PDA

View Full Version : Απαραδεκτη συμπεριφορα καταστηματος



Dbnn
08/12/2014, 14:22
Μετα την πρωτη αποτυχημενη αποπειρα κατασκευης ηλεκτρονικης λογο μεταβαλλομενου αβανς, ειπα να παω να αγορασω μια μεταχειρησμενη να κανω την δουλεια μου. Δουλευω Νεα Ερυθραια και λιγο κατω απο την δουλεια βρηκα ενα συνεργειο αρκετα γνωστου εδω μεσα και μπηκα. βρηκα τον εν λογο μηχανικο και αφου του εξηγω το θεμα μου λεει οτι η δικια της ειναι πανακριβη και η εναλλακτικη ειναι μια ηλεκτρονικη daytona που μεταβαλλει αβανς αναλογα τις στροφες. Αυτο πριν 2 εβδομαδες. Εξηγουμαι στον μαστορα, πωςθα δουμε οτι δουλευει; θα την βρω λεει, θα την φερω εδω απο την αποθηκη λεει, θα στην αφησω ενα πενηνταρι λεει, φερτην λεω να κανουμε μια δοκιμη εδω και αμα δουλευει την.κρατας μεχρι να πληρωθω και ερχομαι να την παρω. Μεχρι τηλεφωνο αφησα να με παρει να μου πει part number -οπως ειπε- για να βρω το pinout ωστε να την ταιριαξουμε στις φισες. πηγα αλλες 4 φορες. δεν την εβρησκε, την βρηκε αλλα την ξεχασε, μετα κατι ετυχε και την ειχε στο αμαξι....... Ευλογησον δηλαδη.......
Εγω παιδια το δηλωνω και δημοσια. Δεν ξαναπαω σε μαστορα ουτε για μπουζι. Να ναι καλα το ebay και να μην κλαιγονται που δεν εχουν πελατες......

Αααα μη ξεχασω που στο ιδιο καταστημα ρωτησα για στεφανια και ακτινες και λαστιχα μοταρντ και ακομα περιμενω τηλεφωνο για τιμη.......
οποιος θελει στοιχεια ας ριξει πμ αν και οι γνωστες καταλαβατε ηδη.

PetranGR
08/12/2014, 14:37
Μετα την πρωτη αποτυχημενη αποπειρα κατασκευης ηλεκτρονικης λογο μεταβαλλομενου αβανς, ειπα να παω να αγορασω μια μεταχειρησμενη να κανω την δουλεια μου. Δουλευω Νεα Ερυθραια και λιγο κατω απο την δουλεια βρηκα ενα συνεργειο αρκετα γνωστου εδω μεσα και μπηκα. βρηκα τον εν λογο μηχανικο και αφου του εξηγω το θεμα μου λεει οτι η δικια της ειναι πανακριβη και η εναλλακτικη ειναι μια ηλεκτρονικη daytona που μεταβαλλει αβανς αναλογα τις στροφες. Αυτο πριν 2 εβδομαδες. Εξηγουμαι στον μαστορα, πωςθα δουμε οτι δουλευει; θα την βρω λεει, θα την φερω εδω απο την αποθηκη λεει, θα στην αφησω ενα πενηνταρι λεει, φερτην λεω να κανουμε μια δοκιμη εδω και αμα δουλευει την.κρατας μεχρι να πληρωθω και ερχομαι να την παρω. Μεχρι τηλεφωνο αφησα να με παρει να μου πει part number -οπως ειπε- για να βρω το pinout ωστε να την ταιριαξουμε στις φισες. πηγα αλλες 4 φορες. δεν την εβρησκε, την βρηκε αλλα την ξεχασε, μετα κατι ετυχε και την ειχε στο αμαξι....... Ευλογησον δηλαδη.......
Εγω παιδια το δηλωνω και δημοσια. Δεν ξαναπαω σε μαστορα ουτε για μπουζι. Να ναι καλα το ebay και να μην κλαιγονται που δεν εχουν πελατες......

Αααα μη ξεχασω που στο ιδιο καταστημα ρωτησα για στεφανια και ακτινες και λαστιχα μοταρντ και ακομα περιμενω τηλεφωνο για τιμη.......
οποιος θελει στοιχεια ας ριξει πμ αν και οι γνωστες καταλαβατε ηδη.

πλεόν όσο πάνε τα περιστατικά αυξάνονται και άλλο με κακή εξυπηρέτηση από καταστήματα.Δηλαδή ντάξει, πώς θες μετά να έχεις και πελάτες;

tzimidis
08/12/2014, 14:39
Xiliosyzitimeno thema alla panta epikairo.

ego tha exo na diafimizo gia panta opou mporo enan "mastora" sti neapoli lakonias prin mpeis deksia, se mia diakladosi, pou me afise xoris timoni me apotelesma gia to gyrismo na fortoso ti mixani se fortigo kai na ertho me ktel.
re mastora, na paraggeilo na mou steiloun ena timoni apo athina na mou to baleis? -oxi oxi file mou tetarti paralambano. Tetarti : "to pariggeila kai erxetai paraskeyi" kai tin paraskeyi "tha ksexasane na to baloun sto dema".

Ante kai mamitheite telika, ama den mporeite ti ston foutso mas bazete sto perimene?????

MG-KTiNoS
08/12/2014, 15:25
Εγώ από το ιμπέι πήρα προχτές ένα ματάκι για φωτογραφική.
Ελλάδα έκανε 8 ευρώ αλλά μόλις βγήκε σε έλλειψη από τη σονι
η τιμή πέτασε στα... στα.... 38... !!!!

