PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΕΡΩΤΗΣΗ (οχι λαδωμα)!!!



div400
25/10/2005, 10:32
δεδομένα: φθαρμένη αλυσίδα (ξεχειλωμένη) και οι ρεγουλατοροι στο τέρμα, οπότε λογικά πάμε για αλυσίδα-γρανάζια οκ!

ερωτηξης: μπορώ να αφαιρέσω ένα δυο κρίκους για να κοντύνει η αλυσίδα? τεχνικός είναι εφικτό αλλά είναι και συνετό να το κάνει κανείς?

και όχι δεν τσιγκουνεύομαι τα 150€ για την νέα
απλά δεν τα έχω τώρα!:smokin:

:beer: :beer: :beer: :wave2:

idi
25/10/2005, 10:34
βαλε ενα μεγαλυτερο πισω γραναζι :D :D :D

:eek:

div400
25/10/2005, 10:39
εεε ναι αλλα θα ειναι καινουργιο με φθαρμενη αλυσιδα......
λες και δεν το σκεφτικα :D

sapila racing
25/10/2005, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεδομένα: φθαρμένη αλυσίδα (ξεχειλωμένη) και οι ρεγουλατοροι στο τέρμα, οπότε λογικά πάμε για αλυσίδα-γρανάζια οκ!

ερωτηξης: μπορώ να αφαιρέσω ένα δυο κρίκους για να κοντύνει η αλυσίδα? τεχνικός είναι εφικτό αλλά είναι και συνετό να το κάνει κανείς?

και όχι δεν τσιγκουνεύομαι τα 150€ για την νέα
απλά δεν τα έχω τώρα!:smokin:

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Αν είναι πραγματικά ξεχειλωμένη τέρμα, μην την κόψεις, αλλαξέ την.
Μια αλυσίδα που έχει τελειώσει την ζωή της και κόβεται για να 'αναστηθεί' μπορεί να σου κοστίσει πολύ περισσότερα απο 150Ε αν κοπεί με χιλιόμετρα και σου σπάσει πχ:
- Tα κάρτερ αν μαζεφτεί στο μπροστινό γρανάζι
- Το κεφάλι αν μπλοκάρει ο τροχός με πολλά

sapila racing

div400
25/10/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν είναι πραγματικά ξεχειλωμένη τέρμα, μην την κόψεις, αλλαξέ την.
Μια αλυσίδα που έχει τελειώσει την ζωή της και κόβεται για να 'αναστηθεί' μπορεί να σου κοστίσει πολύ περισσότερα απο 150Ε αν κοπεί με χιλιόμετρα και σου σπάσει πχ:
- Tα κάρτερ αν μαζεφτεί στο μπροστινό γρανάζι
- Το κεφάλι αν μπλοκάρει ο τροχός με πολλά

sapila racing

το ξερω αυτο και συμφωνω απολυτα.....αλλα μιας και μιλαμε για το diversion ,και οχι για την αλυσιδα του SV, που κυκλοφορει κυριως εντος πολης και με χαμηλες ταχυτητες (το πολυ 100 στον Κηφισο) και σχεδον παντα μονοκαβαλος, λεω μπας και μπορεσω να παρατεινω λιγο την αλλαγη. αλλα μαλλον δεν οποτε....

και μιας και ειμαστε στο θεμα εργαλεια για το κοψιμο και το δεσιμο των κρικων ξερει κανεις που θα βρω???

stefanos
25/10/2005, 16:08
Μιας και έχω πείρα στο θέμα άλλαξε την και μην βάλεις ακριβή βάλε μια ενυσχυμένη CZ με γρανάζια σιδερένια καμιά 80€ σύνολο και θα με θυμηθείς.

div400
25/10/2005, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μιας και έχω πείρα στο θέμα άλλαξε την και μην βάλεις ακριβή βάλε μια ενυσχυμένη CZ με γρανάζια σιδερένια καμιά 80€ σύνολο και θα με θυμηθείς.
να σε θυμηθω ρε στεφανε. που τα βρισκω αυτα τα cz?
και αν ξερεις γαι τα εργαλεια που ρωταω παραπανω θα σε θυμαμαι καλλιτερα:D

sapila racing
25/10/2005, 16:48
Οι CZ που λέει κι ο φίλος είναι πολύ τίμιες αγορές. Εχω βάλει στο SR500 που τρώει αλυσίδες για πρωινό κι ηταν ΟΚ.
Αφού πρόκειται να βάλεις απλή, άρα με ασφάλεια, μπορείς να την κόψεις με τροχάκι και να την βάλεις μια χαρά όπως κάναμε παλιά.


sapila racing

Multi-Duc
25/10/2005, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεδομένα: φθαρμένη αλυσίδα (ξεχειλωμένη) και οι ρεγουλατοροι στο τέρμα, οπότε λογικά πάμε για αλυσίδα-γρανάζια οκ!

ερωτηξης: μπορώ να αφαιρέσω ένα δυο κρίκους για να κοντύνει η αλυσίδα? τεχνικwς είναι εφικτό αλλά είναι και συνετό να το κάνει κανείς?




OXI!!

stefanos
26/10/2005, 10:51
Εγώ τις αγοράζω απο το sp parts το βρήκα στον κατάλογο του moto.gr.
Για κόψιμο αλυσίδας εργαλειάκι αγόρασα απο ένα αξεσουαράδικο στη φρατζή αλλά φαντάζομαι θα βρίσκεις σε πολλά μαγαζιά.
Για πριτσίνομα χρησιμοποιώ ένα πολύ ειδικό και ντελικάτο εργαλείο ακριβείας που ονομάζεται βαριοπουλακοντραβαριοπουλα.

