό και αν σε ενδιαφέρει το συζητάτε είναι καλό μηχανάκι

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142806

:wave2:

2stroker
05/12/2014, 14:38
Αν κοιτάζεις και Bmw δες και αυτό και αν σε ενδιαφέρει το συζητάτε είναι καλό μηχανάκι

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142806

:wave2:

στην πενα φαινεται οντως
δυστυχως το μπατζετ μου ειναι 1300 ευρω :)

est
05/12/2014, 15:24
Δεν ξέρω αν τα έχεις δει..
βάζω μερικά που αν ήμουν στη θέση σου θα κοιτούσα.. (η σειρά τυχαία)
1) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5820207/
2) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5435875/
3) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5676496/
4) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5811363/
5) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5804840/
6) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5782630/
7) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5776676/
8) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5662131/
9) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5765115/
10) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5486224/
11) http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5607686/

...οκ κλείσαμε 11άδα. Πάμε για μπάλα τώρα! :D

Bob_o_mastoras
05/12/2014, 15:36
Καλες οι επιλογες του est.
Εγω θα ελεγα: Tenere, Kle, Klr, Τρανσαπλ. Με αυτη τη σειρα.

2stroker
05/12/2014, 16:07
Φιλε est σε ευχαριστω.Θα τα μελετησω λεπτομερως

Ρε γμτ επειδη δεν ειχα ποτε τοσο βαρυ μηχανακι ολα ηταν maximum 120 κιλα,το transalp και το tenere που ειναι κοντα στα 200 κιλα με προβληματιζουν για το ποσο θα μπορω να ελισσομαι ανετα μεσα στην κινηση της πολης.Ποιο πολυ με βλεπω για xt,klr,kle.Τα street-naked μαλλον τα αποκλειω μιας και μαρεσουν οι χαλαρες χωματινες βολτες αλλα και το καλοκαιρι περνω τα κατσαβραχα για να παω σε παραλιες.

est
05/12/2014, 19:14
Το KLE έχει μικρή διαφορά στο βάρος από το Τρανσαλπ και το Τενερέ και επίσης είναι και πιο αδύναμο... ο μόνος λόγος για να το προτιμήσεις είναι να το βρεις σε πιο καλή/καινούρια κατάσταση. Από τα ονοφοειδή που σου πρότεινα το Freewind λέει πως έχει το μικρότερο βάρος, αλλά και τις λιγότερες ικανότητες κίνησης εκτός δρόμου. Αν σε προβληματίζει το βάρος τότε ψάξε για XT-KLR-DR. Όλα παίζουν κάπου στα 160 κιλά και πιστεύω πως θα βρεις κάποια που έχουν ζήσει μια ήρεμη μέχρι τώρα ζωή. Συνήθως τα ''καλοζωισμένα'' τα ξεχωρίζεις από
α.τη μπαγκαζιέρα και
β.το ότι έχουν κρατήσει τους μαμά τροχούς και δεν έχουν μοταρντοποιηθεί.

Αλλά να έχεις στο μυαλό σου πως αυτά που έκανες με το KLX δεν θα μπορέσεις να τα κάνεις με κανένα μηχανάκι αυτής της κατηγορίας..

daz
05/12/2014, 19:51
..Οσο για το BMW F650GS φανταζομαι πως θα πληρωνω ανταλακτικα και σερβις BMW με οτι συνεπαγεται αυτο.

Από τα καλύτερα μονοκύλινδρα on-off. Για τους προβληματισμούς σου σε αφήνω στα χέρια των ιδιοκτητών.



α) Honda AfricaTwin

Ανησύχησα ρε 'σεις, μήπως ψαρώσατε που είπε ότι δεν θέλει να έιναι θεόβαρο και δε το αναφέρετε! :lol:

2stroker έχεις να αποφασίσεις που θα κάνεις τους περισσότερους συμβιβασμούς. Στην άσφαλτο και ειδικά σε ταξίδια ή στο χώμα?

Αν αποφασίσεις το πρώτο πας για μονοκύλινδρο ον-οφφ χωρίς σταθερό φέρινκ πχ dr650 (all time classic)

Στην δευτερη περίπτωση πας για μονοκύλινδρο με σταθερό φερινγκ. Πολύ καλύτερο στο ταξίδι και βαρύτερο στο χώμα.
Πχ τo άσχημο και αδιάφορο σχεδιαστικά με τους εκνευριστικούς χρωματικούς συνδυασμούς freewind 650 με κινητήρα από dr, που είναι ένα απ' τα φθηνότερα, αξιοπιστότερα, ελαφρύτερα ελαφρώς ψοφίμια.
Το gs αποτελεί μάλλον καλύτερη επιλογή διότι χωρις να υπολείπεται σε αξιοπιστία και οικονομία έχει πιο σπιρτόζικο κινητήρα απ' όλα. (ακόμα και από μερικά καινούρια)

Τα χέρια σου πιάνουν καθόλου? Γιατί ότι και να πάρεις!!!

est
05/12/2014, 20:12
Από τα καλύτερα μονοκύλινδρα on-off. Για τους προβληματισμούς σου σε αφήνω στα χέρια των ιδιοκτητών.

Το gs αποτελεί μάλλον καλύτερη επιλογή διότι χωρις να υπολείπεται σε αξιοπιστία και οικονομία έχει πιο σπιρτόζικο κινητήρα απ' όλα.

Τα χέρια σου πιάνουν καθόλου? Γιατί ότι και να πάρεις!!!