ΆΝτε γαμήσου ιμπέι
από δω και πέρα μόνο μάστορα.


Α και πούστε ο τζάμπας πέθανε παγκουί όλοι από σήμερα
Βάζω μέσα μηχανάκι
τα λεφτά ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ
ΟΥΤΕ ΓΝΩΜΗ ΤΖΑΜΠΑ
090 κλπ
Μωρό μου ο μάστορας είμαι πεζ μου για το μηχανάκι....
ΚΑΙ ΜΠΑΠ ΣΤΗ ΓΚΩΛΑΡΑ
:lol:

:rotflmao:

zannisvel
08/12/2014, 15:29
Εγώ από το ιμπέι πήρα προχτές ένα ματάκι για φωτογραφική.
Ελλάδα έκανε 8 ευρώ αλλά μόλις βγήκε σε έλλειψη από τη σονι
η τιμή πέτασε στα... στα.... 38... !!!!

ΆΝτε γαμήσου ιμπέι
από δω και πέρα μόνο μάστορα.


Α και πούστε ο τζάμπας πέθανε παγκουί όλοι από σήμερα
Βάζω μέσα μηχανάκι
τα λεφτά ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ
ΟΥΤΕ ΓΝΩΜΗ ΤΖΑΜΠΑ
090 κλπ
Μωρό μου ο μάστορας είμαι πεζ μου για το μηχανάκι....
ΚΑΙ ΜΠΑΠ ΣΤΗ ΓΚΩΛΑΡΑ
:lol:

:rotflmao:

:bawl:

Dbnn
08/12/2014, 18:03
προτιμω να ακουσω στην ψυχρα δεν αΖχολουμαι με το μπορδελο σου..... θα τον παραδεχτω. αλλα ρε κακομοιρη εμ μου λες ξερω οτι κανει αλλα δεν ξερω να ταιριαζω φισες. και ενω συμφωνουμε να τις ταιριαξω εγω με δουλευεις; περιμενω ηδη την ηλεκτρονικη απο αλλου.... ;)

pissaman
08/12/2014, 19:40
Καλησπέρα,
μιας και το θέμα αυτό αφορά το μαγαζί μου, θεωρώ ελάχιστη υποχρέωση μου να σου απαντήσω δημόσια και όχι με προσωπικό μήνυμα.

Η ηλεκτρονική που ζήτησες από τον μηχανικό είναι κάτι το οποίο εμείς δεν το εμπορευόμαστε ως ανταλλακτικό. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα μεταχειρισμένα δημιουργούν μπερδέματα (όπως αυτό) και αυτά είναι που θέλουμε να αποφύγουμε. Ευτυχώς έχουμε πάρα πολλούς πελάτες και από όσο ξέρω, οι δυσαρεστημένοι είναι ελάχιστοι.
Σίγουρα σε κάθε κατάστημα υπάρχουν δυσαρεστημένοι μιας και ένα μαγαζί που εξυπηρετεί πολύ κόσμο, δεν είναι δυνατόν να τους έχει όλους ευχαριστημένους.
Θες λόγο διαφορετικής νοοτροπίας, σκέψης, συνεννόησης ή ακόμα και λόγω κάποιων κακών συμπτώσεων, έχει τύχει κατά καιρούς να μην έχουμε καταφέρει να εξυπηρετήσουμε κάποιους πελάτες και να φύγουν δυσαρεστημένοι. Σίγουρα όμως, δεν έχουν φύγει δυσαρεστημένοι, επειδή είμαστε "λαμόγια". Αυτό μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί.

Ας επιστρέψω όμως στο δικό σου πρόβλημα και όχι σε γενικότητες, γιατί αυτό είναι που σε απασχολεί (και εμένα).
Είμαστε πολύ περήφανοι για τον μηχανικό μας, γιατί έχει καταφέρει και έχει βρει λύσεις σε περίεργα προβλήματα. Μάλιστα έχουν μειωθεί κατά πολύ οι επισκέψεις εξωτερικού ηλεκτρολόγου, ώστε να φτιαχτούν ηλεκτρολογικές βλάβες.
Ξέρει για διάφορες μοτοσυκλέτες τι ηλεκτρονική χρειάζεται να χρησιμοποιήσει για να δουλέψει σωστά ο κινητήρας.
Έτσι λοιπόν, θεώρησε ότι ξέρει ποια ηλεκτρονική μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη δική σου μοτοσυκλέτα για να δουλέψει σωστά. Και προσφέρθηκε να στην φέρει να την δοκιμάσεις κιόλας πριν την πάρεις.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν ήρθες στο κατάστημα 4 φορές ή περισσότερες ή λιγότερες. Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι το αυτοκίνητο του ήταν για αρκετές μέρες στο συνεργείο μιας και αντιμετώπισε κάποιο έκτακτο πρόβλημα. Αυτό εσένα δεν σε ενδιαφέρει, όμως θεωρώ υποχρέωση μου να το αναφέρω.
Αυτό που μου είπε ο Άγγελος μόλις πριν 5 λεπτά που τον ρώτησα, είναι ότι η ηλεκτρονική ήταν μέσα στο αυτοκίνητο όσο το αυτοκίνητο ήταν στο συνεργείο. Και ότι από την ημέρα που βγήκε το αυτοκίνητο από το συνεργείο, η ηλεκτρονική είναι εδώ και σε περιμένει.

