PDA

View Full Version : Η ακριβότερη έπαυλη στο Beverly Hills ανήκει πια στον... Markus "Notch" Persson



PetranGR
22/12/2014, 01:36
Η ακριβότερη έπαυλη στο Beverly Hills ανήκει πια στον... Markus "Notch" Persson

Τον προηγούμενο Σεπτέμβριο, ο δημιουργός του Minecraft, Markus "Notch" Persson έγινε απίστευτα πλούσιος μετά την εξαγορά της εταιρείας του (http://www.insomnia.gr/_/articles/microsoft/microsoft/%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-mojang-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-r7457) έναντι $2,5 δισεκατομμυρίων από την Microsoft, η οποία βεβαίως είναι και η νέα ιδιοκτήτρια του Minecraft.
Όπως ήταν φυσιολογικό, o Persson ξεκίνησε το... ξόδεμα, και το πρώτο πράγμα που έκανε -και μάθαμε- ήταν να αγοράσει μία τεράστια έπαυλη στο Beverly Hills, στην California έναντι $70 εκατομμυρίων. Μεταξύ άλλων η έπαυλη έχει πανοραμική θέα στο Los Angeles, διαθέτει οκτώ κρεβατοκάμαρες, δεκαπέντε μπάνια, ντουλάπες σε διαστάσεις διαμερισμάτων καθώς και ιδιωτική κινηματογραφική αίθουσα.

Επιπλέον διαθέτει έκθεση για συλλογή αυτοκινήτων, δωμάτιο... γλυκισμάτων (γεμάτων m&m's), τηλεοράσεις 90 ιντσών, τηλεχειριζόμενο εξοπλισμό και αυτόματες γυάλινες πόρτες ενώ η έπαυλη εξοπλίζεται με ακριβά έπιπλα, διάφορα διακοσμητικά και έργα τέχνης.

Είναι τα περισσότερα χρήματα που έχουν δαπανηθεί σύμφωνα με αναφορές για την αγορά οικίας στο Beverly Hills, μία ιδιαίτερα "πλούσια περιοχή".
Η έπαυλη ήταν στόχος των Jay Z και Beyonce αλλά ο Persson λέγεται ότι έκανε καλύτερη προσφορά. Και να σκεφτείτε ότι η συγκεκριμένη έπαυλη κόστισε στον Persson λιγότερο από το 3% των χρημάτων που κέρδισε από την πώληση του Minecraft.

Πηγή : http://www.theverge.com/tldr/2014/12/18/7418397/notch-just-bought-the-craziest-megamansion-ever

Απλά δείτε το βίντεο : http://vimeo.com/102897742

Θα δείτε μέχρι και συλλεκτική και καλά μηχανή μέσα,το είδα πριν και είπα να το μοιραστώ εδώ έτσι για το μαμώτο που λέμε...

Bowleno
22/12/2014, 15:43
Τώρα, αν πω στα R X : μας, θα γίνω κακός; :rolleyes::lol:

PetranGR
22/12/2014, 19:20
Τώρα, αν πω στα R X : μας, θα γίνω κακός; :rolleyes::lol:

άδικο δεν θα έχεις,απλά δεν ξέρω πως μου ήρθε και είπα να το γράψω σαν άρθρο, έχουμε και άτομα τα οποία ασχολούνται με το coding :)

nick_VFR
22/12/2014, 21:15
Τώρα, αν πω στα R X : μας, θα γίνω κακός; :rolleyes::lol:

Like & share τα υπόλοιπα μέλη αν συμφωνείτε! :p :lol:

daz
22/12/2014, 21:17
Ρε Πετράν αν θέλουμε να διαβάσουμε τέτοια μπαίνουμε στο facebook.

PetranGR
22/12/2014, 21:28
Like & share τα υπόλοιπα μέλη αν συμφωνείτε! :p :lol:


Ρε Πετράν αν θέλουμε να διαβάσουμε τέτοια μπαίνουμε στο facebook.

ντάξει αν ήταν τόσο λάθος διαγράψ'τε το.

