PDA

View Full Version : Wannabe νέοπας στο PuroDuro team!!



Desperado
01/01/2015, 11:53
Πιάσαμε τα 40 λοιπόν και με τρώει ο κ@λ@ς να λασπωθώ, να αναπνεύσω λίγο βουνίσιο αέρα.... Παλιότερα όργωνα τα βουνά με το 4χ4 αγριμάκι μου αλλά με χάλαγε το πολύ "καθιστικό" του πράγματος...μετά ήρθε και η κρίση, μεγάλωσε και η οικογένεια και το τζιπάκι επωλήθη. Πολλές φορές σκέφτηκα να πάω βόλτα στο χώμα με το ΧΤ660R αλλά μια φορά που δοκίμασα όταν την είχα πρωτοαγοράσει, αγόρασα οικόπεδο, πλήρωσα και μια μανέτα και το λυπήθηκα το καυμένο....Τώρα όμως, το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά το θέμα. Ψάχνω λοιπόν κάτι οικονομικό για ξεκίνημα, όσο πιο οικονομικό γίνεται και φιλικό. Βλέψεις για πολλά δεν έχω, άντε κανένα Σ/Κ το μήνα ή και δύο καμιά χαλαρή βολτούλα για αρχή και βλέπουμε αν θα μου αρέσει το άθλημα. Επίσης τρέιλερ δεν υπάρχει και ούτε θέλω να αγοράσω οπότε θα πηγαινοέρχομαι στο βουνό καβάλα στον "τράγο" με τα τακούνια!!!:lol: Το σημαντικότερο είναι ο προστατευτικός εξοπλισμός βέβαια και αυτόν θα αγοράσω πρώτο. Από μηχανάκια τι προτείνετε? Σκεφτόμουν για κανένα κλασσικό πλέον Honda XR250 ή Yamaha WR200, παλιά βέβαια και τα δύο , με ότι συνεπάγεται αυτό:sick: (λέτε να γίνω κολλητός με κανένα μάστορα??:eek:). Για πείτε καμιά άλλη γνώμη ρε παίδες.....:D Είναι τόσο εθιστικό όσο λένε το σπορ??:rolleyes:

freco
01/01/2015, 12:12
... Είναι τόσο εθιστικό όσο λένε το σπορ??:rolleyes:

Δε λες τίποτα. Μία καλή πήγα χώμα με τους PuroDuro και ήταν από τις καλύτερες βόλτες που έχω πάει (αν όχι η καλύτερη). Το "θηρίο" με βοήθησε απίστευτα. Είναι φτιαγμένο γι αυτό. Αν και αρχάριος δεν "κόλωσα" πουθενά.
Είναι πόρωση. Θα με θυμηθείς. Περιμένω πως και πως να ξαναπατήσω χώμα.
Με το καλό κι εσύ.

Lioulios
01/01/2015, 13:00
Αφού θα σε πηγαίνει μεχρι το βουνό ... 4χρονο μιζατο χρειαζεσαι . Εκεί ψάξε .

SHOOTER045
01/01/2015, 13:43
DT/WR 200
Συμμαζεύεται εύκολα, έχει φθηνά ανταλλακτικά, και έχει φώτα φλας να σε πάει στο βουνό.
Το XR 250/ 400 σαν δεύτερη επιλογή

alex14
01/01/2015, 14:35
Πιάσαμε τα 40 λοιπόν και με τρώει ο κ@λ@ς να λασπωθώ, να αναπνεύσω λίγο βουνίσιο αέρα.... Παλιότερα όργωνα τα βουνά με το 4χ4 αγριμάκι μου αλλά με χάλαγε το πολύ "καθιστικό" του πράγματος...μετά ήρθε και η κρίση, μεγάλωσε και η οικογένεια και το τζιπάκι επωλήθη. Πολλές φορές σκέφτηκα να πάω βόλτα στο χώμα με το ΧΤ660R αλλά μια φορά που δοκίμασα όταν την είχα πρωτοαγοράσει, αγόρασα οικόπεδο, πλήρωσα και μια μανέτα και το λυπήθηκα το καυμένο....Τώρα όμως, το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά το θέμα. Ψάχνω λοιπόν κάτι οικονομικό για ξεκίνημα, όσο πιο οικονομικό γίνεται και φιλικό. Βλέψεις για πολλά δεν έχω, άντε κανένα Σ/Κ το μήνα ή και δύο καμιά χαλαρή βολτούλα για αρχή και βλέπουμε αν θα μου αρέσει το άθλημα. Επίσης τρέιλερ δεν υπάρχει και ούτε θέλω να αγοράσω οπότε θα πηγαινοέρχομαι στο βουνό καβάλα στον "τράγο" με τα τακούνια!!!:lol: Το σημαντικότερο είναι ο προστατευτικός εξοπλισμός βέβαια και αυτόν θα αγοράσω πρώτο. Από μηχανάκια τι προτείνετε? Σκεφτόμουν για κανένα κλασσικό πλέον Honda XR250 ή Yamaha WR200, παλιά βέβαια και τα δύο , με ότι συνεπάγεται αυτό:sick: (λέτε να γίνω κολλητός με κανένα μάστορα??:eek:). Για πείτε καμιά άλλη γνώμη ρε παίδες.....:D Είναι τόσο εθιστικό όσο λένε το σπορ??:rolleyes:

Μια απο ιδια και εγω ,τετρακινητος με samurai για χρονια οργωνα τα βουνα, και εδω και κανα χρονο με wr200. Παλιο αλλα καλουτσικο τουλαχιστον για αρχη και ειδικα εαν το budget ειναι χαμηλο.

Desperado
01/01/2015, 15:24
Αφού θα σε πηγαίνει μεχρι το βουνό ... 4χρονο μιζατο χρειαζεσαι . Εκεί ψάξε .

Για πες μου και καμιά πρόταση καλή, λένε ότι τα τετράχρονα θέλουν περισσότερο χρήμα για συντήρηση αληθεύει??


DT/WR 200
Συμμαζεύεται εύκολα, έχει φθηνά ανταλλακτικά, και έχει φώτα φλας να σε πάει στο βουνό.
Το XR 250/ 400 σαν δεύτερη επιλογή

Για τεκμηρίωσε το καλύτερα ρε συ.....


Μια απο ιδια και εγω ,τετρακινητος με samurai για χρονια οργωνα τα βουνα, και εδω και κανα χρονο με wr200. Παλιο αλλα καλουτσικο τουλαχιστον για αρχη και ειδικα εαν το budget ειναι χαμηλο.

Καλώς τον ομοιοπαθή!!! Μόλις αγοράσω ετοιμάσου για βόλτες παρέα (εάν είσαι Αττική). Πες εντυπώσεις από το wr.

lykourgi
01/01/2015, 15:33
Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.

Το ότι έπεσες μια φορά, δεν σημαίνει κάτι. Θα υπάρξουν κι' άλλες. :lol:

Αν όμως, μιλάμε για εντούρο, αλλάζει το πράγμα. Πρέπει να πας "αλλού".

Desperado
01/01/2015, 15:38
Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.

Το ότι έπεσες μια φορά, δεν σημαίνει κάτι. Θα υπάρξουν κι' άλλες. :lol:

Αν όμως, μιλάμε για εντούρο, αλλάζει το πράγμα. Πρέπει να πας "αλλού".

Το σκέφτομαι και αυτό που λες, για αρχή να του βάλω μια ποδίτσα και βουρρρ, αλλά δεν με εμπνέει το βάρος του....και πιστεύω ότι ένα ελαφρύτερο μηχανάκι θα είναι πιο φιλικό για αρχή. Τώρα κατά πόσο θα μου βγει σε εντούρο ή όχι αυτό που σκέφτομαι είναι σαν να συζητάμε εάν μου αρέσει η σπανακόπιτα χωρίς να έχω δοκιμάσει!!!:lol::lol:

Lioulios
01/01/2015, 15:50
Γούστα είναι αυτά .

Εγώ λέω για 4χρονο ,γιατί αν ήταν να πάω μια απόσταση καβαλάρης μέχρι το βουνό , θα το προτημούσα σε σχέση με τα 2Τ . Τα δυχρονα είναι πιο φθηνα σε συντήρηση (όχι τρελές διαφορές) , αλλά εσύ το θες για 1-2 φορές το μήνα .

Μίζα , γιατί αν σου σβήσει ή πέσεις σε ανηφόρα ...Θα τραβάς μανιβελιές υπο πίεση ...

