PDA

View Full Version : Απόσυρση



LittlBox
25/10/2005, 08:17
Έχει αγοράσει κανείς μηχανή με το μέτρο της απόσυρσης?
Πόσο καιρό περιμένατε για να παραλάβετε τη νέα σας μηχανή?
Εγώ εχω παραγγείλει εδω και 3 βδομάδες τη μηχανή από τη Honda και όλο λένε οτι θα έρθει σε 3μέρες και μηχανή δε βλέπω..

vakou
25/10/2005, 22:57
Ηαπόσυρση δεν έχει καμία σχέση με την καινούρια μοτό.Εγώ πήγα την προς απόσυρση μοτό στον ΟΔΔΥ & αυτοί μου δώσαν επί τόπου ένα χαρτί που το κατέθεσα την ίδια μέρα στο υπουργείο.Μετά από 1-2 μέρες μου δώσαν ενα διπλότυπο που το ένα το πήρε ο εισαγωγέας για τον εκτελωνισμό & το άλλο τμαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά της νέας μοτό στο υπουργείο για να πάρω την άδεια.Ακόμα κι αν έχει εκτελωνιστεί ήδη η νέα ο εισαγωγέας μπορεί να καταθέσει τα χαρτια για να πάρει πισω τα λεφτά του από το τελωνείο.Όπως κατάλαβες δεν ισχύει η δικαιολογία της απόσυρσης!!!

LittlBox
26/10/2005, 10:10
H δικαιολογία είναι οτι δε μπορεις να αγορασεις μηχανη που εχει ηδη ο εμπορος στη βιτρινα αλλα να εκτελωνισουν αλλη καινουρια μηχανη στο ΟΝΟΜΑ σου (οχι του εμπόρου ή του Σαρακακη). Η ολη καθυστερηση υποθετω οφειλεται ή στο τελωνειο ή στο Σαρακάκη που βλεπουν εκτελωνισμο στο ονομα ιδιωτη και τον γραφουν στα π@παρια τους.
Εσενα Vakou ποσο καιρο εκαναν να στη φερουν αφου τη παρηγγειλες?

vakou
26/10/2005, 21:39
Εάν πάς στο site του υπουργείου θα δεις ότι ο έμπορος μπορεί να κάνει απόσυρση μέχρι & περίπου 2 μήνες αφού σου έχει γγάλει πινακίδα !