Bowleno
22/12/2014, 22:21
άδικο δεν θα έχεις,απλά δεν ξέρω πως μου ήρθε και είπα να το γράψω σαν άρθρο, έχουμε και άτομα τα οποία ασχολούνται με το coding :)

Τώρα είναι που κόβω φλέβες;

nick_VFR
22/12/2014, 22:33
ντάξει αν ήταν τόσο λάθος διαγράψ'τε το.

Κοίτα... καμμιά φορά οι έννοιες "σωστό" και "λάθος" είναι σχετικές.

Μπορεί να είναι ένα λαθος... για εσένα! :p Για εμάς, είναι μια ευκαιρία να τρολλάρουμε!! :p :p :p

Η μηχανή υπάρχει περίπτωση να ήταν ποτέ rideable ή απλά είναι διακοσμητικό; Δεν κατάλαβα τι ήταν, αλλά ούτε μπροστά δεν είχε ανάρτηση! :rolleyes:







Το πιο σημαντικό από όλα όμως είναι άλλο:

































... στην τιμή περιλαμβάνονταν και τα γκομενάκια?? :D:D:D

PetranGR
22/12/2014, 23:55
Κοίτα... καμμιά φορά οι έννοιες "σωστό" και "λάθος" είναι σχετικές.

Μπορεί να είναι ένα λαθος... για εσένα! :p Για εμάς, είναι μια ευκαιρία να τρολλάρουμε!! :p :p :p

Η μηχανή υπάρχει περίπτωση να ήταν ποτέ rideable ή απλά είναι διακοσμητικό; Δεν κατάλαβα τι ήταν, αλλά ούτε μπροστά δεν είχε ανάρτηση! :rolleyes:







Το πιο σημαντικό από όλα όμως είναι άλλο:

... στην τιμή περιλαμβάνονταν και τα γκομενάκια?? :D:D:D

ο συγκεκριμένος τυπάς που αγόρασε το εν λόγω οίκημα, είπε ότι έχει αδυναμία στις μηχανές και πρόκειται να κάνει την μεγαλύτερη συλλογή κλασσικών μηχανών στον κόσμο γιατί θέλει να περάσει μπροστά.

Πέρα από αυτά κάτι άλλο δεν μπορώ να πώ ότι έχει σχέση με το φόρουμ,ίσως ήμουν ενθουσιασμένος με αυτά που είδα και είπα να το μεταφέρω και σε εσάς.

Όσο για τα γκομενάκια πιστεύω ότι λογικά θα είναι και αυτά στην τιμή.

el_hymador
23/12/2014, 01:46
Bill Gates, αυτός εδώ και ένα κάρα άλλοι nerds είναι οι πλουσιότεροι άνθρωπΕς του κόσμου... τελικά το να έχεις ακμή, να μην έχεις γ@μησει μέχρι τα 30 σου, να πέφτεις θύμα bullying και να ζεις με τη μαμά σου, είναι αποδοτικό!

hidefnick
23/12/2014, 07:46
... τελικά το να έχεις ακμή, να μην έχεις γ@μησει μέχρι τα 30 σου, να πέφτεις θύμα bullying και να ζεις με τη μαμά σου, είναι αποδοτικό!

Αλλά δεν σου έκατσε τίποτα απο όλα αυτά και εσένα....:lol:

Pan (dvs)
23/12/2014, 08:24
Δεν ειναι λαθος ρε και μπραβο σου.

Εγω στο φορουμ βρηκα δυνατη συνταγη για μελομακαρονα και περιμενω αλλη μια για κουραμπιεδες.Που να τρεχουμε αλλου.........

daz
23/12/2014, 10:39
Δεν ειναι λαθος ρε και μπραβο σου.

Εγω στο φορουμ βρηκα δυνατη συνταγη για μελομακαρονα και περιμενω αλλη μια για κουραμπιεδες.Που να τρεχουμε αλλου.........

