PDA

View Full Version : Τίτλος Σπουδών



AntonisZx
06/12/2014, 00:21
Καλησπέρα Παιδια!! Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος πως λεγεται ο τιτλος της σπουδης (δεν ξερω αν λεγεται ετσι κιολας) οταν καποιος θελει να γινει μηχανικος οχηματων (π.χ. αυτοκινητα /μηχανακια) αλλα να μπορει να προγραμματιζει και τον εγκεφαλο των οχηματων, να εχει ενα δικο του δυναμομετρο..να ειναι κατι σαν αυτους..( http://www.autocenter-tuning.gr/pager.php?id=4 ) ή αυτους ( http://www.megaspeed.gr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=124 ) (αν θεωρηθει διαφημηση το link παρακαλω να διαγραφτει).. Και τελος αν καποιος ξερει πως μπορω να τελειωσω κατι τετοιο σαν σπουδη! Ευχαριστω και συγνωμη αν δεν ειμαι απολυτα κατανοητος αλλα και γω ειμαι πολυ μπερδεμενος με αυτο το θεμα...

George_Sp
06/12/2014, 00:41
ΤΕΙ μηχανολογίας και από εκεί και πέρα πολύ ενασχόληση με τις νέες τεχνολογίες με ατελείωτο διάβαμα μέσω internet. Δεν υπάρχει Ελλάδα κάποια σχολή που θα σε μάθει τι είναι τα OBDII πρωτόκολλα, τα flash memory chips και τα eeprom και πως προγραμματίζονται. Τέτοια εξειδίκευση μόνο σε αυτοκινητοβιομηχανία του εξωτερικού αν προσληφθείς στο τεχνικό τμήμα τους και μέσω σεμιναρίων. Αλλιώς Ελλάδα με ιντερνετο-διάβασμα.
Για ξεκίνημα μετά το ΤΕΙ μηχανολογίας θα σου πρότεινα να πάρεις ένα obdII simulator και να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι σε dummy καταστάσεις. Αν σου αρέσει με το καλό να το ξεκινήσεις και μακάρι να πετύχεις :)

AntonisZx
06/12/2014, 00:52
ευχαριστω γιωργο πολυ για την απαντηση σου! κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι βρισκομαι Ιταλια για σπουδες..ειμαι στον 1ο χρονο στον προγραμματισμο υπολογιστων.. αλλα δεν ξερω αν εχουν καποια σχεση αυτα τα δυο μεταξυ τους.. δηλαδη ο προγραμματισμος υπολογιστων και ο προγραμματισμος οχηματων και αυτο ειναι που με προβληματιζει.. εκατσα τωρα και ψαχτηκα και αποφασισα αν τελικα απο την σχολη που ειμαι τωρα δεν μπορω να τελειωσω κατι τετοιο(προγραμματισμο οχηματων) να παω σε καποια αλλη χωρα ή να συνεχισω στην ιταλια σε καποια αλλη σχολη....κατι αλλο... βρηκα ενα πανεπιστημιο μηπως ξερεις αν σχετιζεται με αυτα? ( http://www.efi101.com/ )
Κατι που ξεχασα! Το ΤΕΙ Μηχανολογιας μηπως ξερεις αν στα Αγγλικα μεταφραζεται ως Mechanical Engineering? :)

George_Sp
06/12/2014, 01:03
Αφού είσαι ήδη έξω και έχεις ψαχτεί και με το efi101 καλά το πας. Είσαι και στη χώρα των Tifosi με τα μηχανοκίνητα. Μη φοβάσαι τίποτα. Sky is the limit και η όρεξή σου. Ναι από προγραμματισμό υπολογιστών έχει συνέχεια σε προγραμματισμό εγκεφάλων καθώς ο εγκέφαλός είναι στην ουσία ένα κουτάκι με ολοκληρωμένα τσιπ πλήρως προγραμματιζόμενα.

