PDA

View Full Version : Καραμπόλα 20 οχημάτων στην Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας



Bob_o_mastoras
12/12/2014, 19:00
Aντε παλι... :rolleyes:

"Καραμπόλα είκοσι οχημάτων σημειώθηκε το απόγευμα της Παρασκευής στο 60ο χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών-Λαμίας, ρεύμα προς Αθήνα, στα παλιά διόδια του Σχηματαρίου.

Η πυροσβεστική ξεκίνησε την έκτακτη επιχείρηση απεγκλωβισμού των επιβατών. Κατά πληροφορίες, στο τροχαίο ενεπλάκη δύο νταλίκες και ένα λεωφορείο.

Στο σημείο επιχειρούν 12 πυροσβέστες με 4 οχήματα."

Ακομα δεν εχουν γινει γνωστες οι λεπτομερειες..

SHOOTER045
12/12/2014, 19:03
Ένας νεκρός
Δυο τραυματίες. Λένε...

o_gavros
12/12/2014, 19:48
πως διάολο μπορεί να συμβεί τέτοιο μακελειό στο Σχηματάρι ρε πούστη μου;
εκεί αν δεν κάνω λάθος η εθνική είναι 3 ή 4 λωρίδες,άπλα γενικώς.
Δεν έχει τελος το body count...

mikes
12/12/2014, 20:58
πως διάολο μπορεί να συμβεί τέτοιο μακελειό στο Σχηματάρι ρε πούστη μου;
εκεί αν δεν κάνω λάθος η εθνική είναι 3 ή 4 λωρίδες,άπλα γενικώς.
Δεν έχει τελος το body count...

θα σου πω εγω!
ερχεται ο αλλος στο μαγαζι με τα λαστιχα σαπια και σχεδον στα συρματα, γιατι καποιο του χανει αερα..
του λεμε οτι τα λαστιχα ειναι ακρως επικυνδυνα και πρεπει να αλλαχθουν επειγοντως, και με υφακι μπλαζε
του στυλ "καλα εσυ να κονομησεις θελεις" μας απανταει "φιλαρακι δεν υπαρχουν φραγκα κανε οτι μπορεις
να κανω τη δουλεια μου, "δεν τα αλλαζω αφου το εχω για πουλημα το αμαξι" η "τοσα λεφτα δεν εχει το αμαξι ολοκληρο
σιγα μη τα δωσω για λαστιχα" και αλλες τετοιες μαλακισμενες δικαιολογιες...
στην επισημανση μας οτι θα κανουν κανα μπαμ και θα σκοτωθει μας απανταει "σιγα μωρε, προσεχω, δεν τρεχω, εδω γυρω γυρω κινουμαι.."

οταν λοιπον ο "φιλος" μας βγει εθνικη και παει γαμιωντας τη στιγμη που θα του κλαταρει το λαστιχο και αρχισει να κανει σβουριδια, γινεται η οχι
η καραμπολα???

γιατι δλδ πως νομιζεται οτι συμβαινουν ολα αυτα τα "για αγνωστο λογο εχασε τον ελεγχο του οχηματος του και παρεκτραπη της πορειας του..." ???

nikos_abel
12/12/2014, 21:28
"για αγνωστο λογο εχασε τον ελεγχο του οχηματος του και παρεκτραπη της πορειας του..." ???

Αυτό πάντως καταντά ανέκδοτο. Ο λόγος είναι συνήθως άγνωστος γιατί κανείς δε μπήκε στο κόπο να ψάξει το λόγο.

basiliss13
12/12/2014, 21:44
επειδή περνάω πολύ συχνά από εκεί,.....είναι τραγική αμέλεια που το έχουν αφήσει έτσι....

με την πρώτη βροχή μαζεύει πάνω από 5cm νερό,....και όπως είναι τώρα το πέρασμα τίποτα δεν προϊδεάζει να κόψεις ταχύτητα(με 80 χιλιόμετρα,παρα λίγο να χάσω τον έλεγχο εγώ προσωπικά)


αν δεν το ξέρεις,είναι εύκολο να γίνει.......και μιλάω για το σημείο ακριβώς που ήταν τα διόδια(αν έγινε εκεί το ατύχημα...)

Billymuse
12/12/2014, 21:58
Και μετα σου λεει μαλάκα πλήρωνε διόδια κάθε 30 χιλιόμετρα

andreaspetr
13/12/2014, 01:04
στο σημειο που εγινε κανουν εργα και ξηλωνουν τα παλια διοδια.
εκει κανεις ξεξια και περνας διπλα απο τα εργα και μετα ξανα αριστερα και μπαινεις παλι στο δρομο.
ακομη και με στεγνο ειναι τοσο προχειρα φτιαγμενη η παρακαμψη που μπορει να σε στειλει.

Eversman
13/12/2014, 08:59
στο σημειο που εγινε κανουν εργα και ξηλωνουν τα παλια διοδια.
εκει κανεις ξεξια και περνας διπλα απο τα εργα και μετα ξανα αριστερα και μπαινεις παλι στο δρομο.
ακομη και με στεγνο ειναι τοσο προχειρα φτιαγμενη η παρακαμψη που μπορει να σε στειλει.

+ σε όλα τα παραπάνω. Σε εκείνο το σημείο στενεύει απότομα ο δρόμος και όσοι έρχονται με "πολλά" αιφνιδιάζονται. Για τις μοτό είναι ακόμη πιο επικίνδυνο, καθώς αυτοί που ξήλωσαν τα διόδια, έχουν δημιουργήσει λακούβες και σαμαράκια, με αποτέλεσμα να αναπηδάς οσάν σε τραμπολίνο.

SHOOTER045
13/12/2014, 09:12
Σπαμ ον
Τον δρόμο Βόλου - Λάρισας τον έχεις κανει?
εκει να δεις κύματα.
Τις προάλλες φεύγοντας απ τον καφετζή, ξεχάστηκα και έκανα άλμα με το κουτί σαν τους dukes
Σπαμ οφ

devil's animal
13/12/2014, 09:26
εκτος ολων αυτων που ειπατε, τωρα μιλανε και για χυμενο πετρελαιο στο οδοστρωμα (http://www.zougla.gr/greece/article/karampola-20-oximaton-stin-eo-a8inon-lamias)...:rolleyes::mad:

να δουμε μεχρι που μπορει να φταει η μ@λακια που τους δερνει...:moutza:

ας αναπαυθει η ψυχη της...:(

amyroukai
13/12/2014, 10:01
Απλη απροσεξια διαβασα εγω, μαζι με το ολισθηρο του φρεσκοφτιαγμενου δρομου.

sapila racing
13/12/2014, 12:08
To κομμάτι του οδοστρώματος στα παλιά διόδια είναι τσιμέντο κι οχι άσφαλτος για να μην κάθεται το οδόστρωμα.
Απο παλιά γλύστραγε σαν τρελλό, τωρα που το κανανε δρόμο, κανανε και την παράκαμψη η οποία το βράδυ είναι χαλι ειδικά στην κετεύθυνση προς Αθήνα, ε δεν θελει και πολύ!