Επίσης πολλά μέλη ισχυρίζονται ότι ξέρουν την καλύτερη συνταγή για φασολάδα! :lol:

Vice
23/12/2014, 10:47
Εδω κάνατε 500 σελίδες αφιέρωμα για το μπάτσοι vs αναρχικοί - ποιός είναι πιο γ@μι@ς της γειτονιάς...το αρθράκι του πετράν σας πείραξε για offtopic? Έχετε πλάκα πάντως

Bowleno
23/12/2014, 11:55
Εδω κάνατε 500 σελίδες αφιέρωμα για το μπάτσοι vs αναρχικοί - ποιός είναι πιο γ@μι@ς της γειτονιάς...το αρθράκι του πετράν σας πείραξε για offtopic? Έχετε πλάκα πάντως


Αυτό κατάλαβες εσύ; ευκαιρία να τρολλάρουμε, είπαμε......

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 12:19
Με κάλεσε στο l.a να με φιλοξενήσει αλλα δεν πηγα...
:ρ :ρ

foogr01
23/12/2014, 12:23
Με κάλεσε στο l.a να με φιλοξενήσει αλλα δεν πηγα...
:ρ :ρ

:moutza: μόνο για τα γκομενάκια έπρεπε να πας










:lol:

Pan (dvs)
23/12/2014, 12:39
Επίσης πολλά μέλη ισχυρίζονται ότι ξέρουν την καλύτερη συνταγή για φασολάδα! :lol:

Ας κανουμε λιγο υπομονη......................

Μετα τις γιορτες κατι πηρε το αυτι μου για μονιμο θεμα.Η διευθυνση του φορουμ αμφιταλαντευεται,για το αν θα κανει τη Βεφα η τον Σκαρμουτσο μοντερατορα.

Vice
23/12/2014, 12:49
Αυτό κατάλαβες εσύ; ευκαιρία να τρολλάρουμε, είπαμε......

Τρολλάρισμα Ορισμός:
Τρολάρισμα ή trolling είναι η προσπάθεια (επιτυχημένη συνήθως) εκνευρισμού ή ενόχλησης ενός ή περισσοτέρων ατόμων ώστε να δημιουργήσουν αντιδράσεις με τελικό σκοπό τη διασκέδαση του τρολ.

Νομίζω η απάντηση μου παραπάνω συμβαδίζει με την έννοια του trolling οπότε είμαι εντός κλιματος φίλτατε bowleno. Απλώς τρολάρουμε διαφορετικές καταστάσεις

sniper
23/12/2014, 12:51
Ας κανουμε λιγο υπομονη......................

Μετα τις γιορτες κατι πηρε το αυτι μου για μονιμο θεμα.Η διευθυνση του φορουμ αμφιταλαντευεται,για το αν θα κανει τη Βεφα η τον Σκαρμουτσο μοντερατορα.

Έχουμε resident chef, δεν χρειαζόμαστε τους λατρεις του σκόρδου.

teogtp
23/12/2014, 13:02
Εδω κάνατε 500 σελίδες αφιέρωμα για το μπάτσοι vs αναρχικοί - ποιός είναι πιο γ@μι@ς της γειτονιάς...το αρθράκι του πετράν σας πείραξε για offtopic? Έχετε πλάκα πάντως

Έχεις δίκιο........
Καθόμαστε και ασχολούμαστε με ανούσια θέματα όπως τις εκάστοτε αυθαιρεσιες του κράτους εις βάρους του πολίτη και vice versa........
Πέτραν μην μασας .....
Άλλωστε κάποιον πρεπει να "πειραξουμε".
:beer:

Bradipous
23/12/2014, 14:00
ρε μλκς πλακα με κανετε;;;

ενα, δυο, τρια, τεσσερα, πεντε, εξι και ειμαι ακομα στο εξι...

2.5 δις για να αγορασει τα ψηφιακα λεγκο, δηλαδη ποση ειναι η αξια της εταιριας;

PetranGR
23/12/2014, 14:03
ρε μλκς πλακα με κανετε;;;

ενα, δυο, τρια, τεσσερα, πεντε, εξι και ειμαι ακομα στο εξι...

