PDA

View Full Version : Ηλεκτρική τουρμπίνα... Αλήθεια ή ψέμα;



dimitrisag
23/12/2014, 10:35
Έχωντας λίγο ελεύθερο χρόνο και χαζεύοντας έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. Και απ' ότι είδα δεν έχει ανοιχτεί καθόλου (νομίζω...)!

http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-Car-DIY-Turbo-Electric-Supercharger-For-Motors-100-250W-Black-Turbo-/131371079517

Ηλεκτρική τουρμπίνα! Αλήθεια τώρα, λειτουργεί αυτό το πράγμα;

Θεωρητικά, το βασικό που κάνει μια τουρμπίνα το κάνει... μεταδίδει στο καρμπ περισσότερο συμπιεσμένο αέρα... Αλλά:

Η τουρμπίνα συμπιέζει τον αέρα αναλογικά με την ποσότητα εξαγόμενου καυσίμου. Αυτό αν λειτουργεί ηλεκτρικά μπορεί να υπολογίσει με τι στροφές θα λειτουργεί ο κινητήρας, ή πόση ποσότητα καυσίμου θα εξάγει; Μήπως τελικά το ότι δεν επικοινωνεί ουσιαστικά με την καύση, μπορεί να κάνει ζημιά στον κινητήρα ή τελικά αντί να βελτιώσει την απόδοση να υπάρχουν αρνητικά αποτελέσματα;

Με λίγα λόγια, τελικά συμβάλει στις επιδόσεις τις μηχανής αυτό το πράμα, αλλάζει την καύση ουσιαστικά ή είναι μια τρύπα στο νερό;
Απλά σαν προβληματισμό...

sapila racing
23/12/2014, 10:46
Αυξάνει λέει και τον λόγο συμπίεσης... :lol:

Για επιτραπέζιο ανεμιστηράκι στο γραφείο πάντως καλό θα είναι, αλλά μεχρι εκει.

zannisvel
23/12/2014, 10:46
To super charger μηπως εννοεις?

edit: sorry μολις ειδα οτι ειχες βαλει λινκ για αλλο πραγμα.

borbos
23/12/2014, 11:45
δώρο για μπιστολάκι μαλλιών κάνει πάντως...πόσο να γυρίζει? 20.000,30.000RPM @@ριες..

dimitrisag
23/12/2014, 12:34
Εγκυκλοπαιδικά όμως:
Αν η ροή αέρα είναι μεγαλύτερη (στη συγκεκριμένη με τη βοήθεια του ανεμιστήρα) δεν ωφελεί στην απόδοση του μοτέρ; Θέλω να πω ότι το μείγμα δεν γίνεται πιο πλούσιο, άρα και η καύση πιο αποτελεσματική;

sniper
23/12/2014, 12:53
Αν κολλήσω την ηλεκτρική σκούπα που έχω στο σπίτι και καρφώσω το ματσουκι με κάποιο τρόπο στο φιλτροκούτι, θα πάρω άλογα και θα μοιζει το CBR με το Kawasaki Η2R;

teogtp
23/12/2014, 13:12
Εγκυκλοπαιδικά όμως:
Αν η ροή αέρα είναι μεγαλύτερη (στη συγκεκριμένη με τη βοήθεια του ανεμιστήρα) δεν ωφελεί στην απόδοση του μοτέρ; Θέλω να πω ότι το μείγμα δεν γίνεται πιο πλούσιο, άρα και η καύση πιο αποτελεσματική;

To ποιο πλουσιο πραγμα που θα δεις ειναι οι μπουκλες στα μαλλια σου...........

SHOOTER045
23/12/2014, 13:23
Παλαιότερα κυκλοφορούσαν για αυτοκίνητα κάτι τέτοια, αλλά δεν έχω δει στην πράξη τι κάνει

borbos
23/12/2014, 13:31
όλα αυτά τα ηλεκτρικά ειναι για το αντρικό γεννητικό όργανο...δεν κάνουν τίποτα το παρακάτω video καλύπτει και τον φίλο sniper (με προλαβε...) :)

https://www.youtube.com/watch?v=cbGWgvJN1_8

dimitrisag
23/12/2014, 13:38
Πόσο εύκολα μπορείς να τσιμπήσεις όμως...

Είναι μια σειρά παράγοντες (θερμοκρασία αέρα, στροφές στο ανεμιστηράκι κλπ) που αν δεν τους πάρεις υπόψιν σου εύκολα την πατάς!

SHOOTER045
23/12/2014, 13:50
Να πω την αμαρτία μου, κάποτε στο ραλακι που είχα,ειχα βάλει ένα παρόμοιο ηλεκτρικό στην εισαγωγεισαγωγή ,που έπαιρνε ρεύμα ανάλογα τις στροφές τού μοτέρ, να σημειώσω ότι δεν είχα μανισια εισαγωγή,αλλα τυπου ram air ,και το ηλεκτρομοτερ έμπαινε πριν το φίλτρο ( χοανα) ,αλλά κάηκε γρήγορα και δεν είδα κάποια τρελή διαφορά

stam2
23/12/2014, 14:07
όλα αυτά τα ηλεκτρικά ειναι για το αντρικό γεννητικό όργανο...δεν κάνουν τίποτα το παρακάτω video καλύπτει και τον φίλο sniper (με προλαβε...) :)

https://www.youtube.com/watch?v=cbGWgvJN1_8

Με πρόλαβες...

MYTH BUSTED....!

Bob_o_mastoras
23/12/2014, 15:17
Αν κολλήσω την ηλεκτρική σκούπα που έχω στο σπίτι και καρφώσω το ματσουκι με κάποιο τρόπο στο φιλτροκούτι, θα πάρω άλογα και θα μοιζει το CBR με το Kawasaki Η2R;

και βαλε... :p