Αυτό που όμως θέλω να σου πω να προσέξεις είναι οτι το να καταφέρεις να ανοίξεις ένα συνεργείο για tuning όπως αυτά που έβαλες δε λέει και τίποτα. Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά και οι παίκτες ήδη αρκετοί. Ειδικά Αθήνα αν ανοίξουν μερικοί ακόμα ο κλάδος θα πεινάσει πέραν από τους 1-2 μεγάλους που είναι μέσα στα κόλπα γιατί ξέρουν χρόνια την πιάτσα και έχουν ήδη κάνει τις συνδέσεις τους.
Για μένα εφόσον είσαί ήδη έξω βάλε μεγαλύτερες φιλοδοξίες. Άλλο πράγμα να πας αύριο στο τμήμα ηλεκτρονικού ψεκασμού της Ferrari και άλλο να τουρμπίζεις το παπί του πιτσιρικά της γειτονιάς. Ελπίζω να με εννοείς :)

AntonisZx
06/12/2014, 01:15
Αρα απο τον προγραμματισμο υπολογιστων που ειμαι τωρα εγω.. μολις τελειωσω παω για μεταπτυχιακο σε ενα αλλο πανεπιστημιο σχετικα με τον προγραμματισμο εγκεφαλων και εχω τελειωσει?..
Οντως στο μυαλο μου ειχα οταν τελειωσω να γυρισω στην ελλαδα και να ανοιξω ενα τετοιο μαγαζι...αλλα με αυτα που μου ειπες τωρα και εσυ με εβαλες σε σκεψεις.. ισως τελικα αν καταφερω και μπω σε καποια εταιρεια να μεινω εξω και να το σκεφτω καλα πριν γυρισω στην ελλαδα...
Μηπως ξερεις περα απο το τει μηχανολογιας πως αλλιως λεγονται αυτες οι ειδικοτητες? πως δηλαδη θα μπορεσω να τις ψαξω.. προς το παρων εχω βρει το Mechanical Engineering αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι σωστο.. :)

skylaros
06/12/2014, 01:49
Διάβαζε τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής που κοιτάζεις :)

Για κάποιο λόγο σε κόβω φρικαρισμένο, δε σου αρέσει η σχολή σου, έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου για επάγγελμα μετά, δεν έχεις πάει καλά το πρώτο εξάμηνο στη σχολή, δε σου αρέσει η χώρα ή πόλη που είσαι ?Κάτι σου συμβαίνει έτσι ?

AntonisZx
06/12/2014, 02:13
Διάβαζε τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής που κοιτάζεις :)

Για κάποιο λόγο σε κόβω φρικαρισμένο, δε σου αρέσει η σχολή σου, έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου για επάγγελμα μετά, δεν έχεις πάει καλά το πρώτο εξάμηνο στη σχολή, δε σου αρέσει η χώρα ή πόλη που είσαι ?Κάτι σου συμβαίνει έτσι ?

Η αλήθεια είναι ότι έχω αφήσει ήδη 2 χρόνια πίσω τις σπουδές λόγω του ότι έκανα βλακείες αφου τελείωσα το λύκειο και δεν έκατσα να το πάρω στα σοβαρά το θέμα και δεν θέλω να χάσω κι άλλο χρόνο. ...Απλά θέλω τώρα πια να μπω στο σωστό πανεπιστήμιο... Με το πανεπιστήμιο που βρίσκομαι τώρα(προγραμματισμο υπολογιστών) δεν έχω κάποιο θέμα εκτός από την γλώσσα που τώρα την μαθαινω (τα ιταλικά ) ....Ούτε με την πόλη έχω θέμα.. είναι σχετικά μικρη και ήσυχη πόλη (Φερραρα στην Ιταλία) ... Τώρα όσον αφορά το επάγγελμα θα ήθελα να επικεντρωθώ στον προγραμματισμο οχημάτων( αν λέγεται έτσι..) ... μερικες έννοιες που έχω βρει είναι η μηχατρονική και το mechanical engineering...αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος...

andreaspetr
06/12/2014, 02:28
για να προγραμματιζεις κινητηρες πρεπει να ξερεις πολυ καλα και την λειτουργια τους.
δεν ειναι μονο υπολογιστικο το θεμα.

AntonisZx
06/12/2014, 02:37
για να προγραμματιζεις κινητηρες πρεπει να ξερεις πολυ καλα και την λειτουργια τους.
δεν ειναι μονο υπολογιστικο το θεμα.

