PDA

View Full Version : Θερμαινομενα γκριπ και θερμανση



heloo
15/12/2014, 09:43
Μολις εγκατεστησα θερμενομενα γκριπ τις oxford :
http://oxford-products.com/us/products/Heaterz-Premium-Touring-%252d-Heated-Grips.html
και με προβληματιζει το ποσο θερμανσης που
παραγουν.Εχω διαβασει διαφορα ποστ που
λενε οτι οταν δουλευουν στο φουλ 100%
δεν μπορεις να τα αγγιξεις μετα απο λιγο.
Οταν τα δοκιμαζω σε θερμοκρασια περιβαλλοντος
γυρο στους 2-5 βαθμους απλα τα νιωθω ζεστα προς χλιαρα.
Εχει καποιος τα συγκεκριμενα γριπ να μας πει ποσο ζεστα ειναι?

lykourgi
15/12/2014, 10:13
Εχω διαβασει διαφορα ποστ που
λενε οτι οταν δουλευουν στο φουλ 100%
δεν μπορεις να τα αγγιξεις μετα απο λιγο.


Και τα πίστεψες;

Οτι δηλαδή, δεν μπορείς να αγγίξεις το τιμόνι της μηχανής; Σου φαίνεται λογικό;

Τα θερμαινόμενα γκριπ απλώς ζεσταίνουν. Σκοπός τους είναι να μειώσουν την απώλεια θερμότητας από τα δάχτυλα προς το περιβάλλον.

Κάποια μπορεί να είναι πιο ισχυρά από άλλα, αλλά δεν καίνε κιόλας.

soter3gm
15/12/2014, 13:24
Έχοντας εργοστασιακά grips όπου είναι με δύο σκάλες στ πρώτη κρατάω το τιμόνι μιά χαρά στη δεύτερη πρέπει να έχει πάγο πράγμα που σπάνια βρίσκουμε εν Ελλάδι
Για τα oxford ξέρω πώς δεν χρειάζεται να το βάλεις στο τέρμα γιατί δεν θα μπορείς να τα πιάσεις ξέρω και πως είναι αρκετά αξιόπιστα απο δύο χρήστες

Pan (dvs)
15/12/2014, 14:33
Τα εχω φορεμενα.
Η τριτη σκαλα κανει δουλεια στους 6 βαθμους.Η τεταρτη στους 2-3.Η πεμπτη για κατω απο το μηδεν.
Αν βαλεις την 5 και εχει 6 βαθμους δεν θα το αντεχεις.Αυτο φυσικα εχει να κανει και με το αν εχεις χουφτες και τι ποιοτητας ειναι τα γαντια σου.Το αριστερο θα το νοιωθεις ποιο κρυο γιατι δεν ειναι συνεχεια σε επαφη με το γκριπ,λογω συμπλεκτη.

Ειναι πολυ καλα.

akis_trevor
15/12/2014, 14:35
κι εγω για τα oxford εχω ακουσει μονο καλα σχολια..
ειχα καααποτε τα θερμαινομενα της daytona οπου ειχε 2 σκαλες.στην πιο δυνατη οταν επιαναν την θερμοκρασια τους,νυχτα η πολυ νωρις το πρωι με χειμωνιατικο γαντι,αισθανοσουν πολυ την ζεστη,σε σημειο να σε "καιει" μετα απο λιγα λεπτα.στην χαμηλη απτην αλλη ηταν τοσο χαμηλη που θα την χαρακτηριζα ανεπαισθητη.μπορει δηλαδη να μην το καταλαβαινα κιολας οτι ηταν αναμενα.

heloo
15/12/2014, 15:11
Σημερα παντως που τα φορεσα με 0-1 βαθμους με γαντια,χωρις χουφτες,και στην μεγαλυτερη σκαλα απλα
τα ενοιωθα ζεστα.Τα δοκιμαζω και σε ζεστοτερες θερμοκρασιες αλλα ποτε
δεν πιανουν τοση θερμοκρασια ωστε να "καινε".
Τι μπορει να φταιει αραγε..?

soter3gm
15/12/2014, 16:00
Σημερα παντως που τα φορεσα με 0-1 βαθμους με γαντια,χωρις χουφτες,και στην μεγαλυτερη σκαλα απλα
τα ενοιωθα ζεστα.Τα δοκιμαζω και σε ζεστοτερες θερμοκρασιες αλλα ποτε
δεν πιανουν τοση θερμοκρασια ωστε να "καινε".
Τι μπορει να φταιει αραγε..?
Να έχεις χοντρά γάντια μήπως; η να μην καταλαβαίνεις από κρύο

akis_trevor
15/12/2014, 16:07
Σημερα παντως που τα φορεσα με 0-1 βαθμους με γαντια,χωρις χουφτες,και στην μεγαλυτερη σκαλα απλα
τα ενοιωθα ζεστα.Τα δοκιμαζω και σε ζεστοτερες θερμοκρασιες αλλα ποτε
δεν πιανουν τοση θερμοκρασια ωστε να "καινε".
Τι μπορει να φταιει αραγε..?