Hell_Rider
13/12/2014, 20:46
τι να πει κανεις... r.i.p στην Ιωαννα, κουραγιο και δυναμη στην οικογενεια της!!!!

notakos600
14/12/2014, 10:37
Αθάνατο ελληνικό κράτος:
Η κοπέλα ''περιμένει'' στο ψυγείο τον ιατροδικαστή που ''απουσιάζει''...

SHOOTER045
14/12/2014, 10:46
Αθάνατο ελληνικό κράτος:
Η κοπέλα ''περιμένει'' στο ψυγείο τον ιατροδικαστή που ''απουσιάζει''...
Το έχω περάσει με συγγενικό μου πρόσωπο. Από ξημερώματα Σαββάτου, Δευτέρα πρωί

mikes
14/12/2014, 15:56
εγω παντως αυτο που εχω να πω, ειναι οτι καθε φορα που γνεται ενα τετοιο ατυχημα, παντα γινεται λογος για την κατασταση του δρομου, τα εργα, τον καιρο...

κλασικη ελληνικη καραμελα! ο ελληνας οδηγος δεν φταιει ποτε αυτος η το οχημα του.. παντα φταιει κατι αλλο...

νταξ υπαρχουν και περιπτωσεις που φταινε οι συνθηκες αλλα οχι παντα..

DrEvil
14/12/2014, 16:35
εγω παντως αυτο που εχω να πω, ειναι οτι καθε φορα που γνεται ενα τετοιο ατυχημα, παντα γινεται λογος για την κατασταση του οδηγου, η την υπερβολικη ταχυτητα...

κλασικη ελληνικη καραμελα! οι ελληνικοι δρομοι ή οι αλλες (και κατασκευαστικες) γελοιοτητες δεν φταινε ποτε .. παντα φταιει ο οδηγος...

νταξ υπαρχουν και περιπτωσεις που φταινε οι οδηγοι αλλα οχι παντα..

Fixed.
Και οποτε θες φιλε, το μιλαμε, απο εδω η απο κοντα.

Bob_o_mastoras
14/12/2014, 17:09
Εχω περασει απο το σημειο με βροχη πηγαινοντας για Χαλκιδα. Φουλ υδρολισθηση και φοραγα και βροχολαστιχα γερα. Απλα πεφτεις σε λιμνη ξαφνικα. Αν ειναι αυτο το σημειο που λεμε.
Και υπαρχουν και πολλα αλλα παρομοια σημεια σε ταχειας κυκλοφορειας δροους.

mikes
14/12/2014, 17:11
Fixed.
Και οποτε θες φιλε, το μιλαμε, απο εδω η απο κοντα.
κατσε ρε φιλε, εγω που οδηγω? σε άλλη χωρα? στην ελλαδα δεν οδηγω? γιατι δεν εχω κινδυνεψει ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ??
να σου πω? γιατι πολύ απλα προσαρμοσω την οδηγηση μου στις εκάστοτε συνθηκες! και διατηρω τα οχήματα μου σε αρτια κατασταση!
τοσο απλα!!

καλως η κακως οι δρομοι μας είναι χαλια! αλλα ρε μαγκα αμα θες μα μου πηγαίνεις στη κορινθου πατρων με 160, οχημα ρημαδι και σχεδόν ντιρλα,
μη κατηγορεις το δρομο μετα αμα γινει το μοιραιο..

ο καλος και σωστος οδηγος, τον κάθε δρομο θα τον περπατησει αναλογα!

οποτε για το 90% των τροχαιων στην ελλαδα φταινε αποκλειστικα οι οδηγοι! ουτε οι δρομοι, ουτε τα εργα ουτε τιποτα!

DrEvil
14/12/2014, 18:06
Μαστορα,
καλο το παραμυθακι με την Κορινθου -Πατρων και το πως και τι εκει.
Το συγκεκριμενο εγινε στην αλλη μερια, εκει που ο "τελειωμενος" δρομος για 9 χρονια ειχε/εχει 400-500 μετρα τσιμεντου (αντι ασφαλτου) και παρατημενο σταθμο διοδιων.
Εκει εγινε και η καραμπολα, εκει που τα τελευταια 9 χρονια, εχουν γινει αναριθμητα ατυχηματα (ισως και δυστυχηματα, μα δεν γνωριζω).
Απο εκει περναγα για 14 μηνες δις ημερησιως και ξερω πως ξεχνιεσαι (αν το γνωριζεις το σημειο) η πως αιφνιδιαζεσαι (αν δεν περνας τακτικα).
Εντιτ: Θες να μου πεις τι προσαργμογη χρειαζεται στα Οινοφυτα (υψος Γερολυματου) στο ρευμα απο Αθηνα προς Σχηματαρι που υπαρχουν εγκαρσιες ανωμαλιες στο οδοστρωμα και αν εχεις "χαλαρα" τα χερια στο τιμονι βρικσεσαι σε αλλη λωριδα;
Ας παμε ομως σε αλλους αψογους ελληνικους δρομους και υποδομες:
Πατησιων, οτι και να μου πεις για "προσαρμογη" θα ειναι ακυρο, εκτος αν εχεις προσαρμοσει βοηθητικες. Αλλα και αυτες απο πτωση θα σε προφυλαξουν, οχι απο στουκο.
Σταδιου, χαμηλα κοντα στην Ομονοια).
Κωνσταντινουπολεως (Βοτανικο) σε ολο το μηκος.
και πολλα αλλα, μα ειληκρινα βαριεμαι να τα παραθετω σε νοημονα ανθρωπο.
Οτι και να προσαρμωσεις, μονο το 3καβαλο με Χριστο-Παναγια θα σε σωσει.

