PDA

View Full Version : GPS και χάρτες



gefr
13/12/2014, 09:44
Υπάρχει κάποιο σχετικό thread? δεν βρήκα κάτι.

teogtp
13/12/2014, 09:46
Για απλο προγραμμα πλοηγησης;
Η κατι ποιο εξειδικευμενο;

amyroukai
13/12/2014, 09:52
Εχει ουκ ολιγες δωρεαν λυσεις...κινητο; συσκευη gps;

gefr
13/12/2014, 10:05
Γενικά, συσκευές GPS, συσκευές για Android, προγράμματα, χάρτες, χάρτες Garmin.
Τελευταία βρήκα γνώμες στο advrider για το πρόγραμμα oruxmaps. Πολύ καλό για οδήγηση εκτός δρόμου. Χάρτες όμως;
Πολύ εύκολο για εγκατάσταση και βολικό το sygic, πρόγραμμα για android, για πλοήγηση σε δρόμους και πολιτισμένους χωματόδρομους.
Επίσης ελεύθερους χάρτες για Garmin στο http://openmtbmap.org/download/odbl/
Άλλες ιδέες, γνώμες, λύσεις;

teogtp
13/12/2014, 10:15
https://www.here.com/?x=ep&map=39.64,22.424,10,normal
Πολυ καλο και δωρεαν.

gefr
13/12/2014, 12:46
https://www.here.com/?x=ep&map=39.64,22.424,10,normal
Πολυ καλο και δωρεαν.

Άπό ότι βλέπω, κάνει πλοήγηση όταν είσαι συνδεδεμένος, όπως το googlemaps και το bingmaps. Τί γίνεται όμως όταν είμαστε εκτός δικτύου;

teogtp
13/12/2014, 12:53
Εχει και επιλογη για πλοηγηση offline.
Χρησιμοποιει χαρτες της ΝΟΚΙΑ(αφου ειναι παρακλαδι αυτης)
Μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχει (ακομα)Ελληνικη φωνητικη πλοηγηση.

zannisvel
13/12/2014, 13:42
Και ειναι απο τα καλυτερα που έχω χρεισιμοποιησει. Το μονο κακό είναι το μέγεθος των χαρτών του. Πάντως και Ελλάδα και Αμερικη τώρα του δίνω και καταλαβαινει.

gefr
13/12/2014, 14:40
Ερώτηση. Μπορώ να το δοκιμάσω στο pc μου; ή θέλει κατέβασμα στο tablet για να δουλέψει μόνο εκεί;

MikeG
13/12/2014, 15:16
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=15185


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143088&highlight=gps

gefr
13/12/2014, 17:55
Ευχαριστώ για τις παραπομπές, αλλά δεν φωτίστηκα ιδιαίτερα. Το HERE μπορεί να δουλέψει στο pc σαν πλοηγός και σχεδιαστής διαδρομής, ή όχι; Ο χάρτης Ελλάδας που εμφανίζεται με το που μπαίνω στο site, δουλεύει κάπως, ή πρέπει να κάνω κάποιο download στο pc μου; Συγγνώμη κιόλας αλλά είμαι πολύ πίσω στα κομπιουτεριστικά. Ένα sygic δουλεύω και το έβριζα συνέχεια μέχρι να φτάσω σε ένα αποδεχτό επίπεδο.

MikeG
13/12/2014, 18:24
Ευχαριστώ για τις παραπομπές, αλλά δεν φωτίστηκα ιδιαίτερα. Το HERE μπορεί να δουλέψει στο pc σαν πλοηγός και σχεδιαστής διαδρομής, ή όχι; Ο χάρτης Ελλάδας που εμφανίζεται με το που μπαίνω στο site, δουλεύει κάπως, ή πρέπει να κάνω κάποιο download στο pc μου; Συγγνώμη κιόλας αλλά είμαι πολύ πίσω στα κομπιουτεριστικά. Ένα sygic δουλεύω και το έβριζα συνέχεια μέχρι να φτάσω σε ένα αποδεχτό επίπεδο.

Σχεδίασε τη διαδρομή σου σε google earth κάνε το αρχείο export σε .kml και μετά import στο πλοηγό σου. Το ξέρω ότι τα γράφω τηλεγραφικά αλλά ψάξε με αυτά που σου έδωσα μόλις και θα βρεις αρκετούς αναλυτικούς οδηγούς. Επίσης μπορείς να το κάνεις και με το basecamp.

gefr
13/12/2014, 19:39
Λοιπόν, αν μπορείς να με ανεχτείς από το χεράκι...
Σχεδίασα διαδρομή στο google earth. Τώρα πώς την σώζω; Στο κουμπί File δεν έχει Save As, έχει μόνο Save>Save to My Places / Save Place As / Save My Places / Save Image , πώς θα γίνει το αρχείο export?
Δέν είμαι στη σωστή σελίδα μάλλον;

MikeG
13/12/2014, 19:44
Λοιπόν, αν μπορείς να με ανεχτείς από το χεράκι...
Σχεδίασα διαδρομή στο google earth. Τώρα πώς την σώζω; Στο κουμπί File δεν έχει Save As, έχει μόνο Save>Save to My Places / Save Place As / Save My Places / Save Image , πώς θα γίνει το αρχείο export?
Δέν είμαι στη σωστή σελίδα μάλλον;


Κατέβασε το Google Earth και εγκατέστησε το στο pc σου.

Υπάρχει και αυτός ο τρόπος : https://www.youtube.com/watch?v=74ya9t50Mnw

gefr
13/12/2014, 20:52
Η μέθοδος του youtube μου δούλεψε ωραία. Από google.maps export σε google.earth
Άν αυτά ανεβαίνουν και στο Garmin τότε είναι πολύ καλό εργαλείο.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Γειά χαρά.

amyroukai
13/12/2014, 22:46
Αν δεν απατωμαι δεν ανεβαινει σε ολα τα garmin.

LogOutGoRide
14/12/2014, 00:22
Στο here beta λειτουργεί κανονικά η ελληνική φωνή. Δεν έχει όμως tts. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5708511

gefr
14/12/2014, 07:17
Στο here beta λειτουργεί κανονικά η ελληνική φωνή. Δεν έχει όμως tts. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5708511
Πολύ ωραίος!!! Thnx

faraway
14/12/2014, 07:28
Εγώ στο sygic δεν κατάφερα ποτέ να φορτώσω off road map προερχόμενο από google map/earth . :rolleyes:

Το λύνω βέβαια με 2 τρόπους :

1) αν έχει σήμα στο βουνό βλέπω on line μέσω google maps Που είμαι και προς τα που πρέπει να πάω

2) αν δεν έχει σήμα έχω κάνει save για offline χρήση και τον χρησιμοποιώ ως χαρτινο χάρτη ας πούμε . ( δύσκολο βέβαια )


Από τι κατάλαβα το sygic δεν τους φόρτωνε γιατί απλά δεν είχε τους δρόμους αυτούς .
Εσείς σε τι προγράμματα τους φορτώνεται και παίζουν ?:confused:

vaska
14/12/2014, 09:01
Αν δεν απατωμαι δεν ανεβαινει σε ολα τα garmin.