2.5 δις για να αγορασει τα ψηφιακα λεγκο, δηλαδη ποση ειναι η αξια της εταιριας;

Λόγω ότι ξεκίνησε από το μηδέν το όλο "παιχνίδι" του και έγινε πάταγος που ακόμα γίνεται,για το εν λόγω παιχνίδι είδικα για μικρά παιδιά, η αξία της εταιρίας είναι 2,5 δις τα οποία πλήρωθηκε ο ίδιος ο Notch για να δώσει τον κώδικα αλλά και το σχέδιο στην Microsoft,από εκεί και πέρα; απλά θα κάνει ζωή τώρα απο ότι είδες,τα ωραία τα μωράκια στην αρχή ειδικά ...

Αν και εμένα από όλο αυτό το σπίτι θα είχα κλειστεί στο κελάρι με τα κρασιά :P

Bradipous
23/12/2014, 14:05
Λόγω ότι ξεκίνησε από το μηδέν το όλο "παιχνίδι" του και έγινε πάταγος που ακόμα γίνεται,για το εν λόγω παιχνίδι είδικα για μικρά παιδιά, η αξία της εταιρίας είναι 2,5 δις τα οποία πλήρωθηκε ο ίδιος ο Notch για να δώσει τον κώδικα αλλά και το σχέδιο στην Microsoft,από εκεί και πέρα; απλά θα κάνει ζωή τώρα απο ότι είδες,τα ωραία τα μωράκια στην αρχή ειδικά ...

Αν και εμένα από όλο αυτό το σπίτι θα είχα κλειστεί στο κελάρι με τα κρασιά :P

Για την αξια της microsoft λεω ποση ειναι...

Εννοειται μαγκια του που καταφερε κατι τετοιο.

DAYMAN
23/12/2014, 14:24
:beer:
Τώρα, αν πω στα R X : μας, θα γίνω κακός; :rolleyes::lol:

PetranGR
23/12/2014, 14:30
Για την αξια της microsoft λεω ποση ειναι...

Εννοειται μαγκια του που καταφερε κατι τετοιο.

πριν 6 μήνες έκλεισε "η αξία" της περίπου στα 358 δισ. $

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 14:52
Τι είναι το minecraft ρε μάγκες;;

sniper
23/12/2014, 15:15
παιχνιδι.

alex14
23/12/2014, 15:21
παιχνιδι.

.. που εχει κανει το μυαλο των παιδιων πιτουρο :mad:

Εγω του δικου μου το το εκοψα μαχαιρι και ας παθει οσα ψυχολογικα θελει

PetranGR
23/12/2014, 15:32
Τι είναι το minecraft ρε μάγκες;;

σε γρήγορη ταχύτητα ώστε να καταλάβεις έιναι ένα παιχνίδι δημιουργίας.

https://www.youtube.com/watch?v=VCCCD1jMP0o

Το οποίο σε βοηθάει να "χτίσεις" έναν κόσμο δικό σου,και συνεργάζεσε με άλλα άτομα ώστε να επιβιώσεις κτλ.

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 15:42
σε γρήγορη ταχύτητα ώστε να καταλάβεις έιναι ένα παιχνίδι δημιουργίας.

https://www.youtube.com/watch?v=VCCCD1jMP0o

Το οποίο σε βοηθάει να "χτίσεις" έναν κόσμο δικό σου,και συνεργάζεσε με άλλα άτομα ώστε να επιβιώσεις κτλ.

αυτη η μ@λακια είναι;;;
αυτοι που φτιαξαν το FIFA 15 τι πρέπει να πάρουν δλδ;;;
καμια χώρα ολόκληρη;;

PetranGR
23/12/2014, 15:53
αυτη η μ@λακια είναι;;;
αυτοι που φτιαξαν το FIFA 15 τι πρέπει να πάρουν δλδ;;;
καμια χώρα ολόκληρη;;

μπορεί να τρομάξεις από αυτό που θα πώ,περισσότερα credits αγοράστηκαν του minecraft χώρια οτι μπορείς να το μοιράσεις κτλ και μετά να έχεις μεγαλύτερο κέρδος από εκεί παρά το Fifa 15.