Ενα μικρο παραδειγμα: 2010, Μεσογειων -μετα ακρβως απο το νομισματοκοπειο προς αθηνα- εκκινω απο το φαναρι και στα 200-400 πεφτω χωρις να εχω παρει χαμπαρι τι εγινε.
Η αιτια ηταν λασπες που εβγαιναν απο καπακι της ΕΥΔΑΠ επι του οδοστρωματος στην δεξια λωριδα (μια φορα πηγα δεξια και επεσα ο μαλακας). Να μην αναφερω ομως πως ειναι σε εκεινο το σημειο το οδοστρωμα λογω των λεωφορειων, γιατι θα στεναχωρηθεις.

Εχω οδηγησει σε αρκετες χωρες, στις περισσοτερες δεν ενιωσα κινδυνο ποτε και πουθενα,
Και αν ειναι να μου πιασεις τα ορια ταχυτητας, σε Ε.Ο. πανω απο 140-150 (παρανομο θα μου πεις-τιμιο-, αλλα οχι παραλογο)δεν εχω παει (με αυτοκινητο) ποτε, Εχω χεστει πολλακις ομως.
Σε Autostrada-Autobahn μεχρι και στο "Μοτοργουεϊ' εδω δεν εχω ανησυχησει ποτε (ποσω δε να 'χασω τον ελεγχο'). Και δεν πηγαινα/πηγαινω με 140-150 ;)

Καλα αυτα που λες, μα τα απολυτα του τυπου "για το 90% των τροχαιων στην ελλαδα φταινε αποκλειστικα οι οδηγοι", ουτε πλακα δεν εχουν.

nihristo
14/12/2014, 18:15
Μάγκες τα ίδια στον δρόμο Χαλκιδικής με βροχή...Απλά απαράδεκτο. Πηγαίνεις με 70-80 και πέφτεις σε λιμνάζοντα νερά και τραβάει απότομα το αμάξι... Με την μηχανή είναι ζω-πεθαίνω σε πολύ βροχή. Και ο δρόμος δεν είναι έχει πολλά χρόνια που έγινε...

DrEvil
14/12/2014, 18:23
καλως η κακως οι δρομοι μας είναι χαλια! αλλα ρε μαγκα αμα θες μα μου πηγαίνεις στη κορινθου πατρων με 160, οχημα ρημαδι και σχεδόν ντιρλα,
μη κατηγορεις το δρομο μετα αμα γινει το μοιραιο..

Πστμ, τα βλεπω γραμμενα και δεν τα πιστευω...

Ε.Ο. (ευρωπαϊκος οδικος αξονας) χωρις στηθαιο και σου φταιει ο οδηγος;

Οσο για το καλοσυντηρημενο οχημα, εκανες πραγματογνωμοσυνη και κατεληξες επιστημονικα οτι τα εμπλεκομενα οχηματα στο 90% ειναι πλημμελως συντηρημενα;

akis_trevor
14/12/2014, 18:26
η πατρων κορινθου δεν ειναι,οχι εθνικη οδος,αλλα ουτε καν επαρχιακος.δεν θεωρω οτι θα επρεπε να την βαζουμε ως συνισταμενη στην κουβεντα μας...
αν εχει οδηγησει κανεις αναμεσα στις κορινες,νυχτα με βροχη,θα καταλαβει τι λεω...

Billymuse
14/12/2014, 18:46
η πατρων κορινθου δεν ειναι,οχι εθνικη οδος,αλλα ουτε καν επαρχιακος.δεν θεωρω οτι θα επρεπε να την βαζουμε ως συνισταμενη στην κουβεντα μας...
αν εχει οδηγησει κανεις αναμεσα στις κορινες,νυχτα με βροχη,θα καταλαβει τι λεω...

:wave2:πριν 2 χρόνια με τη κοπέλα μου οταν πηγαίναμε στη Πάτρα.Αξέχαστη εμπιρεία..

mikes
14/12/2014, 18:48
Πστμ, τα βλεπω γραμμενα και δεν τα πιστευω...

Ε.Ο. (ευρωπαϊκος οδικος αξονας) χωρις στηθαιο και σου φταιει ο οδηγος;

Οσο για το καλοσυντηρημενο οχημα, εκανες πραγματογνωμοσυνη και κατεληξες επιστημονικα οτι τα εμπλεκομενα οχηματα στο 90% ειναι πλημμελως συντηρημενα; ναι ρε φιλε μου φταιει ο οδηγος! γιατι η κορινθου πατρων ΔΕΝ είναι ο μοναδικος δρομος στην ελλαδα που είναι ετσι! η ονομασια της σας χαλαει δλδ? και η αντιρριου ιωανινων εθνικη οδος ονομάζεται αλλα είναι χειρότερος!
και όταν εγω παω με 100-110 και μου κολλαει στον προφυλακτηρα ο άλλος και παιζει τα φωτα, και κορναρει και βριζει ντε και καλα να κανω στην ακρη να περασει και μου εχει και μεσα παιδια σκυλια να τριγυρναν ελευθερα, φταιει ο δρομος??
η όταν κατεβαινω από λευκαδα και βλεπω πριν τις στροφες στο περιθωρι νταλικα να εχει βγει στο αντιθετο να προσπερασει άλλη νταλικα και να παιζει τα φωτα στον φουκαρα που ερχονταν κανονικα στο ρευμα του να να μαζευεται ο ταλαίπωρος οσο δεξια μπορουσε για να μην συγκρουστεί μετοπικα με τον μαλακα τον νταλικιερη, φταιει ο δρομος??
η όταν παιρνει ο άλλος ξημερωματα το αγροτικο ντιρλα και κοβει 8αρια για να γυρισει στο χωριο από τη μπουζουκλερι που γλεντουσε στο αιγιο και παιρνει στο λαιμο του οποιον βρεθει στο διαβα του φταιει ο δρομος?
η όταν εχει ο άλλος τα λάστιχα σαπια και στα συρματα, και τα αμορτησερ με τα λαδια φτυσμενα και τιποτα δεν μπορει να κρατησει το αμαξι σε επαφη με τον δρομο σε περιπτωση ανάγκης, φταιει ο δρομος??
μη τρελαθούμε τωρα, σοβαρεψου! μπορω να δωσω εκατοντάδες παραδείγματα..

