PDA

View Full Version : μπαταρία, πρόβλημα;



LogOutGoRide
16/12/2014, 08:19
Χθες αποφάσισα να συντηρήσω/φορτίσω την μπαταρία της μηχανής. Το πρωί, όταν την έβαλα μπρος, πήρε με κάποια σχετική δυσκολία, αλλά πήρε με την πρώτη. Έκανα μια βόλτα, βγήκα στον περιφερειακό, το έδωσα και λίγο, όλα καλά. Έκανα αυτό που ήθελα να κάνω, ανέβηκα στην μηχανή και πήρε μπρος την δεύτερη φορά σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Το απόγευμα, την έβγαλα και την σύνδεσα στον φορτιστή. Η μπαταρία είναι yuasa YTZ10S (Japan) και ο φορτιστής optimate 3+. Η ένδειξη desulfate έσβησε αμέσως και το led charge άρχησε να αναβοσβήνει. Για ένα δύο δευτερόλεπτα σταθερά και στην συνέχεια αναβόσβηνε για μερικά ακόμη δευτερόλεπτα. Κάποια στιγμή, αναβόσβηνε μόνιμα. Μετά από ώρες, παρατήρησα πως άναβε μόνιμα το κόκκινο led στο τεστ! Ανά διαστήματα αναβοσβήνει το πράσινο τεστ και μετά μένει μόνιμα το κόκκινο στο τεστ. Αυτό επαναλαμβάνεται τις τελευταίες 8-9 ώρες περίπου. Το πολύμετρο που έχω, δεν δείχνει με ακρίβεια το τι γίνεται. Έχω μια ένδειξη που παίζει μεταξύ των 12 και 13V.
Τι συμβαίνει; Η μπαταρία τα έφτυσε; Είναι δυνατόν; Δεν κρατάει τάση πάνω από 12.4V που σημαίνει τέλος;;;

Edit: αυτήν την στιγμή και ενώ το τεστ led παραμένει κόκκινο, η ένδειξη στο πολύμετρο είναι σταθερή στα 14V. Έχει καμία σημασία αυτό;

lykourgi
16/12/2014, 11:05
Το φυλλάδιο οδηγιών του φορτιστή το έχεις; Εκεί ερμηνεύονται όλες οι ενδείξεις.

Αν δεν το έχεις, http://www.optimate.co.uk/Optimate%203+%20Instructions.pdf

LogOutGoRide
16/12/2014, 11:29
Το έχω. Το βήμα 6 είναι το μπέρδεμα.

lykourgi
16/12/2014, 12:41
Οπως τα περιγράφεις (μπαταρία εκτός μηχανής) εμπίπτεις στην παρακάτω παράγραφο της σελ.4 :


NOTE ON RED LED INDICATION #6:

If the above test on a battery removed from the vehicle results in a red LED indication, you are advised to take the battery to a professional service workshop equipped with a BatteryMate™ motorcycle battery tester-charger ( www.batterymate.com (http://www.batterymate.com) ) or a TestMate™ digital battery tester (www.testmate.com (http://www.testmate.com)), for a more thorough investigation. The red LED means that after being charged the battery’s voltage is not being sustained or that despite recovery attempts the battery was irrecoverable. This may be due to a defect in the battery itself, such as a short-circuited cell or total sulphation

OldMan
16/12/2014, 14:57
Ο φορτιστής σου λέει ότι η μπαταρία δεν φορτίζεται (ανεβαζει ταση αλλά δεν κραταει φορτίο) ενω το μηχανάκι σου σου λέει να τον χαίρεσαι τον πανεξυπνο φορτιστή σου...;)

Εξαιρουμενης της - μαλλον απίθανης - περίπτωσης να βραχυκύκλωσε η μπαταρία σου μετα την βόλτα (θα σου γονατιζε όλο το κύκλωμα της μηχανης) μας μενει η περίπτωση της ολικής θεϊκωσης, η οποία και προφανώς δεν ισχύει γιατί τότε το μηχανακι δεν θα επερνε μπροστα μετα την βόλτα..

LogOutGoRide
16/12/2014, 15:13
Ο φορτιστής σου λέει ότι η μπαταρία δεν φορτίζεται (ανεβαζει ταση αλλά δεν κραταει φορτίο) ενω το μηχανάκι σου σου λέει να τον χαίρεσαι τον πανεξυπνο φορτιστή σου...;)

Εξαιρουμενης της - μαλλον απίθανης - περίπτωσης να βραχυκύκλωσε η μπαταρία σου μετα την βόλτα (θα σου γονατιζε όλο το κύκλωμα της μηχανης) μας μενει η περίπτωση της ολικής θεϊκωσης, η οποία και προφανώς δεν ισχύει γιατί τότε το μηχανακι δεν θα επερνε μπροστα μετα την βόλτα..

Στο πρώτο μου μήνυμα, έκανα ένα λάθος που δεν νομίζω να αλλάζει και πολύ τα πράγματα. Έγραψα " Έκανα αυτό που ήθελα να κάνω, ανέβηκα στην μηχανή και πήρε μπρος την δεύτερη φορά σαν να μην συμβαίνει τίποτα", ενώ ήθελα να πω πως πήρε μπροστά αμέσως για δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα.
Στο διαταύτα, γέννησε η αγελάδα μας και εκτός από μπαταρία χρειάζομαι και φορτιστή; Ελπίζω να μην χρειάζεται και νέο cbr.
Έχει νόημα να την πάω αύριο σε έναν ηλεκτρολόγο;
Στην διάρκεια του τεστ, ενώ αναβοσβήνει το πράσινο τεστ led, το πολύμετρο δείχνει 13V και στιγμιαία 12V και μετά πάλι 13V. Προφανώς βλέπει κάποια στιγμή τάση κάτω από 12.4V και γιαυτό μένει στο τέλος αναμμένο το κόκκινο led. Δυστυχώς δεν έχει μεγαλύτερη ακρίβεια να βλέπω πχ 12.8V ή 12.1V κλπ

OldMan
16/12/2014, 15:25
Δοκίμασε μετα από μια σύντομη βόλτα να δεις αν ξαναπαρει άνετα μπροστα..

Αν ναι, ειναι στην διακριτική σου ευχέρεια το τι να κανεις με τον φορτιστή σου..

LogOutGoRide
17/12/2014, 14:17
http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/Μπαταρία_μοτοσυκλετών_HAIJIU_Τεχνολογίας_Λιθίου_HJTX12L_-_FP_-_S_12V_10AH_-_190_CCA_EN_εκκίνησης

Να την προτιμήσω; ναι ή όχι, για ποιόν λόγο;

Υπάρχει και αυτή, αλλά έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό όταν έμαθα την τιμή.

http://voltvic.gr/index.php/products-solutions/super-b/products/item/107-superb5200

lykourgi
17/12/2014, 15:56
http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/Μπαταρία_μοτοσυκλετών_HAIJIU_Τεχνολογίας_Λιθίου_HJTX12L_-_FP_-_S_12V_10AH_-_190_CCA_EN_εκκίνησης

Να την προτιμήσω; ναι ή όχι, για ποιόν λόγο;

Υπάρχει και αυτή, αλλά έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό όταν έμαθα την τιμή.

http://voltvic.gr/index.php/products-solutions/super-b/products/item/107-superb5200


Για τις ίδιες τις μπαταρίες δεν έχω άποψη, αλλά αν βάλεις κάποια από αυτές, δεν θα "αχρηστεύσεις" τον φορτιστή που έχεις; Δεν κάνει για μπαταρίες λιθίου.

LogOutGoRide
17/12/2014, 16:12
προφανώς, αλλά αν είναι να κερδίσω κάπου αλλού; αυτό ρωτάω. Συμφέρει ή όχι;
Η μαμά YUASA, "έπεσε" στα 190 ευρώ!!!

amyroukai
17/12/2014, 17:31
Μια HAIJIU τζελ, του πενηντάρικου, έζησε στο φέιζερ πάνω από τέσσερα χρόνια, πεντ'έξι πλήρεις εκφορτίσεις από αφηρημάδα, χειμώνες με μείον τα βράδια στην ύπαιθρο και περίπου εκατό χιλιάδες χιλιόμετρα. Οπότε σαν μάρκα δεν την ήξερα, αλλά την εμπιστεύομαι πλέον ;)
Το γιατί να δώσεις τόσα λεφτά για λιθίου... Εν το πιάνω.


εδιτ. αν θέλεις, πες πόσο είχε η περτικαλί.

