PDA

View Full Version : ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ



spiraleon
04/01/2015, 16:12
Καλη χρονια να εχουμε και παντα να ειμαστε ορθιοι ειμαι σε αναζητηση μηχανης απο 600cc αναμεσα σε naked και motard και δεν ξερω τι να διαλεξω καμια ιδεα ??? οι καθημερινες μετακινησεις ειναι 30 εως 50 χλμ
Ευχαριστω

Bob_o_mastoras
04/01/2015, 16:19
Husaberg FS 650, Maico 700 2Τ ATK intimidator. Οπως μαθαμε απο προσφατα θρεντ ειναι ιδανικα για καθημερινο commuting. :p:lol:

Πες και το budget για να βοηθησεις λιγο. Αλλιως οι επιλογες ειναι απειρες. :)

spiraleon
04/01/2015, 16:23
εως 2500 πιστευω ειναι καλα

Bob_o_mastoras
04/01/2015, 17:16
Τωρα αναμεσα σε naked και motard το θεμα ειναι τι συμβιβασμο εισαι διατεθειμενος να κανεις.
Δηλαδη, με ενα motard θα εισαι πολυ πιο ευκινητος μεσα στην πολη, θα καις λιγοτερο καυσιμο και θα σου δινεται η ευκαιρια για περισσοτερη διασκεδαση και "καγκουριες" με ευκολια μεσα στο αστικο περιβαλλον. Θα χωνεσαι παντου, θα καβαλας πεζοδρομια κλπ κλπ.
Ομως απο την αλλη αν θελησεις να κανεις ταξιδι θα εισαι περιορισμενος απο τον ενα κυλινδρο και τη χαμηλη μεση ωριαια που αναγκαστικα θα εχεις.

Απο την αλλη με ενα naked θα εισαι περισσοτερο περιορισμενος και "δυσκινητος" στην πολη, θα καις περισσοτερη βενζινη αλλα θα μπορεις να 200αριζεις ανα πασα στιγμη και θα μπορεις να κανεις ταξιδια ακομα και μακρινα, ταχυτατα και σταθερα αρκει να βαλεις και μια ζελατινα.

Επισης τα motard πατανε χωμα ευκολα κατι που δεν μπορεις να κανεις με το naked (μπορεις αλλα με 20 χλμ/ωρα σε τελειως φλατ χωματοδρομους).

Οποτε πρεπει να καθορισεις τι χρηση θα του κανεις και ποιες ακριβως θα ειναι οι αναγκες σου. Αν ειναι μονο για το πηγαινε-ελα στη δουλεια, απο μενα motard με κλειστα ματια.

Εγω απο motard πολιτικα θα επελεγα το xt660x ή το pegaso strada ή (αν δεν κολλουσα μονιμως σε κινηση να "αναβει" και να καει λαδια) το fmx (αλλα με αλλες εξατμισεις+φιλτρο ή με το κιτ του ΣαΚαρακη).
Απο naked το Hornet γιατι ετσι να'ουμ! :cool: :p
(αν και fazer θα παρω μαλλον αλλα το feringατο λογω ανεσης :look:)

SHOOTER045
05/01/2015, 14:24
Μπορεί και κάτι στην μέση.
Δηλαδή ούτε ακραίο μοταρντ ούτε τελείως γυμνό.
1) dominator
2 ) XTx660
3)KLE
4)Aprilia pegaso raid
Η σειρά τυχαία

Lioulios
05/01/2015, 17:17
Με 2.5 Κ και αυτά που θες ... ΧΤΧ 660 δαγκωτό.

Manalishi
05/01/2015, 17:26
TDM 2002-2004

Lioulios
05/01/2015, 17:53
ανεβαίνεικατηγορια με το τδμ . στα 600 θελει κάτι

Manalishi
05/01/2015, 18:14
ααα...οκ... γιατί γράφει
αναζητηση μηχανης απο 600cc

Αν και το TDM σαν 600άρι καίει, μη σου πώ και λιγότερο, γιατί δεν ξέρω πόσο καίνε τα 600άρια....:lol:

spiraleon
05/01/2015, 20:37
κοιτα με 2500 βρηκα και μοντελα 2008 εχει μεγαλη ποικηλια απο μηχανες γι αυτο και κολησα και δεν ξερω

Bob_o_mastoras
05/01/2015, 20:49
Τι μηχανακια δηλαδη;;

amyroukai
06/01/2015, 00:20
Ενα ωραιο 4Κ και τελος. Στην αναγκη ενα er6, παρα το ανευρο/ξενερωτο μοτερ. Τα ον οφ δεν εχουν φρενα, η δε απλωτη θεση οδηγησης σε τοσο μικρη διαδρομη δεν κανει διαφορα. Μονοκυλινδρα και αηδιες (χρονια τα λεω, τωρα τα ζω κιολας)... Λες και θα παει για βραβειο με το σουπερμοτο, ας χασει και ενα λεπτο στα 50 χιλιομετρα, σιγα τα ωα. Στη διηθηση οι διαφορες ειναι θεμα οδηγου καθαρα, στην ανεση μετακινησης ομως η υπεροχη του 4Κ ειναι χαωδης. Και καταναλωση, καθαρα θεμα χερΓιου, δεν υπερεχει το μονοκυλινδρο. Συν το οτι ολα αυτα που προτεινατε φωτιζουν το δρομο με λυχναρι, οχι με τα ωραια φωτα ενος fazer, cbf κλπ.

