PDA

View Full Version : Αγορα μεταχ xt660x



Mikromegalos
12/01/2015, 01:36
Καλησπερα!

ψαχνω για μεταχ ΧΤ660Χ και εχω σταμπαρει μια,την ειδα απο κοντα,αλλα ωντας ασχετος κοιταξα τα εξωτερικα,μην τρεχουν λαδια κτλπ,αναρτησεις,φρενα,αλυσιδα..το θεμα ειναι οτι δεν εχει συνεργειο εκει κοντα που ειναι ο πωλητης(ιδιωτης) και δεν βρισκω που να κανω ελεγχο..εχει κατι ελαφριες γρατσουνιες στις ακρες του τιμονιου λεει ειναι επειδη ειναι στενο το γαραζ κτλπ κτλπ..εχει βγαλει τα αντιβαρα και εχει βαλει προστατευτικα χουφτας(δεν ξερω πως λεγονται) και μου ειναι δυσκολο να καταλαβω αν εχει φαει σουπα η οχι..επισης δεν μπορω να καταλαβω λειτουργικα σε τι κατασταση ειναι η μηχανη(αρρυθμιες δεν ακουσα,εξατμισεις δεν ειταν καρβουνο)..καμια συμβουλη?
κοιταξα ηδη τον οδηγο αγορας μεταχ μοτο στο φορουμ αλλα δεν καταλαβα και πολλα..ευχαριστω!

taisteal
12/01/2015, 01:45
Ηταν στενο το γκαραζ;;:lol:
Κοιτα,το να εχει φαει σουπα το θεωρω φυσιολογικο,το να εχει τρακαρει ομως ειναι κατι που απ'οτι καταλαβα εσυ δεν εχεις τις γνωσεις
να το δεις.
Και αφου δεν υπαρχει μηχανικος εκει κοντα,κοιτα κανενα αλλο.
Ασε που οταν αρχιζουν αυτα τα ηταν στενο το γκαραζ,ειχα αναδρομο Ερμη κτλ,αστο να παει.

Mikromegalos
12/01/2015, 01:50
δεν ειχε γρατσουνιες στην εξατμιση που να δηλωνουν πτωση..ουτε ειχε τιποτα βαμενο εκει κατω στα μαρσπιε και γυρω περιοχη αποτι καταλαβα..για αυτο μου εκανε εντυπωση και παρεδωσα τα οπλα ως αγνωστος..

Lioulios
12/01/2015, 01:53
Καλως ήλθες .

Σε αυτές τις περιπτώσεις , παίρνουμε έναν γνωστό που να ξέρει και πάμε μαζί . Αν δεν υπάρχει και πραγματικά σε ενδιαφέρει το μηχανάκι , κανονίζεις με τον πωλητή ένα ραντεβού σε κάποιο εξουσιοδοτημένο YAMAHA ή σε κάποιο συνεργείο που εμπιστεύεσαι και πάτε και σου λένε .Καλό είναι να το έχεις κανονίσει και με το συνεργείο νωρίτερα.
Δηλ να πας , να πεις τί θες , θα ρωτήσεις πόσο κοστίζει (κάτι ψιλό θα αφήσεις αν δε σε ξέρουν) και θα πας ωραίος και κύριος .
...Όχι ξαφνικά . Μάστορα σταμάτα ότικάνεις και δες αυτή τη μοτό ...Δεν τα γουστάρουν αυτά οι μάστορες .

Αν ο άλλος θέλει να πουλήσει και το μηχανάκι είναι καθαρό , έρχετε και γίνετε η δουλειά

Καλές αγορές

Mikromegalos
12/01/2015, 02:00
δηλαδη χωρις συνεργειο να μην προχωρησω λες?

taisteal
12/01/2015, 02:02
Οχι.

Mikromegalos
12/01/2015, 02:03
ποσο εκτιμας να κοστιζει ενα καλο check απο διασημο μαστορα?

SHOOTER045
12/01/2015, 02:16
Καλως ήλθες .

Σε αυτές τις περιπτώσεις , παίρνουμε έναν γνωστό που να ξέρει και πάμε μαζί . Αν δεν υπάρχει και πραγματικά σε ενδιαφέρει το μηχανάκι , κανονίζεις με τον πωλητή ένα ραντεβού σε κάποιο εξουσιοδοτημένο YAMAHA ή σε κάποιο συνεργείο που εμπιστεύεσαι και πάτε και σου λένε .Καλό είναι να το έχεις κανονίσει και με το συνεργείο νωρίτερα.
Δηλ να πας , να πεις τί θες , θα ρωτήσεις πόσο κοστίζει (κάτι ψιλό θα αφήσεις αν δε σε ξέρουν) και θα πας ωραίος και κύριος .
...Όχι ξαφνικά . Μάστορα σταμάτα ότικάνεις και δες αυτή τη μοτό ...Δεν τα γουστάρουν αυτά οι μάστορες .

