PDA

View Full Version : srx 400



pantelis87
29/12/2014, 23:25
Καλησπερα στην παρεα του forum..προσφατα ηρθε στα χερια μου η πρωτη μου μηχανη(srx400 '96) μεχρι τωρα στα 27 μου ειχα βολευτει με παπια..η μηχανη ειναι γνωστη στο forum (by hornetakias)..εχω ξεκιννησει με τον φιλο zanni και τη συμμαζευουμε(χωρις βιασυνες εννοειτε)..αντικαταστηθηκαν ρουλεμαν τροχων με καινουρια (skf),εχουν λυθει φρενα καθως μονο το μπροστα κ αυτο με επιφυλαξη λειτουργουσε σωστα..εγιναν αλλαγη λαδια-φιλτρο..θελω να ρωτησω τους γνωστες ποσα λιτρα λαδι πρεπει να βαλω στο 400ρι?το αφησα στα 2,5lit γιατι δεν βρηκα ακρη..επισης οταν ξεκινησω με τα φρενα θα ανεβασω φωτο να μου δωσετε λιγο τα φωτα σας..

pantelis87
30/12/2014, 09:51
329181
Ιδου και το εργαλειο..(το ανεβαζω απο κινητο)

zannisvel
30/12/2014, 10:07
Γεια σου ρε Παντελη,

Συμφωνα με αυτο (http://www.motorbikespecs.net/index.dyn?flag=2&model_id=2147867&make=Yamaha) (πανω δεξια) και με αυτο (http://www.srx400.co.uk/srx4-srx6-table.sxc.pdf) (δεξια στηλη καπου προς το τελος) το SRX400 παιρνει 2,3L xωρις αλλαγη φιλτρου, και 2,5 με φιλτρο. Αρα νομιζω ειμαστε ΟΚ.
:beer::beer:

pantelis87
30/12/2014, 10:14
Γεια σου ρε Παντελη,

Συμφωνα με αυτο (http://www.motorbikespecs.net/index.dyn?flag=2&model_id=2147867&make=Yamaha) (πανω δεξια) και με αυτο (http://www.srx400.co.uk/srx4-srx6-table.sxc.pdf) (δεξια στηλη καπου προς το τελος) το SRX400 παιρνει 2,3L xωρις αλλαγη φιλτρου, και 2,5 με φιλτρο. Αρα νομιζω ειμαστε ΟΚ.
:beer::beer:


Μπραβο ρε ζαννη..σε ευχαριστω για την ερευνα..

zannisvel
30/12/2014, 10:27
Για το προβλημα με τα φρενα αναγκαστηκα πρεπει να δουμε τη δαγκανα αν και ειναι καθαρισμενη και επιστρεφει μια χαρα, και τη τρομπα πανω. Για καποιο λογο η αποδοση της ειναι πολη κακη.

Υπαρχει περιπτωση το σωληνακι υψηλης να δημιουργεί το προβλημα της μειωμενης αποδοσης λογω της μικρης διατομης του? Δε μπορω να το στηριξω καπου βεβαια. Οσο το σκεφτομαι μαλλον η πανω τρομπα εχει καποιο θεματακι εκτος αν η δισκοπλακα και τα τακακια εχουν προβλημα συνεργασιας.

stam2
30/12/2014, 11:07
Παιδιά αμφιβάλλω αν το σωληνάκι αποτελεί πρόβλημα...
Τσεκάρετε πρώτα δαγκάνα και τρόμπα...
Η δαγκάνα μπορεί να φαίνεται καθαρή αλλά αν έχει κάποιο σκίσιμο η τσιμούχα στεγανοποίησης του εμβόλου, και έχει πιάσει μάκα από μέσα είναι λογικό να δυσλειτουργεί ή να κολλάει...
Το ίδιο ισχύει και για την τρόμπα η οποία μπορεί να την έχει ακούσει στις τσιμούχες του εμβόλου της, αλλά μπορεί και εσωτερικά μέσα στο τεπόζιτο να έχει επικαθήσεις από τα χρόνια, οι οποίες πιθανόν να επηρεάζουν την λειουργία της τρόμπας...

stam2
30/12/2014, 11:08
Α! καλορίζικο και καλοτάξιδο!

pantelis87
30/12/2014, 14:21
Α! καλορίζικο και καλοτάξιδο!