Το 2012 το Minecraft που ξεκίνησε μέσω kickstarter είχε συγκεντρώσει : 17,605,072 people have bought the game. (μέσα σε 24 ώρες) και σκέψου οτι μέχρι σήμερα έχουν γίνει και άλλες αγορές. (2012 μέσα σε 24 ώρες απο το release date δηλαδή = 352.101.440$


Το Fifa 15 δεν έχει ούτε καν τα μισά ακόμα.

SHOOTER045
23/12/2014, 16:13
σε γρήγορη ταχύτητα ώστε να καταλάβεις έιναι ένα παιχνίδι δημιουργίας.

https://www.youtube.com/watch?v=VCCCD1jMP0o

Το οποίο σε βοηθάει να "χτίσεις" έναν κόσμο δικό σου,και συνεργάζεσε με άλλα άτομα ώστε να επιβιώσεις κτλ.
Εγώ ξέρω τον ανταρτοπόλεμο που έκανα φαντάρος.τρεχαμε,κρυβομασταν,καναμε παγίδες, πιαναμε αιχμαλώτους, μας πυροβολούσαν, κλπ.
Και αυτό παιχνίδι in real ήταν....

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 16:45
μπορεί να τρομάξεις από αυτό που θα πώ,περισσότερα credits αγοράστηκαν του minecraft χώρια οτι μπορείς να το μοιράσεις κτλ και μετά να έχεις μεγαλύτερο κέρδος από εκεί παρά το Fifa 15.

Το 2012 το Minecraft που ξεκίνησε μέσω kickstarter είχε συγκεντρώσει : 17,605,072 people have bought the game. (μέσα σε 24 ώρες) και σκέψου οτι μέχρι σήμερα έχουν γίνει και άλλες αγορές. (2012 μέσα σε 24 ώρες απο το release date δηλαδή = 352.101.440$


Το Fifa 15 δεν έχει ούτε καν τα μισά ακόμα.

kickstarter??
μανιβελατο είναι δλδ;;;
:p

PetranGR
23/12/2014, 17:26
kickstarter??
μανιβελατο είναι δλδ;;;
:p

χαχαχα κάπως έτσι > https://www.kickstarter.com/

daz
23/12/2014, 18:50
μπορεί να τρομάξεις από αυτό που θα πώ,περισσότερα credits αγοράστηκαν του minecraft χώρια οτι μπορείς να το μοιράσεις κτλ και μετά να έχεις μεγαλύτερο κέρδος από εκεί παρά το Fifa 15.

Το 2012 το Minecraft που ξεκίνησε μέσω kickstarter είχε συγκεντρώσει : 17,605,072 people have bought the game. (μέσα σε 24 ώρες) και σκέψου οτι μέχρι σήμερα έχουν γίνει και άλλες αγορές. (2012 μέσα σε 24 ώρες απο το release date δηλαδή = 352.101.440$


Το Fifa 15 δεν έχει ούτε καν τα μισά ακόμα.


Εγώ πάντως τρόμαξα να καταλάβω τι θέλεις να πεις. :lol:

Να σε πω, αυτοί που παίζουν minecraft ψηφίζουν κιόλας? :cry:

PetranGR
23/12/2014, 19:02
Εγώ πάντως τρόμαξα να καταλάβω τι θέλεις να πεις. :lol:

Να σε πω, αυτοί που παίζουν minecraft ψηφίζουν κιόλας? :cry:

απλά να πώ ότι έχει μεγάλο κέρδος η εταίρία με αυτό το παινχίδι . Κυρίως αναφέρετε σε μικρά παιδιά.

SHOOTER045
23/12/2014, 19:08
Εγώ έχω μείνει στο bobble bobble, στην σκούπα, και στο wonder boy....

teogtp
23/12/2014, 19:11
Εγώ έχω μείνει στο bobble bobble, στην σκούπα, και στο wonder boy....