Με το base camp κάνει import τα kml οπότε λογικά ανεβαίνει σε όλα

gefr
14/12/2014, 13:00
Επανέρχομαι. Έχω φτιάξει στο google.earth μία διαδρομή με το get directions σε μπλέ χρώμα επάνω στο χάρτη μου. Πώς προχωράω να το κάνω export σε kml ? Ποιό κουμπί πατάω;
Βρήκα οτι στο File>Save>Save Place As και σώζει ένα αρχείο σαν .kmz το οποίο δεν αναγνωρίζεται από το Mapsource.

bros400pgm
14/12/2014, 14:59
Δες εαν βοηθαει κατι απο αυτα

https://www.google.gr/search?q=convert+kmz+to+kml&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=cpeNVL6UOIL6asvMgsAI

MikeG
14/12/2014, 15:19
Άσε το mapsource στην άκρη και κατέβασε το καινούριο εργαλείο της Garmin, το Basecamp.

vaska
14/12/2014, 17:39
Επανέρχομαι. Έχω φτιάξει στο google.earth μία διαδρομή με το get directions σε μπλέ χρώμα επάνω στο χάρτη μου. Πώς προχωράω να το κάνω export σε kml ? Ποιό κουμπί πατάω;
Βρήκα οτι στο File>Save>Save Place As και σώζει ένα αρχείο σαν .kmz το οποίο δεν αναγνωρίζεται από το Mapsource.

Ότι σου λέει ο Μαικ ο σουπερμπντεράτορας. Το base camp το αναγνωρίζει μπορείς να το κάνεις route και μετά το στέλνεις στην συσκευή.

amyroukai
14/12/2014, 21:54
Ντεν υποστηριζουν ολα routes. Aν αληθευει ενας πινακας απο ξενο μαγαζι που ειχα δει, ουδεν μονδελο γκαρμιν 2014 εχει την σχετικη δυνατοτητα, πλην των πανακριβου αδιαβροχομοτοπροοριζομενων.

vaska
14/12/2014, 22:08
Ντεν υποστηριζουν ολα routes. Aν αληθευει ενας πινακας απο ξενο μαγαζι που ειχα δει, ουδεν μονδελο γκαρμιν 2014 εχει την σχετικη δυνατοτητα, πλην των πανακριβου αδιαβροχομοτοπροοριζομενων.

Κάνεις την διαδρομή ρουτ στο μπέιζκαμπ και την στέλνεις στην συσκευή καρντιά μο. Αλλιώς στέλνεις το αρχείο και αναλαμβάνει η συσκευή.

Τώρα να σου πω την αλήθεια ένα gps είχα (Zumo 660), το ίδιο έχω ακόμα και δεν ξέρω τι κάνουν άλλα μονδέλα

amyroukai
14/12/2014, 22:27
Κάνεις την διαδρομή ρουτ στο μπέιζκαμπ και την στέλνεις στην συσκευή καρντιά μο. Αλλιώς στέλνεις το αρχείο και αναλαμβάνει η συσκευή.

Τώρα να σου πω την αλήθεια ένα gps είχα (Zumo 660), το ίδιο έχω ακόμα και δεν ξέρω τι κάνουν άλλα μονδέλα

εμπίπτεις στην κατηγορία Β, μοτομονδέλο.

Σκέπτομαι την αγορά αυτοκινητομονδέλου 2013 που να έχει την δυνατότητα πριν εξαντληθούν, γιατί για 500άρες σε γκάτζετ δεν είμαι.

vaska
14/12/2014, 22:35
εμπίπτεις στην κατηγορία Β, μοτομονδέλο.

Σκέπτομαι την αγορά αυτοκινητομονδέλου 2013 που να έχει την δυνατότητα πριν εξαντληθούν, γιατί για 500άρες σε γκάτζετ δεν είμαι.

Πάντως για την ιστορία το 660 παίζει γύρω στα 250-300 στο δίχτυ και αξίζει τον κόπο πίστεψέ με. Το αυτοκινητομονδέλο έχει μύρια προβλήματα πάνω στην μηχανή, από τα νερά μέχρι και τους κραδασμούς που τρώει. Ρίξε μια ματιά δεν χάνεις τπτ.

giwrgos2012
14/12/2014, 23:00
Να πω και την δικιά μου εμπειρία, φέτος το καλοκαίρι με samsung s3 σαν gps,sygic πρόγραμμα, και midland bt2 ασυρματα συνδεδεμένο με το κινητο για να ακουω τις οδηγίες, γυρίσαμε καμιά 9 χώρες δίχως απολύτως κανένα πρόβλημα.

και όσον αφορά το πως περνάς διαδρομές στο sygic απο το google maps εδώ ο οδηγός https://docs.zoho.com/writer/ropen.do?rid=o319t0b89ecf233454e30b90cadc71eb2d0f3

faraway
15/12/2014, 05:51
Δοκίμασε να φτιάξεις ένα route με χωματόδρομους σε βουνό ,
και προσπάθησε να τους περάσεις στο sygic να δεις θα τους διαβάσει ?;)

Λευκάδιος
15/12/2014, 07:36
Δοκίμασε να φτιάξεις ένα route με χωματόδρομους σε βουνό ,
και προσπάθησε να τους περάσεις στο sygic να δεις θα τους διαβάσει ?;)
Γενικά δεν εχω ιδέα απο gps αλλά το sygic με εξυπηρετει σε ασφαλτινες διαδρομές.Εχεις δοκιμασει την διαδικασια που εβαλε λινκ ο giorgos2012 και δεν ειχες αποτελεσμα με offroad διαδρομές?Μην μπω στον κόπο να προσπαθησω?
Επισης δεν ξερω πια εκδοση εχω,στηνΕλληνικη ιστοσελιδα λεει για εκδοσεις 7.1 8.1 κλπ http://sygic.gr/updates/index.html
Οταν ομως μπαινω στο μενου "ρυθμισεις->σχετικα με" κλπ μου εμφανιζει εκδοση:14.0.0 :confused:

konkost
15/12/2014, 07:38
Για χωματοδρομους στην ελλαδα αλλα και για μονοπατια, πηγες, ξωκλησσια, καταφυγια, στανες κλπ κλπ οι ηλεκτρονικοι (και οι εντυποι) χαρτες της αναβασης ειναι μονοδρομος Αναλυτικοτερους χαρτες νομιζω εχει μονο η γεωγραφικη υπηρεσια στρατου

Οι ηλεκτρονικοι χαρτες της ειναι πληρως συμβατοι επισημα με gps της gamin Με ολα τα gps της gamin Μπορει βεβαια ενδεχομενως να μπορουν να δουλεψουν και σε αλλα μηχανακια πλην αυτων της gamin αλλα αυτο κανεις δεν μπορει να το πει με σιγουρια αν δεν δοκιμασει πρωτα

Τωρα οσον αφορα την μεταφορα διαδρομων απο το google earth στο map source αυτες πρεπει αρχικα να σωθουν στο pc σαν KML αρχεια και οχι σαν ΚMZ Kαι κατοπιν να γινει μετατροπη τους με το GPSBabel (ισως και με αλλο προγραμμα αλλα εγω αυτο χρησιμοποιω) σε αρχειο gdb ωστε να μπορει να το δεχτει το garmin
H ανωτερω διαδικασια δεν ειναι κατι δυσκολο ουτε χρονοβορο (μερικα δευτερολεπτα και μερικα κλικ) αλλα πραγματικα δεν υπαρχει πλεον λογος να γινεται πια αφου υπαρχει το ΒaseCamp