Smith
30/10/2005, 01:08
Προσωρινά -και για να γλιτώσεις το κοστολόγιο- μπορείς να την κόψεις και..όσο σε βγάλει...

Αλλά πάλι θα ξεχειλώσει, οπότε την αλλάζεις...μόλις μαζέψεις τα money...

Ο ''κίνδυνος'' φυσικά ΑΜΑ την κρατήσεις για πολλά χιλιόμετρα να σου σπάσει είναι υπαρκτός και..ΟΝΤΩΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ και να σου ''φάει'' γρανάζια και όλα τα σχετικά...

Το να αλλάξεις πίσω γρανάζι, ''παίζει'' σα σενάριο, αλλά μάλλον θα σου κ΄ψει λίγο σε ''τράβηγμα'' και θα αυξήσει λίγο τελική ή το αντίστροφο, ανάλογα αν βάλεις μεγάλύτερο ή μικρότετο...

Προσωπικά τα ''πειράματα'' δεν μου πολυαρέσουν γι` αυτό το αναφέρω...

Οπότε, διαλέγεις και...πράττεις...
Α ! Και μια αξιοπρεπής αλυσίδα είναι στα 80 ευρώ και μια καλύτερη 100-150...
Και εδώ ισχύει το ''ο,τι πληρώνεις παίρνεις,,''..:smilea:

Φιλικά,
Καλά Χιλιόμετρα...:wave2:

sotpag
30/10/2005, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεδομένα: φθαρμένη αλυσίδα (ξεχειλωμένη) και οι ρεγουλατοροι στο τέρμα, οπότε λογικά πάμε για αλυσίδα-γρανάζια οκ!

ερωτηξης: μπορώ να αφαιρέσω ένα δυο κρίκους για να κοντύνει η αλυσίδα? τεχνικός είναι εφικτό αλλά είναι και συνετό να το κάνει κανείς?

και όχι δεν τσιγκουνεύομαι τα 150€ για την νέα
απλά δεν τα έχω τώρα!:smokin:

:beer: :beer: :beer: :wave2:


θελεις και γραναζια και αλυσιδα ΤΕΛΟΣ
ουτε κοντιμα ουτε τιποτα, με ολα αυτα το μονο που κανεις ειναι να παιζεις με την ζωη σου και της μηχανης το πιο απλω ειναι να κοπει η αλυσιδα με ολλες τις συνεπειες

το χρηματικο ειναι προβλημα αλλα μετα το κοστος θα ειναι μεγαλητερο.....

και λεω και για γραναζια γιατι απο τη στιγμη που εχεις τεντωσει τοσο πολυ την αλυσιδα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχουν φθαρει και αυτα ετσι βαζοντας μονο αλυσιδα το μονο που θα κανεις ειναι να χαλασεις συντομα και αυτη

dirtbird
30/10/2005, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ τις αγοράζω απο το sp parts το βρήκα στον κατάλογο του moto.gr.
Για κόψιμο αλυσίδας εργαλειάκι αγόρασα απο ένα αξεσουαράδικο στη φρατζή αλλά φαντάζομαι θα βρίσκεις σε πολλά μαγαζιά.
Για πριτσίνομα χρησιμοποιώ ένα πολύ ειδικό και ντελικάτο εργαλείο ακριβείας που ονομάζεται βαριοπουλακοντραβαριοπουλα.

Νομίζω ότι δεν το λες σωστά το όνομα του εργαλείου.
Το σωστό είναι:
βαριοπούλα - κοντραστοπισωγραναζιπουμολιςστραβωσεγιατιλαλακιζομ αι:nono:

Smith
30/10/2005, 23:24
Ε...εννοείται ότι αμα είναι φαγωμένα τα γρανάζια πρέπει να τα αλλάξεις γιατί θα σου φάει ακόμα και την καινολυτγια αλυσίδα..
Εγώ αναφερόμουν στην περίπτωση που είναι ο.κ. τα γρανάζια...

Καλά Χιλιόμετρα...

div400
31/10/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ τις αγοράζω απο το sp parts το βρήκα στον κατάλογο του moto.gr.
Για κόψιμο αλυσίδας εργαλειάκι αγόρασα απο ένα αξεσουαράδικο στη φρατζή αλλά φαντάζομαι θα βρίσκεις σε πολλά μαγαζιά.
Για πριτσίνομα χρησιμοποιώ ένα πολύ ειδικό και ντελικάτο εργαλείο ακριβείας που ονομάζεται βαριοπουλακοντραβαριοπουλα.

δεν εχω βρει πουθενα για το divvy τουλχ απο τις ''φτηνες'' :sad:
ρε στεφανε που ειναι αυτο το sp parts για πες plz

stefanos
31/10/2005, 22:15
http://www.sp-parts.gr/
Εδώ δεν μπορώ να το προφέρω περιμένεις να το γράψω κιόλας (για την οδο λέμε)?
Και συγνώμη δηλαδή αλλά τόση βάση δεδομένων έχει αυτό το moto.gr κάτω δεξια στην κεντρική σελίδα, μονο στο forum μπαίνουμε?

div400
01/11/2005, 07:47
χεχε οταν δεν κανεις scroll δεν βρισκεις:D :rolleyes: :a13: :a9: :a21: :a24: :a26: