PDA

View Full Version : τροχονόμοι



ruyjin
25/10/2005, 09:20
ρε παιδια το ειχα σκεφτει να το αναφερω αλλα το ξεχνουσα, σημερα που μου ξαναετυχε ειπα να το αναφερω...

Δεν ειναι ρε παιδες επικινδυνο μερικες φορες να οδηγεις στη λεοφωρο και απο τα αυτοκινητα να μην εχεις καλη ορατοτητα και ξαφνικα να βλεπεις το χερι του τροχονομου να σου λεει στοπ????

Τα αυτοκινητα μπροστα σου να κοκαλονουν, πεζοι να περνανε και εσυ να πιανεις την καρδια σου για να μη φυγει απο τη θεση της!

Μου εχει τυχει ως πεζος, ευτυχως, να δω φρενα πανικου, λαστιχα να μενουν στο δρομο, απο αυτο & μοτο που βλεπουν τελευταια στιγμη τον τροχονομο να τους λεει να σταματησουν

αυτα.........

και καλα κρασια!!!!!!!!!


:wave2:

cityfly
25/10/2005, 09:25
γεγονός

πολλές φορές κάθονται σε σημείο που δεν τους βλέπουν όλοι οι εμπλεκόμενοι σε μια διασταύρωση

adam_tsouk
25/10/2005, 09:32
Μου έχει τύχει πολλές φορές κυρίως με το αυτοκίνητο.


Φυσικά και τους την έχω πει μερικές φορές που τα έχω δει όλα αλλά τι να σου κάνουν και αυτοί; Στέλνουν έναν τύπο να κουμαντάρη Κατεχάκη + Κηφισίας...... :sick:

ea6gka
25/10/2005, 09:37
και να ητανε μονο αυτο , εχετε δει κανενα τροχονομο να κανει σινιαλα σωστα? εγω κανεναν τα 10 χρονια που οδηγω. Σαν να κανουν τσομπανηδες και να σαλαγανε τα γιδια ειναι , ειδικα δε ειναι ενας στο πειραια που σφυραει με το στομο και κουναει τα χερια σα πιγκουινος.

SF
25/10/2005, 09:43
ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ:

ΟΙ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ!!!!

Και δυστυχώς ο αναθεωρημένος ΚΟΚ *αφαίρεσε* τη σχετική παράγραφο, όπου έλεγε ότι για να πάρουν τον έλεγχο μιας διασταύρωσης πρέπει πρώτα να απενεργοποιούν τους σηματοδότες (πλην υπερέκτακτων περιπτώσεων).

:mad:

Οι τροχονόμοι, πέραν του ότι 9 στις 10 φορές δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα φανάρια, θέτουν σχεδόν πάντα σε κίνδυνο τις ζωές των πεζών!

Όπως θα έχετε καταλάβει καλά, εξυπηρετούν μόνο τη διέλευση επισήμων και άλλων υπηρετών του λαού! αχαχουχα!

rsp
25/10/2005, 09:46
Περιστατικο...

Οδηγωντας σαν σιφουνας...το ΜΤΧ 50 μου σε ηλικια 14 χρονων, ανεβαινω προς βορεια προαστεια και στο φαναρι του Νιμιτς που εχεις επιλογη να κανεις και αριστερα, χωνομαι για να περασω απο αριστερα και να ξαναμπω πριν τη νησιδα....Ελα ομως που εχει τροχονομο εκει που εχω υπολογισει να κανω τη σφηνα...του πατησα το ποδι και εφυγα χεσμενος ακουγοντας τα ουρλιαχτα και τα μπινελικια....Εμμμ και αυτοι οπου θελουν καθοντε....:wacko: :sick: :dizzy:

adam_tsouk
25/10/2005, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ:

ΟΙ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ!!!!

Και δυστυχώς ο αναθεωρημένος ΚΟΚ *αφαίρεσε* τη σχετική παράγραφο, όπου έλεγε ότι για να πάρουν τον έλεγχο μιας διασταύρωσης πρέπει πρώτα να απενεργοποιούν τους σηματοδότες (πλην υπερέκτακτων περιπτώσεων).

:mad:

Οι τροχονόμοι, πέραν του ότι 9 στις 10 φορές δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα φανάρια, θέτουν σχεδόν πάντα σε κίνδυνο τις ζωές των πεζών!

Όπως θα έχετε καταλάβει καλά, εξυπηρετούν μόνο τη διέλευση επισήμων και άλλων υπηρετών του λαού! αχαχουχα!


Εϊσαι 1000% σωστός!

Και όπως είπαν κάνουν κάτι συνιάλα του στυλ "έα φιλαράκο λίγο πιο εδώ, όπω μπάρμπα, ει ψιτ εσύ" κλτ κτλ......

apolon10
25/10/2005, 14:11
προσοχη στην ανοδο της Κηφησιας στο υψος της Πανορμου. Καθε φορα που παω να περασω απο εκει, απο τη λεωφορειολωριδα, το φαναρι μπροστα μου ειναι πρασινο, αλλα ο τροχονομος εχει αντιθετη γνωμη. Το κακο ειναι οτι παντα γινεται ορατος οταν φθανω κοντα στο φαναρι, αφου μεχρι εκει τον κρυβουν τα αυτοκινητα. Προσοχη λοιπον γιατι το πρασινο δεν ειναι παντα πρασινο.......................

ruyjin
25/10/2005, 14:16
προσοχη στην ανοδο της Κηφησιας στο υψος της Πανορμου

το περιστατικο που ανεφερα πιο πανω με τα φρενα πανικου ειναι για το φαναρι της Πανορμου με Κηφισιας

εμενα αυτο που μου ετυχε σημερα ειναι στο αμεσως προηγουμενο φαναρι που εχει μια εκκλησια στα δεξια

tsoukas77
25/10/2005, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
του πατησα το ποδι και εφυγα χεσμενος ακουγοντας τα ουρλιαχτα και τα μπινελικια....Εμμμ και αυτοι οπου θελουν καθοντε....:wacko: :sick: :dizzy: [/B]

Καλα του εκανες...

Alexander
26/10/2005, 10:20
Στο φανάρι της Μεσογείων απ'έξω από το Ερρίκος Ντινάν είμαι με το αυτοκίνητο και βλέπω το φανάρι κόκκινο και ουρά αυτοκινήτων σε αριστερή και μεσαία λωρίδα. Η δεξιά είναι άδεια και την επιλέγω αμέσως. Με το που πλησιάζω το φανάρι αυτό γίνεται πράσινο. Τελευταία στιγμή βλέπω ότι υπάρχει τροχονόμος και δίνει σήμα για κόκκινο ακόμα. *Φρένα*. Αν συνέχιζα και πέρναγε κανένας πεζός θα τον είχα μασήξει...:dizzy:

Η απενεργοποίηση των φαναριών ή η λειτουργία τους σε παλλόμενο πορτοκαλί πιστεύω θα βοηθούσε αρκετά...

gtsiros
26/10/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
ΟΙ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ!!!!

Γιά κάτσε, για κάτσε... πολύ σκληρά αυτά που λες... πού τα στηρίζεις;

Δώσε λινκ ή κάτι αντίστοιχο... αλλιώς θα θεωρήσω ότι λες πατάτες.

SF
26/10/2005, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Γιά κάτσε, για κάτσε... πολύ σκληρά αυτά που λες... πού τα στηρίζεις;
Δώσε λινκ ή κάτι αντίστοιχο... αλλιώς θα θεωρήσω ότι λες πατάτες.

Έχεις το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα να θεωρήσεις ό,τι θέλεις!!! :)

Κατά τ'άλλα εδώ είναι ο ΚΟΚ (http://www.yme.gov.gr/viewpage.php?section=249&sessdata=9d379296510b039a535ada4899915e38), ο αναθεωρημένος... make some coffee...

:wave2:

SF
26/10/2005, 12:23
Και για να σου ανοίξω κι άλλο λίγο την όρεξη, θα πω ότι και οι ίδιοι οι δρόμοι είναι παράνομοι (η χάραξή τους, ο τάπητας, η ...λαδομπογιά τους κ.α.), καθώς και η σήμανση/διαγράμμιση/σηματοδότηση. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΓΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ! Οι τροχονόμοι είναι ψιλά γράμματα...

Ας μη χαλάσουμε το ποστ με διάφορα ξεκάρφωτα παραδείγματα...

akaposto
26/10/2005, 12:42
όπα μην τα κάνουμε και όλα ίσιωμα.

9 στις 10 βοηθούν τους επίσημους.
οκ,δηλαδή όταν παιρνούν οχήμα με φάρο
(ασθενοφόρα-πυροσβετικά-περιπολικά)
δεν βοηθάει να είναι τροχονόμος εκεί έτσι?

Τιποτα για το επικίνδυνο της εργασίας, να στέκεσαι και να έχεις τον κάαθε κάφρο που θα σου πατήσει το πόδι στην καλύτερη ή θα σε κάνει χαλκομανία???
να πούμε και για λιοπύρια ή νεροποντές.

Οσο για το ξαφνικό χέρι του τροχονόμου
που θυμήθηκε και σήκωσε για να μας κάνει στοπ,μήπως ,λέω μήπως,η ταχύτητα μας δεν είναι η πρέπουσα,για αυτό και ο πανικός?

πάντα μας φταίει ο άλλος....
άνθρωποι είμαστε εμείς,άνθρωποι και οι τροχαίοι

Boxer
26/10/2005, 12:46
Γαμησε τα

Ερχομαι σε αδειο φαναρι το οποιο ειναι κοκκινο και στην πορεια αλλαζει σε πρασινο.
Ο μαλακας ο τροχονομος εχει παει προς την Πανορμου και τους δινει σημα να περασουν.
Αντι να κατσει μπροστα στην Κηφισιας (ανοδο) και να με σταματησει ηταν στο μεσο της καθοδου και ελεγε στην Πανορμου ΕΛΑΤΕ.
Ειδα τα αυτοκινητα να ερχονται και περασα με φρενα και μανουβρα προς τα δεξια.
Κατουρηθηκα επανω μου.Ακομα το θυμαμαι και μου σηκωνεται η τριχα.

Πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου να γινει καποιο ατυχημα.

Γαμω τη πουτανα μου γαμω οι μαλακες τουλαχιστον ας σφυρανε να τους ακουμε.:mad:

apolon10
26/10/2005, 12:55
για αυτο εχουμε πει και σε αλλα posts οταν ειμαστε σε αδειο διαδρομο (πχ λεωφορειολωριδα) και ολα τα αλλα οχηματα ειναι σταματημενα τοτε δεν ειμαστε εμεις τυχεροι που ελαχε σε εμας αδειος δρομος, αλλα σταματαμε και εμεις να δουμε τι συμβαινει και να πραξουμε αναλογως:eek:

zepp
26/10/2005, 12:58
na anovosvini to portokali kai na exoyn peripoliko me anoikto ton fano.Allios paei o kakomiris o opoios stamatimenos se prasino fanari akolouthontas tin rythmisi kykloforias toy troxonomou o opoios pige mia bolta stin alli lourida perase apo pano toy ena ix pou theorise oti otan to fanari einai prasino patame oti broume mprosta mas.

SF
26/10/2005, 13:31
Kαλά που είπαμε να μην το κάνουμε μακαρόνι θρεντ με παραδειγματάκια :)

akaposto, είναι απύθμενο το θέμα, και πολύ ευαίσθητο. Οι παλιοί βαριούνται, οι νέοι δεν έχουν μέτρο σύγκρισης. Η τεχνοκρατία σε λίγο θα εξαφανιστεί κι από τα λεξικά.



Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
όπα μην τα κάνουμε και όλα ίσιωμα.

Κατά τη γνώμη μου συνάδελφε είναι όλα ήδη ίσιωμα...


9 στις 10 βοηθούν τους επίσημους.
οκ,δηλαδή όταν παιρνούν οχήμα με φάρο
(ασθενοφόρα-πυροσβετικά-περιπολικά)
δεν βοηθάει να είναι τροχονόμος εκεί έτσι?

Η σειρήνα και φώτα υπάρχουν ώστε το όχημα ανάγκης να μη χρειάζεται τροχονόμους. Στο δε πήξιμο της Αθήνας, λίγα μπορεί να κάνει και το τροχονόμος.


Τιποτα για το επικίνδυνο της εργασίας, να στέκεσαι και να έχεις τον κάαθε κάφρο που θα σου πατήσει το πόδι στην καλύτερη ή θα σε κάνει χαλκομανία???
να πούμε και για λιοπύρια ή νεροποντές.

Εδώ μόνο την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να καταθέσω. Ομως όταν επι ένα χρόνο, ο της Αλεξάνδρας+Κιφησίας ποτέ δεν έκατσε με βροχή στο δρόμο... κάτι μου λέει. Ποτε! Θες διευθύνσεις των καφενείων που συχνάζουν (ένστολοι) τροχαίοι και Ζάδες? Θες άλλες διασταυρώσεις? Θα πηγαίνεις όμως κάθε μέρα για να διαπιστώνεις αν λέω αλήθεια ή όχι?


Οσο για το ξαφνικό χέρι του τροχονόμου
που θυμήθηκε και σήκωσε για να μας κάνει στοπ,μήπως ,λέω μήπως,η ταχύτητα μας δεν είναι η πρέπουσα,για αυτό και ο πανικός?

Ίσως η δική σου δεν είναι πρέπουσα. Ίσως δε φοράς κράνος, πινακίδες, φλας... δεν ξέρω. Εγώ όμως δεν ανήκω σε αυτήτην κατηγορία. ΟΥΤΕ ΚΑΝ τη διαγράμμιση της διάβασης των πεζών δεν πατάω.


πάντα μας φταίει ο άλλος....
άνθρωποι είμαστε εμείς,άνθρωποι και οι τροχαίοι

Πάντα μας φταίει ο άλλος, φυσικά. Ο άλλος όμως σε αυτή την περίπτωση έχει μια σημαντική διαφορά: είναι ο εκπρόσωπος του κράτους, τον οποίο ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΩ! Ναι άνθρωποι είναι κι αυτοί... Αλλά κάπου στο δρόμο χάθηκε η έννοια του επαγγελματισμού. Μην ανοίγουμε κουβέντες τώρα για το τι και πως και ποιοι στις αστυνομίες... δεν έχει τέλος.

Η Αθήνα είναι μια πόλη πέραν σωτηρίας. Μας αναγκάζει να ερχόμαστε σε σύγκρουση χωρίς καν να έχουμε ευθύνη. Η πίεση σε όλους και σε όλα οδηγεί σε αναγκαστική παρανομία, παραβατικότητα κ.α. εμπριμέ. Οδηγοί βρίζονται και πλακώνονται γιατί απλά μια διασταύρωση δεν έχει ορατότητα ή ένα φανάρι δε λειτουργεί σωστά. Οι λίγοι αστυνομικοί τρέχουν να προλάβουν, κι όταν σύντομα (δλδ στην αρχή της καριέρας τους) διαπιστώσουν ότι ... δεν παλεύεται, το ρίχουν στο χαλαρό. Δικαιολογημένα κι αυτοί. Οι εκπρόσωποι του κράτους (κάθε επιπέδου) είναι οι πρωτεργάτες και τα φωτεινά παραδείγματα στην παρανομία... Μπορώ να συνεχίσω ως το βράδυ... Έχει χαθεί το μέτρο απο καιρό. Και το κακό είναι ότι οι νέες γενειές ΔΕΝ έχουν και μέτρο σύγκρισης!! Μεγαλώνουν και συνηθίζουν στο ΧΑΟΣ, αυτό καταγράφεται σε κάθε γωνιά του μυαλού ως default... και νομίζουν ότι γύρω τους τα πράγματα είναι ψιλονορμάλ. Κι αν τους στείλεις π.χ. 2 χρονάκια στη Γερμανία, δε θα έχουν καν την κριτική ικανότητα να δουν ότι είμαστε καφριστάν. Ουφ! Μόνο ζαλάδα...