Όσο για τα στεφάνια που λες, θεωρώ ότι κάποια παρεξήγηση έχει γίνει καθώς εμείς δεν εμπορευόμαστε στεφάνια και ακτίνες, ούτε πλέκουμε. Αναλαμβάνουμε μόνο ακτινολόγιση σε ήδη πλεγμένες ζάντες.
Στο θέμα της επικοινωνίας που αναφέρεις, θα σου πω ότι αν δοκιμάσεις να στείλεις email στο support@motopissaris.gr θα δεις ότι ο αριθμός ticket που θα πάρεις είναι περίπου 8000. Αυτά είναι τα email που έχουν απαντηθεί από το μαγαζί, μέσα σε 1,5 χρόνο περίπου που έχουμε το ticketing system. Όλα αυτά έχουν απαντηθεί. Θεωρώ ότι είμαστε από τους μόνους που απαντάμε σε όλες τις ερωτήσεις ακόμα και αρνητικά και μάλιστα είναι κάτι που το ελέγχω συστηματικά.
Με αυτό το σκεπτικό, θεωρώ ότι δεν έγινε κάτι σκόπιμα. Μάλλον πέσαμε σε κακές συμπτώσεις που σε άφησαν δυσαρεστημένο. Δεν συνηθίζουμε να μην απαντάμε σε πελάτη.
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο από το να σου ζητήσω συγνώμη για την όποια ταλαιπωρία μπήκες, αλλά θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι δεν έγινε με κάποια σκοπιμότητα. Ειδικά σε ένα προϊόν που δεν περνάει μέσα από το μαγαζί. Σίγουρα όμως αυτό, είναι κάτι που δεν αφορά εσένα, καθώς εσύ το κατάστημα μου βλέπεις.
Επειδή όμως κανείς δεν τα ξέρει όλα από την αρχή και όσο υπάρχουνε μαθαίνουμε και βελτιώνουμε διαδικασίες, έτσι και εμείς φροντίζουμε να γινόμαστε καλύτεροι μέσα από τις παρατηρήσεις, καθώς αυτές μας βοηθούν να βελτιωθούμε. Κλείνοντας, θέλω να σε ευχαριστήσω που μου επισήμανες ένα αδύνατο σημείο μας και σε διαβεβαιώ ότι θα ψάξουμε να βρούμε έναν τρόπο, να μην ξανασυμβεί στο μέλλον
Ευχαριστώ
Χρήστος Πίσσαρης

Lioulios
08/12/2014, 20:07
Εγω παντως το εν λογο μαγαζι το συνεστησα σε φιλο εκτος φορουμ και βρηκε αυτα που εψαχνε και σε τιμες σουπερ και γρηγορα ...
Παντα θα υπαρχει και η στραβη . Μεσα στο προγραμμα ειναι.
Και εγω στη δουλεια μου δεν γινεται να ρους ευχαριστησω ολους ....
Aπλα αν εχεις δυσαρεστησει καποιον ,το θυμασαι για πολυ καιρο .
Αυτα .

menos
08/12/2014, 21:20
Διάβασα προσεχτικά όλο το σκηνικό και μπορώ να πώ το εξής..

Ο Χρήστος έχει αποδειχθεί σωστός επαγγελματίας τα τελευταία χρόνια που ασχολείται με την μοτοσυκλέτα μου.
Όπως κάθε ΑΝΘΡΩΠΟΣ, έχει το δικαίωμα να πέσει σε στραβές που μερικές φορές τον εκθέτουν στον χώρο της μοτοσυκλέτας.
Λέω ΔΙΚΑΙΩΜΑ, επειδή δεν μπορείς να αψηφήσεις το ανθρώπινο λάθος, όσο μάγκας και να είσαι σε αυτό τον ιδιότροπο χώρο..

Έχει βοηθήσει πολύ περισσότερο κόσμο απ'οσο φαντάζεσαι και ώς σωστός επαγγελματίας έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη πολλών (ακόμη και απο δω μέσα) αναβατών.

Αλλά (ως συνηθίζουμε), πιάνουμε μια κατάσταση και την κάνουμε βούκινο για να ισοπεδώσουμε εναν επαγγελματία που προσπαθεί να κάνει οτι περνάει απο το χέρι του να καλύψει τις ανάγκες.

Σε ενα παλαιότερο μου μήνυμα, παρόλο που έδωσα συγχαρητήρια, υπήρξε και ο "κάποιος" που είχε πρόβλημα μαζί του. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119587

Όπως και να το κάνεις, πάντα θα υπάρχουν και 2-3 πελάτες που θα έχουν πρόβλημα.. δεν θα υπάρξει ποτέ το τέλειο συνεργείο και η τέλεια εξυπηρέτηση.. μην ζητάμε τα αδύνατα!

Φυσικά και ο καθένας που θα μένει ευχαριστημένος απο τον Χρήστο, δεν θα μπαίνει στα φόρουμ να διαλαλεί το πόσο σωστός είναι στην δουλειά του..

Γνωρίζουν πολύ καλά πολλοί επαγγελματίες μηχανικοί εδω μέσα πόσο δύσκολο είναι να καλύπτεις τις ανάγκες του πελάτη και πόσο έυκολο είναι να δυσφημιστεί η επιχείρηση σου όσο και αν προσπαθείς να κάνεις τα αδύνατα, δυνατά!