To ΒaseCamp λοιπον βλεπει τους χαρτες που ειναι περασμενοι στην συσκευη garmin οταν αυτο συνδεθει στο pc, oποτε η οποια σχεδιαση διαδρομης μπορει να γινει απευθειας και να σωθει στην συσκευη της garmin
Aν βεβαια καποιος θελει να δουλεψει την διαδρομη στο google earth δεν υπαρχει προβλημα αφου το basecamp ανοιγει και τα KML και τα ΚΜΖ αρχεια του google earth

Εντιτ
Επισης αξιολογος χαρτης και με πληρη καληψη των χωματοδρομων της Ελλαδας ειναι ο auto drive hellas που βρισκεται προεγκατεστημενος στα μηχανακια της garmin προσφεροντας μαλιστα και δωρεαν αναβαθμιση με καθε καινουρια εκδοση που κυκλοφορει Δεν εχει την λεπτομερεια των χαρτων της αναβασης (ισουψεις, καταφυγεια, στανες κλπ) αλλα σε καποια μερη εχω εντοπισει οτι ειναι καλυτερος και απο αυτον της αναβασης Τουλαχιστον οσον αφορα τους χωματοδρομους Και με τον συγκεκριμενο χαρτη υπαρχει και η δυνατοτητα πλοηγησης στους χωματοδρομους κατι που δεν μπορει να γινει με τους χαρτες της αναβασης Μπορει βεβαια καποιος να εχει και τους δυο χαρτες ταυτοχρονα στο gps και ετσι να τα εχει ολα!

konkost
15/12/2014, 07:46
Πάντως για την ιστορία το 660 παίζει γύρω στα 250-300 στο δίχτυ και αξίζει τον κόπο πίστεψέ με. Το αυτοκινητομονδέλο έχει μύρια προβλήματα πάνω στην μηχανή, από τα νερά μέχρι και τους κραδασμούς που τρώει. Ρίξε μια ματιά δεν χάνεις τπτ.Εχω αυοκινητομοντελο της garmin εδω και μερικα χρονια Μαλιστα ηταν το απολυτως φτηνοτερο που μπορουσα να βρω τοτε (νομιζω 85 ευρω το ειχα παρει) Εχει αντεξει σε απειρους χωματοδρομους και πασης φυσεως δυσκολιας/κραδασμων/σκονης Φυσικα προστατευμενο με μια αδιαβροχη θηκη απο το ebay (κοστους 16 ευρω μαζι με την βαση της) και ετσι κανω την δουλεια μου χρονια τωρα

faraway
15/12/2014, 09:21
Λευκαδιε ,

δεν καταφερα να το κανω να παιξει .
Σε ασφαλτινες διαδρομες οπως λες , ειναι οκ ,
αλλα μολις αρχισεις να βαζεις απομακρυσμενες χωματινες δεν συνεργαζεται γιατι δεν τους εχει τους δρομους .

Προς στιγμην τη καλυτερη και οικονομικοτερη λυση σε χωματινες διαδρομες μου δινουν οι off line χαρτες και οι online φυσικα του google maps που βεβαια προυποθετουν δικτυο .

Οικονομικη λυση με routes για χρηση στο κινητο δεν εχω βρει ακομα , αλλα το ψαχνω . ;)

vaska
15/12/2014, 10:46
Για χωματοδρομους στην ελλαδα αλλα και για μονοπατια, πηγες, ξωκλησσια, καταφυγια, στανες κλπ κλπ οι ηλεκτρονικοι (και οι εντυποι) χαρτες της αναβασης ειναι μονοδρομος Αναλυτικοτερους χαρτες νομιζω εχει μονο η γεωγραφικη υπηρεσια στρατου

Οι ηλεκτρονικοι χαρτες της ειναι πληρως συμβατοι επισημα με gps της gamin Με ολα τα gps της gamin Μπορει βεβαια ενδεχομενως να μπορουν να δουλεψουν και σε αλλα μηχανακια πλην αυτων της gamin αλλα αυτο κανεις δεν μπορει να το πει με σιγουρια αν δεν δοκιμασει πρωτα

Τωρα οσον αφορα την μεταφορα διαδρομων απο το google earth στο map source αυτες πρεπει αρχικα να σωθουν στο pc σαν KML αρχεια και οχι σαν ΚMZ Kαι κατοπιν να γινει μετατροπη τους με το GPSBabel (ισως και με αλλο προγραμμα αλλα εγω αυτο χρησιμοποιω) σε αρχειο gdb ωστε να μπορει να το δεχτει το garmin
H ανωτερω διαδικασια δεν ειναι κατι δυσκολο ουτε χρονοβορο (μερικα δευτερολεπτα και μερικα κλικ) αλλα πραγματικα δεν υπαρχει πλεον λογος να γινεται πια αφου υπαρχει το ΒaseCamp

To ΒaseCamp λοιπον βλεπει τους χαρτες που ειναι περασμενοι στην συσκευη garmin οταν αυτο συνδεθει στο pc, oποτε η οποια σχεδιαση διαδρομης μπορει να γινει απευθειας και να σωθει στην συσκευη της garmin
Aν βεβαια καποιος θελει να δουλεψει την διαδρομη στο google earth δεν υπαρχει προβλημα αφου το basecamp ανοιγει και τα KML και τα ΚΜΖ αρχεια του google earth

Εντιτ
Επισης αξιολογος χαρτης και με πληρη καληψη των χωματοδρομων της Ελλαδας ειναι ο auto drive hellas που βρισκεται προεγκατεστημενος στα μηχανακια της garmin προσφεροντας μαλιστα και δωρεαν αναβαθμιση με καθε καινουρια εκδοση που κυκλοφορει Δεν εχει την λεπτομερεια των χαρτων της αναβασης (ισουψεις, καταφυγεια, στανες κλπ) αλλα σε καποια μερη εχω εντοπισει οτι ειναι καλυτερος και απο αυτον της αναβασης Τουλαχιστον οσον αφορα τους χωματοδρομους Και με τον συγκεκριμενο χαρτη υπαρχει και η δυνατοτητα πλοηγησης στους χωματοδρομους κατι που δεν μπορει να γινει με τους χαρτες της αναβασης Μπορει βεβαια καποιος να εχει και τους δυο χαρτες ταυτοχρονα στο gps και ετσι να τα εχει ολα!

Μπαίνω google maps, σχεδιάζω την διαδρομή που θ' ακολουθήσω και την σώζω σε KML ή σε KMZ. Ανοίγω base camp και εισάγω το αρχείο, το κάνω route και το στέλνω στην συσκευή. Τόσο απλά τόσο εύκολα. Και από την στιγμή που το base camp είναι πρόγραμμα της garmin θεωρώ ότι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο γίνεται και σε άλλες garmin συσκευές αν όχι σε όλες.

konkost
15/12/2014, 11:25
Μπαίνω google maps, σχεδιάζω την διαδρομή που θ' ακολουθήσω και την σώζω σε KML ή σε KMZ. Ανοίγω base camp και εισάγω το αρχείο, το κάνω route και το στέλνω στην συσκευή. Τόσο απλά τόσο εύκολα. Και από την στιγμή που το base camp είναι πρόγραμμα της garmin θεωρώ ότι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο γίνεται και σε άλλες garmin συσκευές αν όχι σε όλες.:a013:
Αυτο ακριβως που λεω και γω! Ολα πλεον γινονται (ακομα πιο) ευκολα με το basecamp
:wave2:

gefr
15/12/2014, 11:36
Δες εαν βοηθαει κατι απο αυτα

https://www.google.gr/search?q=convert+kmz+to+kml&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=cpeNVL6UOIL6asvMgsAI


Άσε το mapsource στην άκρη και κατέβασε το καινούριο εργαλείο της Garmin, το Basecamp.

Σωστά τα λέτε, δεν έχω καθόλου μπεί στο basecamp και διστάζω, αλλά έτσι και αλοιώς θα χρειαστεί να μάθω κανένα δυό τρία προγράμματα, οπότε γιατί όχι το basecamp.

vaska
15/12/2014, 12:15
Σωστά τα λέτε, δεν έχω καθόλου μπεί στο basecamp και διστάζω, αλλά έτσι και αλοιώς θα χρειαστεί να μάθω κανένα δυό τρία προγράμματα, οπότε γιατί όχι το basecamp.

Μην ακούς αυτά που λένε οι κακές γλώσσες, έμπα, δεν δαγκώνει

:p

amyroukai
15/12/2014, 16:18
Δεν ξέρω αν το basecamp μετατρέπει το kml σε multi destination routing, αλλά αυτό από την άλλη δεν σου κρατάει την διαδρομή σου ανάμεσα, την υπολογίζει ξανά μόνο του... Για χώμα είναι "άχρηστο", λένε στο γνωστό περιπετειώδες ξένο σάιτ.

Ο πίναξ με τις δυνατότητες των μηχανημάτων είναι ο http://www.gpscentral.ca/products/garmin/nuvi-comparison.htm
Και οι ιντερνετικοί επαΐοντες προτείνουν την αγορά για χρήση σε μοτοσικλέτα των συσκευών που υποστηρίζουν routes και μόνο.

Τα "ειδικά" μοτοσικλετιστικά έχουν την δυνατότητα. Απλά τα "αυτοκινητάδικα" ξεκινούν από λίγο πάνω από 100 ευρώ για 4,3 ή 5 ίντσες συν ένα 15άρι για μια αδιάβροχη θήκη τιμονιού. Θέλει και μιά πατέντα με USB καλώδιο για τροφοδοσία, αλλά και πάλι σε λεφτά δεν πλησιάζει τα ζούμο. Κάποιοι στα εξωτερικά χρησιμοποιούν και τα τρεκινγκάδικα που είναι αδιάβροχα αλλά έχουν αστεία μικρή οθόνη.

gefr
15/12/2014, 16:22
Σε δοκιμή στους χωματόδρομους της ορεινής Σιθωνίας βρήκα πολύ πλούσιους τους χάρτες του HERE. Μπορούν να δεχτούν τυχαίο σημείο του χάρτη και για αφετηρία και για προορισμό. Θα μπορούσαν άραγε να κατέβουν και να δουλέψουν σε Garmin?

amyroukai
16/12/2014, 07:51
Αν εχεις αντροιντ, κατεβασε εφαρμογη και χαρτες δωρεαν και δες :)

gefr
16/12/2014, 16:34
Μόλις απέκτησα...

amyroukai
16/12/2014, 19:10
Και μες βάλατε στο τριπάκι και είδα και αυτό... :)

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/GPS-Sat_Nav_Devices/Portable_GPS/5-Inch-Motorcycles-GPS-Navigator/#specsa

Δεν είναι και κακό. Περίμενα να έχουν βγάλει κάτι σε android, όχι άλλο τα παρατημένα win mobile 6, αλλά...

Έχει και κάτι "ανθεκτικά" τηλέφωνα και τάμπλετ στο site με android, φαντάζομαι πως αν δεν τα λειτουργείς σε δίκτυο η μπαταρία θα ζει το κατιτίς παραπάνω. Ή ίσως βάζεις ένα βύσμα με την μαγική πλαστελίνη που είχε ανέβει κάποτε (και της οποίας ξέχασα το αστείο όνομα) και το έχεις μόνιμα ρεύμα, με τους android χάρτες της επιλογής σου (μάλλον περισσότερες επιλογές σε σχέση με windows mobile).

amyroukai
16/12/2014, 19:13
Μόλις απέκτησα...
Πας εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps
Κατεβάζεις την εφαρμογή, συνδέσου σε WiFi καλύτερα γιατί είναι 30+ΜΒ αν θυμάμαι καλά, μετά από μέσα από την εφαρμογή συνδέεσαι με την εταιρία και κατεβάζεις ότι χάρτες θέλεις. Θα τους βρεις στο φάκελο της εφαρμογής στο τηλέφωνο και τους αντιγράφεις στο GPS σου και μας λες αν δούλεψε... :)

gefr
18/12/2014, 09:03
Δούλεψε, έκανα και δοκιμές. Είναι καταπληκτικό το ότι κάνει πλοήγηση και με μέσα μαζικής μεταφοράς - δεν το δοκίμασα αυτό. Επίσης δέχεται σημείο άφιξης οποιοδήποτε χωματόδρομο. Για σημείο αναφοράς χρειάζεται διεύθυνση με οδό και αριθμό, ή εναλλακτικά τη θέση του tablet πυ την παίρνει από το wifi όπως το δοκίμασα σε σύνδεση, ή από το GPS. Επίσης σε offline κατάσταση, μπορεί να δεχτεί θέση τυχαία που είναι καταχωρημένη σαν αγαπημένο. Βασικό μειονέκτημα οτι δεν δέχεται ενδιάμεσα σημεία (via points). Φόρτωσα Ελληνικά, σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ:
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5829114#post5829114 και δουλεύουν κανονικά.

spyro
18/12/2014, 11:13
Μπαίνω google maps, σχεδιάζω την διαδρομή που θ' ακολουθήσω και την σώζω σε KML ή σε KMZ. Ανοίγω base camp και εισάγω το αρχείο, το κάνω route και το στέλνω στην συσκευή. Τόσο απλά τόσο εύκολα. Και από την στιγμή που το base camp είναι πρόγραμμα της garmin θεωρώ ότι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο γίνεται και σε άλλες garmin συσκευές αν όχι σε όλες.

κοίτα να δεις που θα έρθει η στιγμή που ζητήσω συμβουλές κατεύθυνσης απο τον Vaska

Αλελούια brother ...

amyroukai
18/12/2014, 15:36
Δούλεψε, έκανα και δοκιμές. Είναι καταπληκτικό το ότι κάνει πλοήγηση και με μέσα μαζικής μεταφοράς - δεν το δοκίμασα αυτό. Επίσης δέχεται σημείο άφιξης οποιοδήποτε χωματόδρομο. Για σημείο αναφοράς χρειάζεται διεύθυνση με οδό και αριθμό, ή εναλλακτικά τη θέση του tablet πυ την παίρνει από το wifi όπως το δοκίμασα σε σύνδεση, ή από το GPS. Επίσης σε offline κατάσταση, μπορεί να δεχτεί θέση τυχαία που είναι καταχωρημένη σαν αγαπημένο. Βασικό μειονέκτημα οτι δεν δέχεται ενδιάμεσα σημεία (via points). Φόρτωσα Ελληνικά, σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ:
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5829114#post5829114 και δουλεύουν κανονικά.