οσο για την πραγματωσυνη που λς; δε χρειαζεται να κανω καποια! βλεπω το 80% των αυτοκινητων που ερχονται για αβαριες στο μαγαζι σε τι κατασταση είναι, καθως και τη νοοτροπια των οδηγων τους!

skylaros
14/12/2014, 18:57
Ο συνδυασμός έλλειψης οδηγικής παιδείας και πολύ άσχημων δρόμων είναι που σκοτώνει. Τα ποσοστά είναι να είχαμε να λέγαμε σε αυτές τις περιπτώσεις, αυθαίρετα όπως και να έχει και βασίζονται σε προσωπικές και επιφανειακές παρατηρήσεις (χωρίς να είναι απαραίτητα σωστές ή λάθος). Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι ελληνικοί δρόμοι είναι λες και παίρνει 1000 ss κάποιος πρωτάρης, δε πάει να πει πως θα σκοτωθείς αλλά στο πρώτο λάθος σε έστειλε ...

DrEvil
14/12/2014, 19:00
Αρα το πανελληνιας εμβελειας μαγαζι που δουλευεις, συντηρει ολο τον στολο των εγγεγραμμενων εν Ελλαδι οχηματων.

Μιχαλη, συγκρατησου. Δεν ειναι ολα ετσι οπως εμεις τα νομιζουμε.

Και μην τα ισοπεδωνουμε ολα, μην αποκλειεις την πιθανοτητα για την πλειονοτητα των ατυχηματων να μην ευθυνεται (αποκλειστικα) ο οδηγος.
Αν καποιος, ο οποιος ειναι απειρος (επι παραδειγματι) βρεθει αντιμετωπος με τις "στρωμενες μοκκετες" που ειναι οι ελληνικοι δρομοι και Ε.Ο., δεν θα μπορει να ανταπεξελθει.
Θα μπορουσε βεβαια να μεινει σπιτι του και να μην εχει καμμια ευθυνη.

Και τα 10-20-100-1000 περιστατικα που εσυ κι εγω εχουμε βιωσει ή ειμαστε μαρτυρες, δεν αποτελουν την πλειονοτητα.

Οσο δε, αρνεισαι τις κακοτεχνιες και την ελλειπη συντηρηση ή σημανση ως σημαινοντα λογο προκλησης ατυχηματων, απλα θα διαφωνουμε.
(Ευθυνη σαφως υπαρχει και στην μηδενικη εκπαιδευση του Ελληνα οδηγου, στην οποια συμφωνουμε ( ; ))

basiliss13
14/12/2014, 19:04
Εχω περασει απο το σημειο με βροχη πηγαινοντας για Χαλκιδα. Φουλ υδρολισθηση και φοραγα και βροχολαστιχα γερα. Απλα πεφτεις σε λιμνη ξαφνικα. Αν ειναι αυτο το σημειο που λεμε.
Και υπαρχουν και πολλα αλλα παρομοια σημεια σε ταχειας κυκλοφορειας δροους.

Έτσι ακριβώς....όντως έχουν ρίξει καινούρια άσφαλτο,....και στο στεγνό είναι μια χαρά......αν βρέξει όμως λιμιαζουν νερά,......το θέμα είναι ότι έγινε,ok,τα σκούπισαν όλα και τώρα?περιμένουν το επόμενο?

Dbnn
14/12/2014, 21:26
και με τα λινα οδηγεις, και με χρεπια οδηγεις, και με οτι συνθηκες υπαρχουν οδηγεις, λογο κομμενων φρενων (σπασμενο μαρκουτσι εν κινησει) οδηγησα 15χλμ για το συνεργειο. δεξια και με αλαρμ. δεν κινδυνεψα ουτε εγω ουτε αλλοι. ποιος ομως σκεφτεται τι οδηγει παρα μονο ποσο μαλιοκουβαρα θα το παει.... βλεπω ενα καρο μαλακες το πρωι που παω για δουλεια (4.30πμ), να βρεχει και να πηγαινουν 80-90χλμ/ω εντος πολης.... εχουν δικαιολογια; οχι για μενα. η ελλειψη μυαλου και οδηγικης παιδειας δημιουργει προβληματα. γιατι και στο σχηματαρι αν κρατουσαν μια αποσταση θα προλαβαιναν να αντιδρασουν. το κακο ειναι η κοπελα που χαθηκε. τα αλλα τα ακουω βερεσε.....

nikos_abel
14/12/2014, 21:44
Ο οδηγός (ή οι συνοδηγοί του) φταίνε κατά 99%. Αυτό το δρόμο έχεις, αυτούς τους βλαμένους έχεις να οδηγούν παράλληλα με σένα, κανόνισε να προσέχεις.

Τώρα, αν σου πέσει ένα πιάνο στο κεφάλι (βλ. νταλίκα που "πάτησε" 10-12 πόσα ήταν αυτοκίνητα στην εγνατία) ε, εκεί δε μπορείς να κάνεις και τίποτα.
¨οταν όμως δεν κόβεις σε διασταυρώσεις ή πάς χωρίς να ξέρεις που θα σκάσει η λακούβα, τα θες και έρχονται.

Είμαι σίγουρος βέβαια, ότι στο συγκεκριμένο δυστύχημα δεν έφταιγαν όλα τα θύματα (σε υλικές ή μεγαλύτερες ζημιές). Αλλά shit happens.

skylaros
14/12/2014, 21:48
Θα σε κράξουν άλλοι Νίκος, εγώ δε σε κράζω γιατί σε συμπαθώ :p

vaska
14/12/2014, 22:49
κατσε ρε φιλε, εγω που οδηγω? σε άλλη χωρα? στην ελλαδα δεν οδηγω? γιατι δεν εχω κινδυνεψει ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ??
να σου πω? γιατι πολύ απλα προσαρμοσω την οδηγηση μου στις εκάστοτε συνθηκες! και διατηρω τα οχήματα μου σε αρτια κατασταση!
τοσο απλα!!

καλως η κακως οι δρομοι μας είναι χαλια! αλλα ρε μαγκα αμα θες μα μου πηγαίνεις στη κορινθου πατρων με 160, οχημα ρημαδι και σχεδόν ντιρλα,
μη κατηγορεις το δρομο μετα αμα γινει το μοιραιο..

ο καλος και σωστος οδηγος, τον κάθε δρομο θα τον περπατησει αναλογα!

οποτε για το 90% των τροχαιων στην ελλαδα φταινε αποκλειστικα οι οδηγοι! ουτε οι δρομοι, ουτε τα εργα ουτε τιποτα!

