PDA

View Full Version : αμιζο βολαν σε μιζατο στροφαλο



fireman19
25/12/2014, 01:59
Καλησπερα, καλες γιορτες και καλα Χριστουγεννα για αρχη.

Εχω ενα Daytona Sprinter 50cc στα χαρτια με αλλαγμενο μοτερ σε γνησιο Honda Astrea.

Το θεμα μου ειναι το εξεις, θελω να αλλαξω βολαν και απο μιζατο βολαν 329053 να βαλω αμιζο ελαφρωμενο 329054 (δεν ειναι ελαφρωμενο αυτο αλλα πηρατε την ιδεα)

Η ερωτηση μου ειναι απλη, ο στροφαλος του αμιζου βολαν ειναι στο ιδιο μηκος με του μιζατου ή λογο της μιζας ο μιζατος στροφαλος ειναι πιο μακρης;;

Εκει που θελω να καταληξω ειναι, μπορω να βαλω αμιζο βολαν (με διαφορετικη πηνιοπλακα εννοειτε) ή θα χρειαστω αλλο στροφαλο;

andreaspetr
25/12/2014, 03:42
μπαινει κανονικοτατα,απλα ειναι αναποδα.
εγω απο αμιζο το εκανα μιζατο και μπηκαν ολα στην θεση τους.

Σπυρος
25/12/2014, 11:25
Χρονια πολλα παιδια!! :beer: Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω,γινεται..Αρκει να αλλαξεις και την πηνιοπλακα..Απλα θα σου προτεινω να μην βαλεις ελαφρωμενο βολαν..Θα υπαρχει προβλημα στη φορτιση της μπαταριας..Ισως και περιεργο ρελαντι..Το ειχα δοκιμασει καποτε σε astrea 53mm..Ειχε μια αισθητη διαφορα στο στροφαρισμα..Δεν ξερω βεβαια εσυ αν θα δεις διαφορα εφοσον το εχεις 50αρι..Το προβλημα που αντιμετωπισαμε ομως ηταν οτι οταν πηγαιναμε νορμαλ πορειες,δεν φορτιζε σωστα η μπαταρια..Αν ηταν βραδυ και θελαμε και φωτα...Ακομα χειροτερα...Μονο οταν πηγαιναμε γρηγορες βολτες η τα "στηναμε" φιλικα με αλλους τοτε φορτιζε σωστα..Απ οταν βαλαμε κανονικο,ολα επανηλθαν...329062329063 Αυτο ειναι απο astrea αμιζο..

fireman19
25/12/2014, 23:38
η μπαταρια μου ειναι ψωφια ετσι και αλιως, δεν την χρησιμοποιω, εχω αποσυνδεσει και την μυζα οποτε στην ουσια η μπαταρια μου ειναι αχριστη απο την στιγμη που το δυναμο κραταει τα φωτα ανοιχτα.

Οσο για το ρελαντι αυτο με προβληματιζει λιγο... ξερεις δεν θελω την μια να ειναι πολυ ψηλα και την αλλη πολυ χαμηλα, ας μου κραταει ενα σταθερο ρελαντι και ας ειναι καπως περιεργο (σαν να μπερδεβει)

Το μηχανακι δεν ειναι 50αρι, 53mm astrea μοτερ με astrea πηνια, αλαγμενη ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη με NGK μπουζι. Σαν ρευματα και τροφοδοσια ειμαι υπερκαλημενος, το μηχανακι βγαζει ρευμα που σκοτωνει χωρις να εχω δοσει τα κερατα μου για ακριβα ανταλακτικα οπως takegawa ή daytona, το μονο μου προβλημα ηταν αυτο, αν θελει αλλαγη ο στροφαλος, απο την στιγμη που μου λετε πως δεν υπαρρχει θεμα τοτε ειμαι κομπλε με αυτο.

Επισης οταν λες θα δω διαφορα στο στροφαρισμα τι ενοεις; Ξερω πως με το ελαφρομενο βολαν ο στροφαλος μπορει να στροφαρει πιο ευκολα λογο βαρους, αλλα μιπως το ελαφρομενο βολαν θα μου δοσει και περρισοτερο rpm (στροφες ανα λεπτο) ;

Σπυρος
27/12/2014, 15:56
Εχεις δικιο!Εχεις μοτερακι astrea..Το διαβασα αλλα το προσπερασα.. :p Με το ελαφρομενο βολαν σιγουρα θα δεις αισθητες διαφορες..Ιδως στα ξεκινηματα..Αναλογα βεβαια με την πομπα του πιστονιου σου σε σχεση με την κεφαλη (την συμπιεση δηλ που εχει το μοτερακι),σε σχεση με την ροικη του,με το καρμπυρατερ του,την εξατμηση και τα ρευματα φυσικα..θα χρειαστει να ανεβασεις το ρελαντι σιγουρα..Ειναι καλο για γρηγορες αυξομειωσεις στροφων και οχι για νορμαλ γκαζι..Σταθερο για πορεια δηλ..Να σου πω και στη τελικη......??Μια δοκιμη,θα σε πεισει!! ;) Ειναι ευκολη η αλλαγη..Δοκιμασε το και βλεπεις! :beer:

sapila racing
30/12/2014, 10:26
Το thread μεταφέρεται μια και δεν έχει να κανει με customizing αλλά μια απλή μετατροπή.