Εύχομαι ο επόμενος μηχανικός που θα σε εξυπηρετήσει και πέσει σε λάθος, να έχει τα @@ να απολογηθεί δημοσίως ζητώντας συγνώμη!!
Όσοι είναι χρόνια σε αυτό το φόρουμ και έχουν διαβάσει παρόμοιες ιστορίες, ξέρουν πως είναι ιδιαίτερα σπάνιο (εως αδύνατο) να μπεί ενας επαγγελματίας να απολογηθεί που δυσαρέστησε εναν πελάτη... χρειάζεσαι @@ για να το κάνεις αυτό!

Μόνο που έγινε αυτή η επίθεση και ο Χρήστος στάθηκε, για μένα λέει πολλά..

Lioulios
08/12/2014, 23:14
O allos patos poy anebokatebase ta xlm sto stroma den mpike stron kopo na pei ena geia .

GFawkes
09/12/2014, 10:34
Eχει ψωνίσει πολλες φορες απο το ανωτερω καταστημα, και ακομη και τις φορες που δεν βρεθηκε λυση ή το ανταλλακτικο που εψαχνα, παντα ενημερωθηκα και εξυπηρετήθηκα πολυ καλα.
Κατανοώ τον φιλο που δεν ελαβε το ανταλλακτικο που ηθελε εγκαιρα, και με το δικιο του παραπονιεται, αλλα πρεπει να εξηρω και την σοβαρή σταση του καταστηματος που ανελαβε την ευθυνη(σπανιο πραγμα στις μερες μας για ντοπιο καταστημα) και δεν κρύφτηκε.

Σιγουρα ολοι εχουμε τις καλες και τις κακες στιγμες μας, ακομη και ως πελατες, ποσο μαλλον ενα καταστημα με e-shop που εχει χιλιαδες αιτηματα να απαντησει.
Βλεπω οτι υπάρχει καλη διαθεση και αυτογνωσια απο ολους, και η λυση θα βρεθει.

Αρα πηγαινε φιλε DBnn να παρεις την ηλεκτρονικη σου, και εσυ Χρηστο ζητα μια συγνωμη ακομη με ενα μικρο δωρακι (εστω και μικρο μπρελοκ, λαμπακι led κλπ) για να λυθει η παρεξηγηση....

Ειμαι σιγουρος οτι μετα απο τις εκατέρωθεν εξηγησεις ολοι θα ειναι χαρουμενοι.
:beer:

manhunter
09/12/2014, 11:00
Από την στιγμή που μπαίνει στον κόπο ο επαγγελματίας και απαντάει, και μάλιστα ζητάει και συγνώμη, από μόνο του αποτελεί εξαίρεση.
Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα, για να μην παρεξηγηθώ.
Απλά το πιθανότερο είναι, ότι οποιοσδήποτε άλλος είτε δεν θα απαντούσε, είτε θα έκανε ένα πρόχειρο account να υπερασπιστεί τον ''εαυτό'' του, είτε θα έβγαζε τον πελάτη τρελό.

Κακώς για το λάθος, μπράβο που αναγνωρίστηκε. Λάθη κάνουμε όλοι, ελάχιστοι προσπαθούμε να τα διορθώσουμε ή να μάθουμε από αυτά, και ακόμα πιο λίγοι τα αναγνωρίζουμε (εμού συμπεριλαμβανομένου)

Pan (dvs)
09/12/2014, 13:34
Από την στιγμή που μπαίνει στον κόπο ο επαγγελματίας και απαντάει, και μάλιστα ζητάει και συγνώμη, από μόνο του αποτελεί εξαίρεση.
Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα, για να μην παρεξηγηθώ.
Απλά το πιθανότερο είναι, ότι οποιοσδήποτε άλλος είτε δεν θα απαντούσε, είτε θα έκανε ένα πρόχειρο account να υπερασπιστεί τον ''εαυτό'' του, είτε θα έβγαζε τον πελάτη τρελό.

Κακώς για το λάθος, μπράβο που αναγνωρίστηκε. Λάθη κάνουμε όλοι, ελάχιστοι προσπαθούμε να τα διορθώσουμε ή να μάθουμε από αυτά, και ακόμα πιο λίγοι τα αναγνωρίζουμε (εμού συμπεριλαμβανομένου)

Η αληθεια ειναι οτι και εμενα ,ΑΚΡΙΒΩς αυτη, ηταν η πρωτη μου σκεψη.

Και εγω δεν τον γνωριζω.

Dbnn
10/12/2014, 08:46
Χρηστο, αρχικα να σε ενημερωσω πως και για τον σουβλατζη της γειτονιας το ιδιο θα εκανα. δεν χαριζομαι, σαν επαγγελματιας και εγω σε αλλο κλαδο εχω ενα μπουσουλα. Δεν θα παιξω κολτσινα ποιος ειπε τι. δεν ειπα οτι ο Αγγελος ειναι ασχετος η δεν του κοβει. Απο αυτα που ειπε ξερει μιας και το θεμα το ξερω πολυ καλα. Το προβλημα μου ειναι οπως ειπα στο αρχικο ποστ, η ενημερωση που δεν ελαβα ωστε να κανω τα κουμαντα μου. Εμεινα ξεκρεμαστος και 2 εβδομαδες περα δωθε νομιζω οτι με δουλευουν. ηλεκτρονικη βρηκα, την παρηγγειλα και την περιμενω. ισα ισα συμφωνησαμε να βρει το part number για να ταιριαξω την πλεξουδα. πραγμα που δεν εγινε ποτε. χθες περασα επιτηδες απο εκει κ ηταν ο εν λογω μηχανικος και με ειδε. ουτε καν καλησπερα και να εξηγησει ο ιδιος οτι ναι εγινε μια μαλακια με το αυτοκινητο και δεν την εφερα. τα συμπρασματα δικα σας. οσο για τα ζαντολαστιχα, εφοσον δεν εμπορευεσαι ας το ελεγαν μεσα στο γραφειο που ρωτησα και οχι να μαθουν τι ακτινες, τι λαστιχα, τι στεφανια θελει για να με ενημερωσει το κοστος.....