Όταν λες δούλεψε, εννοείς το here maps στο τηλέφωνο/τάμπλετ (αναμενόμενο) ή οι χάρτες του here maps στο γκάρμιν (υπό δοκιμή);
Το Νόκια μαπς ήταν από πάντα υπέροχο... Ευτυχώς δεν το κατέστρεψε η μικρομαλακή εταιρία :)

gefr
19/12/2014, 07:46
Εννοώ το here maps με ελληνικές φωνητικές οδηγίες.

amyroukai
19/12/2014, 07:49
Θα τις βαλω σημερα :)

faraway
19/12/2014, 11:44
Να κανω μια αλλη ερωτηση περι gps .

Εχω διαθεσιμο ενα garmin nuvi 2455 , το οποιο ομως δεν δεχεται routes .

Υπαρχει τροπος ,
Π.χ αλλαζοντας το software (αν γινεται),
Να το κανω να δεχεται routes ?

vaska
19/12/2014, 12:30
κοίτα να δεις που θα έρθει η στιγμή που ζητήσω συμβουλές κατεύθυνσης απο τον Vaska

Αλελούια brother ...

Σου υπόσχομαι να σου τις δώσω μιας κι εσύ δεν με παράτησες ποτέ ακόμα κι όταν είχαμε ξεκινήσει για βόλτα ορεινή Αρκαδία και βρεθήκαμε Αζερμπαϊτζάν

:lol:

amyroukai
19/12/2014, 19:06
Να κανω μια αλλη ερωτηση περι gps .

Εχω διαθεσιμο ενα garmin nuvi 2455 , το οποιο ομως δεν δεχεται routes .

Υπαρχει τροπος ,
Π.χ αλλαζοντας το software (αν γινεται),
Να το κανω να δεχεται routes ?

Χωρίς να μπορώ να στο πω με απόλυτη σιγουριά, μάλλον δεν θα γινόταν τόση "φασαρία" αν μπορούσε να αλλάξει το λογισμικό ή να ξεκλειδώσει η επιλογή.

taisteal
30/03/2015, 04:04
Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ερωτω τους γνωριζοντες

Ειμαι εντελως ασχετος απο GPS,Smartphones κτλ,οσα διαβασα εδω μου φαινονται εξωγηινα
και δεν καταλαβα τιποτα.
Γενικως δεν εχω ιδεα απο αυτα,αλλα αναγκαζομαι φετος να παρω gps γιατι θα ειναι απαραιτητο.
Δεν με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχο,ουτε να μου μιλαει η να μου φτιαχνει καφε η δεν ξερω και γω τι αλλο
Με ενδιαφερει να βλεπω σε ποιο δρομο ειμαι και να μου δειχνει τον προορισμο μου οταν του δωσω τα δεδομενα(ουτε αυτο ξερω πως γινεται)..
Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
Για πειτε :)

spyrakos35
30/03/2015, 05:43
Θες να πεις τι εχεις στο μυαλο σου γιατι αλλιως ειναι σα να μιλαμε στον αερα και δε λεει;

Που θε να πας;:lol:

DrBig
30/03/2015, 06:09
Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ερωτω τους γνωριζοντες

Ειμαι εντελως ασχετος απο GPS,Smartphones κτλ,οσα διαβασα εδω μου φαινονται εξωγηινα
και δεν καταλαβα τιποτα.
Γενικως δεν εχω ιδεα απο αυτα,αλλα αναγκαζομαι φετος να παρω gps γιατι θα ειναι απαραιτητο.
Δεν με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχο,ουτε να μου μιλαει η να μου φτιαχνει καφε η δεν ξερω και γω τι αλλο
Με ενδιαφερει να βλεπω σε ποιο δρομο ειμαι και να μου δειχνει τον προορισμο μου οταν του δωσω τα δεδομενα(ουτε αυτο ξερω πως γινεται)..
Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
Για πειτε :)

Αν εχεις καποιου ειδους android μπορεις να βρεις το navigon απο το blackmart τσαμπα. Ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του :D

teogtp
30/03/2015, 07:56
Θες να πεις τι εχεις στο μυαλο σου γιατι αλλιως ειναι σα να μιλαμε στον αερα και δε λεει;

Που θε να πας;:lol:

Λαμία :bawl:

7Tolis
30/03/2015, 08:26
Navigon = μάπα ολκής. Αν δε ξέρεις στην Αθήνα τουλάχιστον, πως λέγεται η περιοχή που βρίσκεται ο δρόμος, θα καταλήξεις αλλού 100%.
Μπορείς με ακρίβεια να πας εντός Αθήνας αν ξέρεις τον Τ. Κ. Ένα απλό παράδειγμα δοκιμάστε με το navigon όπως πχ Ερμού 8 Αθήνα Ελλάδα. Καλή τύχη στα Μελίσσια ή κάπου εκεί γύρω. Γρήγορο και εμπιστο είναι το Igo και με σημεία ενδιαφέροντος. Επίσης το Don't Panic είναι πολύ καλό και γρήγορο, με σημεία από foursquare, αλλά έχει ένα και μόνο πρόβλημα. Δεν μπορείς να ορίσεις ως τέρμα άφιξη - σημείο διασταυρωσης και εδώ είναι που γέλασα πολύ. Gps που δεν σε πάει σε διασταύρωση. MLS ποτέ και για κανέναν λόγο. Αν η οδός που θέλετε να πάτε είναι πεζοδρομος, θα σε πάει μέχρι τον κοντινότερο δρόμο όπου πάει όχημα. Άρα, δε σε πάει εκεί που έχεις ορίσει.

DrBig
30/03/2015, 08:33
Navigon = μάπα ολκής. Αν δε ξέρεις στην Αθήνα τουλάχιστον, πως λέγεται η περιοχή που βρίσκεται ο δρόμος, θα καταλήξεις αλλού 100%.
Μπορείς με ακρίβεια να πας εντός Αθήνας αν ξέρεις τον Τ. Κ. Ένα απλό παράδειγμα δοκιμάστε με το navigon όπως πχ Ερμού 8 Αθήνα Ελλάδα. Καλή τύχη στα Μελίσσια ή κάπου εκεί γύρω. Γρήγορο και εμπιστο είναι το Igo και με σημεία ενδιαφέροντος. Επίσης το Don't Panic είναι πολύ καλό και γρήγορο, με σημεία από foursquare, αλλά έχει ένα και μόνο πρόβλημα. Δεν μπορείς να ορίσεις ως τέρμα άφιξη - σημείο διασταυρωσης και εδώ είναι που γέλασα πολύ. Gps που δεν σε πάει σε διασταύρωση. MLS ποτέ και για κανέναν λόγο. Αν η οδός που θέλετε να πάτε είναι πεζοδρομος, θα σε πάει μέχρι τον κοντινότερο δρόμο όπου πάει όχημα. Άρα, δε σε πάει εκεί που έχεις ορίσει.

Τι σε σταματαει απο το να μαθεις τον τ.κ.? Μην ξεχναμε οτι ειναι και δωρεαν το ναβιγκον...

7Tolis
30/03/2015, 08:39
Δωρεάν είναι με λαμογιά. Με σταματάει προσωπικά και λόγω εργασίας ότι θα πρέπει να ανοίξω χάρτη για να βρω ΤΚ και μετά να το βάλω στο gps ή να ανοίξω Internet ώστε να βρω τον ΤΚ και μετά πίσω πάλι στο gps. Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι χάσιμο χρόνου και καθόλου χρηστικό για εμένα ως επαγγελματία. Τα πράγματα αυτά είναι απλά. Δήμος, οδός, αριθμός και έφυγες.

