PDA

View Full Version : Εισαγωγή οχήματος ΟΔΙΚΩΣ (απο χώρες ΕΕ)



Lioulios
08/12/2014, 15:33
Το χει κάνει κανείς ;

Σκέφτωμαι να αγοράσω ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και να το φέρω Ελλάδα οδικώς . Σε αναζήτηση δεν βρίσκω και πολλά , αφού πέφτω πάνω σε εταιρίες που αναλαμβάνουν με το αζημίωτο .

Συγκεκριμένα θέλω να φέρω αγροτικό 4χ4 από την Πολωνία μέσω Ιταλίας ...Στην Κρήτη .

Αν υπολογίσει κανείς τα καύσιμα Πολωνία - Τσεχία - Αυστρία - Ιταλία (Βενετία) και ακτοπλωικα για Πάτρα ...Καύσιμα μέχρι Πειραιά και ακτοπλωικα για Κρήτη + τα όποια γαμησιάτικα που δεν έχω ιδέα (αυτά ψάχω τώρα ) ....Αξίζει ???

Θέλω να το πάρω από Πολωνία , μιας και έχω άκρες να το κοιτάξω και να δω και αν τα χλμ είναι ΟΚ και γενικά την όλη κατασταση . Τα μτχ εισαγωγής που έχουμε εδώ , δεν παίζει σε καμία περίπτωση να έχουν τα χλμ που αναφέρουν.

Ενδεικτικά για ένα L200 μτχ εισαγωγής οι μαντράδες θέλουν από 13οοο μέχρι και 16οοο για μέχρι περίπου 100οοοχλμ (λένε) . Ανάλογα αυτοκίνητα τα βρίσκω εδώ με περίπου 9οοο ευρώ και είναι απο αντιπρωσοπείες Πολωνικές με αληθινά χλμ πιστοποιημένα από αντιπροσωπία και βιβλίο σέρβις ... Όχι Γερμανικά που μπήκαν μτχ στην Πολωνία . Αυτά έχουν αληθινά χλμ που ξεκινάνε από 200.οοο

Lioulios
09/12/2014, 09:45
Kαλημέρα .

GFawkes
09/12/2014, 10:09
To κοστος διοδιων, καραβιου και γενικοτερα μεταφορας θα ειναι 1200~1500

Υπολογισε μετα τελωνειο, διαδικαστικα κλπ αλλα τοσα...και δες αν αξιζει ή οχι.

Lioulios
09/12/2014, 12:22
....Tora poy to psaxno kalytera ...blepo pos den aksizei .Mono gia akriba aytokinita mexri 5etias kai me polla xiliometra sto kontrę leei na ginie kati tętniło .:mad:

teogtp
09/12/2014, 12:43
Το κοστος μεταφορας ειναι περιπου στο χιλιαρικο.
Αν θελεις να υπολογισεις το κοστος του εκτελωνισμου,γραψε τα στοιχεια του οχηματος που σε ενδιαφερει(χρονολογια-εξοπλισμος,μεικτο -αποβαρο)και ρωτα ενα εκτελωνιστη να σου πει.

ΝΤΙΚ
09/12/2014, 12:43
το 2006 εφερα ενα ναβαρα απο γερμανια οδικως
μια 500αρα σε διοδια και πετρέλαιο και το 10% επι του γερμανικου τιμολογιου σε φορο στο τελωνιο
φπα δεν ειχα εξτρα μιας και το οχημα υπαγοταν στην παραγραφο 25 και πληρωθηκε στην αρχικη τιμη στην γερμανια
ουτε καραβι ουτε τιποτα

teogtp
09/12/2014, 12:51
Οσο αφορα το θεμα των χιλιομετρων.......
Γνωστος μου αγορασε L200 απο μαντρα με βιβλιο σερβις με το κεφαλι του "ησυχο" για την πιστοποιηση των χιλιομετρων.
Αποδειχτηκε οτι το αμαξι ειχε τα διπλά χλμ απο τα αναγραφομενα και οτι το λαμπακι του κινητηρα ηταν μονιμα αναμμενο απο βλαβη
αλλα ο μαντρας ειχε βαλει απο μεσα απο το κοντερ πλαστελινη για να μην φεγγει!

Lioulios
09/12/2014, 13:04
Apo to 08 alakse o nomos http://www.gocar.gr/used-models/tips/2601,Eisagwgh_metaxeirismenoy_aytokinhtoy_apo.html

tsompanis
09/12/2014, 20:34
Apo to 08 alakse o nomos http://www.gocar.gr/used-models/tips/2601,Eisagwgh_metaxeirismenoy_aytokinhtoy_apo.html

νομίζω σαν αγροτικό σε πάει μέχρι δεκαετία παλαιότητα.το ρώτησες?
έτσι ήταν το 2005 που έφερα ένα τρανσπόρτερ απο γερμανία οδικώς και πλήρωσα τρανζιτ στην σερβία.απο ιταλία στο καράβι επειδή ήταν ανοιχτή η καρότσα έπρεπε να πληρώσω 100 ευρώ το μέτρο!

Lioulios
09/12/2014, 21:19
Πρέπει να γυρίσω Ελλάδα και να δω αναλυτικά τί γίνεται , γιατί από το νετ διαβαζω , αλλά στη μέση του διαβάσματος συμπαιρένω πως ότι διάβασα δεν στέκει λόγω αλλαγής νόμων .
Το βασικότερο που με απασχολει είναι να πάρω καθαρό αμαξι και να πληρώσω τα χλμ που λέει .

Για να το φέρω οδικώς είναι δύσκολο από ότι βλέπω . Δεν μπορώ να απογύγω τα ακτοπολοικά ...Αλλιώς πρέπει να οδηγάω σερί και διανυχτερεύσεις κτλ κτλ .

Προσανατολίζομαι στο να βρω μαντρά στην Κρήτη και να κανονίσω να κατεβάσει αμάξι που εγώ θα του πω ...Και να δούμε τί θα βγει από την κουβέντα ή να καταλήξω από ιδιώτη

Πάντως από ότι βλέπω συμφέρει να πάρεις ακριβό αυτο/το μέχρι 4ετίας με πολλά χλμ ....Αυτό αξίζει τον κόπο . Αυτό που πάω να κάνω , δεν βλέπω να μου βγάζει κάτι θετικό στο οικονομικό για να το κάνω μόνος μου .

Το ψάχνω βέβαια ακόμα ....