PDA

View Full Version : CBR600f μοντέλο 2001 δεν ανάβουν τα stop πίσω



dankannn
04/12/2014, 22:13
CBR600f μοντέλο 2001 δεν ανάβουν τα stop πίσω


Έχουμε και λέμε , ενώ ανάβουν φώτα μικρά ,μεγάλα, φλας , πίσω φώτα , ενδεικτικά λαμπάκια ,κόρνα και όλα τα συναφή δεν λειτουργούν τα stop ούτε πατώντας το πισω φρενο ούτε πατώντας το μπροστά φρένο.
Για να τα βάλουμε σε μια σειρά τα πράγματα και να βοηθήσω και εγώ μπας και πάρουμε καμιά απάντηση, πριν δυο εβδομάδες λόγο εμπλοκής του μπροστά εμβολου της τρόμπας φρένου μου γλίστρησε το μηχανάκι με σχεδόν 0 χλμ και ακούμπησε κάτω.
Αφού κατάλαβα από τι το έπαθα έβαλα μια παραγγελία στο eBay και σήμερα μου ήρθε το kit της μπροστά τρόμπας.
Αδιασα τα υγρά της τρόμπας και με προσοχή έβγαλα το φυσακι του stop switch από μπροστά από την τρόμπας ,άλλαξα το κιτ και την ξανα τοποθέτησα.
Όλα μια χαρά , λέω για να πατήσω να δω ανάβουν τα stop , και παπαλα δεν άναβαν.
Παταώ το πισω φρενο και ούτε και εκεί άναψαν.
Έκανα και έναν έλεγχο να δω μπας και έβαλα ανάποδα το καλώδιο μπροστά αλλά και πάλι δεν άναψαν.
Και κάτι ακόμα που έκανα ήταν να αποσυνδέσω το καλώδιο από το stop switch και με ένα άλλο καλώδιο να το βραχυκυκλώσω αλλά και πάλι δεν άναψε το stop.
Τώρα το θέμα είναι εχει σχέση με αυτό που έφτιαξα σήμερα ?? η δεν έχω καιρό πισω φρενο φρένο stop και απλά τώρα το κατάλαβα??
Tι άλλο να ψάξω τώρα μόνος μου ???
Κάθε βοήθεια δεκτή

mikes
04/12/2014, 22:29
τη λαμπα την κοίταξες??

dankannn
04/12/2014, 22:51
Πισω δυο λαμπες εχει που αναβουν κανονικα σαν φως αλλα οχι σαν stop.

mikes
04/12/2014, 23:03
τοτε πιθανότατα εκει είναι το θεμα σου..

dankannn
05/12/2014, 10:08
Τελικά το πρόβλημα ήταν απλό, πέρασα από promoto ginossatis το πρωί για να αγοράσω δυο λάμπες και να δω τι φταίει.
Βγήκαν οι λάμπες αλλά δεν ήταν τελικά καμένες ,άπλα οι λάμπες είναι χωνευτές και όχι βιδωτές και έχουν επάνω τους 4 σηρματάκια αυτά τα ανοίξαμε ώστε να εφάπτετε με το ντουί και δούλεψαν μια χαρά oi λαμπες.
Ζήτησα να μου φέρουν δυο νέα ντουί ,μπορεί με τα χρόνια να έχουν χαλαρώσει.
Άπλα το έχω 9 χρόνια το cbr και πέρα από έναν ανορθωτή πέρυσι δεν ξανα ειχα ποτέ πρόβλημα και δεν πήγε το μυαλό μου ότι με τους κραδασμούς δεν θα έκανε επαφή η λάμπα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια