PDA

View Full Version : Κουρεμένο σπείρωμα άξονα κίνησης V-strom



ikarosk
08/12/2014, 22:55
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Απευθύνομαι προς τους κατόχους V Strom μιας και το περιστατικό συνέβη σε τέτοιο μοντέλο, αλλά καλό είναι να το γνωρίζουν και κάτοχοι οποιασδήποτε μοτοσικλέτας.
Φίλος εμπιστεύτηκε τα χέρια μου στο να κάνουν αλλαγή γραναζιών και αλυσίδας στη μηχανή του. Δέχτηκα μιας και την θεωρώ εύκολη διαδικασία που δεν απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις και δεξιότητες, πέρα από ένα προσεκτικό διάβασμα στο repair manual του μοντέλου για την διαδικασία και τις ροπές σύσφιγξης των παξιμαδιών των γραναζιών και του άξονα πίσω τροχού. Το manual περιγράφει λεπτομερώς και όλα τα βήματα για την εγκατάσταση της ασφάλειας στην αλυσίδα. Αλλά δεν φτάσαμε μέχρι εκεί….@@@

Εδώ να προσθέσω ότι η μηχανή είναι DL650 ’10 και η διαδικασία γίνεται πρώτη φορά.

Αφού έκοψα την αλυσίδα, προχώρησα στην αφαίρεση του παξιμαδιού του γραναζιού στον κινητήρα. Το παξιμάδι πιάνεται με καρυδάκι Νο32 και η ροπή σύσφιγξης που προτείνει το manual είναι 145 Nm. Οπότε περιμένω και αρκετά μεγάλη ροπή για το ξέσφιγμα. Συγκράτησα το γρανάζι με εργαλείο κατασκευής μου και άρχισα να ξεβιδώνω. Το παξιμάδι γύρισε εύκολα και σε μία περίπου στροφή σταμάτησε. Συνέχισα να εφαρμόζω ροπή και διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να γυρίσει εύκολα. Δοκίμασα να το ξαναβιδώσω αλλά αρνιόταν με πείσμα. Άξονας και παξιμάδι ήταν καθαρά και χωρίς σκουριές.
Αφού διαπιστώσαμε ότι δεν γινόταν διαφορετικά αποφασίσαμε να το ξεβιδώσουμε κάτι που έγινε μετά από αρκετή ώρα και πολλές προσπάθειες βίδωνε-ξεβίδωνε, ώσπου τελικά βγήκε.
Βρεθήκαμε λοιπόν μπροστά σ’ αυτό το θέαμα.:
Το άκρο του άξονα κίνησης:
328335
Και το παξιμάδι:
328336
328337
Για να μην πολυλογώ για το πώς αισθάνθηκα εγώ, ο ιδιοκτήτης και οι τριανταφυλλιές που ήταν δίπλα, επίσης μη θέλοντας να εκφράσω την άποψή μου για τους λόγους που συνέβη το ατυχές περιστατικό, περιμένω τις δικές σας γνώμες η τις αντίστοιχες εμπειρίες για το συγκεκριμένο μοντέλο η και από άλλα.

Επίσης καλό θα είναι όσοι σκοπεύετε να κάνετε το ίδιο μόνοι σας η σε συνεργείο, να είσαστε ψυλλιασμένοι.
Εγώ είμαι ήδη γιατί το RAPTOR φοράει το ίδιο μοτέρ.....

Ψάχνοντας στο νετ, βρήκα κι αυτά:
http://www.vstrom.info/Smf/index.php?PHPSESSID=a2c25bd3a5ac4d1beed081d0abf9598b&topic=15108.0
http://www.stromtrooper.com/dl650-dl650a-2004-2011/32418-countershaft-sprocket-woes.html
http://www.svrider.com/forum/showthread.php?t=183521

barbacool
08/12/2014, 23:41
δεν ξέρω!! μάλλον φταίει που είναι μοντέλο του '10!! :(
Έχω αλλάξει δυο φορές αλυσογράναζα (σε μάστορα), τη δεύτερη ήμουνα μπροστά, στο πιτς φυτίλι μπήκε-βγήκε το μπροστινο γρανάζι!!
Καλή συνέχεια....:rolleyes:

Bob_o_mastoras
08/12/2014, 23:47
Μονο μια λεξη μπορει να περιγραψει την κατασταση: ΜΠΙΝΙΑ

Καλα ξεμπερδεματα Ικαρε! :sad:

vaska
09/12/2014, 00:31
έλα ρε Παντελή.... πως έγινε έτσι ρπμ??
:confused:

Bob_o_mastoras
09/12/2014, 00:44
έλα ρε Παντελή.... πως έγινε έτσι ρπμ??
:confused:

http://www.vstrom.info/Smf/index.php...&topic=15108.0
http://www.stromtrooper.com/dl650-dl...cket-woes.html
http://www.svrider.com/forum/showthread.php?t=183521
Διαβασε αυτα και θα σου λυθει η απορια.

daz
09/12/2014, 00:46
Κατ' αρχήν μέτρα πόσες σπείρες μπορούν να διασωθούν και πόσες σπείρες έχει το παξιμάδι.

SHOOTER045
09/12/2014, 00:47
Νομίζω πώς σε ένα καλό μηχανουργειο που σκαμπάζει, σώζεται ο άξονας

daz
09/12/2014, 01:14
Ο άξονας σώζεται. Πρώτα να μετρήσει σπείρες όμως για να δούμε πως θα σωθεί.

notakos600
09/12/2014, 07:23
Φιλιέρα, καινούργιο σπείρωμα και άλλο παξιμάδι.
Έτσι κι αλλιώς το γρανάζι φωλιάζει πιο μέσα και δεν έχει σχέση με το σπείρωμα.
Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντάς το.
Φαίνεται στα πρόθυρα εγκεφαλικού η κατάσταση, αλλά συνήθως δεν είναι έτσι.
Να ρωτήσω και κάτι λίγο ανόητο;
Μήπως ξεβιδώνει δεξιόστροφα και το πηδήξατε στο σφίξιμο αντί για ξεσφίξιμο;

mankam
09/12/2014, 07:43
Εχω την εντυπωση οτι το σπειρωμα ειναι προβληματικο πανω στον αξονα , απο το σημειο που εχει σκουρια και πισω προς το καρε, δεν εχει καθαρες ακμες, μαλλον απο το εργοστασιο βγηκε ετσι προβληματικο.
Απο οσο βλεπω το παξιμαδι δεν εχει σπειρωμα σε ολο το βαθος, ισως εαν καθαριζατε το υπολοιπο σπειρωμα του αξονα που δεν ειναι χαλασμεο με φιλιερα και βαζατε αλλο παξιμαδι ολοπασο να γλυτωνατε τους μπελαδες?

soter3gm
09/12/2014, 08:14
γέμισμα του άξονα με αργκον και σπείρωμα από την αρχή ποιο μπελαλιδικη διαδικασία αλλά και ποιο αξιόπιστη

vaska
09/12/2014, 11:32
Φιλιέρα, καινούργιο σπείρωμα και άλλο παξιμάδι.
Έτσι κι αλλιώς το γρανάζι φωλιάζει πιο μέσα και δεν έχει σχέση με το σπείρωμα.
Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντάς το.
Φαίνεται στα πρόθυρα εγκεφαλικού η κατάσταση, αλλά συνήθως δεν είναι έτσι.
Να ρωτήσω και κάτι λίγο ανόητο;
Μήπως ξεβιδώνει δεξιόστροφα και το πηδήξατε στο σφίξιμο αντί για ξεσφίξιμο;

Κι εμένα εκεί πήγε στην αρχή το μυαλό μου αλλά ούτε ο Παντελής είναι άσχετος κι επίσης τελικά είναι πολύ γνωστό πρόβλημα στα στρώματα.

MISKIN
09/12/2014, 12:01
Είναι πρόβλημα σε όποιο μηχανάκι ο προηγούμενος έχει σφιξει με αερόκλειδο.

sapila racing
09/12/2014, 13:10
Είναι πρόβλημα σε όποιο μηχανάκι ο προηγούμενος έχει σφιξει με αερόκλειδο.

Σωστό κι αυτό. Το έχω παθει κιόλας και κατεληξα να αλλάξω άξονα....

Εδώ όμως το μηχανάκι άλλαξε για πρώτη φορά αλυσιδογράναζα!

ikarosk
09/12/2014, 13:16
δεν ξέρω!! μάλλον φταίει που είναι μοντέλο του '10!! :(
Έχω αλλάξει δυο φορές αλυσογράναζα (σε μάστορα), τη δεύτερη ήμουνα μπροστά, στο πιτς φυτίλι μπήκε-βγήκε το μπροστινο γρανάζι!!
Καλή συνέχεια....:rolleyes:

Τι να πω φίλτατε......το μόνο που δε διάβασα πριν ξεκινήσουμε ήταν το ωροσκόπιο.

328343

stam2
09/12/2014, 13:36
http://www.stromtrooper.com/341109-post10.html

περαστικά... με μικρότερο σπείρωμα υποθέτω πια....

ikarosk
09/12/2014, 14:23
Το σπείρωμα που έμεινε απείραχτο (δεξιόστροφο) στο εσωτερικό, επαρκεί για να σφίξει νέο παξιμάδι. Το πρόβλημα ξεκινάει από το ύψος της ασφάλειας του παξιμαδιού (αυτάκια) και προς τα έξω, όπου οι κορυφές έχουν πάει περίπατο.
Στις σπείρες που κουρεύτηκαν, η αντίστοιχη φιλιέρα (Μ20Χ1,5) ξεκινάει να βιδώνει κανονικά, οπότε το πιθανότερο είναι να διορθώσει (όσο γίνεται φυσικά το πρόβλημα) ώστε να περνάει το νέο παξιμάδι για να βιδώσει στις καλές σπείρες.
Πράγματι το σφίξιμο ήταν από το εργοστάσιο. Πρώτη φορά έβγαινε το γρανάζι.
Άλλος τρόπος επισκευής δεν παίζει μιάς και απαιτείται άνοιγμα μοτέρ.
Κάποιες σκέψεις που κάνω για το τι μπορεί να φταίει δεν τις συζητάω προς το παρόν.
Να επισκευαστεί πρώτα και μετά.:sick:

toyar
09/12/2014, 14:50
οι ξενοι λενε οτι εκει υπαρχει κολλα σπειρωματων η οποια θελει πρωτα ζεσταμα αλλιως βαζοντας υπερβολικη δυναμη για ξεβιδωμα ξηλωνεται το σπειρωμα
απο την αλλη βεβαια υπαρχει και ενα θεμα με τη χρηση φλογας τοσο κοντα στην τσιμουχα
εκτος αν χρειαζεται θερμοπιστολο:rolleyes:

sapila racing
09/12/2014, 14:56
οι ξενοι λενε οτι εκει υπαρχει κολλα σπειρωματων η οποια θελει πρωτα ζεσταμα αλλιως βαζοντας υπερβολικη δυναμη για ξεβιδωμα ξηλωνεται το σπειρωμα
απο την αλλη βεβαια υπαρχει και ενα θεμα με τη χρηση φλογας τοσο κοντα στην τσιμουχα
εκτος αν χρειαζεται θερμοπιστολο:rolleyes:

Δεν φταίει η κόλλα, αλλά αυτα τα παξιμάδια ασφαλείας με την μεταλλική ασφάλεια.

daz
09/12/2014, 16:32
Το σπείρωμα στην άκρη του άξονα έχει καταστραφεί τελείως και σε αυτό το σημείο η φιλιέρα δεν θα κάνει πολλά πράγματα. Μπορεί όμως να διορθώσει της εσωτερικές σπείρες που έχουν ακόμα ικανοποιητικό ύψος. Εξ' άλλου μια Μ20χ1,5 σπείρα δεν έχει χρειάζεται μεγάλο ύψος. Για να ελέγξουμε τις ανοχές του καινούριου σπειρώματος μετά το πέρασμα με την φιλιέρα κουνάμε το παξιμάδι (χωρίς γρανάζι ωστε αν μην πατάει πουθενά) και βλέπουμε τις ανοχές του.

Αν περάσουμε με φιλιέρα τον άξονα και από το καινούριο παξιμάδι όταν το σφίξουμε περισεύουν 1-2 σπείρες δεν θα έχει πρόβλημα. Αν οι σπείρες που σώζονται δεν είναι αρκετές μια καλή λύση είναι το "γέμισμα" του κατεστραμμένου σημείου του άξονα και πέρασμα με φιλιέρα.


Το να ανοιχτεί σπείρωμα με μικρότερη φιλιέρα και να μπει άλλη βίδα δεν είναι και η καλύτερη λύση διότι το παξιμάδι δεν είναι κοινό παξιμάδι. Στην μια άκρη δεν έχει σπείρωμα και έχει ειδική υποδοχή που συγκρατεί το γρανάζι αγκαλιάζοντας το καρέ και στην άλλη μεταλλική εσωτερική ασφάλεια. Περιθώρια πατέντας με βάση αυτή τη λύση υπάρχουν αρκετά αλλά ας είναι καλύτερα η τελευταία επιλογή παρά η πρώτη.

Το πως θα γίνουν όλα αυτά είναι επίσης πολύ σημαντικό. Η θέση που βρίσκεται ο άξονας δεν επιτρέπει στην μανέλα της φιλιέρας να γυρίσει. Οι λύσεις είναι δύο, πρώτον με κανονική στρογγυλή φιλιέρα και ειδική προέκταση που δεν είναι καθόλου φθηνή (περισσότερες πληροφορίες μόνο κατόπιν αιτήματος γιατί βαριέμαι να ψάχνω άδικα). Δευτερον με εξάγωνη φιλιέρα, μακρύ καριδάκι, προέκταση και μανέλα 1/2. Εδώ το έχτρα κόστος πάει στην 6γωνη φιλιέρα που είναι πιο ακριβή και στο τεράστιο μακρύ καρυδάκι που χρειάζεται. 41μμ για M20 φιλιέρα υπάρχει μόνο σε 3/4 που είναι ακριβό και το μακρύ είναι ακόμα ακριβότερο + ο αντάτορας από 3/4 σε 1,2 για να μπει η προέκταση με την μανέλα. Feel free και αφήστε το μυαλό σας να οργιάσει με πατενταρισμένα φιλτρόκαριδάκια που είναι πιο φθηνά αρκεί να οδηγήσετε την φιλιέρα σωστά και όχι με πλευρικές πιέσεις (γι αυτό χρειάζεται μανέλα ή οποιοδήποτε σύστημα που να οδηγεί την φιλιέρα σε σχήμα Τ. Λάδι κοπής και μπρός πίσω (βίδωμα ξεβίδωμα για να πετάει τα γρέζια) και υπομονή είναι αυτονόητα.
Η φιλιέρα από μόνη της σε αυτά τα μεγέθη δεν είναι φθηνή αλλά μην ψάξετε για καμιά φθηνότερη δεν αξίζει το ρίσκο.
Εξάγωνη φιλιέρα καλής ποιότητας στην ελλάδα βρίσκεται μαρκας vogel (κωδικός παραγγελίας κατόπιν αιτήματος γιατί επίσης βαριέμαι να ψάχνω).

Πατέντες του στιλ στρογγυλή φιλιέρα και μικρή γκαζοτανάλια με μεγάλο άνοιγμα είναι λίγο επικίνδυνο ακόμα και για κάποιον μάστορα που ξέρει τι κάνει και το χέρι του δεν είναι σαν το δικό μας γιατί δεν υπάρχει καθόλου πίεση προς τα εμπρός, δύσκολα γυρίζεις προς τα πίσω και υπάρχουν πολλές πλευρικές πιέσεις που ταλαιπωρούν κι' αλλο το καινούριο σπείρωμα.

Επίσης ένα σημείο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα είναι να ξεκινήσουμε με την φιλιέρα από το κατεστραμμένο σημείο στο οποίο θα κόβει σπείρωμα πολύ μικρού ύψους και μικρής αντοχής και όταν φτάσουμε στο σημείο που οι σπείρες είναι απλά προβληματικές να πρέπει να τις "κοψει" απ' την αρχή (να τις μετακινήσει αντί να τις διορθώσει). Δλδ όταν η φιλιέρα φτάσει στο "καλό" σημείο να μην σωστα ευθυγραμμισμένη με το καλό σπείρωμα. Οπότε αν η φιλιέρα δεν πατήσει στο παλιό σπείρωμα απ' την αρχή θα πρέπει να φάμε λίγο το εξωτερικό σημείο με μια λίμα (ή dremel) και να βάλουμε τη φιλιέρα να πιάσει κατ' ευθείαν επάνω στο "γεμάτο" σημείο του άξονα. Σε αυτή την περίπτωση δεν κατεβάζουμε το πάχος περισσότερο απ' ότι χρειάζεται το επόμενο μικρότερο πάχος φιλιέρας (Αν και μέχρι να φτάσουμε εκεί έχουμε και το γέμισμα του άξονα).

Αλλά μέχρι να φτάσω εκεί θα πρέπει να αλλάξω πληκτρολόγιο. :D Γι' αυτό είπα μετράτε σπείρες πρώτα.

daz
09/12/2014, 16:38
Δεν φταίει η κόλλα, αλλά αυτα τα παξιμάδια ασφαλείας με την μεταλλική ασφάλεια.

Η οποία την ακούει στα ψιλόπασα με μεγάλες ροπές και αν δεν την υποψιαστούμε απ' την αρχή να την "καταργήσουμε", μαζί με το παξιμάδι μας δίνει στο χέρι και το σπείρωμα.

Μ20χ1,5 με παξιμάδι που έχει 5 πάσα και 145νμ ροπή? :confused:

Edit. μιλάμε για 1 χιλιοστό πιο λεπτό απ' το κανονικό M20 σπείρωμα που πολλαπλασιάζει την δύναμη η οποία ασκείται στο γρανάζι κατά το σφίξιμο και εγώ δεν ξέρω πόσες φορές!!! Και παρ' όλα αυτά 145nm +ασφάλεια + κολλα σπειρωμάτων?

MISKIN
09/12/2014, 16:56
Το σπείρωμα στην άκρη του άξονα έχει καταστραφεί τελείως και σε αυτό το σημείο η φιλιέρα δεν θα κάνει πολλά πράγματα. Μπορεί όμως να διορθώσει της εσωτερικές σπείρες που έχουν ακόμα ικανοποιητικό ύψος. Εξ' άλλου μια Μ20χ1,5 σπείρα δεν έχει χρειάζεται μεγάλο ύψος. Για να ελέγξουμε τις ανοχές του καινούριου σπειρώματος μετά το πέρασμα με την φιλιέρα κουνάμε το παξιμάδι (χωρίς γρανάζι ωστε αν μην πατάει πουθενά) και βλέπουμε τις ανοχές του.

Αν περάσουμε με φιλιέρα τον άξονα και από το καινούριο παξιμάδι όταν το σφίξουμε περισεύουν 1-2 σπείρες δεν θα έχει πρόβλημα. Αν οι σπείρες που σώζονται δεν είναι αρκετές μια καλή λύση είναι το "γέμισμα" του κατεστραμμένου σημείου του άξονα και πέρασμα με φιλιέρα.


Το να ανοιχτεί σπείρωμα με μικρότερη φιλιέρα και να μπει άλλη βίδα δεν είναι και η καλύτερη λύση διότι το παξιμάδι δεν είναι κοινό παξιμάδι. Στην μια άκρη δεν έχει σπείρωμα και έχει ειδική υποδοχή που συγκρατεί το γρανάζι αγκαλιάζοντας το καρέ και στην άλλη μεταλλική εσωτερική ασφάλεια. Περιθώρια πατέντας με βάση αυτή τη λύση υπάρχουν αρκετά αλλά ας είναι καλύτερα η τελευταία επιλογή παρά η πρώτη.

Το πως θα γίνουν όλα αυτά είναι επίσης πολύ σημαντικό. Η θέση που βρίσκεται ο άξονας δεν επιτρέπει στην μανέλα της φιλιέρας να γυρίσει. Οι λύσεις είναι δύο, πρώτον με κανονική στρογγυλή φιλιέρα και ειδική προέκταση που δεν είναι καθόλου φθηνή (περισσότερες πληροφορίες μόνο κατόπιν αιτήματος γιατί βαριέμαι να ψάχνω άδικα). Δευτερον με εξάγωνη φιλιέρα, μακρύ καριδάκι, προέκταση και μανέλα 1/2. Εδώ το έχτρα κόστος πάει στην 6γωνη φιλιέρα που είναι πιο ακριβή και στο τεράστιο μακρύ καρυδάκι που χρειάζεται. 41μμ για M20 φιλιέρα υπάρχει μόνο σε 3/4 που είναι ακριβό και το μακρύ είναι ακόμα ακριβότερο + ο αντάτορας από 3/4 σε 1,2 για να μπει η προέκταση με την μανέλα. Feel free και αφήστε το μυαλό σας να οργιάσει με πατενταρισμένα φιλτρόκαριδάκια που είναι πιο φθηνά αρκεί να οδηγήσετε την φιλιέρα σωστά και όχι με πλευρικές πιέσεις (γι αυτό χρειάζεται μανέλα ή οποιοδήποτε σύστημα που να οδηγεί την φιλιέρα σε σχήμα Τ. Λάδι κοπής και μπρός πίσω (βίδωμα ξεβίδωμα για να πετάει τα γρέζια) και υπομονή είναι αυτονόητα.
Η φιλιέρα από μόνη της σε αυτά τα μεγέθη δεν είναι φθηνή αλλά μην ψάξετε για καμιά φθηνότερη δεν αξίζει το ρίσκο.
Εξάγωνη φιλιέρα καλής ποιότητας στην ελλάδα βρίσκεται μαρκας vogel (κωδικός παραγγελίας κατόπιν αιτήματος γιατί επίσης βαριέμαι να ψάχνω).

