PDA

View Full Version : Μια βοήθεια για πρόβλημα σε pc.



7Tolis
19/12/2014, 19:51
Για πάμε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.Εδω και κάποιες ημέρες το pc μου οταν βλέπω κάτι σε 1080p ή στο youtube σε οποιαδήποτε ανάλυση,σβήνει στα καλά καθούμενα.Επίσης σέρνεται να φορτώσει σελίδες που έχουν μπανεράκια κτλ κτλ.Έκανα ένα format πρόχθες αλλα τελικά το πρόβλημα παραμένει.Κάρτα γραφικών ψυλιάζομαι αλλα για πείτε καμια γνώμη.Παράλληλα κάτι μου βγάζει για shockwave οτι τα τίναξε,διακοπή σεναρίου και κολλάει το σύμπαν.

Η συνδεσή μου στο internet δεν έχει θέμα όσον αφορά το youtube.Ιος δεν είναι γιατι το σκανάρισα.

amyroukai
19/12/2014, 20:03
βρώμικο κουλεράκι/βουλωμένες ψύκτρες επεξεργαστή/κάρτας και στα ζόρια παραδίδει το πνεύμα;
να μην δίνει πΧιά αρκετό ρεύμα η γραμμή που τροφοδοτεί τα πΧιο πάνω εΚΣαρτήματα;

7Tolis
19/12/2014, 20:23
Λες;Καλύτερα να το κάνω με φως ημέρας αυτό γιατι θα ρημάξω μετά μεσα στη νύχτα.

GsDakar
19/12/2014, 20:33
μαλλον ο δισκος σου τα παιζει η τα εχει παιξει μνημη !!

HolyDiver
19/12/2014, 20:37
Ερώτηση: Το pc σου κρασάρει όταν βλέπεις video μέσω internet μόνο? Αν ναι, Χρησιμοποιείς firefox?

daz
19/12/2014, 20:49
Με λίγα λόγια μπορεί να ειναι οτιδήποτε! :lol:
Μνήμη, δίσκος, τροφοδοσία, θερμοκρασία.

Ο δίσκος κάνει κανένα περίεργο θόρυβο?
Η μνήμη κάνει επανεκκινήσεις με χαρακτηριστικό τρόπο.
Τσέκαρε πρώτα θερμοκρασία λειτουργίας υπό φορτίο. Επόμενος υπαίτιος η τροφοδοσία. ΒΤW δεν φαίνεται να οφείλεται στο τροφοδοτικό αλλά μάλλον σε κανένα αρπαγμένο N-S Bridge ή κάποιο mosfet.

Τι pc έχεις, laptop η desktop?
Τι win χρησιμοποιείς?

vaska
19/12/2014, 21:13
Μόλις σε ρωτήσουν και τι χρώμα σώβρακο φοράς και κάνεις τα βουντού μουντού που θα σου πουν και δεν δεις γιατριά, πες μου να σε βοηθήσω. Προς το παρών σε αφήνω στα χέρια τους.
;)

mikes
19/12/2014, 21:25
Για πάμε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Εδω και κάποιες ημέρες το pc μου οταν βλέπω κάτι σε 1080p ..................... σβήνει στα καλά καθούμενα.
Επίσης σέρνεται να φορτώσει σελίδες που έχουν μπανεράκια κτλ κτλ.............. για πείτε καμια γνώμη.
Παράλληλα κάτι μου βγάζει............ τα τίναξε,........... και κολλάει το σύμπαν..

:confused: :hmm: :hmm:

οχι πειτε μου τωρα, τι συμπερασμα να βγαλω εγω απο αυτο?? :smokin: :lol:

toyar
19/12/2014, 21:28
η δικη μου προταση...........:p
https://www.youtube.com/watch?v=18k5qTQQqUA

daz
19/12/2014, 21:54
Μόλις σε ρωτήσουν και τι χρώμα σώβρακο φοράς και κάνεις τα βουντού μουντού που θα σου πουν και δεν δεις γιατριά, πες μου να σε βοηθήσω. Προς το παρών σε αφήνω στα χέρια τους.
;)

Άντε πες του παιδιού τι χάλασε μωρέ που θα τον αφήσεις να τον καταστρέψουμε πρώτα!




Edit. Αλλά ξέχασα! Μετά την επισκευή και την δοκιμή της τοστιέρας σου κόπηκε η όρεξη για μαστορέματα ε? :D

Bob_o_mastoras
19/12/2014, 22:29
Aσε γμστ.. Και μενα το laptop παπαλα πριν κατι μερες...:cry: Dell inspiron 2010.
Eβλεπα video στο youtube και μου πεταει κατι artifacts στην οθονη σκετη ψυχεδελεια :hypnotize: Ο ηχος δεν κολλησε αλλα δεν λειτουργουσε τιποτα αλλο.
Κανω χειροκινητο reset, και ολα ενταξει, λεω οκ δεν ηταν κατι σοβαρο.
Την επομενη μερα βλεπωντας παλι video μου πεταει τα artifacts, κολλαει και ο ηχος και παπαλα! Εκλεισε και δεν ξανανοιξε ποτε ξανα απο τοτε! :bigcry::bigcry:
Υποψιαζομαι:
1. Μπινια
2. Μητρικη καρτα ή καρτα γραφικων (που νομιζω δεν ειναι ενσωματωμενη στο motherboard)

7Tolis
19/12/2014, 22:29
Ερώτηση: Το pc σου κρασάρει όταν βλέπεις video μέσω internet μόνο? Αν ναι, Χρησιμοποιείς firefox?

Και μέσω ίντερνετ και σε ματροσκα. Firefox μόνο. Δοκίμασα και Chrome αλλά πάνω κάτω τα ίδια. Επίσης αν πάω από την έναρξη και επιλέξω επανεκκίνηση, δε μπορεί να κάνει επανεκκίνηση.