Pan (dvs)
10/12/2014, 08:54
Η στραβη εγινε απο το καταστημα και κανεις δεν το αμφισβητει.

Οταν ομως βγαινει μπροστα ο επαγγελματιας και αναλαμβανει την ευθυνη,κατι δειχνει.

Dbnn
10/12/2014, 09:34
Φυσικα και κατι δειχνει.... δεν το αναιρω για αυτο και απαντησα στον εμπορο αυτοπροσωπως

sapila racing
10/12/2014, 10:48
Χρηστο, αρχικα να σε ενημερωσω πως και για τον σουβλατζη της γειτονιας το ιδιο θα εκανα. δεν χαριζομαι, σαν επαγγελματιας και εγω σε αλλο κλαδο εχω ενα μπουσουλα. Δεν θα παιξω κολτσινα ποιος ειπε τι. δεν ειπα οτι ο Αγγελος ειναι ασχετος η δεν του κοβει. Απο αυτα που ειπε ξερει μιας και το θεμα το ξερω πολυ καλα. Το προβλημα μου ειναι οπως ειπα στο αρχικο ποστ, η ενημερωση που δεν ελαβα ωστε να κανω τα κουμαντα μου. Εμεινα ξεκρεμαστος και 2 εβδομαδες περα δωθε νομιζω οτι με δουλευουν. ηλεκτρονικη βρηκα, την παρηγγειλα και την περιμενω. ισα ισα συμφωνησαμε να βρει το part number για να ταιριαξω την πλεξουδα. πραγμα που δεν εγινε ποτε. χθες περασα επιτηδες απο εκει κ ηταν ο εν λογω μηχανικος και με ειδε. ουτε καν καλησπερα και να εξηγησει ο ιδιος οτι ναι εγινε μια μαλακια με το αυτοκινητο και δεν την εφερα. τα συμπρασματα δικα σας. οσο για τα ζαντολαστιχα, εφοσον δεν εμπορευεσαι ας το ελεγαν μεσα στο γραφειο που ρωτησα και οχι να μαθουν τι ακτινες, τι λαστιχα, τι στεφανια θελει για να με ενημερωσει το κοστος.....

Χθές πέρασες απο εκει επίτηδες και λες οτι δεν σου είπε καλησπέρα, συγγνώμη κλπ και τα συμπεράσματα δικά μας...

Sorry αλλά από αυτα που γράφεις δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Εγώ κατάλαβα οτι ο μηχανικός προθυμοποιήθηκε να ψάξει να σου βρεί ηλεκτρονική (μαλλον μεταχειρισμένη? δεν το ξεκαθαρίζεις) που να ταιριάζει στο μηχανάκι σου (θα χρειαζόταν και μετατροπές για να ταιριάξει απ οτι κατάλαβα!), ενώ δεν την έχει στο μαγαζί και δεν την εμπορεύεται.
Καπου έμπλεξε και δεν μπόρεσε να είναι διαθέσιμη στον χρόνο που συμφωνήθηκε, αν και δεν το ξεκαθαρίζεις ούτε αυτό.

Δεν πλήρωσες χρήματα, δεν πήρες καποιο ανταλλακτικό ούτε αγόρασες κάποια υπηρεσία από το κατάστημα.

Το πρόβλημά σου και ο λόγος που ξεκίνησες το πόστ, και μαλιστα με κάποιους χαρακτηρισμούς που δεν αρμόζουν, ήταν το οτι καθυστέρησαν να σου απαντήσουν η να σου φέρουν το ανταλλακτικό το οποίο δεν το εμπορεύονταν καν.
Ποιός ήταν ο χρόνος που είχε συμφωνηθεί, αν είχε συμφωνηθεί, και δεν τηρήθηκε δεν το ανέφερες πουθενά.
Μήπως σου είπε ο μηχανικός απλά οτι θα ψάξει να την βρεί και οταν την βρεί θα σε ενημερώσει?

Ετσι κι εγώ που εχω μείνει επανειλημμένως ευχαριστημένος απο το εν λόγω κατάστημα και εχουν μείνει επίσης ευχαριστημένοι και φίλοι που τους το σύστησα, το βλέπω καπως περίεργο όλο αυτό και θεώρησα οτι πρέπει να το δηλώσω εδω.

Dbnn
10/12/2014, 11:49
Επειδη θα πεσει λογοκρισια.
1. συμφωνηθηκε εντος 2 ημερων η ηλεκτρονικη να βρησκεται στο μαγαζι για να γινει δοκιμη.
2. την αγορασε καινουρια για πελατη του αλλα εμεινε ραφι και θα την εδινε 50 εφοσον μου εκανε.
3. συμφωνηθηκε να ενημερωθω για part number τηλεφωνικα να βρω pinout ωστε να παω ετοιμος να κουμπωσει.
4. τι δεν αρμοζει; τον εβρησα; τον εθιξα;
εγω δεν παω συνεργεια και μια φορα που πηγα σε διαφημιζομενο απο το φορουμ μπας και κανω την δουλεια μου, ειδα μια αντιμετωπιση που δεν αρμοζει ως προς εμενα που ειμαι εκει σαν πελατης και οχι ως κολληταρι και το δηλωσα εδω. τι δεν καταλαβαινεις; επειδη διαφημιζεται το συγκεκριμενο καταστημα δεν το αγγιζουμε και δεν μιλαμε; δεν νομιζω..... δεν τα ξερω ετσι τα πραγματα..... οσο για τα υπολοιπα τι ακριβως βρηκες περιεργο; ναι περασα επιτηδες, με ειδε και αντι να εξηγηθει απο κοντα κανει την κοροιδα..... ε δεν παει ετσι ρε φιλε.... εγω εμεινα δυσαρεστημενος οπως πολλοι αλλοι εντος και εκτος φορουμ.....
Στο κατω κατω δεν εχω προσωπικα με τον Πισσαρη. Εκτος αμα απαγορευεται να δηλωνουμε δημοσια τα παραπονα μας.....

sapila racing
10/12/2014, 12:32
Επειδη θα πεσει λογοκρισια.
1. συμφωνηθηκε εντος 2 ημερων η ηλεκτρονικη να βρησκεται στο μαγαζι για να γινει δοκιμη.
2. την αγορασε καινουρια για πελατη του αλλα εμεινε ραφι και θα την εδινε 50 εφοσον μου εκανε.
3. συμφωνηθηκε να ενημερωθω για part number τηλεφωνικα να βρω pinout ωστε να παω ετοιμος να κουμπωσει.
4. τι δεν αρμοζει; τον εβρησα; τον εθιξα;
εγω δεν παω συνεργεια και μια φορα που πηγα σε διαφημιζομενο απο το φορουμ μπας και κανω την δουλεια μου, ειδα μια αντιμετωπιση που δεν αρμοζει ως προς εμενα που ειμαι εκει σαν πελατης και οχι ως κολληταρι και το δηλωσα εδω. τι δεν καταλαβαινεις; επειδη διαφημιζεται το συγκεκριμενο καταστημα δεν το αγγιζουμε και δεν μιλαμε; δεν νομιζω..... δεν τα ξερω ετσι τα πραγματα..... οσο για τα υπολοιπα τι ακριβως βρηκες περιεργο; ναι περασα επιτηδες, με ειδε και αντι να εξηγηθει απο κοντα κανει την κοροιδα..... ε δεν παει ετσι ρε φιλε.... εγω εμεινα δυσαρεστημενος οπως πολλοι αλλοι εντος και εκτος φορουμ.....
Στο κατω κατω δεν εχω προσωπικα με τον Πισσαρη. Εκτος αμα απαγορευεται να δηλωνουμε δημοσια τα παραπονα μας.....

Οκ τωρα που εγραψες τι ακριβώς είχε συμφωνηθεί και σε ποσες ημέρες το καταλαβαίνω. Μέχρι τώρα δεν εβγαζαν νόημα καθώς δεν είχες γράψει καν τι συμφωνήθηκε και αρα τι δεν τηρήθηκε απο πλευρας του καταστήματος.

Σε εμένα προσωπικά χτύπησε άσχημα το 'καραγκιόζης' που έγραψες παραπάνω.

Τα υπόλοιπα που γράφεις, 'δεν αγγίζουμε, δεν μιλάμε, απαγορεύεται να δηλώνουμε' κλπ είναι απλά αστεία και δεν τα σχολιάζω καν.

pissaman
10/12/2014, 13:12
ναι περασα επιτηδες, με ειδε και αντι να εξηγηθει απο κοντα κανει την κοροιδα.....

Τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα σχολιάσω. Ότι είχα να πω, το είπα στην πρώτη μου δημοσίευση.
Αυτό που μου μένει είναι ότι πέρασες εχθές.
Επειδή συμπτωματικά εχθές ήμουν σχεδόν όλη την ημέρα στο μαγαζί, μπορείς να μου πεις τι ώρα πέρασες και τι ρώτησες;

Dbnn
10/12/2014, 14:30
Οκ τωρα που εγραψες τι ακριβώς είχε συμφωνηθεί και σε ποσες ημέρες το καταλαβαίνω. Μέχρι τώρα δεν εβγαζαν νόημα καθώς δεν είχες γράψει καν τι συμφωνήθηκε και αρα τι δεν τηρήθηκε απο πλευρας του καταστήματος.

Σε εμένα προσωπικά χτύπησε άσχημα το 'καραγκιόζης' που έγραψες παραπάνω.

Τα υπόλοιπα που γράφεις, 'δεν αγγίζουμε, δεν μιλάμε, απαγορεύεται να δηλώνουμε' κλπ είναι απλά αστεία και δεν τα σχολιάζω καν.

δεν ανεφερα πουθενα την λεξη καραγκιοζης. αφου ειναι αστεια τα υπολοιπα καλο ειναι. το γελιο δινει ζωη.


Τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα σχολιάσω. Ότι είχα να πω, το είπα στην πρώτη μου δημοσίευση.
Αυτό που μου μένει είναι ότι πέρασες εχθές.
Επειδή συμπτωματικά εχθές ήμουν σχεδόν όλη την ημέρα στο μαγαζί, μπορείς να μου πεις τι ώρα πέρασες και τι ρώτησες;

επειδη συμπτωματικα περασα μεταξυ 12 με 1 εξω απο το μαγαζι σου και ο μηχανικος σου εβγαζε μια μεγαλη on off εξω, για ρωτα τον ειδε μια πρασινη klx; εκτος αμα θυμηθηκε τιποτα αστειο και χασκογελουσε.... επισης μηπως τελειως συμπτωματικα στο βιβλιο οπως μπαινεις αριστερα στο συνεργειο ειναι το τηλεφωνο μου;; μηπως τελειως συμπτωματικα ησουν και εσυ εξω με καποιους αλλους χθες και με ειδες να περναω (δεν σε ξερω φατσικα) ; γιατι δεν ανεφερα οτι μπηκα μεσα. περασα ειπα.....

