PDA

View Full Version : Κυλινδροπίστονο piaggio 50cc 2t



dimikou
30/12/2014, 09:10
Χαιρετώ την παρέα και εύχομαι χρόνια πολλά και καλά με υγεία!!
Συγχωρέστε με, είμαι άσχετος με τον χώρο, στον οποίο μόλις μπήκα.
Από μέρες έχω προβληματιστεί με ένα piaggio liberty 50cc 2t που έχω. Στις 24/12 ξαφνικά έκανε ένα μεταλλικό ήχο και έσβησε η μηχανή (φυσικά δεν ξαναπήρε). Το πήγα στα χέρια στον μηχανικό ο οποίος αφού το είδε έβγαλε διάγνωση:Έφυγε η δεξιά ασφάλεια του πιστονιού και αυτό κόλλησε στον κύλινδρο. Θεραπεία: Κυλινδροπίστονο!
Κι εδώ ανοίγονται οι εξής επιλογές, όπως μου τις εξέθεσε:
1) Σετ piaggio: 120ευρώ + 40(εργατικά)
2) Σετ ιταλικό (που το δίνει λέει η εταιρεία αλλά δεν κατάλαβα μάρκα) το οποίο ανεβάζει και την απόδοση ελαφρώς (φαντάζομαι λόγω διαμέτρου): 95+40
3) Σετ ημιτασιόν πιο φτηνό...

Ποια επιλογή πιστεύετε ότι πρέπει να προτιμήσω και γιατί; Επιπλέον αν πάρω το 2ο δεν θα χρειαστούν και κάποιες αλλαγές σε θέματα μετάδοσης ή καρμπιρατέρ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρέστε με αν έκανα κάποιο λάθος στην περιγραφή.

kostakis125
30/12/2014, 09:39
κομπλε κυλινδροπιστονο με φλατζες ημιτασιον 36,5 ευρω
http://www.ebay.it/itm/CYLINDRE-SCOOT-ADAPTABLE-PIAGGIO-50-TYPHOON-ZIP-2T-LIBERTY-2T-GILERA-50-STALKE-/361035581747?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item540f65c933

κομπλε κιτακι 70αρι με κεφαλη καπου 75 ευρω
http://www.ebay.it/itm/70cc-Cylinder-Kit-Big-Bore-PIAGGIO-Diesis-Fly-Free-50-2T-AC-Liberty-NRG-Sfera-/221458582329?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item338ff5cb39

Εγω θα επελεγα καποιο 70αρι κιτακι που και χωρις να αλλαξεις κατι αλλο απο εξατμιση καρμπυρατερ θα παρει τα πανω του το σκουτερακι σου!

dimikou
30/12/2014, 11:16
Καλή σου μέρα φίλε μου!
Μπερδεύομαι πάρα πολύ ως προς τη μάρκα στο 2ο που μου στέλνεις. Big bore είναι η μάρκα και κάνει για τα piaggio που λέει; Ή big bore είναι ο τύπος και piaggio η μάρκα του κιτ;

CustomBoy
30/12/2014, 12:38
το BIG BORE (kit) ειναι μια ονομασία ενως τύπου κίτ ,το οποιο συνηθως περιλαμβάνει κυλινδρο +πιστονι ...ανεξαιρέτως μάρκας..απλα ονομάζεται έτσι...γιατι το ''μεγαλώνεις'' προφανώς...

notakos600
30/12/2014, 17:39
Βάλε της Piaggio κι ας είναι το ακριβότερο.
Μην το πειράξεις σε κυβισμό γιατί θα χαλάει συνέχεια.

panos_zip
30/12/2014, 20:13
Φίλε αυτό είναι υδρόψυκτο ή αερόψυκτο?