φανταζομαι τα αφηνεις μερικα λεπτα ωστε να φτασουν στο φουλ της αποδοσης τους,ετσι;

Pan (dvs)
15/12/2014, 18:26
Εχεις χουφτες η τα χτυπαει ο αερας?

Lioulios
15/12/2014, 19:56
Δεν ξέρω αν βοηθάω , αλλά στα ΟΕΜ της ΚΤΜ από τα poweroarts σε μηχανάκι με χούφτες

Με γάντια ... στην 1η σκάλα απλά λίγο ζεστά , στην 2η είναι ΟΚ και πας με χαρά .
Χωρίς γάντια στην 1η σκάλα είναι ΟΚ και πας με χαρά και στην 2η ...Δεν μπορείς να κρατάς το τιμόνι χαλαρά ...Καίει . Όχι πως παίρνεις φωτιά , αλλά είναι ενοχλητικά ζεστό .

soter3gm
16/12/2014, 06:15
Στο BMW πάντος που δεν έχει χούφτες , στη.πρώτη σκάλα είσαι ανετος στη δεύτερη πρέπει να έχει πάγο για να τη βάλεις μια φορά μου έτυχε στη κατάρα και για πολύ λίγο

Pan (dvs)
16/12/2014, 07:25
Ρε Σωτηρη,δεν συγκρινονται τα προσθετα με τα μανισια.

soter3gm
16/12/2014, 08:24
Ρε Σωτηρη,δεν συγκρινονται τα προσθετα με τα μανισια.

Πολλές φορές τα πρόσθετα τυγχάνει να είναι ποιό καλά διαχειρισιμα λόγο του ότι έχουν περισσότερες σκάλες και έτσι τα κάνεις στα μέτρα σου όχι πως τα μανισια υστερούν .

vaska
16/12/2014, 09:15
ντεμέκ μηχανόβιοι, κάποτε φορούσαμε τζιν μπουφάν τον χειμώνα και από μέσα εφημερίδα για το κρύο (ρωτήστε και τον μπουλμόντ που είναι Γέρος και ξέρει -αν θυμάται- να σας πει) και σήμερα θέλετε θερμαινόμενα γκριπ. Γατάκια.

:p

πυξιδας990
16/12/2014, 10:46
παντως τα μαμισια της ktm ειναι κατι γκουμουτσες και μισες.
+οτι χανεις πολυ την αισθηση στο γκαζι-τι ανοιγεις και τι κλεινεις ρε παιδι μου..
τα oxford τα εχει φιλος σε varadero-ευχαριστημενος ειναι

heloo
16/12/2014, 13:06
Τι να σας πω παιδια,η συνηθης διαδρομη ειναι γυρω στα 10 λεπτα,τι στο καλο
δεν προλαβαινουν να ζεσταθουν σε ενα δεκαλεπτο?Ποτε δεν τα εχω νοιωσει
να ειναι καυτα ή ενοχλητικα ζεστα οπως λετε οτι ειναι τα δικα σας.Αν δεν τα
βαλω στο 100% και τα βαλω στο 75% και κατω σχεδον δεν την καταλαβαινω
την ζεστη..Παντα μιλωντας σε θεμοκρασιες μεταξυ 0-4 βαθμους με λεπτο γαντι
d-dry και χωρις χουφτες.Ταχυτητες το πολυ 60χλμ.

akis_trevor
16/12/2014, 14:29
ντεμέκ μηχανόβιοι, κάποτε φορούσαμε τζιν μπουφάν τον χειμώνα και από μέσα εφημερίδα για το κρύο (ρωτήστε και τον μπουλμόντ που είναι Γέρος και ξέρει -αν θυμάται- να σας πει) και σήμερα θέλετε θερμαινόμενα γκριπ. Γατάκια.

