PDA

View Full Version : Honda Hornet 600 2008 Ανάρτηση



lucien
15/12/2014, 10:13
Καλημέρα σας,
Σκέπτομαι να αναβαθμίσω την πίσω ανάρτηση στο Hornet από Cb100r. Ο λόγος τις αλλαγής είναι γιατί η μαμά ανάρτηση του Hornet έχει ως προς τις ρυθμίσεις μόνο προφόρτιση. Οπότε ψάχνω κάποια μαμά από άλλα μηχανάκια καθώς δεν παίζουν φράγκα για Aftermarket.
Γνωρίζει κανείς αν μπαίνει στο Hornet 2008 η πίσω ανάρτηση από cb100r? Ή εναλλακτικά αν μπαίνει από κάποιο άλλο μοντέλο?

mixalhsCr
15/12/2014, 10:25
Καλημέρα σας,
Σκέπτομαι να αναβαθμίσω την πίσω ανάρτηση στο Hornet από Cb100r. Ο λόγος τις αλλαγής είναι γιατί η μαμά ανάρτηση του Hornet έχει ως προς τις ρυθμίσεις μόνο προφόρτιση. Οπότε ψάχνω κάποια μαμά από άλλα μηχανάκια καθώς δεν παίζουν φράγκα για Aftermarket.
Γνωρίζει κανείς αν μπαίνει στο Hornet 2008 η πίσω ανάρτηση από cb100r? Ή εναλλακτικά αν μπαίνει από κάποιο άλλο μοντέλο?

Απο cbf μπαινει , αν θες μπορεις να βρεισ μια απο hornet του 2010 που εχει 2 ρυθμισεις.
Στο car τωρα εχει μια WP στα 340 , τα θεωρω πολλα αλλα δεν μπορεις να βρεις αναρτηση γενικα γιαυτο το μοντελο.
520ευρω εχει η ohlins η απλη με 2 ρυθμισεις που αν θελεις αργοτερα την αναβαθμιζεις σε περισσοτερες.

lucien
15/12/2014, 10:29
thanks for the info...

Αλλά είναι πολλά τα λεφτά για Aftermarket… ξέρω για το μοντέλο του 2010 που έχει δυο ρυθμίσεις , απλά θα με ενδιέφερε από cb100r που είναι πλήρως ρυθμιζόμενες, και αυτό θέλω να μάθω αν έχουν ίδιες διαστάσεις ώστε να κουμπώσει στο hornet..

sapila racing
15/12/2014, 12:46
Εχω το Hornet 900 και καταλαβαίνω το πρόβλημά σου, μια και τα Hormet πασχουν απο αναρτήσεις, ειδικά πίσω οπου δεν έχουν μοχλικό.
Το δικό μου είναι μοντέλο 2005 που είχε και ρύθμιση αποσβεσης επαναφοράς, αλλά και πάλι το άλλαξα με Ohlins απο νωρίς και η διαφορά προς το καλύτερο ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακή. Το Ohlins ημουν τυχερός και βρεθηκε μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και κατασταση.

Θα σου έλεγα κατ αρχήν να ψάξεις να βρείς ενα καλό aftermarket μεταχειρισμένο αμορτισερ για την μοτο σου.
Αν δεν καταφέρεις να βρείς σε εύλογο χρονικό διάστημα, τότε ψάξε για αλλο απο Hornet 600 του 10 που εχιε ρυθμίσεις όπως λες και θα μπεί κουτί.
Το CB1000R (αυτό εννοείς υποθέτω οταν γραφεiς cb100r) δεν εχει πλήρως ρυθμιζόμενο αμορτισέρ, αλλά παρόμοιο με αυτό που είχε το 900 μου, δηλαδή εκτός από προφόρτιση εχει και απόσβεση επαναφοράς.
Θα σου έλεγα λοιπόν αν θες να την βγαλεις φτηνα, να ψαξεις για μεταχειρισμένο αμορτισέρ από το Hornet του 10 που όπως λες εχει δύο ρυθμίσεις. Αυτες προφανώς (δεν το ξερω) θα ειναι προφόρτιση ελατηρίου και απόσβεση επαναφοράς. Αν είναι σχετικά καινούριο, αλλάχτηκε δηλάδή νωρίς και αντικαταστάθηκε με καλύτερο, τότε θα σου δώσει μια σχετική βελτίωση.

sniper
15/12/2014, 12:50
Mάλλον εννοείς cb1000R... θεωρητικά χωράει (αν το δοχείο με το αέριο δεν βρίσκει κάπου) κι έχουν και τα 2 τα μαμά το ίδιο βύθισμα (5 ίντσες).

lucien
15/12/2014, 13:50
Mάλλον εννοείς cb1000R... θεωρητικά χωράει (αν το δοχείο με το αέριο δεν βρίσκει κάπου) κι έχουν και τα 2 τα μαμά το ίδιο βύθισμα (5 ίντσες).