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να ξεκαθαρίσω τώρα.. εάν για να κάνω αυτό που θέλω( να προγραμματιζω κινητήρες ) θα χρειαστεί να αλλάξω πανεπιστήμιο.. και να πάω σε ένα ειδικευμένο στην λειτουργία των κινητήρων...ή εάν αφού τελειώσω τον προγραμματισμο υπολογιστών μπορώ να το κάνω σαν μεταπτυχιακό?

giannis23
06/12/2014, 06:46
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να ξεκαθαρίσω τώρα.. εάν για να κάνω αυτό που θέλω( να προγραμματιζω κινητήρες ) θα χρειαστεί να αλλάξω πανεπιστήμιο.. και να πάω σε ένα ειδικευμένο στην λειτουργία των κινητήρων...ή εάν αφού τελειώσω τον προγραμματισμο υπολογιστών μπορώ να το κάνω σαν μεταπτυχιακό?

μην περιμενεις στη μηχανολογια να μαθεις προγραμματισμο εγκεφαλων.. εγω τελειωνω την ιδια σχολη με εσενα... τελειωνεις και εφοσον εχεις παρει τις γνωσεις c-c++-java-c#-ruby-τεχνικη νοημοσυνη-sql κλπ ..πας και κανεις μεταπτυχιακο στον τομεα που θες... προγραμματισμος μηχανοκινητων- προγραμματισμος plc(ladder) κλπ

AntonisZx
06/12/2014, 11:08
μην περιμενεις στη μηχανολογια να μαθεις προγραμματισμο εγκεφαλων.. εγω τελειωνω την ιδια σχολη με εσενα... τελειωνεις και εφοσον εχεις παρει τις γνωσεις c-c++-java-c#-ruby-τεχνικη νοημοσυνη-sql κλπ ..πας και κανεις μεταπτυχιακο στον τομεα που θες... προγραμματισμος μηχανοκινητων- προγραμματισμος plc(ladder) κλπ


Καλημέρα σε όλους! :)
Άρα για να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα... Συνεχίζω την σχολή μου ως έχει τώρα... και αφού τελειώσω πηγαίνω και κάνω μεταπτυχιακό πάνω στον προγραμματισμο οχημάτων?
Ή χρειάζεται από τώρα να πάω σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο να κάνω μηχανολογία ,και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στον προγραμματισμο οχημάτων?

p@nos
06/12/2014, 11:23
δεν υπαρχει προγραμματισμος οχηματων...υπαρχει προγραμματισμος μικροελεκτων...τετοιους εχουν οι εγκεφαλοι στα αυτοκινητα...ο προγραμματισμος ομως ενος μικροελεκτη με τον ''προγραμματισμο'' ενος εγκεφαλου ειναι διαφορετικα πραγματα...γινεται μεσω αλλων προγραμματων που απλα αλλαζουν τις καταλληλες παραμετρους στον εγκεφαλο, συνεπως δε χρειαζεσαι να κανεις κανενα προγραμμα σε c, το κανει μονο του το προγραμμα του εγκεφαλου και φτιαχνει μονο του τον καταλληλο κωδικα που θα φορτωσει στον μικροελεκτη

αρα δε χρειαζεται να βγαλεις κανενα πανεπιστημιο...και αν θες να μαθεις να ελεγχεις μικροελεκτες, για αρχη μαθε c μετα παρε ενα breadboard εναν controller και μαθε να αναβεις λαμπακια
και αυτο πιο πολυ για χομπυστικους λογους, αμα θες καποια στιγμη να σχεδιασεις δικο σου εγκεφαλο

giannis23
06/12/2014, 11:46
δεν υπαρχει προγραμματισμος οχηματων...υπαρχει προγραμματισμος μικροελεκτων...τετοιους εχουν οι εγκεφαλοι στα αυτοκινητα...ο προγραμματισμος ομως ενος μικροελεκτη με τον ''προγραμματισμο'' ενος εγκεφαλου ειναι διαφορετικα πραγματα...γινεται μεσω αλλων προγραμματων που απλα αλλαζουν τις καταλληλες παραμετρους στον εγκεφαλο, συνεπως δε χρειαζεσαι να κανεις κανενα προγραμμα σε c, το κανει μονο του το προγραμμα του εγκεφαλου και φτιαχνει μονο του τον καταλληλο κωδικα που θα φορτωσει στον μικροελεκτη

αρα δε χρειαζεται να βγαλεις κανενα πανεπιστημιο...και αν θες να μαθεις να ελεγχεις μικροελεκτες, για αρχη μαθε c μετα παρε ενα breadboard εναν controller και μαθε να αναβεις λαμπακια
και αυτο πιο πολυ για χομπυστικους λογους, αμα θες καποια στιγμη να σχεδιασεις δικο σου εγκεφαλο

ο προγραμματισμος οχηματων..οπως το ανεφερα... εχει και αλλες εφαρμογες και οχι απλα πραγματα οπως αυτοκινητα και μηχανες.. ειδικα τωρα που δουλευουν με forms..
περιεχει και αυτονομα οχηματα,ρομποτικη κλπ... το παιδι λεει οτι σπουδαζει ιταλια σε πανεπιστημιο... αυτη ειναι η ορθολογικη οδος... αλλιως παει σε ιεκ ;)

p@nos
06/12/2014, 11:54
ο προγραμματισμος οχηματων..οπως το ανεφερα... εχει και αλλες εφαρμογες και οχι απλα πραγματα οπως αυτοκινητα και μηχανες.. ειδικα τωρα που δουλευουν με forms..
περιεχει και αυτονομα οχηματα,ρομποτικη κλπ... το παιδι λεει οτι σπουδαζει ιταλια σε πανεπιστημιο... αυτη ειναι η ορθολογικη οδος... αλλιως παει σε ιεκ ;)

το παιδι στο πρωτο ποστ λεει προγραμματισμο εγκεφαλων και ρυθμισεις σε δυναμομετρα...τα αυτονομα οχηματα και η ρομποτικη τι σχεση εχουν?

giannis23
06/12/2014, 12:15
το παιδι στο πρωτο ποστ λεει προγραμματισμο εγκεφαλων και ρυθμισεις σε δυναμομετρα...τα αυτονομα οχηματα και η ρομποτικη τι σχεση εχουν?

λεω... κανεις μεταπτυχιακο και μαθαινεις και αυτα μαζι που μπορει αν σου χρειαστουν γιατι ειναι σημαντικα η πιο απλα πας σε ενα ιεκ γιατι το θεμα αυτο ειναι απλο η πιο απλα ελλαδα ειμαστε δηλωνεις οτι θες

AntonisZx
06/12/2014, 13:44
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!! Τελικα καταφερα και ξεκαθαρισα μερικα πραγματα και μιλωντας με τους γονεις μου αλλα και μεσα απο τις συμβουλες σας! Τελικα θα αφησω τον προγραμματισμο οχηματων σε δυναμομετρα και θα συνεχισω ως εχω τωρα στον προγραμματισμο υπολογιστω.. θα τελειωσω κανονικα στα 3-4 χρονια και μετα πια θα κανω ενα μεταπτυχιακο ενα χρονο πανω στους αυτοματισμους ( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82 ).. και μετα ισως να κανω και μια ειδικευση πανω στους κινητηρες αυτοκινητων/μηχανακιων.. αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια μεχρι τοτε....Σας ευχαριστω πραγματικα και παλι για τις απαντησεις σας.. οπου και να ειχα ρωτησει μου ελεγαν αλλα κι αλλα...
Μια τελευταια απορια... Μηπως καποιος απο εσας γνωριζει τι ειναι η Μηχατρονικη και τι εφαρμογες εχει?? Διαβασα στην Wikipedia αλλα δεν το πολυκαταλαβα τι ειναι ( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE ) :)

George_Sp
06/12/2014, 14:16
Σωστές αποφάσεις παίρνεις και σου εύχομαι κάθε επιτυχία.
Το wikipedia το έχει αρκετά απλουστευμένο. Ξαναδιάβασέ το κομμάτι-κομμάτι και θα το κατανοήσεις.