Με λίγα λόγια μπορεί να ειναι οτιδήποτε! :lol:
Μνήμη, δίσκος, τροφοδοσία, θερμοκρασία.

Ο δίσκος κάνει κανένα περίεργο θόρυβο?
Η μνήμη κάνει επανεκκινήσεις με χαρακτηριστικό τρόπο.
Τσέκαρε πρώτα θερμοκρασία λειτουργίας υπό φορτίο. Επόμενος υπαίτιος η τροφοδοσία. ΒΤW δεν φαίνεται να οφείλεται στο τροφοδοτικό αλλά μάλλον σε κανένα αρπαγμένο N-S Bridge ή κάποιο mosfet.

Τι pc έχεις, laptop η desktop?
Τι win χρησιμοποιείς?
Desktop, έχω το win 7 ultimate σε ssd Intel X25-M.Οι άλλοι 2 μαγνητικοι δίσκοι είναι χωρίς θόρυβο και λειτουργούν κανονικά

Μόλις σε ρωτήσουν και τι χρώμα σώβρακο φοράς και κάνεις τα βουντού μουντού που θα σου πουν και δεν δεις γιατριά, πες μου να σε βοηθήσω. Προς το παρών σε αφήνω στα χέρια τους.
;)
Γιάμα γιάμα γιάμα γιααααμα.

Εναλλακτικά,
Vaska Vaska Vaska Vaaaaska

vaska
20/12/2014, 07:02
Άντε πες του παιδιού τι χάλασε μωρέ που θα τον αφήσεις να τον καταστρέψουμε πρώτα!
Edit. Αλλά ξέχασα! Μετά την επισκευή και την δοκιμή της τοστιέρας σου κόπηκε η όρεξη για μαστορέματα ε? :D

Τοστιέρα οκ, η μάνα χαρούμενη και το ψωμάκι πεντανόστιμο.

Με λίγα λόγια μπορεί να ειναι οτιδήποτε! :lol:
Μνήμη, δίσκος, τροφοδοσία, θερμοκρασία.

.................. Επόμενος υπαίτιος η τροφοδοσία. ΒΤW δεν φαίνεται να οφείλεται στο τροφοδοτικό αλλά μάλλον σε κανένα αρπαγμένο N-S Bridge ή κάποιο mosfet.

Τι pc έχεις, laptop η desktop?
Τι win χρησιμοποιείς?

Ναι σου λέω, όταν μιλάς επιστημονικά και βρώμικα μι φκιάνς μι τρελαίνς.

Aσε γμστ.. Και μενα το laptop παπαλα πριν κατι μερες...:cry: Dell inspiron 2010.
Eβλεπα video στο youtube και μου πεταει κατι artifacts στην οθονη σκετη ψυχεδελεια :hypnotize: Ο ηχος δεν κολλησε αλλα δεν λειτουργουσε τιποτα αλλο.
Κανω χειροκινητο reset, και ολα ενταξει, λεω οκ δεν ηταν κατι σοβαρο.
Την επομενη μερα βλεπωντας παλι video μου πεταει τα artifacts, κολλαει και ο ηχος και παπαλα! Εκλεισε και δεν ξανανοιξε ποτε ξανα απο τοτε! :bigcry::bigcry:
Υποψιαζομαι:
1. Μπινια
2. Μητρικη καρτα ή καρτα γραφικων (που νομιζω δεν ειναι ενσωματωμενη στο motherboard)

Προφανώς πρόβλημα στην GPU που τις περισσότερες φορές είναι επισκευάσιμο με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας και σχετικά μικρό κόστος. Αν ήταν δικό μου και είναι σε σχετικά καλή κατάσταση θα επιχειρούσα να το επισκευάσω.


Και μέσω ίντερνετ και σε ματροσκα. Firefox μόνο. Δοκίμασα και Chrome αλλά πάνω κάτω τα ίδια. Επίσης αν πάω από την έναρξη και επιλέξω επανεκκίνηση, δε μπορεί να κάνει επανεκκίνηση.


Desktop, έχω το win 7 ultimate σε ssd Intel X25-M.Οι άλλοι 2 μαγνητικοι δίσκοι είναι χωρίς θόρυβο και λειτουργούν κανονικά

Γιάμα γιάμα γιάμα γιααααμα.

Εναλλακτικά,
Vaska Vaska Vaska Vaaaaska

Δύσκολη η απομακρυσμένη διάγνωση αλλά μάλλον η κάρτα γραφικών τα έχει παίξει. Θα βοηθούσε να μας πεις την ηλικία της και τον τύπο της. Επίσης αν είσαι εξοικειωμένος με το αντικείμενο βγάλε την από την μητρική και κάνε έναν οπτικό έλεγχο για χαλασμένους πυκνωτές πάνω της (τις περισσότερες φορές που οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές τα παίζουν είναι εμφανές το πρόβλημα - ξερνάνε υγρά πάνω στην πλακέτα ή η κορυφή τους είναι πρησμένη - φουσκωμένη). Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ότι η καρτούλα είναι καθαρή από βρόμες - χνούδια όπως και όλο το υπόλοιπο PC καθώς και ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού. Γενικότερα ένα πολύ καλό καθάρισμα οπουδήποτε υπάρχουν ψύκτρες και coolers και βοηθάει και είναι απαραίτητο.

Κάνε αυτά προς το παρόν και μιλάμε πάλι.

Ευχαριστούμε που μας προτιμήσατε !!

daz
20/12/2014, 08:20
Ναι σου λέω, όταν μιλάς επιστημονικά και βρώμικα μι φκιάνς μι τρελαίνς.




:moutza::lol:

HolyDiver
20/12/2014, 08:24
Και μέσω ίντερνετ και σε ματροσκα. Firefox μόνο. Δοκίμασα και Chrome αλλά πάνω κάτω τα ίδια. Επίσης αν πάω από την έναρξη και επιλέξω επανεκκίνηση, δε μπορεί να κάνει επανεκκίνηση.