Σωστά το Cb1000r εννοούσα, μας έφυγε ένα μηδενικό...
Το Cb1000r αν δεν κάνω λάθος δεν έχει εξωτερικό δοχείο με αέριο( όπως το cbr).
Βρήκα ότι το 1.000 έχει και αυτό 2 ρυθμίσεις (Single gas-charged HMAS shock with spring preload and rebound damping adjustability; 5.0 inches travel) οπότε ως μία βελτίωση πάω για μεταχειρισμένο από Hornet του 10+ που κουμπώνει (που έχει και αυτό 2 ρυθμίσεις)
Εκτός και αν αυτό που φοράει το 1.000 είναι καλύτερο από το 600…

sapila racing
15/12/2014, 14:07
Σωστά το Cb1000r εννοούσα, μας έφυγε ένα μηδενικό...
Το Cb1000r αν δεν κάνω λάθος δεν έχει εξωτερικό δοχείο με αέριο( όπως το cbr).
Βρήκα ότι το 1.000 έχει και αυτό 2 ρυθμίσεις (Single gas-charged HMAS shock with spring preload and rebound damping adjustability; 5.0 inches travel) οπότε ως μία βελτίωση πάω για μεταχειρισμένο από Hornet του 10+ που κουμπώνει (που έχει και αυτό 2 ρυθμίσεις)
Εκτός και αν αυτό που φοράει το 1.000 είναι καλύτερο από το 600…

Αμφιβάλω για το αν θα είναι καλύτερο... πάντως το 1000 σιγουρα ειναι βαρύτερο οπότε θα εχει αλλες ρυθμίσεις κι ελατήριο.
Απο την εμπειρία που εχω απο το μαμα του 900 μου στο λέω. Το δικό μου έχει και ρυθμιση αποσβεσης επαναφοράς και ξεχωριστό δοχείο αζώτου, και παλι μάπα ηταν.
Το εχω στο ράφι και γελάμε με τους φίλους καμμια φορά. Απλά τους το δίνω να το πιασουν στα χερια τους, ζυγίζει οσο 3-4 Ohlins. :cry:

sniper
15/12/2014, 14:15
Aν δεν έχεις κάποιο σοβαρό προβλημα, ασε αυτο που έχεις κι αν αποφασίσεις να κρατήσεις το μηχανάκι για καιρό, μάζεψε λεφτά και βάλε ένα αφτερμαρκετ.

lucien
15/12/2014, 14:20
Αμφιβάλω για το αν θα είναι καλύτερο... πάντως το 1000 σιγουρα ειναι βαρύτερο οπότε θα εχει αλλες ρυθμίσεις κι ελατήριο.
Απο την εμπειρία που εχω απο το μαμα του 900 μου στο λέω. Το δικό μου έχει και ρυθμιση αποσβεσης επαναφοράς και ξεχωριστό δοχείο αζώτου, και παλι μάπα ηταν.
Το εχω στο ράφι και γελάμε με τους φίλους καμμια φορά. Απλά τους το δίνω να το πιασουν στα χερια τους, ζυγίζει οσο 3-4 Ohlins. :cry:

Σε ευχαριστώ, μου έδωσες και απάντηση στο επόμενο ερώτημά μου να πήγαινα σε ανάρτηση από κανα cbr600f f4, που έχει και δοχείο, αλλά και αυτά μάπα θα είναι και με rebuild πάλι μάπα… και επίσης δεν γνωρίζω αν μπαίνει.
Το όλο ενδιαφέρων για αλλαγή ανάρτησης προσήλθε από αλλαγές που έχουν γίνει σε γυμνά Kawasaki/Suzuki από αντίστοιχα supersport. Αλλά στοHornetακι δεν μπορεί να μπει από κάποιο CBR.
Ξέρω ότι η ανάρτηση από ένα supersport, δεν θα είναι το ίδιο με κάποια aftermarket, απλά ήθελα να επωφεληθώ από τις ρυθμίσεις τους (ss) ώστε να βελτιώσω λίγο την "χαλαρή" αίσθηση που σου δίνει το hornet όταν το ζορίσεις λίγο..