Επίσης δεν θα έπαιρνα κάτι μεγαλύτερο από 300 , μιας και εκεί είναι το όριο για σήμα , ασφάλεια κτλ . Δηλ ένα 250άρι TTR έχει ίδιο σήμα (τέλη) με ένα 125άρι σκούτερ .Ενώ ένα DR 350 ή ένα 400άρι πληρώνει όσο και η Άφρικα ή οποιοδήποτε όημα μέχρι 785 cc

Eπίσης με τα 2χρονα , θα πρέπει να κουβαλάς και λαδόξυδα μαζί σου όταν πας βουνο

Bob_o_mastoras
01/01/2015, 16:36
Καλη χρονια!
Γνωμη μου ειναι να μην συνεχισεις με το ΧΤ διοτι και δεν κανει για αυτη τη δουλεια και δεν θα το ευχαριστηθεις μιας και θα πρεπει να το προσεχεις πολυ. Για κανα δασικο δρομο και καμια φλαταδουρα χωρις πετρες καλο ειναι αλλα ως εκει και παλι το λυπασαι αν ειναι το μοναδικο σου μηχανακι.
Βρες ενα 4Τ μικρο, φθηνο, σκυλι, εντουρακι στυλ ΧR 250, TTR 250, KLX 250 να του πιεις το αιμα και να μην σε νοιαζει.
Αν σε παιρνει να δωσεις κατι παραπανω XR 400 ή DR 400.
Μετα πανε τα αγωνιστικα, που φυσικα ειναι καλυτερα σε ολα, αλλα αξιζει να το παρεις μονο αφου δεις οτι θα ασχοληθεις οντως.

edit: Pouroduro team μπαινεις απο 60 και πανω νομιζω.. :lol::p

balakia
01/01/2015, 17:14
μιας και ειμαστε κοντα ηλικιακα,εχω το wr200,αστεια συντηρηση,με την χρηση που λες θες αλλαγμα λαδια στο σασμαν μια φορα τον χρονο,αντε δυο αν δεν βαριεσε.με ενα ρεζερβουαρ βγαζεις περιπου 100 χλμ οποτε υπολογισε που και πως θα πηγαινεις,δηλαδη με ενα εξτρα μπουκαλακι του ασετον που θα κουβαλας μαζι σου (100ml.)λαδακι εισαι κομπλε με την προυποθεση οτι ξεκινας φουλαρισμενος απο την εδρα σου(εγω κουβαλαω 3 και για οποιον χρειαστει).
εχω κανει και "πολλα" ασφαλτινα χιλιομετρα με αυτο,με την συζηγο (με το χερι στον γυψο) και ενα σακιδιο 50 κιλα,μουδιασα μεχρι και το μυαλο μου αλλα με τα καθαρα χωματινα λαστιχα.
Ευοσμο-Ν. φωκαια χαλκιδικης πηγα μονος χωρις να γυρισω ρεζερβα.
επισκευες αν πιανει το χερι σου τα κανεις αν οχι ολα,τα περισσοτερα μονος σου παμφθηνα.
ανταλακτικα τουλαχιστον εδω θεσσαλονικη εχει πολλα και παντου ακομα.


(κακα τα ψεματα ομως,πηρα στο βουνο καποια αλλα πιο συγχρονα μηχανακια και λες και πηγαιναν μονα τους ηταν τα ρημαδια)

υ.γ. δεν το αλλαζω ομως.:moutza:στα μουτρα μου.

SHOOTER045
01/01/2015, 17:22
Για τεκμηρίωσε το καλύτερα ρε συ.....




Τα DT/WR επανερχονται σε μαχιμη μορφη ευκολα και με λιγα εξοδα,τοσο μηχανικα,οσο και εμφανισιακα,για να βρεις μιζα σε 4τ ξεχνας τα XR,πας μονο σε TTR -νομιζω-αντε σε djebel/dr250
αν και ειχα XR 250-το τελευταιο λευκο-αν δεν ξερεις ποιος το ειχε και τι εχει περασει,ισως μπλεξεις
ενω ενα DT/WR περα οτι ειναι και δειχνει ποιο αγριο,συνερχεται ευκολα σε οτι κατασταση και να το βρεις

el-Gatto
01/01/2015, 20:43
Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.

Το ότι έπεσες μια φορά, δεν σημαίνει κάτι. Θα υπάρξουν κι' άλλες. :lol:

Αυτό ακριβώς! :D

Bob_o_mastoras
01/01/2015, 21:42
Αυτό ακριβώς! :D

Mειωνοντας την αξια μεταπωλησης του στο ελαχιστο ομως και διακινδυνευοντας ακριβες ζημιες.. :rolleyes:
(και στα R, η αξια μεταπωλησης, ειναι ηδη χαμηλη).

lykourgi
01/01/2015, 22:06
Desperado, το ΧΤ δεν είναι το καλύτερο μηχανάκι που υπάρχει. Εχει όμως ένα πλεονέκτημα που δεν έχει κανένα άλλο. Το έχεις ήδη στην κατοχή σου. Αρα ξεκινάς με αυτό μερικές βόλτες και αν δεις ότι δεν σε καλύπτει, πας παρακάτω.


Bob, οι ακριβές ζημιές δεν γίνονται τόσο εύκολα. Οι μικροζημιές, ναι.
Οσο αφορά την μεταπωλητική αξία, δεν θεωρώ ότι είναι το Α και το Ω. Το σημαντικό είναι να ευχαριστηθείς ΕΣΥ τη μοτοσυκλέτα σου, όχι να την φυλάς σαν καινούργια για να την ευχαριστηθεί ο επόμενος. :winka:

Λευκάδιος
01/01/2015, 22:10
Mειωνοντας την αξια μεταπωλησης του στο ελαχιστο ομως και διακινδυνευοντας ακριβες ζημιες.. :rolleyes:
(και στα R, η αξια μεταπωλησης, ειναι ηδη χαμηλη).
Αν ειναι να μην τα χαιρομαστε για να τα χαρεί ο επόμενος καλύτερα να μην τα καβαλάμε καθόλου :D.Το σιγουρο ειναι οτι όποιος θέλει και χώμα το Σ/Κ και όλη την εβδομάδα να πηγαινοερχεται στην δουλειά καλό ειναι να πιανουν λιγο τα χερια του και να έχει λιγο χρόνο για ψιλομαζέματα που μπορει να χρειαστουν.
Φυσικά ειναι πολύ καλυτερο να υπάρχει δευτερο καταλληλοτερο μηχανάκι αλλά δεν εχουν ολοι αυτη την δυνατότητα.

Desperado
01/01/2015, 22:25
Γούστα είναι αυτά

Συμφωνώ για τα κυβικά και εγώ για κάτι μέχρι τα 300 μαξιμουμ σκεφτόμουν. Σίγουρα και εγώ θα προτιμούσα στο δρόμο κάτι σε 4αχρονο πολιτισμένο αλλά από την άλλη και ένα δίχρονο δεν το αποκλείω μιας και μιλάμε για 1-2 φορές τον μήνα και αν....Μίζα θα συμφωνήσω 100%



edit: Pouroduro team μπαινεις απο 60 και πανω νομιζω.. :lol::p

:lol: Είμαι πιπίνι ακόμα ρεεε!!!:lol:


μιας και ειμαστε κοντα ηλικιακα,εχω το wr200,αστεια συντηρηση,με την χρηση που λες θες αλλαγμα λαδια στο σασμαν μια φορα τον χρονο,αντε δυο αν δεν βαριεσε.με ενα ρεζερβουαρ βγαζεις περιπου 100 χλμ οποτε υπολογισε που και πως θα πηγαινεις,δηλαδη με ενα εξτρα μπουκαλακι του ασετον που θα κουβαλας μαζι σου (100ml.)λαδακι εισαι κομπλε με την προυποθεση οτι ξεκινας φουλαρισμενος απο την εδρα σου(εγω κουβαλαω 3 και για οποιον χρειαστει).
(κακα τα ψεματα ομως,πηρα στο βουνο καποια αλλα πιο συγχρονα μηχανακια και λες και πηγαιναν μονα τους ηταν τα ρημαδια)

υ.γ. δεν το αλλαζω ομως.:moutza:στα μουτρα μου.

Ενδιαφέρον, σου εύχομαι να μην το αλλάξεις ποτέ το εργαλείο!!


Τα DT/WR επανερχονται σε μαχιμη μορφη ευκολα και με λιγα εξοδα,τοσο μηχανικα,οσο και εμφανισιακα,για να βρεις μιζα σε 4τ ξεχνας τα XR,πας μονο σε TTR -νομιζω-αντε σε djebel/dr250
αν και ειχα XR 250-το τελευταιο λευκο-αν δεν ξερεις ποιος το ειχε και τι εχει περασει,ισως μπλεξεις
ενω ενα DT/WR περα οτι ειναι και δειχνει ποιο αγριο,συνερχεται ευκολα σε οτι κατασταση και να το βρεις

Οκ τώρα κατάλαβα Μήτσο.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, επειδή ποτέ μου δεν είχα δίχρονο μηχανάκι, αν εξαιρέσουμε ένα σκούτερ αρχαίο πολύ παλιά όπου με πήγαινε 1-1, δηλαδή μια εβδομάδα δούλευε μία ήταν στο μάστορα (ήταν και Honda...):p και μικρή εμπειρία με μια βέσπα ενός μπάρμπα μου που όταν μουλάρωνε δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά...(έλυνα -καθάριζα και έδενα μπουζί σε 1 λεπτό), το wr έχει μίζα? μάλλον όχι από ότι κατάλαβα, θα μουλαρώνει μετά από πέσιμο ζεστό? Παίρνουν εύκολα μπροστά με κρύο-ζέστη κλπ?
Επίσης αληθεύει ότι για να έχεις ένα δίχρονο καλορυθμισμένο πρέπει να είσαι σχεδόν μηχανικός?

Το ΧΤάκι μου λέω να μην το λασπώσω...ακόμα.....