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ που θα μπορούσα να δώσω εγώ, είναι να αφήσετε τα οχήματα και να κινείστε στην πόλη ΠΕΖΟΙ. Κάθε μέρα της βδομάδας. Όλο το χρόνο... Όσο πιο κεντρικά, τόσο το καλύτερο. Εγώ έχω 2 μηχανές, κι όμως επιμένω πεζός. Η ζωή μου σε 2 χρόνια έχει κινδυνεύσει πολύυυυ περισσότερες φορές απ'ότι 15 χρόνια με μηχανές και αυτοκίνητα!!

Σε 1-2 χρονάκια θα βγάλετε εξαιρετικά συμπεράσματα για το τι γίνεται τριγύρω... (και θα επιβεβαιώσετε ότι η Τροχαία απλά δεν υπάρχει)

Tropeas
26/10/2005, 13:37
SF+++

μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχουν μειωθεί τα ατυχήματα με αυτοκίνητα στις εθνικές και έχουν αυξηθεί τα ατυχήματα με πεζούς στην Αθήνα, τον προηγούμενο μήνα 3 γνωστούς έμαθα που χάσαμε που κυκλοφορούσαν πεζοί, ένας απο αυτούς και ο πατέρας φίλης 50 χρονών με όλες του τις αισθήσεις , για να μην βιαστήτε και μου πείτε για γέρους κλπ...

Υμαρτον! :uplate:

Boxer
26/10/2005, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
για αυτο εχουμε πει και σε αλλα posts οταν ειμαστε σε αδειο διαδρομο (πχ λεωφορειολωριδα) και ολα τα αλλα οχηματα ειναι σταματημενα τοτε δεν ειμαστε εμεις τυχεροι που ελαχε σε εμας αδειος δρομος, αλλα σταματαμε και εμεις να δουμε τι συμβαινει και να πραξουμε αναλογως:eek:

Φιλε μου ο δρομος μου ηταν τελειως αδειος.Ημουνα μονος μου τελειως.Δεν ημουνα στη λεωφοριολωριδα αλλα στη μεσαια.
Αυτος ηταν μπροστα απο τα σταματημενα της καθοδου της κηφισιας.

Εν πασει περιπτωσει θα πρεπει τα φαναρια να ειναι στο πορτοκαλι για να ειναι και ο αλλος υποψιασμενος.

akaposto
26/10/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

Κατά τη γνώμη μου συνάδελφε είναι όλα ήδη ίσιωμα...

Ο καθένας την γνώμη του.Σεβαστή.
ισιωμα το κάνουμε εμείς
(δικιά μου γνώμη)



Εδώ μόνο την προσωπική εμπειρία μπορώ να καταθέσω. Ομως όταν επι ένα χρόνο, ο της Αλεξάνδρας+Κιφησίας ποτέ δεν έκατσε με βροχή στο δρόμο... κάτι μου λέει. Ποτε! Θες διευθύνσεις των καφενείων που συχνάζουν (ένστολοι) τροχαίοι και Ζάδες? Θες άλλες διασταυρώσεις? Θα πηγαίνεις όμως κάθε μέρα για να διαπιστώνεις αν λέω αλήθεια ή όχι?

δεν μπορώ να πάω να ελένξω όχι κάθε μέρα,αλλά ούτε μια μέρα.

Ετσι όπως τα λες είναι σαν να μην έχει δει ποτέ κανείς τροχαίο να τρώει βροχή.
Εγω πάλι λέω ότι έχω δει πολλές φορές.



