PDA

View Full Version : μπαταριες ιοντων λιθιου



panavour
26/12/2014, 09:00
Καλημερα και χρονια πολλα και καλα σε ολους.
Εμεινα χτες απο μπαταρια χριστουγενιατικα και σκεφτομαι να την αλλαξω.
Βλεπω λοιπον και τις καινουργιου τυπου μπαταριες για μηχανες αυτες τις LI-ON -ιοντων λιθιου,που εχουν το ενα πεμπτο του βαρους,δεν εχουν υγρα,και μπαινουν σε οποιαδηποτε θεση και γωνια κλισης λογω μη υπαρξης υγρων.
Το μειονεκτημα ειναι οτι εχουν τριπλασια τιμη
Εχει κανεις βαλει να μας πει γνωμες και αν αξιζουν τα παραπανω λεφτα??
Ευχαριστω :wave2:

daz
26/12/2014, 13:22
Καλημερα και χρονια πολλα και καλα σε ολους.
Εμεινα χτες απο μπαταρια χριστουγενιατικα και σκεφτομαι να την αλλαξω.
Βλεπω λοιπον και τις καινουργιου τυπου μπαταριες για μηχανες αυτες τις LI-ON -ιοντων λιθιου,που εχουν το ενα πεμπτο του βαρους,δεν εχουν υγρα,και μπαινουν σε οποιαδηποτε θεση και γωνια κλισης λογω μη υπαρξης υγρων.
Το μειονεκτημα ειναι οτι εχουν τριπλασια τιμη
Εχει κανεις βαλει να μας πει γνωμες και αν αξιζουν τα παραπανω λεφτα??
Ευχαριστω :wave2:

Μένεις βόρεια Ελλάδα? Δεν έχω σκοπό να σε ζητήσω σε γάμο αλλά έχει πολύ κρύο εκεί. You got it? ;)

Παρόλα αυτά ο Colebatch την χρησιμοποίησε νομίζω στο τελευταίο του ταξίδι χωρίς πρόβλημα.

Όταν πει το ποιήμα αυτή που έχω (8,5 χρόνια and counting) θα την δοκιμάσω οπωσδήποτε.

nick_VFR
30/03/2015, 18:44
Μάλλον θα χρειαστώ και εγώ πολύ σύντομα μπαταρία και το σκέφτομαι σοβαρά για ιόντων λιθίου.

Έχω βρει αυτή: http://www.genialmotor.it/catalog/HONDA-VFR800-A-INTERCEPTOR-ABS-800-2002-LITHIUM-BATTERIES-UNIBAT-21855
Αλλά η τιμή της μου φαίνεται αρκετά καλή... ως υπερβολικά καλή θα έλεγα.


Κάποια γνώμη?

DrIoannis
30/03/2015, 19:18
Χρησιμοποιούσα μία από Κίνα και δεν είχα πρόβλημα κανένα για 4 χρόνια (6 cells), μετά "πέθανε". Βάρος 600gr περίπου. Τώρα πήρα μία πιο επώνυμη και επομένως πιο ακριβή, ενσωματομένο balancer και κύκλωμα προστασίας. Μάρκα http://earthxmotorsports.com/our-batteries/

giannis21
30/03/2015, 21:39
ειχα τοποθετησει μια shorai στο τουονο μου πριν καποια χρονια.Πανακριβη σε σχεση με τις απλες,παραγγελια απο αμερικα.Τεραστια διαφορα βαρους με τις συμβατικες,ζωηρη λειτουργια απο τον κινητηρα.Δυστηχως τη μηχανη την εδωσα στο 6μηνο οποτε δεν γνωριζω διαρκεια ζωης.Οταν ψαχνομουνα διαβαζα στα φορουμ οτι αμα παρει φωτια δεν σβηνει με τιποτα...:cry: ..