Τζίφος, αφού έκανες και φορματ, πάμε σε hardware problem...
Αν έχει η μητρική σου ενσωματωμένη gpu (icore με hd graphics? amd a-?), βγάλε τη gpu και δοκίμασε με την onboard. Αν δουλεύει απροβλημάτιστα, ένοχος η gpu. Κάνε ότι λέει ο vaska, αν δεν βλέπεις εμφανή ζημιά στη κάρτα, τρίψε με μία γομολάστιχα τις επαφές τις κάρτας (ακούγεται κουφό αλλά η 4870χ2 κολλούσε το σύμπαν, με λίγο τρίψιμο έχω κολλήσει εγώ στο borderlands 2:uplate:).

Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα (δεν είναι η gpu) τότε...

γιάμα, γιάμα, γιάμα, γιάμμμμαααααααα:tooth::tooth::tooth:

Pan (dvs)
20/12/2014, 08:33
Άντε πες του παιδιού τι χάλασε μωρέ που θα τον αφήσεις να τον καταστρέψουμε πρώτα!




Edit. Αλλά ξέχασα! Μετά την επισκευή και την δοκιμή της τοστιέρας σου κόπηκε η όρεξη για μαστορέματα ε? :D

Τοστιερες,θερμαστρες,θερμοσυφωνες......ταλεεεεεεεντο.

7Tolis
20/12/2014, 09:43
Λοιπόν,μια εκ των πρώτων απαντήσεων σε pm ήταν φου φου στον πύργο κτλ κτλ.Σε πρωινό φου φου με πιστολάκι μαλλιών,οδοντόβουρτσας και οδοντογλυφίδας βρέθηκαν τα εξής.

Μια ζαμπονοτυρόπιτα,ένα πτυχίο αγγλικών,μια σαγιονάρα χαβαϊάνας,μια δωροεπιταγη απο σουπερ μαρκετ και ένας θάλαμος της αμφίπολης.
Μέχρι τώρα δουλευει σωστά πάντως οπότε το αφήνω ως έχει.Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας παίδες και πάμε για άλλα. :beer:

vaska
20/12/2014, 10:28
Λοιπόν,μια εκ των πρώτων απαντήσεων σε pm ήταν φου φου στον πύργο κτλ κτλ.Σε πρωινό φου φου με πιστολάκι μαλλιών,οδοντόβουρτσας και οδοντογλυφίδας βρέθηκαν τα εξής.

Μια ζαμπονοτυρόπιτα,ένα πτυχίο αγγλικών,μια σαγιονάρα χαβαϊάνας,μια δωροεπιταγη απο σουπερ μαρκετ και ένας θάλαμος της αμφίπολης.
Μέχρι τώρα δουλευει σωστά πάντως οπότε το αφήνω ως έχει.Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας παίδες και πάμε για άλλα. :beer:

Μα ναι τελικά ήθελε περμανάντ το πισι και σου έκανε ναζάκια μέχρι να του το κάνεις. :bawl:

1) Αν σου πρότειναν μπιστολάκι για τα μαλλιά για να ξεβρωμίσεις τον χώρο, να ξέρεις ότι δεν έχει αρκετή δύναμη να καθαρίσει σωστά φτερωτές και ψύκτρες, οπότε πήγαινε σε κάποιον έχει κομπρεσέρ και δώσ' του μια καλή να φύγουν όλες οι αηδίες από μέσα. Με προσοχή όμως μην ξεπατώσεις και αυτά που χρειάζεσαι.
2) Αν σου είπαν με το μπιστολάκι να ανεβάσεις θερμοκρασία στην GPU και πάλι δεν κάνει λόγω ισχύος (είναι μικρό).

AUFGEBRACHT
20/12/2014, 15:09
Καλησπέρα σας... μιας και το θέμα είναι βοήθεια για PC να αδράξω την ευκαιρία και να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Υπολογιστής με Windows 8.1 αγγλικά και Office 2007 ελληνικό, επειδή λόγω συνήθειας και μακρόχρονης χρήσης αγγλιστί τα ελληνικά στο Office δεν βολεύουν, γίνεται να αλλάξει η γλώσσα από ελληνικά στα αγγλικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εθνικιστές κομπιουτεράδες παρακαλώ να μην απαντήσουν :D

7Tolis
20/12/2014, 19:04
Μα ναι τελικά ήθελε περμανάντ το πισι και σου έκανε ναζάκια μέχρι να του το κάνεις. :bawl:

1) Αν σου πρότειναν μπιστολάκι για τα μαλλιά για να ξεβρωμίσεις τον χώρο, να ξέρεις ότι δεν έχει αρκετή δύναμη να καθαρίσει σωστά φτερωτές και ψύκτρες, οπότε πήγαινε σε κάποιον έχει κομπρεσέρ και δώσ' του μια καλή να φύγουν όλες οι αηδίες από μέσα. Με προσοχή όμως μην ξεπατώσεις και αυτά που χρειάζεσαι.
2) Αν σου είπαν με το μπιστολάκι να ανεβάσεις θερμοκρασία στην GPU και πάλι δεν κάνει λόγω ισχύος (είναι μικρό).
Οχι μαλλιών. Σε βενζινάδικο πχ ή κομορεσερ όπως έγραψες ήταν η πρόταση.

Bob_o_mastoras
20/12/2014, 20:25
ή κομορεσερ

Τι ειναι το κομορεσερ;;;
:a09::a09::a09:
:p:p

SHOOTER045
20/12/2014, 20:49
Τι ειναι το κομορεσερ;;;
:a09::a09::a09:
:p:p
κομορεσερ=κομον ρεσερ????????????????

notakos600
20/12/2014, 22:01
Τον τελευταίο καιρό είχα αγανακτήσει με το laptop, σερνόταν ασύστολα, κόλλαγε στο youtube και είχα αρχίσει να τα παίρνω άσχημα.
Χωρίς internet όμως όλα καλά.
Μέχρι πριν δέκα ημέρες χρησιμοποιούσα firefox.
Λέω δεν βάζω τον opera.
Ε λοιπόν μετά την κατάργηση του ενός και την ενεργοποίηση του άλλου, άλλος υπολογιστής μιλάμε. :beer:

7Tolis
20/12/2014, 22:18
Τι ειναι το κομορεσερ;;;
:a09::a09::a09:
:p:p


κομορεσερ=κομον ρεσερ????????????????

