PDA

View Full Version : ta nmw δεν σπανε...



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
10/12/2014, 13:37
https://www.youtube.com/watch?v=eQcrRM35-xI&feature=youtu.be

bros400pgm
10/12/2014, 14:26
Να πεις για κανα GS, να το συζητησουμε. Αλλα για το S1000, κατι κανεις λαθος. R1, CBR και πολλα αλλα σπανε μεσα στην πιστα ;)

RaGe_Raptor
10/12/2014, 15:11
Να πεις για κανα GS, να το συζητησουμε. Αλλα για το S1000, κατι κανεις λαθος. R1, CBR και πολλα αλλα σπανε μεσα στην πιστα ;)

καλά εσένα μη σου θίξουν τα ευρωπαϊκά...:p

devil's animal
10/12/2014, 15:19
Να πεις για κανα GS, να το συζητησουμε. Αλλα για το S1000, κατι κανεις λαθος. R1, CBR και πολλα αλλα σπανε μεσα στην πιστα ;)

τρολλαρεις τωρα, ναι???

DoctoR_k6
10/12/2014, 15:34
Στο s1000 δεν ηταν που οταν βγηκε μετα απο λιγο σκασανε προβληματα με το μοτερ?
Αν θυμαμαι καλα ειχε σχεση με τον πυρο πιστονιου η με την μπιελα??:confused:
Κ αναλογικα να το παρεις αν σπασει στα 100 japan που ναι στην πιστα 2-3, στα 100 ευρωπαικα ποσα θα ναι? (αν κ δεν νομιζω οι πωλησεις να ειναι αναλογικες...)

sniper
10/12/2014, 15:37
Να πεις για κανα GS, να το συζητησουμε. Αλλα για το S1000, κατι κανεις λαθος. R1, CBR και πολλα αλλα σπανε μεσα στην πιστα ;)

Ναι αλλά όπως και να το κάνεις, τα ιαπωνικά δίνουν κάτι στεκιες αβάτζο στα ευρωπαικά...

sniper
10/12/2014, 15:39
Στο s1000 δεν ηταν που οταν βγηκε μετα απο λιγο σκασανε προβληματα με το μοτερ?
Αν θυμαμαι καλα ειχε σχεση με τον πυρο πιστονιου η με την μπιελα??:confused:
Κ αναλογικα να το παρεις αν σπασει στα 100 japan που ναι στην πιστα 2-3, στα 100 ευρωπαικα ποσα θα ναι? (αν κ δεν νομιζω οι πωλησεις να ειναι αναλογικες...)

Νομίζω στο σφύξιμο στις μπιέλες...

ΟΚ, ολα σπάνε αλλά το άτιμο το s1000r είναι ωραίο...

toyar
10/12/2014, 15:44
μπαινουν στην πιστα 100 γιαπωνεζικα διαφορων τυπων και χρονολογιων και 3 bmw οτι πιο καινουριο εξελιγμενο και ακριβο διαθετουν
σπαει ενα γιαπωνεζικο κι ενα bmw και το συμπερασμα ειναι.............



ΟΛΑ ΣΠΑΝΕ:lol:

DoctoR_k6
10/12/2014, 15:45
Νομίζω στο σφύξιμο στις μπιέλες...

ΟΚ, ολα σπάνε αλλά το άτιμο το s1000r είναι ωραίο...

Α μπραβο. Δεν αντιλεγω ειναι πολυ ομορφο κ οπως πρεπει να ειναι ενα ss1000 πολεμικο ready to race.

RaGe_Raptor
10/12/2014, 15:52
αρ ες βε χίλια αρ-αρ ρε μ0&νια...................................

RaGe_Raptor
10/12/2014, 16:02
Νομίζω στο σφύξιμο στις μπιέλες...

ΟΚ, ολα σπάνε αλλά το άτιμο το s1000r είναι ωραίο...

και βγάλανε κι ανάκληση (https://www.youtube.com/watch?v=AvPO7fRDTGw)

karellen
10/12/2014, 16:57
Ναι αλλά όπως και να το κάνεις, τα ιαπωνικά δίνουν κάτι στεκιες αβάτζο στα ευρωπαικά...
Πόσα χρόνια έχω να ακούσω αυτή την έκφραση!
Και άλλα τόσα να την "χρησιμοποιήσω"

Ζεύκας
10/12/2014, 17:18
Γιαγιά Αρκούδα, το ότι την έπαθες εσύ με τα BMW δεν σημαίνει ότι όλα τα BMW είναι για τον πέο.

Όλες οι εταιρείες έχουν προβλήματα με κάποια μοντέλα, το θέμα είναι να αντιμετωπίζουν σωστά τον πελάτη τους.

Έβγαλες άκρη στα δικαστήρια τελικά με την αντιπροσωπεία; Δεν θυμάμαι

Lioulios
10/12/2014, 17:43
Μετά λέει έσπασε ...Ε πώς να μην σπάσει ?

https://www.youtube.com/watch?v=odIor0Pg2_Y

Allst@rf
10/12/2014, 17:45
https://www.youtube.com/watch?v=eQcrRM35-xI&feature=youtu.be


Κουδουνιστρα το εργαλείο... .

:bawl:

Allst@rf
10/12/2014, 17:48
Μετά λέει έσπασε ...Ε πώς να μην σπάσει ?

https://www.youtube.com/watch?v=odIor0Pg2_Y


αντε μετα να βγαλεις ψευτες τοσο κοσμο...

:bawl:

toyar
10/12/2014, 17:51
εντωμεταξυ ο τιτλος ειναι λαθος αλλα ολοι καταλαβαμε για τι μιλαμε:bawl:

DoctoR_k6
10/12/2014, 18:31
αντε μετα να βγαλεις ψευτες τοσο κοσμο...