Ποια ειναι η σκουπα ρε νεαντερνταλ;

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 19:13
Ααα.. Έχεις χάσει πολλά επεισόδια.
αλλα δεν χάνεις και τπτ. Ουσιαστικά είναι μ@λακιες για να καίγονται τα παιδιά και να μην παίζουν μπάλα στις αλάνες.

teogtp
23/12/2014, 19:15
Ααα.. Έχεις χάσει πολλά επεισόδια.
αλλα δεν χάνεις και τπτ. Ουσιαστικά είναι μ@λακιες για να καίγονται τα παιδιά και να μην παίζουν μπάλα στις αλάνες.

Εσυ και αν εχεις χασει επεισοδια.
Τις χτισαμε ολες τις αλανες καιρο τωρα...............

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 19:19
Εσυ και αν εχεις χασει επεισοδια.
Τις χτισαμε ολες τις αλανες καιρο τωρα...............

όντως! αυτο μου διέφυγε. :(

SHOOTER045
23/12/2014, 19:47
Ποια ειναι η σκουπα ρε νεαντερνταλ;

Ένα παρόμοιο με το πακ μαν
Με διαδρόμους λαβύρινθους, απλά αυτό έβαφε τούς διαδρόμους και έπαιρνε μια σκούπα που έτρωγε τους κακούς

Bowleno
23/12/2014, 19:53
Εγώ πάντως τρόμαξα να καταλάβω τι θέλεις να πεις. :lol:

Να σε πω, αυτοί που παίζουν minecraft ψηφίζουν κιόλας? :cry:

Εσείς όλοι, που το κοροϊδεύετε... μάθετε ότι το τι paysafe του ρίχνουν τα παιδάκια (10 έως και 15 ετών) μεταξύ των κι ο γιος μου, δεν λέγεται..... :(

Κατά τα άλλα, δωρεάν παιχνίδι σου λέει....

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 19:57
Ένα παρόμοιο με το πακ μαν
Με διαδρόμους λαβύρινθους, απλά αυτό έβαφε τούς διαδρόμους και έπαιρνε μια σκούπα που έτρωγε τους κακούς

απο εκεί βγηκε η "επιχείρηση σκούπα" ;; :p

SHOOTER045
23/12/2014, 19:59
απο εκεί βγηκε η "επιχείρηση σκούπα" ;; :p

αστα διαλα ρε
εχεις πμ

Bowleno
23/12/2014, 20:12
απο εκεί βγηκε η "επιχείρηση σκούπα" ;; :p


Όχι ρε :a38:

Πριν από αρκετά χρόνια είχαν μπουζουριάσει αρκετούς αλλοδαπούς στο τμήμα της Ομονοίας. Εκείνη την ημέρα η καθαρίστρια του τμήματος ήταν άρρωστη και επειδή κονδύλι για άλλη δεν έπαιζε, βάλανε τους αλλοδαπούς να καθαρίσουν ΟΛΟ το τμήμα.
Και είχε γίνει τόσο καλή δουλειά (και δωρεάν) Που θεσπίστηκε όποτε κάποιο τμήμα έχει ανάγκη γενικής καθαριότητας να βγαίνει να τους μαζεύει....εξ ου, λοιπόν το "επιχείρηση σκούπα"......















(πρέπει να κόψω το μέλι του el hymador...)

Pan (dvs)
23/12/2014, 20:18
Μωρε,το κοψεις δεν το κοψεις,τη ζημια την επαθες...

bulmont
23/12/2014, 20:30
Εγω στο φορουμ βρηκα δυνατη συνταγη για μελομακαρονα και περιμενω αλλη μια για κουραμπιέδες..



Tον ''μελώνεις'' τον κουραμπιέ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl::bawl:

PetranGR
23/12/2014, 20:39
Tον ''μελώνεις'' τον κουραμπιέ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl::bawl:


ώπα αρχίσαν τα υπονοούμενα ...

Pan (dvs)
23/12/2014, 20:39
Tον ''μελώνεις'' τον κουραμπιέ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl::bawl:

Που να κανεις ................15 μερες να δεις οαση.

Bradipous
24/12/2014, 01:54
Εσείς όλοι, που το κοροϊδεύετε... μάθετε ότι το τι paysafe του ρίχνουν τα παιδάκια (10 έως και 15 ετών) μεταξύ των κι ο γιος μου, δεν λέγεται..... :(

Κατά τα άλλα, δωρεάν παιχνίδι σου λέει....

