PDA

View Full Version : ο αϊ Βασίλης πριν λεγόταν.....



RaGe_Raptor
13/12/2014, 22:30
...αϊ Νικόλας και ζούσε στην Τουρκία...

ρε δε Μπάνε καλά τα άτομα... (https://www.youtube.com/watch?v=2Q9R816sgN8&list=PLwmooDpEwEXIaleha2iSjZLIy71sBr6H9&index=1)

328545

vaska
13/12/2014, 22:42
δώρα έφερνε ή μπααα!!

:confused:

amyroukai
13/12/2014, 22:53
O αη βασιλης ερχεται απο την Καισαρεια... που πεφτει αραγε; Ανατολικη... Τουρκια!

Επισης ο αη βασιλης για τους αγγλοαμερικανους (αν κρινω απο τις σχετικες ταινιες) ειναι ο αγιος νικολαος, οποτε εχει βαση η διαφημιση...

RaGe_Raptor
13/12/2014, 22:57
O αη βασιλης ερχεται απο την Καισαρεια... που πεφτει αραγε; Ανατολικη... Τουρκια!

Επισης ο αη βασιλης για τους αγγλοαμερικανους (αν κρινω απο τις σχετικες ταινιες) ειναι ο αγιος νικολαος, οποτε εχει βαση η διαφημιση...

κάνουν τα πάντα για να προωθήσουν τον τουρισμό τους πάντως...εκμεταλλεύονται το παραμικρό...

fkol k4
13/12/2014, 23:35
...αϊ Νικόλας και ζούσε στην Τουρκία...

ρε δε Μπάνε καλά τα άτομα... (https://www.youtube.com/watch?v=2Q9R816sgN8&list=PLwmooDpEwEXIaleha2iSjZLIy71sBr6H9&index=1)

328545

Καλά, εδώ που τα λέμε ως διαφήμιση δεν είναι ανακριβής...

Άγιος Νικόλαος και Άγιος Βασίλης (Santa Claus)
Στη Δύση η γιορτή του αγίου Νικολάου, που λέγεται Santa Claus, συνδέεται με τα Χριστούγεννα και με την ανταλλαγή δώρων που γίνεται τότε. Και στην Ελλάδα ταυτίζεται η μορφή του Άγιου Βασίλη (Santa Claus) που φοράει κόκκινα ρούχα και έχει λευκή γενειάδα με τον άγιο Βασίλειο, στην ουσία όμως ο συμβολισμός αναφέρεται στον άγιο Νικόλαο και περιέχει στοιχεία από παγανιστικές, προχριστιανικές δοξασίες για τον "πατέρα του χιονιού" κτλ.
και
Ο Άγιος Νικόλαος (270 - 6 Δεκεμβρίου 343) είναι άγιος της Ανατολικής Ορθόδοξης, αλλά και της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας. Έζησε τον 4ο αιώνα μ.Χ. στα Μύρα της Λυκίας.
Η Λυκία είναι στη Μικρά Ασία η οποία είναι πλέον Τουρκία, οπότε η διαφήμιση ιστορικά στέκει.

Το παράδοξο της υπόθεσης είναι πως

ενώ το σποτ απευθύνεται στον δυτικό κόσμο, χρησιμοποιεί θρησκευτικές εικόνες της ανατολικής Χριστιανικής εκκλησίας (με την έννοια του ότι ο συνήθως αδιάφορος γι αυτά δυτικός έτσι κι αλλιώς δεν δίνει δεκάρα για το αν υπάρχουν καν εικόνες στο σποτ, ενώ ο τυπικός θρήσκος καθολικός ίσως βρει και ενοχλητικό το ότι χρησιμοποιείται εικονογραφία της «από κει» πλευράς του σχίσματος)
δεν έχει ακόμη γίνει χαμός για το σποτ μέσα στην ίδια την Τουρκία (υποθέτω θα ήταν πολύ καλή ευκαιρία για πολιτική/θρησκευτική εκμετάλλευση)

amyroukai
13/12/2014, 23:46
κάνουν τα πάντα για να προωθήσουν τον τουρισμό τους πάντως...εκμεταλλεύονται το παραμικρό...

Πολυτιμο μαθημα. Και υποδομες μια χαρα και εξυπηρετηση και τιμες. ;)

DrEvil
14/12/2014, 01:15
Πολυτιμο μαθημα. Και υποδομες μια χαρα και εξυπηρετηση και τιμες. ;)

Λιγο με την τιμη της βενζινης το χαλανε, αλλα θα το καταπιω κι αυτο :D

taisteal
14/12/2014, 01:19
Μας χαλασε το παραμυθι..
Ειναι ατιμωτικο εις βαρος του Αγιου Βασιλη!!!!
Στην πυρα οι βλασφημοι!!!!!