Αν ο άλλος θέλει να πουλήσει και το μηχανάκι είναι καθαρό , έρχετε και γίνετε η δουλειά

Καλές αγορές

οτι σου ειπε το παλικαρι απο εδω

notakos600
12/01/2015, 07:32
ποσο εκτιμας να κοστιζει ενα καλο check απο διασημο μαστορα?

Διάσημο στο hollywood ή σου κάνει κι από Ελλάδα;

Billymuse
12/01/2015, 10:00
Διάσημο στο hollywood ή σου κάνει κι από Ελλάδα;

:moutza::lol:

lykourgi
12/01/2015, 10:20
Πράξε όπως είπε ο lioulios.

Ειδικά για το ΧΤ, κοίτα τα εξής :
- αλυσιδογράναζα
- απότομη λειτουργεία κινητήρα στο άνοιξε-κλείσε γκάζι ή σβησίματα λόγω TPS
- ρουλεμάν λαιμού και πίσω τροχού-γραναζιέρας
- κατάσταση πλαστικών

Αυτά σε γενικές γραμμές, διάβασε και άλλα σχετικά θέματα. Υπάρχουν πολλά.


(Αυτό με το στενό γκαράζ, πολύ πετυχημένο. :lol:)

SHOOTER045
12/01/2015, 10:44
Θα μπορούσε να πει οτι< το έχω σαν ΜΧ και το παρκάρω με το τιμόνι στον τοίχο >

Mikromegalos
12/01/2015, 13:42
βρε και απο νησι να ειναι δεν με πιραζει..ναι οντως,το ειπε και γκρεμιστικαν οι ελπιδες μου..πες εφαγε ελαφρια σουπα,οχι αυτο ρε φιλε!

nickald
12/01/2015, 13:54
Ε καλά αν εχει και 5 γρατζουνιές δεν είναι λόγος αποκλεισμού.... Στα σημαντικά να δεις αν είναι καλό και όχι αν στα αντίβαρα έχει φθορές....

Πάντως τα ΧΤΧ έχουν την φήμη σκισμένων μηχανών.... συνήθως τα βλέπεις στα χέρια γνωστών μαρσιποφόρων που ευδοκιμούν στις μεγαλουπόλεις.... Αυτοί που λες δεν διακρίνουν την διαφορά ζεστού με κρύου οπότε μετά την μίζα ακολουθεί συνήθως σούζα-μπαντιλίκι-σούζα....

Όταν μεγαλώσουν (τα μαρσιποφόρα όχι τα μηχανάκια) στρέφονται σε άλλες κατηγορίες (TDM και μετα κατι tiger)....

Τα τελευταία χρόνια λόγω της κρίσης τα μαρσιποφόρα δεν έχουν τα απαραίτητα μαρούλια για να συντηρούν τα μηχανάκια τους και είτε επιστέφουν στα παπάκια με τρύπιες εξατμίσεις είτε (ευχής έργον) εξαφανίζονται από το οικοσύστημα σαν τον βόρειο λευκό ρινόκερο.... αλλά με μάρσιπο.....

Mikromegalos
17/01/2015, 12:26
Παιδες την πηρα.Πιστευω εκανα την καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω..

gior-gos
17/01/2015, 13:02
Καλοριζικη και καλα χιλιομετρα :beer:

Mikromegalos
17/01/2015, 13:25
σε ευχαριστω πολυ! απορια-σκορτσαρει πολυ στα χαμηλα,και το πισω φρενο οταν σταματαω σε λιγα χλμ (10-20) με πεταει μπρος πισω..τι παιζει?

SHOOTER045
17/01/2015, 13:35
Όταν λες μπρος πίσω? Σαν να πιάνει μια και μια όχι?
Στραβός δίσκος η κάποιο πρόβλημα στην τρόμπα που δυσλειτουργει και δεν έχει σωστή πίεση.
Περισσότερη τηλεδιαγνωση δεν μπορώ,αν το είχα μπροστά μου...
Για τα σκορτσαρισματα είναι κάτι σύνηθες.
Πάνε μια βόλτα από εκεί πού σου είπα να το ρίξει μια μάτια.
Πού σαι θέλουμε φώτο...