sniper
15/12/2014, 14:38
Σε ευχαριστώ, μου έδωσες και απάντηση στο επόμενο ερώτημά μου να πήγαινα σε ανάρτηση από κανα cbr600f f4, που έχει και δοχείο, αλλά και αυτά μάπα θα είναι και με rebuild πάλι μάπα… και επίσης δεν γνωρίζω αν μπαίνει.
Το όλο ενδιαφέρων για αλλαγή ανάρτησης προσήλθε από αλλαγές που έχουν γίνει σε γυμνά Kawasaki/Suzuki από αντίστοιχα supersport. Αλλά στοHornetακι δεν μπορεί να μπει από κάποιο CBR.
Ξέρω ότι η ανάρτηση από ένα supersport, δεν θα είναι το ίδιο με κάποια aftermarket, απλά ήθελα να επωφεληθώ από τις ρυθμίσεις τους (ss) ώστε να βελτιώσω λίγο την "χαλαρή" αίσθηση που σου δίνει το hornet όταν το ζορίσεις λίγο..

Πρόσεξε.... Αυτό το χαλαρό θα το δεις ακόμα περισσότερο με μια πιο σφιχτή ανάρτηση. Το Χορνετάκι δεν έχει το πλαίσιο ενός cbr αλλά δοκό... Θα το νοιώσεις να στραβώνει σε πολύ ζόρι, οπότε σκέψου αν αυτό που πας να κάνεις θα σε βοηθήσει...

lucien
15/12/2014, 14:46
Πρόσεξε.... Αυτό το χαλαρό θα το δεις ακόμα περισσότερο με μια πιο σφιχτή ανάρτηση. Το Χορνετάκι δεν έχει το πλαίσιο ενός cbr αλλά δοκό... Θα το νοιώσεις να στραβώνει σε πολύ ζόρι, οπότε σκέψου αν αυτό που πας να κάνεις θα σε βοηθήσει...

Σωστό, μια ανάρτηση με την δυνατότητα ρυθμίσεων θα βοηθούσε αρκετά να έρθει το μηχανάκι στα μέτρα του… δεν περιμένω να γίνει άλλο μηχανάκι, απλά να βελτιωθεί… και για αυτόν τον λόγο έψαχνα από άλλα μοντέλα της Honda τα οποία ίσως να είναι συμβατά.

sapila racing
15/12/2014, 15:06
Σε ευχαριστώ, μου έδωσες και απάντηση στο επόμενο ερώτημά μου να πήγαινα σε ανάρτηση από κανα cbr600f f4, που έχει και δοχείο, αλλά και αυτά μάπα θα είναι και με rebuild πάλι μάπα… και επίσης δεν γνωρίζω αν μπαίνει.
Το όλο ενδιαφέρων για αλλαγή ανάρτησης προσήλθε από αλλαγές που έχουν γίνει σε γυμνά Kawasaki/Suzuki από αντίστοιχα supersport. Αλλά στοHornetακι δεν μπορεί να μπει από κάποιο CBR.
Ξέρω ότι η ανάρτηση από ένα supersport, δεν θα είναι το ίδιο με κάποια aftermarket, απλά ήθελα να επωφεληθώ από τις ρυθμίσεις τους (ss) ώστε να βελτιώσω λίγο την "χαλαρή" αίσθηση που σου δίνει το hornet όταν το ζορίσεις λίγο..


Κοιτα να δείς. Μια διαφορά την έχει αν βαλεις αμορτισερ απο αντίστοιχο Hornet αλλά με ρύθμιση απόσβεσης. Το ξερω γιατί πριν παρω το δικό μου είχα καβαλήσει το πρηγούμενο μοντέλο που δεν ειχε ρύθμιση.
Ομως η ρυθμιση αυτη στην ουσία σε βοηθάει να το σφίξεις λίγο ωστε να μην κουνάει άσχημα στο άνοιγμα του γκαζιού, ταυτόχρονα όμως κοπαναει μεσα στην πόλη στις ανωμαλίες. Το μοχλικό που εχουν οι περισσότερες μοτο καλύπτουν σε ενα βαθμό τις ανεπαρεκείς αναρτήσεις, αλλά το Hornet δεν εχει.


Πρόσεξε.... Αυτό το χαλαρό θα το δεις ακόμα περισσότερο με μια πιο σφιχτή ανάρτηση. Το Χορνετάκι δεν έχει το πλαίσιο ενός cbr αλλά δοκό... Θα το νοιώσεις να στραβώνει σε πολύ ζόρι, οπότε σκέψου αν αυτό που πας να κάνεις θα σε βοηθήσει...

Νίκο μια χαρά παει με ενα καλό αμορτισέρ, μόνο σε πίστα φτάνεις στο σημείο να το ζορίσεις τόσο ωστε να σε ενοχλεί ο σκελετός.

sniper
15/12/2014, 15:22
....