:bawl:

Κ να φανταστειτε κατι τετοια πριν 10 χρονακια ηταν σε καθημερινη βαση σε λιμανακια, βουτες κ αλλα καλα σημεια.
Σκισιμο ολομερις κ ολονυκτις απο κατι cbr κ gsxr κ το ειχανε κ για παπι κ για ταξιδια κ ο,τι αλλο φανταζεστε.
Αυτοι το κανανε θεμα επειδη πεσανε κ κανα 2 κοφτες παραπανω!!!

endopandou
10/12/2014, 19:02
Κ να φανταστειτε κατι τετοια πριν 10 χρονακια ηταν σε καθημερινη βαση σε λιμανακια, βουτες κ αλλα καλα σημεια.
Σκισιμο ολομερις κ ολονυκτις απο κατι cbr κ gsxr κ το ειχανε κ για παπι κ για ταξιδια κ ο,τι αλλο φανταζεστε.
Αυτοι το κανανε θεμα επειδη πεσανε κ κανα 2 κοφτες παραπανω!!!:tooth::a013:

Dant3
10/12/2014, 19:26
Και εφαγε και τα μουτρα του στο τελος του βιντεο ενας πριν τη στροφη μαλλον απο τα λαδια...

RaGe_Raptor
10/12/2014, 19:46
Κ να φανταστειτε κατι τετοια πριν 10 χρονακια ηταν σε καθημερινη βαση σε λιμανακια, βουτες κ αλλα καλα σημεια.
Σκισιμο ολομερις κ ολονυκτις απο κατι cbr κ gsxr κ το ειχανε κ για παπι κ για ταξιδια κ ο,τι αλλο φανταζεστε.
Αυτοι το κανανε θεμα επειδη πεσανε κ κανα 2 κοφτες παραπανω!!!

είναι στην πόλη μου κι έγινε στο τσακίρ κέφ'... (https://www.youtube.com/watch?v=tuX8msryuyg&list=UUZoHtx_W5E3nXKE19RMlHfw):cry:δεν επικροτώ,ίσα-ίσα... όμως δουλεύει ακόμα..:lol:

faraway
10/12/2014, 19:51
Kαι θα πωληθεί κάποτε ,

ως συλλεκτικό ,
σε αρίστη κατάσταση ,
από γνώστη ,
για όσους ξέρουν και έτσι :lol::lol:

DrIoannis
10/12/2014, 20:23
Ούτε τα Παprilia σπάνε

https://www.youtube.com/watch?v=vNFcJpPXSO4

Oύτε τα sutzukia σπάνε

https://www.youtube.com/watch?v=bw3ONVsnaiY
https://www.youtube.com/watch?v=siixt5u-Q-I


Ούτε τα Υamapa σπάνε

https://www.youtube.com/watch?v=3JYphhx1V4U

Ούτε τα TsoHonda σπάνε

https://www.youtube.com/watch?v=3JYphhx1V4U

Ούτε τα Kafasaki σπάνε

https://www.youtube.com/watch?v=7H50vdnUnR8





Με άλλα λόγια κανένα δεν σπάει

.........


Γιαγιά Αρκούδα, όλα σπάνε. Μηχανήματα σχεδιασμένα από ανθρώπους είναι. Όπως αναφέρθηκε, η διαφορά είναι στο πώς θα συμπεριφερθεί η εταιρία μετά τη στραβή.

DoctoR_k6
10/12/2014, 20:55
είναι στην πόλη μου κι έγινε στο τσακίρ κέφ'... (https://www.youtube.com/watch?v=tuX8msryuyg&list=UUZoHtx_W5E3nXKE19RMlHfw):cry:δεν επικροτώ,ίσα-ίσα... όμως δουλεύει ακόμα..:lol:

:eek:
Υπηρχαν κ αυτα καποτε...
Αλλα τα ρημαδια τα ευρωπαικα τετοιες ανωμαλιες δεν περασανε ουτε θα αντεχαν να περασουν. Τελος!!
Αλλα οτι πλεον μπορουν να συμβουν κ στα japan ισχυει αλλα οχι σε τετοιο βαθμο αναλογικα με τα κομματια που πουλανε.

bros400pgm
11/12/2014, 06:57
Mιλησανε οι γιαπωνεζοι με τα κ5 και τα cbr με ενα λιτρο λαδι σε καθε 6 session και αλλα πολλα. Οκ, ειναι θεμα στατιστικης :lol::lol::lol::lol::lol:

endopandou
11/12/2014, 07:58
Τα Κ5 σκισμένα-ξεφτιλισμένα στη δημοσιά ούτε για αστείο δεν καίνε πολύ λάδι. Ούτε φυσικά στα απανωτά σέσιον που ταλαιπωρούνται λιγότερο.
Τα cbr (πιο συγκεκριμένα τα 1000rr - 929 - 600rr και 600f4) σε ανάλογες συνθήκες εντελώς βάναυσης χρήσης επίσης δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Μιλάμε για τα πιο αξιόπιστα μοτέρ σοβαρών επιδόσεων παγκοσμίως. Να λέγαμε για τα ZX R1 και R6 που έβγαλαν κάποια (ελάχιστα αναλογικά) θέματα ναι. Tα Gsxr και τα cbr???

Το γενικό ''όλα σπάνε'' είναι ο ορισμός της παραδοχής πως όντως υπάρχει θέμα αλλά δεν υπάρχει απάντηση...

Τα s1000 (που τυγχάνουν τα καλύτερα ss) όταν πρωτοβγήκαν είχαν τρελά ποσοστά αστοχίας. Η αστείοι Βαβαροί για να μην χαλάσουν το όνομα μιας νέας προσπάθειας προτίμησαν να μην βγάλουν ανάκληση, μα να αλλάζουν μοτέρ σε μια άτυπη μορφή ανάκλησης. Αργότερα το ποσοστό ''αστοχιών'' έπεσε κατα πολύ.
Το έκανε και η Yamaha παλιότερα παίδες δεν τρέχει τίποτα...