Ίσως η δική σου δεν είναι πρέπουσα. Ίσως δε φοράς κράνος, πινακίδες, φλας... δεν ξέρω. Εγώ όμως δεν ανήκω σε αυτήτην κατηγορία. ΟΥΤΕ ΚΑΝ τη διαγράμμιση της διάβασης των πεζών δεν πατάω.

βάζω ένα ερώτημα για την ταχύτητα,που λέω ΙΣΩΣ αναπτύσουμε,και μου λες για το κράνος και αν έχω φλάς???
δεν απαντάω στα αυτονόητα,αλλά πας γρήγορα μόνο αν είσαι ξεκράνωτο καγκουρό χωρίς πινακίδα και φλας?
Δεν το έπιασα αυτό.



Πάντα μας φταίει ο άλλος, φυσικά.
Ο άλλος του άλλου είσαι εσύ.Αρα φταίς!!!(φαύλο)



Ο άλλος όμως σε αυτή την περίπτωση έχει μια σημαντική διαφορά: είναι ο εκπρόσωπος του κράτους, τον οποίο ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΩ!

δεν τον χρυσοπληρώνεις...
άλλους ναι,αυτόν όχι.
Φυσικά αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι θα έπρεπε να είναι παράδειγμα.

apolon10
26/10/2005, 15:49
παντως μια μ@λ#κια την εχουν οι τροχαιοι που πηγαζει λιγο και απο τη δηθεν εξουσια που εχουν και την εχουν παρεξηγησει.
Καθε πρωι λοιπον στη διασταυρωση Κατεχακη - Μεσογειων οσοι ειμαστε να στριψουμε αριστερα απο κατεχακη για Μεσογειων μας φωναζει ο τροχαιος να περασουμε το φαναρι, να πατησουμε τη διαβαση των πεζων και να στηθουμε ξυστα στη ροη των οχηματων που πανε απο την κατηφορα απεναντι στην Κατεχακη,
περιμενονοντας τη σειρα μας. Λιγο επικινδυνο αλλα πρακτικο για να γλυτωσει χρονο η κινηση.
Ελα ομως που ενα ωραιο πρωι δεν ηταν εκει ο ιδιος αγαπητος τροχαιος και 2-3 μηχανακια (γνώστες της πρακτικης) στηνομαστε στο καθημερινο σημειο περιμενοντας να σταματησει η ροη για να φυγουμε. Απο πισω λοιπον ενα οχημα της αστυνομιας και ο οδηγος μας αναβει σειρηνες και φαρους και χεστηκαμε, νομιζαμε οτι εγινε κατι τρομερο. Μας πλησιαζει απο πισω και βγαζοντας το κεφαλι απο το παραθυρο μας ζηταει να του εξηγησουμε γιατι ειμαστε εκει.
Αντε λοιπον να του εξηγησεις κατι που οι μισοι τροχαιοι εφαρμοζουν και οι αλλοι μισοι αγνοουν, κατι που ειναι αυθαιρετο πλην πρακτικο αλλα δεν το εχουν διδαχθει ολοι στη σχολη τους να το εφαρμοζουν σε συνθηκες ζουγκλας (βλ Αθηνα).
Εντωμεταξυ η ροη ειχε σταματησει και εμεις την καναμε για να μην μπλοκαρουμε την κινηση που ερχοταν , αλλα με την απορια και την ταραχη απο την πιθανοτητα να τρωγαμε καμια κληση για κατι που αλλοι τροχαιοι νομιμοποιουν (και μαλιστα με το ζορι, αφου ο καθημερινος τροχαιος δεν σηκωνει αρνηση στις υποδειξεις του)

SF
26/10/2005, 20:25
Επειδή θα το κουράσουμε το θέμα, και δε λέει, δε θα συνεχίσω με ανταπαντήσεις στις ανταπαντήσεις. Η θέση μου είναι ότι πληρώνω πάρα πολλά λεφτά για μια δουλειά που δε γίνεται. Είμαι εντάξει απέναντι στο κράτος (και όταν οδηγώ στην πόλη και όταν πληρώνω όλες τις άμεσες και έμμεσες εφορίες), και το κράτος δεν είναι εντάξει απέναντί μου, ούτε για λίγο... Οι τροχονόμοι -στην πολύ μεγάλη πλειοψηφία τους- θέτουν τη ζωή μου σε άμεσο κίνδυνο! ...και ως αναβάτη, και ως πεζό (κυρίως το 2ο). Τελεία.


* Αυτό που δεν έπιασες είναι το ότι αδίκως προεξόφλησες ότι 'εγώ' τρέχω, άρα δε βλέπω τον τροχονόμο κλπ κλπ κλπ.

rsp
26/10/2005, 20:40
Δεν απάντησα σε αυτά που διάβασα μέχρι τώρα γιατί ο φίλος που έγραψε το κοσμητικό επίθετο "κάφρος" αναφερόμενος σε αυτόν που πατάει το τροχονόμο, δηλαδή σε εμένα που μέσα στην παιδική τρελά έκανα κάτι κατά λάθος και πάτησα τροχονόμο που βραδιάτικα φορούσε σκούρα στολή και δεν τον είδα, με εκνεύρισε και δεν ήθελα να μπω σε διάλογο, aαρκετούς τσαμπουκάδες, έχω στη δουλεία μου, σε αυτό το φόρουμ είμαι για να ξεφεύγω από τη καθημερινότητα και να μοιράζομαι την αγάπη για τη μηχανή .Ο Κώστας (ΣΦ) με έχει καλύψει απόλυτα με ότι έχει πει..
Να είστε όλοι καλά και οι τροχονόμοι καλύτερα.....
:sun:

gtsiros
27/10/2005, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Έχεις το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα να θεωρήσεις ό,τι θέλεις!!! :)

Κατά τ'άλλα εδώ είναι ο ΚΟΚ (http://www.yme.gov.gr/viewpage.php?section=249&sessdata=9d379296510b039a535ada4899915e38), ο αναθεωρημένος... make some coffee...

:wave2:

Μπορείς να με κατατοπίσεις λίιιιγο καλύτερα; Που ακριβώς θα διαβάσω πληροφορίες σχετικά με αυτά που λες;

Σε παρακαλώ μη θεωρείς ότι αμφισβητώ έτσι ερήμην τα λεγόμενά σου! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να το διαβάσω για να μάθω περισσότερες πληροφορίες.:beer:

Ή μάλλον άσε κάτω την :beer: και πιάσε μια κρύα σοκολάτα γιατί δε μας βλέπω καλά....

gtsiros
27/10/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
πάτησα τροχονόμο
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΓΡΑΤΖΟΥΝΊΣΤΗΚΕ ΤΟ ΛΟΥΣΤΡΙΝΙ!!
ΑΧΟΥΤΟ ΜΩΛΕ, ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΥΛΙ...

Alx 84
27/10/2005, 00:30
Ναι πανάθεμά τους!!! μια μέρα θυμάμαι που είχε πράσινο φανάρι.Σημείωση ότι εκεί δε μπαίνει ποτέ τροχονόμος(καποδιστρίου κάτω από τη γέφυρα που περνάει η κύμης),αλλά λόγω ολυμπιακών είχαν βάλει. Τους βλέπω όλους κοιμησμένους, κόβω δεξιά και το πατάω.... και τσούπ!!! να σου ο τροχονόμος!!! φρένα, κατεβάσματα, πανικός!!! θα μας σκοτώσουν καμιά μέρα. Παρόμοιο έπαθε και ένα παλικάρι προχτές την κιφισίας. έκανε νόημα να σταματήσει την ώρα που είχε σχεδόν περάσει ο άλλος το φανάρι. Το τι παναγία άκουσε ο τροχονόμος δε λέγεται.