ΟΥΓΚ








:a09:

Ζεύκας
14/12/2014, 01:27
Πίπες λένε οι Τούρκοι.

Ο Σάντα Κλάους είναι καθαρά δυτικοευρωπαϊκό έθιμο απλά είναι ο Άγιος Νικόλαος των γερμανοσκανδιναβών. Καμία σχέση με τον Νικόλαο από τα Μύρα που λένε οι Τούρκοι.

Οι ορθόδοξοι έχουν τον Μέγα Βασίλειο της Καισαρείας.

Eversman
14/12/2014, 08:59
H (δική μου) αλήθεια είναι, ότι όπως και να τον λένε ή από πού κατάγεται, η περίοδος αυτή είναι η πιο πολυέξοδη της χρονιάς. Εμπορευματοποίηση και όλα στο κόκκινο. Κόκκινες στολές, κόκκινα στολίδια, κόκκινα περιτυλίγματα, κόκκινα εσώρουχα κ.ο.κ. Και αφού κατάγεται από την γείτονα ... άει σιχτίρ επιτέλους, μπορούμε και χωρίς τον αναψυκτικοαγιοβασίλη :D

McGyver
14/12/2014, 09:10
Ραδιόφωνο ακούτε καθόλου;

MG-KTiNoS
14/12/2014, 09:45
Έχει γίνει πια χόμπι, με την κάθε μαλακία που βγάζει ο ένας ή ο άλλος η Ελλάδα να σκίζει και να ξανασκίζει τα ρούχα της...
Λοιπόν ξέρετε κάτι?
ΣΤΑ @@ μου και ο Αγ Βασίλης και ο Σάντα Κλάους...
Στο κάτω κάτω όταν ήμουν μικρός ΜΠΟΡΕΙ να είχε πλάκα γιατί τα παιδάκια έπαιρναν
ΕΝΑ δώρο κι έκαναν πρωτοχρονιά.
Στην πορεία όλα αυτά άλλαξαν.
Τα κάλαντα τα λένε ένα κάρο άσχετοι (που έχουν ανάγκη, δεν λέω. αλλά παραμένουν άσχετοι) γιατί που να στείλεις το παιδάκι να βαράει κουδούνια...
Όταν ανοίγεις ράδιο ακούς για τα τζάμπο (έλεος) και η αγάπη και η ειρήνη είναι άντε μέχρι να ρίξεις ένα μπ.... σε καμια ξεχασμένη γκόμενα.
Καμία σχέση η πρωτοχρονιά που γιόρταζα παιδί μ αυτή τη μαλακία
Τέσπα οι ΤΟύρκοι είναι οχτροί, οι Βούγλαροι, είναι οχτροί, οι Μακεδόνες γιαλαντζί οχτροί, οι ΑΛβανοί οχτροί, γιa όλα φταιν οι άλλοι και όλα εδώ γεννήθηκαν.
Όποιος δεν συμφωνεί είναι ανθέλληνας και πρέπει αν φύγει από δω να πάει στην Αλβανία...
:uplate:

υγ
στα @@ μου και ο Τουρισμός στην ΤΟυρκία.
Πήγα στην Πόλη και τα είδα, μια από τα ίδια με μπόλικη
ως τεράστια υποκρισία ευγένειας.
Λαμόγια πρώτης γραμμής

panavour
14/12/2014, 10:06
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE %AF%CE%B1%CF%82


Για μας τους ορθοδοξους ειναι ΑΥΤΟΣ

el_hymador
14/12/2014, 10:52
δώρα έφερνε ή μπααα!!

:confused:


Aπό την τουρκία ήτανε, τίποτα σιροπιαστά θα έφερνε.

AUFGEBRACHT
14/12/2014, 12:05
δώρα έφερνε ή μπααα!!

:confused:


Όχι δώρα, ΠΕΣΚΕΣΙΑ!!! Στην Τουρκία είπαμε ζούσε...

panavour
14/12/2014, 12:14
Όχι δώρα, ΠΕΣΚΕΣΙΑ!!! Στην Τουρκία είπαμε ζούσε...

δεν υπηρχε τοτε Τουρκια

pipe_smoker
14/12/2014, 12:27
Εγώ ξέρω ότι παιδάκι όταν πήγαινα αγγλικά και μας μάθανε τον "Santa Claus" είχα πει στη δασκάλα ότι με λίγο αναγραμματισμό και πειραγματάκι γίνεται "Satan Claws".