LogOutGoRide
17/12/2014, 17:39
Η περτικαλί 278€ με τρία χρόνια εγγύηση, αλλά λέει πάει για δέκα χρόνια άνετα.
Το σκεπτικό είναι κυρίως η τιμή σε σχέση με την Yuasa της μάνας Honda και τα 190€ που "έπεσε" μαζί με το σαγόνι μου σήμερα το πρωί. Αν είναι να δώσω τόσα, δεν παίρνω μια τέτοια; Είναι και ελαφριά.
Ή μια να την γεμίσω εγώ, να την σφραγίσω και βλέπουμε;

amyroukai
17/12/2014, 17:49
Ή μιά ίδιου τύπου φτηνότερη και να κάνεις τα ρέστα βόλτες...

toyar
17/12/2014, 18:07
εγω εχω βγαλει το συμπερασμα οτι αξιζει να δωσεις καλα λεφτα για φορτιστη και λιγα για μπαταρια και να την φορτιζεις -συντηρεις συχνα
την φορτιζω πληρως συχνα
ειδικα αν μεινει ακινητη για πανω απο 3-4 μερες με κρυο δεν μιζαρω αν δεν την φορτιζω
ετσι δεν την αφηνω ποτε να γονατισει

LogOutGoRide
17/12/2014, 18:25
Γιάννη και toyar ευχαριστώ πολύ, όπως και τα αλλά παιδιά φυσικά.

killbill
17/12/2014, 18:25
Παρε μια HAIJIU απλή όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, και θα την βγάλεις μια χαρά, εμένα μου πήγε 45 ευρώ, δεν βλέπω το λόγο να δώσεις τόσα λεφτά για λιθίου "Κίνα".
Αν θές να τα σκάσεις πάρε Yuasa Japan.
Ούτως η αλλιώς η μπαταρία αν συντηρέιται, και δουλέυει θα κρατήσει μια χαρά. Εγω της χαλάω απο ακινησία, ετσι το 140αρι που πλήρωνα για Yuasa Japan πήγαινε άχρηστο.

LogOutGoRide
17/12/2014, 18:28
Ευχαριστώ φίλος, να είσαι καλά. Τεστάρω και τον optimate που έχω και αύριο το πρωί θα ξέρω τι παίζει.

LogOutGoRide
18/12/2014, 12:20
Ο φορτιστής είναι εντάξει, άρα πάμε για μπαταρία. Οι fiamm εξαφανίστηκαν; δεν μπορώ να βρω τίποτα.

George_M.
20/12/2014, 12:48
Μια HAIJIU τζελ, του πενηντάρικου, έζησε στο φέιζερ πάνω από τέσσερα χρόνια, πεντ'έξι πλήρεις εκφορτίσεις από αφηρημάδα, χειμώνες με μείον τα βράδια στην ύπαιθρο και περίπου εκατό χιλιάδες χιλιόμετρα. Οπότε σαν μάρκα δεν την ήξερα, αλλά την εμπιστεύομαι πλέον ;)
Το γιατί να δώσεις τόσα λεφτά για λιθίου... Εν το πιάνω.


εδιτ. αν θέλεις, πες πόσο είχε η περτικαλί.

μολις εψαχνα κ επεσα στο ποστ ,δλδ αξιζει να την δοκιμασω καθως ειμαι κ γω γι'αλλαγη...
τασεις εδειχνε σωστες?

MikeG
20/12/2014, 14:32
Haijiu gel έχω και εγώ 2 χρόνια τώρα και νο προμπλεμ.

amyroukai
21/12/2014, 11:33
μολις εψαχνα κ επεσα στο ποστ ,δλδ αξιζει να την δοκιμασω καθως ειμαι κ γω γι'αλλαγη...
τασεις εδειχνε σωστες?

Θα σε γελάσω, δεν κοίταξα ποτέ.

georgezzr600
23/12/2014, 10:06
δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί πρόκειται περί μπαταρίας.
αφού φόρτισα τη δική μου και όλα καλα έπεσε στα χέρια μου ακόμα μια μπαταρία,μεταχειρισμένη αλλα φορτισμένη η οποία δουλεύει κανονικά.
έχω έναν φθηνό φορτιστή-συντηρητή (μορφής φορτιστή κινητού).
επειδή με έπιασε μια μανία και βάζω εναλλάξ κάθε βράδυ και για όλο το βράδυ μια τη μία μπαταρία, μία την άλλη.
πριν πληρώσω κανένα φέσι στη δεη καθε πότε θα ήταν καλο να τις φορτίζω ώστε να μην έχουν πρόβλημα και σαφως να μην είναι στη πριζα συνέχεια?

OldMan
23/12/2014, 14:05
Δεν πρόκειται να πληρώσεις κανενα φέσι γιατί οι μπαταρίες όταν φορτιστούν τραβάνε μηδαμινό ρεύμα...