CustomBoy
17/01/2015, 13:50
καλορίζικο...κρέμασε και κανα σκορδάκι,και βγάλλε και καμια φωτό ετσι για το καλό! καλες βολτες

Mikromegalos
17/01/2015, 14:01
σας ευχαριστω πολυ παιδες! μητσο το παιδι απτο bike to day μου ειπε οταν το πηγα να το δει οτι θελει τακακι αλλα δεν ειναι σιγουρος,να το φερω αλλη φορα να το κοιταξει καλυτερα(μαζευω λευτα για ενα γενικο)..329863 οριστε απο την ασχημη μερια της!

SHOOTER045
17/01/2015, 14:10
Ωραίο ρε
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φιλαράκι.
Τα σκορτσαρισματα άστα για την ώρα, το φρένο έπρεπε να το κοιτάξεις χτες κιόλας.
Τακάκια ε!!!
Χμμμμ αν πιάνουν τα χέρια σου και έχουν πάστα επάνω, τα βγάζεις αν έχουν ανομοιομορφή φθορά, τα φέρνεις στα ίσα, με ένα σπρέι καθαρισμού φρενών καθαρίζεις το εμβολο εσωτερικά, περνάς τα τακάκια και πιθανότερο να στρώσει, αν δεν έχουν πάστα τα τακάκια τότε είσαι για αλλαγή κατευθείαν.
SOS οι βίδες στον μπροστινό άξονα χαμηλά στο νύχι κόβονται εύκολα, το νου σου

Bob_o_mastoras
17/01/2015, 14:39
Πολυ ομορφο! Το μπλε-ασπρο ηταν το πιο ομορφο 660. Καλοριζικο και καλοταξιδο!! :beer:

Lioulios
17/01/2015, 19:46
Καλοριζικο ρε μαν .

Για τα σκορτσαρίσματα .... Με αλλαγή στο μπροστινό γρανάζι με ένα δόντι μικρότερο , δεν λύνει το πρόβλημα ;

Πάντως και εγώ όταν πρωτοοδήγησα ΧΤΧ , αυτό είχα παρατηρήσει

typhoon
17/01/2015, 19:55
Καλοριζικο
Φιλική συμβουλή βάλε κάποια βάση πίσω κ στήριξε την πινακίδα κανονικα.Απ ότι διεκρινα στη φώτο πρέπει να την έχει μέσα στο πίσω φτερό. Θα είσαι η χαρά των διας όπου σε πετύχουν κ έχουν όρεξη.

Τα σκορτσαρισματα χαμηλά (οσο οφείλονται στον κινητήρα κι όχι σε προβληματικό φρένο) θεωρείται φυσιολογικό. Σπαστικο αλλά φυσιολογικό...

karellen
17/01/2015, 20:47
σε ευχαριστω πολυ! απορια-σκορτσαρει πολυ στα χαμηλα,και το πισω φρενο οταν σταματαω σε λιγα χλμ (10-20) με πεταει μπρος πισω..τι παιζει?
Τα σκορτσαρίσματα είναι το σήμα κατατεθέν των ΧΤΧ,συνήθισέ τα.
Το σύμπτωμα με το πίσω φρένο έιναι 90% φαγωμένα τα σινε μπλοκ στη γραναζιέρα.Βάλε ένα σετ καινούργια και θα γίνει βιλούδο.

Lioulios
17/01/2015, 22:39
Χτχ κολλητού χρειάστηκε σινεμποκ πίσω καιμ η Γιαμάχα τα δίνει σε τιμή χρυσού . Από ψάξιμο στο νετ του βρήκα την φθηνότερη δυνατή λύση σε καινούρια , από τον Πίσσαρη

Ο Πίσσαρης είναι και μέλος του φόρουμ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139809&highlight=pissaman . To αναφέρω γιατί η διαφορά στην τιμή ήταν μεγάλη για μερικά κομάμτια λάστιχο . Στην Κρήτη σε 2 μέρες τα είχαμε

amyroukai
17/01/2015, 22:45
Για το οτι με μια παλια σαμπρελα μπορεις να "επισκευασεις" τα σινεμπλοκ, κουβεντα βλεπω, κουβαρνταδες... :P

Mikromegalos
17/01/2015, 23:01
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! αποτι ειδα για τα τακακια,δεν εχει παστα το πισω ουτε για αστειο..το μπροστα καλα ειναι.Ποιες βιδες ακριβως λες μητσο? θα κοιταξω τον πισσαρη,αλλα τοση μεγαλη διαφορα υπαρχει? οσο για την βαση,εχει φυγει μια βιδα παρεα με ενα παξιμαδι και οταν την βαζω προς τα εξω,διπλωνει προς τα μεσα με τις λακουβες και φοβαμαι σε κανενα σκαμπανεβασμα μην φυγει καμια πινακιδα στον δρομο και ψαχνωμαι..αληθεια ειναι παραβαση να εχω διπλωμενη πινακιδα? φενεται απο πισω,(λιγο)
ειναι παρεμβαση στην δουλεια των τροχωνομων δεν λεω,κακως το κανω και εγω και ας ειναι απο αναγκη,αλλα παιζει να φαω κανενα προστιμο?


edit-lioul δεν σκαμπαζω μια ρε συ,εγω το οδηγω,το ψαχνω απο εδω και απο εκει το ακουω,περα απο αυτα δεν εχω και την καταλληλη εμπειρια με μοτο..παντως αν δουλευει αυτο με το γραναζι το μπροστινο να το δοκιμασω αν ειναι μεσα στα ρουβλια μου..αλλιως θα συνηθησω οπως λεει ο φιλος karellen(θα παρει μεν χρονο)

lykourgi
17/01/2015, 23:13
Με 'γειά το εργαλείο. Καλούς δρόμους να έχεις.

Το κλώτσημα που κάνει στο άνοιξε - κλείσε του γκαζιού, πρέπει να το συνηθίσεις. Δεν εξαλείφεται, απλά βελτιώνεται με καλής ποιότητας βενζίνη, ρυθμισμένο TPS και καλορυθμισμένη αλυσίδα.

Προκειμένου για τα σινεμπλόκ, υπάρχει και η λύση του σφηνώματος κομματιών από σαμπρέλα μέσα στα υπάρχοντα φθαρμένα σινεμπλόκ. Δωρεάν.

Mikromegalos
17/01/2015, 23:19
Σε ευχαριστω πολυ φιλε!θα το κοιταξω,αλλα δεν μου ακουγεται και τοσο αξιοπιστο,καταλαβαινεις γιατι :eek: προτιμω να εχω αξιοπιστα φρενα,παρα λευτα στην τσεπη..

lykourgi
17/01/2015, 23:28
Σε ευχαριστω πολυ φιλε!θα το κοιταξω,αλλα δεν μου ακουγεται και τοσο αξιοπιστο,καταλαβαινεις γιατι :eek: προτιμω να εχω αξιοπιστα φρενα,παρα λευτα στην τσεπη..


Δεν σου έγραψα για τα φρένα, αλλά για τα σινεμπλόκ. Είναι άσχετα μεταξύ τους.

Lioulios
17/01/2015, 23:37
Τακάκια βάλε γρήγορα , γιατί αν φας και το δίσκο , ανεβαίνει το κόστος πολύ .

Αυτό με το γρανάζι , μπες στην ενότητα που έχει εδώ μέσα με τα ΧΤ και ρώτα , μήπως το χει κανει και κανείς από εδώ να σου πει τι και πως ...και πως συμπεριφέρεται η μηχανή. Το μόνο σίγουρα είναι πως θα χάσεις σε τελική , αλλά θα κερδίσεις χαμηλά ...Εκεί δηλ που σου σκορτσάρει .
Εγώ το έχω κάνει , άλλος όχι . Είναι τί του αρέσει στον καθένα

Mikromegalos
17/01/2015, 23:39
συγνωμη,αλλα ειλικρινα δεν γνωριζω τι ειναι το σινεμπλοκ..απλα υπεθεσα οτι ειναι κατι σχετικο με τα φρενα,λογο του ποστ με τα τακακια.
ευχαριστω λιουλιος,θα παω να δω τι παιζει..!