Αυθαίρετο το ποσοστό και κατά την δική σου κρίση Μικέ. Σαφώς φταίνε και οι οδηγοί αλλά υπάρχουν ένα εκατομμύριο άλλοι απρόβλεπτοι παράγοντες που ευθύνονται για τα τροχαία. Από τις εγκληματικές αμέλειες στην κατασκευή των δρόμων στο όνομα του εύκολου κέρδους και της αρπαχτής έως και τους " εμπόρους σιδήρου και μετάλλων Αθίγγανους " που κλέβουν τα καπάκια και δημιουργούν ανοιχτά φρεάτια - τάφους.
200% να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και το μυαλό σου στην οδήγηση αν περάσεις από νερόλακο που δεν φαίνεται, με 50 να πηγαίνεις εύκολα χάνεις το μηχανάκι και σαβουριάζεσαι.

nikos_abel
15/12/2014, 09:44
Αυθαίρετο το ποσοστό και κατά την δική σου κρίση Μικέ. Σαφώς φταίνε και οι οδηγοί αλλά υπάρχουν ένα εκατομμύριο άλλοι απρόβλεπτοι παράγοντες που ευθύνονται για τα τροχαία. Από τις εγκληματικές αμέλειες στην κατασκευή των δρόμων στο όνομα του εύκολου κέρδους και της αρπαχτής έως και τους " εμπόρους σιδήρου και μετάλλων Αθίγγανους " που κλέβουν τα καπάκια και δημιουργούν ανοιχτά φρεάτια - τάφους.
200% να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και το μυαλό σου στην οδήγηση αν περάσεις από νερόλακο που δεν φαίνεται, με 50 να πηγαίνεις εύκολα χάνεις το μηχανάκι και σαβουριάζεσαι.

Το ποσοστό είναι όντως αυθαιρετο, συμφωνώ. Και μια πιο σωστή τοποθέτηση είναι ότι "για το μεγαλύτερο ποσοστό, φταίει κάποιος οδηγός, φυσικά όχι
πάντα ο οδηγός ή ο επιβάτης που βρίσκεται θύμα ενός ατυχήματος".

Οπωσδήποτε όμως δεν βοηθούν οι τραγικές συνθήκες των δρόμων, η ότινάναι σήμανση, ο σταρχιδισμός κάθε υπεύθυνου φορέα, η άσταναπάνε
εκπαίδευση των οδηγών, η σχεδόν παντελής αστυνόμευση που όση υπάρχει έχει σκοπό τη κονόμα (εκτός φωτεινών εξαιρέσεων - να μην αρχίσει πάλι
ο σούτερ να γκρινιάζει).

Επειδή όμως έτσι η λύση είναι ή να κάτσουμε σπίτια μας ή να κατηγορούμε επί μονίμου βάσεως τους άλλους και το κράτος,
αυτό που μπορούμε να κάνουμε, είναι να προσπαθούμε να προβλέψουμε το απρόβλεπτο.
Αν βρέχει π.χ., ξέρουμε ότι πλημυρίζουν οι δρόμοι, ξέρουμε ότι οι "φίλοι μας" κλέβουν τα καπάκια, ε δε πάμε με 50, πάμε με 30
ώστε αν πέσουμε στη τρύπα να μη σκοτωθούμε τουλάχιστον.

Πάντα όμως θα υπάρχει αυτό που δε μπορούμε να προβλέψουμε με τίποτα.

project.breeze
15/12/2014, 10:04
Κατέβαινα Αθήνα την Παρασκευή και έφτασα στο σημείο 45 λεπτά από την ώρα που είχε γίνει το ατύχημα.Στα διόδια στην Θήβα,25km πριν δηλαδή μας "προειδοποιήσανε" να προσέχουμε γιατί είχε γίνει κάποιο ατύχημα;Ούτε και οι ίδιοι δεν είχανε πληροφόρηση μάλλον για το τί έχει γίνει.Έφτασα 1,5km πριν το σημείο του ατυχήματος όπου και ακινητοποιηθήκαμε λόγω της ουράς,δεν υπήρξε πρόβλεψη για εκτροπή της κυκλοφορίας καθώς και σήμανση για έργα εκτός μιας ταμπέλας που έδειχνε πως ο δρόμος κάνει ένα S.Υπήρχαν εκείνη την ώρα 3 ενεργές λωρίδες κυκλοφορίας και δεξιά η ΛΕΑ που ήταν άδεια για την διεύλευση ασθενοφόρων,πυροσβεστικών οχημάτων και οχημάτων οδικής βοήθειας (και κάποιοι "μάγκες" περάσανε φυσικά).Ο δρόμος στένευε και γινόταν 2 λωρίδες και αμέσως 1 λωρίδα περίπου στα 100 μέτρα πριν το ατύχημα όπου και γινόταν μία μικρή εκτροπή της κυκλοφορίας προς τον υπό κατασκευή ασφαλτοτάπητα.Εκείνη την ώρα ήταν φυσικά νύχτα και υπήρχε ανεπαίσθητο ψιλόβροχο με σχετικά κανονική ορατότητα.Δεν θα βγάλω συμπεράσματα για το ποιός φτάιει γιατί σίγουρα δεν ήταν μόνο ένας παράγοντας που δημιούργησε το δυστύχημα.Εγώ μπορώ να πω με βάση αυτά που είδα ότι η σήμανση ήταν σχεδόν ανύπαρκτη και ότι ο δρόμος θα έπρεπε σταδιακά να στενεύει σε μία απόσταση 2 ή 3 km.Δεν υπήρχε επίσης καθόλου προειδοποιητική σήμανση με φωτισμό που είναι πολύ σημαντική όταν μιλάμε για Εθνική Οδό,νύχτα και με συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης λόγω βροχής.Ακούστηκε ότι τα πρώτα οχήματα ολίσθησαν λόγω του πετρελαϊκού και αυτή ήταν και η πληροφόρηση που είχα από συγγενή του οδηγού,καθώς με τα παιδιά είμαστε λίγο-πολύ γνωστοί.Θα δείξει εν καιρώ,πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως αν υπήρξε ανθρώπινο λάθος από κάποιους οδηγούς αυτό δεν σημαίνει ότι η εταιρία είναι άμοιρη ευθυνών και το λέω με βάση αυτά που είδα 45 λεπτά μετά το δυστύχημα