(αν και ο φορτιστής που αναφερεις ούτε την αυτοεκφόρτισή τους δεν καλύπτει...)

georgezzr600
23/12/2014, 15:23
αρα να την αφησω μονιμα στη πριζα? η να τη βαζω καθε εβδομαδα
να σου πω την αληθεια δεν τον εχω δοκιμασει το φορτιστη. το καταστημα μου εγγυηθηκε οτι για να συντηρηθει η μπαταρια απο την ακινησια του χειμωνα ο φορτιστης ειναι μια χαρα.
τωρα σιγουρα δε περιμενω θαυματα σε ξελιγωμενη η νεκρη μπαταρια

George_M.
27/12/2014, 13:24
ερωτηση..
αν η μαμα μπαταρια λεει 11,2 ah κ εγω βαλω μια με 10,5ah τι προβλημα μπορει να εχω?κ αν ναι που,στην εκκινηση/κατα την μιζια?

toyar
27/12/2014, 14:22
αν δεν βαλεις την ιδια να κοιταξεις να ταιριαζουν τα αμπερ εκκινησης (CCA)

George_M.
27/12/2014, 15:10
αν δεν βαλεις την ιδια να κοιταξεις να ταιριαζουν τα αμπερ εκκινησης (CCA)

το αναφερει καπου εξωτερικα αυτο?

toyar
27/12/2014, 15:14
οχι απαραιτητα, αλλα ειναι απο τα βασικα χαρακτηριστικα που αναγραφεται στα χαρτια της

George_M.
27/12/2014, 15:31
ok θα το τσεκαρω ευχαριστω!

George_M.
27/12/2014, 16:27
εβαλα πανω μια Spark (ειναι ιδιας ποιοτητας με τις Haiju)

ταση στο ρελαντι 12,8
ταση στις 2000-2500σ/λ 13,8
ταση απο τις 3000 κ πανω = 13.2

ειναι οριακα αποδεκτες η' παω για επισκεψη σε ηλεκτρολογο..?

OldMan
29/12/2014, 14:06
Αν δεν μπερδεψες τις 2 τελευταίες τάσεις, εναν ηλεκτρολόγο τον θες όσο νάναι...

George_M.
29/12/2014, 15:00
εβαλα πανω μια Spark (ειναι ιδιας ποιοτητας με τις Haiju)

ταση στο ρελαντι 12,8
ταση στις 2000-2500σ/λ 13,8
ταση απο τις 3000 κ πανω = 13.2

ειναι οριακα αποδεκτες η' παω για επισκεψη σε ηλεκτρολογο..?


Αν δεν μπερδεψες τις 2 τελευταίες τάσεις, εναν ηλεκτρολόγο τον θες όσο νάναι...

:confused: μαλλον ετσι φαινεται,
πριν ομως θα τσεκαρω τις φυσες στον ανορθωτη καμποσα ΤΑ650 ψιλοκουσουριαζουν εκει περα...
(μου τοχε πει καποτε ο Ακης-Cat αυτο)
κ επειτα θα κανω μια δοκιμη να μετρησω την ταση εξοδου του...

George_M.
02/01/2015, 20:46
:confused: μαλλον ετσι φαινεται,
πριν ομως θα τσεκαρω τις φυσες στον ανορθωτη καμποσα ΤΑ650 ψιλοκουσουριαζουν εκει περα...
(μου τοχε πει καποτε ο Ακης-Cat αυτο)
κ επειτα θα κανω μια δοκιμη να μετρησω την ταση εξοδου του...

τα λυσα ολα,μετρησεις στα πηνια κ στον ανορθωτη,ολα εχουν καλως.
καθαρισμος σε ολες τις ασφαλειες κτλ

μαλλον βρεθηκε ο ενοχος...η γειωση στον ανορθωτη με το σασι ηταν λασκα,μολις την εσφιξα ειδα τα περιφημα 14volt στις 3500-4000σ/λ
ρελαντι 12,8-9
πατημα μιζας 10,6-8
2000σ/λ 14,2-3
2500σ/λ κ ανω εως 4000+ 14volt

νομιζω ειναι οκ πλεον...

George_M.
12/01/2015, 17:45
οχι απαραιτητα, αλλα ειναι απο τα βασικα χαρακτηριστικα που αναγραφεται στα χαρτια της

υπαρχει τροπος μετρησης των αμπερ εκκινησης (CCA)..? κ αν ναι πως/με τι γινεται?

ρωτω διοτι...ναι μεν λεει οτι ειναι 210 οσο η προβλεπομενη αλλα εμενα δεν μου κολαει,μαλλον καμια 30αρια κατω ~180 ειναι..
πατας μιζα κ ακους μονο το ρελε,ξαναπατας κ παιρνει.οσο η μοτο κινειται/σταματα ξεκινα κτλ παιρνει αμμεσα,οταν ομως μεινει για μια μερα πχ κ πας να πατησεις παλι ακους ρελε στην πρωτη μιζια,στην δευετρη οκ,δλδ σαν να μην εχει την δυναμη η μπαταρια (οταν ειναι κρυα) να γυρισει την μιζα,

να σημειωθει οτι η μπαταρια ως ανταλακτικο ειναι οκ,τσεκαρισμενη οπως κ ολο το ηλεκτρικο κοματι συστημα της μοτο!