SHOOTER045
01/01/2015, 22:34
για την χρηση που θες
και αν καταληξεις σε dt/wr θα προτεινα μιξη στο τεποζιτο,για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
Το dt/wr δεν εχει μιζα,παιρνει πανευκολα μπροστα ζεστο κρυο/με λιγο αερα
Σε περιπτωση πτωσης και εφ οσον ετρεξε αρκετη βεζινη
κλεινεις το ρουμπινετο,και χωρις γκαζι πατας δυο τρεις μανιβελιες να στεγνωσει ο κυλινδρος απο το καυσιμο,αν και φορωντας μποτες εντουρο
δεν παιζει να ζοριστεις να το βαλεις και μετα απο τουμπα-μακρια απο μας-και χωρις την παραπανω διαδικασια
Επισης ενας καλος διχρονος ετουρας,παντα κουβαλαει ενα δευτερο μπουζι μαζι του για παν ενδεχομενο

Bob_o_mastoras
01/01/2015, 22:37
Εν μερει συμφωνω Λευκαδιε.
Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση το οικονομικο βγαινει περιπου στα ιδια.
Διοτι, ποσα θελει το ΧΤ για να παει χωμα;; Στην ξεφτιλα θες λαστιχα, χουφτες για να μην ψαχνεις τις μανετες και μια ποδια. Αρα κανα 400αρικο σιγουρα.
Και παλι, θα εχεις μεινει με τις δυο ξυλοσομπες-εξατμισεις, χωρις καγκελα, με μαμα τιμονι και με το μαμα δρομισιο στησιμο. Λογω βαρους και μονο δεν θα το χαρεις, ειδικα αν εισαι αρχαριος.
Και αμα πεσεις, εστω και στατικα και σπασει κανα πλαϊνο πλαστικο ή φτερο ή στραβωσει το λεπτο μαμα τιμονι ή ή... η Yamaha περιμενει στη γωνια να σου πιασει τον κ@λο.. :lol:
Και τελειως μαμα το R παει και σε ψιλοδυσκολα σημεια, πιστευω, αλλα θελει χερια και να μην σε πολυνοιαζει. Και σιγουρα δεν φτιαχτηκε για αυτο το σκοπο.

Ενω απο την αλλη με λιγοτερα απο 1500 παιρνεις ενα ετοιμο μηχανακι για το βουνο που δεν θα σου ζητητσει τιποτα για πολλα χιλιομετρα και θα το χαρεις περισσοτερο οδηγικα και δεν θα σε κουραζει τοσο και αν σπασουν τα πλαστικα του θα εχει σετακι με κατω απο 100 ευρω.

SHOOTER045
01/01/2015, 22:43
αυτο τι λεει? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5868209/
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5505536/
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5740035/

Bob_o_mastoras
01/01/2015, 22:52
Αν ειναι να παρει διχρονο, καλυτερα να δωσει κατι παραπανω και να παρει ΚΤΜ, Husqvarna ή Gas Gas. H συντηρηση θα ειναι περιπου στα ιδια και τα ωφελη σε οδηγηση-ποιοτητα πολλαπλασια.

Lioulios
01/01/2015, 23:56
...ΚΤΜ, Husqvarna ή Gas Gas θέλει ο άνθρωπος , αλλά θέλει πρώτα να δει αν του αρέσει τόσο όσο ... και τα πρώτα σπασίματα να τα φάνε τα Τζαπώνια

ΝΤΙΚ
02/01/2015, 00:53
αυτο τι λεει? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5868209/
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5505536/
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5740035/

το 2ο ειναι γνωστου μου
πολυ καλα συντηριμενο μιας και ειναι μηχανικος ο ιδιος
αξιζει με τα 1000

Bob_o_mastoras
02/01/2015, 02:41
το 2ο ειναι γνωστου μου
πολυ καλα συντηριμενο μιας και ειναι μηχανικος ο ιδιος
αξιζει με τα 1000

Παω Δραμα να το τσιμπισω εγω! Ειμαι πιο κοντα! :p:p:p

spyro
02/01/2015, 07:42
2 πολυ απλες κινήσεις μπορεί να σου σώσουν αρκετά λεφτά και ψάξιμο:

1. ένα ζευγάρι χωμάτινα λάστιχα για το ΧΤ
2. ακολούθα αυτούς τους πουρο-ντούρους : http://www.mototrail.net/f19-forum (μέλη των οποίων είναι ο Λευκάδιος και ο el-Gatto απο εδώ)

στο τέλος θα καταλάβεις τι χρειάζεσαι, αν το χρειάζεσαι και πότε. γιατι μπορεί στο μυαλό σου τώρα τα πράγματα να είναι Α, αλλά μετά απο 3-4 επαφές με πουροντουράδες να καταλάβεις οτι τα πράγματα τελικά ήταν Β

vaska
02/01/2015, 08:36
2 πολυ απλες κινήσεις μπορεί να σου σώσουν αρκετά λεφτά και ψάξιμο:

1. ένα ζευγάρι χωμάτινα λάστιχα για το ΧΤ
2. ακολούθα αυτούς τους πουρο-ντούρους : http://www.mototrail.net/f19-forum (μέλη των οποίων είναι ο Λευκάδιος και ο el-Gatto απο εδώ)

στο τέλος θα καταλάβεις τι χρειάζεσαι, αν το χρειάζεσαι και πότε. γιατι μπορεί στο μυαλό σου τώρα τα πράγματα να είναι Α, αλλά μετά απο 3-4 επαφές με πουροντουράδες να καταλάβεις οτι τα πράγματα τελικά ήταν Β

όπως ακριβώς τα λες.
:wave2:
@desperado
Και αν τελικά μπλέξεις με δαύτους και παίρνετε τα βουνά, μόνο μετά από βόλτες θα καταλάβεις μόνος σου τι τελικά χρειάζεσαι.

Άντε με το καλό

kordix
02/01/2015, 09:14
Για χωμάτινο εκδρομικό - ταξιδιωτικό που κάνουν οι αγαπητοί Πουροντούροι δεν χρειάζεται καθαρόαιμο εντούρο. Αυτά τα μηχανάκια και ειδικά τα δίχρονα δεν ειναι φτιαγμένα για φλαταδούρες

Στο ταξιδιωτικό χώμα, χρειάζεται να κουβαλάς και μια σεβαστού μεγέθους εργαλιοθήκη και οποσδήποτε σαμπρέλα και τα σχετικα λεβιεδάκια. Σε ενα καθαρόαιμο δεν μπορείς να τα φορτώσεις, ακόμα και με πατέντα αφού τα υποπλαίσια είναι ανύπαρκτα.


Ενα ψηλόφτερο ον/οφ είναι το πλέον κατάλληλο όχημα για τέτοια χρήση. Το ΧΤ660R δεν θα ήταν η πρώτη μου επίλογή αλλά είναι κατάλληλο για αυτή τη χρήση. Τώρα όσον αφορά τα κυβικά ενα 250-400 θα κινηθεί πολύ πιο ευχάριστα στο χώμα αλλά στην μπόλικη ασφαλτο μέχρι το χώμα υστερεί σε ανεση και σε ταχύτητα ταξιδιού και το πιο σημαντικό σε αυτονομία.

Για το ταξίδι στο χώμα μια αυτονομία 250 χιλιομέτρων είναι απλά ικανοποιητική. Στα βουνά και όταν λέω βουνά εννοώ Αγραφα, Τζουμέρκα κτλ δεν υπάρχουν παντού βενζινάδικα. Οπότε ενα μικρό δίχρονο 0ν/οφ δεν κάνει για τέτοια χρήση. Σε ενα 4τ 250-400 ίσως χρειαστεί πιο μεγάλο ντεπόζιτο.



Και τέλος θα πρέπει ο καθένας να γνωρίζει από πριν ακριβώς τι θέλει να κάνει στο χώμα για να επιλέψει το αντίστοιχο μηχανάκι. Χρόνια πολλά σε όλους, καλή χρονιά να εχουμε και με λίγο πόνο. Στο χώμα να μην εχεις καθόλου πόνο από πτώσεις είναι δύσκολο. Μόνο αν κάποιος είναι φαν του "του αργού η μάνα δεν εκλαψε ποτέ" ή το "αργά βαδίζω, ζωή κερδίζω" δεν θα πέσει στο χώμα. Γι' αυτό θεωρω απαταίτητο όταν κάποιος μπαίνει σε χώμα πρέπει ναφοράει όλο τον εξοπλισμό ΚΑΙ ΘΩΡΑΚΑ εννοείται. Διαφορετικά εχει πολύ πόνο η όλη φάση...

alex14
02/01/2015, 09:19
Καλώς τον ομοιοπαθή!!! Μόλις αγοράσω ετοιμάσου για βόλτες παρέα (εάν είσαι Αττική). Πες εντυπώσεις από το wr.

Σχετικα με το wr, για σχεδον ενα χιλιαρικο που κοστισε ειναι μια χαρα. Παλιο αλλα ο προηγουμενος του ειχε κανει πολυ καλο "μαζεμα" και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα. Μπροστα περνει πολυ ευκολα ειτε κρυο ειτε ζεστο ειτε μετα απο τουμπα :D
Εκτος απο το wr εχω οδηγησει ενα crf 250 και ενα Ktm EXC 450 , σε σχεση με αυτα σιγουρα το wr ειναι πολυ υποδεεστερο.
Αν με το καλο τσιμπισεις κανα εργαλειο τα βουνα της Σαλαμινας σε περιμενουν ;)

:beer:

christof40
02/01/2015, 10:16
Για χωμάτινο εκδρομικό - ταξιδιωτικό που κάνουν οι αγαπητοί Πουροντούροι δεν χρειάζεται καθαρόαιμο εντούρο. Αυτά τα μηχανάκια και ειδικά τα δίχρονα δεν ειναι φτιαγμένα για φλαταδούρες

Στο ταξιδιωτικό χώμα, χρειάζεται να κουβαλάς και μια σεβαστού μεγέθους εργαλιοθήκη και οποσδήποτε σαμπρέλα και τα σχετικα λεβιεδάκια. Σε ενα καθαρόαιμο δεν μπορείς να τα φορτώσεις, ακόμα και με πατέντα αφού τα υποπλαίσια είναι ανύπαρκτα.


Ενα ψηλόφτερο ον/οφ είναι το πλέον κατάλληλο όχημα για τέτοια χρήση. Το ΧΤ660R δεν θα ήταν η πρώτη μου επίλογή αλλά είναι κατάλληλο για αυτή τη χρήση. Τώρα όσον αφορά τα κυβικά ενα 250-400 θα κινηθεί πολύ πιο ευχάριστα στο χώμα αλλά στην μπόλικη ασφαλτο μέχρι το χώμα υστερεί σε ανεση και σε ταχύτητα ταξιδιού και το πιο σημαντικό σε αυτονομία.