Πατέντες του στιλ στρογγυλή φιλιέρα και μικρή γκαζοτανάλια με μεγάλο άνοιγμα είναι λίγο επικίνδυνο ακόμα και για κάποιον μάστορα που ξέρει τι κάνει και το χέρι του δεν είναι σαν το δικό μας γιατί δεν υπάρχει καθόλου πίεση προς τα εμπρός, δύσκολα γυρίζεις προς τα πίσω και υπάρχουν πολλές πλευρικές πιέσεις που ταλαιπωρούν κι' αλλο το καινούριο σπείρωμα.

Επίσης ένα σημείο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα είναι να ξεκινήσουμε με την φιλιέρα από το κατεστραμμένο σημείο στο οποίο θα κόβει σπείρωμα πολύ μικρού ύψους και μικρής αντοχής και όταν φτάσουμε στο σημείο που οι σπείρες είναι απλά προβληματικές να πρέπει να τις "κοψει" απ' την αρχή (να τις μετακινήσει αντί να τις διορθώσει). Δλδ όταν η φιλιέρα φτάσει στο "καλό" σημείο να μην σωστα ευθυγραμμισμένη με το καλό σπείρωμα. Οπότε αν η φιλιέρα δεν πατήσει στο παλιό σπείρωμα απ' την αρχή θα πρέπει να φάμε λίγο το εξωτερικό σημείο με μια λίμα (ή dremel) και να βάλουμε τη φιλιέρα να πιάσει κατ' ευθείαν επάνω στο "γεμάτο" σημείο του άξονα. Σε αυτή την περίπτωση δεν κατεβάζουμε το πάχος περισσότερο απ' ότι χρειάζεται το επόμενο μικρότερο πάχος φιλιέρας (Αν και μέχρι να φτάσουμε εκεί έχουμε και το γέμισμα του άξονα).

Αλλά μέχρι να φτάσω εκεί θα πρέπει να αλλάξω πληκτρολόγιο. :D Γι' αυτό είπα μετράτε σπείρες πρώτα.
+650!


Η οποία την ακούει στα ψιλόπασα με μεγάλες ροπές και αν δεν την υποψιαστούμε απ' την αρχή να την "καταργήσουμε", μαζί με το παξιμάδι μας δίνει στο χέρι και το σπείρωμα.

Μ20χ1,5 με παξιμάδι που έχει 5 πάσα και 145νμ ροπή? :confused:

Edit. μιλάμε για 1 χιλιοστό πιο λεπτό απ' το κανονικό M20 σπείρωμα που πολλαπλασιάζει την δύναμη η οποία ασκείται στο γρανάζι κατά το σφίξιμο και εγώ δεν ξέρω πόσες φορές!!! Και παρ' όλα αυτά 145nm +ασφάλεια + κολλα σπειρωμάτων?

Επειδή αρκετά πρόσφατα άλλαξα μόνος μου αλυσιδογράναζα στο vstrom, δε θυμάμαι να λέει πουθενά το manual για loctite. Εγώ δηλαδή δεν έβαλα.
Προσωπικά θα γέμιζα όλο τον άξονα και θα άνοιγα νέο σπείρωμα Μ20x1.5. Αν γίνει με προσωπική εργασία, θέλει εργαλεία, σταθερό χέρι στη κόλληση και σίγουρα θα αλλαχτεί και η τσιμούχα. Αν πάει σε μάστορα.... βρες κάποιον καλό.

daz
09/12/2014, 16:58
Ποτάνα χοντα με τα συστήματά σου!

Με ένα 12άρι καρυδάκι 1/4ου αλλάζεις εμπρός γρανάζι!

daz
09/12/2014, 17:00
Επειδή αρκετά πρόσφατα άλλαξα μόνος μου αλυσιδογράναζα στο vstrom, δε θυμάμαι να λέει πουθενά το manual για loctite. Εγώ δηλαδή δεν έβαλα.


Δεν κοίταξα μανουαλ, απ' την συζήτηση παραπάνω τα πήρα αυτά. Ίσως κατάλαβα κάτι λάθος.

MISKIN
09/12/2014, 17:10
Δεν κοίταξα μανουαλ, απ' την συζήτηση παραπάνω τα πήρα αυτά. Ίσως κατάλαβα κάτι λάθος.

Άκυρο, μαλακία, ποτανα πρεσβυωπία... :cry:

328348

ikarosk
09/12/2014, 17:15
Το σπείρωμα στην άκρη του άξονα έχει καταστραφεί τελείως και σε αυτό το σημείο η φιλιέρα δεν θα κάνει πολλά πράγματα. Μπορεί όμως να διορθώσει της εσωτερικές σπείρες που έχουν ακόμα ικανοποιητικό ύψος. Εξ' άλλου μια Μ20χ1,5 σπείρα δεν έχει χρειάζεται μεγάλο ύψος.

Επίσης ένα σημείο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα είναι να ξεκινήσουμε με την φιλιέρα από το κατεστραμμένο σημείο στο οποίο θα κόβει σπείρωμα πολύ μικρού ύψους και μικρής αντοχής και όταν φτάσουμε στο σημείο που οι σπείρες είναι απλά προβληματικές να πρέπει να τις "κοψει" απ' την αρχή (να τις μετακινήσει αντί να τις διορθώσει). Δλδ όταν η φιλιέρα φτάσει στο "καλό" σημείο να μην σωστα ευθυγραμμισμένη με το καλό σπείρωμα. Οπότε αν η φιλιέρα δεν πατήσει στο παλιό σπείρωμα απ' την αρχή θα πρέπει να φάμε λίγο το εξωτερικό σημείο με μια λίμα (ή dremel) και να βάλουμε τη φιλιέρα να πιάσει κατ' ευθείαν επάνω στο "γεμάτο" σημείο του άξονα.

Γι' αυτό είπα μετράτε σπείρες πρώτα.

Έχεις απόλυτο δίκαιο σ' αυτά που γράφεις.
Ψάχνω τον καλύτερο τρόπο να κατασκευάσω μανέλα με προέκταση για την φιλιέρα.
Επειδή δοκίμασα να βιδώσω τη φιλιέρα με το χέρι. Δίνει την αίσθηση ότι βιδώνει κανονικά (μετά από 3/4 της στροφής φυσικά φρενάρει) αλλά το πιθανότερο είναι να μην ''μετακινήσει'' το χαλασμένο σπείρωμα, αλλά να το κόψει στη θέση που ήταν, ώστε κόβοντάς το να συναντήσει το ''καλό'' στη φάση που πρέπει για να μην του κάνει ζημιά.

ikarosk
09/12/2014, 17:22
+650!



Επειδή αρκετά πρόσφατα άλλαξα μόνος μου αλυσιδογράναζα στο vstrom, δε θυμάμαι να λέει πουθενά το manual για loctite. Εγώ δηλαδή δεν έβαλα.

Μην σε απασχολεί. Αν γύρισες καλά την ασφάλεια στην πλευρά του παξιμαδιού δεν έχεις πρόβλημα....!!

daz
09/12/2014, 17:34
Ψάχνω τον καλύτερο τρόπο να κατασκευάσω μανέλα με προέκταση για την φιλιέρα.


Κάτι τέτοιο θέλεις να φτιάξεις.

328350

328351

ikarosk
09/12/2014, 17:38
Κάτι τέτοιο θέλεις να φτιάξεις.