Νίκο μια χαρά παει με ενα καλό αμορτισέρ, μόνο σε πίστα φτάνεις στο σημείο να το ζορίσεις τόσο ωστε να σε ενοχλεί ο σκελετός.

Εγώ θυμάμαι μια μέρα που σε Υλίκη και Θεολόγο πρώτα έτριβε το μπροστά κι αργότερα το πισω.... (Χορνετ 600, 2001, μαμα αναρτησεις)

sapila racing
15/12/2014, 15:31
Εγώ θυμάμαι μια μέρα που σε Υλίκη και Θεολόγο πρώτα έτριβε το μπροστά κι αργότερα το πισω.... (Χορνετ 600, 2001, μαμα αναρτησεις)

Το είπες μονος σου!
Δεν εφταιγε το πλαίσιο, εκτός κι αν ήσουν με πολλά και το μαρσπιέ να ξύνει.

Το 900 παντως μεταμορφώθηκε τελείως μονο με ενα μορτισέρ.

πχ Μεγαρα εξοδος Κ πιτς, με μαμα αμορτισερ δεν μπορούσες να επιταχύνεις σχεδόν από τα κουνήματα, με το Ohlins, απλά ανοίγεις το γκάζι και δεν τρεχει τίποτα, ούτε καταλαβαίνει απο το σαμαρι που καραδοκεί πανω στην γραμμή σου ενώ είσαι γερμένος, ενω ταυτόχρονα ειναι και πιο άνετο!
Το ακόμα καλύτερο είναι οτι ενω δεν κουνάει, είναι και πιο άνετο. Με το μαμα το έσφιγγα για να μην κουναει, αλλά μετα έπρεπε να σηκώνομαι γιατί κοπάναγε μεσα στην πόλη άσχημα. Το αλλαξα στα 5000 χλμ το δικό μου!

mixalhsCr
16/12/2014, 11:05
Με τις μαμα αναρτησεις του χορνετ δεν πας πουθενα, εβαλα ohlins και βρηκα αλλο μηχανακι, αλλαζουν τα ορια του, καμια σχεση με πριν.....

lucien
16/12/2014, 11:20
Με τις μαμα αναρτησεις του χορνετ δεν πας πουθενα, εβαλα ohlins και βρηκα αλλο μηχανακι, αλλαζουν τα ορια του, καμια σχεση με πριν.....

Δεν διαφωνώ, απλά αξίζει να δόσεις τόσα λεφτά για ένα μηχανάκι που δεν είναι για να το πάς στα όριά του συνέχεια? Εγώ απλά θέλω να το μαζέψω λίγο να είναι πιο ελεγχόμενο… που όπως βλέπω αυτό μπορεί να γίνει βάζοντας μια μεταχειρισμένη από Hornet 2010+…

mixalhsCr
16/12/2014, 11:35
Το τι αξιζει στην ζωη και τι οχι ειναι μεγαλη κουβεντα και σιγουρα αυτα που αξιζουν δεν ειναι υλικα αγαθα.
Το οτι εχει μια ρυθμιση παραπανω το αμορτισερ απο το μοντελο του 2010 μην περιμενεις οτι ειναι κατι φοβερο. το ιδιο αμορτισερ ειναι με μια ρυθμιση παραπανω.
Το ιδιο μαλακο θα ειναι και γενικα τις ιδιες αντιδρασεις θα εχει οπως αυτο που φορας...

lucien
17/12/2014, 08:30
Το τι αξιζει στην ζωη και τι οχι ειναι μεγαλη κουβεντα και σιγουρα αυτα που αξιζουν δεν ειναι υλικα αγαθα.
Το οτι εχει μια ρυθμιση παραπανω το αμορτισερ απο το μοντελο του 2010 μην περιμενεις οτι ειναι κατι φοβερο. το ιδιο αμορτισερ ειναι με μια ρυθμιση παραπανω.
Το ιδιο μαλακο θα ειναι και γενικα τις ιδιες αντιδρασεις θα εχει οπως αυτο που φορας...

Δεν μίλησα γενικά και αόριστα για το τι αξίζει… συγκεκριμένα έγραφα για το hornet.
Από την μία του 10 είναι η ίδια ανάρτηση, αλλά με μια επιπλέων ρύθμιση. Άλλο μια ρύθμιση και άλλο δυο, όλα αυτά πάντα σε συνάρτηση του κόστους…
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

stefanos
17/12/2014, 08:55
Μόνο και μόνο το γεγονός οτι τα καλά aftermarket αμορτισέρ είναι επισκευάσιμα δικαιολογεί το κόστος.
Και η επιπλέον ασφάλεια και άνεση επείσης.