PDA

View Full Version : χτ660 κούρεμα γρανάζι τρίτης



kaps
11/01/2015, 16:07
Με αφορμή κουρέματος της τρίτης στο δικό μου χτ660 θα ήθελα να ενημερώσω τους παροικούντες πως αντίστοιχο θεματάκι έχουν βγάλει χτ ετους παραγωγής 2004 2005 . Μάλιστα επειδή το δικό μου ήταν καθημερινή χρήση αλλα με ευλαβική μεταχείριση ενώ κάποια άλλα είχαν ζήσει άγριες καταστάσεις καθημερινότητας (delivery) , μπορώ να πω πως η ζημιά είναι ίδια . Το έφτιαξα βέβαια με κόστος 600 ευρώ .:rolleyes:

bros400pgm
11/01/2015, 18:02
Πρωτη φορα το ακουω αυτο σε γιαπωνεζικο :lol:

endopandou
11/01/2015, 20:02
Έχει γνωστός το ίδιο θέμα σε ΧΤ 600. Γνωρίζει κάποιος καμιά πιο οικονομική λύση επισκευής;

notakos600
12/01/2015, 07:39
Με αφορμή κουρέματος της τρίτης στο δικό μου χτ660 θα ήθελα να ενημερώσω τους παροικούντες πως αντίστοιχο θεματάκι έχουν βγάλει χτ ετους παραγωγής 2004 2005 . Μάλιστα επειδή το δικό μου ήταν καθημερινή χρήση αλλα με ευλαβική μεταχείριση ενώ κάποια άλλα είχαν ζήσει άγριες καταστάσεις καθημερινότητας (delivery) , μπορώ να πω πως η ζημιά είναι ίδια . Το έφτιαξα βέβαια με κόστος 600 ευρώ .:rolleyes:

600 με ανταλλακτικά κι εργατικά;
Εμένα μόνο μου φαίνονται πολλά;

sapila racing
12/01/2015, 09:16
600 με ανταλλακτικά κι εργατικά;
Εμένα μόνο μου φαίνονται πολλά;

Εμένα μου φαίνονται νορμαλ εως και λίγα. Αν φτάσει να κουρέψει γραναζι εχει κι άλλες φθορές στο κιβωτιο.
Για ρώτα τιμές ανταλλακτικών στην Yamaha και θα παθεις.

notakos600
12/01/2015, 09:17
Εμένα μου φαίνονται νορμαλ εως και λίγα. Αν φτάσει να κουρέψει γραναζι εχει κι άλλες φθορές στο κιβωτιο.
Για ρώτα τιμές ανταλλακτικών στην Yamaha και θα παθεις.

Μάλιστα...

toyar
12/01/2015, 09:24
τις χτυπανε αυτες τις δουλειες στα εργατικα
κατεβασε λυσε-μοτερ αναμονη για ανταλλακτικα δεσε-ανεβασε μοτερ.........
στον ιδιο χρονο προτιμουν να παιρνουν 20αρικακια για λαδια φιλτρα μπουζι ευκολα και ξεκουραστα

Desperado
12/01/2015, 10:44
Τι συμπτώματα κάνει αυτό το κούρεμα-ξύρισμα ρε παίδες? Δεν μπαίνει η τρίτη κλπ? Φωτιά τα 600 ευρώ όντως....ήταν σε εξουσιοδοτημένο?

est
12/01/2015, 11:26
Στα περισσότερα μηχανάκια για να φτάσεις στα γρανάζια των σχέσεων λύνεις όλο το μοτέρ. Οπότε και να υποθέσουμε ότι μόνο της 3ης το γρανάζι είναι βαρεμένο, βάλε στο κόστος ανταλλακτικών και όλα τα τσιμουχάκια, φλατζάκια,@@άκια που θα αντικαταστήσεις για να φτάσεις εκεί. Και μετά, αν έχεις μαζέψει και κανα χιλιόμετρο παραπάνω, δεν θα κοιτάξεις και ελατήρια πιστονιού/βαλβίδες; Αφού το άνοιξες που το άνοιξες!
Και κάπως έτσι μαζεύεται εύκολα το 600άρι μη σου πω και παραπάνω.
Όσο για τα συμπτώματα από δική μου εμπειρία με XR600 που είχε αρχίσει να κουρεύει την τρίτη, ήταν θόρυβος/γουργουρητό μόλις έμπαινε η 3η. Και εννοείται έξτρα μεταλλικά γρέζια στα λαδάκια. Όταν λύθηκε και είδα το γρανάζι, δεν έλειπε κάποιο δόντι, αλλά είχε ξεχειλώσει και ήταν σαν "ξεμαλιασμένο".
Το κάνουν τα μεγάλα μονοκύλινδρα αν τα κυνηγάς και ειδικά με την 3. Το έχω ακούσει και για DR650. Άρα ναι..από αυτά που ξέρω 3/4 Ιάπωνες κατασκευαστές με τα κιβώτια των thumper τους κάτι δεν υπολόγισαν σωστά.
Και στα υπόψιν πως το XR μου ήταν εντελώς απείραχτο.