spyro
15/12/2014, 10:29
Το λάθος που κάνει ο κόσμος ο οποίος οδηγάει συντηρητικά και με έντονο το αίσθημα της αυτοσυντήρησης και της επιβίωσης, είναι να κατηγορεί όλους τους άλλους για αλητείες, μαγκιές, παρανομίες, τραμπουκισμούς, ελλείψεις παιδείας, εκπαίδευσης, ήθους, πατριδογνωσίας, αγάπης για τον συνάνθρωπο, αλληλεγγύης και δε ξέρω τι άλλο.
Μικέ, δε φαντάζεσαι πόσο χάλια οδηγοί και αυτοκίνητα κυκλοφορούν σε δυτικές χώρες. Απλά δε φαντάζεσαι. Μιλάμε για το απόλυτο χάος σε κυκλοφοριακή παιδεία και συμπεριφορά στο δρόμο.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΔΗΓΟΙ ΕΙΝΑΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΣΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΟΔΗΓΟ.

Επειδή γνωρίζω τι σημαίνει οδηγός σε άλλη χώρα (οκ εξαιρώ Σκανδιναβούς) ξέρω καλά ότι ο χειρότερος ο δικός μας είναι με διαφορά καλύτερος συγκριτικά τους. Μήπως θες να μιλήσουμε για τα λάστιχα τους που βάζουν στο Walmart?

Η πιο σημαντική διαφορά που υπάρχει είναι το οδικό δίκτυο.

Τόσο απλά. Τον υπόλοιπο χρόνο θα τον χρησιμοποιήσω για να πιω λίγο καφέ. Όλα τα άλλα είναι απλά για να συντηρούμε την πατροπαράδοτη καραμέλα της Ελληνικής Δικαιοσύνης περι προσωπικής ευθύνης και απρόβλεπτων συνθηκών και γεγονότων, έτσι ώστε να μη φαλιρίσει το Ελληνικό Δημόσιο από τις εγκληματικές αμέλειες στο οδικό δίκτυο. Πες πες πες τα Ελληνικά δικαστήρια, μπήκε και στο δικό μας πετσί το επιχείρημα. Τόσο πόλυ που το υπερασπιζόμαστε κιολας

Αμφίσημος
15/12/2014, 10:36
η πατρων κορινθου δεν ειναι,οχι εθνικη οδος,αλλα ουτε καν επαρχιακος.δεν θεωρω οτι θα επρεπε να την βαζουμε ως συνισταμενη στην κουβεντα μας...
αν εχει οδηγησει κανεις αναμεσα στις κορινες,νυχτα με βροχη,θα καταλαβει τι λεω...

Κατα μέσο όρο την πηγαίνω 2 φορές το μήνα με ΙΧ και ενίοτε με moto. Πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτιά. Ειδικά νύχτα με βροχή και με μοτοσυκλέτα ήταν απ'τα χειρότερα που έχω ζήσει. Με τις κορίνες το μυαλό μου έπαιζε επικίνδυνα παιχνίδια, σοβαρές παραισθήσεις.
Λυπάμαι για το ατύχυμα - περισσότερο για την κοπέλα. Προσοχή ναι αλλά θέλει και τύχη όπως βλέπω...

paramedic
15/12/2014, 10:46
Την προηγούμενη ημέρα ερχόμουν με το κουτί απο Τρίκαλα που είχα πάει με την οικογένεια και λόγω της μικρής που γκρινιάζει πήγα απο την κωλοεθνική που σιχαίνομαι και εχω να πατήσω 3 χρόνια. Σε αυτό το σημείο όταν έφτασα ένιωσα το αυτοκίνητο να μην έχει καλό πάτημα αμέσως. Πέρασα με ψιλόβροχο αν θυμάμαι καλά. Τα ελαστικά μου κοστίζουν 450€ και τα έβαλα πέρυσι και απο τότε έχουν κάνει 12.000 χλμ μόνο με όριο αντοχής τα συγκεκριμένα τα 40-45.000 χλμ. Να σημειώσετε οτι με το κουτί πηγαίνω το ανώτερο 120 χαω στις ευθείες με πολλές λωρίδες. Εκείνη την στιγμή πήγαινα κάπου 100 χαω και έκοψα στα 80 οταν είδα την σήμανση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

cityfly
15/12/2014, 11:05
γιατι δλδ πως νομιζεται οτι συμβαινουν ολα αυτα τα "για αγνωστο λογο εχασε τον ελεγχο του οχηματος του και παρεκτραπη της πορειας του..." ???

τι εννοείς; η απάντηση έχει δωθεί εδώ και χρόνια. ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ο φταίχτης είναι η ταχύτητα... έτσι δεν λένε;

michael1969
15/12/2014, 11:17
Επειδη δουλευω σε μια τεχνικη εταιρεια εχω την υποψια οτι την λαλακια την εκανε η εταιρεια στο συγκεκριμενο ατυχημα.
Η συγκολιτικη που χρεισημοποιηται στην ασφαλτοστροση κανονικα ειναι πισσα σε ρευστη μορφη με αλαχιστες προσμηξης για να μπορει να ''πιαση'' ο ταπητας, βεβαια τα τελευταια χρονια χρονια αρχισε να χρησημοποιηται μια μορφη συγκολιτικης που αμα την δεις απο κοντα εχει την μορφη καμενων λαδιων με λιγη πισσα μεσα, αυτο γινεται λογο κοστους και γιατι το συγκεκριμενο ''υλικο'' το στρωνεις ανετα και τον χειμωνα(δεν χρειαζεται ειδικο μηχανημα με καυστηρα)....... ο θεος να σε φυλαει αν βρεξει και ειναι φρεσκοστρωμενο.... ξερναει το λαδι..... τα υπολοιπα γνωστα.