Σε ευχαριστω πολυ stam..οι δαγκανες ειναι στο προγραμμα για καθαρισμο καθως και οι τρομπες..να δουμε τι θα βρουμε μεσα..:beer:

SHOOTER045
30/12/2014, 15:18
Βγαζετε δαγκάνα
Αφαιρείται τακάκια
Ρίχνεται σπρέι καθαρισμού
Πιέζεται εμβολα
Λογικά θα δουλέψει
Αν όχι τότε κοιτάξτε την τρόμπα για σκισμένα τσιμουχακια κλπ

zannisvel
30/12/2014, 15:26
Βγαζετε δαγκάνα
Αφαιρείται τακάκια
Ρίχνεται σπρέι καθαρισμού
Πιέζεται εμβολα
Λογικά θα δουλέψει
Αν όχι τότε κοιτάξτε την τρόμπα για σκισμένα τσιμουχακια κλπ

Τα εμβολα κινουνται και πιεζονται κανονικα, η μανετα δεν εχει αισθηση σφουγγαριού ισα ισα που ειναι και σκληρη, το θεμα ειναι οτι τα φρενα του δε σταματανε το μηχανακι σχεδον καθολου. Ακομα δεν το εχουμε ψαξει αλλα ειναι το επομενο στη λιστα.

motomaniac
31/12/2014, 16:16
τακακια..

zannisvel
31/12/2014, 16:18
Δεν φαινονται να εχουν θεμα. Παντως σιγουρα 2 καινουρια επωνυμα μπορει να εκαναν διαφορα.

Tedvj23
31/12/2014, 19:13
Να το φερνατε λιγο σε εργοστασιακη μορφη δεν παιζει ε..?:confused:

motomaniac
31/12/2014, 23:34
Δεν φαινονται να εχουν θεμα. Παντως σιγουρα 2 καινουρια επωνυμα μπορει να εκαναν διαφορα.

εχει ξανατυχει και δεν ειναι σπανιο...
τωρα με το λαδι αν κανεις οσα λεει το μανουαλ στην αλλαγη, θα βαλεις πολυ πιο πολυ λαδι απο οσο λεει.

pantelis87
01/01/2015, 00:34
Να το φερνατε λιγο σε εργοστασιακη μορφη δεν παιζει ε..?:confused:

Προς το παρον δεν υπαρχουν τοσα για να επανερθει στην εργοστασιακη του μορφη..για αρχη να μπορει να κινειται με ασφαλεια και σιγα σιγα βλεπουμε πως θα παει..;)

pantelis87
01/01/2015, 00:38
τακακια..

Οντως τα τακακια ειναι σε καλη κατασταση..τα πισω ειδικα παιζει να μην εχουν πατηθει ποτε..

pantelis87
01/01/2015, 10:44
Βγαζετε δαγκάνα
Αφαιρείται τακάκια
Ρίχνεται σπρέι καθαρισμού
Πιέζεται εμβολα
Λογικά θα δουλέψει
Αν όχι τότε κοιτάξτε την τρόμπα για σκισμένα τσιμουχακια κλπ

Στο μπροστα συστημα αυτα θα γινουν σιγουρα..στο πισω τωρα απο οτι ειχα διαβασει απο τον προηγουμενο κατοχο λειπει ενα λαστιχακι απο την τρομπα (το πανω?).Εγω ελυσα την τρομπα την καθαρισα και δεν καταλαβα να λειπει κατι.Το ρακορ στο σωληνακι υψηλης ηταν σπασμενο..πηρα να δοκιμασουμε με ενα καινουριο σωληνακι αν η τρομπα θα δουλεψει..μπορω να βρω στο εμποριο service κιτ για τρομπα και δαγκανες?

SHOOTER045
01/01/2015, 13:52
Απ ότι ξέρω για τρόμπες - δαγκάνες εμπορίου που ανήκουν σε μοντέλα παραγωγής, ναι θα βρεις.
Για αφτερ μάρκετ θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο

pantelis87
06/01/2015, 13:48
καλησπερα..σημερα ειπα να ξανακοιταξω την πισω τρομπα καθως δεν καταλαβα να λειπει κατι (οπως ειχε πει ο προηγουμενος ιδιοκτητης)..να τι βρηκα μεσα λοιπον.329454
[ATTACH=CONFIG]329455

SHOOTER045
06/01/2015, 14:18
Το τσιμουχακι δεν μου φαίνεται καλά.

pantelis87
06/01/2015, 14:32
Το τσιμουχακι δεν μου φαίνεται καλά.

κι ομως δεν εχουν καποιο σκισιμο ουτε ειναι ξερα..:confused:
που μπορω να βρω τετοια τσιμουχακια?

pantelis87
06/01/2015, 14:39
329456
εδω μια φωτο απο το καθαρισμα του πρηγουμενου ιδιοκτητη.

toyar
06/01/2015, 14:47
τα τσιμουχακια αυτα θα τα βρεις μονο στην αντιπροσωπεια σαν γνησια ανταλλακτικα και εφοσον τη τρομπα ειναι η δικια του

pantelis87
06/01/2015, 15:25
τα τσιμουχακια αυτα θα τα βρεις μονο στην αντιπροσωπεια σαν γνησια ανταλλακτικα και εφοσον τη τρομπα ειναι η δικια του

Δεν νομιζω να ειναι η δικια του..καθως ουτε και οι δαγκανες γνωριζω αν ειναι δικες του..γενικα τα περιφερειακα του μηχανακιου ειναι απο αλλο μηχανακι..αυτο ειναι το κακο καθως με περιοριζει κ πρεπει να ειμαι στο ψαξιμο..