Julius
10/12/2014, 14:35
δεν ανεφερα πουθενα την λεξη καραγκιοζης. αφου ειναι αστεια τα υπολοιπα καλο ειναι. το γελιο δινει ζωη.



επειδη συμπτωματικα περασα μεταξυ 12 με 1 εξω απο το μαγαζι σου και ο μηχανικος σου εβγαζε μια μεγαλη on off εξω, για ρωτα τον ειδε μια πρασινη klx; εκτος αμα θυμηθηκε τιποτα αστειο και χασκογελουσε.... επισης μηπως τελειως συμπτωματικα στο βιβλιο οπως μπαινεις αριστερα στο συνεργειο ειναι το τηλεφωνο μου;; μηπως τελειως συμπτωματικα ησουν και εσυ εξω με καποιους αλλους χθες και με ειδες να περναω (δεν σε ξερω φατσικα) ; γιατι δεν ανεφερα οτι μπηκα μεσα. περασα ειπα.....

:bawl: :bawl:

Τουλάχιστον πέρασες αργά ή με καμία 150αρα??? :bawl: :bawl: :bawl:

pissaman
10/12/2014, 14:48
επειδη συμπτωματικα περασα μεταξυ 12 με 1 εξω απο το μαγαζι σου και ο μηχανικος σου εβγαζε μια μεγαλη on off εξω, για ρωτα τον ειδε μια πρασινη klx; εκτος αμα θυμηθηκε τιποτα αστειο και χασκογελουσε.... επισης μηπως τελειως συμπτωματικα στο βιβλιο οπως μπαινεις αριστερα στο συνεργειο ειναι το τηλεφωνο μου;; μηπως τελειως συμπτωματικα ησουν και εσυ εξω με καποιους αλλους χθες και με ειδες να περναω (δεν σε ξερω φατσικα) ; γιατι δεν ανεφερα οτι μπηκα μεσα. περασα ειπα.....
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πέρασες έξω από το μαγαζί και ο μηχανικός έκανε "την κορόιδα" επειδή δεν έτρεξε να σε σταματήσει να σου απολογηθεί;

Καταλαβαίνω ότι για κάποιους λόγους έχεις ενοχληθεί από την εξυπηρέτηση που δεν είχες από το κατάστημα μου. Κατανοώ το γεγονός ότι αποφάσισες να δυσφημίσεις το μαγαζί μου. Άλλωστε είναι αναφέρετο δικαίωμα σου.
Όμως το να περιμένεις να σε αναγνωρίσει ένας άνθρωπος μέσα από το κράνος και να σε κυνηγήσει στον δρόμο, να σε σταματήσει για να σου ζητήσει προσωπικά συγνώμη, φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι είναι τουλάχιστον παράλογο. Ειδικά όταν όπως λες έβγαζε άλλη μοτοσυκλέτα έξω. (Σημείωσε ότι τις μοτοσυκλέτες τις βγάζει έξω ο βοηθός και όχι ο μηχανικός).
Άλλωστε ότι είχαμε να σου πούμε σαν κατάστημα, στο είπαμε δημόσια, όπως άλλωστε εσύ επέλεξες.

Μιας και μου λες ότι δεν με γνωρίζεις φατσικά, σου βάζω το προφίλ μου στο facebook για να με δεις. Αν και θα χαρώ να σε κεράσω έναν καφέ να με γνωρίσεις και από κοντά. Στο χώρο του καταστήματος ή και σε εξωτερικό χώρο!
https://www.facebook.com/pissaman


Το γέλιο όντως δίνει ζωή και χαίρομαι που πιστεύεις σε αυτό

sapila racing
10/12/2014, 14:57
δεν ανεφερα πουθενα την λεξη καραγκιοζης. αφου ειναι αστεια τα υπολοιπα καλο ειναι. το γελιο δινει ζωη.


Εχεις δίκιο έκανα λάθος.
'κακομοιρη' έγραψες οχι 'καραγκιόζη'. Παλι ασχημα χτυπαει.

Οταν λές 'πέρασα απο κει' εννοείς ότι περασες απ έξω απο το μαγαζί καβάλα στην μηχανή και περίμενες να σε φωναξει ο αλλος να σου δώσει εξηγήσεις και να σου ζητήσει συγγνώμη?