peterTHErider
15/12/2014, 11:25
Οι δρομοι ειναι αυτοι που ειναι και φυσικα χρηζουν ριζικης αλλαγης αλλα προς το παρον ειναι αυτο το χαλι που ειναι!προφανως και συμφωνω 100%με τον μικε!οταν στην εθνικη σε διαφορα σημεια εχει σημανση και οριο 40 λογο εργων ολοι πανε αν δεν εχει κινηση να τους περιοριζει με πολλαααα περισσοτερα!μετα θα φταει ο δρομος η αδιαφορια του οδηγου στα ορια??ακουω καθημερινα για τα αναχρονιστικα ορια που πρεπει να αναθεωρηθουν!!ολοι μου γινατε πιλοτοι φ1 παναθεμα σας!αν ΟΛΟΙ τηρουμε τα ορια τα ατυχηματα θα μειωθουν δραματικα!ναι θα αργουμε...αλλα θα φτανουμε...
Ακομα και για εργα που γινονται παραπλερος της εθνικης βαζουν ορια 60 και 70 πανω στην εθνικη για να προλαβουν καταστασεις!το τηρει κανεις?μην μου λετε για ποσοστα γιατι με βεβαιοτητα ολοι πανε παραπανω!!και με ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ!το σημειο που εγινε το ατυχημα και εγω το περασα και ναι ειναι πολυ επικινδυνο αλλα και σημανση εχει και οριο 80 νομιζω!ααα,και σε συνθηκες βροχης τα ορια αυτοματα μειωνονται κατα πολυ(ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος)τωρα αν καποιος επιλεγει να τρεχει μη λαμβανοντας υποψιν του τα ορια ξαναλεω πως ρισκαρει και περνει και αλλους στο λαιμο του!
Οσο για τον χλευασμο στον μικε αν δουλευει σε πανελληνιας εμβελειας μαγαζι ειναι απλα γελοιος!πως γινονται ρε φιλε οι δημοσκοπησεις?αν δηλαδη ο μικες εχει κοσμο απο ολες τις ομαδες του πλυθησμου δεν μπορει να βγαλει συμπερασματα πολυ κοντα στην πραγματικοτητα!
Καλημερα...

peterTHErider
15/12/2014, 11:27
τι εννοείς; η απάντηση έχει δωθεί εδώ και χρόνια. ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ο φταίχτης είναι η ταχύτητα... έτσι δεν λένε;

Και συνηθως ετσι ειναι!υπερβολικη οχι με υποκειμενικα κριτηρια αλλα με απολυτα οπως ειναι τα ορια!εσυ δηλαδη δεν το βλεπεις αυτο?που ολοι τρεχουν σαν αγωνιζομενοι?

DrEvil
15/12/2014, 12:35
Οσο για τον χλευασμο στον μικε αν δουλευει σε πανελληνιας εμβελειας μαγαζι ειναι απλα γελοιος!πως γινονται ρε φιλε οι δημοσκοπησεις?αν δηλαδη ο μικες εχει κοσμο απο ολες τις ομαδες του πλυθησμου δεν μπορει να βγαλει συμπερασματα πολυ κοντα στην πραγματικοτητα!
Καλημερα...

1ον, δεν χλευασα. Τον γνωριζω αρκετα χρονια, ωστε να μπορει να καταλαβει πως το λεω. Εσενα παλι οχι κι αναρωτιεμαι πως καταληγεις σε συμπερασματα.
2ον, αν για σενα η αποψη μου ειναι γελοια, τοτε επετρεψε μου να ειναι το ιδιο και η δικη σου για μενα.
3ον, σαφως και οχι, δεν εχει πελατες απο ολες τις ομαδες του πλυθησμου. Γιατι εργαζεται σε ενα συνοικιακο καταστημα, οπου η πλειονοτητα των πελατων ειναι της ιδιας 'ταξης'. Αρα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το 'δειγμα'.

Καλο λοιπον ειναι οπως προτρεπεις τους αλλους να μην τρεχουν για να μην σκοτωνομαστε, να μην προτρεχεις κι εσυ και να κρινεις και αποδιδεις χαρακτηρισμους αμετρα.
Για τα υπολοιπα, την ειπα την αποψη μου, δεν εχει νοημα να επαναλαβω.

peterTHErider
15/12/2014, 13:24
1ον, δεν χλευασα. Τον γνωριζω αρκετα χρονια, ωστε να μπορει να καταλαβει πως το λεω. Εσενα παλι οχι κι αναρωτιεμαι πως καταληγεις σε συμπερασματα.
2ον, αν για σενα η αποψη μου ειναι γελοια, τοτε επετρεψε μου να ειναι το ιδιο και η δικη σου για μενα.
3ον, σαφως και οχι, δεν εχει πελατες απο ολες τις ομαδες του πλυθησμου. Γιατι εργαζεται σε ενα συνοικιακο καταστημα, οπου η πλειονοτητα των πελατων ειναι της ιδιας 'ταξης'. Αρα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το 'δειγμα'.

Καλο λοιπον ειναι οπως προτρεπεις τους αλλους να μην τρεχουν για να μην σκοτωνομαστε, να μην προτρεχεις κι εσυ και να κρινεις και αποδιδεις χαρακτηρισμους αμετρα.
Για τα υπολοιπα, την ειπα την αποψη μου, δεν εχει νοημα να επαναλαβω.

ο χαρακτηρισμος "γελοιος" προφανως αποδιδεται στον χλευασμο!οτι δηλαδη το να χλευασεις αυτο που σου παραθετει ειναι γελοιο!ελπιζω να πιανεις την διαφορα...
για σενα δηλαδη ειμαστε οδηγικα αριστοι και ολοι λειτουργουμε αψογα και αυτοι οι ατιμοι οι δρομοι(απαραδεκτοι δεν το συζηταμε)προκαλουν τα ατυχηματα...μαααααλιστα...

faraway
15/12/2014, 14:12
Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον .

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το συγκεκριμένο ατύχημα ,
και για το αν είναι υπαιτιότητα , των οδηγών ή του οδοστρώματος ...

αλλά εφόσον η κουβέντα γενικεύτηκε περί ατυχημάτων ,
να αναφέρω ότι στα 3+ χρόνια που εργάζομαι στο τομέα της φροντίδας ατυχήματος,
και έχοντας όλους τους φακέλους των ζημιών της εταιρείας μου
(στο νομό μου)να περνάνε από τα χέρια μου ,

με δυσκολία μπορώ να θυμηθώ ατύχημα υλικών ή και θανατηφόρο
που να μην έχει ευθύνη τουλάχιστον ένας από τους εμπλεκομένους
και να ευθύνεται κάποια κακοτεχνία . :rolleyes:

devil's animal
15/12/2014, 14:14
τι ψαχνετε να βρειτε?:confused:

τις περισσοτερες φορες συνυπαιτιοτητα ειναι...
και οι οδηγοι ειναι λιγο μ@λακες και ο δρομος με την σημανση και ολα τα παρελκομενα ειναι γτπκ...

