PDA

View Full Version : εκτελονισμος γουρουνας



vellamos
06/01/2015, 08:44
καλησπερα παιδια, σημερα αποφασισα να κοιταξω για μια γουρουνα και βρηκα μεσα απο αγγελια μια αρκετα ενδιαφερουσα σε πολυ καλη τιμη. αλλα μου ειπε οτι επιδη ειναι εκθεσιακο κομματι δεν εχει εκτελονιστει και οτι πρεπει να την εκτελονισω εγω. η τιμη με φπα ειναι 1000 ευρω, μοντελο το 2014 και 200 κυβικα. φυσικα θελω να ειμαι παντου νομιμος απο χαρτια και για αυτο θελω να βγαλω πινακιδες. ξερει καποιος τι μπορει να χρειαζομαι? για παραδειγμα η μηχανη ειναι αθηνα. εγω μπορω να την εκτελωνισω στην πατρα? και γενικα ποια ειναι η διαδικασια? μηπως απο την στιγμη που εχει περασει ελλαδα δεν χρειαζεται το τελωνιο για την εκδοση πινακιδας?

lykourgi
06/01/2015, 09:36
Να μην μπλέξεις εσύ με τελωνεία.

Να την εκτελωνίσει αυτός, να εκδώσει πινακίδα και άδεια και να σου την πουλήσει. Σε νέα τιμή, φυσικά, την οποία θα έχετε προσυμφωνήσει.

Δουλειά του είναι, αφού είναι έμπορος (μίλησες για εκθεσιακό κομμάτι).

Το γεγονός ότι προσπαθεί να μεταθέσει τη διαδικασία σε εσένα, είναι ύποπτο.

alex14
06/01/2015, 09:41
Να μην μπλέξεις εσύ με τελωνεία.

Να την εκτελωνίσει αυτός, να εκδώσει πινακίδα και άδεια και να σου την πουλήσει. Σε νέα τιμή, φυσικά, την οποία θα έχετε προσυμφωνήσει.

Δουλειά του είναι, αφού είναι έμπορος (μίλησες για εκθεσιακό κομμάτι).

Το γεγονός ότι προσπαθεί να μεταθέσει τη διαδικασία σε εσένα, είναι ύποπτο.

+1
μη κανεις τιποτα διαφορετικο απο αυτο.

vellamos
06/01/2015, 10:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα και το τηλ από έναν θείο που είναι στο συγκοινωνιών να μου πει ακριβώς τι παίζει.

lykourgi
06/01/2015, 10:11
Καλύτερα να έψαχνες κάτι άλλο, έτοιμο με τα χαρτιά του.

Εχε υπόψιν ότι υπήρχαν γουρούνες που δεν είχαν δυνατότητα έκδοσης πινακίδας διότι δεν είχαν έγκριση τύπου. Αυτό εννοούσα με το "ύποπτο". Δεν ξέρω όμως, τι ισχύει τώρα.

vellamos
06/01/2015, 11:39
Αν τελικά προχωρήσω με το θέμα αυτό θα γραψω εδώ την διαδικασία ήταν .μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους. Αν πάλι όχι θα γράψω τις δυσκολίες. Μέχρι το βράδυ θα ξέρω πάντως τι θα πρέπει να κανω

dimzan
06/01/2015, 13:47
οπως σου ειπαν αν δεν εχει εγκριση τυπου δε θα καταφερεις τιποτα. προσεξε το πολυ αυτο

Lioulios
06/01/2015, 18:47
Ο Χριστός και η Παναγία !!!

Πας σε έμπορο να πάρεις όχημα και σου λέει να το εκτελωνίσεις εσύ ???

Όντως υπάρχει μια διαδικασία εκτελώνισης , η οποία και δεν είναι βουνό για κάποιον ιδιώτη . Για έναν έμπορο όμως είναι υπόθεση ρουτίνας μιας και ξέρει και τους ανθρώπους στα γραφεία της περιοχής του , κάνει την δουλεία πιο εύκολα και γρήγτρα κτλ .
Το να σου ζητάει να το εκτελωνήσεις εσύ , εμένα όπως και στους άλλους που σου είπαν μου φαίνεται ΠΟΛΥ ύποπτο .