Αυτό ακριβώς.....!!!!

daz
09/12/2014, 17:40
Μπορεί να ειναι οτιδήποτε σωληνωτό στο κατάλληλο πάχος με βίδα-ες για την συγκράτηση της φιλιέρας και ένα καρυδάκι παλιό κολλημένο στην άλλη άκρη ή παλιό κολαούζο με μεγαλουτσικο τετράγωνο.



328352

ikarosk
09/12/2014, 17:42
http://www.stromtrooper.com/341109-post10.html

περαστικά... με μικρότερο σπείρωμα υποθέτω πια....

Αυτό συνέβη φίλε μου. Το ένα αυτάκι της ασφάλειας μάλλον είχε πιαστεί μέσα στο ίδιο αυλάκι.
Αλλά όχι μόνο αυτό..

daz
09/12/2014, 17:43
Ρώτα σε κανέναν με τόρνο τι παλιό και για πέταμα έχει που μπορεί να σε βοηθήσει. Αυτό το σύστημα είναι παρόμοιο με το σύστημα που μπαίνει η φιλιέρα επάνω στον τόρνο.

Ο Μισκιν θα ξέρει καλύτερα.

MISKIN
09/12/2014, 17:47
Μην σε απασχολεί. Αν γύρισες καλά την ασφάλεια στην πλευρά του παξιμαδιού δεν έχεις πρόβλημα....!!

:cool: Τη στράβωσα σε δυο πλευρές του παξιμαδιού! Δε λύνει με τίποτα. Απλώς χαλάστηκα που δε το είδα.

Αν μπορώ να βοηθήσω, εννοείται.

daz
09/12/2014, 18:01
Νομίζω οι φιλιέρες Μ20 είναι πάνω από 38mm πάχος, 44mm?

Αν βρεις μια παλιά μανέλα για φιλιέρες ή μια φθηνή σε αυτό το μέγεθος, κόβεις τις ακρες της και αφήνεις μόνο το στρογγυλό που πιάνει η φιλιέρα με βίδες.
Αν τώρα το κολλήσεις αυτό επάνω σε ένα καριδάκι 32αρι? 27αρι? μακρύ έχεις το εργαλείο σου.

Η μανέλα μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί και όπως πρώτα κάνοντας τα στελέχη της βιδωτά.

ikarosk
09/12/2014, 20:20
Νομίζω οι φιλιέρες Μ20 είναι πάνω από 38mm πάχος, 44mm?

Αν βρεις μια παλιά μανέλα για φιλιέρες ή μια φθηνή σε αυτό το μέγεθος, κόβεις τις ακρες της και αφήνεις μόνο το στρογγυλό που πιάνει η φιλιέρα με βίδες.
Αν τώρα το κολλήσεις αυτό επάνω σε ένα καριδάκι 32αρι? 27αρι? μακρύ έχεις το εργαλείο σου.

Η μανέλα μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί και όπως πρώτα κάνοντας τα στελέχη της βιδωτά.

Έχω φιλιέρα, και είναι εξωτερικά 38mm. Επίσης βρήκα και κομμάτι σωλήνα inox με εσωτερική 38mm+ και ταιριάζει σχεδόν εφαρμοστά. Με δύο σκουληκόβιδες θα γίνει δουλειά πιστεύω..

daz
09/12/2014, 20:36
Μια χαρά. Το εργαλείο που έβαλα πιο πάνω για 38αρα φιλιέρα κάνει 33 ευρώ στην Γερμανία.

ikarosk
10/12/2014, 20:52
Λύθηκε το θέμα.
Κατασκευή μανέλας από παξιμάδια, το μεγάλο με απόσταση πλευρών 55mm, το μικρό 32.

328407

328409

328410

mankam
10/12/2014, 20:59
Ωραια πατεντα:a20: και γαζι "ψαροκοκκαλο", εχεις τορνο δικο σου?
περιμενω αναλυτικο φωτορομαντζο :a014:

ikarosk
10/12/2014, 21:00
Και καθάρισμα τρεις φορές διαδοχικά με το αντίστοιχο σφίξιμο........και πέτυχε.:a25:
Μας λείπει βέβαια στη μέση μία σπείρα αλλά θα χρησιμοποιηθεί μακρύτερο παξιμάδι εμπορίου τροποποιημένο. Δοκιμασμένο ..και βιδώνει κανονικά σε όλο το μήκος, χωρίς ιδιαίτερο τζόγο, εκεί που είναι φθαρμένο το σπείρωμα.

328413

ikarosk
10/12/2014, 21:04
Ωραια πατεντα:a20: και γαζι "ψαροκοκκαλο", εχεις τορνο δικο σου?
περιμενω αναλυτικο φωτορομαντζο :a014:

Ένα μικρό κινέζικο.......Μια χαρά τα πάει...!!!

notakos600
10/12/2014, 21:19
Ένα μικρό κινέζικο.......Μια χαρά τα πάει...!!!

Έλα ρε καλλιτέχνη, τσίμπα δύο :beer::beer:.

bruno
10/12/2014, 21:27
Στο δικο μου Suzuki,δεν είναι v strom,εχει το ιδιο παξιμαδι με την πατουρα από μεσα και ροδελα που μπαινει στο καρε,που στραβωνει, ασφαλειας.Στα 15000χλμ περιπου χωρις να εχει ακουμπησει χερι πανω του,ξεβιδωσε,χυθηκαν τα τα λαδια στο πισω τροχο και από θαυμα ζω.328414328415328415

kostaskk
10/12/2014, 21:51
σιγα το θαυμα, φυγοκεντριζονται και φεύγουν μετα απο λιγο ή η συνεχης επαφη με τον δρομο τα διώχνει
κυκλοφορούσα για κανα μηνα ετσι με διαρροη απο τσιμουχα γραναζιου. απλα μπαντιλικονε ωραια απο τα αριστερα
328417
328418

ikarosk
10/12/2014, 21:51
Έλα ρε καλλιτέχνη, τσίμπα δύο :beer::beer:.

Ήδη έκανα κεφάλι απ'τα τσίπουρα.... Φχαριστώ.....:wlae:

MISKIN
10/12/2014, 21:54
Και καθάρισμα τρεις φορές διαδοχικά με το αντίστοιχο σφίξιμο........και πέτυχε.:a25:
Μας λείπει βέβαια στη μέση μία σπείρα αλλά θα χρησιμοποιηθεί μακρύτερο παξιμάδι εμπορίου τροποποιημένο. Δοκιμασμένο ..και βιδώνει κανονικά σε όλο το μήκος, χωρίς ιδιαίτερο τζόγο, εκεί που είναι φθαρμένο το σπείρωμα.

328413

Μπράβο για τη κατασκευή! Πολύ καλό χέρι! Πες στο φίλο σου, που και που το βγάζουμε το καπάκι του γραναζιού κίνησης και πλένουμε τη περιοχή... :uplate:

ikarosk
10/12/2014, 22:31
Στο δικο μου Suzuki,δεν είναι v strom,εχει το ιδιο παξιμαδι με την πατουρα από μεσα και ροδελα που μπαινει στο καρε,που στραβωνει, ασφαλειας.Στα 15000χλμ περιπου χωρις να εχει ακουμπησει χερι πανω του,ξεβιδωσε,χυθηκαν τα τα λαδια στο πισω τροχο και από θαυμα ζω.

Χωρίς να ξέρω τι παξιμάδια χρησιμοποιούν άλλα μοντέλα, υποθέτω ότι χρησιμοποιούν με πατούρα εσωτερικά όπως κι αυτό. Το πρόβλημα όμως σε αυτά απ' ότι φαίνεται, είναι η αυτασφάλιση με τα αυτάκια που έχουν πρεσαρισμένα στην εξωτερική πλευρά.
Στο συγκεκριμένο παξιμάδι μέτρησα την εσωτερική του διάμετρο στην πλευρά της ασφάλειας και παρ' όλο που ήταν φθαρμένη από την τριβή, τη βρήκα 3/10mm μικρότερη από την διάσταση τυποποιημένων παξιμαδιών.
Αυτό μόνο σε εκείνη την πλευρά και για μία μόνο σπείρα.
Κατά τη γνώμη μου, ευθύνεται η πίεση που ασκήθηκε από την πρέσα στο παξιμάδι για να αγκαλιάσει το έλασμα (ασφάλεια), με αποτέλεσμα να παραμορφωθεί η τελευταία σπείρα.:a015:
(Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός μιας κι έχω πιεί λίγο,,,,,,)

bruno
10/12/2014, 23:13
Στην υγεια σου:beer:,το παξιμαδι ειχε γινει σωβρακο,ο αξονας τιποτα,βιδωσε κανονικα.Το καινουργειο παξιμαδι δεν ειχε την ασφαλεια αυτή που σου εκανε ζημια,εβαλα loctite πρασινη που εχω στην δουλεια και ανοιξα γριλιες στο πλαστικο καλυμα του γραναζιού για να το τσεκαρω παντα.

vaska
11/12/2014, 08:26
Μ΄αυτά και με κείνα είναι στιγμές που χαίρομαι να σας διαβάζω. Ο ένας το έχει το καλλιτεχνικό με τα σίδερα ο άλλος κινητός τιμοκατάλογος εργαλείων, κάπου στην μέση κι ένας Κινέζικος τόρνος, μπόλικη φαντασία μαζί με την απαιτούμενη τρέλα και βουαλά, έτοιμο το εργαλείο.

:beer::beer:

sapila racing
11/12/2014, 08:57
Χαίρομαι που τα κατάφερες κι η ιστορία είχε αίσιο τέλος. :beer:
Επίσης αυτό το thread πιστεύω οτι μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε άλλους!

Νομίζω το δίδαγμα για να μην μπλέξει κι αλλος είναι οτι αν το μηχανακι έχει τέτοιου τύπου παξιμάδι στο γρανάζι κίνησης και δεν ξεβιδώνει φυσιολογικά, αντί να το ζορίσουμε απλά το κόβουμε, και μετά βαζουμε άλλο.

stam2
11/12/2014, 08:59
Αυτό συνέβη φίλε μου. Το ένα αυτάκι της ασφάλειας μάλλον είχε πιαστεί μέσα στο ίδιο αυλάκι.
Αλλά όχι μόνο αυτό..

ωραία το πήγες... συγχαρητήρια!
είχα vstrom από καινούριο. Άλλαξα 2 φορές αλυσίδα, την πρώτη φορά το έκανα μόνος μου, πρόσεξα ΄το αυτάκι στη ροδέλλα που λες, αλλά ευτυχώς εμένα ήταν οκ. Μετά από καιρό ψάχνοντας για κάποιες πληροφορίες έπεσα στο συγκεκριμένο νήμα από τα "ξένα" και μου κανε εντύπωση η επιπολαιότητα της Suzuki γι' αυτή την κατασκευαστική-συναρμολογητική ατέλεια... Χρησιμοποιώ πάντα ροπόκλειδο και όχι αερόκλειδο στο σφίξιμο, και έγινε σωστή δουλειά στο δικό μου. Τη δεύτερη όμως φορά, λόγω έλλειψης χρόνου και χώρου ανέλαβε και έκανε την αλλαγή μάστορας...
Μου κάνει εντύπωση που ποτέ δεν χρησιμοποιούν ροπόκλειδο οι μάστορες... λες και έχουν το θείο χάρισμα και άγγιγμα... Έσφιξε με αερόκλειδο, και λυπάμαι τον επόμενο που έχει τώρα το μηχανάκι, και ενδεχομένως θα τραβηχτεί με το σχετικό πρόβλημα....

MISKIN
11/12/2014, 11:03
΄Εσφιξε με αερόκλειδο εννοείς.

stam2
11/12/2014, 13:53
΄Εσφιξε με αερόκλειδο εννοείς.

φιξεντ!

ikarosk
11/12/2014, 15:53
Νομίζω το δίδαγμα για να μην μπλέξει κι αλλος είναι οτι αν το μηχανακι έχει τέτοιου τύπου παξιμάδι στο γρανάζι κίνησης και δεν ξεβιδώνει φυσιολογικά, αντί να το ζορίσουμε απλά το κόβουμε, και μετά βαζουμε άλλο.


Έσφιξε με αερόκλειδο, και λυπάμαι τον επόμενο που έχει τώρα το μηχανάκι, και ενδεχομένως θα τραβηχτεί με το σχετικό πρόβλημα....

Τελικά η κοχλίωση ανήκει στις ''Λυόμενες και μη'' συνδέσεις.....:confused:

stam2
11/12/2014, 16:15
Τελικά η κοχλίωση ανήκει στις ''Λυόμενες και μη'' συνδέσεις.....:confused:

και μη....! :cry:

daz
11/12/2014, 20:18
Πολύ ωραία κατασκευή και πολύ καλή δουλειά.

Μπράβο!

Και μια από μένα.. :beer:

o_gavros
15/03/2018, 20:38
Ξεθάβω γιατί φαίνεται ότι έχω το ίδιο πρόβλημα στον άξονα κινησης του ΧΤ(όχι τόσο σοβαρό όμως), όπως ο φιλος με το στρωμα.
Στην αλλαγή αλυσογράναζων που έκανα το Σεπτέμβρη διαπίστωσα ότι το γρανάζι έλειπε.
Έβαλα καινούριο με την ροδέλα ασφαλείας με τα αυτάκια και στην προσπάθεια να σφίξω στην προτεινόμενη ροπή,διαπιστώνω ότι το σπείρωμα κάπου κλώτσησε.
Το έσφιξα όσο πήγαινε χωρίς να γυρνάει και απλά λύγισα τα αυτακια της ροδέλας πιστεύοντας ότι θα είναι οκ.
Δεν ήταν.
Το παξιμάδι έφυγε πριν λίγες μέρες και μάλιστα προχτες βγήκε και το γρανάζι απο τη θέση σου τόσο ώστε να μη δίνει κίνηση.(πως λέγεται το ραβδωτό κομμάτι του άξονα δεν ξερω)

Και εδώ ειναι που θα χρειαστω βοήθεια απο τα μαστόρια.
1)πως θα μετρήσω το σπείρωμα να μάθω ακριβως τις διαστασεις του;
2)αφού βρω τι μέγεθος ρυθμιζόμενης φιλιέρας (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148255&p=2712456&viewfull=1#post2712456) θα χρειαστεί, υπάρχει εδώ κάποιος που να κατέχει τέτοιο εργαλείο πρόθυμος να βάλει ένα χεράκι;
γιατί δεν προτίθεμαι να το πάω σε συνεργείο, καθώς υποψιάζομαι απο ποιον "μαστορα" τα έπαιξε εξ αρχής το σπείρωμα.

o_gavros
15/03/2018, 20:52
Ενδεικτικά μια φωτο


394008

MISKIN
15/03/2018, 21:16
Δε θυμάμαι τι έγινε στα προηγούμενα μνμ, διάβασα μόνο το δικό σου και αν κατάλαβα καλά θες να μάθεις τι σπείρωμα είναι ο άξονας για να πάρεις καινούργιο παξιμάδι;
Γιατί αν εννοείς ότι έχει κλοτσήσει το σπείρωμα του άξονα, τότε είναι άχρηστος.

daz
15/03/2018, 21:22
Γαύρε λες οτι δεν είναι σε χειροτερη κατάσταση απ' του παιδιού στα προηγούμενα ποστ αλλά κάνεις λάθος. Εκείνο είχε μερικά σπειρώματα ολόκληρα, αλλά ταλαιπωρημένα, τα οποία διόρθωσε με την φιλιέρα. Μόνο οι εξωτερικές σπείρες ήταν κουρεμένες. Εσένα είναι όλος ο άξονας με κουρεμένα σπειρώματα, αν μπορώ να καταλάβω καλά απ' τη φωτό. Και να το περάσεις με φιλιέρα (δε θελεις ρυθμιζόμενη, μια σταθερή έχει την ακρίβεια που χρειάζεσαι), δε θα κάνεις πολλά πράγματα αφού μόνο η βάση του σπειρώματος έχει μείνει.

Βάλε μια καλύτερη φωτό αν μπορείς και μια φωτό στο παξιμάδι.

ΓιώργοςΤΤ
15/03/2018, 21:27
Από τη στιγμή που κλώτσησε δεν μπορείς να βάλεις το ίδιο παξιμάδι. Πρέπει να βάλεις ένα χιλιοστό μικρότερο.
Πάρε το μανίσιο μαζί σου, κάνε γύρα τα μαγαζιά και αγόρασε ένα χιλιοστό μικρότερο. Μετά αγόρασε-βρες την αντίστιχη φιλιέρα. Αν πιάνουν τα χέρια σου κάνε το μόνος σου. Αν όχι βρες κάποιον που ξέρει.

Το μανουαλ λέει πόσα Νm θέλει σφίξιμο, ώστε στο μέλλον να μην έχεις πρόβλημα. Βάλε όπωσδήποτε την ροδέλα αυτασφάλισης( αυτή με τα αυτάκια). Καλά ξεμπερδέματα!

o_gavros
15/03/2018, 21:30
Για τον άξονα λέω Αχιλλέα.
Θα δοκιμάσω να βγάλω αύριο καλύτερη φωτό.
σε ποια βίδα αναφέρεσαι Αποστόλη;

Το να λυθεί όλο το μοτέρ με σκοπό να αλλαχθεί ο άξονας, είναι ανεδαφικό για την ωρα.
Αν προκύψει όντως αχρηστία του,θα κάνω κάποια πατέντα που θα διασφαλίζει πως το γρανάζι θα μένει στη θέση του.

MISKIN
15/03/2018, 21:34
Για τον άξονα λέω Αχιλλέα.
Θα δοκιμάσω να βγάλω αύριο καλύτερη φωτό.
σε ποια βίδα αναφέρεσαι Αποστόλη;

Το να λυθεί όλο το μοτέρ με σκοπό να αλλαχθεί ο άξονας, είναι ανεδαφικό για την ωρα.
Αν προκύψει όντως αχρηστία του,θα κάνω κάποια πατέντα που θα διασφαλίζει πως το γρανάζι θα μένει στη θέση του.

Ηλεκτροκόλληση.

Το άλλο που είπε ο φίλος παραπάνω είναι δύσκολο γιατί το αμέσως μικρότερο παξιμάδι θα είναι τουλάχιστον 1mm μικρότερο στην ακτίνα! Πως θα το φας αυτό;

o_gavros
15/03/2018, 21:34
Από τη στιγμή που κλώτσησε δεν μπορείς να βάλεις το ίδιο παξιμάδι. Πρέπει να βάλεις ένα χιλιοστό μικρότερο.
Πάρε το μανίσιο μαζί σου, κάνε γύρα τα μαγαζιά και αγόρασε ένα χιλιοστό μικρότερο. Μετά αγόρασε-βρες την αντίστιχη φιλιέρα. Αν πιάνουν τα χέρια σου κάνε το μόνος σου. Αν όχι βρες κάποιον που ξέρει.

Το μανουαλ λέει πόσα Νm θέλει σφίξιμο, ώστε στο μέλλον να μην έχεις πρόβλημα. Βάλε όπωσδήποτε την ροδέλα αυτασφάλισης( αυτή με τα αυτάκια). Καλά ξεμπερδέματα!

Το παξιμάδι δεν είναι απλό παξιμάδι του εμπορίου.
αν δεις στην αρχή ετουτου του θρεντ, είναι όπως του παιδιού με το βεστρωμ.
Η ροδέλα αυτασφάλισης είχε ήδη μπει όταν άλλαξα σετ το φθινοπωρο.έφυγε μαζί με το καινούριο παξιμάδι.
Μωρε εγω διαβασα και ξέρω τι λέει το μάνιουαλ για τη ροπή.
Ας είναι καλά τα "μαστόρια" που πιάνουν τα αερόκλειδα και νομίζουν πως εχουν να κανουν με νταλίκες...

daz
15/03/2018, 21:56
σε ποια βίδα αναφέρεσαι Αποστόλη;


Το παξιμάδι εννοούσα. Άσε, είδα οτι έφυγε!

1μμ δε μπορεί να το φάει η φιλιέρα για να βάλεις ένα μικρότερο.

Για να δεις τι σπείρωμα έχεις χρειάζεσαι σπειρώμετρο. (https://ergaliothiki.gr/katigories-pro-onton/ergaleia-sunergeion/ergaleia-mixanikon/athlet-104455-metritis-speiromaton) Για αρχή μέτρα το πάχος με ένα παχύμετρο και βάλε μια καλύτερη φωτό.

o_gavros
16/03/2018, 19:09
394031

394032

394033

Mετρήσαμε σήμερα με σπειρώμετρο και το "1.0" έπεφτε ακριβως πάνω!

MISKIN
16/03/2018, 19:13
Δυστυχώς δε μπορώ να καταλάβω από τις φώτο κάτι. Διάμετρο μετρήσατε;

daz
16/03/2018, 19:16
Μόνο?

Τόσο είναι το σπείρωμα μιας Μ6. Δλδ μιας 10αρίτσας βίδας. Ρε σίγουρα έβαλες τα mm στο σπειρώμετρο?

Πάχος πόσο έχει? 20μμ?

Δε μπορώ να καταλάβω απ' τις φωτό σε τι κατάσταση είναι το σπείρωμά σου.

o_gavros
16/03/2018, 19:35
το εσωτερικό του παξιμαδιού είναι 17mm.
το πάχος του παξιμαδιού δε το μέτρησα για να πω την αλήθεια.τώρα που κοιτάω (χοντρικά με το χάρακα) δεν ξεπερνά τα 9mm.είναι σχετικά ρηχό.

MISKIN
16/03/2018, 19:37
18χ1 είναι μάλλον το σπείρωμα. Τόλη δεν αποκλείεται να είναι ένα χιλιοστό το βήμα.

o_gavros
16/03/2018, 19:41
θα πάω συστημένος σε ένα μηχανουργείο απο βδομάδα μήπως και βγάλω άκρη.
Τολη ναι ρε συ,το μετρήσαμε 2 ανθρώποι το σπείρωμα. στο 1.0 κούμπωναν τζαστ τα δοντακια.


Να ρωτησω,έστω ότι με μια φιλιέρα καταφέρνω και συνεφέρνω κάπως το σπείρωμα.
αν προσέθετε μια λεπτή ροδέλα (εν ανάγκη μια ακόμα σαν αυτή με τα αυτάκια) εν είδει αποστάτη,θα μπορούσα να περιμένω σωστότερο σφίξιμο;
με τη λογική οτι αν κλώτσησε,θα κλώτσησε προς το τέλος του το σπείρωμα.

MISKIN
16/03/2018, 20:38
Η φιλιέρα θα έχει κανά εικοσάρικο. Καλύτερα πήγαινε στο μηχανουργείο να το κάνει αυτός. Δεν αποκλείεται να κρατήσει. Σκάστου και μια σφυριά με πόντα.

lykourgi
16/03/2018, 21:03
Κάτι θυμόμουν και με μία αναζήτηση το βρήκα. Δες το ποστ Νο2.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140272&highlight=helicoil+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7

o_gavros
17/03/2018, 16:34
1)έχεις απίστετυτη μνήμη!
2)η περίπτωση του χελικόιλ νομίζω δεν έχει εφαρμογή στην τωρινή περίπτωση όπου θέμε διόρθωση σε αρσενικό σπείρωμα.

lykourgi
17/03/2018, 16:44
1)έχεις απίστετυτη μνήμη!
2)η περίπτωση του χελικόιλ νομίζω δεν έχει εφαρμογή στην τωρινή περίπτωση όπου θέμε διόρθωση σε αρσενικό σπείρωμα.
1. Μου είχε κάνει εντύπωση η "επί τόπου" επισκευή σπειρώματος. Γιατί από επισκευές σε μηχανουργεία, άλλο τίποτα.
2. Δεν περιμένω ο συγκεκριμένος να σου κάνει κάτι με helicoil, αλλά ως ειδικός σε επισκευές σπειρωμάτων ίσως έχει μια πιο έγκυρη γνώμη.

ikarosk
17/03/2018, 23:37
Καλησπέρα στην παρέα μετά από αρκετό καιρό.....αλήθεια πως πέρασαν τρία χρόνια.....??
Λοιπόν για το θέμα του gavros.....πρώτα δοκίμασε να περάσεις φιλιέρα...το πιθανότερο είναι να διορθωθεί ώστε να σφίξει νέο παξιμάδι εμπορίου τροποποιημένο ώστε να καλύπτει ολόκληρο το μήκος του σπειρώματος. Μην ξεχάσεις να κάνεις και την απαραίτητη εσοχή στην εσωτερική πλευρά του.
Φρόντισε στο δέσιμο να σταθεροποιήσεις το γρανάζι με κάποιο τρόπο ώστε να σφίξεις με την απαραίτητη ροπή το παξιμάδι. Θα σου ανεβάσω αύριο φωτογραφία από αντίστοιχο χειροποίητο εργαλείο, που είναι εύκολο να το φτιάξεις....!!!
Να ενημερώσω ότι το V strom που μας είχε δημιουργήσει το πρόβλημα δουλεύει κανονικά από τότε χωρίς θέμα.
Επίσης tο δικό μου που φοράει κινητήρα V strom με ίδιο παξιμάδι (Cagiva raptor 650), το έλυσα πρόσφατα για αλλαγή αλυσίδας και γραναζιών χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...!!!

o_gavros
18/03/2018, 10:51
για πια εσοχή μιλάς; γιατί δεν εννόησα.

Για το σφίξιμο δε νομίζω ότι χρειάζεται κατι ιδιαίτερο, ταχύτητα κουμπωμένη και κάποιος κρατάει το μηχανάκι όσο ο άλλος θα σφίγγει.
Μου κάνουν εντύπωση οι τόσο μεγάλες ροπές σύσφιξης για αυτα τα παξιμάδια.
Δεν είναι οτι δέχονται και κάποιο φορτίο φοβερό. για να κρατάνε το γρανάζι στη θέση του είναι.

daz
18/03/2018, 10:59
Όχι ταχύτητα ρε! Ποτέ ταχύτητα. Το φρένο πατάς. Λύνεις το παξιμάδι πριν κόψεις την παλιά αλυσίδα και σφίγγεις το καινούριο αφού πριτσινώσεις την καινούρια.

o_gavros
18/03/2018, 11:05
ρε Τολη γιατι με μπερδεύεις μάνα μου;
η αλυσίδα τωρα πως κολλάει με το κλωτσημενο σπείρωμα;

daz
18/03/2018, 11:51
Για το σφίξιμο δε νομίζω ότι χρειάζεται κατι ιδιαίτερο, ταχύτητα κουμπωμένη και κάποιος κρατάει το μηχανάκι όσο ο άλλος θα σφίγγει.


Για το σφίξιμο, βάζουμε την καινούρια αλυσίδα και πατάμε το φρένο. Δεν βάζουμε ταχύτητα!

Δε κολλάει στο κλοτσημένο σπείρωμα. Στο από πάνω κολλάει!

ikarosk
18/03/2018, 11:51
Το εργαλείο είναι κάπως έτσι και χρειάζεται για να μπορείς να κάνεις την αντικατάσταση μόνος σου....είναι από ράβδο απλή για κάγκελα με 14mm πλευρά. Αντέχει αρκετά τουλάχιστον στη ροπή των 10kgm που σφίγγω το παξιμάδι του άξονα. Αν κατασκευάσεις κάτι τέτοιο υπολόγισε χώρο να περνάει άνετα το καρυδάκι για το παξιμάδι...!!!

394089

394090

Όσες φορές έσφιγγα στην παλιά μου μοτό το παξιμάδι με την μέθοδο του φρένου, το παξιμάδι ξεβίδωνε και το κρατούσε στο σπείρωμα η ασφάλεια. Πλέον μετά το σφίξιμο με αυτό δεν ξαναπαρουσιάστηκε θέμα....:)

daz
18/03/2018, 12:11
Ωραίος! Σε μερικά μηχανάκια μπορεί να είναι και πιο απλό αφού μπορείς να κοντράρεις το γρανάζι σε κάτι περιφερειακό.

vaska
19/03/2018, 08:56
Γεια σου ρε Παντελή με τις πατέντες και τα ειδικά εργαλεία.

Εδώ να πω ότι παλιά που ήμουν μικρός και άμαθος σε ένα DR250 που του είχα πιει το αίμα κοντράριζα με κάποιο Ταυ ανάμεσα στο μπροστινό γρανάζι και την αλυσίδα :cry:

Μη με ρωτήσετε για ροπόκλειδο, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει πόσο δε μάλλον τι δουλειά κάνει.

bulmont
19/03/2018, 10:35
.....Μη με ρωτήσετε για ροπόκλειδο, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει πόσο δε μάλλον τι δουλειά κάνει.



Ναι, ενώ τώρα ξέρεις........................:bawl::bawl:

Lioulios
19/03/2018, 12:53
Για την ιστορια ....

Και στο δικο μου 05 ειχα Κουρεμένο σπείρωμα άξονα κίνησης και επαιξε τροχος στο παξιμαδι και αγορα γνηησιου αξονα-παξιμαδι.

Το δελο το στρωμα ,μου ειχε βγαλει πιο πολλα απο το 950

camen
20/03/2018, 14:29
Μπορεις σε παρακαλω να βαλεις μια φωτο απο το πασο του παξιμαδιου;