η μαμα βαζει 11.6ΑΗ ενω αυτη η ασιατικη που πηρα ειναι 10,5ΑΗ
η προηγουμενη κορεατικη ηταν 11αρα

toyar
12/01/2015, 18:26
τα αμπερ εκκινησης ειναι προδιαγραφη του εργοστασιου και αν θελει κανεις να τα μετρησει θα πρεπει να ξεπατωσει τη μπαταρια χρησμοποιωντας μια διαταξη που να τραβαει το μεγιστο ρευμα και δεν υπαρχει λογος ουτε τα Ah παιζουν ρολο σε αυτη την περιπτωση
αυτο που περιγραφεις μοιαζει με κακη επαφη στη γραμμη τροφοδοσιας της μιζας
τσεκαρε τη διαδρομη του χοντρου καλωδιου + απο τη μπαταρια στους πολους του ρελε και στον ακροδεκτη της μιζας
πιθανον και τα καρβουνακια σου να θελουν καθαρισμα-αλλαγη

George_M.
12/01/2015, 20:44
τα αμπερ εκκινησης ειναι προδιαγραφη του εργοστασιου και αν θελει κανεις να τα μετρησει θα πρεπει να ξεπατωσει τη μπαταρια χρησμοποιωντας μια διαταξη που να τραβαει το μεγιστο ρευμα και δεν υπαρχει λογος ουτε τα Ah παιζουν ρολο σε αυτη την περιπτωση
αυτο που περιγραφεις μοιαζει με κακη επαφη στη γραμμη τροφοδοσιας της μιζας
τσεκαρε τη διαδρομη του χοντρου καλωδιου + απο τη μπαταρια στους πολους του ρελε και στον ακροδεκτη της μιζας
πιθανον και τα καρβουνακια σου να θελουν καθαρισμα-αλλαγη

:beer: ευχαριστω θα τα τσεκαρω κ αυτα...

George_M.
13/01/2015, 18:57
ελεγχος καλωδιωσεων εδειξε οκ,καρβουνακια δεν ειδα αλλα η μοτο εχει 56000χιλ με τα περισσοτερα σε ταξιδια κ επαρχιακη κινηση=λιγες μιζιες.
παιζει να πταει το γεγονος οτι εχουμε πολικες θερμοκρασιες στην περιοχη κ σσυμπεριφερονται διαφορετικα τοσο η μπαταρια οσο κ τα μιγματα?
σημερα που γλυκανε ο καιρος πηρε τσακουμακι με την πρωτη!!
η μοτο φυλασεται σε πυλωτη,απο πανω κλειστη μεν ..ανοικτη δε απο τα πλαγια..

toyar
13/01/2015, 19:45
κι εμενα καποιες φορες ζοριζεται να ξεκινησει η μιζα ενω η μπαταρια ειναι οκ
επηρεαζει η θερμοκρασια, η υγρασια και η ακινησια
σκοπευω καποια στιγμη να ανοιξω τη μιζα να την καθαρισω και να δω και τα καρβουνακια

George_M.
13/01/2015, 20:01
κι εμενα καποιες φορες ζοριζεται να ξεκινησει η μιζα ενω η μπαταρια ειναι οκ
επηρεαζει η θερμοκρασια, η υγρασια και η ακινησια
σκοπευω καποια στιγμη να ανοιξω τη μιζα να την καθαρισω και να δω και τα καρβουνακια


Καπου εκει καταληγω κ γω,ολα ειναι οκ,τσεκαρισμενα δις αλλα με ~0 βαθμους εξω τις προηγουμενες 2 εβδομαδες
+ 3ημερες ακινησιες τι να απαιτησεις...
τεσπα θα παρατηρησω κ τωρα που αλλαζουν λιγο τα δεδομενα ωστε να σιγουρευτω..

OldMan
14/01/2015, 14:25
παιζει να πταει το γεγονος οτι εχουμε πολικες θερμοκρασιες στην περιοχη κ σσυμπεριφερονται διαφορετικα τοσο η μπαταρια οσο κ τα μιγματα?
Άμα τα λαδακια σου ήταν χοντρούτσικα...

George_M.
14/01/2015, 17:05
Άμα τα λαδακια σου ήταν χοντρούτσικα...

10-30 ημισυνθετικα βαζω εδω κ χρονια γερο μου γιάυτον κ μονο τον λογο.;) ΤΑ650 το μεκανακι...

andreaspetr
14/01/2015, 23:46
CCA μετρας και χωρις να ζορισεις κατι,αρκει ενα καταλληλο εργαλειο.
πηγαινε σε ηλεκτρολογο να στην μετρησει.