DoctoR_k6
11/12/2014, 11:41
Ξερετε πολλα ss ευρωπαικα με 60-70k κ πανω που να μην εχουν βγαλει ΤΑ προβληματα??Οπως ειπε κ ο endopandou cbr, gsxr πολυ λιγα. Μερικα r1-r6-zx ισως.
Εδω ψωνιζεις ευρωπαικο κ με την αποδειξη παιρνεις κ τα πηνια δωρο για σιγουρια. Αντε κ κανα ανορθωτη.
Καλως η κακως απο αξιοπιστια δεν φτανουν τον ιαπωνα. Απο περιφερειακα ειναι κλασεις καλυτεροι οι ευρωπαιοι αλλα εγω προτιμω να δωσω κανα 2 εξτραδακια σε after περιφερειακων κ να κανω 100k παρα να χω περιφερειακα τουμπανο κ να κανω σε 10 χρονια 30k.

toyar
11/12/2014, 14:02
Ξερετε πολλα ss ευρωπαικα με 60-70k κ πανω;

νομιζω μεχρι εκει αρκει

bros400pgm
11/12/2014, 15:41
Eνω για παραδειγμα στα yamaha δεν παιρνεις πηνια? 'Η στα cbr ανορθωτη και κανα βαρελι λαδι? 'Η στα suzuki κανα πλαισιο, ετσι για να υπαρχει, μαζι με δωρο καμια τρομπα φρενου και κατι ηλεκτρικα? Ρε πατε καλα? Οσα μοτερ βγαζουν αλογα και πανε πιστα, θα χαλασουν, ειτε ειναι κινεζικα ειτε ιταλικα.

sniper
11/12/2014, 15:47
Eνω για παραδειγμα στα yamaha δεν παιρνεις πηνια? 'Η στα cbr ανορθωτη και κανα βαρελι λαδι? 'Η στα suzuki κανα πλαισιο, ετσι για να υπαρχει, μαζι με δωρο καμια τρομπα φρενου και κατι ηλεκτρικα? Ρε πατε καλα? Οσα μοτερ βγαζουν αλογα και πανε πιστα, θα χαλασουν, ειτε ειναι κινεζικα ειτε ιταλικα.

Εχμμμμμμ ναι μεν, αλλά θα συμφωνήσεις ότι τα παρατράγουδα των Ευρωπαικών είναι περισσότερα από των Ιαπωνικών, δεδομένου μάλιστα ότι κυκλοφορούν πολύ περισσότερα Τζαπάν.... Είτε πίστα είτε όχι...

Και ναι συμφωνώ ότι τα Ευρωπαικά είναι πιο ποιοτικά στα περιφερειακά, πιο στημένα κλπ κλπ αλλά μην το κάνουμε σαν το ανέκδοτο με τη φερράρι ε;

("Ρε φίλε πάει καλά; Δεν βλέπω πολλα απο δαύτα να κυκλοφορουν :bawl:)

RaGe_Raptor
11/12/2014, 15:54
Eνω για παραδειγμα στα yamaha δεν παιρνεις πηνια? 'Η στα cbr ανορθωτη και κανα βαρελι λαδι? 'Η στα suzuki κανα πλαισιο, ετσι για να υπαρχει, μαζι με δωρο καμια τρομπα φρενου και κατι ηλεκτρικα? Ρε πατε καλα? Οσα μοτερ βγαζουν αλογα και πανε πιστα, θα χαλασουν, ειτε ειναι κινεζικα ειτε ιταλικα.

το βιολί σου εσύ.:lol:...ρε μαν η στραβή γίνεται παντού(αλλού σοβαρή,αλλού λιγότερο σοβαρή),η αναλογία δεν είναι η ίδια ότι και να λες

endopandou
11/12/2014, 16:28
Eνω για παραδειγμα στα yamaha δεν παιρνεις πηνια? 'Η στα cbr ανορθωτη και κανα βαρελι λαδι? 'Η στα suzuki κανα πλαισιο, ετσι για να υπαρχει, μαζι με δωρο καμια τρομπα φρενου και κατι ηλεκτρικα? Ρε πατε καλα? Οσα μοτερ βγαζουν αλογα και πανε πιστα, θα χαλασουν, ειτε ειναι κινεζικα ειτε ιταλικα.
Γενικεύεις βάζοντας θέματα τα οποία δεν υφίστανται.
Πιο συγκεκριμένα... Μερικά R1 έβγαλαν πηνία καθώς και μερικά FZ τα οποία δεν είναι καν μοτά πίστας. Όχι τα Yamaha γενικά.
Ποιο CBR θέλει ανορθωτή και τόσο πολύ λάδι? Δεν το γνωρίζω.
Ποια Suzuki είχαν θέμα με πλαίσια (με την πάνω ραφή συγκεκριμένα η οποία πιθανόν δεν άντεχε σε τρακάρισμα) εκτός μια παρτίδα Κ5 1000?
Ποια τρόμπα φρένου Suzuki? των K7? Αυτή δεν χάλαγε, απλά δεν ήταν αρκετή σε γερά φρένα. Είναι σαν να λέμε πως το τάδε spotr turing δεν κάνει για πίστα γιατί βρίσκει εύκολα κάτω. Αυτό δεν είναι δυσλειτουργεία ή σπάσιμο μοτέρ, είναι σχεδιαστικό λάθος.

Ζεύκας
11/12/2014, 16:42
Κοίτα να δεις που άλλο ένα θέμα θα το κάνουμε "Τζαπάν ΒΣ Ευρώπη"

RaGe_Raptor
11/12/2014, 16:44
Κοίτα να δεις που άλλο ένα θέμα θα το κάνουμε "Τζαπάν ΒΣ Ευρώπη"

γιατί πως το είδες να ξεκινάει....:p
θέλω να πω,ήταν προδιαγεγραμμένη η πορεία του νήματος τούτου...;)

Ζεύκας
11/12/2014, 17:04
Α ΟΚ τότε: Τα Απρίλια γαμάνε τα Σουζούκι.

RaGe_Raptor
11/12/2014, 17:44
Α ΟΚ τότε: Τα Απρίλια γαμάνε τα Σουζούκι.

Και όχι μόνο,θα'θελα να προσθέσω...!!!

devil's animal
11/12/2014, 18:55
Α ΟΚ τότε: Τα Απρίλια γαμάνε τα Σουζούκι.


περιεργο...:hmm:

ρωτησα ενα suzuki που εχω στο γκαραζ και θυμαται ξεκαθαρα ενα μανικι που ειχε ριξει καποια στιγμη σ'ενα παρδαλο tuono...νομιζω fUcktory θα'ταν...:bawl:

Bob_o_mastoras
11/12/2014, 19:03
Το θεμα παιρνει την τροπη που θα επρεπε!!! :D:lol::evil:
Στην αναμπουμπουλα χαιρεται το αβαταρ μου!!!
JAPAN ρεεεϊιιιιιιιι!!!!!

