PDA

View Full Version : xt 600e ρύθμιση - service καρμπ.



apsogos
04/01/2015, 14:30
καλή χρονιά σε όλους.
Το xt μου είναι εδώ και χρόνια σφυρίλατο με reprofile εκκεντροφόρου και dynojet kit με ρύθμιση στο δυναμόμετρο.
Θα ήθελα να κάνω ένα service στο κάρμπυρατερ διότι πρόσφατα που το άνοιξε ο μηχανικός μου ,μου είπε έχουν αρχίσει και φαγόνονται διάφορα όπως ζιγκλέρ ,βελόνα κτλ. Το καθαρίσαμε και αντικαταστάθηκε και ένα o ring στο φλοτέρ. Πείραξε και λίγο την ρύθμιση του αέρα.Ρύθμισα βαλβίδες ,καθαρίσαμε μίζα κτλ. Δεν μου κάνει κάτι το μηχάνακι εννοώ κάποιο κόψιμο κτλ αλλά σαν να μου φάνηκε ότι κάτι άλλαξε στην απόκριση του γκαζιού.
Αν ξέρει κάποιος να το πάω σε κάποιον να μου το ρυθμίσει χωρίς να μου πάρει το κρανίο ας πει.

DrBig
05/01/2015, 08:17
Αν σε παρηγορει, κανεις δεν προκειται να το ρυθμισει σωστα χωρις wideband στο δρομο. Οποτε θα σου προτεινα να αγορασεις ενα τετοιο οργανο και να το κανεις μονος σου. Με κοστος 200ευρω θα σου βγει η μια η η αλλη (δυναμομετρο και ρυθμιση) και θα κανεις και καλλιτερη δουλεια.

lykourgi
05/01/2015, 09:39
Δεν μου κάνει κάτι το μηχάνακι εννοώ κάποιο κόψιμο κτλ αλλά σαν να μου φάνηκε ότι κάτι άλλαξε στην απόκριση του γκαζιού.


Μήπως το μηχανάκι δουλεύει πιό ομαλά (δηλ. πιό σωστά) μετά τις επεμβάσεις και απλά το είχες ξεσυνηθίσει;

Συμβαίνει πολλές φορές.

apsogos
12/04/2015, 18:31
Δεν ξερω τι να σου πω.Προβλημα δεν μου εχει κανει ,ουτε κοψιμο ουτε τιποτα.