Αυτή έμεινε και με κοίταγε, τα άλλα παιδάκια τη ρώταγαν τί σημαίνει αυτό που είπα, τους είπε, βάλανε τα κλάμματα και βλέπανε εφιάλτες και φοβόντουσαν μην έρθει ο Άι Βασίλης στον ύπνο τους και τα γραπώσει:tooth:

Εγώ τα φταίω μετά:smokin:

Joyrider
14/12/2014, 12:43
Εγώ ξέρω ότι παιδάκι όταν πήγαινα αγγλικά και μας μάθανε τον "Santa Claus" είχα πει στη δασκάλα ότι με λίγο αναγραμματισμό και πειραγματάκι γίνεται "Satan Claws".

Αυτή έμεινε και με κοίταγε, τα άλλα παιδάκια τη ρώταγαν τί σημαίνει αυτό που είπα, τους είπε, βάλανε τα κλάμματα και βλέπανε εφιάλτες και φοβόντουσαν μην έρθει ο Άι Βασίλης στον ύπνο τους και τα γραπώσει:tooth:

Εγώ τα φταίω μετά:smokin:
Καλά εσύ το απογείωσες :lol:

Εγώ θυμάμαι ότι κάτι με ενοχλούσε και δεν ήξερα γιατί αλλά αργότερα έγινε προφανές.
Ξέρει ο μπάρμπας που μένω αν είμαι καλός ή κακός όλο το χρόνο, φτιάχνει λίστες με παιδάκια, μπουκάρει από την καμινάδα και ξέρει αν κοιμάμαι ή όχι; :uplate: Μπρρ.

pipe_smoker
14/12/2014, 13:08
Καλά εσύ το απογείωσες :lol:

Εγώ θυμάμαι ότι κάτι με ενοχλούσε και δεν ήξερα γιατί αλλά αργότερα έγινε προφανές.
Ξέρει ο μπάρμπας που μένω αν είμαι καλός ή κακός όλο το χρόνο, φτιάχνει λίστες με παιδάκια, μπουκάρει από την καμινάδα και ξέρει αν κοιμάμαι ή όχι; :uplate: Μπρρ.

Γ@μησέ τα.
Παιδιά κουμπιά να σου πετύχουν:lol:

Αυτά να βλέπετε και να το σκέφτεστε ξανά και ξανά.
Μην κάνετε κανά κουτσούβελο και σας βγει ψυχανώμαλο σα μερικούς από μας εδώ μέσα:bawl:

RaGe_Raptor
14/12/2014, 13:13
Ρε μη μένετε στον Άι Βασίλη... Εκμεταλλεύονται κάθε τι πιθανό,κάνουν έναν αχταρμά στην πορεία και μας τον πασάρουν... Ανακρίβειες και ιστορικά ψεύδη στο βωμό του κέρδους..

bulmont
14/12/2014, 16:54
H καλύτερη άποψη για τον αγιοβασίλη :

https://www.youtube.com/watch?v=zUuW487eNYE

PetranGR
14/12/2014, 19:14
Ραδιόφωνο ακούτε καθόλου;

γιατί τι έγινε στο ραδιόφωνο για πες;

nikos_abel
14/12/2014, 20:36
Άσπρο κόκκινο.....κόκα κόλα......

Joyrider
14/12/2014, 20:49
Κοίτα να δεις πόσα αγάλματα αλλάξανε οι απίθανοι :lol:
http://www.stnicholascenter.org/pages/demre-statues/

Λίγο η παγκοσμιοποίηση, λίγο η γιορτή υπερκατανάλωσης, έτοιμη η καμπάνια. Σκασίλα μας σου λέει που δεν έχουμε εδώ χριστούγεννα. Καθολικοί θα έρθουν, ορθόδοξοι θα έρθουν, κοκακολιστές θα έρθουν. Λευτάαααααααα.

Άσε που ο ναός είναι χτισμένος και πάνω σε κατεστραμένο ναό της Άρτεμις. Διαδώσται αίλλυνες. :evil:

McGyver
14/12/2014, 21:31
γιατί τι έγινε στο ραδιόφωνο για πες;

Καθημερινά παίζουν διαφημίσεις "Go Turkey", στα ελληνικά φυσικά.
Και το σχετικό portal: http://goturkey.com

Η καμπάνια τους έχει ορίζοντα το 2023 για να γίνει ένας από τους 5 δημοφιλέστερους προορισμούς παγκοσμίως.
Τουλάχιστον αυτό διάβασα στα γρήγορα που κοίταξα online.

Εμείς μάλλον θα συνεχίσουμε να πουλάμε souvlaki και mousaka...