PDA

View Full Version : WR 200 ΘΕΜΑ!!!!



kostas-hyosung
24/12/2014, 17:36
Εχω ενα Yamaha Wr 200 διχρονο που μολις εχει βγει απο προσφατη επισκευη σε κυλινδρο-πιστονι και αντιμετωπιζω το εξης θεμα:εβαλα φλατζα στην κεφαλη και εσφυξα τις βιδες πολυ σφυχτα,το εβαλα μπρος αλλα μολις ανεβει λιγο η θερμοκρασια του κινητηρα ξεκινανε και ξεσφιγγοντε οι βιδες της κεφαλης,πως το καταλαβα αυτο?? δεν κρατουσε ρελαντι και μουσκεψε το μπουζι απο τα νερα,σφυγγω τις βιδες στην κεφαλη (εχουν και ροδελα) το βαζω μπρος δουλευει κανονικα και ρελαντι και ολα μολις το κανω καμια βολτα παλι τα ιδια,με ροδελες γροβερ και παξιμαδια ασφαλειας υπαρχει περιπτωση να την γλιτωσω??
(((Οταν εσφυξα για δευτερη φορα τις βιδες της κεφαλης καταλαβα πως ειχαν ξεσφυξει απο μονες γιατι μολις πηγα να τις σφυξω ηταν ξεσφυγμενες αρκετα και τα το συνδεσα με τα συμπτωματα και καταλαβα ποιος ειναι ο λογος που περνει νερα)))

SHOOTER045
24/12/2014, 18:59
η φλατζα μπηκε σωστα?

kostas-hyosung
25/12/2014, 00:08
η φλατζα μπηκε σωστα?

Ολοσωστα,την προσεξα πολυ την πλευρα στην οποια την εβαλα και ειναι σωστα τοποθετημενη.

geez996
25/12/2014, 00:28
Μήπως έχουν ξεχειλωσει τα σπειρωματα στα μπουζονια ;

kostakis125
25/12/2014, 08:17
αν τα εχεις κανει ολα σωστα ψιλιαζομαι η πετσικαρισμενη κεφαλη η χαλασμενες βολτες στα μπουζονια

amyroukai
25/12/2014, 09:06
Εμενα παλι αυτο το "εσφιξα πολυ σφιχτα" δηλαδη οτι κατσει με το χερι και οχι οτι λεει ο μανουαλης απο ροπες, γιατι μου φαινεται συνταγη για διαλυση της κεφαλης και του μοτερ γενικα...

notakos600
25/12/2014, 19:31
Εμενα παλι αυτο το "εσφιξα πολυ σφιχτα" δηλαδη οτι κατσει με το χερι και οχι οτι λεει ο μανουαλης απο ροπες, γιατι μου φαινεται συνταγη για διαλυση της κεφαλης και του μοτερ γενικα...

+600

balakia
25/12/2014, 23:24
αλλαξε φλαντζα με καινουργια,πλανιαρισε καπακι η τσεκαρισε το με μια λιμα αν ειναι στραβο και αλλαξε τα παξιμαδια απο εκεινα τα τυφλα που εχει με απλα του εμποριου η ασφαλειας με σκετη ροδελα,χωρις γκροβερ.
ξεχασα,σφυξιμο σταυρωτα οχι με οποιαδηποτε σειρα.

kostas-hyosung
26/12/2014, 17:43
αν τα εχεις κανει ολα σωστα ψιλιαζομαι η πετσικαρισμενη κεφαλη η χαλασμενες βολτες στα μπουζονια

Εννοεις στραβια κεφαλη??

kostas-hyosung
26/12/2014, 17:44
αλλαξε φλαντζα με καινουργια,πλανιαρισε καπακι η τσεκαρισε το με μια λιμα αν ειναι στραβο και αλλαξε τα παξιμαδια απο εκεινα τα τυφλα που εχει με απλα του εμποριου η ασφαλειας με σκετη ροδελα,χωρις γκροβερ.
ξεχασα,σφυξιμο σταυρωτα οχι με οποιαδηποτε σειρα.

Πλαναρισμα εννοεις την κεφαλη?? μηπως υπαρχει περιπτωση να ειναι στραβωμενη??

kostas-hyosung
26/12/2014, 17:45
Μήπως έχουν ξεχειλίσει τα σπειρωματα στα μπουζονια ;

Οχι τα μπουζονια ειναι κανονικα

balakia
26/12/2014, 21:15
Πλαναρισμα εννοεις την κεφαλη?? μηπως υπαρχει περιπτωση να ειναι στραβωμενη??