DrBig
06/01/2015, 10:09
με κανα 500ρικο πανω, hornet 900 (τι tdm και μ@λ@κιες)

Kepler Fun
06/01/2015, 10:13
Το θέμα που έθεσες το σκέφτομαι από τότε που καβαλάω μηχανάκι και πραγματικά προσπαθώ να καταλήξω ποια ήταν η καλλίτερη επιλογή που έκανα έως σήμερα για την καθημερινότητά μου.

Απόψεις θα ακούσεις πολλές και διάφορες (απόλυτα λογικό). Η δική μου άποψη αν θέλεις είναι ότι η μηχανή καθημερινής χρήσης είναι εργαλείο και πρέπει να είναι :
• Παντός καιρού που σημαίνει προστασία αναβάτη και κυρίως ασφάλεια (ABS, κλπ)
• Άνετη για δύο άτομα και με χώρους
• Ευκολοδήγητη και ικανή να ανταποκριθεί στο σύνολο των συνθηκών της πόλης (κίνηση, ανοιχτός δρόμος κλπ.) χειμώνα καλοκαίρι.

ΟΙ αποστάσεις που γράφεις καλύπτονται εύκολα από όλα τα μηχανάκια με πρώτα από όλα τα παπιά. Το θέμα είναι τι εκπτώσεις κάνεις στα παραπάνω εις βάρος του εαυτού σου.

Εγώ μετά από αρκετά χρόνια ταλαιπωρίας με διάφορες μηχανές παρατήρησα ότι στο εξωτερικό χρησιμοποιούνται καθημερινά μεγάλες μοτοσικλέτες τουρισμού από πολύ κόσμο κάθε κατηγορίας. Το έχω εφαρμόσει τα τελευταία χρόνια και νομίζω ότι είναι η καλλίτερη επιλογή μου.

Εντελώς όμως έξω από την λογική και τα χρήματα που υπολογίζεις.

Καλή Χρονιά σε όλους.

DrBig
06/01/2015, 10:19
Το θέμα που έθεσες το σκέφτομαι από τότε που καβαλάω μηχανάκι και πραγματικά προσπαθώ να καταλήξω ποια ήταν η καλλίτερη επιλογή που έκανα έως σήμερα για την καθημερινότητά μου.

Απόψεις θα ακούσεις πολλές και διάφορες (απόλυτα λογικό). Η δική μου άποψη αν θέλεις είναι ότι η μηχανή καθημερινής χρήσης είναι εργαλείο και πρέπει να είναι :
• Παντός καιρού που σημαίνει προστασία αναβάτη και κυρίως ασφάλεια (ABS, κλπ)
• Άνετη για δύο άτομα και με χώρους
• Ευκολοδήγητη και ικανή να ανταποκριθεί στο σύνολο των συνθηκών της πόλης (κίνηση, ανοιχτός δρόμος κλπ.) χειμώνα καλοκαίρι.

ΟΙ αποστάσεις που γράφεις καλύπτονται εύκολα από όλα τα μηχανάκια με πρώτα από όλα τα παπιά. Το θέμα είναι τι εκπτώσεις κάνεις στα παραπάνω εις βάρος του εαυτού σου.

Εγώ μετά από αρκετά χρόνια ταλαιπωρίας με διάφορες μηχανές παρατήρησα ότι στο εξωτερικό χρησιμοποιούνται καθημερινά μεγάλες μοτοσικλέτες τουρισμού από πολύ κόσμο κάθε κατηγορίας. Το έχω εφαρμόσει τα τελευταία χρόνια και νομίζω ότι είναι η καλλίτερη επιλογή μου.

Εντελώς όμως έξω από την λογική και τα χρήματα που υπολογίζεις.

Καλή Χρονιά σε όλους.

Ολα αυτα για να του πεις να παρει V-strom? :p

Καλη χρονια :)

Kepler Fun
06/01/2015, 10:21
Ολα αυτα για να του πεις να παρει V-strom? :p

Καλη χρονια :)

V-strom δεν είχα ποτέ:wave2:

alex14
06/01/2015, 10:26
V-strom δεν είχα ποτέ:wave2:

Χανεις :lol:

:beer:

spyrakos35
06/01/2015, 10:33
Εχω το φουζουρου για τα παντα ολα και ειμαι πανευτυχης....

Ουτε παπι ουτε τπτ....

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν κανω χιλιομετρα στην αθηνα οποτε και δεν εχω ιδιαιτερο κοστος σε μπενζινες και συντηρηση....

spiraleon
19/01/2015, 19:10
suzuki gs 500 με 72000km ειναι παρα πολλα ε?

amyroukai
19/01/2015, 19:13
suzuki gs 500 με 72000km ειναι παρα πολλα ε?
Φτανει 3-4 φορες τοσα, χαλαροτατα.

Pan (dvs)
20/01/2015, 08:20
Μπορεί και κάτι στην μέση.
Δηλαδή ούτε ακραίο μοταρντ ούτε τελείως γυμνό.
1) dominator
2 ) XTx660
3)KLE
4)Aprilia pegaso raid
Η σειρά τυχαία

Εαν οι μετακινησεις ειναι μεσα στην πολη,θα συμφωνησω με τον Δημητρη.Θεωρω οτι εχουνε πιο ανετη θεση οδηγησης και καλυτερη ορατοτητα.

GFawkes
20/01/2015, 09:30
Aprilia Pegaso

για την αξια τους τα δινουν τζαμπα.....και στην ουσια ειναι ενα καλυτερο σε ολα ΧΤ

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5969871/

Tycho Moon
20/01/2015, 12:34
Aprilia Pegaso

για την αξια τους τα δινουν τζαμπα.....και στην ουσια ειναι ενα καλυτερο σε ολα ΧΤ

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5969871/

Συμφωνώ :beer: