PDA

View Full Version : συναργεμος meta legos 3 σε cb400 sf big1



peristeroman
08/12/2014, 16:03
καλησπερα παιδια .. σημερα αγορασα τον συγκεκριμενο συναργεμο meta legos 3 γιατι πιστευω οτι ειναι ωρα για μια παραπανω ασφαλεια στην καλη μου .. :) .. αφου πληροφορηθηκα απο την honda οτι μπαινει ο συγκεκριμενος σε ολες τις μηχανες τον αγορασα σε μια αρκετα καλη τιμη θα ελεγα :))) ..εδω λοιπον ερχεται η ωρα της τοποθετησης ..βρηκα αυτον τον οδηγο http://www.mototrail.net/t1159-topic για τον συναργεμο ... ταιριαζει με το cb μου ( cb400 sf big one project ) ή θα εχω θεματακια ?? περιμενω απαντηση σας :)) ευχαριστω

J053F
08/12/2014, 22:43
Το συγκεκριμένο συναγερμό είχα στο δικό μου CB400sf F-IIr.
Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με τη λειτουργία του.
Θα σου έλεγα, αν δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια σου, να απευθυνθείς σε κάποιο ηλεκτρολογείο.

Τα sf είναι αρκετά απλά και εκτιμώ ότι δε θα σε ταλαιπωρήσει η μηχανή καθ' αυτό. Εκείνο που μπορεί να σου βγει "πονοκέφαλος" είναι τυχόν "παντρέματα" στα ηλεκτρολογικά της μηχανής σου από κάποιο προηγούμενο ιδιοκτήτη: Όταν καθίσαμε στο συνεργείο να περάσουμε στο δικό μου sf το συναγερμό, βρήκαμε από διπλές καλωδιώσεις με buzzers που ενεργοποιούνταν με τους δείκτες κατεύθυνσης (alarm) έως και απομεινάρια πλεξούδας που είχε περαστεί κατά μήκος της πλεξούδας της μηχανής, από συναγερμό που είχε παλαιότερα.

Πέραν αυτών όμως, και ειδικά αν τη μηχανή δε την αγοράσει από έμπιστο πωλητή, μην είσαι βέβαιος ότι στην ηλικία της, δεν έχουν γίνει επεμβάσεις στα ηλεκτροκογικά της.

peristeroman
22/12/2014, 19:03
Το συγκεκριμένο συναγερμό είχα στο δικό μου CB400sf F-IIr.
Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με τη λειτουργία του.
Θα σου έλεγα, αν δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια σου, να απευθυνθείς σε κάποιο ηλεκτρολογείο.

Τα sf είναι αρκετά απλά και εκτιμώ ότι δε θα σε ταλαιπωρήσει η μηχανή καθ' αυτό. Εκείνο που μπορεί να σου βγει "πονοκέφαλος" είναι τυχόν "παντρέματα" στα ηλεκτρολογικά της μηχανής σου από κάποιο προηγούμενο ιδιοκτήτη: Όταν καθίσαμε στο συνεργείο να περάσουμε στο δικό μου sf το συναγερμό, βρήκαμε από διπλές καλωδιώσεις με buzzers που ενεργοποιούνταν με τους δείκτες κατεύθυνσης (alarm) έως και απομεινάρια πλεξούδας που είχε περαστεί κατά μήκος της πλεξούδας της μηχανής, από συναγερμό που είχε παλαιότερα.

Πέραν αυτών όμως, και ειδικά αν τη μηχανή δε την αγοράσει από έμπιστο πωλητή, μην είσαι βέβαιος ότι στην ηλικία της, δεν έχουν γίνει επεμβάσεις στα ηλεκτροκογικά της.



ολα καλα πηγαν φιλε μου ;) το μονο που ειχα θεμα ηταν οτι μου χαλασε την παλια μου μπαταρια ( ηταν και λιγο γιαγια θα ελεγα 4 χρονων :Ρ ) .. φυσικα εχω αφησει μερικα στοιχεια του οπως πχ αυτο με το διακοπτακη σε σημεια οπου μπορει να πατησει κατι λογω ελλειψησ χρονου , τα οποια θα μπουνε και αυτα σιγα σιγα ;) κατα τα αλλα :cool:

toyar
22/12/2014, 19:11
επειδη εχω τον ιδιο συναγερμο να ξερεις οτι αν ο κλεφτης του κοψει την κεντρικη πλεξουδα ή την τροφοδοσια αχρηστευεται αμεσα
γι αυτο στις αντιστοιχες εξοδους του συνδεσε μαγνητικες παγιδες που να προστατευουν την μπαταρια σου και το σωμα του συναγερμου
εγω εχω παγιδευσει το καπακι της μπαταριας και τη σελα

peristeroman
23/12/2014, 10:30
επειδη εχω τον ιδιο συναγερμο να ξερεις οτι αν ο κλεφτης του κοψει την κεντρικη πλεξουδα ή την τροφοδοσια αχρηστευεται αμεσα
γι αυτο στις αντιστοιχες εξοδους του συνδεσε μαγνητικες παγιδες που να προστατευουν την μπαταρια σου και το σωμα του συναγερμου
εγω εχω παγιδευσει το καπακι της μπαταριας και τη σελα


ναι οντως ετσι ειναι ...θα βαλω σιγουρα κατι τετοιο ( ελεγα για διακοπτακι αλλα και αυτο ειναι μια καλη ιδεα ;) ) σε ευχαριστω !