kaps
15/01/2015, 18:33
Οταν το έπαθα κατέβαζα την 4η σε 3η . Ενιωσα να μην μπαινει καθόλου η ταχύτητα αλλά και να μην μπορεί να μπει άλλη . Σταμάτησα στο πλαι και εσβησα το μοτερ. Κατέβασα μέχρι τη νεκρά και ξαναέβαλα μπροστά . Το ευτύχημα ήταν πως η μηχανή πήρε μπροστά έφυγα πήγα κάπου 13 χιλιομετρα σε ένα συνεργείο την αφησα , ανοιξε το δεξι καπάκι και ειδε κομματια του γραναζιου που για καλη μου τυχη αν και κινηθηκα με τη μοτο και άλλαζα και ταχυτητες :confused:, τα κομματια μεταλλου δεν μου μπλοκαραν αλλα κινουμενα μερη :look: . Παντως λυθηκε πλυθηκε αλλαχτηκε γραναζι ελατηρια τριφτηκαν βαλβιδες αλλαχτηκαν τσιμουχακια και λοιπα και τωρα πεταει:beer:

notakos600
15/01/2015, 18:46
Οταν το έπαθα κατέβαζα την 4η σε 3η . Ενιωσα να μην μπαινει καθόλου η ταχύτητα αλλά και να μην μπορεί να μπει άλλη . Σταμάτησα στο πλαι και εσβησα το μοτερ. Κατέβασα μέχρι τη νεκρά και ξαναέβαλα μπροστά . Το ευτύχημα ήταν πως η μηχανή πήρε μπροστά έφυγα πήγα κάπου 13 χιλιομετρα σε ένα συνεργείο την αφησα , ανοιξε το δεξι καπάκι και ειδε κομματια του γραναζιου που για καλη μου τυχη αν και κινηθηκα με τη μοτο και άλλαζα και ταχυτητες :confused:, τα κομματια μεταλλου δεν μου μπλοκαραν αλλα κινουμενα μερη :look: . Παντως λυθηκε πλυθηκε αλλαχτηκε γραναζι ελατηρια τριφτηκαν βαλβιδες αλλαχτηκαν τσιμουχακια και λοιπα και τωρα πεταει:beer:

Να την χαίρεσαι, καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. :beer:

sapila racing
16/01/2015, 09:00
Οταν το έπαθα κατέβαζα την 4η σε 3η . Ενιωσα να μην μπαινει καθόλου η ταχύτητα αλλά και να μην μπορεί να μπει άλλη . Σταμάτησα στο πλαι και εσβησα το μοτερ. Κατέβασα μέχρι τη νεκρά και ξαναέβαλα μπροστά . Το ευτύχημα ήταν πως η μηχανή πήρε μπροστά έφυγα πήγα κάπου 13 χιλιομετρα σε ένα συνεργείο την αφησα , ανοιξε το δεξι καπάκι και ειδε κομματια του γραναζιου που για καλη μου τυχη αν και κινηθηκα με τη μοτο και άλλαζα και ταχυτητες :confused:, τα κομματια μεταλλου δεν μου μπλοκαραν αλλα κινουμενα μερη :look: . Παντως λυθηκε πλυθηκε αλλαχτηκε γραναζι ελατηρια τριφτηκαν βαλβιδες αλλαχτηκαν τσιμουχακια και λοιπα και τωρα πεταει:beer:

Παλι καλά.
Οπότε όπως τα λες με τα 600 Ευρω εγιναν κι αλλες εργασίες ασχετες με το κιβώτιο.
καλά χιλιόμετρα. :wave2:

elpo
17/02/2015, 23:01
Πάντως σε TT600R '97-03 (μανιβέλα) είναι συχνή βλάβη το "ψώριασμα" του γραναζιου της τρίτης (ενίοτε και της 2ας)... Σε αυτή την πρίπτωση το κούρεμα φαντάζομαι ότι γίνεται όταν αδυνατίσει αρκετά το γρανάζι.

daz
18/02/2015, 00:28
kaps ξέρεις-έμαθες που οφειλόταν το κούρεμα?

Οσα έχω βρει (ον-λινε) με κουρεμένα γρανάζια σασμάν ήταν λόγο σπασίματος μιας μαλακίας που φρενάρει ο μύλο όταν αλλάζουμε ταχύτητα. Αν σπάσει αυτό το παπαράκι όταν προσπαθείς να βάλεις 2α μπορεί να εμπλέξει και το γρανάζι της 3ης και να πάρεις ένα απ' τα δύο στο χέρι.

Δεν σπάνε τα σασμάν χωρίς λόγο. Το αδύνατο σημείο στο σασμάν του χτ είναι εκεί, και αυτό είναι πολύ πιθανό να την ακούει όταν μπλοκάρουμε τον πίσω τροχό χωρίς να απομονώσουμε σε φρένα πανικού ή ίσως από καμιά μποτιά ή σκορτσάρισμα στις χαμηλές ταχύτητες. Δεν ξέρω, φαντάζομαι!

Ο μάστορας που σου είπε ότι οφειλόταν η ζημιά?

vaska
18/02/2015, 07:27
Όντως κοινό πρόβλημα στα μεγάλα μονοκύλινδρα. Το έχουν βγάλει και πολλά DR 650 και το κόστος επισκευής είναι κάπου εκεί. H Suzuki πάντως δίνει ανταλλακτικό βελτιωμένο γρανάζι (Νομίζω άλλα μέταλλα) όπως και το idler της μίζας που είναι πρόβλημα στα DR το δίνει επανασχεδιασμένο.

est
18/02/2015, 16:48
Και φυτιλιάζω..
Είπαμε για Ηόνδα ΧΡ 600, είπαμε για Υαμάχα ΧΤ 600-ΤΤ600, είπαμε για Συζύκι ΔΡ 650...
Είπαμε για μεγάλα μονοκύλινδρα..
Για ΚΤΜ δεν άκουσα κάτι.
:evil:

(Μπομπ λαμβάνει; )

harris_x
19/02/2015, 12:03
Ας μείνουμε στο ΧΤ.