Χωρίς ίχνος ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο, οκ κι εμένα μ'αρέσει το μικρο GS. Και το κοιτούσα μάλιστα όταν ήταν να πάρω.
Αλλά επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν και πολύ πέρα από τα βασικά (λαδάκια-φιλτράκια-συντηρησούλα) με απομάκρυναν από την αγορά του
α. το θέμα των ηλεκτρικών του και της ''ευαισθησίας'' στα volt,
β. η σχετικά σύντομη ζωή του κομπλέρ μίζας και ειδικά ο τζόγος που αποκτάται στη ''φωλιά'' του,
γ. η σώνει και ντε αντικατάσταση της αντλίας νερού κάθε 60-80 χιλιάδες χλμ.
δ. διάφορα ''γκρέμλιν'' που αφορούν τη λειτουργία του abs.
Και δεν είναι ότι τα άκουσα/διάβασα στο νετ. Είναι από φίλους που το έχουν/είχαν. (5 στο σύνολο. Ο ένας συνεχίζει και το έχει.)
Και επειδή αυτά είναι πάνω από τις δικές μου δυνατότητες/ικανότητες συντήρησης, είπα να πάω για κάτι πιο easy going..
Όσο για το Άφρικα, σιγά και μη δεν έπαιζε σε ονοφάτο θρέντ!! :lol:

panavour
05/12/2014, 20:25
Και αφου πουληθηκε το klx ειμαι σε αναζητηση νεας μοτοσυκλετας.

1.Το μπατζετ ειναι ταβανι 1300 ευρω,δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω αλλα,δυσκολοι καιροι.Αρα μιλαμε για μηχανακι 15ετιας+
2.Θελω μηχανακι να κανω την δουλεια μου μεσα στην πολη αλλα να μπορω να παω και μεχρι χαλκιδα,λουτρακι κλπ
3.Απαραιτητως με μιζα
4.Να μην καιει τον κωλο του
5.Να μην ειναι θεοβαρο.


Για πειτε καμια γνωμη ρε παιδες. :)

Aπ ολα οσα σου ειπαν κατα σειρα το καλυτερο ειναι το cb 500 και με μικρη διαφορα το er-5 Μηχανακια απροβληματιστα και για μια ζωη.Τα ειχα και τα δυο και το er-5 το εχω τωρα.Το χοντα ειναι καλυτερο αλλα το καβασακι εχει καλυτερη αντιπροσωπεια και ποιο φτηνα ανταλλακτικα.Ποδηλατα στην πολη ,χυτες ζαντες αρα δεν σου σκαει το λαστιχο ,αλλα και να σου σκασει πας παρακατω.Ταξιδευουν καλα και δεν ζητανε τιποτα.Τα υπολοιπα αρκετα παλαια και δεν τα συνιστω :)

2stroker
05/12/2014, 20:30
Το KLE έχει μικρή διαφορά στο βάρος από το Τρανσαλπ και το Τενερέ και επίσης είναι και πιο αδύναμο... ο μόνος λόγος για να το προτιμήσεις είναι να το βρεις σε πιο καλή/καινούρια κατάσταση. Από τα ονοφοειδή που σου πρότεινα το Freewind λέει πως έχει το μικρότερο βάρος, αλλά και τις λιγότερες ικανότητες κίνησης εκτός δρόμου. Αν σε προβληματίζει το βάρος τότε ψάξε για XT-KLR-DR. Όλα παίζουν κάπου στα 160 κιλά και πιστεύω πως θα βρεις κάποια που έχουν ζήσει μια ήρεμη μέχρι τώρα ζωή. Συνήθως τα ''καλοζωισμένα'' τα ξεχωρίζεις από
α.τη μπαγκαζιέρα και
β.το ότι έχουν κρατήσει τους μαμά τροχούς και δεν έχουν μοταρντοποιηθεί.

Αλλά να έχεις στο μυαλό σου πως αυτά που έκανες με το KLX δεν θα μπορέσεις να τα κάνεις με κανένα μηχανάκι αυτής της κατηγορίας..


για τετοια μαλλον θα κοιταξω klr,dr,xt κλπ και οσο πιο μαμα γινεται αν και αυτο δεν ειναι παντα σημαδι ηπιας μεταχειρισης.θυμαμαι ειχα ενα φιλο που ειχε ενα peugeot rally με εξατμισεις,σκουπες,αναρτησεις,προγραμματα,μπακετ κλπ και αφου το στουκαρε και μετα το φτιαξε για να το πουλησει τα βγαλε ολα απο πανω κ εβαλε τα μαμα :lol:

daz
05/12/2014, 20:32
Χωρίς ίχνος ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο, οκ κι εμένα μ'αρέσει το μικρο GS. Και το κοιτούσα μάλιστα όταν ήταν να πάρω.
Αλλά επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν και πολύ πέρα από τα βασικά (λαδάκια-φιλτράκια-συντηρησούλα) με απομάκρυναν από την αγορά του
α. το θέμα των ηλεκτρικών του και της ''ευαισθησίας'' στα volt,
β. η σχετικά σύντομη ζωή του κομπλέρ μίζας και ειδικά ο τζόγος που αποκτάται στη ''φωλιά'' του,
γ. η σώνει και ντε αντικατάσταση της αντλίας νερού κάθε 60-80 χιλιάδες χλμ.
δ. διάφορα ''γκρέμλιν'' που αφορούν τη λειτουργία του abs.
Και δεν είναι ότι τα άκουσα/διάβασα στο νετ. Είναι από φίλους που το έχουν/είχαν. (5 στο σύνολο. Ο ένας συνεχίζει και το έχει.)
Και επειδή αυτά είναι πάνω από τις δικές μου δυνατότητες/ικανότητες συντήρησης, είπα να πάω για κάτι πιο easy going..
Όσο για το Άφρικα, σιγά και μη δεν έπαιζε σε ονοφάτο θρέντ!! :lol:

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου στα παραπάνω γιατί δεν το έχω ψάξει τόσο και απ' τη στιγμή που έχουμε ιδιοκτήτες στο φόρουμ το θέμα φεύγει απ' τα χέρια μου. Εξ' άλλου όλα είναι θέμα επιλογών και χρήσης. Αν ο άλλος "το έχει" με τα μαστορέματα και η χρήση είναι lite από θέμα χιλιομέτρων, γιατί να μη το βάλει στις επιλογές του και να τα ζυγίσει ο ίδιος αντί να το κάνουμε εμείς αντί γι αυτόν? Άλλοι χρειάζονται μια ζωή για να φτάσουν τα 60-80Κ και να αλλάξουν αντλία ενώ άλλοι τα κάνουν εν ριπή οφθαλμού.
Πάντως για όλα σχεδόν τα μηχανάκια μπορώ να σου βρω ανάλογα θεματάκια συμπεριλαμβανομένου του φερόμενου ως άφθαρτο χτ600 και του πολυταξιδεμένου εις τα Αμερικάς Kle-Klr.