αυτα ειναι ξένα μοντέρνα δεν τα ξέρετε βρε.

Όχι εντάξει,κομπρεσερ ηθελα να γράψω.

George_Sp
20/12/2014, 22:37
Σχετικά με το αρχικό πρόβλημα θερμοκρασιών όλοι οι υπολογιστές θέλουν ανά 8-10 μήνες ένα άνοιγμα και καθάρισμα. Προφανώς το να ανάψετε την ηλεκτρική σκούπα σκουπάκι δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Υπάρχουν πολλά που χρειάζονται προσοχή. Στατικός ηλεκτρισμός από την πλαστική μύτη που ρουφάει, Ανεμιστήρες σταμάτημα με το δάχτυλο πριν το καθαρισμό για να μην "καεί" το μοτεράκι από τις έξτρα στροφές αν είναι πολύ δυνατή η αναρρόφηση κλπ.




Καλησπέρα σας... μιας και το θέμα είναι βοήθεια για PC να αδράξω την ευκαιρία και να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Υπολογιστής με Windows 8.1 αγγλικά και Office 2007 ελληνικό, επειδή λόγω συνήθειας και μακρόχρονης χρήσης αγγλιστί τα ελληνικά στο Office δεν βολεύουν, γίνεται να αλλάξει η γλώσσα από ελληνικά στα αγγλικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εθνικιστές κομπιουτεράδες παρακαλώ να μην απαντήσουν :D

Χρειάζεσαι το Greek Language Pack for Windows 2007. Αν δε το βρεις στα γνωστά μαγαζιά στείλε μου μήνυμα :)


Τον τελευταίο καιρό είχα αγανακτήσει με το laptop, σερνόταν ασύστολα, κόλλαγε στο youtube και είχα αρχίσει να τα παίρνω άσχημα.
Χωρίς internet όμως όλα καλά.
Μέχρι πριν δέκα ημέρες χρησιμοποιούσα firefox.
Λέω δεν βάζω τον opera.
Ε λοιπόν μετά την κατάργηση του ενός και την ενεργοποίηση του άλλου, άλλος υπολογιστής μιλάμε. :beer:

Η αλχημεία σου δεν είναι η ακριβής λύση. Πιθανόν να το παρουσιάσει ξανά σε λίγο καιρό. :)

στέλνετε και κάνα πμ γιατί κάποιο θέμα μπορεί να μου ξεφύγει να το δω.


Οχι μαλλιών. Σε βενζινάδικο

και μια απόχη για να μαζεύετε τους πυκνωτές που θα φεύγουν μαζί. μπορείτε να το κάνετε και πίσω από την τουρμπίνα αεροπλάνου κατά την απογείωση :lol:

nick_VFR
22/12/2014, 21:28
Τον τελευταίο καιρό είχα αγανακτήσει με το laptop, σερνόταν ασύστολα, κόλλαγε στο youtube και είχα αρχίσει να τα παίρνω άσχημα.
Χωρίς internet όμως όλα καλά.
Μέχρι πριν δέκα ημέρες χρησιμοποιούσα firefox.
Λέω δεν βάζω τον opera.
Ε λοιπόν μετά την κατάργηση του ενός και την ενεργοποίηση του άλλου, άλλος υπολογιστής μιλάμε. :beer:

Με τον opera έχω δει θαύματα σε smartphones! ;)

Bob_o_mastoras
22/12/2014, 22:39
κομορεσερ=κομον ρεσερ????????????????

όχι. Καφέ ρεσερ! :ρ

SHOOTER045
23/12/2014, 08:39
Με τον opera έχω δει θαύματα σε smartphones! ;)

σε δυο ιδια τηλ
το ενα αγορασμενο απο ελλαδα
το αλλο απο ebay
το ελληνικο με google chrome
το αλλο opera
το<ξενο>με το opera δουλευει σαφως καλυτερα και ποιο ευκολα

teogtp
23/12/2014, 08:45
σε δυο ιδια τηλ
το ενα αγορασμενο απο ελλαδα
το αλλο απο ebay
το ελληνικο με google chrome
το αλλο opera
το<ξενο>με το opera δουλευει σαφως καλυτερα και ποιο ευκολα

Παιζει ρολο αν φορανε την ιδια εκδοση kernel (που μπορει να μην εχουν)και φυσικα τι εφαρμογες εχει φορτομενο το καθενα.

SHOOTER045
23/12/2014, 09:04
Παιζει ρολο αν φορανε την ιδια εκδοση kernel (που μπορει να μην εχουν)και φυσικα τι εφαρμογες εχει φορτομενο το καθενα.

τι λες γι αυτο? http://www.ebay.com/itm/Lenovo-A398t-4-5-IPS-Screen-Android-4-0-Dual-Core-Dual-SIM-5MP-Cheap-Smartphone-/121305771838?pt=Cell_Phones&var=&hash=item1c3e632f3e
σκεφτομαι να το παρω για μενα
στην κορη μου πηρα αυτο http://www.ebay.com/itm/Smartphone-Lenovo-A269-/331419822201?pt=ES_Tel%C3%A9fonos_m%C3%B3viles&hash=item4d2a292879 34 ευρο χωρις μεταφορικα.και παει σφαιρα

toyar
26/12/2014, 11:56
ας πω κι εγω το προβλημα που μου προεκυψε.........
σε pc εχω μια οθονη σε εξοδο vga και ταυτοχρονα μια τηλεοραση σε εξοδο hdmi και τις εχω κανει duplicate (κλωνους)
τελευταια εκανα ενα επιτυχημενο formatkai προχθες η οθονη μου εγινε κατασπρη και νεκρωσε
εβαλα πανω μια αλλη παλιοτερη οθονη που ειχα η οποια λειτουργει κανονικα ομως οταν αποσυνδεω την τηλεοραση η οθονη μου βγαζει μηνυμα <<out of range>>
μετα απο ψαξιμο επανεγκατεστησα τους drivers της οθονης χωρις αποτελεσμα και μειωσα πολυ την αναλυση της καρτας γραφικων επισης χωρις αποτελεσμα
σκεφτομαι μηπως η vga μας χαιρετησε και η οθονη παιζει μονο σαν κλωνος της hdmi
εχει κανεις καμμια ιδεα-προταση;
ευχαριστω προκαταβολικα:)