Για το ταξίδι στο χώμα μια αυτονομία 250 χιλιομέτρων είναι απλά ικανοποιητική. Στα βουνά και όταν λέω βουνά εννοώ Αγραφα, Τζουμέρκα κτλ δεν υπάρχουν παντού βενζινάδικα. Οπότε ενα μικρό δίχρονο 0ν/οφ δεν κάνει για τέτοια χρήση. Σε ενα 4τ 250-400 ίσως χρειαστεί πιο μεγάλο ντεπόζιτο.



Και τέλος θα πρέπει ο καθένας να γνωρίζει από πριν ακριβώς τι θέλει να κάνει στο χώμα για να επιλέψει το αντίστοιχο μηχανάκι. Χρόνια πολλά σε όλους, καλή χρονιά να εχουμε και με λίγο πόνο. Στο χώμα να μην εχεις καθόλου πόνο από πτώσεις είναι δύσκολο. Μόνο αν κάποιος είναι φαν του "του αργού η μάνα δεν εκλαψε ποτέ" ή το "αργά βαδίζω, ζωή κερδίζω" δεν θα πέσει στο χώμα. Γι' αυτό θεωρω απαταίτητο όταν κάποιος μπαίνει σε χώμα πρέπει ναφοράει όλο τον εξοπλισμό ΚΑΙ ΘΩΡΑΚΑ εννοείται. Διαφορετικά εχει πολύ πόνο η όλη φάση...


συμφωνω απολυτα,τα ειπες ολα:beer:

Bob_o_mastoras
02/01/2015, 13:43
Για low budget εκδρομικο enduro εγω θα διαλεγα το TT600R και θα του κανα διαιτα μπας και κατεβει στα 140 κιλα γεματο. :vroum:

SHOOTER045
02/01/2015, 14:03
Για low budget εκδρομικο enduro εγω θα διαλεγα το TT600R και θα του κανα διαιτα μπας και κατεβει στα 140 κιλα γεματο. :vroum:

εχεις πατησει μανιβελα σε μπουκωμενο ΤΤ 600???:nono::nono::nono:

SHOOTER045
02/01/2015, 14:11
και κατι τετοιο παιζει ... http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5795065/
η http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5815004/
η http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5541307/
και αυτο το κοκκινακι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5874666/ σαν να μην πατησε ποτε του χωμα ειναι,φθορες στο πλαισιο απο μποτες = 0

Bob_o_mastoras
02/01/2015, 14:20
εχεις πατησει μανιβελα σε μπουκωμενο ΤΤ 600???:nono::nono::nono:

Oh yes!! Πολλες φορες κιολας!! :cry:
Ειχα ενα για μια 2ετια.
Μου 'χε δειξει ενας φιλος μηχανικος, που δουλευαμε μαζι, τι ακριβως να κανω αμα μπουκωσει αλλα και παλι ηταν ψιλογ@μησι.
Εχω μαλιστα προσπαθησει και εν τελει καταφερει να το βαλω μπροστα μπουκωμενο και με σπασμενη τη ντιζα του αποσυμπιεστη. Εκει να δεις γλεντια! :bigcry::bigcry::bigcry:

Αλλα πλην της υπουλης μανιβελας ειναι φοβερο μηχανακι. :)

STOYBI
02/01/2015, 14:26
Για χωματινο εκδρομικο ανεκαθεν μια επιλογη μου ερχοταν στο νου και αυτη ειναι το DR 650....!!!

Σκυλι.....

Σταθερο.....

Και με το λιγοτερο κοστος ..... Αγορας-Σερβις-Ζημιας απο πτωση....!

Bob_o_mastoras
02/01/2015, 14:29
και αυτο το κοκκινακι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5874666/ σαν να μην πατησε ποτε του χωμα ειναι,φθορες στο πλαισιο απο μποτες = 0

Aυτο και αυτο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5671596/ ειναι τα καλυτερα xr 400 αυτη τη στιγμη. Τα ζαχαρωνω καιρο τωρα. Ακριβα παντως..

SHOOTER045
02/01/2015, 14:55
Για χωματινο εκδρομικο ανεκαθεν μια επιλογη μου ερχοταν στο νου και αυτη ειναι το DR 650....!!!

Σκυλι.....

Σταθερο.....

Και με το λιγοτερο κοστος ..... Αγορας-Σερβις-Ζημιας απο πτωση....!

Γιατι οχι 350??? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

STOYBI
02/01/2015, 15:18
Γιατι οχι 350??? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

Γιατι ειναι ποιο ανετο και σταθερο και σου περισευουν και 300cc παραπανω...!:D

SHOOTER045
02/01/2015, 16:34
Ναι αλλά ο φίλος από πανω,εχει ήδη ένα 660 και του πέφτει καμποσο να το βάλει χώμα.

kordix
02/01/2015, 17:17
Γιατι οχι 350??? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

Το 350 μ' αρέσει πολύ και οι αναρτήσεις του, ειδικά το μπροτινό είναι καλύτερο από το συμβαικό των XR 250 της μακρινής εκείνης εποχής...

kordix
02/01/2015, 17:22
Ενα τέτοιο DR 650 είχε κάποτε ενα φίλος μηχανικός αλλά υπερκάγκουρας σε μαύρο, και το κακόμοιρο αντεξε στα βάρβαρα χέρια του. Προφανώς το μηχανάκι είναι πολύ γερό και ικανό.


Οταν δεν το πήγαινε σούζα, ελιωνε κυριολεκτικά κάθε σχέση. Αν ήμουν το πιστόνι του θα θελα να του τραβηξω μια στο κεφάλι και μετά να κάνω χαρακίρι. Εκανε κόντρες με ss της εποχής στον Μπράλο ο ... δεν λέω ονόματα, αλλά λέω παρατσούκλια, ψυχοπαθή, έτσι τον φωνάζανε και παραδόξως ζει ακόμα.

Desperado
02/01/2015, 17:24
Παιδιά, σας ευχαριστώ ειλικρινά για τις απαντήσεις σας, με την εμπειρία σας με βοηθάτε να καταλήξω κάπου σιγά σιγά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παρόλο που έχω το μηχανάκι μου που μπορεί να μπει χώμα, αφού του ρίξω κάποια λεφτά βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το κάνω διότι το λυπάμαι αφενός και αφετέρου με φοβίζει το βάρος του. Νομίζω ότι θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία να σπρώχνεις - σηκώνεις ένα μηχανάκι 180-190 κιλά σε σχέση με ένα στα 110-120 κιλά. Εγώ θέλω στο χώμα να το αισθάνομαι σαν παιχνιδάκι το μηχανάκι, να πηγαίνω για να χαλαρώνω και όχι να παλεύω με το θηρίο.
Βέβαια, μην με παρεξηγήσετε, δεν υπονοώ ότι δεν πάνε τα μεγάλα μηχανάκια χώμα, απλά εγώ είμαι κουλάδι και...δεν....
Επίσης από budget θα κινηθώ στο πιο οικονομικό που μπορώ, ο λόγος είναι αφενός γιατί δεν είναι εποχές για έξοδα, επίσης σε περίπτωση που ξενερώσω θα χάσω λιγότερα χρήματα και τέλος αν είναι να δώσω κάτι περισσότερο πάω και σε καθαρόαιμο εντούρο (ΚΤΜ, GasGas κλπ) που σίγουρα ο fun factor θα είναι αυξημένος.

kordix
02/01/2015, 17:47
Παιδιά, σας ευχαριστώ ειλικρινά για τις απαντήσεις σας, με την εμπειρία σας με βοηθάτε να καταλήξω κάπου σιγά σιγά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παρόλο που έχω το μηχανάκι μου που μπορεί να μπει χώμα, αφού του ρίξω κάποια λεφτά βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το κάνω διότι το λυπάμαι αφενός και αφετέρου με φοβίζει το βάρος του. Νομίζω ότι θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία να σπρώχνεις - σηκώνεις ένα μηχανάκι 180-190 κιλά σε σχέση με ένα στα 110-120 κιλά. Εγώ θέλω στο χώμα να το αισθάνομαι σαν παιχνιδάκι το μηχανάκι, να πηγαίνω για να χαλαρώνω και όχι να παλεύω με το θηρίο.
Βέβαια, μην με παρεξηγήσετε, δεν υπονοώ ότι δεν πάνε τα μεγάλα μηχανάκια χώμα, απλά εγώ είμαι κουλάδι και...δεν....
Επίσης από budget θα κινηθώ στο πιο οικονομικό που μπορώ, ο λόγος είναι αφενός γιατί δεν είναι εποχές για έξοδα, επίσης σε περίπτωση που ξενερώσω θα χάσω λιγότερα χρήματα και τέλος αν είναι να δώσω κάτι περισσότερο πάω και σε καθαρόαιμο εντούρο (ΚΤΜ, GasGas κλπ) που σίγουρα ο fun factor θα είναι αυξημένος.


Ωραίος εβαλες τα πραγματα σε μια σειρά, ότι αλλο θέλεις ρώτα είτε για ονοφάδες, είτε για κανονικό εντούρο.

el-Gatto
03/01/2015, 01:46
Φίλε μου ,στο ξαναέγραψα πιό πίσω ,το επαναλαμβάνω άλλη μιά φορά ,ελπίζοντας οτι δεν γίνομαι κουραστικός.
Η όλη ουσία του προβληματισμού σου θα πρέπει να επικεντρωθεί σε αυτη την μιά κ μόνο πρόταση:

Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.
Αφού ξεκαθαρίσεις πρώτα τι θέλεις ,τότε θα πάρεις εύκολα κ τις κατάλληλες αποφάσεις.