329751

George_M.
15/01/2015, 05:00
CCA μετρας και χωρις να ζορισεις κατι,αρκει ενα καταλληλο εργαλειο.
πηγαινε σε ηλεκτρολογο να στην μετρησει.

329751

:beer:

George_M.
20/01/2015, 21:10
βρεθηκε ο ενοχος,μια επισκεψη σε καλο μαστορη (ηλεκτρολογο μοτο) με σωστα εργαλεια κ γνωσεις κ ολα λυνονται,
ευτηχως εχουμε ακομα τιμιους ανθρωπους στην ρατσα μας κ οφειλουμε να τους στηριζουμε/προβαλουμε.
ο διακοπτης της μιζας στο τιμονι ειχε πιασει μακα κ εκανε μερικη εως καθολου επαφη κατα το πατημα,εξου κ το τσακ..τρρ.ρρρ
λυθηκε καθαριστηκε κ ολα καλως οπως παλια.

σαφως πριν φτασουμε εκει μετρηθηκε η μπαταρια η οποια βρεθηκε εξαιρετικη κ αποδιδει σωστα τοσο σε ταση οσο κ σε αμπερ.

πηγα στον Φωτη τον Πολυχρονο στην Ν.Ιωνια,μου αφησε τις καλυτερες των εντυπωσεων κ εκοψε κ αποδειξη (σπανιζει στις μερες μας).

Sempastian
22/02/2015, 15:57
Καλησπερα.
Μετα απο αποφαση να αλλαξω μπαταρια στο cbf 125 μου και την ατελειωτη τεμπελια μου να ασχοληθω, πηγα σε ενα βενζιναδικο πανω απο το σπιτι μου, 50αρικο το αφηνω εκει ερχομαι σε 3 ωρες το περνω. Μια εβδομαδα περασε και σταζουν υγρα κατω απο τρυπουλες σελας. Οξυδοση καποια μεταλλα κτλ. Τους το παω λενε οκ μου βαζουν new μπαταρια. Περασε μια εβδομαδα παλι και ξανα τα ιδια -_-.
Επειδη προφανος αυτοι δεν εχουν ιδεα τι γινετε τι πρεπει να κανω η να τους πω? Θελει το cbf 125 καποια συγκεκριμενη μπαταρια (gel) λογο του οτι γερνει? Εχω νευριασει με την κατασταση. Plz help someone. Ty.

toyar
22/02/2015, 16:18
μπαταρια μηχανης απο βενζιναδικο;:cry:
βενζινη που βαζεις; σε καθαριστηριο;

Μανολης67
22/02/2015, 17:17
μπαταρια μηχανης απο βενζιναδικο;:cry:
βενζινη που βαζεις; σε καθαριστηριο;

Ολα σχετικά είναι φίλε , στο παλιό μου αυτοκίνητο ''κολλητός'' μου ηλεκτρολόγος μου πούλαγε ALACO και κάθε χρόνο με εξάμηνο ήθελα μπαταρία..μου έλεγε ότι έφταιγε ο συναγερμός..ενα απόγευμα που εμεινα πηγα με την μηχανή στα Carefur Θεσσαλονικης και πήρα τότε, μια BOSCH silver lin, 50 ευρώ,,,,την πέρασα πάνω μόνος μου, την κράτησα 5 χρόνια ως που έδωσα το αυτοκίνητο και πήρα Megan ...πριν 2 χρόνια έμεινα με το Μegan σε ...παραλία και αγόρασα μπαταρία από το πρώτο βενζινάδικο..μια χαρα!

toyar
22/02/2015, 17:28
υπαρχουν μαγαζια στα οποια μπορεις να βρεις 2-3 διαφορετικες μαρκες και τιμες για το μηχανακι σου να στη φορτισουν και τοποθετησουν υπευθυνα και να σου κανουν και δωρεαν ελεγχο της παλιας και ελεγχο του συστηματος φορτισης της μηχανης σου
το βενζιναδικο ειναι λυση ακραιας αναγκης (ή βαρεμαρας)

yiannis172
22/02/2015, 19:57
http://www.skroutz.gr/c/1224/moto_batteries.html?keyphrase=ytx7l-bs&order_dir=asc&page=3

Δες που κυμαινονται οι τιμες για τον τυπο μπαταριας που φοραει το μηχανακι σου (gel).