SHOOTER045
06/01/2015, 15:29
κι ομως δεν εχουν καποιο σκισιμο ουτε ειναι ξερα..:confused:
που μπορω να βρω τετοια τσιμουχακια?

Πριν λίγες μέρες άλλαξα στο αγροτικό ( Mazda) του πεθερού μου, το κυλινδρακι - όπως αυτό πού έχεις στην φώτο - παρόλο που δεν είχε διαρροή, το πεντάλ είχε πιάσει πάτωμα, υγρά είχε. Πρεσαρα και έβρισκε πίεσή, αλλά πάλι την έχανε.
Άλλαξα το κυλινδρακι ( ιμιτασιόν) χωρίς εμφανή σημάδια φθοράς σε τσιμουχακι ελατήριο κλπ.
Παρόλα αυτά μετά την αλλαγή, έστρωσε.
Δεν ρωτάς και τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μήπως ξέρει κάτι παραπάνω.

pantelis87
06/01/2015, 16:34
Πριν λίγες μέρες άλλαξα στο αγροτικό ( Mazda) του πεθερού μου, το κυλινδρακι - όπως αυτό πού έχεις στην φώτο - παρόλο που δεν είχε διαρροή, το πεντάλ είχε πιάσει πάτωμα, υγρά είχε. Πρεσαρα και έβρισκε πίεσή, αλλά πάλι την έχανε.
Άλλαξα το κυλινδρακι ( ιμιτασιόν) χωρίς εμφανή σημάδια φθοράς σε τσιμουχακι ελατήριο κλπ.
Παρόλα αυτά μετά την αλλαγή, έστρωσε.
Δεν ρωτάς και τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μήπως ξέρει κάτι παραπάνω.

Θα κανω ενα τελευταιο ελεγχο..αν δω οτι δεν εχω αποτελεσμα θα κανω το ιδιο..σε ευχαριστω πολυ..

astroman76
07/01/2015, 14:12
το πηρουνι και μαλλον τα φρενα πρεπει να ειναι απο καποιο Ιταλικο 125 Cagica 125 η NSR125... εχει δουλεια αλλα πεταξε αυτο το κεφαλοτυρι που εχει για heel guard lol

pantelis87
07/01/2015, 21:23
το πηρουνι και μαλλον τα φρενα πρεπει να ειναι απο καποιο Ιταλικο 125 Cagica 125 η NSR125... εχει δουλεια αλλα πεταξε αυτο το κεφαλοτυρι που εχει για heel guard lol

Δεν ειναι τοσο ασχημο απο κοντα..:p
Μακαρι να ηξερα απο τι ακριβως ειναι το usd..αν βγαλει θεμα βλεπω να το αλλαζω..

Xigo
08/01/2015, 22:20
Οπτικα πρεπει να αναποδογυρισεις τα πλακακια που κρατανε το φως,να βαλεις το αριστερα-δεξια και το δεξια αριστερα,για να κατεβει το φως, αν θες κατεβασε και εστω τα κλιπ ον λιγο γιατι γενικα φαινεται πολυ μοταρντ μπροστα ετσι..

pantelis87
09/01/2015, 16:26
Οπτικα πρεπει να αναποδογυρισεις τα πλακακια που κρατανε το φως,να βαλεις το αριστερα-δεξια και το δεξια αριστερα,για να κατεβει το φως, αν θες κατεβασε και εστω τα κλιπ ον λιγο γιατι γενικα φαινεται πολυ μοταρντ μπροστα ετσι..

Δεν ξερω αν θα κατεβει αρκετα αλλαζοντας απλα τα λαμακια.εχω σκεφτει να του φτιαξω αλλες βασεις.αν δω οτι γινεται πιο ωραιο αισθητικα μπορει να μην κατεβασω clip on.αν δεν...θα κατεβουν και αυτα..:beer:

pantelis87
13/01/2015, 19:49
Καλησπερα σε ολους..σημερα με το λιγο χρονο που ειχα ειπα να δοκιμασω παλι την πισω τρομπα φρενου..επειτα απο καθαρισμο της και αντικατασταση στο σωληνακι..ξεκινησα βαζοντας υγρο και προσπαθωντας να εξαερωσω αλλα δεν ειχα καποιο αποτελεσμα..καθολου πιεση και με το ζορι εφτυνε μικρη ποσοτητα υγρου..οποτε το ματι του SHOOTER045 δεν επεσε εξω..γνωριζει κανεις αν μπορω να *παντρεψω* αλλη τρομπα με την δαγκανα?καθως δεν γνωριζω απο που προερχεται αυτη..