Εδω ριχνουν φραγκα σε κατι οτι να ναι τυπου farmville κλπ στα minecraft, dota, lol θα κωλωσουν;
Γενικα ολα αυτα ειναι σκαλωτικα παιχνιδια και δεν ειναι λιγοι αυτοι που ασχολουντε. Και ακριβως επειδη ειναι σκαλωτικα και το κοινο τους ειναι μικρης ηλικιας οι περισσοτεροι που θα ασχοληθουν θα βαλουν εστω μια φορα λεφτα στο παιχνιδι, για αυτο δεν πληρωνεις για να το αγορασεις. Αυτος ειναι και ο σκοπος αλλωστε σε αυτα τα online παιχνιδια, να αγοραζεις οσα περισσοτερα μπορεις για να εισαι γαματος μεσα στο παιχνιδι. Δεν θα μπορουσε για παραδειγμα ενα παιχνιδι τυπου GTA ή COD να ειναι δωρεαν.

theofilos888
24/12/2014, 07:06
Ολα καλα, αλλα το μηχανακι στη φωτο δεν εχει γκομενακι επανω. :(

Bowleno
24/12/2014, 08:44
Εδω ριχνουν φραγκα σε κατι οτι να ναι τυπου farmville κλπ στα minecraft, dota, lol θα κωλωσουν;
Γενικα ολα αυτα ειναι σκαλωτικα παιχνιδια και δεν ειναι λιγοι αυτοι που ασχολουντε. Και ακριβως επειδη ειναι σκαλωτικα και το κοινο τους ειναι μικρης ηλικιας οι περισσοτεροι που θα ασχοληθουν θα βαλουν εστω μια φορα λεφτα στο παιχνιδι, για αυτο δεν πληρωνεις για να το αγορασεις. Αυτος ειναι και ο σκοπος αλλωστε σε αυτα τα online παιχνιδια, να αγοραζεις οσα περισσοτερα μπορεις για να εισαι γαματος μεσα στο παιχνιδι. Δεν θα μπορουσε για παραδειγμα ενα παιχνιδι τυπου GTA ή COD να ειναι δωρεαν.


Σωστός....έχεις παίξει travian η κάτι παρόμοιο; πολύ σκάλωμα λέμε. αν δεν αγόραζες χρυσό σε τρώγανε λάχανο, τα έπαιρνες κρανίο και έτρεχες να αγοράσεις

PetranGR
24/12/2014, 11:21
Εδω ριχνουν φραγκα σε κατι οτι να ναι τυπου farmville κλπ στα minecraft, dota, lol θα κωλωσουν;
Γενικα ολα αυτα ειναι σκαλωτικα παιχνιδια και δεν ειναι λιγοι αυτοι που ασχολουντε. Και ακριβως επειδη ειναι σκαλωτικα και το κοινο τους ειναι μικρης ηλικιας οι περισσοτεροι που θα ασχοληθουν θα βαλουν εστω μια φορα λεφτα στο παιχνιδι, για αυτο δεν πληρωνεις για να το αγορασεις. Αυτος ειναι και ο σκοπος αλλωστε σε αυτα τα online παιχνιδια, να αγοραζεις οσα περισσοτερα μπορεις για να εισαι γαματος μεσα στο παιχνιδι. Δεν θα μπορουσε για παραδειγμα ενα παιχνιδι τυπου GTA ή COD να ειναι δωρεαν.

συμφωνώ απλά παίζουν και πολλά άλλα.

Δηλαδή αν γίνεις καλός παίρνεις μέρος σε πρωταθλήματα και πληρώνεσαι χοντρά αν πάς σε μεγάλες κατηγορίες,αλλά αυτό μόνο 1/50 άτομα αν το καταφέρει με την ομάδα του κτλ.

Απλά αυτά όπως είπατε πληρώνεις για να μοιάζεις γαμάτος "μέσα" στο παιχνίδι και να τους "νικάς" όλους με την "δύναμη" σου.