328457

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
11/12/2014, 19:33
στο 1 000 000 γιαπονεζικα σπανε τα 100
στα 1000 bmw σπαμε τα 100
ομοιο ποσοστο?
εγω κερδισα το δικαστιριο πηρα την αποφαση και την κοινοποιησα με κλητιρα. περιμενο εάν θα γινη ενσταση εάν δεν κανουν. προχωραω για να πληρωθω η να κανω κατασχεση..
το θεμα είναι ότι οι μπεμβεδακιδες λενε ότι είναι τα απολιτα εργαλεία που δεν σπανε δεν χαλανε και περνουν και αλλους στον λαιμο τους γιατι δεν λενε την αληθεια για να μπορεσουν αυριο να μοσχοπουλισουν το παρταλι τους . το ποσοστο των bmw που δεν εχουν βγαλει σωβαρα προβλήματα είναι μικρο εως ανιπαρκτο σχεδων όλα εχουν προβλιματα αλλα δεν το λενε.
του στιλ
<<εμενα δεν μου βγαζει κανενα προβλιμα ... μονο ρουλεμάν στοφαλου μια δυο φορες, τσιμουχα στροφαλου 5-6 φορες αλλα της αλλαζω κάθε φορα που αλαζω δισκοπλατο. κατι καλοδια του abs κοπικαν αλλα μου τα ευτιαξαν στη εγγιηση κατι οι διακοπτες κατι οι κεφαλες αλλα δεν είναι θεμα μου τα εφτιαξαν στην εγγιηση τα περισοτερα τα αλλα ηταν από φθωρα , οπως τα καλοδια που κόβονται στον λαιμο του τιμονιού αυτα δεν μου τα καλιψαν γιατι ηταν δικια μου ευθυνη η φθορα από χρηση που στιβη το τιμονι.....>>
και μην μου πει κανενας μπεμβεδακιας ότι δεν είναι ετσι γιατι ερχονται διακοπες και θα εχω χρονο να βαλω λινκ που θα πεσει το μοτοτζιαρ από τον ογκο ....

DrEvil
11/12/2014, 19:52
και μην μου πει κανενας μπεμβεδακιας ότι δεν είναι ετσι γιατι ερχονται διακοπες και θα εχω χρονο να βαλω λινκ που θα πεσει το μοτοτζιαρ από τον ογκο ....

Δεν εχω ΜπεΕμΒε (ειχα μια Ρ25/57 (νομιζω) μα την εφαγε ο "μπαρμπας"), αλλα αδημωνω να δω τα λινκς απο καποιον που την εχει ψαξει.

taisteal
11/12/2014, 19:55
το θεμα είναι ότι οι μπεμβεδακιδες λενε ότι είναι τα απολιτα εργαλεία που δεν σπανε δεν χαλανε και περνουν και αλλους στον λαιμο τους γιατι δεν λενε την αληθεια για να μπορεσουν αυριο να μοσχοπουλισουν το παρταλι τους . το ποσοστο των bmw που δεν εχουν βγαλει σωβαρα προβλήματα είναι μικρο εως ανιπαρκτο σχεδων όλα εχουν προβλιματα αλλα δεν το λενε.
του στιλ
<<εμενα δεν μου βγαζει κανενα προβλιμα ... μονο ρουλεμάν στοφαλου μια δυο φορες, τσιμουχα στροφαλου 5-6 φορες αλλα της αλλαζω κάθε φορα που αλαζω δισκοπλατο. κατι καλοδια του abs κοπικαν αλλα μου τα ευτιαξαν στη εγγιηση κατι οι διακοπτες κατι οι κεφαλες αλλα δεν είναι θεμα μου τα εφτιαξαν στην εγγιηση τα περισοτερα τα αλλα ηταν από φθωρα , οπως τα καλοδια που κόβονται στον λαιμο του τιμονιού αυτα δεν μου τα καλιψαν γιατι ηταν δικια μου ευθυνη η φθορα από χρηση που στιβη το τιμονι.....>>
και μην μου πει κανενας μπεμβεδακιας ότι δεν είναι ετσι γιατι ερχονται διακοπες και θα εχω χρονο να βαλω λινκ που θα πεσει το μοτοτζιαρ από τον ογκο ....




:lol::lol::lol:

RaGe_Raptor
11/12/2014, 20:20
περιεργο...:hmm:

ρωτησα ενα suzuki που εχω στο γκαραζ και θυμαται ξεκαθαρα ενα μανικι που ειχε ριξει καποια στιγμη σ'ενα παρδαλο tuono...νομιζω fUcktory θα'ταν...:bawl:

εκκλησία λήστεψες και το παγκάρι δεν είχε λουκέτο.... :D




για γυμνό όμως γ&δ.......

endopandou
11/12/2014, 20:45
περιεργο...:hmm:

ρωτησα ενα suzuki που εχω στο γκαραζ και θυμαται ξεκαθαρα ενα μανικι που ειχε ριξει καποια στιγμη σ'ενα παρδαλο tuono...νομιζω fUcktory θα'ταν...:bawl:
Νταξ ρε συ, να ανοίξεις με τουόνο σε ευθεία είναι ασέλγεια κατά ανηλίκου. Πάντως ο Ζεύκας με είχε ξεπουπουλιάσει και μένα με το SD οπότε το τουόνο δεν είναι ότι πιο αργό κυκλοφορεί... :tooth:

Ζεύκας
11/12/2014, 21:05
Χαχαχα μπράβο ρε Σταύρο τσαγιαζεις στην ευθεια γυμνό μηχανάκι με 125 άλογα!

Το supersport σου με το φουλ φαιρινγκ πόσα άλογα έχει; 160;

Ζεύκας
11/12/2014, 21:07
Νταξ ρε συ, να ανοίξεις με τουόνο σε ευθεία είναι ασέλγεια κατά ανηλίκου. Πάντως ο Ζεύκας με είχε ξεπουπουλιάσει και μένα με το SD οπότε το τουόνο δεν είναι ότι πιο αργό κυκλοφορεί... :tooth:

Μου είπε ένα πουλάκι ότι γίναμε ομοσταυλοι...