7Tolis
26/12/2014, 12:00
Να μαι πάλι. Ζβηνει πάλι. Στο YouTube πατάς να δεις και σε πετάει στο επόμενο. Κάνω back στον fireflox και μετά παίζει το επιλεγμένο. Βασικά μου τη δίνει που Ζβηνει στα καλά καθούμενα. Στη διαχείριση συσκευών δε μου βγαζει κάτι και οι drivers είναι ενημερωμένοι.

mikes
26/12/2014, 12:17
329069

329070

329071

daz
26/12/2014, 13:07
ας πω κι εγω το προβλημα που μου προεκυψε.........
σε pc εχω μια οθονη σε εξοδο vga και ταυτοχρονα μια τηλεοραση σε εξοδο hdmi και τις εχω κανει duplicate (κλωνους)
τελευταια εκανα ενα επιτυχημενο formatkai προχθες η οθονη μου εγινε κατασπρη και νεκρωσε
εβαλα πανω μια αλλη παλιοτερη οθονη που ειχα η οποια λειτουργει κανονικα ομως οταν αποσυνδεω την τηλεοραση η οθονη μου βγαζει μηνυμα <<out of range>>
μετα απο ψαξιμο επανεγκατεστησα τους drivers της οθονης χωρις αποτελεσμα και μειωσα πολυ την αναλυση της καρτας γραφικων επισης χωρις αποτελεσμα
σκεφτομαι μηπως η vga μας χαιρετησε και η οθονη παιζει μονο σαν κλωνος της hdmi
εχει κανεις καμμια ιδεα-προταση;
ευχαριστω προκαταβολικα:)

Με μπέρδεψες λίγο. Μετά το φορμάτ δεν ξαναλειτούργησε ποτέ σωστά ή κάποια στιγμή αργότερα. Νομίζω πως αν πας στις ιδιότητες για προχωρημένους της κάρτας σου θα το βρεις το πρόβλημα. Out of range βγάζει όταν η έξοδος δεν στέλνει σήμα στην οθόνη, αν ήταν καμμένo το vga out δε θα έστελνε ούτε οταν είναι ορισμένη σαν κλώνος. Κάτασπρη έγινε?!!!



Να μαι πάλι. Ζβηνει πάλι. Στο YouTube πατάς να δεις και σε πετάει στο επόμενο. Κάνω back στον fireflox και μετά παίζει το επιλεγμένο. Βασικά μου τη δίνει που Ζβηνει στα καλά καθούμενα. Στη διαχείριση συσκευών δε μου βγαζει κάτι και οι drivers είναι ενημερωμένοι.

Toli θέλει ψάξιμο ρε φίλε. Σε πρώτη φάση μπορείς να απενεργοποιήσεις της αυτόματες επανεκκινήσεις για να σου βγάζει τις μπλε οθόνες του θανάτου. Απ' τον κωδικό που θα σου δώσει στην μπλε οθόνη, μπορείς να δεις τι προκάλεσε το πρόβλημα (μεσω της microsoft και αν είσαι και λίγο γκουρού).
Άφησε λίγο ανοιχτή την διαχείριση πόρων και δες αν ο επεξεργαστής σου δουλεύει συνέχεια στο 100%. Έτσι οπως μας το περιγράφεις ο επεξεργαστής σου πρέπει να είναι συνέχεια απασχολημένος και τα βιντεο που θέλουν μεγαλύτερη συμμετοχή του επεξεργαστή κάνουν τα δικά τους.
Μετά από επανεκκίνηση (μη ηθελημένη) μπορείς να πας και στην διαχείρηση σφαλμάτων απ' τον πίνακα ελέγχου και να δεις τι έχει αστοχήσει, καταρρεύσει.
Αλλά αν κρίνω απ' της πληροφορίες που μας δίνεις δεν νομίζω να μπορείς να τα κάνεις μόνος σου.
Όταν τον άνοιξες είδες κανέναν πυκνωτή μαυρισμένο ή ανοιγμένο? Δες και τους πυκνωτές της κάρτας σου.

Μπορεί να είναι πρόβλημα στο λογισμικό μέχρι μητρική και δε μας βοηθάς καθόλου.

daz
26/12/2014, 13:10
329069

329070

329071


Την κουρτίνα 3 για να είμαστε σίγουροι. Δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν μπορεί να λύσει!

toyar
26/12/2014, 16:28
η οθονη που εγινε κατασπρη θεωρω οτι τα φτυσε και την εχω εκτος
η αλλη που εβαλα πανω στη vga λειτουργει μονο οταν εχω κανει duplicate με την τηλεοραση και ειναι η τηλεοραση συνδεδεμενη
οταν ειναι μονη της γραφει out of range........

daz
26/12/2014, 16:32
η οθονη που εγινε κατασπρη θεωρω οτι τα φτυσε και την εχω εκτος
η αλλη που εβαλα πανω στη vga λειτουργει μονο οταν εχω κανει duplicate με την τηλεοραση και ειναι η τηλεοραση συνδεδεμενη
οταν ειναι μονη της γραφει out of range........