2stroker
05/12/2014, 20:36
Από τα καλύτερα μονοκύλινδρα on-off. Για τους προβληματισμούς σου σε αφήνω στα χέρια των ιδιοκτητών.



Ανησύχησα ρε 'σεις, μήπως ψαρώσατε που είπε ότι δεν θέλει να έιναι θεόβαρο και δε το αναφέρετε! :lol:

2stroker έχεις να αποφασίσεις που θα κάνεις τους περισσότερους συμβιβασμούς. Στην άσφαλτο και ειδικά σε ταξίδια ή στο χώμα?

Αν αποφασίσεις το πρώτο πας για μονοκύλινδρο ον-οφφ χωρίς σταθερό φέρινκ πχ dr650 (all time classic)

Στην δευτερη περίπτωση πας για μονοκύλινδρο με σταθερό φερινγκ. Πολύ καλύτερο στο ταξίδι και βαρύτερο στο χώμα.
Πχ τo άσχημο και αδιάφορο σχεδιαστικά με τους εκνευριστικούς χρωματικούς συνδυασμούς freewind 650 με κινητήρα από dr, που είναι ένα απ' τα φθηνότερα, αξιοπιστότερα, ελαφρύτερα ελαφρώς ψοφίμια.
Το gs αποτελεί μάλλον καλύτερη επιλογή διότι χωρις να υπολείπεται σε αξιοπιστία και οικονομία έχει πιο σπιρτόζικο κινητήρα απ' όλα. (ακόμα και από μερικά καινούρια)

Τα χέρια σου πιάνουν καθόλου? Γιατί ότι και να πάρεις!!!


για μονοκυλινδρο ον οφ με βλεπω.Τι ενοοεις αν πιανουν τα χερια μου,για να το φτιαχνω μονος μου?

daz
05/12/2014, 20:36
Aπ ολα οσα σου ειπαν κατα σειρα το καλυτερο ειναι το cb 500 και με μικρη διαφορα το er-5 Μηχανακια απροβληματιστα και για μια ζωη.Τα ειχα και τα δυο και το er-5 το εχω τωρα.Το χοντα ειναι καλυτερο αλλα το καβασακι εχει καλυτερη αντιπροσωπεια και ποιο φτηνα ανταλλακτικα.Ποδηλατα στην πολη ,χυτες ζαντες αρα δεν σου σκαει το λαστιχο ,αλλα και να σου σκασει πας παρακατω.Ταξιδευουν καλα και δεν ζητανε τιποτα.Τα υπολοιπα αρκετα παλαια και δεν τα συνιστω :)

Πάνε και χώμα? :smokin:

daz
05/12/2014, 20:42
για μονοκυλινδρο ον οφ με βλεπω.Τι ενοοεις αν πιανουν τα χερια μου,για να το φτιαχνω μονος μου?

Μονοκύλινδρο ον-οφφ είναι και το freewind και το dr. Και το xt και το τενερε.

Απ' ότι κατάλαβα θα πας στην "ελαφριά" κατηγορία χωρίς σταθερό φέρινγκ, μικρό ρεζερβουαρ, χαμηλότερο βάρος, στενή σέλα, κοντό σασμάν, σπαρτιάτικα φώτα, δείγμα χώρου για συνεπιβάτη και αποσκευές, ψηλό φτερό κτλ. Right?




EDIT Ναι αν μπορείς να το μαστορεύεις μόνος σου εννοώ.

2stroker
05/12/2014, 21:02
Μονοκύλινδρο ον-οφφ είναι και το freewind και το dr. Και το xt και το τενερε.

Απ' ότι κατάλαβα θα πας στην "ελαφριά" κατηγορία χωρίς σταθερό φέρινγκ, μικρό ρεζερβουαρ, χαμηλότερο βάρος, στενή σέλα, κοντό σασμάν, σπαρτιάτικα φώτα, δείγμα χώρου για συνεπιβάτη και αποσκευές, ψηλό φτερό κτλ. Right?




EDIT Ναι αν μπορείς να το μαστορεύεις μόνος σου εννοώ.

αυτο που περιγραφεις ειναι το 300R που ειχα μεχρι τωρα.Τωρα θα ανεβω μερικα τσικ πιο πανω.το xt,το klr δεν εχουν καμια σχεση με το μηχανακι που ειχα.
Οσο για το μαστορεμα,μονο εργασιες συντηρησης μπορω να κανω,οχι επισκευης.

akis_trevor
05/12/2014, 21:08
ειδα οτι γραφεις οτι σε ενδιαφερει η ευκινησια στην πολη αλλα και βοτλες που ειναι μεχρι 100 χλμ περιπου.αρα δεν σε νοιαζουν μεγαλυτερες αποστασεις οποτε προσανατολισου οπως λεει και ο σουπιας σε ενα μηχανακι με λεπτη σιλουετα:χτ,κλρ,κλε κλπ.
με τετοιο μπατζετ ειναι περιορισμενες οι επιλογες σου,οποτε περιορισε τες σε 2-3,βολταρε τα μηχανακια και οτι σου καθεται καλυτερα παρτο..

daz
05/12/2014, 21:19
αυτο που περιγραφεις ειναι το 300R που ειχα μεχρι τωρα.Τωρα θα ανεβω μερικα τσικ πιο πανω.το xt,το klr δεν εχουν καμια σχεση με το μηχανακι που ειχα.
Οσο για το μαστορεμα,μονο εργασιες συντηρησης μπορω να κανω,οχι επισκευης.