RaGe_Raptor
11/12/2014, 21:10
Νταξ ρε συ, να ανοίξεις με τουόνο σε ευθεία είναι ασέλγεια κατά ανηλίκου. Πάντως ο Ζεύκας με είχε ξεπουπουλιάσει και μένα με το SD οπότε το τουόνο δεν είναι ότι πιο αργό κυκλοφορεί... :tooth:


έτσι είναι...!!! μόνο αργό δεν είναι και στημένο μέχρι αηδίας..!!!! και κουκλιά τα άτιμα... ίσως το μοναδικό καθαρόαιμο superbike χωρίς ρούχα...

endopandou
11/12/2014, 21:28
Έτσι μαν, αυτό και το s1000r είναι τα τέλεια μοτά για συνεχίσει να ευχαριστιέται ο κλιπονάτος που είτε θέλει άλλη θέση οδήγησης, είτε άλλαξε διαδρομές. Μηχανάκια με πλαίσιο-στήσιμο που διαχειρίζεται στο έπακρο τις δυνατότητες του μοτέρ.





Μου είπε ένα πουλάκι ότι γίναμε ομοσταυλοι...
Άτιμη ζωή που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα Ιταλικά... :tooth:
Πέρα απ την πλάκα, το μηχανάκι είναι υπέροχο ;)

(και το κυριότερο τσαγιάζει το Yamaha του Μικέ...)

mikes
11/12/2014, 21:48
Μου είπε ένα πουλάκι ότι γίναμε ομοσταυλοι...
Άτιμη ζωή που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα Ιταλικά... :tooth:
Πέρα απ την πλάκα, το μηχανάκι είναι υπέροχο ;)

για πες του και τον λογο που γινατε ομοσταυλοι, γιατι ντρεπεσαι??

η ασε θα τον πω εγω...

που λες λοιπον μπαμπη, ο μανος πηρε το τουονο γιατι εσπασε το κουλουρι στην απελπιδα προσπαθεια του να με τσαγιωσει και ειπε να παρει
κατι λιιιιιγο πιο γρηγορο μπας και δει χαϊρι... :lol: :smokin:

PetranGR
11/12/2014, 22:29
Γενικεύεις βάζοντας θέματα τα οποία δεν υφίστανται.
Πιο συγκεκριμένα... Μερικά R1 έβγαλαν πηνία καθώς και μερικά FZ τα οποία δεν είναι καν μοτά πίστας. Όχι τα Yamaha γενικά.
Ποιο CBR θέλει ανορθωτή και τόσο πολύ λάδι? Δεν το γνωρίζω.
Ποια Suzuki είχαν θέμα με πλαίσια (με την πάνω ραφή συγκεκριμένα η οποία πιθανόν δεν άντεχε σε τρακάρισμα) εκτός μια παρτίδα Κ5 1000?
Ποια τρόμπα φρένου Suzuki? των K7? Αυτή δεν χάλαγε, απλά δεν ήταν αρκετή σε γερά φρένα. Είναι σαν να λέμε πως το τάδε spotr turing δεν κάνει για πίστα γιατί βρίσκει εύκολα κάτω. Αυτό δεν είναι δυσλειτουργεία ή σπάσιμο μοτέρ, είναι σχεδιαστικό λάθος.

Συμφωνώ.

Ανορθωτή και καίνε λάδια τα CBR; Oύτε για πλάκα.

Για την καδένα από την άλλη είναι άλλο θέμα :P

Όσο για να επιστρέψω στο βίντεο , υπάρχει ξαπλωμένος από πίσω που έχει πέσει;

DoctoR_k6
11/12/2014, 23:36
Έτσι μαν, αυτό και το s1000r είναι τα τέλεια μοτά για συνεχίσει να ευχαριστιέται ο κλιπονάτος που είτε θέλει άλλη θέση οδήγησης, είτε άλλαξε διαδρομές.

Για το tuono συμφωνω κ επαυξανω αλλα το s1000r πολυ αβολο κ χαλια θεση οδηγησης.(γνωμη μου)
Πολυ ωραια κουμπωσα στο gsx-s για γυμνο κ το speed triple. Aλλα για τους προφανεις λογους η επιλογη ειναι μια...
Οσο για ανακλησεις υπαρχουν στοιχεια κ ποιοι αλλαξανε κ τι. Εγω πλαισια που χαλασανε κ τα αλλαξανε σε αντιδιαστολη με τα πηνια σε απριλια δεν ακουσα. Αλλα καλο ειναι να γενικευουμε για να κρυψουμε τα προβληματα μας κ να λεμε ΟΛΑ σπανε...

devil's animal
11/12/2014, 23:53
εκκλησία λήστεψες και το παγκάρι δεν είχε λουκέτο.... :D

για γυμνό όμως γ&δ.......

ε,ναι αλλα ετσι κοβονται τα ξετσουτσουνισμενα κεφαλακια και οι τιτλοι "τα απριλια γ@μανε τα σουζουκι"...;)


Νταξ ρε συ, να ανοίξεις με τουόνο σε ευθεία είναι ασέλγεια κατά ανηλίκου. Πάντως ο Ζεύκας με είχε ξεπουπουλιάσει και μένα με το SD οπότε το τουόνο δεν είναι ότι πιο αργό κυκλοφορεί... :tooth:

δεν ειναι ειπα ποτε οτι ειναι αργο (για γυμνο) το tuono...ισα ισα ειχα παραδεχτει αντρικια την π...τσα που ειχε φαει το παρταλι σου απ'του ζευκα...:p


Χαχαχα μπράβο ρε Σταύρο τσαγιαζεις στην ευθεια γυμνό μηχανάκι με 125 άλογα!

Το supersport σου με το φουλ φαιρινγκ πόσα άλογα έχει; 160;

θες να τα συγκρινουμε και με το αντιστοιχο απριλια που φοραει το μοτερ σου με φουλ φαιρινγκ που ειναι το mille? παλι ξυλο θα πεσει...
και που'σαι μικρουλη, οταν ανοιξαμε ημουν ενα δοντι κοντος μπροστα...δεν απλωνε το εργαλειο...:a9:

RaGe_Raptor
12/12/2014, 00:18
Χαχαχα μπράβο ρε Σταύρο τσαγιαζεις στην ευθεια γυμνό μηχανάκι με 125 άλογα!

Το supersport σου με το φουλ φαιρινγκ πόσα άλογα έχει; 160;

για την ιστορία και εντελώς εγκυκλοπαιδικά 1000 Κ9+ με ολόσωμη (δεν ξέρω του ντέβιλς αν έχει) είναι πολυυυυυύ πάνω από τα 160 ρόδα.... (είμαι σουζουκάκιας και φαίνεται... :D)

RaGe_Raptor
12/12/2014, 00:29
Έτσι μαν, αυτό και το s1000r είναι τα τέλεια μοτά για συνεχίσει να ευχαριστιέται ο κλιπονάτος που είτε θέλει άλλη θέση οδήγησης, είτε άλλαξε διαδρομές. Μηχανάκια με πλαίσιο-στήσιμο που διαχειρίζεται στο έπακρο τις δυνατότητες του μοτέρ.





Άτιμη ζωή που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα Ιταλικά... :tooth:
Πέρα απ την πλάκα, το μηχανάκι είναι υπέροχο ;)

(και το κυριότερο τσαγιάζει το Yamaha του Μικέ...)


δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το s1000r (για τη χρήση που περιγράφεις πάντα) σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σε όλα τα αγγλόφωνα περιοδικά μοτοσικλέτας, (γιατί το να έχω ιδία άποψη είναι πρακτικά αδύνατο) .. εκεί λοιπόν περιγράφουν το bmw ως ένα πολύ "εξημερωμένο" μηχανάκι σε σχέση με αυτό απ'το οποίο προήλθε.και εξυμνούν το στήσιμο και τη γενικότερη αίσθηση του tuono.όπως και του RSV4 από καταβολής του...(στην τελική, έκανες σωστή επιλογή ...αν και δεν είναι suzuki... :D)

Ζεύκας
12/12/2014, 02:23
Ρε Σταύρο δεν γίνεται να είσαι τόσο βλαμμένος ρε παλικάρι μου.

"Τα Aprilia γαμανε τα σουζουκι" το έγραψα για πλάκα.
Στέκει λογικά όλα τα μηχανάκια μιας εταιρείας να είναι καλύτερα από μιας άλλης;
Και πάς εσυ ο θιγόμενος και αρπάζεσαι λες και σου βρίσκανε το σόι.


Φυσικά το τζιξερ1000 είναι γρηγορότερο στην ευθεία από τα Aprilia v2!
Ίδια είναι τα 125 ιταλικά άλογα με τα 160 άλογα τα δικά σου;


Που δεν έχεις 160 μόνο. 170+ έχεις έτσι φορτωμένο που είναι.

Ζεύκας
12/12/2014, 02:28
Α και που είσαι Σταύρο, όταν ανοίγαμε και με το δικό σου και με του Μάνου ήμουν ένα δόντι κοντό μπροστά και δύο δόντια μακρύ πίσω. Και με φτωχο μίγμα γιατί είχα ανοιχτές εξατμίσεις χωρίς καμία άλλη ρύθμιση. Με τρύπα στις μεσαίες και ότι άλλο θες.

Φαντάσου με τι ψωφιμι τουονο ανοιγες.

bros400pgm
12/12/2014, 06:40
Γενικεύεις βάζοντας θέματα τα οποία δεν υφίστανται.
Πιο συγκεκριμένα... Μερικά R1 έβγαλαν πηνία καθώς και μερικά FZ τα οποία δεν είναι καν μοτά πίστας. Όχι τα Yamaha γενικά.
Ποιο CBR θέλει ανορθωτή και τόσο πολύ λάδι? Δεν το γνωρίζω.
Ποια Suzuki είχαν θέμα με πλαίσια (με την πάνω ραφή συγκεκριμένα η οποία πιθανόν δεν άντεχε σε τρακάρισμα) εκτός μια παρτίδα Κ5 1000?
Ποια τρόμπα φρένου Suzuki? των K7? Αυτή δεν χάλαγε, απλά δεν ήταν αρκετή σε γερά φρένα. Είναι σαν να λέμε πως το τάδε spotr turing δεν κάνει για πίστα γιατί βρίσκει εύκολα κάτω. Αυτό δεν είναι δυσλειτουργεία ή σπάσιμο μοτέρ, είναι σχεδιαστικό λάθος.



Μιλαω για αντιστοιχα του ss1000rr.
R1 πηνια.
CBR 1000 rr 2008 μεχρι να αλλαξει το μοντελο. Φυσιολογικη καταναλωση λαδιου 1 λιτρο στα 1000χλμ, απο την επισημη honda. Ειχαν και θεμα με τον ανορθωτη
Suzuki κ5-κ6 μετα απο 5 χρονια αποφασισαν να βγαλουν ανακληση πλαισιου, ειτε αλλαζοντας το εαν ειχε ριγμα, ειτε βαζοντας τη λαπατσα με κολλες. Κ9 σιγουρα ειχαν θεμα με τρομπα φρενου (ανακληση) οπως και ο ανορθωτης (τον εβαζαβ σε αλλη βαση αλουμινιου για καλυτερη απαγωγη θερμοτητας). Και δεν βαζω καν στην εξισωση οτι κανενα δεν ειχε φρενα για πιστα.
Ε, μερικα ss1000rr εσπασαν, τους αλλαξαν μοτερ και ολα μια χαρα.
Τα v4 δεν εχουν βγαλει προβλημα περα απο την παρουσιαση τους.

Ολα χαλανε, ολα σπανε και ειδικα στην πιστα δεν γινεται να πω ΕΓΩ ενα μηχανακι αναξιοπιστο. Μην τρελαθουμε κιολας βεβαια για τα μηχανακια.

endopandou
12/12/2014, 08:02
bros400pgm
βαριέμαι να ξαναγράφω αναλυτικά πάλι την άποψή μου.
Συνοπτικά... ΔΕΝ έχουν όλα τα R1 θέμα με πηνία. Ενα έχει και τα πηνία δεν σπάνε από βάναυση χρήση, είναι σχεδιαστικό λάθος και οι καραγκιόζηδες δεν έβγαλαν επίσημα ανάκληση.
Με 1000rr έχω κάνει πααααρα πολλά χλμ σε πολλές πολεμικές. Το μηχανάκι απλά δεν καίει τόσο λάδι ούτε για αστείο. Το μπερδεύεις με τη γενική οδηγία πολλών εργοστασίων (όχι μόνο της Honda για το 1000rr) η οποία λέει πως μπορεί να κάψει έως 1 λίτρο στα 1000χλμ. Από εκεί και πάνω υπάρχει θέμα. Πρόκειται δηλαδή για μια γενικότητα την οποία τους δίνει ένα νομικό παράθυρο για να αποφύγουν έξοδα ανακατασκευής μοτέρ που βρίσκονται στην εγγύηση. Για την ιστορία, στα 2 αυτοκίνητα που έχω οι κατασκευαστές λένε επίσης πως μπορούν να καίνε έως 1 λίτρο στα 1000.
Τα s1000rr που έσπασαν δεν ήταν μερικά, ήταν πολλά παρότι οι Βαβαροί ανέντιμα απέκρυπταν τα στοιχεία για τις αλλαγές στα μοτέρ (οι οποίες συνεχιζόταν ακόμα και μετά το πέρας της εγγύησης). Αυτά που γνωρίζουμε είναι ανεπίσημες καταγγελίες από ιδιώτες και συνεργεία.
Το θέμα ξαναλέμε δεν είναι αν σπάνε γιατί τα πάντα υπό προϋποθέσεις σπάνε. Για ποσοστά μιλάμε. Εκεί οι Γιάπωνες δεν πιάνονται. :beer:




Α και που είσαι Σταύρο, όταν ανοίγαμε και με το δικό σου και με του Μάνου ήμουν ένα δόντι κοντό μπροστά και δύο δόντια μακρύ πίσω. Και με φτωχο μίγμα γιατί είχα ανοιχτές εξατμίσεις χωρίς καμία άλλη ρύθμιση. Με τρύπα στις μεσαίες και ότι άλλο θες.

Φαντάσου με τι ψωφιμι τουονο ανοιγες.
Α δεν δούλευε και σωστά :confused: Και πάνω που λεγα πως δεν γινόταν να μου γμσς την ψυχολογία κι άλλο... :sad:

RaGe_Raptor
12/12/2014, 08:26
Μιλαω για αντιστοιχα του ss1000rr.
R1 πηνια.
CBR 1000 rr 2008 μεχρι να αλλαξει το μοντελο. Φυσιολογικη καταναλωση λαδιου 1 λιτρο στα 1000χλμ, απο την επισημη honda. Ειχαν και θεμα με τον ανορθωτη
Suzuki κ5-κ6 μετα απο 5 χρονια αποφασισαν να βγαλουν ανακληση πλαισιου, ειτε αλλαζοντας το εαν ειχε ριγμα, ειτε βαζοντας τη λαπατσα με κολλες. Κ9 σιγουρα ειχαν θεμα με τρομπα φρενου (ανακληση) οπως και ο ανορθωτης (τον εβαζαβ σε αλλη βαση αλουμινιου για καλυτερη απαγωγη θερμοτητας). Και δεν βαζω καν στην εξισωση οτι κανενα δεν ειχε φρενα για πιστα.
Ε, μερικα ss1000rr εσπασαν, τους αλλαξαν μοτερ και ολα μια χαρα.
Τα v4 δεν εχουν βγαλει προβλημα περα απο την παρουσιαση τους.

Ολα χαλανε, ολα σπανε και ειδικα στην πιστα δεν γινεται να πω ΕΓΩ ενα μηχανακι αναξιοπιστο. Μην τρελαθουμε κιολας βεβαια για τα μηχανακια.



Ναι,ναι οκ..

Ποιά είναι η άποψη σου για τις ανακλήσεις;πρέπει να γίνονται ή όχι;η "λαπάτσα με την κόλλα" όπως τόσο απαξιωτικά αναφέρεις έψαξες να δεις τις είναι;βολικά όχι και δε σε αφορά κιόλας αλλά βγαίνεις και πετάς την εξυπνάδα σου. Η ανάκληση για τις αντλίες έπρεπε να γίνει ή όχι ; Σε ΟΛΑ τα GSXR που φοράνε ακτινικές.και η καραμέλα του "δεν έχουν φρένα" τελειώνει με σωληνάκια υψηλής αλλά και σ'αυτό βολικά εθελοτυφλούμε αφού θέλουμε να πετάμε εξυπνάδες στα φόρα...το 2008 και μόνο το cbr έκαιγε λάδια λόγω ελατηρίων ... Πολλά Yamaha βολάν -πηνία.. Μην εξισώνεις καταστάσεις . και μην ορκίζεσαι για τα v4.μιλάω για όσα ξέρω από πρώτο χέρι.

PetranGR
12/12/2014, 12:21
Ναι,ναι οκ..

Ποιά είναι η άποψη σου για τις ανακλήσεις;πρέπει να γίνονται ή όχι;η "λαπάτσα με την κόλλα" όπως τόσο απαξιωτικά αναφέρεις έψαξες να δεις τις είναι;βολικά όχι και δε σε αφορά κιόλας αλλά βγαίνεις και πετάς την εξυπνάδα σου. Η ανάκληση για τις αντλίες έπρεπε να γίνει ή όχι ; Σε ΟΛΑ τα GSXR που φοράνε ακτινικές.και η καραμέλα του "δεν έχουν φρένα" τελειώνει με σωληνάκια υψηλής αλλά και σ'αυτό βολικά εθελοτυφλούμε αφού θέλουμε να πετάμε εξυπνάδες στα φόρα...το 2008 και μόνο το cbr έκαιγε λάδια λόγω ελατηρίων ... Πολλά Yamaha βολάν -πηνία.. Μην εξισώνεις καταστάσεις . και μην ορκίζεσαι για τα v4.μιλάω για όσα ξέρω από πρώτο χέρι.

συγκεκριμένα τα CBR1000RR 2008 είχαν αυτό το θέμα μια συγκεκριμένη παρτίδα. Από ένα αριθμό πλαισίου και μετά το είχαν "διορθώσει" προσπαθώ να βρώ τον αριθμό αλλα δεν μπορώ.Αλλίως γενικότερα ,ναι έκαιγαν αλλά όχι και 1 λίτρο ανά 1000 χλμ. μην το χέσουμε το θέμα.