Κάποια λάθος επιλογή στις ιδιότητες έχεις κάνει.

toyar
26/12/2014, 18:34
τι να πω......
το θεμα προεκυψε ξαφνικα και χωρις να πειραξω τιποτα
στις διαφορες ρυθμισεις τσεκαρα μεχρι εκει που ηξερα εγω και μετα ο αδελφος μου που ειναι περισσοτερο γνωστης

vaska
27/12/2014, 00:20
Με μπέρδεψες λίγο. Μετά το φορμάτ δεν ξαναλειτούργησε ποτέ σωστά ή κάποια στιγμή αργότερα. Νομίζω πως αν πας στις ιδιότητες για προχωρημένους της κάρτας σου θα το βρεις το πρόβλημα. Out of range βγάζει όταν η έξοδος δεν στέλνει σήμα στην οθόνη, αν ήταν καμμένo το vga out δε θα έστελνε ούτε οταν είναι ορισμένη σαν κλώνος. Κάτασπρη έγινε?!!!



όπως επίσης και σε μισο - κατεστραμμένη Vga που δεν μπορεί ν' ανεβάσει ανάλυση και γενικότερα όταν η συχνότητα που καλείται να διαχειριστεί το μόνιτορ είναι εκτός της λειτουργικής του περιοχής. Όταν η vga δεν στέλνει σήμα συνήθως παίρνουμε το μνμ "No Signal".

Ψήσιμο με θερμοπίστολο και μάλλον θα επανέλθει.

toyar
27/12/2014, 07:03
ξηλωσα απο αλλο δωματιο μια 32αρα tv τη συνδεσα στη vga και δουλεψε κανονικα ειτε σαν κλωνος με την αλλη εκτος, ειτε μονη της
ισως η οθονη που εχω τωρα δε συνεργαζεται με την καρτα γραφικων της μητρικης λογω παλαιοτητας
ευχαριστω οσους απαντησαν ,καλες γιορτες σε ολους:beer:

daz
27/12/2014, 13:19
ξηλωσα απο αλλο δωματιο μια 32αρα tv τη συνδεσα στη vga και δουλεψε κανονικα ειτε σαν κλωνος με την αλλη εκτος, ειτε μονη της
ισως η οθονη που εχω τωρα δε συνεργαζεται με την καρτα γραφικων της μητρικης λογω παλαιοτητας
ευχαριστω οσους απαντησαν ,καλες γιορτες σε ολους:beer:

Λόγο παλαιότητας πρέπει να βάλεις την μια να λειτουργεί σε διαφορετική ανάλυση απ' την άλλη. Διάβασε τι έγραψε ο Vaska.
Το έχω κάνει και εγώ σε ένα αρχαιότατο λάπτοπ με linux που το έχω συνδέσει με ένα 29αρι tv-monitor.

toyar
27/12/2014, 14:25
προσπαθησα το κανω, ετσι ειχα την προηγουμενη
σε αυτην ομως οταν τη βαλω μονη της δεν την αναγνωριζει καν
οταν την κανω duplicate παλι δεν παιζει μονη της σε καμμια αναλυση

7Tolis
09/03/2015, 17:28
Τα τααααννν i am back.Λοιπόνε,νόμιζα πως είχα λύσει το θέμα μου αλλα σκοτάδια έλυσα.Μάλλον έγινε χειρότερο πλέον.Τωρα κολλάει και κατα την εκκίνηση το ψ μου.Το θέμα με τα βιντεο στο youtube εξακολουθει και γίνεται συχνότερο με κάποιο μηνυμα για shockwave flash κτλ.Προχθες τσάκωσα και μπλέ οθόνη.Βεβαια κολλάει και κατα την εξερευνηση των windows καμια φορά.Μήπως αντί για κάρτα να υποψιαστώ μητρική;

George_Sp
09/03/2015, 19:22
Τα τααααννν i am back.Λοιπόνε,νόμιζα πως είχα λύσει το θέμα μου αλλα σκοτάδια έλυσα.Μάλλον έγινε χειρότερο πλέον.Τωρα κολλάει και κατα την εκκίνηση το ψ μου.Το θέμα με τα βιντεο στο youtube εξακολουθει και γίνεται συχνότερο με κάποιο μηνυμα για shockwave flash κτλ.Προχθες τσάκωσα και μπλέ οθόνη.Βεβαια κολλάει και κατα την εξερευνηση των windows καμια φορά.Μήπως αντί για κάρτα να υποψιαστώ μητρική;

Το πρώτο θέμα που έλυσες επιφανειακά ήταν λόγω θερμοκρασιών. Μπλέ οθόνες και κολλήματα μπορεί να είναι ξανά θερμοκρασίες στο αρχικό στάδιο του προβλήματος ή και γενικότερα μια κουρασμένη εγκατάσταση windows ή πρόβλημα σε δίσκο, μνήμες, τροφοδοτικό. Αν ο υπολογιστής έχει να επισκεφθεί τεχνικό πάνω από χρόνο και είναι το καθημερινό σου μηχάνημα, σου προτείνω να κανονίσεις ένα service :)

7Tolis
09/03/2015, 19:37
Περισσότερο θα με ενδιέφερε αν μπορώ να κάνω διάγνωση για το τί του φταίει ωστε να το αντικαταστήσω κάποια στιγμη.
Η εγκατάσταση είναι πρόσφατη,το τροφοδοτικο 2 ετών,ο ssd με το διαγνωστικο της intel δειχνει οκ.

George_Sp
09/03/2015, 19:43
Περισσότερο θα με ενδιέφερε αν μπορώ να κάνω διάγνωση για το τί του φταίει ωστε να το αντικαταστήσω κάποια στιγμη.
Η εγκατάσταση είναι πρόσφατη,το τροφοδοτικο 2 ετών,ο ssd με το διαγνωστικο της intel δειχνει οκ.