Ναι αν και δεν πιστευω να χρειαζεται αν δεν ειχες προβλημα πριν

kostas-hyosung
26/12/2014, 23:08
Ναι αν και δεν πιστευω να χρειαζεται αν δεν ειχες προβλημα πριν

Μαλον χρειαζεται γιατι βλεπω ασπρους καπνους και τα αντιψυκτικα μου να μειωνονται,με ενα πλαναρισμα 1 χιλιοστο θα ειμαι καλυμμενος??

geez996
27/12/2014, 00:18
Μαλον χρειαζεται γιατι βλεπω ασπρους καπνους και τα αντιψυκτικα μου να μειωνονται,με ενα πλαναρισμα 1 χιλιοστο θα ειμαι καλυμμενος??

Οχι ρε φίλε ενα χιλιοστο....θα την έχεις σφαξει.
2 δεκατα του χιλιοστου και αν.

kostaskk
27/12/2014, 01:16
και προσοχή.

το νερο οταν μπει στον κύλινδρο την ωρα που δουλευει διώχνει-ξεπλένει το λάδι απο τα τοιχώματα κατι που μπορει να οδηγήσει σε ενα ωραιοτατο αρπαγμα-κολλημα
(το εχω παθει) το οποιο θα εχει την μορφη καθετων παραλληλων βαθιων χαρακιων σε κυλινδρο και πιστονι αλλα και κολλημενη ποσοτητα λυόμενου μεταλλου στον κυλινδρο

πιθανοτατα να μην κολλησει και να μην το παρεις καν χαμπαρι αλλα οταν ανοιξεις τον κυλινδρο θα δεις μεγαλη φθορα αν εχεις κανει πολλα χιλιομετρα ετσι και η διαρροη ηταν μεγαλη

ακομα θα μπορουσε να παθεις υδραυλικη με στραβομενες μπιελες ή καποιο στραβομα των μεταλλων στο μοτερ καθος το να πέφτει κρυο νερο σε μια επιφανεια με 400-1000 βαθμους στιγμιαία δεν ειναι οτι καλύτερο.

η κατασταση για το μοτερ θα ειναι αρκετα χειρωτερη αν αντι για νερο ειχες παραφλου στο ψυγειο καθος αυτο 'μενει' κολλαει περισσοτερο στον κυλινδρο-πιστονι
και εχε υποψην οτι οτι νερο μπαινει στον κυλινδρο πιθανοτατα πηγαίνει και στον στροφαλο-ρουλεμαν καθος οταν το εχεις στασιμο θα μπορουσε μια ποσοτητα να περασει απο το πιστονι ή τις θυριδες μεταφορας προς τα κατω

το νερο σκουριαζει τα μεταλλα οποτε αν ειναι να κανεις κατι καντο γρηγορα

kostas-hyosung
28/12/2014, 00:06
Οχι ρε φίλε ενα χιλιοστο....θα την έχεις σφαξει.
2 δεκατα του χιλιοστου και αν.

Ισα ισα να ερθει στα ισια της να φυγει το στραβωμενο μερος

kostas-hyosung
28/12/2014, 00:09
και προσοχή.

το νερο οταν μπει στον κύλινδρο την ωρα που δουλευει διώχνει-ξεπλένει το λάδι απο τα τοιχώματα κατι που μπορει να οδηγήσει σε ενα ωραιοτατο αρπαγμα-κολλημα
(το εχω παθει) το οποιο θα εχει την μορφη καθετων παραλληλων βαθιων χαρακιων σε κυλινδρο και πιστονι αλλα και κολλημενη ποσοτητα λυόμενου μεταλλου στον κυλινδρο

πιθανοτατα να μην κολλησει και να μην το παρεις καν χαμπαρι αλλα οταν ανοιξεις τον κυλινδρο θα δεις μεγαλη φθορα αν εχεις κανει πολλα χιλιομετρα ετσι και η διαρροη ηταν μεγαλη

ακομα θα μπορουσε να παθεις υδραυλικη με στραβομενες μπιελες ή καποιο στραβομα των μεταλλων στο μοτερ καθος το να πέφτει κρυο νερο σε μια επιφανεια με 400-1000 βαθμους στιγμιαία δεν ειναι οτι καλύτερο.

η κατασταση για το μοτερ θα ειναι αρκετα χειρωτερη αν αντι για νερο ειχες παραφλου στο ψυγειο καθος αυτο 'μενει' κολλαει περισσοτερο στον κυλινδρο-πιστονι
και εχε υποψην οτι οτι νερο μπαινει στον κυλινδρο πιθανοτατα πηγαίνει και στον στροφαλο-ρουλεμαν καθος οταν το εχεις στασιμο θα μπορουσε μια ποσοτητα να περασει απο το πιστονι ή τις θυριδες μεταφορας προς τα κατω