Αυτό που περιγράφω είναι αυτό που θέλεις να πάρεις σε σχέση με τα ον-οφφ σταθερού φερινγκ

Δλδ τα χτ και klr σε σχέση με τα transalp, freewind, gs κτλ.

Εγώ στα λέω τώρα γιατί σε λίγο καιρό θα μπεις και θα μας ρωτάς τι μπορείς να κάνεις στο χτ600 γιατί καθώς πήγαινες χαλκίδα σου κούναγε μετά τα 110.

2stroker
05/12/2014, 21:20
ειδα οτι γραφεις οτι σε ενδιαφερει η ευκινησια στην πολη αλλα και βοτλες που ειναι μεχρι 100 χλμ περιπου.αρα δεν σε νοιαζουν μεγαλυτερες αποστασεις οποτε προσανατολισου οπως λεει και ο σουπιας σε ενα μηχανακι με λεπτη σιλουετα:χτ,κλρ,κλε κλπ.
με τετοιο μπατζετ ειναι περιορισμενες οι επιλογες σου,οποτε περιορισε τες σε 2-3,βολταρε τα μηχανακια και οτι σου καθεται καλυτερα παρτο..

κατι τετοιο θα κανω.ναι δεν εχω σκοπο να κανω μεγαλα ταξιδια οποτε μια χαρα.Αυτα τα μηχανακια που λες φανταζομαι θα με βολεψουν αφου μεχρι τωρα ειχα ενα μηχανακι
χωρις κοντερ,χωρις φλας,με φωτα καντηλακι,με στρινγκοσελο,χωρις πατακια συνεπιβατη,με 10λιτρο ντεποζιτο,με θεοκοντο σαζμαν,με τελικη που δεν ξεπερνουσε τα 100χλμ,χωρις μιζα.

2stroker
05/12/2014, 21:22
Αυτό που περιγράφω είναι αυτό που θέλεις να πάρεις σε σχέση με τα ον-οφφ σταθερού φερινγκ

Δλδ τα χτ και klr σε σχέση με τα transalp, freewind, gs κτλ.

Εγώ στα λέω τώρα γιατί σε λίγο καιρό θα μπεις και θα μας ρωτάς τι μπορείς να κάνεις στο χτ600 γιατί καθώς πήγαινες χαλκίδα σου κούναγε μετά τα 110.

πιστεψε με μπροστα σε αυτο που ειχα το xt θα μου φαινεται λιμουζινα :lol:

daz
05/12/2014, 21:32
πιστεψε με μπροστα σε αυτο που ειχα το xt θα μου φαινεται λιμουζινα :lol:

Το ξέρω ρε 'συ αλλά το θέμα είναι ότι όσο περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα προσπαθούμε. Και όσα περισσότερα προσπαθούμε να κάνουμε, τόσα περισσότερα χρειαζόμαστε.

Με αυτό που θα πάρεις δεν θα κάνεις ότι έκανες με το δίχρονο, θα επιχειρήσεις και κάτι παραπάνω. Εκτός και αν πήγαινες με το 300αρι χαλκίδα, οπότε πάω πάσο.

2stroker
05/12/2014, 21:44
Το ξέρω ρε 'συ αλλά το θέμα είναι ότι όσο περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα προσπαθούμε. Και όσα περισσότερα προσπαθούμε να κάνουμε, τόσα περισσότερα χρειαζόμαστε.

Με αυτό που θα πάρεις δεν θα κάνεις ότι έκανες με το δίχρονο, θα επιχειρήσεις και κάτι παραπάνω. Εκτός και αν πήγαινες με το 300αρι χαλκίδα, οπότε πάω πάσο.

συμφωνω!Απλα τωρα αφου ειναι μικρο το μπατζετ και χρειαζομαι μεταφορικο θα αρκεστω σε κατι τετοιο.εξαλλου μακρινες αποστασεις κανω ελαχιστες φορες το χρονο.αργοτερα αμα φτιαξουν τα οικονομικα μου βλεπω για κατι ακομα πιο ανετο.οχι δεν πηγαινα μακρια,μια φορα πηγα λουτρακι και τα χα φτυσει.Δεν ηταν διχρονο,klx ηταν. :p

daz
05/12/2014, 21:48
συμφωνω!Απλα τωρα αφου ειναι μικρο το μπατζετ και χρειαζομαι μεταφορικο θα αρκεστω σε κατι τετοιο.εξαλλου μακρινες αποστασεις κανω ελαχιστες φορες το χρονο.αργοτερα αμα φτιαξουν τα οικονομικα μου βλεπω για κατι ακομα πιο ανετο.οχι δεν πηγαινα μακρια,μια φορα πηγα λουτρακι και τα χα φτυσει.Δεν ηταν διχρονο,klx ηταν. :p

Σωστά, το έγραψες αλλά με το nick που έχεις το μυαλό μου δούλευε σε kdx mode. :lol:

:beer:

2stroker
05/12/2014, 21:57
Σωστά, το έγραψες αλλά με το nick που έχεις το μυαλό μου δούλευε σε kdx mode. :lol:

:beer:

kdx ειχα παλιοτερα.χαχαχα!!Αλλη αρρωστια!!

vaggeliskiki
05/12/2014, 23:00
XT 600 Εχω αυτο τον καιρο εδω κ 3μηνες κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
KLR 650 ειχα το 2001 μεχρι το 2005 κορυφαιο μηχανακι κ για τα λεφτα του,ειναι σχεδον το ιδιο σε στησιμο με το χτ μονο που ειναι υγροψυκτο!
KLE 500 ειχαν φιλοι μου κ ηταν πολυ αξιοπιστο μηχανακι!
Οποιο απο τα παραπανω κ να παρεις να ξερεις πως ειναι πολυ αξιοπιστα,οικονομικα κ κανουν ανετα για αυτα που ζητας!

slzr
05/12/2014, 23:04
Εγώ νομίζω ότι είσαι εδώ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5720841/)... Όχι το συγκεκριμένο -εννοείται- αλλά το ΧΤ κάνει ότι θες και μέχρι τα 140 δεν έχεις θέμα με αέρα!