Γιατί αν είναι έτσι τότε ναι έχει γέλιο το θέμα!

kounnas
10/12/2014, 18:03
Καλό είναι να λέγονται τα αρνητικά για να αποφεύγονται κάποιοι που το παίζουν επαγγελματίες στο χώρο.
Καλό είναι όμως να λέγονται και τα θετικά. Έχοντας αγοράσει κάποιες φορές από το συγκεκριμένο κατάστημα (όχι πάντα) μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση (ακόμα κι όταν δεν αγόρασα τελικά κάτι).
Καλό και το ebay (ψωνίζω αρκετά συχνά) αλλά όταν χρειαζόμαστε τη βοήθεια κάποιου ειδικού, τότε τρέχουμε για να μας δώσουν λύση. Αυτό λέγεται ΥΠΗΡΕΣΙΑ. Δυστυχώς δεν έχουμε μάθει να πληρώνουμε υπηρεσίες σα λαός και νομίζουμε ότι ο άλλος είναι και υποχρεωμένος να μας εξυπηρετήσει τζάμπα και να κάνει και κωλοτούμπες. Πρέπει να δουλεύουν και τα τοπικά μαγαζιά για να συνεχίσουν να υπάρχουν και να μας δίνουν λύσεις. Είμαι κατά της κοροιδίας αλλά και υπέρ αυτών που προσφέρουν.

plimiras
10/12/2014, 23:01
http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,18737.msg277013/topicseen.html#msg277013 http://www.mototrail.net/t1990p15-topic


Post n°21 και καλα κρασια

Dbnn
11/12/2014, 09:33
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πέρασες έξω από το μαγαζί και ο μηχανικός έκανε "την κορόιδα" επειδή δεν έτρεξε να σε σταματήσει να σου απολογηθεί;

Καταλαβαίνω ότι για κάποιους λόγους έχεις ενοχληθεί από την εξυπηρέτηση που δεν είχες από το κατάστημα μου. Κατανοώ το γεγονός ότι αποφάσισες να δυσφημίσεις το μαγαζί μου. Άλλωστε είναι αναφέρετο δικαίωμα σου.
Όμως το να περιμένεις να σε αναγνωρίσει ένας άνθρωπος μέσα από το κράνος και να σε κυνηγήσει στον δρόμο, να σε σταματήσει για να σου ζητήσει προσωπικά συγνώμη, φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι είναι τουλάχιστον παράλογο. Ειδικά όταν όπως λες έβγαζε άλλη μοτοσυκλέτα έξω. (Σημείωσε ότι τις μοτοσυκλέτες τις βγάζει έξω ο βοηθός και όχι ο μηχανικός).
Άλλωστε ότι είχαμε να σου πούμε σαν κατάστημα, στο είπαμε δημόσια, όπως άλλωστε εσύ επέλεξες.

Μιας και μου λες ότι δεν με γνωρίζεις φατσικά, σου βάζω το προφίλ μου στο facebook για να με δεις. Αν και θα χαρώ να σε κεράσω έναν καφέ να με γνωρίσεις και από κοντά. Στο χώρο του καταστήματος ή και σε εξωτερικό χώρο!
https://www.facebook.com/pissaman


Το γέλιο όντως δίνει ζωή και χαίρομαι που πιστεύεις σε αυτό

Σιγα μην εστηνε και μπλοκο. δεν ειπα αυτο.... ενα νοημα του στυλ ελα εδω φιλαρακο αρκουσε, το στυλ σε κοιταω μεσα στα ματια και χαζογελαω ενω σε βλεπω και κινεισαι με 20 χλμ με ενοχλει....
οτι ηταν να πω το ειπα και εγω, δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο, θα επικοινωνησουμε για τον καφε μιας και δεν εχω προσωπικα ουτε μαζι σου ουτε με τον μηχανικο σου. ενοχληθηκα και το δηλωσα δημοσια. τοσο απλα

georgezzr600
11/12/2014, 10:46
Ειμαι απο Θεσσαλονικη και δεν εχω καμμια απολυτως προσωπικη σχεση με τους εμπλεκομενους στο συμβαν.
χαρηκα που ειδ εναν επαγγελματια να απαντα δημοσια και κατανοω πληρως την αγανακτιση του "παθωντα" μοτοσυκλετιστη.
πρεπει να αντιληφθουμε οτι οι καιροι μας ειναι πολυ δυσκολοι και ολοι αντιμετωπιζουμε μεγαλες δυσκολιες οχι μονο οικονομικες (που εχει αμεσο αντικτυπο ...παντου)αλλα και ψυχολογικες.
επειδη οσες φορες εχω παει σε συνεργειο ποτε εμεινα ικανοποιημενος,αλλα μαλιστα η ταλαιπωρια μου εγινε πιο εντονη με εμπλοκη σε συνεργειο,παρα οταν αντιμετωπισα το θεμα μονος μου)
θα πρεπει ο επαγγελματιας να κατανοησει οτι οι συνθηκες που εχει να αντιμετωπισει ενας "πελατης" ας το πω ετσι ειναι εντελως κατα του.
1)του ετυχε μια βλαβη,μια στραβη..
2)σε πολλες περιπτωσεις εχει αποκλειστει στις μεταφορες του
3)πρεπει να δικαιολογηθει στη δουλεια του
4 και κυριοτερο)πρεπει μεσα στο ωραριο εργασιας των συνεργειων να ψαξει να βρει τροπο να λειψει απο τη δουλεια του και να μεταφερει τη μοτο εκει ωστε να διορθωθει..
να συνεχισω??
μεχρι το βραδυ θα μπορω να απαριθμω.
απο την αλλη κατανοω οτι ο μηχανικος εχει να κανει με τη μουρλα του καθε αναβατη ο οποιος θελει με 20 ευρω να βγαλει 400 αλογα απο ενα πενηνταρι και αν φερει το χρεπι του στις 12 η ωρα το βραδυ που σχολαει και να το παρει στις 7 το πρωι γιατι πρεπει να παει στη δουλεια του....

και οι δυο πλευρες εχουν καποια δικια και καποια αδικα..
ευχομαι να βρεθει μια λυση στο προβλημα του φιλου και ο επαγγελματιας να συνεχισει να κανει καλα και σωστα τη δουλεια του