SHOOTER045
13/01/2015, 21:11
Νομίζω πώς ναι.
Την παίρνεις στο χέρι και ψάχνεις στα παλιατζίδικα - ανταλλακτικά για να σου ταιριάξει στις βάσεις, αλλιώς βάζεις μια άλλη οποιαδήποτε, αλλά θέλει τροποποίηση στην βάση της

pantelis87
13/01/2015, 21:20
Νομίζω πώς ναι.
Την παίρνεις στο χέρι και ψάχνεις στα παλιατζίδικα - ανταλλακτικά για να σου ταιριάξει στις βάσεις, αλλιώς βάζεις μια άλλη οποιαδήποτε, αλλά θέλει τροποποίηση στην βάση της

Αυτο θα κανω και βλεπουμε αν βρουμε κατι καλο..να εχω τουλαχιστον την αισθηση του πισω φρενου..σε ευχαριστω πολυ..:beer::beer:

SHOOTER045
13/01/2015, 21:52
Δεν κάνει τίποτα

GFawkes
06/02/2015, 09:33
Πρωτου αγορασεις αλλη τρομπα,

δοκιμασε να αλλαξεις/καθαρισεις τα σωληνακια των φρενων.

Εαν ειχε μεινει χρονια ακινητο, τοτε θα εχουν βουλωσει με ιζηματα σιγουρα-δεν καθαριζουν....
Μπορει και να εχουν κοπει εσωτερικα και δεν φαινονται....

pantelis87
08/02/2015, 14:58
Πρωτου αγορασεις αλλη τρομπα,

δοκιμασε να αλλαξεις/καθαρισεις τα σωληνακια των φρενων.

Εαν ειχε μεινει χρονια ακινητο, τοτε θα εχουν βουλωσει με ιζηματα σιγουρα-δεν καθαριζουν....
Μπορει και να εχουν κοπει εσωτερικα και δεν φαινονται....

Εχω παρει ενα καινουριο σωληνακι να δοκιμασω αν δουλευει η τρομπα..Η τιμη αυτου <6 ευρω>..Οποτε καταλαβαινεις ποσο καλης ποιοτητα ειναι..:D

GFawkes
09/02/2015, 12:39
Μια χαρα το πηρες

;)

motomaniac
09/02/2015, 21:30
για δωσε λινκ.. θελω κι εγω, αν και μαλλον θα παρω επωνυμο..

pantelis87
10/02/2015, 17:48
για δωσε λινκ.. θελω κι εγω, αν και μαλλον θα παρω επωνυμο..

Κοιτα να δεις αν μπορεις να παρεις επωνυμο κανε το γιατι δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι..απο τα stelpet το πηρα ειναι ιδιο μηκος με αυτο που ειχα επανω πριν, αλλα δεν νομιζω να το κρατησω για μονιμο..

motomaniac
10/02/2015, 21:20
Κοιτα να δεις αν μπορεις να παρεις επωνυμο κανε το γιατι δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι..απο τα stelpet το πηρα ειναι ιδιο μηκος με αυτο που ειχα επανω πριν, αλλα δεν νομιζω να το κρατησω για μονιμο..

πολλες μαλακιουλες βαζω πανω κινεζικες αντι για επωνυμες αλλα κυριως αισθητικα. με τα φρενα φοβαμαι να το ρισκαρω.

pantelis87
21/04/2015, 15:39
Καλαησπερα σε ολους.Αν και αργησα λιγο ειπα να σας δειξω μερικες αλλαγες που εχω κανει στο srx να μου πειτε και σεις τη γνωμη σας.Αφου μπηκαν καινουρια λαστιχα και εξατμιση η συνεχεια εχει ως εξης...334229 334230334231

pantelis87
21/04/2015, 15:42
λιγες ακομα...
334235334236334237

zannisvel
21/04/2015, 15:56
:beer::beer:
Κουκλα!!!!

xtzanos
21/04/2015, 16:01
Απο τη μεση και πισω ωραιο ειναι, μπροστα εμενα μου θυμιζει στρουθοκαμηλο, νομιζω το φαναρι ειναι πολυ πανω και μακρυα απο το πηρουνι

stam2
21/04/2015, 16:17
πολύ όμορφο! καλές βόλτες!

(μήπως να έβαζες κάποιο μικρό φτεράκι μπροστά για νερά κλπ...?)

harris_x
21/04/2015, 16:56
Απο τη μεση και πισω ωραιο ειναι, μπροστα εμενα μου θυμιζει στρουθοκαμηλο, νομιζω το φαναρι ειναι πολυ πανω και μακρυα απο το πηρουνι
Όντως, θα ήταν καλύτερα να μπει πιο κάτω :winka:

pantelis87
21/04/2015, 19:32
πολύ όμορφο! καλές βόλτες!

(μήπως να έβαζες κάποιο μικρό φτεράκι μπροστά για νερά κλπ...?)

Ευχαριστω stam..το φτερο ειναι το επομενο στο προγραμμα.θελω ενα λιτο μικρο φτερακι οπως λες.αυτο που ειχε δεν κολλουσε εμφανισιακα γιαυτο κ το εβγαλα.θα το ψαξω να δω τι θα βρω.:beer:

pantelis87
21/04/2015, 19:43
:beer::beer:
Κουκλα!!!!