Μάρκα και μοντέλο τροφοδοτικού?
Μπορείς να μου δώσεις αναλυτικά την υπόλοιπη σύνθεση?
Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν είναι θέμα hardware αλλά software κακής εγκατάστασης windows-drivers-προγραμμάτων.
αν απέκλεισες SSD γιατί το διαγνωστικό της intel δείχνει οκ, μπορείς να κοιτάξεις να τρέξεις διαγνωστικό μνημών. αν και οι μνήμες είναι καθαρές και το παρουσιάζει κυρίως σε στρεσάρισμα, θα κοιτούσα θερμοκρασίες εν ώρα στρες και τάσεις τροφοδοσίας μητρικής.
αν τίποτα από τα παραπάνω δεν φταίει πάμε σε θέμα software.

7Tolis
09/03/2015, 20:36
Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.

sek
10/03/2015, 00:59
Το youtube ανεβάζει πολύ την χρήση του επεξεργαστή, ο οποίος πιθανό να ζεσταίνεται πάνω από τα όρια και σβήνει το pc. Όπως λέει ο George_sp, δες την θερμοκρασία στο BIOS μετά από σβήσιμο, ίσως χρειάζεται φρέσκια θερμοαγώγιμη πάστα.

η μπλε οθόνη δείχνει κάποιο stop error, ποιο είναι;

7Tolis
10/03/2015, 07:16
Έκανα διαγνωστικό έλεγχο στη ram και είναι ok.Μετά έκανα διαγνωστικό έλεγχο και στον επεξεργαστή και είναι το παρακάτω.Pass έγραψε στη σούμα απότε και εκεί ok.Πιασ'το αυγό και κούρευ'το.
---------------------------
--- Testing Processor 1 ---
---------------------------


--- IPDT64 - rev 2.20.0.0.W.MP ---


--- Start Time: 03/10/2015 08:06:57---


--- Skipping Config ---


--- Reading CPU Manufacturer ---

Expected --> GenuineIntel
Detected --> GenuineIntel
Found --- Genuine Intel Processor ---

--- Temperature Test ---

Temperature Test Passed!!!


Temperature = 13 degrees C below maximum.


--- Reading Brand String ---

Detected Brand String:
Intel Core i5 750 2.67GHz


Brand String Test Passed!!!


--- Reading CPU Frequency ---

Expected CPU Frequency is --> 2.67


Detected CPU Frequency is --> 2.80023

CPU Frequency Test Passed!!!


--- FSB NOT Supported on this Processor ---


--- Running Base Clock test ---


Detected Base Clock --> 133
Base Clock test Pass ---
..QPI rate Test not supported..
..Skipping QPI rate Test..

Skipping QPI rate Test


--- Running Floating Point test ---


Million Floating Points per Second, MFLOPS --> 316.8
Floating Point Test Pass ---

--- Running Prime Number Generation Test ---


Operation Per Second--> 3.98747e+006
Prime Number Generation Test Pass ---

--- Reading Cache Size ---

- Detected L1 Data Cache Size --> 4 x 32
- Detected L1 Inst Cache Size --> 4 x 32

- Detected L2 Cache Size --> 1024
- Detected L3 Cache Size --> 8192


Cache Size Test Passed!!!


--- Determining MMX - SSE capabilities ---


--- CPU FEATURES DETECTION FOR ---
--- MMX SSE ---
MMX - MMX Supported --> Yes
SSE - SSE Supported --> Yes
SSE2 - SSE2 Supported --> Yes
SSE3 - SSE3 Supported --> Yes
SSSE3 - SSSE3 Supported --> Yes
SSE4.1 - SSE4.1 Supported --> Yes
SSE4.2 - SSE4.2 Supported --> Yes
--- MMX SSE - capabilities check complete ---

MMX Test Result --- PASS
SSE Test Result --- PASS
SSE2 Test Result --- PASS
SSE3 Test Result --- PASS
SSSE3 Test Result --- PASS
SSE4.1 Test Result --- PASS
SSE4.2 Test Result --- PASS
MMX SSE Testing Passed !!

--- Determining AVX AES PCLMULQDQ capabilities ---


--- CPU FEATURES DETECTION FOR ---
--- AVX/AES/PCLMULQDQ ---
AVX - Advanced Vector Extensions Supported --> No
AVX OS Support - AVX Operating System Supported --> No ---> No Test Required
AES - Advanced Encryption Standard Supported --> No ---> No Test Required
PCLMULQDQ - Polys Carry-Less Multiply Supported --> No ---> No Test Required
--- AVX AES PCLMULQDQ capabilities check complete ---

AVX Compare Test Result --- Not Tested
AES Test Result --- Not Tested
PCLMULQDQ Test Result --- Not Tested
No AVX AES PCLMULQDQ Tests required

--- Reading Memory Size ---


Detected Memory Size is --> 8.00GB


--- Integrated Memory Controller Stress Test ---


--- Integrated Memory Controller Stress Test Pass!!! ---


Integrated Memory Controller Test Pass!!!


Chipset : Intel(R) P55 Chipset
Chipset Stepping : B2

2 device connected to PCI-to-PCI Bridge Controller
1 : Atheros AR922X Wireless Network Adapter
2 : PCI SoftV92 Data Fax Modem

1 device connected to PCI Express Port 1
1 : GIGABYTE GBB36X Controller

1 device connected to PCI Express Port 2
1 : Realtek RTL8168D/8111D Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

1 device connected to PCI Express Port 4
1 : GIGABYTE GBB36X Controller

2 device connected to SATA Controller 1
1 : INTEL SSDSA2M080G2GC ATA Device
2 : WDC WD5000AAKS-00TMA0 ATA Device

No device connected to SATA Controller2

3USB devices detected
1 : Σύνθετη συσκευή USB
2 : Σύνθετη συσκευή USB
3 : Σύνθετη συσκευή USB

1 device connected to Intel High Definition Audio Controller
1 : Συσκευή High Definition Audio

--- Platform Controller Hub Test Completed!!! ---


..
..Query 3..
..
--- Querying for Intel(R) Integrated Graphics Device (IGD) ---
..Intel(R) Integrated Graphics Device not supported on this processor..
..Skipping Intel(R) Integrated Graphics Device Presence Test..
..