Το θεωρητικα και πρακτικα καλυτερο για τη μπαταρια (που δυσκολα γινεται λογω χρονου σε μαγαζια),ειναι αφου βαλεις τα υγρα στην μπαταρια και πριν βαλεις το καπακι,να την φορτισεις με ενα συντηρητη μπαταριας (προσοχη,ΟΧΙ ταχυφορτιστη) μεχρι να δειξει full.Αυτο θα παρει απο 8-18 ωρες χοντρικα.

Μανολης67
22/02/2015, 21:31
http://www.skroutz.gr/c/1224/moto_batteries.html?keyphrase=ytx7l-bs&order_dir=asc&page=3

Δες που κυμαινονται οι τιμες για τον τυπο μπαταριας που φοραει το μηχανακι σου (gel).

Το θεωρητικα και πρακτικα καλυτερο για τη μπαταρια (που δυσκολα γινεται λογω χρονου σε μαγαζια),ειναι αφου βαλεις τα υγρα στην μπαταρια και πριν βαλεις το καπακι,να την φορτισεις με ενα συντηρητη μπαταριας (προσοχη,ΟΧΙ ταχυφορτιστη) μεχρι να δειξει full.Αυτο θα παρει απο 8-18 ωρες χοντρικα.

Μπαταρία ξηρή (η ζελε) δεν παίζει? είναι καλύτερη στα κρύα, ακριβότερη βέβαια, αλλά νομίζω αξίζει τα λεφτά της,

VASOS
22/02/2015, 21:45
CCA μετρας και χωρις να ζορισεις κατι,αρκει ενα καταλληλο εργαλειο.
πηγαινε σε ηλεκτρολογο να στην μετρησει.

329751

Εννοείς να εκτιμήσει όχι να μετρήσει.

yiannis172
23/02/2015, 04:00
Μπαταρία ξηρή (η ζελε) δεν παίζει? είναι καλύτερη στα κρύα, ακριβότερη βέβαια, αλλά νομίζω αξίζει τα λεφτά της,

Μα gel ειναι,αυτες που παρεθεσα.Μη σε μπερδευει το οτι βαζεις υγρα,αυτα ειναι που μετα το κλεισιμο της μπαταριας ''πηζουν'' και γινονται gel ;).

notakos600
23/02/2015, 20:08
Εννοείς να εκτιμήσει όχι να μετρήσει.

Τεστάρισμα της κάνει σε ακραίες συνθήκες, 50 μιζιές ας πούμε σε 10 δευτερόλεπτα.

7Tolis
23/02/2015, 23:07
Για λίγο και εδώ παίδες τα φώτα σας.Πλησιάζει ο καιρός για μπαταρία στο κορίτσι (R1 2008).Kατά που και τι κοιτάζω να πάρω;

yiannis172
24/02/2015, 04:08
Σε Yuasa & MGM(και οι δυο πολυ καλες),θα παιξεις 50-60 ευρω.
YTZ10-S,πρεπει να φορας νομιζω.
Για μαγαζι,οπου τις βρεις φθηνοτερα.

7Tolis
24/02/2015, 09:36
Α ωραία δε θα πάει πολύ το μαλλί τοτε.Στο r6 μου είχε κοστίσει 75 ευρώ αλλα πάνε χρόνια απο τότε.Υποθέτω ξηρού τύπου ειναι.

amyroukai
24/02/2015, 09:46
Την τελευταία την ψώνισα από εδώ (http://www.palbatt.gr/), τζελ, άγνωστη μάρκα, κάτω από 50ρικο.

Η προηγούμενη ήταν HAIJIU επίσης τζελ (δεν την είχα ξαναδεί σαν μάρκα αλλά είναι της Huawei τελικά) και λίγο ακριβότερη τιμή αλλά έπεσα σε ιδιαίτερα πονηροεξυπνάκια έμπορο ο οποίος πραγματικά με εκνεύρισε από τηλεφώνου και δεν την ξαναπήρα παρά τις άριστες εντυπώσεις από την ποιότητα.

alex k8
24/02/2015, 10:11
πηγα στον Φωτη τον Πολυχρονο στην Ν.Ιωνια,μου αφησε τις καλυτερες των εντυπωσεων κ εκοψε κ αποδειξη (σπανιζει στις μερες μας).[/QUOTE]


μαστορας για τα δυσκολα, δεν χρειαζεται διαφημηση απλως επισυναπτω για να τον μαθουν οσοι δεν τον ξερουν

7Tolis
25/02/2015, 14:10
Σημέρα μου είπε ένας πως στις μπαταρίες μοτο δε παίζει εγγύηση.Δεν ψώνισα μεχρι να ρωτήσω εδω αν ξέρει κανεις να μου πει τι παίζει.

yiannis172
25/02/2015, 15:16
Δε παιζει αυτο,ειναι νομικη υποχρεωση η παροχη εγγυησης,οχι αποφαση του εμπορου.