:p

θυμησε μου...στην ετησια-ιουνιο μηνα-δεν τα ειχες αναψει;;;;:D:p:p

vaska
16/12/2014, 16:35
θυμησε μου...στην ετησια-ιουνιο μηνα-δεν τα ειχες αναψει;;;;:D:p:p

Να σου θυμίσω βεβαίως ότι στην ετήσια είχα έρθει με κοντομάνικο και είχα βραχεί μέχρι και το σώβρακο. Ότι μπορούσα να ζεστάνω το ζέστανα φιλαράκι

:bawl:

George_Sp
16/12/2014, 16:48
μερικά που ισχύουν για όλα τα θερμαινόμενα pads της αγοράς από τα φθηνότερα κινέζικα των 15ευρώ μέχρι τα ακριβότερα τύπου oxford.

1) Για καλύτερη απόδοση των pads πρέπει να ντύσετε τα άκρα του τιμονιού με duct tape πριν περάσετε τα pads ωστέ να μεταφέρεται θερμότητα μόνο προς το grip και όχι και προς το μέταλλο του τιμονιού. (προσοχή μην βάλετε πολλές στρώσεις και μετά δεν περνάνε τα grip λόγω μικρότερης διατομής)
2) Αν η απόδοση παρόλαυτά είναι μειωμένη μετράτε με πολύμετρο την αντίσταση και τα amber που έχει το κάθε thermal pad αν είναι η σωστή που αναγράφεται στο εγχειρίδιο. Ανάλογα τις τιμές μπορεί να έχετε κάνει λάθος και στη συνδεσμολογία από την ασφαλειοθήκη ή την μπαταρία, δηλαδή είτε να τα υποτροφοδοτείτε είτε να τα έχετε βάλει σε κύκλωμα που δεν σηκώνει πλήρες φορτίο των pads στη μεγάλη σκάλα.

Pan (dvs)
16/12/2014, 17:35
Τι να σας πω παιδια,η συνηθης διαδρομη ειναι γυρω στα 10 λεπτα,τι στο καλο
δεν προλαβαινουν να ζεσταθουν σε ενα δεκαλεπτο?Ποτε δεν τα εχω νοιωσει
να ειναι καυτα ή ενοχλητικα ζεστα οπως λετε οτι ειναι τα δικα σας.Αν δεν τα
βαλω στο 100% και τα βαλω στο 75% και κατω σχεδον δεν την καταλαβαινω
την ζεστη..Παντα μιλωντας σε θεμοκρασιες μεταξυ 0-4 βαθμους με λεπτο γαντι
d-dry και χωρις χουφτες.Ταχυτητες το πολυ 60χλμ.

Χωρις χουφτες χανουνε το 70% της αποδοσης του.

akis_trevor
16/12/2014, 19:53
Να σου θυμίσω βεβαίως ότι στην ετήσια είχα έρθει με κοντομάνικο και είχα βραχεί μέχρι και το σώβρακο. Ότι μπορούσα να ζεστάνω το ζέστανα φιλαράκι

:bawl:

ενταξει,δεν χρειαζομαστε παραπανω λεπτομερειες..:bawl::bawl:

:p

LOUKILOUK
18/12/2014, 16:44
"Φοράω" τα ίδια θερμαινόμενα στο φέιζερ που έχω στη Σκωτία και με χοντρά γάντια δεν βάζω ποτέ την τελευταία σκάλα (100%), δεν χρειάζετε... ακόμα και σήμερα που μιλάμε...σε 10 λεπτά δεν θα νοιώσεις να καίγεσε...θέλει τον χρόνο του...Μιλάω για βόλτες της τάξης των 60-100 μιλίων (95-160 χλμ) και ταχύτητες συχνά πάνω από τα 70 μίλια...Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και σε σύγκριση με τα "μαμά" θερμαινόμενα του 990 που έχω αφήσει στην Ελλάδα θα έλεγα ότι είναι τουλάχιστον εφάμιλα, αν όχι καλύτερα, λόγω των περισσότερων επιλογων στη θερμοκρασία...
Πολλά πάντως παίζουν ρόλο στην αίσθηση...γάντια, χούφτες, πραγματική θερμοκρασία κ θερμοκρασία που νοιώθουμε, υγρασία, ταχύτητα, χρόνος παραμονής πάνω στη μηχανή και υποκειμενική αντοχή στο κρύο...

Νομίζω ότι είναι από τα ποιο βασικά αξεσουάρ μηχανής αν θέλεις να κυκλοφορείς και τον χειμώμα...με ασφάλεια...