Αν θέλεις ψιλοδύσκολες χωματοκαταστάσεις ,ντρίφτ-σούζες κ αλματάκια για να ξεδίνεις ,μονοπάτια κ βράχια για εξάσκηση ,κι όλα αυτά κάπου κοντά στον τόπο διαμονής σου ,τότε
α) αν ψάχνεις κάτι σχετικά φτηνό ,πάρε ένα 250άρι απο τα 15-20αετίας που έχουν ήδη προταθεί
β) αν μπορείς να πάς σε ακριβότερο ,πάρε ένα σχετικά σύγχρονο 250άρι καθαρό εντούρο εξ'αρχής. Θα σε βοηθήσει παντού ,θα το ευχαριστηθείς περισσότερο ,κ ίσως να σου στοιχίσει τελικά κ λιγότερο ,αν αναλογιστείς τις πιθανές ζημιές κ μαζέματα που μπορεί να σου βγούν στα 20ετίας μηχανήματα.


Αν όμως στο μυαλό σου έχεις χωματόβολτες σε δασικούς δρόμους ,εκδρομικές χωμάτινες αποδράσεις ,άντε κ κανά λιβάδι με λοφάκια να γουστάρεις ,τότε το ΧΤR θα σε ΥΠΕΡκαλύψει.
Και μετά τις πρώτες βόλτες ,αφού "λυθείς" ,τότε θα σου βγάλει και γούστα που δεν φανταζόσουν.

Το να δώσεις 1.500-2.000€ ,για να πάρεις ένα ΟνΟφφ 15ετίας ,με το οποίο θα κάνεις εκδρομικό "εντούρο"
για να μην "πληγώσεις" το πολύ πιό σύγχρονο κ ικανότερο για εκδρομικό "εντούρο" ΧΤR ,
το οποίο σήμερα αγοράζεις με 1,500-2,500 €...
...είναι μάλλον άτοπο.

Bob_o_mastoras
03/01/2015, 02:35
Señor Gatto οσο αφορα το XTR υπαρχουν ελαχιστα προς πωληση κατω των 2000 ευρω και αυτα κινουνται στα 1900, οχι πιο κατω. Γενικα η μεση τιμη τους ειναι στα 2560 ευρω, ενω για μοντελα εως το 2007 πεφτει μολις στα 2500 που σημαινει οτι υπαρχουν και πολυ λιγα για πωληση (καπου στα 75 συνολο) και τα περισσοτερα παλια.
Επισης, παροτι σαφως πιο συγχρονο δεν καταλαβαινω γιατι το θεωρεις πιο ικανο στο εκδρομικο εντουρο απο παλαιοτερα thumper.
Μονο και μονο το βαρος και η πολυπλοκοτητα του καθως και η εν μερει αμφισβητουμενη αξιοπιστια του θα επρεπε να αποτελουν σημαντικους ανασταλτικους παραγοντες για αυτη τη χρηση.
Εκδρομικα, γενικοτερα, ειναι σαφως καλυτερο (μιας και ειναι πιο πολιτισμενο, οικονομικο και ανετο) αλλα οχι με την εννοια του εκδρομικου χωματος κατ'εμε.

lykourgi
03/01/2015, 07:31
Desperado,
θα σου το θέσω αλλιώς.

Ξημέρωσε Σάββατο, αύριο είναι Κυριακή. Ο καιρός άνοιξε λίγο.
Σκέψου, θα φας το ΣΚ στο car.gr και στα τηλέφωνα ή θα καβαλήσεις αυτό που σε περιμένει παρκαρισμένο απ'έξω να πας βόλτα; :winka:

spyro
03/01/2015, 08:42
ο ερωτοτροπισμός με την ιδέα τι να αγοράσω είναι απο μόνος του ένας διεγερτικός παράγοντας. τις περισσότερες φορές ο σκοπός δεν είναι να βγάλουμε άκρη, αλλά με την συνεχόμενη διατήρηση ροής των αναζητήσεων, εμμέσως να περάσουμε μια μινι ψυχανάλυση για θέματα όπως,

- τι μου ταιριάζει
- τι μ' αρέσει
- τι θα ήθελα να κάνω στο μέλλον, κτλ

ερωτήματα εσωτερικής αναζήτησης που βοηθάνε να ανακαλύψουμε, να συγκρίνουμε, να μετρηθούμε, να ψάξουμε. τα έχω περάσει και εγώ και προφανώς πολλές εκατοντάδες χρήστες εδω μέσα.

Desperado
03/01/2015, 09:37
Φίλε μου ,στο ξαναέγραψα πιό πίσω ,το επαναλαμβάνω άλλη μιά φορά ,ελπίζοντας οτι δεν γίνομαι κουραστικός.


Κουραστικός δεν γίνεσαι επ'ουδενί φίλε μου, ίσα ίσα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Αν υποθέσουμε ότι βάζω το XTR χώμα, ποια λάστιχα θα ήταν κατάλληλα? Διότι τα metzeller tourance exp που φοράει τώρα τα βλέπω σχεδόν ασφάλτινα. Επίσης θα χρειαστώ τουλάχιστον χούφτες (έχω), ποδιά κινητήρα και κάγκελα ίσως?



Μονο και μονο το βαρος και η πολυπλοκοτητα του καθως και η εν μερει αμφισβητουμενη αξιοπιστια του θα επρεπε να αποτελουν σημαντικους ανασταλτικους παραγοντες για αυτη τη χρηση.
Εκδρομικα, γενικοτερα, ειναι σαφως καλυτερο (μιας και ειναι πιο πολιτισμενο, οικονομικο και ανετο) αλλα οχι με την εννοια του εκδρομικου χωματος κατ'εμε.

Το XTR κυμαίνεται από 2500-3000 ευρώ για ένα καλοσυντηρημένο μηχανάκι. Για το βάρος και την πολυπλοκότητα συμφωνώ και εγώ, για το θέμα αξιοπιστία θα διαφωνήσω, εκεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.


Desperado,
θα σου το θέσω αλλιώς.

Ξημέρωσε Σάββατο, αύριο είναι Κυριακή. Ο καιρός άνοιξε λίγο.
Σκέψου, θα φας το ΣΚ στο car.gr και στα τηλέφωνα ή θα καβαλήσεις αυτό που σε περιμένει παρκαρισμένο απ'έξω να πας βόλτα; :winka:

:lol:Σαφώς και θα προτιμήσω να πάω βόλτα αλλά θέλει προετοιμασία ούτως η άλλως το άλογο και ο αναβάτης!!:lol:


ο ερωτοτροπισμός με την ιδέα τι να αγοράσω είναι απο μόνος του ένας διεγερτικός παράγοντας. τις περισσότερες φορές ο σκοπός δεν είναι να βγάλουμε άκρη, αλλά με την συνεχόμενη διατήρηση ροής των αναζητήσεων, εμμέσως να περάσουμε μια μινι ψυχανάλυση για θέματα όπως,

- τι μου ταιριάζει
- τι μ' αρέσει
- τι θα ήθελα να κάνω στο μέλλον, κτλ

ερωτήματα εσωτερικής αναζήτησης που βοηθάνε να ανακαλύψουμε, να συγκρίνουμε, να μετρηθούμε, να ψάξουμε. τα έχω περάσει και εγώ και προφανώς πολλές εκατοντάδες χρήστες εδω μέσα.

Μεγαλύτερη σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός, διότι με τις δοκιμασίες του ταξιδιού φτάνεις πιο κοντά στην αυτογνωσία (Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη φρόντισε να είναι μακρύς ο δρόμος). Εξάλλου αυτός δεν είναι και ένας ρόλος των φόρουμ? Να συζητάμε μεταξύ μας και με την κουβέντα αυτή να βγαίνουν κάποια συμπεράσματα χρήσιμα για τον νηματοθέτη αλλά και για άλλους μελλοντικά?

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. To XR250 το βρίσκω και με μίζα, υπάρχει διαφορά στα μοντέλα με μίζα και χωρίς? (εννοώ στα υπόλοιπα στοιχεία όπως αναρτήσεις,μοτερ κλπ?) Επίσης το DT-R τι διαφορά έχει με το DT-WR και το WR σκέτο? Παρατήρησα ότι το DT-R έχει συμβατικό πηρούνι ενώ τα άλλα δύο έχουν USD, υπάρχει άλλη ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους που να τα κάνει καλύτερα ή χειρότερα σε χώμα??

SHOOTER045
03/01/2015, 11:05
Υπήρχαν και τα ( καθαρά) WR 200 με πλαστικό τεποζιτο.Τα 250WR δεν τα συνιστώ, τα άσπρα βγαζανε από τότε προβλήματα, τα τελευταία μπλε WR 250z ναι ανεπιφύλακτα, αλλά είναι πολύ ποιο δυνατά από το 200 ,ειναι ένα ΜΧ με φώτα, σκληρές αναρτήσεις και πολύ μα πολύ Γκάζι.
Μοτέρ αυτούσιο με τα ΥΖ, με διαφορά στο βολάν μόνο, από ότι θυμάμαι, για να βγάζει ρεύματα για φανάρι, φλας κλπ.
Δυστυχώς δεν υπαρχουν πολλά, και είναι υπερτιμηνενα,ισως όχι άδικα, καθώς είναι το τελευταίο 2Τ καθαρόαιμο εντουρο της YAMAHA.
XR 250 με μίζα δεν υπάρχει, αλλά δεν θα σε προβληματίσει ( είχα 250) με μια εντουραδικη μπότα θα σού φανεί παιχνίδι.