σ'ενα ατυχημα δεν μπορει να υπαρχει μονο 1 παραμετρος λαθους...
δλδ στην εγνατια (που ειναι δρομαρα) που τους πηρε μπαλα το φορτηγο ποιος εφταιγε? ο δρομος?

ισως λιγο η σημανση που μετα απο καμπη δεν υπηρχε ταμπελα οτι θα υπηρχε ουρα σταματημενων οχηματων...αλλα κατα κυριο λογο φταιει ο μ@λακας που ποιος ξερει τι εκανε εκεινη την ωρα μεσα στον χαρο που οδηγουσε...

δυστυχως ειμαστε πισω οσον αφορα τους δρομους και τις σημανσεις...
ομως σε πολυ πιο προηγμενα κρατη που υπαρχουν και οι δρομοι και η γαματη σημανση και η φοβερη οδηγικη παιδεια, γινονται πολυνεκρα...:(

τι να κανουμε τωρα? δεν μπορεις να μηδενισεις αυτο το ποσοστο...απλα να το μειωσεις και να ελαχιστοποιηθει...(σαν κρατος μιλωντας)

menelaos46
15/12/2014, 14:16
Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον .

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το συγκεκριμένο ατύχημα ,
και για το αν είναι υπαιτιότητα , των οδηγών ή του οδοστρώματος ...

αλλά εφόσον η κουβέντα γενικεύτηκε περί ατυχημάτων ,
να αναφέρω ότι στα 3+ χρόνια που εργάζομαι στο τομέα της φροντίδας ατυχήματος,
και έχοντας όλους τους φακέλους των ζημιών της εταιρείας μου
(στο νομό μου)να περνάνε από τα χέρια μου ,

με δυσκολία μπορώ να θυμηθώ ατύχημα υλικών ή και θανατηφόρο
που να μην έχει ευθύνη τουλάχιστον ένας από τους εμπλεκομένους
και να ευθύνεται κάποια κακοτεχνία . :rolleyes:

Περίεργο... εγώ έχω την αίσθηση πως φταίει πάντα ο δρόμος....!!!!:beer:

peterTHErider
15/12/2014, 14:30
Περίεργο... εγώ έχω την αίσθηση πως φταίει πάντα ο δρόμος....!!!!:beer:

Παντα ομως...:cry:

spyro
15/12/2014, 19:26
παιδες χάνετε το δάσος.

δείτε απο τη πλευρά της πολιτείας. τι πρέπει να κάνεις για να προστατέυσεις εμένα που πηγαίνω με νορμάλ ταχύτητα πίσω απο έναν οδηγό που δε μπορούσε να χειριστεί άμεσα και με με ψυχραιμία 17 χιλιάδες επικύνδυνα σημεία που συναντά βράδυ μπροστά του.

Μη το βλέπεται απο τη πλευρά του τιμωρού

"αχα, αλήτεςςς .... καλά να πάθετε που τρέχετε, πάρτε τα τώρα. να εγω που δεν τρέχω τι καλά που είμαι και ζω μια χαρά και δεν έχω πάθει τίποτα"

βγείτε έξω απο το κουτί και σκεφτητε τους 19 που ακολουθούσαν τον πρώτο / πρώτη που δε τα κατάφερε. και οι 19 αλήτες? και οι 19 κουλοί? και οι 19 άχρηστοι που φταίνε γιατι δεν άκουσαν τους συνετούς οδηγούς σαν και εσάς? που δεν σας άκουσαν και κάνανε μ@κακίες στο δρόμο γιατι έχουν γονίδια περίεργα και διαφορετικά απο κάποιους άλλους πολιτισμένους? αν αυτό το ατύχημα ήταν 1 αμάξι που έφυγε απο το δρόμο, τότε δεν θα υπήρχε καν thread να συζητάμε.

Συζητάμε γιατι την έπαθαν 20 αυτοκίνητα!!!

nikos_abel
15/12/2014, 20:34
Συζητάμε γιατι την έπαθαν 20 αυτοκίνητα!!!

:a10:


"για το μεγαλύτερο ποσοστό, φταίει κάποιος οδηγός, φυσικά όχι
πάντα ο οδηγός ή ο επιβάτης που βρίσκεται θύμα ενός ατυχήματος".

ή οι υπόλοιποι 19

mikes
15/12/2014, 21:07
σημερα το απογευμα παντως ηρθε φορτηγο μεγαλης οδικης βοηθειας και μας εφερε ενα αμαξι!
ο οδηγος μας ειπε οτι το βραδυ του ατυχηματος που ειχε βαρδια τον στειλανε να παει στο σημειο να φορτωσει,
και μαλιστα πηγε 4 φορες! οσον αφορα το ατυχημα, μας ειπε οτι (βαση οσων του ειπανε) σημανση υπηρχε, και τη μαλακια
την εκανε αρχικα ο πρωτος που εφτασε εκει με οτι ειχε μαζεψει απο την ευθεια και απλα εχασε το αμαξι στα (ξαφνικα) φρενα
μετα οι υπολοιποι δεν προλαβαν και αυτοι να σταματησουν! εν ολιγοις, ολοι αγνοησαν τη σημανση και εφτασαν στα εργα
με οτι χιλιομετρα ειχαν μαζεψει εκεινη τη στιγμη! τη κοπελια που σκοτωθηκε την εκαναν σαντουιτς... (σφηνωθηκε αναμεσα σε δυο
οχηματα δλδ, μην παει αλλου το μυαλο σας..)

project.breeze
15/12/2014, 21:32
Επαναλαμβάνω ότι σήμανση δεν υπήρχε 45 λεπτά μετά το ατύχημα που έφτασα στο σημείο.Ούτε 1 παλλόμενο προειδοποιητικό.Ο δρόμος γινόταν από 3 λωρίδες 1 λωρίδα μέσα σε 100 μέτρα,εκτός και αν πρόλαβαν σε 45 λεπτά και αφαίρεσαν όλες τις κορίνες από τον δρόμο για να διευκολύνουν την διέλευση του κόσμου (πράγμα που θεωρώ απίθανο γιατί απαιτεί φοβερή ταχύτητα και γρήγορα αντανακλαστικά από πλευράς εταιρίας ώστε να καταφέρουν κάτι τέτοιο ενώ την ίδια στιγμή στα διόδια δεν είχανε ιδέα τί εγινε)