DoctoR_k6
12/12/2014, 15:57
Εγω τοσα παιδια ξερω με κ5-κ6 αλλα κανενος δεν εκοψε πλαισιο η ραγισε.:confused: (ισως ξερεις εσυ)
Τωρα αν βαρεσανε κανα στουκο με 200 ναι οκ αυτο ελειπε...Οσο για τα φρενα οντως η μαμα τρομπα ολων των gsxr απο το 04 κ μετα ηταν για το "πεος" κ γι αυτο εχει μια απο τις μεγαλυτερες ανακλησεις. Cbr παλι εκτος απο ενα παιδι που ειχε οντως προβληματα με τα ελατηρια κ το πηρε στο χερι αλλους δεν ξερω που να δουλευουν διχρονιλα καιγοντας 1 λιτρο στα 1000.Κ πως γινεται ρπμ ολα αυτα τα κωλομηχανα να εχουν γαμηθει στις πωλησεις κ οι αλλοι να πουλανε μετρωντας τα δακτυλα του χεριου τους??
Ενα προβλημα που ειναι πιθανο να συμβει το κανετε σημαια σε τοσο μεγαλες πωλησεις, οι αλλοι τι πρεπει να λενε ποθ κ λιγο πουλανε κ πολυ χαλανε??
Επισης ο,τι λεω το λεω απο προσωπικη εμπειρια με αυτα τα μοτοσακα.

Το μονο που με απασχολει μετα 92k ειναι να αλλαξω η να ρυθμισω τεντωτηρα??:confused:
Εαν ειχα ενα s1000rr θα με απασχολουσε το ιδιο αραγε??Στο ιδιο μοτερ?? Λεω γω τωρα...:wave2:

devil's animal
12/12/2014, 16:25
για την ιστορία και εντελώς εγκυκλοπαιδικά 1000 Κ9+ με ολόσωμη (δεν ξέρω του ντέβιλς αν έχει) είναι πολυυυυυύ πάνω από τα 160 ρόδα.... (είμαι σουζουκάκιας και φαίνεται... :D)

εχει, εχει...
:lol::wave2:

devil's animal
12/12/2014, 16:32
Ρε Σταύρο δεν γίνεται να είσαι τόσο βλαμμένος ρε παλικάρι μου.

"Τα Aprilia γαμανε τα σουζουκι" το έγραψα για πλάκα.
Στέκει λογικά όλα τα μηχανάκια μιας εταιρείας να είναι καλύτερα από μιας άλλης;
Και πάς εσυ ο θιγόμενος και αρπάζεσαι λες και σου βρίσκανε το σόι.


Φυσικά το τζιξερ1000 είναι γρηγορότερο στην ευθεία από τα Aprilia v2!
Ίδια είναι τα 125 ιταλικά άλογα με τα 160 άλογα τα δικά σου;


Που δεν έχεις 160 μόνο. 170+ έχεις έτσι φορτωμένο που είναι.


Α και που είσαι Σταύρο, όταν ανοίγαμε και με το δικό σου και με του Μάνου ήμουν ένα δόντι κοντό μπροστά και δύο δόντια μακρύ πίσω. Και με φτωχο μίγμα γιατί είχα ανοιχτές εξατμίσεις χωρίς καμία άλλη ρύθμιση. Με τρύπα στις μεσαίες και ότι άλλο θες.

Φαντάσου με τι ψωφιμι τουονο ανοιγες.


ε, εισαι :a31: αν νομιζες οτι εγω το πηρα σοβαρα το "τα απριλια γαμανε τα σουζουκι"...:rolleyes::moutza:

οτι ειπα, το ειπα χαριν αστεϊσμου και μονο...και τωρα μιλαω πολυ σοβαρα...


αν ηθελα να συγκρινω το πραπρα μου με απριλια θα το εβαζα διπλα σε σ'ενα rsv4...

και στην τελικη ξερεις και ξερω οτι δεν ειναι το θεμα οι ευθειες και τα χαζοανοιγματα στην εθνικη οδο :a12: για να περασει η ωρα και να παμε να πιουμε καφε στην Χαλκιδα κανοντας πλακιτσα...

Ζεύκας
12/12/2014, 17:12
οκ αγορίνα, τελειώνει εδώ :a10:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
12/12/2014, 17:34
και εγω ειχα μια r25/3 και μια r51 και γιαυτο την πατισα και πειρα bmw τοτε όμως η bmw εφτιαχνε μοτοσικλέτες τορα πια φτιαχνει αναξιοπιστα μηχανάκια (και αυτοκίνητα) και πουλαει με το παλιο της ονομα και ξεφτιλίζοντας το ονομα των παλιων κατασκευαστών

RaGe_Raptor
12/12/2014, 17:48
ε, εισαι :a31: αν νομιζες οτι εγω το πηρα σοβαρα το "τα απριλια γαμανε τα σουζουκι"...:rolleyes::moutza:

οτι ειπα, το ειπα χαριν αστεϊσμου και μονο...και τωρα μιλαω πολυ σοβαρα...


αν ηθελα να συγκρινω το πραπρα μου με απριλια θα το εβαζα διπλα σε σ'ενα rsv4...

και στην τελικη ξερεις και ξερω οτι δεν ειναι το θεμα οι ευθειες και τα χαζοανοιγματα στην εθνικη οδο :a12: για να περασει η ωρα και να παμε να πιουμε καφε στην Χαλκιδα κανοντας πλακιτσα...

(κάνοντας κι εμείς χαζά ανοιγματάκια σε ευθειάκια μετά από ΠΟΛΥ ξεκαύλωμα σε στριφτερό παράδεισο) το έχω βάλει εγώ....που το δικό μου ήταν γριά με 47.000χλμ (τώρα είναι με 51+) :D:D:D:p

endopandou
12/12/2014, 17:52
Του Τάσου το RSV4? Ποιο είναι πιο δυνατό?

RaGe_Raptor
12/12/2014, 17:57
Του Τάσου το RSV4? Ποιο είναι πιο δυνατό?

και τα δύο είναι ΠΟΛΥ δυνατά...........;)

να προσθέσω ότι τότε δεν το καβαλούσε ο Τάσος αφού δεν ήταν φέτες όπως είναι τώρα αλλά ο έτερος ιταλόφιλος.......:D

devil's animal
12/12/2014, 18:27
οκ αγορίνα, τελειώνει εδώ :a10:

:a15: