PDA

View Full Version : Αντιγραφη καλωδιου usb με custom προγραμματισμο chip



bros400pgm
07/12/2014, 13:26
Ειπα να το ριξω εδω, μηπως υπαρχει καποιος που εχει παραπανω γνωση.
Εχω ενα καλωδιο usb με τσιπακι μεσα (κατι σαν τα ttl) το οποιο χρησιμοποιω για να συνδεσω το SXV μου με το προγραμμα ελεγχου της ECU στο laptop.
Το καλωδιο το εχει φτιαξει ενας Καναδος ο οποιος εχει εξαφανιστει και δεν απανταει στα mail.

Υπαρχει τροπος να μπορει καποιος να το αντιγραψει?

George_Sp
07/12/2014, 14:37
Εάν η μονάδα εγκεφάλου σου είναι η Walbro ECUC-1, τότε από τη μια μεριά έχεις usb2.0 που πάει στο λάπτοπ και στην άλλη έχεις RS232 βύσμα.
Το τσιπάκι που βλέπεις εσωτερικά στο usb διαφανές τμήμα είναι ο μικροκοντρόλλερ για την επικοινωνία με τον υπολογιστή που είναι ίδιος σε οποιοδήποτε τέτοιο καλώδιο.
Εσένα το πρόβλημα πού βρίσκεται; Σου χάλασε το καλώδιο και θες ένα ίδιο;

bros400pgm
07/12/2014, 14:45
Ναι εχει φαει καποιο κολλημα ενα τετοιο καλωδιο.
Η ecu ειναι η walbro που λες.
Υποτιθεται οτι δινει δωρεαν το προγραμμα και πληρωνεις 250€ το καλωδιο, οποτε μου φαινεται λιγο περιεργο να ειναι ενα οποιοδηποτε καλωδιο που απλα το συνδεεις. Ισως μπορει και του περναει καποιο firmware και δουλευει.
Εν πασει περιπτωση, το θεμα ειναι εαν μπορω να το αντιγραψω. Εαν ειναι ενας κοινος κοντρολερ και μπορουμε να παρουμε τo firmware απο το τσιπ ή γινεται κατι αλλο.

George_Sp
07/12/2014, 14:51
Τα 250 είναι πάντα για το πρόγραμμα ;)
Τα καλώδια είναι πάντα τα κλασσικά usb2-rs232 με τους ανάλογους drivers. Λόγω δουλειάς έχω 2 τέτοια καλώδια και τους κατάλληλους drivers. Αν είσαι Αθήνα και θες, κουμπώνουμε λαπτοπάκι και drivers και βλέπουμε αν δουλέψει (που κατά τη γνώμη μου θα δουλέψει σωστά) :)
Έχω ήδη πετύχει επικοινωνία με 3 διαφορετικά προγράμματα ecu και σε διαφορετικές μηχανές. Κάθε φορά η μέθοδος και το hardware-software (καλώδια-φύσα-drivers) είναι τα ίδια ή σχεδόν τα ίδια με μικροδιαφορές σε κάποια αρχεία.

bros400pgm
07/12/2014, 15:01
Οχι, δυστυχως δεν ειμαι Αθηνα. Εχω τους drivers και το προγραμμα, αμα θες να στο στειλω και να δεις εαν το προγραμμα βλεπει το καλωδιο (βγαζει σχετικο μυνημα), εαν θες να βοηθησεις.
Το θεμα ειναι οτι το προγραμμα το κατεβαζεις απο το νετ γιαυτο και μου κανει εντυπωση.

George_Sp
07/12/2014, 15:04
Στείλε σε πμ αν θες το πρόγραμμα και τους drivers και θα ρίξω μια ματιά τι γίνεται. Αν δε δουλέψει (γιατί μπορεί να χρειάζεται να έχει κουμπωμένο και το ecu για να επιτευχθεί ζεύξη και αναγνώριση) μπορώ να σου στείλω καλωδιάκι με ταχυδρομείο μέσα στη βδομάδα. :)

bros400pgm
07/12/2014, 15:13
Σου εχω στειλει pm. Δεν χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο στην ECU για να βρει το software το καλωδιο και να εμφανισει το μυνημα οτι πλεον ψαχνει την ECU. Προφανως βεβαια για την πληρη επιτυχια, πρεπει να συνδεθει στην ECU εν τελη:lol:

George_Sp
07/12/2014, 15:22
Λοιπόν το έκανα μια δόκιμη αλλά δε βρίσκει το καλώδιο που έχω. Με λίγο ψάξιμο με debugging στο πρόγραμμα είδα οτι το συγκεκριμένο software δεν επιτρέπει την χρήση οποιουδήποτε generic καλωδίου. Προφανώς για να έχουν την αποκλειστικότητα και στα 2 και για να μην μπορείς να δουλέψεις το δικό τους software με οποιοδήποτε καλώδιο αφού το χρεώνουν 250.

Γνώμη μου είναι οτι αν θες ανέξοδη λύση να δουλέψεις με διαφορετικό πρόγραμμα ecu που δουλεύει με οποιοδήποτε generic usb-to-serial cable. Είναι εφικτό;

bros400pgm
07/12/2014, 15:28
Σαν ποιο προγραμμα λες?
Επειδη δεν γνωριζω πολλα, για να διαβασεις την ECU αλλα και για να μπορεις να κανεις ρυθμισεις (καυσιμου, TPS κλπ) χρειαζεται να εχεις το καταλληλο προγραμμα. Το συγκεκριμενο καλωδιο, δεν ανεβοκατεβαζει απλα χαρτες αλλα παραμετροποιει και την ECU και διαβαζει και τυχον σφαλματα.
Για ανελυσε το λιγο εαν εχεις φυσικα χρονο.

George_Sp
07/12/2014, 15:32
Επειδή με aprilia δεν έχω ψάξει το θέμα, ρώτα στο apriliabikers αν κάποιο άλλο μέλος έχει δουλέψει τον εγκέφαλο με διαφορετικό πρόγραμμα/καλωδίωση.

με λίγο πρόχειρο ψάξιμο βρήκα αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=0hE2GnnqWWE

bros400pgm
07/12/2014, 15:37
Το tuneecu δεν υποστηριζει το SXV (αλλα υποστηριζει γενικως την walbro ecu). Δυστυχως οι γνωσεις μου δεν φτανουν ωστε να μπορεσω να δω τι χρειαζομαι και πως μπορω να το κανω να δουλεψει, γιαυτο και εψαχνα κατι απλο, οπως αντιγραφη του chip.

George_Sp
07/12/2014, 16:35
το πρόβλημά σου θα λυθεί αν βρούμε πρόγραμμα που να υποστηρίζει walbro ecu μέσω usb-to-rs232. οποιοδήποτε πρόγραμμα διαχείρισης μας κάνει. με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν όλα. :)