Bob_o_mastoras
06/12/2014, 13:56
2στροκερ μη φοβασαι το βαρος του μικρου Τενερε. Δεν θα σε προβληματισει. Ειναι πιο πολυ ιδεα σου λογω των φερινγκ που το κανουν να φαινεται ογκωδες.
Και θα ειναι ιδανικη λυση με λιγα λεφτα για κινηση στην πολη-χωμα-ταξιδια. Και θα ξεχωριζεις κιολας διοτι δεν κυκλοφορουν και πολλα. Ενω απο KLE και Τρανσαλπ βρωμαει ο τοπος.

2stroker
06/12/2014, 14:05
2στροκερ μη φοβασαι το βαρος του μικρου Τενερε. Δεν θα σε προβληματισει. Ειναι πιο πολυ ιδεα σου λογω των φερινγκ που το κανουν να φαινεται ογκωδες.
Και θα ειναι ιδανικη λυση με λιγα λεφτα για κινηση στην πολη-χωμα-ταξιδια. Και θα ξεχωριζεις κιολας διοτι δεν κυκλοφορουν και πολλα. Ενω απο KLE και Τρανσαλπ βρωμαει ο τοπος.

Πρεπει να οδηγησω ενα για να καταλαβω.Παντως ειναι κουκλια τα tenere! :)

lykourgi
06/12/2014, 14:23
Συγνώμη, για ποιο Tenere μιλάτε;

Αν εννοείτε το XT660Z, είναι πολύ πάνω από το αναφερθέν budget. Ένα πρόχειρο ψάξιμο στο car.gr δίνει μέση τιμή γύρω στα 5χιλ. ευρώ.

Στα λεφτά που συζητάς και προκειμένου για ον-οφφ, εγώ ψηφίζω KLE500 ή κάποιο 600άρι Transalp.

2stroker
06/12/2014, 14:48
Συγνώμη, για ποιο Tenere μιλάτε;

Αν εννοείτε το XT660Z, είναι πολύ πάνω από το αναφερθέν budget. Ένα πρόχειρο ψάξιμο στο car.gr δίνει μέση τιμή γύρω στα 5χιλ. ευρώ.

Στα λεφτά που συζητάς και προκειμένου για ον-οφφ, εγώ ψηφίζω KLE500 ή κάποιο 600άρι Transalp.

για το παλιο tenere λεμε δεκαετιας '90.

lykourgi
06/12/2014, 15:03
Οκ, παρανόηση εκ μέρους μου.

Πολύ καλό μηχανάκι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση.

Αν βρεθεί πάντως, αξίζει.

Bob_o_mastoras
06/12/2014, 16:03
Ναι ρε μαστορα.. Λες να λεγαμε για το καινουργιο;;; :lol: Μονο oldschool εδω!!! :D:evil:

2στροκερ, βρες καμια αγγελια Τενερε και πανε δοκιμασε το να δεις.

2stroker
06/12/2014, 16:53
Ναι ρε μαστορα.. Λες να λεγαμε για το καινουργιο;;; :lol: Μονο oldschool εδω!!! :D:evil:

2στροκερ, βρες καμια αγγελια Τενερε και πανε δοκιμασε το να δεις.

:a013:

2stroker
09/12/2014, 20:54
Απντεητ!!μεχρι σημερα εχω δει απειρη σαβουρα και αγγελιες που ενω γραφανε αριστη κατασταση,πενα,δεν θελει ουτε ευρω κλπ οταν πηγαινα απο κοντα εβλεπα σαπιες εξατμισεις,διαλυμενα λαστιχα,μηχανακια να θελουν ηλεκτρονικες κλπ κλπ.Εχω δει και κανα δυο νορμαλ καταστασης.Αυριο θα δω αυτο εδω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5800465/ ειδωμεν!!

SHOOTER045
09/12/2014, 21:08
Αυτό είναι το 750
Το είχα κάποτε.
Απ το χρώμα είναι ξαναβαμμενο, δεν είναι απαραίτητα κακό, αρκεί η αιτία να μην ήταν σοβαρή.
Κοίτα στον σκελετό για ραγισματα, για διαρροές στο μοτέρ κλπ.
Επίσης τσέκαρε ανορθωτη- ηλεκτρονική ( το δικό μου είχε αλλαγμενα και τα δύο)
Αν καταλήξεις σε αυτό θα σου πω για περαιτέρω βελτίωση.
Πάντως πάντως αν ρυθμιστούν σωστά μοτέρ και καρμπ, 200ριζει,παει χώμα, κάνει ταξίδια, σηκώνει φόρτωμα.
Τσέκαρε επίσης ρουλεμάν λαιμού λόγω βάρους και λεπτών πηρουνιων την ακούγανε,σε κάποια αναφέρθηκε για στροφαλους κλπ,αν ακούσεις περίεργους θορύβους άστο.
Πάντως με 1000 είναι σούπερ τιμή
Και το χρώμα το λευκό μπορεί να συμπληρωθεί με τα γραφικά της chesterfield απ όταν έτρεχε στο ντακαρ

2stroker
09/12/2014, 21:33
Αυτό είναι το 750
Το είχα κάποτε.
Απ το χρώμα είναι ξαναβαμμενο, δεν είναι απαραίτητα κακό, αρκεί η αιτία να μην ήταν σοβαρή.
Κοίτα στον σκελετό για ραγισματα, για διαρροές στο μοτέρ κλπ.
Επίσης τσέκαρε ανορθωτη- ηλεκτρονική ( το δικό μου είχε αλλαγμενα και τα δύο)
Αν καταλήξεις σε αυτό θα σου πω για περαιτέρω βελτίωση.
Πάντως πάντως αν ρυθμιστούν σωστά μοτέρ και καρμπ, 200ριζει,παει χώμα, κάνει ταξίδια, σηκώνει φόρτωμα.
Τσέκαρε επίσης ρουλεμάν λαιμού λόγω βάρους και λεπτών πηρουνιων την ακούγανε,σε κάποια αναφέρθηκε για στροφαλους κλπ,αν ακούσεις περίεργους θορύβους άστο.
Πάντως με 1000 είναι σούπερ τιμή
Και το χρώμα το λευκό μπορεί να συμπληρωθεί με τα γραφικά της chesterfield απ όταν έτρεχε στο ντακαρ

Thanks Shooter γιατι τι λεφτομερειες.Θα τα τσεκαρω αυτα και αν ειναι οκ και το αποφασισω θα τσεκαριστει λεπτομερως και απο το μαστορα μου.Ωραιο φαινεται αλλα κραταω μικρο καλαθι!!

MISKIN
10/12/2014, 07:52
Και γω το είχα αυτό το ρημάδι... Να τσεκάρεις τις βάσεις κινητήρα μην είναι καμιά κομμένη. Γραφικός έχω καταντήσει, όλο αυτό γράφω για το super... lol

Tycho Moon
10/12/2014, 08:32
Με 1300 ευρώ, μπορείς να βρείς Πήγασο χρονολογίας 2000+ σε πολύ καλή κατάσταση, ο οποίος και στην πόλη κινείται εύκολα, και ταξιδάκια κάνει άνετα, και χώμα πατάει και είναι 1κύλινδρος για οικονομία στη συντήρηση...

2stroker
10/12/2014, 09:22
Και γω το είχα αυτό το ρημάδι... Να τσεκάρεις τις βάσεις κινητήρα μην είναι καμιά κομμένη. Γραφικός έχω καταντήσει, όλο αυτό γράφω για το super... lol

θα τσεκαριστουν ολα :beer:

2stroker
10/12/2014, 09:23
Με 1300 ευρώ, μπορείς να βρείς Πήγασο χρονολογίας 2000+ σε πολύ καλή κατάσταση, ο οποίος και στην πόλη κινείται εύκολα, και ταξιδάκια κάνει άνετα, και χώμα πατάει και είναι 1κύλινδρος για οικονομία στη συντήρηση...

δεν μαρεσει εμφανισιακα ο πηγασος :D

Tycho Moon
10/12/2014, 10:35
Νομίζω ότι στα χρήματα που διαθέτεις παίζεις σε ΧΤ/KLR ή ΤΑ/KLE αν θες περισσότερο ταξίδι..

Για Tenere 750 σε καλή κατάσταση, δύσκολο το βλέπω :sick: Για Τenere 660 είναι πιο πιθανό..

est
10/12/2014, 10:45
Εμένα αυτό το "το έχω 1μιση μήνα και το δίνω" δεν μου κάθεται καλά..
Σε κάθε περίπτωση τσέκαρέ το και βλέπεις.

2stroker
10/12/2014, 11:03
Στο τηλ μου πε οτι απλα θελει λαστιχα αμεσα.Οπως και να χει αν μαρεσει θα το δει ο μαστορας μου ;)

2stroker
11/12/2014, 15:45
Μαλλον βρηκα μηχανακι!Λοιπον εχουμε και λεμε transalp600 του 1990.Τιμη 750 ευρω.Θελει λαστιχα,μια φλατζουλα γιατι χανει τρεχει λαδακι(σταγονιτσες) και ή ενα καινουριο δοχειο παραφλου ή κολληση γιατι χανει λιγο απο κει.Κατα τα αλλα ειναι σε καλη κατασταση.Το πηγα και στον μηχανικο μου το τσεκαρε το πηγε κ μια βολτα,δεν τον βρηκε στραβο,αλλα ουτε και ακουσε κατι να κοπαναει.Το μοτερ δουλευει κομπλε.Φρενα,αναρτησεις,αλυσιδογραναζα κλπ επισης κομπλε.Επισης το συγκεκριμενο μου ειπε οτι ειναι το τελευταιο μοντελο transalp που φτιαχτηκε Ιαπωνια.

est
11/12/2014, 16:11
Όπα αδερφέ! Το τελευταίο που φτιάχτηκε Ιαπωνία είναι του 1996.
Φλάτζα που θέλει; Έχεις κοιτάξει κόστος;
Για το δοχείο έχεις μάθει τιμή ή πας για κόλλημα κατευθείαν;
Προφανώς μιλάς για το μοντέλο με το εντελώς τετράφωνο φανάρι και το ταμπούρο πίσω, ε;

2stroker
11/12/2014, 16:20
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5722994/

αυτο ειναι το μηχανακι.δεν ειναι με ταμπουρο,δισκοφρενο εχει.το δοχειο μαλλον για κολληση το οποιο εχει κοστος γυρω στο 15ευρω.Η φλατζα ειναι στην κεφαλη.Ο μαστορης μου πε για τη φλατζα μαζι με εργατικα 100ευρω αλλα δεν ειναι κατι που επειγει.δεν ειναι μεγαλη διαρροη.

akis_trevor
11/12/2014, 16:54
μαρεσει που γραφει και αριστη κατασταση...

2stroker
11/12/2014, 16:56
σε αριστη δεν ειναι,αλλα για τα χρονια του καλη ειναι.

est
11/12/2014, 18:20
Από αυτά που βλέπω είμαι επιφυλακτικός.. ο κινητήρας δεν μου ταιριάζει με τα πλαστικά. Ο κινητήρας είναι παλιός μέχρι του '93-94 υποθέτω και τα πλαστικά είναι από '95άρι face lift.
Ρίξε μια ματιά εδώ για Transalp..
http://hanzw.home.xs4all.nl/colour.htm
http://hanzw.home.xs4all.nl/colors/colors.htm
Και γενικότερα, ψάξτο λίγο. ;)
Αριθμούς πλαισίου/κινητήρα, κωδικό χρώματος κάτω από τη σέλα..αν μου έρθει κάτι άλλο θα στο πω.
http://www.ta-deti.de/ta/frame.html

Αλλά μη βιαστείς για το συγκεκριμένο.