το νερο σκουριαζει τα μεταλλα οποτε αν ειναι να κανεις κατι καντο γρηγορα

Εχω βγαλει κεφαλη και εβγαλα τον κυλινδρο και εβαλα λαδι στον στροφαλοθαλαμο και τον ξαναεβαλα τον κυλινδρο,θα στειλω την κεφαλη για πλανιαρισμα απο το νεο ετος και ετοιμο το μοτερ για βολτες!!
(την πρωτη φορα που εσβησε το ειχα στις χαμηλες στροφες,μετα οταν πατησα μανιβελα δεν κατεβαινε διοτι εκανε υδραυλικη,μετα οταν εβγαλα την εξατμιση οταν το ελυνα δηλαδη ηταν γεματη νερο μεσα μαλον απο την κεφαλη που τα βαζει στον χωρο καυσης λογο οτι ειναι στραβωμενη.)

balakia
28/12/2014, 08:25
Και τον κύλινδρο στείλε για ελεγχο

kostas-hyosung
28/12/2014, 15:51
Και τον κύλινδρο στείλε για ελεγχο

Τι να τους πω να ελεγξουν??το μερος που παταει η κεφαλη??η θα το ελεγξουν αυτοι γενικα??

OldMan
29/12/2014, 14:00
ΡΕ δεν έχουμε πει ότι WR ΔΕΝ το πειραζουμε..???:D

Πιασε γυαλόχαρτο νερού (280, 600 και 1000άρι), πιάσε μαρμαρο (ή τζαμι αν δεν είσαι άτσαλος..) ρίξε τούμπα την κεφαλη απανω τους και ΤΡΙΒΕ...!!!!

(μην τολμήσεις να γραψεις αν δεν τελειώσεις το τρίψιμο - το οποίο δεν πρέπει να τελειώσει το τρέχον έτος..)


Δεν σΕ λεω από τωρα να κανεις το ίδιο και για τον κύλινδρο για να έχουμε κατι και για αργότερα...;)

kostas-hyosung
29/12/2014, 16:57
ΡΕ δεν έχουμε πει ότι WR ΔΕΝ το πειραζουμε..???:D

Πιασε γυαλόχαρτο νερού (280, 600 και 1000άρι), πιάσε μαρμαρο (ή τζαμι αν δεν είσαι άτσαλος..) ρίξε τούμπα την κεφαλη απανω τους και ΤΡΙΒΕ...!!!!

(μην τολμήσεις να γραψεις αν δεν τελειώσεις το τρίψιμο - το οποίο δεν πρέπει να τελειώσει το τρέχον έτος..)


Δεν σΕ λεω από τωρα να κανεις το ίδιο και για τον κύλινδρο για να έχουμε κατι και για αργότερα...;)

Δασκαλε δεν πρεπει να το πειραζουμε αλλα οταν μας πειραζει αυτο αναγκαστηκα το πειραζουμε και μεις ;)
Δηλαδη να βαλω πανω σε ενα μαρμαρο γυαλοχαρτο νερου και να τριψω την κεφαλη εκει επανω??και με τα 3 μεγεθη?? βρε και το 2016 να τελειωσω δεν εχω θεμα αρκει δουλεια να μπορεσει να γινει γιατι την γρια αυτην βαρεθηκα να την λυνω προσωπικα :eek::eek::(

((((Επεξεργαζω για να συμπλερωσω.....πηγα πηρα ντουκοχαρτο νερου σε ολες τις σκληροτητες (280,600,1000) απο 2 φυλλα για καθε σκληροτητα και περιμενω οδηγιες. :) ))))

kostakis125
30/12/2014, 10:56
oldman κακως τον συμβουλευεις σκιτζηδικες λυσεις, ισως να λυθει το θεμα του ισως ομως μετα να χρειαστει αλλο κυλινδρο η κεφαλη και δε νομιζω να του τα βρεις εσυ..

Εγω προτεινω, παιρνεις κυλινδρο και κεφαλη ανα χειρας και πας στο καλυτερο ρεκτιφιε της περιοχης σου..τους εξηγεις τι θεμα εχεις και τους ζητας να κανουν ελεγχο αν ειναι επιπεδος ο κυλινδρος πανω κατω και η κεφαλη. Το πολυ να σου ζητησει 30 ευρω

kostas-hyosung
30/12/2014, 15:14
oldman κακως τον συμβουλευεις σκιτζηδικες λυσεις, ισως να λυθει το θεμα του ισως ομως μετα να χρειαστει αλλο κυλινδρο η κεφαλη και δε νομιζω να του τα βρεις εσυ..