Και μετά από τούμπες η πέσιμο σε ποτάμι - το έχω πάθει - παίρνει εύκολα

lykourgi
03/01/2015, 11:15
Αν υποθέσουμε ότι βάζω το XTR χώμα, ποια λάστιχα θα ήταν κατάλληλα?
Επίσης θα χρειαστώ τουλάχιστον χούφτες (έχω), ποδιά κινητήρα και κάγκελα ίσως?

Απο λάστιχα, Metzeler Sahara, Continental TKC80, Michelin T63. Με αυτή τη σειρά από το λιγότερο προς το περισσότερο χωμάτινο. Τα TKC είναι εξαιρετικό "πάντρεμα των δύο κόσμων" κατά τη γνώμη μου.
Χούφτες απαραιτήτως. Ποδιά χρειάζεται, αλλά με τίποτα η ορίτζιναλ της γιαμάχα. Πρόκειται για το πιο άχρηστο πράγμα που έχω αγοράσει για τη μηχανή. Στα ίδια λεφτά βρίσκεις άλλες με το διπλάσιο πάχος υλικού.

:lol:Σαφώς και θα προτιμήσω να πάω βόλτα αλλά θέλει προετοιμασία ούτως η άλλως το άλογο και ο αναβάτης!!:lol:

Αυτό είναι το νόημα. Να ξεκινήσεις διερευνητικά με τα βασικά. Η πλήρης οργάνωση έρχεται με την αύξηση των απαιτήσεων. Αλλιώς είπαμε, αλλάζεις και κατηγορία και πας σε κάτι πιο "καθαρό".
...

kordix
03/01/2015, 14:14
Οι χούφτες μπορούν να περιμένουν. Απλά όλες τις βίδες που στερεώνουν στο τιμόνι διακόπτες, γκαζιέρα, καφρέπτες και τα σχετικά, θα τα εχεις ισα ισα βιδωμένα ώστε να μη φεύγουν από τη θέση τους. Σε μια πτώση απλα γυρνάνε και δεν σπάει τίποτα.

Η ποδιά είναι απαραίτητη για το xtr 660 για να προστατεύσεις τους σωλήνες των εξατμίσεων που περνάν κάτω από το μοτέρ.

Μέχρι να πάρεις χωμάτινα λάστιχα, μπορείς να μπεις και με αυτά που εχεις αλλά ΟΧΙ σε λάσπες. Αν κατεβάσεις και λίγο τις πιέσεις θα σαι μια χαρά για αρχή.

Lioulios
03/01/2015, 14:29
αυτη η τοποθέτηση των λαιμών του 660 στο σημείο που είναι ,είναι από άλλο πλανήτη

el-Gatto
03/01/2015, 14:35
XR 250 με μίζα δεν υπάρχει, αλλά δεν θα σε προβληματίσει ( είχα 250) με μια εντουραδικη μπότα θα σού φανεί παιχνίδι.

Επιβεβαιώνω οτι το XR250 παίρνει πολύ εύκολα με την μανιβέλα ,αλλά
XR 250 με μίζα υπάρχουν
XR250BAJA Μπαταρία-Μίζα-14λιτρο τεπόζιτο-Μεγάλο φωτιστικό-Ισχυρότερο υποπλαίσιο-Μακρύτερη κλιμάκωση σχέσεων-Διαφορετικό καρμπ-Χαμηλότερο ύψος σέλας
XR250L Μπαταρία-Μίζα-10λιτρο τεπόζιτο-Αναρτήσεις με μικρότερη διαδρομή(σε σχέση με το R)-Ελαφρώς Χαμηλότερο ύψος σέλας
XR250S (Μόνο παραεισαγωγή απο Ιαπωνία) Μίζα+Μανιβέλα (τα υπόλοιπα ίδια με το L)

Για να πάρεις όμως κάποιο αξιόλογο κομμάτι ,χρειάζεσαι απο 2,000€ κ πάνω.

Μίζα επίσης έχουν κ τα πολύ πιό σύγχρονα χρονολογικά κ πανέμορφα XR250-400 Dall'Ara ,αλλά εκτός απο δυσεύρετα στην Ελλάδα μια κ δεν ήθαν ποτέ επίσημα ,έχουν και πολύ υψηλή (για την τεχνολογία τους) τιμή.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Señor Gatto οσο αφορα το XTR υπαρχουν ελαχιστα προς πωληση κατω των 2000 ευρω και αυτα κινουνται στα 1900, οχι πιο κατω. Γενικα η μεση τιμη τους ειναι στα 2560 ευρω, ενω για μοντελα εως το 2007 πεφτει μολις στα 2500 που σημαινει οτι υπαρχουν και πολυ λιγα για πωληση (καπου στα 75 συνολο) και τα περισσοτερα παλια.
Επισης, παροτι σαφως πιο συγχρονο δεν καταλαβαινω γιατι το θεωρεις πιο ικανο στο εκδρομικο εντουρο απο παλαιοτερα thumper.
Μονο και μονο το βαρος και η πολυπλοκοτητα του καθως και η εν μερει αμφισβητουμενη αξιοπιστια του θα επρεπε να αποτελουν σημαντικους ανασταλτικους παραγοντες για αυτη τη χρηση.
Εκδρομικα, γενικοτερα, ειναι σαφως καλυτερο (μιας και ειναι πιο πολιτισμενο, οικονομικο και ανετο) αλλα οχι με την εννοια του εκδρομικου χωματος κατ'εμε.
Oi τιμές των XTR ξεκινούν απο 1500 και μέχρι τα 2,500 υπάρχουν πολλά κ αξιόλογα κομμάτια.
http://www.car.gr/used-bikes/yamaha.html?sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&kteo=&engine_size-to=&variant=XT+R&gearbox_type=&engine_power-from=&significant_damage=f&hi=&radius=&registration-from=&engine_size-from=%3E650&category=&engine_power-to=&offer_type=sale&mileage-from=&price-from=&modified=&st=&rg=&mileage-to=&price-to=&fuel_type=&postcode=

Τα θεωρώ σαν "πιο ικανο στο εκδρομικο εντουρο απο παλαιοτερα thumper" διότι
-είναι γενικά πιό σύγχρονα κατασκευαστικά ,με ότι σημαίνει αυτό
-έχουν λιγότερες φθορές ,άρα κ λιγότερα οικονομικά απρόοπτα επισκευών ,λογω του λιγότερου χρόνου που κυκλοφορούν
-έχουν σαφώς μικρότερη κατανάλωση κ μεγαλύτερη αυτονομία
-μπορούν να κάνουν ακόμα κ σχετικά δυσκολο εκδρομικό χώμα ,άνετα
-σε χέρια κατάληλα ,κάνουν και εντούρο κομμάτια(το έχω δεί πολλάκις με τα μάτια μου)
-έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες φόρτωσης
-μπορούν να ταξιδεύουν στην Εθν.Οδό με 140+ ,για να σε φτάσουν κ να σε γυρίσουν απο το μακρινό βουνό

Για να πάρεις ένα παλιό 600-650άρι ΤΤ-XR-DR σε αποδεδειγμένα καλή κατάσταση ,πρέπει να διαθέσεις σχεδόν τα ίδια χρηματα με ενα XTR
Σαφώς κ τα ΤΤ-XR-DR είναι ελαφρύτερα κ ικανότερα στο χώμα
Γι'αυτό κ είπα οτι πρώτα πρέπει ο φίλος να καταλάβει τι θέλει
Αλλά ,αν αυτό που θέλει είναι δύσκολο χώμα κοντά στο σπίτι του ,υπάρχουν καταλληλότερα μηχανάκια(καθαρά εντούρο) με τα ίδια χρήματα.


Το XTR για να γίνει πολύ καλύτερο στο χώμα ,θέλει αρχικά 1 ζευγάρι λάστιχα ,μια μονή εξάτμιση ,μια ποδιά αλουμινίου ,κ προαιρετικά καγκελα.(εγώ δεν τα γουστάρω γιατί προσθέτουν βάρος)
Τα λάστιχα είναι αναλώσιμα κ θα τα χρειαστούν κ τα παλιά.
Τα υπόλοιπα τα κάνεις με 500€ max
Και όταν βαρεθείς τα χώματα
Και θεωρείς οτι έχεις ταλαιπωρήσει το ΧΤ σου κ δεν σου κάνει πλέον
βγάζεις τα Χτρα κ τα πουλάς μεταχ. στα μισά λ7 σε μια μέρα.(250€)
Πουλάς κ το "ταλαιπωρημένο" σου XTR 1700€
κι έχεις στα χέρια σου 2000
Βάζεις άλλα 500 ,κ παίρνεις ένα άλλο ασφάλτινο-αβαδιστο-αβασάνιστο
Κι έχεις πάλι ένα GGiXT:D
Εχεις γλυτώσει κ τα έξοδα μεταβιβάσης-2πλά σέρβις-2πλά αναλώσιμα-2πλά τελη-2πλή ασφάλεια (για το 2ο μηχανάκι που θα'παιρνες)
Κάνε την εξίσωση κ δές με πόσα έκανες την κ@βλα σου και ξαναέχεις το γυαλιστερό ΧΤ σου ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@ Desperado Αν θές να γίνεις Εντουράς ,τότε πάρε ένα καθαρό-μικρό-ελαφρύ-κι όσο γίνεται πιό σύγχρονο ανάλογα με το μπάτζετ σου.
Αν θές να γίνεις ΕνΤουρίστας ,έχεις ήδη κατάλληλο μηχανάκι. :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@ Spyro Συμφωνώ απόλυτα για τις ψυχοθεραπευτικές ιδιότητες ,της έρευνας αγοράς ΝΕΑΣ μοτοσυκλέτας.
Την χρησιμοποιώ καθημερινα σαν θεραπεία ,παίρνωντας δόσεις καρ.γρ τουλάχιστον 3 φορές ημερησίως.:D

SHOOTER045
03/01/2015, 14:46
δεν αντιλεγω
το δικο μου XR δεν ειχε
καποια αλλα πουεχω δει επισης δεν ειχαν
τα L ηταν νομιζω με μεταλλικο τεποζιτο
τα φαναρια-κυκλωπας-του baja ειναι δυσευρετα,ποιοευκολα βρισκεις το μεγαλο των XR,η πας σε αφτερ μαρκετ

Eversman
03/01/2015, 22:16
Καλέ μου φίλε desperado, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πρίν από κανά εξάμηνο μου ήρθε η ιδέα να ξαναθυμηθώ "τα παλιά" και να μπώ μετά από πολύ καιρό στο χώμα για εντούρο. Κατέληξα να ψάχνω για δεύτερο ελαφρύτερο "χωμάτινο" (αφού για την Αφρικάνα ούτε λόγος, για αυτό που είχα στο μυαλό μου).