Bob_o_mastoras
11/12/2014, 18:58
Για τσεκαρε και αυτα τα Τενερε:

Αυτο απο εμπορα αλλα σε καλη τιμη. Τσεκαρισμα απο μεκανικ + παζαρι. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5340354/

Απο ιδιωτη, καλο φαινεται αλλα εχει πατησει χωματα πολλακις σιγουρα: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5636035/

Απο ιδιωτη, καλη τιμη: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5435875/

Σου ποσταρα μονο απο Αθηνα. Αν πεις να βγεις και επαρχια εχει μπολικα που φαινονται καλα.

est
11/12/2014, 19:07
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5804840/
Κι αυτό αν δεν το έχεις δει.
Εντιτ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5765115/
Έντιτ2. http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5702745/
Έντιτ3. http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5607686/

2stroker
11/12/2014, 19:17
Από αυτά που βλέπω είμαι επιφυλακτικός.. ο κινητήρας δεν μου ταιριάζει με τα πλαστικά. Ο κινητήρας είναι παλιός μέχρι του '93-94 υποθέτω και τα πλαστικά είναι από '95άρι face lift.
Ρίξε μια ματιά εδώ για Transalp..
http://hanzw.home.xs4all.nl/colour.htm
http://hanzw.home.xs4all.nl/colors/colors.htm
Και γενικότερα, ψάξτο λίγο. ;)
Αριθμούς πλαισίου/κινητήρα, κωδικό χρώματος κάτω από τη σέλα..αν μου έρθει κάτι άλλο θα στο πω.
http://www.ta-deti.de/ta/frame.html

Αλλά μη βιαστείς για το συγκεκριμένο.

Πιθανον ο προηγουμενος ιδιοκτητης να του χει αλλαξει τα πλαστικα με του μεταγενεστερου γιατι το παιδι απο οτι μου πε δεν εχει πειραξει τα πλαστικα.o kiινητηρας πρεπει να ναι σωστος παντως γιατι μεχρι το 90 εβγαινε καταμαυρος,οι μεταγενεστεροι ειχαν και ασημι πανω.Θα τα τσεκαρω ολα αυτα που μου ειπες.Thanx φιλε!

2stroker
11/12/2014, 19:19
Για τσεκαρε και αυτα τα Τενερε:

Αυτο απο εμπορα αλλα σε καλη τιμη. Τσεκαρισμα απο μεκανικ + παζαρι. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5340354/

Απο ιδιωτη, καλο φαινεται αλλα εχει πατησει χωματα πολλακις σιγουρα: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5636035/

Απο ιδιωτη, καλη τιμη: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5435875/

Σου ποσταρα μονο απο Αθηνα. Αν πεις να βγεις και επαρχια εχει μπολικα που φαινονται καλα.


Το τελευταιο Tenere ηταν να το δω σημερα αλλα λογω βροχης δεν εκατσε.Θα το δω η αυριο η μεθαυριο αναλογα τον καιρο.Σε ευχαριστω Bob!!

vaggeliskiki
11/12/2014, 22:35
Απο τις φωτογραφιες καλο μου φαινεται!Δες κ τις βιδες του κινητηρα για το αν εχει ξαναανοιχτει?

2stroker
11/12/2014, 22:56
Απο τις φωτογραφιες καλο μου φαινεται!Δες κ τις βιδες του κινητηρα για το αν εχει ξαναανοιχτει?

στανταρ θα χει ανοιχτει.τοσα χρονια ολο και καποια φλατζα θα χει αλλαξει ολο και καποια επισκευη θα χει γινει.μιλαμε για μηχανακι σχεδον 25ετιας.Το βασικο που με χαροποιησε ειναι οτι δεν ειναι στραβο και δεν κοπαναει κατι στο μοτερ του,απο κει και περα ολο και κατι θα βγαλει και λογικο.

vaggeliskiki
11/12/2014, 23:08
Σιγουρα ολο κ κατι θα εχουν αλλαξει εδω κ τοσα χρονια παντος ο κινητηρας τους αντεχει στα χρονια κ στα χιλιομετρα βεβαια κ με καποια συντηρηση απο τον ιδιοκτητη
Παντος εγω θα σου προτεινα να μην βιαστεις γιατι αυτο τον καιρο κ με αυτη την κριση εχεις πολλες επιλογες!:)

2stroker
11/12/2014, 23:11
Συμφωνω :beer:

Α ρε καποτε ειχαμε λεφτα και ζαχαρωναμε KTM και τωρα ζαχαρωνουμε μηχανακια 20ετιας.Δεν γαμιεται!Ολα ειναι δρομος που λενε!

vaggeliskiki
11/12/2014, 23:25
Χωρις να θελω να σε επηρεασω θελω να σου ξαναπω την γνωμη μου,πολυ καλο το τρανσαλπ εχει αφησει εποχη κ εγω πριν 3 μηνες το σκεφτομουν για τρανσαλπ αλλα τελικα ηθελα ενα ακομα ποιο απλο μηχανακι που να μπορω να το συντηρω μονος μου κ να ειναι απλο σαν ενα παπακι να μπορω ομως να κανω ενα ταξιδακι 100 με 200 χιλιομετρα κ να μπορω να παω στο βουνο μια ανετη βολτα,τελικα πηρα το χτ 600 κ δεν το μετανοιωσα!

vaggeliskiki
11/12/2014, 23:34
Συμφωνω :beer:

Α ρε καποτε ειχαμε λεφτα και ζαχαρωναμε KTM και τωρα ζαχαρωνουμε μηχανακια 20ετιας.Δεν γαμιεται!Ολα ειναι δρομος που λενε!