--- CPU Load ---


--- Load Level = 8


CPU Load Passed!!!


--- Temperature Test ---

Temperature Test Passed!!!


Temperature = 0 degrees C below maximum.


--- Test End Time: 03/10/2015 08:10:57---



System Information
------------------
Processor Name: Intel(R) Core(TM) i5 CPU 750 @ 2.67GHz
Processor Information: Intel64 Family 6 Model 30 Stepping 5
Number of Physical Cores: 4
Number of Logical Cores: 4
Installed System Memory: 8 GB
Operating System: Microsoft Windows 7 Ultimate 64-bit
Graphics Information: NVIDIA GeForce 9600 GT
System Product: P55-UD3R
System BIOS: F2

sek
10/03/2015, 08:22
--- Temperature Test ---

Temperature Test Passed!!!


Temperature = 13 degrees C below maximum.


--- Temperature Test ---

Temperature Test Passed!!!


Temperature = 0 degrees C below maximum.



Μήπως να ξαναδείς το θέμα της θερμοκρασίας του επεξεργαστή;

7Tolis
10/03/2015, 08:41
Παρόλο που λέει passed?

sek
10/03/2015, 09:16
Προτείνω αν/όταν σου ξανασβήσει, να μπεις στο bios και να δεις την θερμοκρασία της cpu εκείνη την ώρα, δεν είναι περίεργο που ανέβασε 13 βαθμούς σε 4 λεπτά; αν ανέβαινε 2-3 ακόμα το pc θα έσβηνε..

7Tolis
10/03/2015, 09:20
μια δυο φορές έσβησε.Συνηθως καταρρέει το shockwave flash και παγώνει για κάποια λεπτά.Μετά ρολάρει πάλι κανονικά.

teogtp
10/03/2015, 11:24
Nα ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
Το bad pool header σε win8 μηχανημα τι ειναι;

7Tolis
10/03/2015, 11:27
Δοκίμασα να πιέσω λίγο τον επεξεργαστή με 1080p αλλά μια χαρά load έχει.
332214

George_Sp
10/03/2015, 12:06
Nα ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
Το bad pool header σε win8 μηχανημα τι ειναι;

σκασμένος driver
σκασμένη μνήμη
σκασμένος δίσκος με bad sector

ένα από τα παραπάνω ή συνδυασμός τους. π.χ. μια χαλασμένη μνήμη χαλάει drivers :)

teogtp
10/03/2015, 12:13
σκασμένος driver
σκασμένη μνήμη
σκασμένος δίσκος με bad sector

ένα από τα παραπάνω ή συνδυασμός τους. π.χ. μια χαλασμένη μνήμη χαλάει drivers :)

Σε καινουργιο μηχανημα;
Χθες το ανοιξα και το εστηνα.

George_Sp
10/03/2015, 12:18
Σε καινουργιο μηχανημα;
Χθες το ανοιξα και το εστηνα.

αν το μηχάνημα είναι λάπτοπ και ήρθε με win8 (όχι 8.1) κατά το update σε 8.1 δημιουργούνται θέματα. ειδικά σε HP και Toshiba, και σκάνε drivers λόγω κακού update.
αν το μηχάνημα είναι σταθερό ή λάπτοπ με 8.1 εξαρχής, τότε μην αποκλείεις το ενδεχόμενο για χαλασμένη μνήμη ή σκληρό δίσκο, δηλαδή DOA (dead on arrival). Ελλατωματικό εξαρχής υλικό.

George_Sp
10/03/2015, 12:29
Δοκίμασα να πιέσω λίγο τον επεξεργαστή με 1080p αλλά μια χαρά load έχει.
332214

Τα κολλήματά σου είναι τελείως random και δε βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα εξ αποστάσεως :P

teogtp
10/03/2015, 12:31
Το μηχανακι ειναι ενα PIPO TvBox με win8 bing.
Το εβαλα να κανει update και εκανε κατι χαζα,δηλαδη δεν μπορουσε λογο σφαλματος να βρει update.
Θεωρησα οτι μπορει να φταιει το ασυρματο δικτυο ετσι το μπριζωσα με καλωδιο και ετσι πηρε "μπρος".
Εβαλα trial Kaspersky και MPC και ετρεξα απο το δικτυο μου ματροσκες απροβληματιστα.
Στον firefox μου τα χαλασε.

George_Sp
10/03/2015, 12:34
Το μηχανακι ειναι ενα PIPO TvBox με win8 bing.
Το εβαλα να κανει update και εκανε κατι χαζα,δηλαδη δεν μπορουσε λογο σφαλματος να βρει update.
Θεωρησα οτι μπορει να φταιει το ασυρματο δικτυο ετσι το μπριζωσα με καλωδιο και ετσι πηρε "μπρος".
Εβαλα trial Kaspersky και MPC και ετρεξα απο το δικτυο μου ματροσκες απροβληματιστα.
Στον firefox μου τα χαλασε.

Δε φταίει ο firefox, αλλά το update που έβγαλε σφάλμα. Εφόσον είναι του κουτιού, σου προτείνω system restore και πέρασμα ξανά από την αρχή ότι χρειάζεσαι. Ξεκίνα πρώτα με το windows update και μετά χειροκίνητα κάθε πρόγραμμα που θες με restart σε κάθε ολοκλήρωση.

7Tolis
11/03/2015, 09:57
Εγω απο εδω μάλλον πάω καλά χαριν στον συνφορουμίτη Γιώργο που ήρθε σπίτι και βρήκε τι σταδιάλα έφταιγε.So far so good.

sek
11/03/2015, 13:02
Τι έφταιγε τελικά;

7Tolis
11/03/2015, 13:05
Αυτό με τη θερμοκρασία που είπες φίλε μου.