Αν δεν ησουν κ εσυ ρε ζαννη..δεν θα προχωρουσε.. :beer:

pantelis87
21/04/2015, 19:52
Απο τη μεση και πισω ωραιο ειναι, μπροστα εμενα μου θυμιζει στρουθοκαμηλο, νομιζω το φαναρι ειναι πολυ πανω και μακρυα απο το πηρουνι

Καθως και πολυ βαθυ.απο την αρχη λεω οτι θελω να το αλλαξω αλλα βαζω σε μια σειρα τα πραγματα ωστε να ειναι για αρχη λειτουργικη κ μετα θα φτιαχτουν κ αυτα..μετα απο το φτερο και απο κανα οργανακι θα ερθει κ η σειρα του.

byron
21/04/2015, 20:30
Αν θέλεις να το μεταμορφώσεις, πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές κατά τη γνώμη μου. Αυτό που θα έκανα αν ήταν δικό μου, θα ήταν:

1) Πέταμα του φαναριού χθές. Βρες από ebay το δικό του, και ψάξε για headlight brackets στην διάμετρο του USD. Το ύψος του πρέπει να είναι μεταξύ πάνω και κάτω πλάκας.
2) Δεν έχει γίνει προσεκτική δουλειά στην εξάτμιση. Αν και το τελικό είναι όμορφο, κρεμάστηκε πολύ χαμηλά, ενώ η σωλήνα που ενώνει τους λαιμούς με το τελικό είναι πρόχειρη και πολύ κάτω. Σίγουρα θα έχεις πρόβλημα σε πεζοδρόμια.
Μια λύση θα ήταν να το κρύψεις από κάτω όπως το μαμά, ή να βγεί σε στύλ high mount με την σωλήνα να ακολουθεί τις γραμμές της μοτό και να περνάει πίσω από το μαρσπιέ του συνεπιβάτη.
3) Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις τα σωληνάκια υψηλής στο μπροστινό σου, γιατί είναι πολύ μακριά.
4) Βάψιμο της πίσω βάσης των stop σε μαύρο.

Το srx είναι ήδη καλό με τις μετατροπές που έχει πάνω του. Με λίγες αλλαγές θα γίνει εντυπωσιακό.

:wave2:

pantelis87
21/04/2015, 21:05
Αν θέλεις να το μεταμορφώσεις, πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές κατά τη γνώμη μου. Αυτό που θα έκανα αν ήταν δικό μου, θα ήταν:

1) Πέταμα του φαναριού χθές. Βρες από ebay το δικό του, και ψάξε για headlight brackets στην διάμετρο του USD. Το ύψος του πρέπει να είναι μεταξύ πάνω και κάτω πλάκας.
2) Δεν έχει γίνει προσεκτική δουλειά στην εξάτμιση. Αν και το τελικό είναι όμορφο, κρεμάστηκε πολύ χαμηλά, ενώ η σωλήνα που ενώνει τους λαιμούς με το τελικό είναι πρόχειρη και πολύ κάτω. Σίγουρα θα έχεις πρόβλημα σε πεζοδρόμια.
Μια λύση θα ήταν να το κρύψεις από κάτω όπως το μαμά, ή να βγεί σε στύλ high mount με την σωλήνα να ακολουθεί τις γραμμές της μοτό και να περνάει πίσω από το μαρσπιέ του συνεπιβάτη.
3) Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις τα σωληνάκια υψηλής στο μπροστινό σου, γιατί είναι πολύ μακριά.
4) Βάψιμο της πίσω βάσης των stop σε μαύρο.

Το srx είναι ήδη καλό με τις μετατροπές που έχει πάνω του. Με λίγες αλλαγές θα γίνει εντυπωσιακό.

:wave2:

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες byron..η εξατμιση ηθελα να μην ενοχλει τον συνεπιβατη..οταν την ειδα (στη πρωτη φωτο) πριν την τελειωσει μου αρεσε οπως εβγαινε το τελικο περιμενα να ακολουθησει τις γραμμες της μηχανης.θα δω τι μπορει να κανει γιαυτο..ολα τα αλλα που ειπες πρεπει να γινουν στα σιγουρα..:beer:

byron
21/04/2015, 21:29
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες byron..η εξατμιση ηθελα να μην ενοχλει τον συνεπιβατη..οταν την ειδα (στη πρωτη φωτο) πριν την τελειωσει μου αρεσε οπως εβγαινε το τελικο περιμενα να ακολουθησει τις γραμμες της μηχανης.θα δω τι μπορει να κανει γιαυτο..ολα τα αλλα που ειπες πρεπει να γινουν στα σιγουρα..:beer:

Σίγουρα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά, αν του εξηγήσεις τι θέλεις. Το θέμα είναι ακριβώς αυτό, πως πρέπει να του πεις που θα πιάνει το τελικό, και πως θα κάνει κούρμπες η σωλήνα. Αν καταλήξεις οπτικά που θέλεις να πέφτει το τελικό, θα στο φτιάξει.
Πιθανότατα δεν θα ενοχλεί αν μπει στο ύψος του μαρσπιέ. Κάτι σαν το την εξάτμιση που είχαν τα Hornet 600 εννοώ, πιθανόν όμως να πρέπει να κοντύνει το μήκος του τελικού, κάτι εύκολο για αυτόν που το έφτιαξε.
Κάτω από την σέλλα όπως έκανα το δικό μου, δεν μπορείς να το βάλεις γιατί έχεις το αμορτισσέρ με τους συνδέσμους. Στην τελική, το πουλάς και βάζεις ένα Dunstall short cone από κάτω, και καθαρίζεις...:lol:

byron
21/04/2015, 21:36
Ή βάζεις ένα της Tyga και το τουμπανιάζεις...:smokin:

334249

pantelis87
22/04/2015, 15:49
Ή βάζεις ένα της Tyga και το τουμπανιάζεις...:smokin:

334249

:a013:

zannisvel
23/04/2015, 09:26
Να βγει το τελικο πιο ψηλα ειναι σχεδον απιθανο αφου το μηχανακι πρεπει να μπορει να δεχτει δευτερο ατομο.
Αν εβγαινε απο κατω θα ηταν πολυ ωραιο οντως αλλα παλι δε θα ειχε το προβλημα με το υψος και το πεζοδρομια?
Η εξατμιση επρεπε να μπει σε καποιο σημειο ετσι ωστε να τοποθετηθει καπου η τρομπα του πισω φρενου. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι υπηρχε και μια πιεση χρονου.
Νομιζω οι φωτογραφιες το αδικουν, απο κοντα ειναι μια κουκλα και η εξατμιση οσο και αν δε φαινεται του παει πολυ. Το budjet ειναι μικρο και το μηχανακι θα ειναι on going project. Σε καποια βολτουλα ειμαι σιγουρος οτι ο Παντελης θα το φερει.
BTW τα φρενα του ειναι το κατι αλλο.
:beer:

zannisvel
23/04/2015, 10:13
Μολις πληροφορηθηκα οτι χθες το βραδυ καποιος εκλεψε την εξατμιση.

Αν καποιος μαθει τιποτα, δει τιποτα στειλ 'τε ενα pm στον Pantelis87 η σε μενα.

:(

stam2
23/04/2015, 10:17
Μολις πληροφορηθηκα οτι χθες το βραδυ καποιος εκλεψε την εξατμιση.

Αν καποιος μαθει τιποτα, δει τιποτα στειλ 'τε ενα pm στον Pantelis87 η σε μενα.

:(

:( μακάρι να βρεθεί.

το τελικό βούτηξαν? δεν ήταν κολλημένη στο λαιμό, απλά περασμένη με τα ελατήρια?

zannisvel
23/04/2015, 10:47
Ολη την πηραν εκτος απο το χταποδι μπροστα. Ηταν πονταρισμενη για να μην κλεβεται ευκολα αλλα οχι κολλημενη 100%.

pantelis87
23/04/2015, 10:52
334390

zannisvel
23/04/2015, 10:55
Μ@λακια...
Να τους κοπουν τα χερια.

pantelis87
23/04/2015, 10:55
334390

Ετσι την βρηκα και δεν πιστευα στα ματια μου..δεν περιμενω να βρεθει αλλα τι να πω..

byron
23/04/2015, 11:56
Ετσι την βρηκα και δεν πιστευα στα ματια μου..δεν περιμενω να βρεθει αλλα τι να πω..

Κρίμα...

sapila racing
23/04/2015, 12:53
Kαταρα στους κλέφτες. :mad:

zannisvel
23/04/2015, 13:20
Να του ανεβασουμε λιγο το ηθικο.

Για δωστε καμια εναλλακτική λυση για εξατμιση.

ΥΓ: Παντελη με στεναχωριεσαι ρε, μακαρι να ηταν αυτα ολα μας το προβληματα. Ο πνιγμενος το νερο δε το φοβαται.;)

pantelis87
23/04/2015, 14:57
Να του ανεβασουμε λιγο το ηθικο.

Για δωστε καμια εναλλακτική λυση για εξατμιση.

ΥΓ: Παντελη με στεναχωριεσαι ρε, μακαρι να ηταν αυτα ολα μας το προβληματα. Ο πνιγμενος το νερο δε το φοβαται.;)


Ενταξει τωρα οτι ηταν να γινει εγινε..απλα ειναι το γαμωτο..εσυ κανεις οικονομιες τα βαζεις κατω για να κανεις κατι και ερχεται ο αλλος και τσουπ το παιρνει και φευγει κυριος..τεσπα..επειδη δεν διαθετω αμεσα τετοιο ποσο κοιταω για κατι αλλο..κατι σε στυλ Dunstall short cone οπως ειχε προτεινει και ο byron..

byron
23/04/2015, 15:43
Ενταξει τωρα οτι ηταν να γινει εγινε..απλα ειναι το γαμωτο..εσυ κανεις οικονομιες τα βαζεις κατω για να κανεις κατι και ερχεται ο αλλος και τσουπ το παιρνει και φευγει κυριος..τεσπα..επειδη δεν διαθετω αμεσα τετοιο ποσο κοιταω για κατι αλλο..κατι σε στυλ Dunstall short cone οπως ειχε προτεινει και ο byron..

Παντελή, άστο πίσω και κοίτα να προφυλάξεις το μηχανάκι από χειρότερα. Αν ξέρουν οτι είναι έξω στον δρόμο, μπορεί να σου ξανάρθουν, ενώ η ρετροκαφερέισερ μανία μπορεί να βάλει στο στόχαστρο και το srx.
Τα dunstall short cone είναι φθηνά. Αν θυμάμαι καλά, μεταξύ 30-50€ βρίσκεις από Ευρώπη για να μην μπλέξεις με τελωνεία. Είχε και ο luis.de αλλά πουλάνε και πολλά στο ebay. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι μια σύνδεση να σου κάνει ο εξατμισας.
Από κάτω δεν θα βρίσκει,τουλάχιστον όχι περισσότερο από το μαμά που επίσης βγαίνει από κάτω ή τον λαιμό που είχες. Θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς και το Γ που κάνει το gullarm προκειμένου να βγεί και με κλίση προς τα πάνω.

zannisvel
23/04/2015, 15:59
Χωραει 50cm εξατμιση απο κατω ή βγαινουν πιο κοντες?

ΥΓ: Τωρα ειδα οτι βγαινει και 12in = 31cm.

byron
23/04/2015, 16:05
Χωραει 50cm εξατμιση απο κατω ή βγαινουν πιο κοντες?

ΥΓ: Τωρα ειδα οτι βγαινει και 12in = 31cm.

Χωράνε. Κάνουν και μια μαγκιά στις εξατμίσεις από κάτω, προκειμένου να δώσουν μήκος σωλήνα με την δημιουργία ενός σαλιγκαριού πριν καταλήξει στο τελικό. Αν μπορούσε να το φτιάξει ο εξατμισας θα δουλεύει και μια χαρά.

zannisvel
23/04/2015, 16:09
Σου βγαζουν το λαδι οταν θελεις κατι διαφορετικο απο αυτο που θελουν να κανουν και αυτο που θελουν ειναι να σου πουλησουν εξατμιση.

pantelis87
23/04/2015, 16:12
Παντελή, άστο πίσω και κοίτα να προφυλάξεις το μηχανάκι από χειρότερα. Αν ξέρουν οτι είναι έξω στον δρόμο, μπορεί να σου ξανάρθουν, ενώ η ρετροκαφερέισερ μανία μπορεί να βάλει στο στόχαστρο και το srx.
Τα dunstall short cone είναι φθηνά. Αν θυμάμαι καλά, μεταξύ 30-50€ βρίσκεις από Ευρώπη για να μην μπλέξεις με τελωνεία. Είχε και ο luis.de αλλά πουλάνε και πολλά στο ebay. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι μια σύνδεση να σου κάνει ο εξατμισας.
Από κάτω δεν θα βρίσκει,τουλάχιστον όχι περισσότερο από το μαμά που επίσης βγαίνει από κάτω ή τον λαιμό που είχες. Θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς και το Γ που κάνει το gullarm προκειμένου να βγεί και με κλίση προς τα πάνω.

Οχι δεν προκειτε να μεινει στο δρομο..θα κοιταξω να δω πως θα το ασφαλισω..Εξατμισας Αθηνα-Πειραια που θα μας κανει τετοια δουλιτσα?εχεις καποιον υποψην?

byron
23/04/2015, 16:13
Σου βγαζουν το λαδι οταν θελεις κατι διαφορετικο απο αυτο που θελουν να κανουν και αυτο που θελουν ειναι να σου πουλησουν εξατμιση.

Τι να σου πω...ο Παπαγιάννης εμένα τουλάχιστον με εξυπηρέτησε όταν ήθελα περιέργες κούρμπες για το srx μου.

byron
23/04/2015, 16:19
Οχι δεν προκειτε να μεινει στο δρομο..θα κοιταξω να δω πως θα το ασφαλισω..Εξατμισας Αθηνα-Πειραια που θα μας κανει τετοια δουλιτσα?εχεις καποιον υποψην?

Σού έστειλα πμ

harris_x
23/04/2015, 16:32
Ετσι την βρηκα και δεν πιστευα στα ματια μου..δεν περιμενω να βρεθει αλλα τι να πω..
Οχι ρε φίλε....

τι να πω.....

pantelis87
23/04/2015, 16:36
Σού έστειλα πμ

Σε ευχαριστω πολυ byron.

pantelis87
23/04/2015, 16:37
Οχι ρε φίλε....

τι να πω.....

Αστα να πανε..

pantelis87
09/05/2015, 18:01
Βαλαμε και εξατμισουλα..

335452
335453

motoexelixis
09/05/2015, 18:04
απο θορυβο τι λεει η εξατμιση;

pantelis87
09/05/2015, 18:12
απο θορυβο τι λεει η εξατμιση;

αρκετα θορυβωδες στα ψηλα..εμενα δεν με ενοχλει ακομα..αν δω οτι με κουραζει πολυ θα την φιμωσω..
335454

motoexelixis
09/05/2015, 18:19
Απο εμφανιση παντως ειναι πολυ ψαρωτικη.

notakos600
09/05/2015, 19:12
Γ@μάτη, μΕ αρέσει πολύ. :beer:

Tedvj23
09/05/2015, 19:28
Ο σιγαστηρας ειναι γιαυτο το τελικο..?:confused:
Καλοριζικη!!!:beer:

byron
09/05/2015, 20:28
Μεγιές :beer:

pantelis87
09/05/2015, 23:11
Γ@μάτη, μΕ αρέσει πολύ. :beer:

:beer:

pantelis87
09/05/2015, 23:13
Μεγιές :beer:

Ευχαριστω byron. :beer:

pantelis87
09/05/2015, 23:15
Ο σιγαστηρας ειναι γιαυτο το τελικο..?:confused:
Καλοριζικη!!!:beer:

Ναι φτιαχτηκε γιαυτο το τελικο.ευχαριστω :beer:

sapila racing
10/05/2015, 10:47
Πολύ μουράτη, σαφώς καλύτερη απο την πρποηγούμενη! :beer:

Κανε σε μερικά σημεία σύνδεσης πονταρισιές στις βίδες να μην βγαίνει εύκολα. ;)

zannisvel
10/05/2015, 13:24
παιδια εχω ασχημα νεα. τρακαραν τον Παντελη σημερα το πρωι. Ευτυχως ειναι καλα. Τωρα τελειωσαμε με τα νοσοκομεία και τις εξετασεις. Σπασμενη κλειδα και ενα πολυ πονεμενο μηχανακι. ευτυχως τα παιδια φοραγαν κρανος.

sapila racing
10/05/2015, 13:53
παιδια εχω ασχημα νεα. τρακαραν τον Παντελη σημερα το πρωι. Ευτυχως ειναι καλα. Τωρα τελειωσαμε με τα νοσοκομεία και τις εξετασεις. Σπασμενη κλειδα και ενα πολυ πονεμενο μηχανακι. ευτυχως τα παιδια φοραγαν κρανος.

Τι να πείς ρε γμτ... :mad:
Περαστικά κι αγύριστα.
Τα μηχανακια φτιάχνονται, οι ανθρωποι οχι παντα.

Tedvj23
10/05/2015, 13:55
Οχι ρε γαμωτο κριμα!!!ΠΕραστικα και το μηχανακι δεν πειραζει εδω θαναι δυνατος και θα ξαναπαρει-φτιαξει μηχανακια πολλα!!

congate7
10/05/2015, 13:57
Περαστικά να του πεις και η μηχανή αργά ή γρήγορα θα φιαχτεί

SHOOTER045
10/05/2015, 14:41
παιδια εχω ασχημα νεα. τρακαραν τον Παντελη σημερα το πρωι. Ευτυχως ειναι καλα. Τωρα τελειωσαμε με τα νοσοκομεία και τις εξετασεις. Σπασμενη κλειδα και ενα πολυ πονεμενο μηχανακι. ευτυχως τα παιδια φοραγαν κρανος.

Το καντεμιά είναι αυτή.
Περαστικά στο παλικάρι.
Τα σίδερα φτιάχνονται, οι άνθρωποι όχι.
Θα το κάνουμε καλύτερο από πριν πες του

byron
10/05/2015, 16:00
παιδια εχω ασχημα νεα. τρακαραν τον Παντελη σημερα το πρωι. Ευτυχως ειναι καλα. Τωρα τελειωσαμε με τα νοσοκομεία και τις εξετασεις. Σπασμενη κλειδα και ενα πολυ πονεμενο μηχανακι. ευτυχως τα παιδια φοραγαν κρανος.

...περαστικά ρε γαμώτο. :(

harris_x
10/05/2015, 20:08
παιδια εχω ασχημα νεα. τρακαραν τον Παντελη σημερα το πρωι. Ευτυχως ειναι καλα. Τωρα τελειωσαμε με τα νοσοκομεία και τις εξετασεις. Σπασμενη κλειδα και ενα πολυ πονεμενο μηχανακι. ευτυχως τα παιδια φοραγαν κρανος.

οχι ρε φίλε....

Περαστικά κι αγύριστα να είναι.

stam2
11/05/2015, 07:36
πω ρε συ...


ΤΙ ΜΟΥΤΖΑ είναι αυτή....???!!!
Περαστικά εύχομαι!!!

pantelis87
11/05/2015, 17:11
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια..και να θυμασται παντα το κρανος σας παιδια.χωρις αυτο μπορει να ημουν πολυ χειροτερα.