Συμφωνω :)
Ομως μη μασας κ εμεις αναλογα με το ποσα φτανει η τσεπη μας πρατουμε αναλογως!
Κ εγω καποτε ειχα αρκετες μηχανες που ηταν ζελατινα ομως αυτη τη στιγμη ειμαι το ιδιο χαρουμενος κ με ενα χτ 15ετιας γιατι ειναι το μηχανακι που εψαχνα 1,5μιση χρονο μεχρι να καταληξω σ'αυτο,γ'αυτο σου λεω μην βιαζεσαι κ στο τελος θα δεις πως η καταληξη θα ειναι θετικη!:beer:

2stroker
21/01/2015, 19:11
Επανερχομαι μετα απο καιρο.Τελικα δεν θα βαλω μυαλο ποτε!!ΠΟΤΕ ομως!!Ειμαι εντουρας πως να το κανομεν!!Η επιλογη μου λοιπον βαση των καταστασεων,της χρηστικοτητας και των χρηματων ηταν ενα TTR250 που αγορασα σε απιστευτα καλη τιμη απο ενα γνωστο μου.Το μηχανακι αυτο ηταν το πρωτο του και το φροντιζε οσο πιο ευλαβικα μπορουσε,τα τελευται χρονια ομως υπηρχε σαν δευτερο μιας και υπηρχε και αυτοκινητο αλλα και μια μηχανη μεγαλυτερου κυβισμου.Το γιαμαχακι ειναι σε κατασταση βιτρινας και με ενα καρο εξτρα οπως μπροστινο ολοκληρο μαζι με δισκοπλακα κλπ απο YZ250,ψυγειο λαδιου απο suzukiDR,ρυθμιζομενες μανετες,σωληνακια υψηλης μπρος πισω,χειροποποιητη σχαρα,ντεποζιτο acerbis,μεγαλυτερα footpegs,στεφανια excel,εξατμιση crd,καλωδιωση απο μπαταρια προς τιμονι ωστε να μπαινει gps και και και...

Tα υπερ που εχω σε σχεση με το προηγουμενο ειναι
1.μιζα
2.δυνατοτερα φωτα
3.πιο ομαλη ροπη και ανετη οδηγηση
4.πατακια συνεπιβατη
5.φαρδυτερη σελα
6.φλας
7.καθρεφτες
8.κοντερ
9.Κλειδαρια
10.Σχαρα για να φορτωνω

Nα και το μωρο :D
330019

SHOOTER045
21/01/2015, 19:22
Αν έβγαζες την σχάρα, και έβαζες αυτοκόλλητα WRf άνετα το μπερδεύες,καθαρο και μαχιμο το ΤΤ
Να το χαίρεσαι φίλος

2stroker
21/01/2015, 19:26
Αν έβγαζες την σχάρα, και έβαζες αυτοκόλλητα WRf άνετα το μπερδεύες,καθαρο και μαχιμο το ΤΤ
Να το χαίρεσαι φίλος

Οντως!!Φχαριστω Shooter!! :)

gior-gos
21/01/2015, 19:34
Καλα οργωματα!!! :beer::beer::beer:

Eversman
21/01/2015, 20:05
Φαίνεται σε εξαιρετική κατάσταση και με πολλά έχτρα. Καλά χωμάτινα χιλιόμετρα :beer:

2stroker
21/01/2015, 20:30
Eυχαριστω παιδια.Τα αμεσα σχεδια ειναι μετακινηση εντος πολης και καποια στιγμη στο μελλον ισως ξαναθυμηθω τα παλια!! :beer:

Bob_o_mastoras
21/01/2015, 20:45
Οοοο! :a2: Μπιμπελο το μοτορι!!! Μπραβο φιλαρακι!!! Καλοριζικο καλολασπωτο και καλα χιλιομετρα!!!
:beer::beer:

2stroker
21/01/2015, 21:15
Να σαι καλα Bob!Μπιμπελο δε λες τιποτα και μιλαμε για μοτορι 15ετιας+ ;)

vaggeliskiki
21/01/2015, 22:03
Πολυ προσεγμενο το καινουργιο σου μηχανακι, μπραβο σου εκανες πολυ καλη επιλογη!Καλοριζικο κ καλα χιλιομετρα:)

zannisvel
22/01/2015, 10:00
Πολυ καλη επιλογη και για το λογο που το θες δε νομιζω οτι μπορουσες να παρεις κατι καλυτερο!!!
Καλοταξιδο και νομιζω πρεπει να το λερωσεις συντομα!!!!
:beer:

2stroker
22/01/2015, 17:30
Σας ευχαριστω παιδια!! :beer:

devil's animal
24/01/2015, 10:11
πολυ ομορφο και προσεγμενο ειναι...
καλοταξιδο, καλολασπωτο..
:beer::beer::beer:

akis_trevor
24/01/2015, 12:24
καλα και ορθια χλμ!!:beer:

teogtp
24/01/2015, 13:08
Καλοοοοοο!!!!
Να το χαιρεσαι!:beer:

daz
24/01/2015, 14:00
Και γαμώ τα εργαλεία! Να το χαίρεσαι. :beer:

Desperado
24/01/2015, 16:57
Πένα φαίνεται το TTR , να το χαίρεσαι φίλε μου!!:beer:

2stroker
25/01/2015, 17:44
Φχαριστω παιδες!!Να στε καλα!! :beer:

DAYMAN
25/01/2015, 19:57
:beer: καλες βολτες

motomaniac
26/01/2015, 16:08
καλολασπωτο ρε!! κι ετσι που ειναι παει βουνο. αλλα με ενα ζευγαρι χωματινα ακομα καλυτερα.. το καλυτερο παπι πηρες.. καιει λιγοτερο απο αυτα που κοιταγες, ταξιδευει με οριο τα 120, δνε σπαει δνε χαλαει. το νου σου για κομπλερ μιζας. αν το ακους εστω και λιγο κοιτα να το φτιαξεις για κανει ζημια.

sergios1095
26/01/2015, 18:04
kalhspera eimai kainourios sto forum kai psaxnw kai gw mhxanh alla den 3erw pou kai ti na grapsw :(