DrBig
30/03/2015, 08:49
Δωρεάν είναι με λαμογιά. Με σταματάει προσωπικά και λόγω εργασίας ότι θα πρέπει να ανοίξω χάρτη για να βρω ΤΚ και μετά να το βάλω στο gps ή να ανοίξω Internet ώστε να βρω τον ΤΚ και μετά πίσω πάλι στο gps. Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι χάσιμο χρόνου και καθόλου χρηστικό για εμένα ως επαγγελματία. Τα πράγματα αυτά είναι απλά. Δήμος, οδός, αριθμός και έφυγες.

Παντως μολις εβαλα την Ερμου και ηταν πανευκολο να βρω την σωστη. Επισης μπορεις να βαλεις προορισμο και απο τον χαρτη.
Η λαμογια ποια ειναι οεο?

teogtp
30/03/2015, 09:12
Γιώργη, πάρε ένα ταμπλετακι όπως αυτό (http://www.skroutz.gr/s/5036738/Asus-MeMo-Pad-7-ME176CX-16GB.html) και έλα από εδώ να το φορτώσουμε το HERE της νοκια. Κάνεις την δουλειά σου και σου μένει το ταμπλετακι για σερφαρισμα.Σε τηλέφωνο δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά.

Sapadak
30/03/2015, 09:12
Εφόσον υπάρχει δωρεάν και νόμιμα το here σε φορητές συσκευές (win, android, ios) υπάρχει λόγος να συζητάμε για άλλα? :P

7Tolis
30/03/2015, 09:40
Παντως μολις εβαλα την Ερμου και ηταν πανευκολο να βρω την σωστη. Επισης μπορεις να βαλεις προορισμο και απο τον χαρτη.
Η λαμογια ποια ειναι οεο?
Βρήκες τη σωστή επειδή ήξερες ποια είναι. Αν δεν ήξερες θα εφτανες αλλού. Η λαμογιά είναι πως δεν είναι δωρεάν μιας και ότι χάρτη χρειαστείς τον πληρώνεις. Παλιότερα πληρωνες και το λογισμικό εκτός των χαρτών . εξάλλου είδα γραμμένο πριν, τη λέξη bkackmart που ισοδυναμεί με λαμογιά μιας και το navigon δεν είναι δωρεάν.

amyroukai
30/03/2015, 09:44
Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
Για πειτε :)

Οι ταξιδευτές στα ξένα φόρα "ορκίζονται" στην Garmin με μερικές επιφυλάξεις που δεν σε αφορούν γιατί δεν θα προφορτώσεις διαδρομές κλπ κλπ κλπ. Στα περισσότερα GPS μπορείς να ορίσεις τι θα φαίνεται στην διαδρομή σου (βενζινάδικα, ΑΤΜ κλπ) και η Garmin έχει μιά λειτουργία όπου σου δείχνει τι έχεις γύρω σου εκεί που σταμάτησες.

Από τα επί πληρωμή για τηλέφωνο, μου άρεσε πολύ το το route66 το οποίο το δοκίμασα ένα μήνα που είχε δωρεάν και δούλευε ωραία αλλά δεν είχε αυτό το κάτι "σούπερ" να πω ότι θέλω να το αγοράσω. Αυτό που θέλεις όμως, το κάνει καλά. http://www.66.com/GR/archiki-selida/ Από ότι είδα, η Ευρώπη έχει ένα 20ρικάκι, καθόλου άσχημα.
Ωραία εφαρμογή ΑΝ σε βολέψει το γραφικό περιβάλλον και η αναζήτηση είναι και το Sygic το οποίο έχει και προσφορά Ευρώπη και Ρωσία με ένα 20ρικάκι. http://eshop.sygic.com/en/android:buy-now
Πρέπει να συνυπολογίσεις στο ζήτημα "πλοήγηση από το τηλέφωνο" ότι τα γαμ.... εμ... εννοώ υπέροχα smartphones με ελάχιστες εξαιρέσεις έχουν μπαταρία που κρατάει λίγες ώρες με χρήση gps το οποίο σημαίνει πως ή το έχεις σε φόρτιση αν θέλεις συνεχή πλοήγηση ή κινδυνεύεις να χρειαστείς κάτι και να μείνεις από μπαταρία... Αν συζητάμε το "είμαι κάπου και απλά θέλω να δω τι, που, έτσι για 2-3 λεπτά και μετά το κλείνω πάλι" τότε νο πρόμπλεμ.


Το ζήτημα λοιπόν, για να κάνεις την δουλειά σου φτηνά (αν δεν έχεις smartphone).
Παίρνεις ένα φετινό μοντέλο της Garmin στα χεράκια σου σε κάποιο Κωτσόβολο, media markt, οτιδήποτε μεγάλο μαγαζί έχετε εκείθε και προσπαθείς να το δουλέψεις χωρίς βοήθεια εξωτερική. Αν τα καταφέρεις, είναι για 'σένα... Μόνο αν ψωνίσεις τελικά από ίντερνετ πρόσεξε γιατί έχει δύο εκδόσεις χαρτών συνήθως, η μία είναι μόνο ελλάδα και η άλλη (πιο ακριβή) ελλάδα/ευρώπη και φαντάζομαι ότι αφού βγαίνεις εξωτερικό το θέλεις και για εκεί. Επίσης να πάρεις έκδοση LMT (υποστήριξη χαρτών εφ'όρου ζωής της συσκευής, δηλαδή για καμμιά 4ετία περίπου με τα σημερινά δεδομένα).

amyroukai
30/03/2015, 10:22
Γιώργη, πάρε ένα ταμπλετακι όπως αυτό (http://www.skroutz.gr/s/5036738/Asus-MeMo-Pad-7-ME176CX-16GB.html) και έλα από εδώ να το φορτώσουμε το HERE της νοκια. Κάνεις την δουλειά σου και σου μένει το ταμπλετακι για σερφαρισμα.Σε τηλέφωνο δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά.


Εφόσον υπάρχει δωρεάν και νόμιμα το here σε φορητές συσκευές (win, android, ios) υπάρχει λόγος να συζητάμε για άλλα? :P

Παίδες το here το έχω στο τηλέφωνο. Στην πλοήγηση είναι καλό και οι χάρτες ωραίοι και πλήρεις αλλά POIs στη διαδρομή δεν έχω καταλάβει πόθεν ρυθμίζονται. Επίσης δεν έχει υποστήριξη για διασταύρωση όπως λέει και ο Τόλης είναι χρήσιμο μερικές φορές και στο offline που ειδικά στο εξωτερικό είναι καίριο για να μην χρεώνεσαι, η αναζήτηση οδού συχνά πυκνά αποτυγχάνει.

7Tolis
30/03/2015, 10:25
Για το don't panic έγραψα πως δεν έχει διασταύρωση. Το here το έχω άλλα δεν το έχω δουλέψει.

DrBig
30/03/2015, 11:07
Βρήκες τη σωστή επειδή ήξερες ποια είναι. Αν δεν ήξερες θα εφτανες αλλού. Η λαμογιά είναι πως δεν είναι δωρεάν μιας και ότι χάρτη χρειαστείς τον πληρώνεις. Παλιότερα πληρωνες και το λογισμικό εκτός των χαρτών . εξάλλου είδα γραμμένο πριν, τη λέξη bkackmart που ισοδυναμεί με λαμογιά μιας και το navigon δεν είναι δωρεάν.