Εγω προτεινω, παιρνεις κυλινδρο και κεφαλη ανα χειρας και πας στο καλυτερο ρεκτιφιε της περιοχης σου..τους εξηγεις τι θεμα εχεις και τους ζητας να κανουν ελεγχο αν ειναι επιπεδος ο κυλινδρος πανω κατω και η κεφαλη. Το πολυ να σου ζητησει 30 ευρω

Ισα ισα μεχρι να ανοιξουν τα ρεκτιφιε μια λυση θελω να βρω να μπορω να το κινησω το εργαλειο και μετα θα παει για πλαναρισμα κανονικο και ελεγχο ;)

kostas-hyosung
30/12/2014, 21:09
Εγχειρηση εγινε αυριο θα φανει αν ζησει ο ασθενης ευχαριστω παντως!! :)

basiliss13
30/12/2014, 23:57
η λύση που σου είπε ο old-man είναι μια χαρά.....στο τρίψιμο θα πρέπει να καταλάβεις ότι πατάει όλη η κεφαλή καλά στο μάρμαρο,....δεν είναι και επιστήμη....


πάντως αυτό δεν έχει σχέση με της βίδες που λύσαν....απλά δεν γίνετε να σφύξεις την κεφάλι καλά(έστω και χωρίς δυναμοκλειδο)και σε μια βόλτα να λύσει....κάτι δεν πάει καλά με τα μποζονια-παξιμάδια...μήπως έχει ροδέλες που δεν έβαλες?

basiliss13
31/12/2014, 00:02
μιας και μου ήρθε.....


τα μποζονια κεφαλής συνήθως έχουν το λίγο σπείρωμα στον κύλινδρο,..και το πολύ για τα παξιμάδια...μήπως τα έχεις ανάποδα?

329195

kostas-hyosung
31/12/2014, 00:50
η λύση που σου είπε ο old-man είναι μια χαρά.....στο τρίψιμο θα πρέπει να καταλάβεις ότι πατάει όλη η κεφαλή καλά στο μάρμαρο,....δεν είναι και επιστήμη....


πάντως αυτό δεν έχει σχέση με της βίδες που λύσαν....απλά δεν γίνετε να σφύξεις την κεφάλι καλά(έστω και χωρίς δυναμοκλειδο)και σε μια βόλτα να λύσει....κάτι δεν πάει καλά με τα μποζονια-παξιμάδια...μήπως έχει ροδέλες που δεν έβαλες?

Ετσι την ετριψα και ειχε εμφανη αποτελεσματα,το ποσο καλα την ετριψα στην νεκροψια θα φανει :D

kostas-hyosung
31/12/2014, 00:50
μιας και μου ήρθε.....


τα μποζονια κεφαλής συνήθως έχουν το λίγο σπείρωμα στον κύλινδρο,..και το πολύ για τα παξιμάδια...μήπως τα έχεις ανάποδα?

329195

Τα δικα μου τα μπουζονια εχουν και απο τις 2 πλευρες τις ιδιες αποστασεις,τα εβγαλα ολα και καθαρισα τα πασα που ειχαν στον κυλινδρο,μπορει να πηδουσαν πασα απο μεσα απο τον κυλινδρο ετσι οπως τα εσφυγγα γιατι δεν τα ειδα και πολυ καλα τα πασα..... , εβαλα και πασοκολλα!!

petros3110
31/12/2014, 04:29
πάντως εγώ όταν ήμουν νιάτο είχα ένα υζ 490 το οποίο συνεχώς έλυνε η κεφαλή κι όπου το πήγαινα καργάρανε κ ξανακαργάρανε θυμάμαι τα τότε μαστόρια, και αυτό συνεχώς λασκάριζε μέχρι που κάποιος με έστειλε σε κάποιον κάπου στο γαλάτσι κ έσφιξε με δυναμόκλειδο τόσο που κορόιδευα γιατί μου φαινόταν λάσκα αλλά δεν ξαναλυσε ποτέ ...

OldMan
31/12/2014, 13:10
oldman κακως τον συμβουλευεις σκιτζηδικες λυσεις,
Είχα την εντύπωση ότι σκιτζήδικες δουλειές κανουν οι ρεκτιφιατζήδες...

kostas-hyosung
31/12/2014, 15:09
Είχα την εντύπωση ότι σκιτζήδικες δουλειές κανουν οι ρεκτιφιατζήδες...

Με την 'σκιτζιδικη' δουλεια οπως την αποκαλεσε ο φιλος,ο ασθενης επεζησε και ειναι ετοιμος να πεταξει ;)

SHOOTER045
31/12/2014, 16:09
Με την 'σκιτζιδικη' δουλεια οπως την αποκαλεσε ο φιλος,ο ασθενης επεζησε και ειναι ετοιμος να πεταξει ;)

Πρόσεχε τα ρεύματα κατά την απογείωση...

kostas-hyosung
31/12/2014, 19:57
Πρόσεχε τα ρεύματα κατά την απογείωση...

Πολλα χιονια στην πολη μας ηρθε η ωρα να πεταξω,τετοιους καιρους περιμενω ;)