motomaniac
30/12/2014, 20:20
βαλε το φθηνοτερο επωνυμο 70αρι που βρεις. να αποφυγεις τα κοματια με προσωνυμιο racing. εγω στην θεση θα εκανα ρεκτιφιε και πιστονι της επιλογης μου. που ειναι η φθηνοτερη επιλογη που εχεις.

kostakis125
31/12/2014, 11:43
οπως ειπε και ο motomaniac ενα ποιοτικο 70αρι κιτ ειναι οτι καλυτερο. Θα διαφωνισω βεβαια μιας και κατω απο 50 ευρω ρεκτιφιε και πιστονι δεν παιζει να του βγει..οποτε γιατι να μην αγορασει κιτακι ολοκληρο με κεφαλη φλατζες κλπ με 75? και να του μεινει και ο γνησιος κυλινδρος καβατζα

motomaniac
31/12/2014, 15:28
οπως ειπε και ο motomaniac ενα ποιοτικο 70αρι κιτ ειναι οτι καλυτερο. Θα διαφωνισω βεβαια μιας και κατω απο 50 ευρω ρεκτιφιε και πιστονι δεν παιζει να του βγει..οποτε γιατι να μην αγορασει κιτακι ολοκληρο με κεφαλη φλατζες κλπ με 75? και να του μεινει και ο γνησιος κυλινδρος καβατζα

μονο και μονο γιατι ο μαμα κυλινδρος ρεκτιφιαρισμενος σωστα θα ειναι καλυτερος ποιοτικα απο τον κινεζικο ανωνυμο 70αρη. ναι η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι με τιμες που κανουν σε μενα και δεν ξερω ποσο χρεωνουν στην Αθήνα. πχ με τιμες ebay http://www.ebay.com/itm/NEW-PROX-PISTON-GILERA-PIAGGIO-40-50mm-FREE-EXPRESS-EU-DELIVERY-01-7005-050-/120988204611?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item1c2b757e43 ενα καλο prox πιστονι και ρεκτιφιε με 15ε? 20?

dimikou
03/01/2015, 15:36
Γεια και χαρά σε όλους! Καλή χρονιά με υγεία!
Ευχαριστώ πολύ όλους όσους είπαν μια άποψη!
1) Λοιπόν είναι αερόψυκτο το συγκεκριμένο.
2) Επειδή ο συγκεκριμένος μηχανικός ήταν από σύσταση, αλλά μου φαίνεται πονηρούλης και επιπλέον είχε κάνει μ***κία ρύθμιση στο ζιγκλέρ με αποτέλεσμα να μπουκώνει από το πολύ λάδι (αυτό είχε γίνει όταν το ετοίμαζε ο θείος της γυναίκας μου για να μας το δώσει) και στη συνέχεια του το πήγα και μου πήρε άλλα 25 για να το ρυθμίσει, και γενικώς επειδή νιώθω σαν να του κόβω μηνιάτικο, έχω σχεδόν καταλήξει στην ιδέα του ρεκτιφιέ χωρίς να αλλάξω κυβισμό (από πριν με φόβιζε σαν ιδέα). Αν αυτό δεν πετύχει σκέφτομαι το δικό του κυλινδροπίστονο.. Ελπίζω κι εγώ να μου πάει το πολύ ένα 35άρι αλλιώς πάμε γι'άλλα..

ΥΓ: Η αλήθεια είναι ότι το μηχανάκι θέλει διάφορα πράγματα (αμορτισέρ, ντίζα κοντέρ, ιμάντα σε λίγο) αλλά έχω βελάξει γιατί πλήρωσα ανανεώσεις 4 ετών στην τροχαία, πλήρωσα μπαταρία, πλήρωσα άλλα 35 τα ηλεκτρικά του (φλας, μίζες, κλπ.), πλήρωσα ένα μπροστινό λάστιχο, πλήρωσα ένα πατάκι που μου έκλεψαν, κράνη (για εμένα και τη γυναίκα μου), σκάει κι αυτό τώρα...