Αφου εχω κατεβασει ολη σχεδον την ευρωπη χωρις να πληρωσω ευρω

7Tolis
30/03/2015, 11:24
Από bkackmart?

DrBig
30/03/2015, 11:47
Από bkackmart?

si senor

7Tolis
30/03/2015, 12:06
Ε γιαυτό τζάμπα. Κανονικά, 45 ευρώ κοστίζει. Δε το εμπιστεύομαι το συγκεκριμένο. Έχω διαβάσει διάφορα, ακόμη και για καμενους επεξεργαστές.

road spirit
30/03/2015, 19:19
Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ερωτω τους γνωριζοντες

Ειμαι εντελως ασχετος απο GPS,Smartphones κτλ,οσα διαβασα εδω μου φαινονται εξωγηινα
και δεν καταλαβα τιποτα.
Γενικως δεν εχω ιδεα απο αυτα,αλλα αναγκαζομαι φετος να παρω gps γιατι θα ειναι απαραιτητο.
Δεν με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχο,ουτε να μου μιλαει η να μου φτιαχνει καφε η δεν ξερω και γω τι αλλο
Με ενδιαφερει να βλεπω σε ποιο δρομο ειμαι και να μου δειχνει τον προορισμο μου οταν του δωσω τα δεδομενα(ουτε αυτο ξερω πως γινεται)..
Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
Για πειτε :)

Δεν υπάρχει στρεητ απάντηση, εξαρτάται τι ακριβώς θες να κάνεις, που και υπο τι συνθήκες.

Το κάθε τι έχει τα + και τα -.

Αν έχεις ήδη σμαρτφον, προκειμένου να μην μπαίνεις σε έξοδα δοκίμασε κάποια εφαρμογή από τις πάρα πολές που υπάρχουν. Κατέβασε αρχικά τη free έκδοση για να δεις αν σου "κάθεται" καλά το user interface (τι σου δείχνει, πως το δείχνει, αν σε βολέυει εκ πρώτης όψεως βρε αδερφέ) και αν σου κάνει, τότε πλέρωκε για την φουλ βέρσιον ώστε να έχεις routing/navigation. Το sygic έιναι σε προσφορά αυτές τις μέρες ένα 20αρικο όπως είπε ο αμιρκουάι.

Αν έχεις σκοπό offroad περιπλανήσεις και χρήση υπό βροχή, και όλη μέρα μακριά απο πολιτισμό, πας αναγκαστικά σε dedicated gps για χίλιους δυο λόγους.

faraway
30/03/2015, 19:46
Με sygic μην περιμένει κανείς να κάνει import σε σοβαρή διαδρομή ,
εκτός αν θα περνάει διαδρομές σε στυλ Αθήνα - Θεσσαλονίκη από εθνική οδό .

akis_trevor
30/03/2015, 22:35
Το sygic παντως(σπασμενο) με εβγαλε απο χασιμο οταν σε διασταυρωση απο καρπενησι προς τρικαλα ειχε κλεισει δρομος και το gps μου τον επαιζε.

7Tolis
30/03/2015, 22:58
Θα είμαι σαφής.Σαν το Igo δεν υπάρχει κανένα, το οποίο, με λίγο ευκολο ψάξιμο, το βρίσκεις και σπασμένο και με άπειρη υποστήριξη απο Έλληνα moder.Δοκιμασμένο καθημερινά επι 4 plus χρόνια και όχι για βόλτες, αλλα για γκάζια.

teogtp
30/03/2015, 23:11
Ρε τολη ποια η διαφορα GPS βολτας απο GPS γκαζιου;:confused:

7Tolis
30/03/2015, 23:19
Ρε τολη ποια η διαφορα GPS βολτας απο GPS γκαζιου;:confused:

Βόλτα= Ας πάω να κάψω βενζίνη μεχρι έκει που θα βρω την Κικίτσα,να την πάρω, να πάμε εκεί που δεν ξέρω πως να πάω οπότε θα βάλω το gps και όπως πάει ξερω γω.

Γκάζι= όδος τάδε στον τάδε Δήμο,αριθμός τάδε ,φωτιά σε σπίτι ,εμπλέκονται παιδάκια,τροχαίο εμπλέκονται παιδάκια κτλ.

Στην πρώτη περίπτωση,συνήθως έχεις χρόνο για τρέφφεν οπότε και να σε κρεμάσει το μηχάνημα ή ο χάρτης δε τρέχει και τίποτα θα την βρεις την άκρη,ενω,στη δευτερη περίπτωση,δεν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου οπότε πρέπει ο εξοπλισμός σου να είναι απίκο.

Άρα έχουμε τρέφφεν vs τρέχεν.

sek
31/03/2015, 02:59
Δεν υπάρχει στρεητ απάντηση, εξαρτάται τι ακριβώς θες να κάνεις, που και υπο τι συνθήκες.

Το κάθε τι έχει τα + και τα -.

Αν έχεις ήδη σμαρτφον, προκειμένου να μην μπαίνεις σε έξοδα δοκίμασε κάποια εφαρμογή από τις πάρα πολές που υπάρχουν. Κατέβασε αρχικά τη free έκδοση για να δεις αν σου "κάθεται" καλά το user interface (τι σου δείχνει, πως το δείχνει, αν σε βολέυει εκ πρώτης όψεως βρε αδερφέ) και αν σου κάνει, τότε πλέρωκε για την φουλ βέρσιον ώστε να έχεις routing/navigation. Το sygic έιναι σε προσφορά αυτές τις μέρες ένα 20αρικο όπως είπε ο αμιρκουάι.

Αν έχεις σκοπό offroad περιπλανήσεις και χρήση υπό βροχή, και όλη μέρα μακριά απο πολιτισμό, πας αναγκαστικά σε dedicated gps για χίλιους δυο λόγους.

+1 σε όλα.
Από εφαρμογές έχω δοκιμάσει το navigon, το sygic και το view ranger, προτείνω το sygic. Έχω το Garmin zumo 220 και είναι αρκετά καλό στην πλοήγηση, έχει εύχρηστη εφαρμογή για pc/mac και μπορείς να περάσεις και custom χάρτες, διαδρομές και pois.

taisteal
31/03/2015, 06:20
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Δεν εχω καμμια σχεση με android κινητα και smartphones,και δεν ξερω και να τα χειριζομαι.
Οποτε αναγκαστικα παω σε gps ακριβο υποθετω.
Και που θα απευθυνθω για αναλυτικες πληροφοριες;;
Σε οποιοδηποτε μαγαζι που πουλαει gps;;

7Tolis
31/03/2015, 06:59
Πατρίδα αυτό κάνε. Δες ποιο interface σου αρέσει και πάρε το igo.

freco
31/03/2015, 08:26
Έχει κανείς υπ' όψιν ποιο (σύγχρονο) πρόγραμμα για Android διαβάζει τους χάρτες της Ανάβασης και νυν Anadigit (Anavasi-Digital); Με ενδιαφέρει ώστε να μπορεί να ανοίγει gpx/kml αρχεία. Παλιότερα είχα το GarminXT αλλά πλέον φαντάζει σαν τις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις.
Δοκίμασα το Toponavigator (https://play.google.com/store/apps/details?id=anadigit.toponavigator.maps) αλλά σκάει όταν πάω να ανοίξω τέτοια αρχεία συν ότι μου φαίνεται δύσχρηστο.
Η πλοήγηση on road δεν με ενδιαφέρει. Έχω google maps, Sygic κλπ.
Any ideas???