Μηχατρονική είναι η συνεργεία τριών επιστημών

Μηχανολογία
Ηλεκτρονική/Ηλεκτρολογία
Πληροφορική
με σκοπό την δημιουργία συστημάτων που να απλοποιούν την παραγωγή.

giannis23
06/12/2014, 14:21
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!! Τελικα καταφερα και ξεκαθαρισα μερικα πραγματα και μιλωντας με τους γονεις μου αλλα και μεσα απο τις συμβουλες σας! Τελικα θα αφησω τον προγραμματισμο οχηματων σε δυναμομετρα και θα συνεχισω ως εχω τωρα στον προγραμματισμο υπολογιστω.. θα τελειωσω κανονικα στα 3-4 χρονια και μετα πια θα κανω ενα μεταπτυχιακο ενα χρονο πανω στους αυτοματισμους ( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82 ).. και μετα ισως να κανω και μια ειδικευση πανω στους κινητηρες αυτοκινητων/μηχανακιων.. αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια μεχρι τοτε....Σας ευχαριστω πραγματικα και παλι για τις απαντησεις σας.. οπου και να ειχα ρωτησει μου ελεγαν αλλα κι αλλα...
Μια τελευταια απορια... Μηπως καποιος απο εσας γνωριζει τι ειναι η Μηχατρονικη και τι εφαρμογες εχει?? Διαβασα στην Wikipedia αλλα δεν το πολυκαταλαβα τι ειναι ( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE ) :)

αυτο σου ελεγα και εγω..ειναι κριμα,και το καταλαβαινω απο εμενα,να αφησεις την σχολη σου...την τελειωνεις και μετα κανεις οτι θες.. και οταν τελειωσεις σκεψου οτι δεν καταφερνεις κατι σε αυτο τον τομεα (πηρα την χειροτερη περιπτωση :P ) με το πτυχιου μηχανικου πληροφορικης.. θα μπορεις να ασχοληθεις με τοσους κλαδους... προγραμματισμου,ασφαλειας δικτυων,τεχνικος τηλεπικοινωνιων κλπ

AntonisZx
06/12/2014, 15:07
@George_sp εκατσα και το ξαναδιαβασα πιο προσεκτικα αυτην την φορα.. Στην ουσια η Μηχατρονικη συνδιαζει την Μηχανολογια-Ηλεκτρολογια-Πληροφορικη για να παραγει συστηματα που αξιοποιουν μηχανισμους Κινησης-Ελενχου-Αισθητηρες και εφαρμοζεται σε ρομποτικα συστηματα,συστήματα μεταφορών,συστήματα παραγωγής,μηχανές CNC,και βιομηχατρονικές νανο-μηχανές.. Τα ειπα σωστα? :)
@giannis23 αυτο μου ειπαν και οι γονεις μου.. οτι αν στην χειροτερη περιπτωση αποτυχω σε αυτον τον τομεα θα εχω το χαρτι του μηχανικου πληροφορικης(αυτος ειναι ο τιτλος που θα εχω οταν τελειωσω?) και ακομα και ετσι θα εχω πολλες περισσοτερες επιλογες να ακολουθησω στον κλαδο της πληροφορικης! :)

giannis23
06/12/2014, 16:07
@George_sp εκατσα και το ξαναδιαβασα πιο προσεκτικα αυτην την φορα.. Στην ουσια η Μηχατρονικη συνδιαζει την Μηχανολογια-Ηλεκτρολογια-Πληροφορικη για να παραγει συστηματα που αξιοποιουν μηχανισμους Κινησης-Ελενχου-Αισθητηρες και εφαρμοζεται σε ρομποτικα συστηματα,συστήματα μεταφορών,συστήματα παραγωγής,μηχανές CNC,και βιομηχατρονικές νανο-μηχανές.. Τα ειπα σωστα? :)
@giannis23 αυτο μου ειπαν και οι γονεις μου.. οτι αν στην χειροτερη περιπτωση αποτυχω σε αυτον τον τομεα θα εχω το χαρτι του μηχανικου πληροφορικης(αυτος ειναι ο τιτλος που θα εχω οταν τελειωσω?) και ακομα και ετσι θα εχω πολλες περισσοτερες επιλογες να ακολουθησω στον κλαδο της πληροφορικης! :)
αυτος ειναι ο τιτλος που εχεις πλεον στην ελλαδα... φυσικα και θα εχεις πολλες επιλογες.. ασφαλεια δικτυων,web designer,white hat hacking,προγραμματισμος εφαρμογων,τηλεπικοινωνιες..προγραμματισμος plc..πολλα ..ορεξη να εχουμε