Το Minecraft από την άλλη είχε φτιαχτεί ως παιχνίδι creative δηλαδή να δημιουργείς πράγματα μόνος σου και να επιβιώνεις και καλά με βάση το τραγικό εν μέρη Interface του :P
Και το COD είναι online multiplayer αν το αγοράσεις ή πάρεις Κλείδι μέσω steam ώστε να καίγεσε με άλλους.

Κάποτε εγώ έλιωνα, στο Lineage. Αλλά ποτέ δεν έβαλα λεφτά,είχα πάραπ ολλά άτομα που βάζανε χοντρά λεφτά,εγώ δεν τα είχα και δεν τα έβαζα αν τα είχα δεν ξέρω αν θα τα έβαζα.Γιατί και έτσι καλά περνούσαμε :P

Bob_o_mastoras
24/12/2014, 11:36
Δειτε ένα απο τα καινούργια επεισόδια south park, το freemium isn't free. Ασχολειται με αυτο το φαινόμενο.

Bradipous
24/12/2014, 13:23
συμφωνώ απλά παίζουν και πολλά άλλα.

Δηλαδή αν γίνεις καλός παίρνεις μέρος σε πρωταθλήματα και πληρώνεσαι χοντρά αν πάς σε μεγάλες κατηγορίες,αλλά αυτό μόνο 1/50 άτομα αν το καταφέρει με την ομάδα του κτλ.

Απλά αυτά όπως είπατε πληρώνεις για να μοιάζεις γαμάτος "μέσα" στο παιχνίδι και να τους "νικάς" όλους με την "δύναμη" σου.

Το Minecraft από την άλλη είχε φτιαχτεί ως παιχνίδι creative δηλαδή να δημιουργείς πράγματα μόνος σου και να επιβιώνεις και καλά με βάση το τραγικό εν μέρη Interface του :P
Και το COD είναι online multiplayer αν το αγοράσεις ή πάρεις Κλείδι μέσω steam ώστε να καίγεσε με άλλους.

Κάποτε εγώ έλιωνα, στο Lineage. Αλλά ποτέ δεν έβαλα λεφτά,είχα πάραπ ολλά άτομα που βάζανε χοντρά λεφτά,εγώ δεν τα είχα και δεν τα έβαζα αν τα είχα δεν ξέρω αν θα τα έβαζα.Γιατί και έτσι καλά περνούσαμε :P

Πρωταθληματα φανταζομαι δεν εννοεις εν Ελλαδι αλλα παγκοσμιας εμβελιας, εκει ναι παιζουν φραγκα και πολλα αλλα 1/50? ουτε καν. Το ποσοστο ειναι πολυ μικροτερο και μικρενει ακομα περισσοτερο για αυτους που θα καταφερουν να διακριθουν. Καταλαβενεις δηλαδη οτι δεν μπορει να θεωρηθει επενδυση εκτος και αν οντως εισαι κορυφαιος.

notakos600
25/12/2014, 19:36
Πως το έγραψε ο Bowleno...

Στα @@ μας, άντε γειάαααα.:lol:

7Tolis
26/12/2014, 09:48
246 πόλεις στο γκρεπολις είναι πολλές;

teogtp
26/12/2014, 10:30
246 πόλεις στο γκρεπολις είναι πολλές;

Τι είναι το γκρεπολις;:confused:

Bradipous
26/12/2014, 11:33
Τι είναι το γκρεπολις;:confused:

φαση ikariam

theofilos888
26/12/2014, 11:33
Τι είναι το γκρεπολις;:confused:

στα @@@ μας..... χαχαχαχα

teogtp
26/12/2014, 11:36
στα @@@ μας..... χαχαχαχα

Με σοκαρεις....................
:bawl:

daz
26/12/2014, 13:14
Ακόμα για το mame23 συζητάτε?

Bowleno
26/12/2014, 19:42
Πως το έγραψε ο Bowleno...

Στα @@ μας, άντε γειάαααα.:lol:

Δεν το έγραψα έτσι ρε :a38:

Στα R X : μας. Έτσι το έγραψα :p