motomaniac
04/01/2015, 00:24
Γεια και χαρά σε όλους! Καλή χρονιά με υγεία!
Ευχαριστώ πολύ όλους όσους είπαν μια άποψη!
1) Λοιπόν είναι αερόψυκτο το συγκεκριμένο.
2) Επειδή ο συγκεκριμένος μηχανικός ήταν από σύσταση, αλλά μου φαίνεται πονηρούλης και επιπλέον είχε κάνει μ***κία ρύθμιση στο ζιγκλέρ με αποτέλεσμα να μπουκώνει από το πολύ λάδι (αυτό είχε γίνει όταν το ετοίμαζε ο θείος της γυναίκας μου για να μας το δώσει) και στη συνέχεια του το πήγα και μου πήρε άλλα 25 για να το ρυθμίσει, και γενικώς επειδή νιώθω σαν να του κόβω μηνιάτικο, έχω σχεδόν καταλήξει στην ιδέα του ρεκτιφιέ χωρίς να αλλάξω κυβισμό (από πριν με φόβιζε σαν ιδέα). Αν αυτό δεν πετύχει σκέφτομαι το δικό του κυλινδροπίστονο.. Ελπίζω κι εγώ να μου πάει το πολύ ένα 35άρι αλλιώς πάμε γι'άλλα..

ΥΓ: Η αλήθεια είναι ότι το μηχανάκι θέλει διάφορα πράγματα (αμορτισέρ, ντίζα κοντέρ, ιμάντα σε λίγο) αλλά έχω βελάξει γιατί πλήρωσα ανανεώσεις 4 ετών στην τροχαία, πλήρωσα μπαταρία, πλήρωσα άλλα 35 τα ηλεκτρικά του (φλας, μίζες, κλπ.), πλήρωσα ένα μπροστινό λάστιχο, πλήρωσα ένα πατάκι που μου έκλεψαν, κράνη (για εμένα και τη γυναίκα μου), σκάει κι αυτό τώρα...

εμενα ο μαστορας σημερα μου ειπε φιλικοτατη τιμη ρεκτιφιε με πιστονι ναριτα 40ε συνολο. οποτε υπολογιζε οτι αν δεν εχεις καποιον δικο σου κατι παραπανω.

dimikou
04/01/2015, 07:13
Ωχ...δεν ξέρω σίγουρα, μου έχει πει ο θείος της γυναίκας μου ότι θα πάμε μια βόλτα από Λιοσίων. Δεν ξέρω αν έχει αυτός κάποιον γνωστό.. Είναι τιμή Αθήνας τα φιλικά 40 ευρώ;

motomaniac
04/01/2015, 12:02
Ωχ...δεν ξέρω σίγουρα, μου έχει πει ο θείος της γυναίκας μου ότι θα πάμε μια βόλτα από Λιοσίων. Δεν ξέρω αν έχει αυτός κάποιον γνωστό.. Είναι τιμή Αθήνας τα φιλικά 40 ευρώ;

οχι. Βεροιας.

zentakiasSF
12/01/2015, 01:28
Για να κανω το δικο μου piaggio typhoon απο 80 polini σε μαμα 50αρι εδωσα 50 ευρω για μαμα ρεκτιφαρισμενο κυλινδρο κ ενα απλο πιστονακι ναριτα. Τιμη απο αγνωστο σε μενα μηχανικο στο Βολο. Οποτε ρωτα και αλλου για τιμες.

kostakis125
12/01/2015, 13:45
Για να κανω το δικο μου piaggio typhoon απο 80 polini σε μαμα 50αρι εδωσα 50 ευρω για μαμα ρεκτιφαρισμενο κυλινδρο κ ενα απλο πιστονακι ναριτα. Τιμη απο αγνωστο σε μενα μηχανικο στο Βολο. Οποτε ρωτα και αλλου για τιμες.

Λογικο φιλε μου αν σου καβατζωσε ο μαστωρας το κιτ το polini