road spirit
31/03/2015, 11:53
Έχει κανείς υπ' όψιν ποιο (σύγχρονο) πρόγραμμα για Android διαβάζει τους χάρτες της Ανάβασης και νυν Anadigit (Anavasi-Digital); Με ενδιαφέρει ώστε να μπορεί να ανοίγει gpx/kml αρχεία. Παλιότερα είχα το GarminXT αλλά πλέον φαντάζει σαν τις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις.
Δοκίμασα το Toponavigator (https://play.google.com/store/apps/details?id=anadigit.toponavigator.maps) αλλά σκάει όταν πάω να ανοίξω τέτοια αρχεία συν ότι μου φαίνεται δύσχρηστο.
Η πλοήγηση on road δεν με ενδιαφέρει. Έχω google maps, Sygic κλπ.
Any ideas???

Ειναι δυο διαφορετικά πράγματα: ο χάρτης και το gpx/kml αρχείο.
Ο χάρτης της ανάβασης (και κάθε χάρτης) που μπαίνει σε συσκευή γκάρμιν είναι αρχείο *.img
Tα αρχεία gpx/kml δεν εμπεριέχουν χάρτες, αλλά δεδομένα ιχνών (trakcs), διαδρομών (routes), σημείων (waypoints) κλπ....

Υπάρχουν εφαρμογες με τις οποίες μπορείς να προβάλεις δεδομένα αρχειων gpx σε πχ google maps. Μια τέτοια είναι η gpx viewer (android)
Επίσης, έχω διαβάσει ότι με την εφαρμογή oruxmaps μπορείς να ανοίξεις χάρτες *.img σε άντροιντ. (ένα λινκ : http://www.adventureridingnz.co.nz/gps-tracks-rides/using-garmin-gps-maps-on-an-android-device-for-free/ )

Δεν έχω δοκιμάσει τπτ απο τα παραπάνω, και δεν ξέρω στην πράξη. Από διάβασμα μόνο ...

:wave2:

freco
31/03/2015, 14:00
Ειναι δυο διαφορετικά πράγματα: ο χάρτης και το gpx/kml αρχείο.
Ο χάρτης της ανάβασης (και κάθε χάρτης) που μπαίνει σε συσκευή γκάρμιν είναι αρχείο *.img
Tα αρχεία gpx/kml δεν εμπεριέχουν χάρτες, αλλά δεδομένα ιχνών (trakcs), διαδρομών (routes), σημείων (waypoints) κλπ....

I know.


Υπάρχουν εφαρμογες με τις οποίες μπορείς να προβάλεις δεδομένα αρχειων gpx σε πχ google maps. Μια τέτοια είναι η gpx viewer (android)

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά απ' ότι θυμάμαι δεν μου έκανε. Θα το ξαναδοκιμάσω.


Επίσης, έχω διαβάσει ότι με την εφαρμογή oruxmaps μπορείς να ανοίξεις χάρτες *.img σε άντροιντ. (ένα λινκ : http://www.adventureridingnz.co.nz/gps-tracks-rides/using-garmin-gps-maps-on-an-android-device-for-free/ )

Δεν έχω δοκιμάσει τπτ απο τα παραπάνω, και δεν ξέρω στην πράξη. Από διάβασμα μόνο ...

:wave2:

Επιβεβαιώνω τα παραπάνω. Ανοίγουν κανονικά και τα GPX και ο χάρτης της Anadigit. Η πρώτη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για καλό πρόγραμμα και πρέπει να κάνει δουλειά. Μένει να δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες.

Ευχαριστώ πολύ.

George_Sp
31/03/2015, 22:47
Αν και το χω γράψει και σε άλλο θέμα το γράφω και εδώ.
Sygic Aura version 15.0.9 πλέον ότι καλύτερο χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια με χάρτες Navtec 2014.09
Δοκίμασα για λίγο καιρό Navigon, Garmin και δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από τη σταθερότητα και τις επιλογές που παρέχονται.
Η κοινότητα του Sygic ειδικά η ελληνική είναι αρκετά δυνατή και ενημερωμένη συνεχώς με POIS (points of interest) για βενζινάδικα, φαρμακεία, νοσοκομεία ακόμα και αλυσίδες εστίασης και καφέ. Κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας αλλά και σημεία με φορητά ραντάρ που ενημερωνόνται σε μηνιαία ή και εβδομαδιαία βάση.

Για όποιον θέλει να του λύσω περισσότερες "απορίες" μέσω προσωπικού μηνύματος. :)

George_Sp
31/03/2015, 23:03
Άμα γουστάρετε να περνά και πιο ευχάριστα η ώρα στο δρόμο μπορείτε να παίξετε και λίγο Pacman στο google maps. Απλά πατάμε στο εικονίδιο κάτω αριστερά με το σηματάκι του Pacman και go :lol:

https://www.google.gr/maps

giwrgos2012
01/04/2015, 00:09
παντως με την καινουρια εκδοση το sygic δεν μπορει να κανει import μια διαδρομη που σχεδιασες στον υπολογιστη οπως εκανες με την παλια εκδοση και που με αυτον τον τροπο ειχα βαλει ολες τις διαδρομες τις περσινης βολτας. Και απο οτι βλεπω σχεδον κανενα προγραμμα δεν κανει import

amyroukai
01/04/2015, 00:38
Το ndrive μπορουσε (δεν ξερω αν ακομα το εχει).

Αλλιως σε kml το orux παιρνει διαδρομες.

sek
01/04/2015, 01:40
Έχει apps που μπορούν να κάνουν import στο sygic, πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.rupimanager.rupimanager.demo&hl=en

aristidis540
01/04/2015, 05:18
το sygic δυστυχώς δεν εχει χωματόδρομους (εαν επερνε κανένα καλύτερο χάρτη θα ήταν καλα).
υπάρχει ενα πρόγραμμα χωρίς ίντερνετ για android που έχει χωματόδρομους.(όποιος θέλει να δοκιμάσει,πμ)

giwrgos2012
01/04/2015, 09:01
TO ORUX απο ότι βλέπω φορτώνει διαδρομές, αλλά με τους χάρτες δεν έβγαλα άκρη το ndrive δεν έχει επιλογή να το δοκιμάσεις από ότι είδα, μόνο να το αγορασεις

amyroukai
01/04/2015, 09:40
Τους χαρτες χειροκινητο κατεβασμα και τοποθετηση στο σχετικο φακελο για το orux.

akis_trevor
09/10/2015, 15:50
κοριτσια,χαζευωντας στους χαρτες τις μισελεν και εχει λεει μια εφαρμογη,τσαμπε, η μισελεν που δουλευει σαν gps.
μηπως την εχει δοκιμασει κανεις;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.viamichelin.android.michelintraffic&hl=en

amyroukai
09/10/2015, 16:19
Χμ... Το via το ήξερα, αυτό όχι.

7Tolis
10/07/2018, 17:47
Έχει βρει κανείς στο sygic v17 πως μπαίνει η διασταύρωση ή το χάλασαν και αυτό;