PDA

View Full Version : Απορία: σωληνάκι ανάρτησης για δοχείο αζώτου...



stam2
10/01/2015, 09:25
Επειδή πρόκειται να κάνω μία μετατροπή στην ανάρτηση της μοτοσυκλέτας και χρειάζεται να αλλάξω το σωληνάκι που συνδέει το δοχείο αζώτου με την ανάρτηση, θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω σωληνάκι υψηλής από αυτά που χρησιμοποιούμε για τα φρένα, ή είναι στενή πολύ η διατομή του, ή είναι κάποιο διαφορετικού τύπου λόγω του ότι περνάει αέριο...?

ikarosk
10/01/2015, 09:50
Δεν περνάει αέριο από το σωληνάκι αλλά το λάδι της ανάρτησης. Το δοχείο έχει στο κάτω μέρος του έμβολο, που συμπιέζεται από το λάδι και μετακινεί με τη σειρά του το έμβολο συμπιέζοντας το αέριο που βρίσκεται μέσα στο δοχείο.
Έτσι τουλάχιστον ήταν το δοχείο που έλυσα στο δικό μου αμορτισέρ, αλλά και αντίστοιχα που είχα δει στο νετ.
Οι εσωτερικές διατομές είναι μάλλον ίδιες, όσο αφορά σωληνάκια φρένων.
Θα τσεκάρω κάτι κομματάκια απο ελαστικά σωληνάκια και υψηλής φρένων, που μου βρίσκονται και θα σε ενημερώσω αργότερα.:wave2:

stam2
10/01/2015, 11:08
πάντα χρήσιμες και σωτήριες οι επεμβάσεις σου...!
ευχαριστώ για το ίνφο, δεν το γνώριζα... δηλαδή χρησιμοποιείς το άζωτο για να συμπιέσεις το λάδι...
αν μπορέσεις να με κατατοπίσεις και με τις διατομές ανα χείρας, πιθανόν να σώσουμε λίγα πολύτιμα ευρουλίνια...!

ikarosk
10/01/2015, 11:55
Το δοχείο αζώτου λειτουργεί σαν δοχείο διαστολής.
Εδώ φαίνεται το εσωτερικό του. Το πάνω μέρος αφαιρείται μόνο όταν είναι εντελώς άδειο από άζωτο πατώντας το λίγο και βγάζοντας την ασφάλεια που αποκαλύπτεται.
Στο εσωτερικό του φαίνεται το έμβολο.
329576
329577
329578

ikarosk
10/01/2015, 11:58
Οι διατομές εσωτερικά είναι ίδιες είτε πρόκειται για λαστιχένιο είτε για υψηλής:

329579

Τα άκρα που φαίνονται στη φωτό, εφαρμόζουν το ένα σε υψηλής, όπου πιέζεται δακτύλιος με εγκοπή που το ασφαλίζει, το άλλο σε ελαστικό σωληνάκι που πιέζεται όπως είναι.
Να έχεις υπ'όψιν σου ότι το υψηλής είναι αρκετά δύσκαμπτο.

Ελπίζω να βοήθησα.

bros400pgm
10/01/2015, 12:29
Ιδιο ειναι και νομιζω η μικρη μεταβολη της διατομης δεν παιζει ρολο, μιας και προκειται για υγρο. Το συστημα δουλευει οπως τα πιρουνια, απλα εδω εχεις το πιστονι που διαχωριζει και δεν αναμιγνυει το αεριο με το υγρο.;)

Επισης, σε περιπτωση που δεν βρισκεις αναρτησα να στο γεμισει, μπορεις να ρωτησεις εκει που επαναγεμιζουν τις φιαλες πυροσβεσης.

stam2
10/01/2015, 12:46
ευχαριστώ πάρα πολύ...!