Δυστυχώς (ή καλύτερα ευτυχώς) το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε. Για καλή μου τύχη και με την βοήθεια φίλου, έκανα κανά δυό προπονήσεις με καθαρά χωμάτινο και εκεί τα είδα όλα. Νόμιζα ότι θα ήμουν όπως στα 25 μου, που το κορμί δεν μάσαγε και δεν καταλάβαινε ούτε από άλματα ούτε από πτώσεις. Είδα ότι δεν το άντεχα (την επόμενη δεν μπορούσα να κλείσω ούτε πένσα στα ήδη ταλαιπωρημένα χέρια μου) οπότε επαναπροσδιόρισα το τί είδους χωμάτινο θέλω να κάνω και αντέχω σωματικά.
Καταλήγω προτείνοντας σου ότι και οι περισσότεροι .... δοκίμασε να κάνεις μερικές χαλαρές τουριστικές χωμάτινες με το μηχανάκι που ήδη έχεις. Θα διαπιστώσεις ότι είσαι μια χαρά και με το παραπάνω.

Y.Γ.
Άν μπορώ εγώ π.χ με ταλαιπωρημένες αρθρώσεις να κάνω τουριστικά χωμάτινα με την βαριά Αφρικάνα, σίγουρα και εσύ μπορείς με το ελαφρύτερο xt :wave2:

SHOOTER045
03/01/2015, 22:23
Καλέ μου φίλε desperado, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πρίν από κανά εξάμηνο μου ήρθε η ιδέα να ξαναθυμηθώ "τα παλιά" και να μπώ μετά από πολύ καιρό στο χώμα για εντούρο. Κατέληξα να ψάχνω για δεύτερο ελαφρύτερο "χωμάτινο" (αφού για την Αφρικάνα ούτε λόγος, για αυτό που είχα στο μυαλό μου).

Δυστυχώς (ή καλύτερα ευτυχώς) το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε. Για καλή μου τύχη και με την βοήθεια φίλου, έκανα κανά δυό προπονήσεις με καθαρά χωμάτινο και εκεί τα είδα όλα. Νόμιζα ότι θα ήμουν όπως στα 25 μου, που το κορμί δεν μάσαγε και δεν καταλάβαινε ούτε από άλματα ούτε από πτώσεις. Είδα ότι δεν το άντεχα (την επόμενη δεν μπορούσα να κλείσω ούτε πένσα στα ήδη ταλαιπωρημένα χέρια μου) οπότε επαναπροσδιόρισα το τί είδους χωμάτινο θέλω να κάνω και αντέχω σωματικά.
Καταλήγω προτείνοντας σου ότι και οι περισσότεροι .... δοκίμασε να κάνεις μερικές χαλαρές τουριστικές χωμάτινες με το μηχανάκι που ήδη έχεις. Θα διαπιστώσεις ότι είσαι μια χαρά και με το παραπάνω.

Y.Γ.
Άν μπορώ εγώ π.χ με ταλαιπωρημένες αρθρώσεις να κάνω τουριστικά χωμάτινα με την βαριά Αφρικάνα, σίγουρα και εσύ μπορείς με το ελαφρύτερο xt :wave2:

να 329373 για να μην λες
Ημ/νια -καλοκαιρι 2008 ανημερα του ΠΡ.ΗΛΙΑ
Τοποθεσια/Κορυφη Καιμακτσαλαν(2450,και κατι ψιλα)
Μηχανακι/XTz SUPER TENERE 750 -Με avon distanzia παρακαλω

amyroukai
04/01/2015, 01:03
Ματζι, εσυ;

Allst@rf
04/01/2015, 08:23
Καλέ μου φίλε desperado, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πρίν από κανά εξάμηνο μου ήρθε η ιδέα να ξαναθυμηθώ "τα παλιά" και να μπώ μετά από πολύ καιρό στο χώμα για εντούρο. Κατέληξα να ψάχνω για δεύτερο ελαφρύτερο "χωμάτινο" (αφού για την Αφρικάνα ούτε λόγος, για αυτό που είχα στο μυαλό μου).

Δυστυχώς (ή καλύτερα ευτυχώς) το ένα μου βρώμαγε και το άλλο μου ξύνιζε. Για καλή μου τύχη και με την βοήθεια φίλου, έκανα κανά δυό προπονήσεις με καθαρά χωμάτινο και εκεί τα είδα όλα. Νόμιζα ότι θα ήμουν όπως στα 25 μου, που το κορμί δεν μάσαγε και δεν καταλάβαινε ούτε από άλματα ούτε από πτώσεις. Είδα ότι δεν το άντεχα (την επόμενη δεν μπορούσα να κλείσω ούτε πένσα στα ήδη ταλαιπωρημένα χέρια μου) οπότε επαναπροσδιόρισα το τί είδους χωμάτινο θέλω να κάνω και αντέχω σωματικά.
Καταλήγω προτείνοντας σου ότι και οι περισσότεροι .... δοκίμασε να κάνεις μερικές χαλαρές τουριστικές χωμάτινες με το μηχανάκι που ήδη έχεις. Θα διαπιστώσεις ότι είσαι μια χαρά και με το παραπάνω.

Y.Γ.
Άν μπορώ εγώ π.χ με ταλαιπωρημένες αρθρώσεις να κάνω τουριστικά χωμάτινα με την βαριά Αφρικάνα, σίγουρα και εσύ μπορείς με το ελαφρύτερο xt :wave2:

με εχουν περασει στα μονοπατια φιλοι που κοντευουν τα πενηντα που ψαχνομουν να δω απο που προσγειωθηκαν... :wave2:

Eversman
04/01/2015, 09:24
με εχουν περασει στα μονοπατια φιλοι που κοντευουν τα πενηντα που ψαχνομουν να δω απο που προσγειωθηκαν... :wave2:

Μαζί σου και μακάρι να το κάνουν τα παιδιά για πολλά, πολλά χρόνια ακόμη. Εμένα ανέκαθεν με προσπερνούσαν, ανεξαρτήτου ηλικίας. Πλέον - και δυστυχώς - έχω πολλές "αμαρτίες" που δεν με αφήνουν να το απολαύσω όπως κάποτε, οπότε και τα ανοικτά/φλαταδούρες καλά είναι (στο διάβασμα και μόνο της λέξης "προσγειώθηκαν" που έγραψες, μία σουβλιά διαπέρασε τους δυό μου ώμους) :wave2:

bobber
05/03/2015, 19:25
Μιασ και το θεμα μου θυμιζει εμενα...αντε να πω κι εγω το μακρυ μου και το κοντο μου(την αποψη μου δλδ).
Στα 40 μου,μου ηρθε κι εμενα η αναγκη να θυμηθω το χωμα!!!
Εδω και ενα χρονο λοιπον εχω κανει και βολτουλες βουνισιες με "ταπεινο" funduro (σου λεω οτι μια χαρα παει και δε μασαει σε βολτες βουνισιες)...οσο για το θεμα κιλα που αναφερεται.
Εκτως αυτου επειδη ανακαλυψα οτι ΔΕΝ μου φτανει η απλη βολτα(αφου εκανα αρκετες και κανω ακομα),εκανα και την επομενη κινηση...αγορασα παλιο διχρονο εντουρακι(καλη ωρα οπως αυτα που εχουν προαναφερθει)...πηρα και ΟΛΟ τον εξοπλισμο προστασιας και ξαμολιθηκα σε πιστακια να ξεστραβωθω!!!!!
Εννοειται οτι εχω φυτεψει το funduro ηδη 2-3 φορες στο χωμα(τουμπες)...το να το σηκωσω δεν ηταν κατι το τραγικο....
Εννοειται πως εχω φαει κατι καλες με το rmx (διχρονο που ελεγα),αλλα δεν χτυπισα ευτυχως....
ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως συνεχιζω ακαθεκτος να το κανω και χαιρομαι γι αυτο....
Γνωμη μου λοιπον ειναι..βγες εξω με οτι εχεις ..οπως ειναι...κανε μερικες χαλαρες βολτες στα βουνισια περιξ της αττικης .
Αν δεις οτι σου αρεσει αυτο που κανεις και σε γεμιζει ψυχικα...ολα καλα!!!
Αν δεις οτι θελεις περισσοτερο απο αυτο που λεω,προχωρα σε αγορα αλλης μοτο(μικρου κυβισμου 2τ η 4τ δεν εχει και τοση σημασια)
Αυτο που εχει σημασια ειναι το οτι αν ασχοληθεις περαν της απλης βολτας με το xtr που ηδη εχεις ....χρειαζεσαι πρωτα απ ολα εξοπλισμο αναβατη!!!!!(μια τουμπα καλη ειναι αρκετη για να κανει αποσβεση ολος ο εξοπλισμος)
Σου λεω απο τωρα καλες βολτες και προχωρα!!!!
Και μιας που εισαι αττικη μερια.....μπορει και να συναντηθουμε!!!!

Δεινόσαυρος
21/04/2015, 10:24
Χμ, φαίνεται να είμαστε αρκετοί που το θέμα μας θυμίζει τον εαυτό μας. (Late starters).
Αναρωτιέμαι πώς τα πάει ο φίλος Desperado...
Με την σειρά μου θα πρότεινα κι εγώ (αν ενδιαφέρεται ακόμα) να εκμεταλευτεί το ΧΤΖ για να δεί αν του αρέσουν κάποια πράγματα, πρίν προχωρήσει σε περαίτερω.
Όπως, άλλωστε βλέπω να συμβουλέυουν και πολλοι πουροντουράδες «σοφοί» και πεπειραμένοι.

Εγω για αρχή παραλίγο να πάρω ΧΤΖ (άσχετος γαρ) αλλά ευτύχως μεσολάβησε η θεία μου η... Πρόνoια, και κατέληξα με μηχανάκι 145 κιλών αντί για 180. Το βρήκα τέλειο για τις ανάγκες μου, αν και χρειάστηκε να κατεβάσω πολύ τα γρανάζια για να μη σπινάρει παντου. Ένα Χάσκυ ΤΕ410, που μπορώ και του βάζω και ζάντες 17" για τον δρόμο. Αυτά είναι λίγο σπάνια, αλλά στην ίδια κατηγορία είναι και το DRZ-400 και το KTM το παλιό τετράχρονο 400? αρι. Μίζα, και στα 140 κιλά.

Πάντως, αυτό που θέλω να πώ είναι οτι ακόμα και σαν αρχάριος, δεν θα με χάλαγε καθόλου να κάνω κάποιες χωματοεκδρομές με ΧΤΖ!
Είναι πολλά που μπορείς να κάνεις να δεις αν σ' αρέσει το σπορ: Κατ`αρχήν πήγαινε σε μια χωμάτινη φλαταδούρα, και κάνε όσα χιλιόμετρα μπορείς όρθιος στα μαρσπιέ. Η εντουρο-οδήγηση γίνεται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτην την στάση, κι αν είσαι κουλάδι σαν εμένα θα σε πάρει κάποιο διάστημα να συνηθήσεις. Άπαξ και το «πιάσεις» το θέμα, πάντως, δεν θα θελήσεις να ξανακάτσεις στη σέλλα :p

Επίσης ίσως να χρειαστείς λίγο χρόνο να συνηθήσεις τον εξοπλισμό, ιδίως την βαρειά εντουράδικη μπότα που μπορεί να κάνει τις αλλγές λίγο άγαρμπες ωσπου να εξοικειωθεις. Αργότερα θα ανεβάζεις ταχύτητα χωρίς να βάζεις όλη την μπότα κάτω από τον λεβγιέ, μόνο την προεξοχὴ της ραφης (σίγουρα υπάρχει καλύτερος τρόπσ να το περιγράψω, αλλά μου διαφεύγει)

Μέχρι να κάνεις κάποιες τσαρκούλες σε λιγο πιο κακοτράχαλα δρομάκια θα ξέρεις για σίγουρα, πιστεύω, αν θες να ασχοληθείς. Υπάρχει και η εδώ πουροντούρο ομάδα που βλέπω οτι πάντα δίνει εξαιρετικές συμβουλές. Λυπάμαι μόνο που δεν είμαι Ελλάδα για να εποφελειθώ κι εγώ, αλλά ευτυχώς κάθε χώρα έχει τους πουροντουρίστες της.

Οι δίκοι μου γνωστοί πουροντούροι μου λένε όλοι «τί τον θες αυτόν τον ματρακά; πάρε κάτι ελαφρύ να βρεις την υγειά σου», και τους καταλάβαίνω αλλά έχω ψιλοπορωθεί με το βαρίδι (ιδίως τώρα που το ανέβασα στα 600) και θα το κρατήσω ακόμα κι όταν πάρω κάτι πιο σωστό για εντούρο, ψήνωμαι για Freeride, μια που έχει και κάποιες ικανότητες trial, αλλά ακούω και κάποια αρνητικά, εν αναμονή λοιπόν. Δοκίμασα ένα 300 EΧC δίχρονο ενος φίλου - τρέλλα σκέτη - πολύ μου άρεσε, αλλά δεν νοιώθω ακόμα έτοιμος να το αξιοποιήσω όπως πρέπει, σε κανα χρόνο ίσως.

Πάντως αν ήμουν εγώ στη θέση σου τώρα, να πάρω μηχανάκι για εντούρο εξάσκηση, θα έπαιρνα είτε 250-400 τετράχρονο είτε 125-200 δίχρονο. Ιδανικά ένα μικρό ΚΤΜ ή καλύτερα αν παίζουν φράγκα Χάσκυ ΤΕ250 δίχρονο. Κατα προτίμηση ελαφρύτερο από 120 κιλά. Όχι για εκδρομές όμως, γι αυτές κράτα το ΧΤΖ (που θα το βρείς πολύ πιο ευχάριστο στην οφ οδήγηση μόλις κατακτήσεις κάποια βασικα), τα μικρά μόνο για πολύ κοντινές εκδρομές, αλλιώς θέλουν ρημουλκό.

Καλή συνέχεια, και ενημέρωσέ μας τί αποφάσισες.


====

ΥΓ. Ωραίος ο bobber ξεκίνησε με funduro!
Συμφωνώ με όσα είπε.

YΓ2. Ουπς, συγνώμη, γράφεις ΧΤ660R και εγώ διαβάζω ΧΤΖ, αλλά δε βαριέσαι, το ίδιο ισχύει.

bobber
26/04/2015, 12:43
Φιλε δεινοσαυρε να σε ρωτησω....το χασκυ το 410 πως το βλεπεις??(σορυ που ρωταω εδω αλλα εισαι ο μονος που ξερω οτι εχει τετοιο μηχανακι).
Θελω να πω απο αξιοπιστια και λειτουργεια πως τα εχει παει ως τωρα??
Απ'οσο καταλαβα μιλας για TE410 Ε και με ενδοιαφερει αυτο το μηχανακι...καθως και το ποσο δυσκολο ηταν να το κανεις 600??
Ελπιζω να μην με κραξετε που χαλαω το τοπικ ισως.....

Δεινόσαυρος
26/04/2015, 23:17
Να ζητήσω κι εγώ προκαταβολικά συγνώμη αν χαλάει το νήμα. Ίσως θάπρεπε να ανήξουμε ειδικό νήμα για τους φίλους των Χασκυ ΤΕ410Ε/610Ε/630.

Σύντομη απάντηση: Προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό. Λίγο προσοχή θέλει μόνο στη καδένα του εκκεντροφόρου και είναι μια χαρά αξιόπιστο, για να μη πώ σκυλί. Δημοφιλή στη Καλιφόρνια, που τα πάνε στις ερήμους της Baja, Death Valley κλπ. Σπανίως έχω ακούσει (στο Thumpertalk) ξεκολλάει κανας μαγνήτης της γενήτριας, αλλά επισκευάζεται ευκολά (αν δεν κάνει ζημιά :p). Αυτό όμως αφορούσε κυρίως της παλιές γεννήτριες που ήταν ξηρές. Του ΤΕ είναι μεσα σε λάδι και γενικά είναι εντάξει.

Οδηγείται πολύ ευχάριστα και στο δρόμο είτε με 21/18αρες αλλά ιδίως με 17αρες, σημαντικό για εμένα, και κυβώτιο 6 ταχυτήτων περικαλώ! Εντελώς άνετο στα 130. Λάσπες, κροκάλες, κάποιες ανηφόρες σε πλαγιές: ΟΚ, πολύ ροπάτο, αλλά βαρύ όμως για εντούρο, σίγουρα δεν θες να σε πλακώσει.
Η αλλαγή σε μοτέρ 610 πανεύκολη, αφού όλα είναι ίδια - αλλάξα μόνο μοτέρ και καρμπ. Κατα τα άλλα απ' τα καλύτερα ον-οφ (κατα τη γνώμη μου, δλδ πολύ καλό ον και πολυ καλό οφ), ο μόνος λόγος που δεν το συνιστώ είναι οτι δεν ξέρω πόσο εύκολα βρίσκεται εν Ελλάδι, εγώ είμαι εκτος.

Μιλάω για το ΤΕ410Ε, υπάρχει και το παλιότερο ΤΕ410, μην τα μπερδεψεις, το «σκετο» ΤΕ, δεν έχει μίζα (μανιβέλα αριστερά), είναι κάπως πιο ελαφρύ, καλύτερη ανάρτηση νομίζω*; και φυσικά πιο αγωνιστικό. Δεν αναφέρομαι σε αυτό.

* Κάποιος μούλεγε οτι έβαλε ανάρτηση από παλιό 410 στο 610Ε του και ήταν πολύ ευχαριστημένος.

bobber
30/04/2015, 22:00
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Με καλυψες πληρως μπορω να πω!!!
Ελλαδα βρησκεις σχετικα ευκολα 610 και πιο δυσκολα 410.

Δεινόσαυρος
01/05/2015, 13:57
Επίσης να προσθέσω οτι τα 410Ε ήταν "όμοια" με τα 610Ε μόνο μέχρι τα μοντέλα του 2004. Μετά υπήρξαν κάτι αλλάγες σε ρόδες/ψαλίδα, άξωνες 25χιλ αντί 20, και το cush drive πήρε πούλο. Επίσης, βέβαια, τα πιο πρόσφατα μοντέλα είναι ψεκαστά, οπότε αρκετές αλλαγές κι εκεί. Κατα τα άλλα όμως το μοτέρι/γεννήτρια παραμένει το ίδιο. Αυτά.