7Tolis
25/02/2015, 16:06
Α να γειά σΟ.Κατι τετοιο σκέφτηκα και έκανα πίσω.

7Tolis
26/02/2015, 00:19
Αυτην εδω λέω να πάω να βάλω σήμερα.Κάνει και έλεγχο στη μίζα το μαγαζί κτλ κτλ μέσα στην τιμή οπότε βολευει.Τι λέτε παίδες;
http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE %B5%CF%84%CF%8E%CE%BD_MGM_Gel__YTZ10S_-_12V_9_Ah_-_190_CCAEN_%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

yiannis172
26/02/2015, 08:25
:a013:

lykourgi
26/02/2015, 08:55
Αυτην εδω λέω να πάω να βάλω σήμερα.Κάνει και έλεγχο στη μίζα το μαγαζί κτλ κτλ μέσα στην τιμή οπότε βολευει.Τι λέτε παίδες;
http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE %B5%CF%84%CF%8E%CE%BD_MGM_Gel__YTZ10S_-_12V_9_Ah_-_190_CCAEN_%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

Γαι τη μπαταρία δεν ξέρω.

Για το μαγαζί θα δώσω μία θετική ψήφο, μετά από πρόσφατη αγορά από εκεί.
Εξυπηρετικοί και πρόθυμοι να συζητήσουν και να εξηγήσουν, πράγμα που σπανίζει γενικώς.

alex k8
26/02/2015, 09:08
οι μπαταριες μοτο δεν εχουν εγγυηση!οι εισαγωγεις δεν δινουν.ειναι θεμα μαγαζιου μετα το αν θα σου χαλασει στη βδομαδα η στο μηνα πανω και στη αλλαξει

amyroukai
26/02/2015, 09:09
Αυτην εδω λέω να πάω να βάλω σήμερα.Κάνει και έλεγχο στη μίζα το μαγαζί κτλ κτλ μέσα στην τιμή οπότε βολευει.Τι λέτε παίδες;
http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE %B5%CF%84%CF%8E%CE%BD_MGM_Gel__YTZ10S_-_12V_9_Ah_-_190_CCAEN_%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82
Πολύ ευγενείς, πολύ εξυπηρετικοι, όντως.

alex k8
26/02/2015, 09:14
τζελ μπαταριες τοσο φτηνες δεν υπαρχουν! αυτη δεν πρεπει να ειναι ουτε agm.ψαξε για καμια varta agm που ειναι καλη μπαταρια και σχετικα οικονομικη

amyroukai
26/02/2015, 10:00
ελάχιστα ευρώ παραπάνω, 14ah η δική μου...
το ότι οι "γνωστές" μάρκες χρεώνουν 100άρικο δεν σημαίνει ότι τόσο έχουν οι τζελ και τέλος.

7Tolis
26/02/2015, 10:00
Μπήκε μια άλλη τελικά από το ίδιο μαγαζί. 3 μήνες δίνει εγγύηση, έχει και κουμπί με οθόνη επάνω για να βλέπεις ώρες λειτουργίας αλλά και ρεύμα. 45 εουρο μάρκα outdo.

yiannis172
26/02/2015, 10:19
οι μπαταριες μοτο δεν εχουν εγγυηση!οι εισαγωγεις δεν δινουν.ειναι θεμα μαγαζιου μετα το αν θα σου χαλασει στη βδομαδα η στο μηνα πανω και στη αλλαξει

Δεν ειναι θεμα ουτε του μαγαζιου αλλα ουτε και του εισαγωγεα.Οποιοσδηποτε εμπορευεται κατι ειναι υποχρεωμενος εκ του νομου να παρεχει εγγυηση τουλαχιστον ενος ετους.Το τι λενε ή δεν λενε αυτοι που πουλανε ειναι αλλο θεμα.Αν πχ παρεις μια μπαταρια η οποια στο μηνα βγει off,ακομα κι αν ο πωλητης δεν αναγνωριζει την υπαρξη εγγυησης,ενα τηλ στο
ΙΝΚΑ,αλλαζει την αποψη του.

Μανολης67
26/02/2015, 20:45
Αγοράσα το μηχανάκι πριν ένα χρόνο μεταχειρισμένο από την αντιπροσωπεία, της ΥΑΜΑΗΑ μυτιλήνη, με καινούργια μπαταρία,, μου είπαν ότι η μπαταρία έχει ενα χρόνο εγγύηση,από ότι κατάλαβα θα γίνεται στης σοβαρές εταιριές μπαταριών