Lioulios
17/01/2015, 23:40
Tα σινεμπλόκ είναι κάτι κομάτια πλαστικο που εφαρμόζουν στον τροχό και ειναι αυτα http://www.motopissaris.gr/parts/%CE%A3%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BB%CF%8C%CE%BA-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%8D-JMT-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Yamaha-XT600-XT660-MT03

Μανολης67
20/01/2015, 20:51
Φίλε μου καλορίζικη, τα σκορτσαρίσματα δυστυχώς δεν λύνονται ευκολα,και κάτι αλλο, νομίζω δεν βλεπω γέφυρα στην φωτό, η κάνω λάθος? κατά τα άλλα φαίνεται καθαρό το μηχανάκι, οσο μπορείς να το πεις κρίνοντας απο φωτό,

zannisvel
21/01/2015, 10:54
Εχεις δικιο. Γεφυρα στη photo δε φαινεται. Τα σκορτσαρισματα θα τα συνηθισεις και σιγα σιγα θα μαθεις και να τα αποφευγεις στο στροφομετρο.

lykourgi
21/01/2015, 12:18
Να ρωτήσω κάτι;

Το μηχανάκι ήταν R και έγινε μετατροπή σε X;

daz
21/01/2015, 12:34
Απ' το 2004 μέχρι το 07 νομίζω, τα Χ είχαν σιδερένιο πιρούνι και από εκεί και έπειτα αλουμινένιο.

lykourgi
21/01/2015, 12:39
Μήπως εννοείς το ψαλίδι και όχι το πηρούνι;

daz
21/01/2015, 13:05
Αυτό που εννοείς εσύ όταν λές "σκορτσάρει πολύ", ίσως είναι το λογικό σκορτσάρισμα όλων των μεγάλων μονοκύλινδρων.

Αν θέλεις πες μας δυο πραγματάκια για τη μηχανή. πχ..

Σε πόσες στροφές δουλευει ρελαντί όταν είναι ζεστό?
Τι μοντέλο είναι?
Τι γρανάζια φοράει? (αν δεν είναι βρόμικα θα το δεις και επάνω στο γρανάζι δεν χειάζεται να μετράς δόντια).
Πόσα χλμ έχει?

Αν βάλεις σαμπρέλα στα σινεμπλοκ,εσύ ή κάποιος άλλος, (είναι κάτι που το κάνουν πολλοί) πρόσεχε το γρανάζι να πατήσει καλά γιατί αν δεν πατήσει όπως πρέπει θα σου φάει το γρανάζι γρήγορα.
Τη σαμπρέλα τη βάζουμε για να αυξήσουμε τη ζωή των συνεμπλοκ και όχι για να τα αντικαταστήσουμε. Αν είναι πολύ φθαρμένα θα χρειαστούν αλλαγή. Για να δεις αν είναι πολύ φθαρμένα κούνα το πίσω γρανάζι πάνω κάτω (όπως γυρίζει η αλυσίδα και αντίστροφα) για να δεις τι τζόγο έχει. Τα συνεμπλοκ βρίσκονται πίσω απ' το γρανάζι και δίνουν την κίνηση στη ρόδα μας.
Στα υπερβολικα φθαρμένα συνεμπλόκ συνήθως οφείλεται η "κλωτσιά" στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού από τελείως κλειστό.

Ο στραβός δίσκος πίσω κάνει τον μοχλό του πίσω φρένου να κλωτσάει και με σταθερό πάτημα κάνει τη μηχανή να επιβραδύνει ανώμαλα. Δες τι φθορά (απ το δόντι στο επάνω μέρος του) έχει ο πίσω δίσκος γιατί αν δεν έχει γίνει τσιγαρώχαρτο δεν στραβώνει εύκολα. Βάλε το νύχι σου στην επιφάνεια που πιάνει το τακάκι μέχρι επάνω να δεις τι διαφορά έχει στο πάχος με το σημείο που δεν πατάει το τακάκι.

Μην αφήνεις το μηχανάκι να σκορτσάρει. Είναι το χειροτερο που μπορείς να του κάνεις. Εκτός απ' την αλυσίδα και τα γρανάζια που είναι αναλώσιμα με αυτόν τον τρόπο σκίζεις το σασμάν σου.

Προγραμμάτισε αλλαγή λαδιών φίλτρων, μπουζί, αντιπηκτικού, υγρών φρένων κτλ.

Μην σε αγχώνεσαι το μηχανάκι σου είναι απλό και εύκολο. Μαζεύεται σχετικά οικονομικά και δεν βγάζει χοντρές ζημιές. Καλές βόλτες.

daz
21/01/2015, 13:05
Μήπως εννοείς το ψαλίδι και όχι το πηρούνι;

Ε ναι αυτό εννοώ! :lol: :beer:

Μανολης67
22/01/2015, 20:51
Καλοριζικο ρε μαν .

Για τα σκορτσαρίσματα .... Με αλλαγή στο μπροστινό γρανάζι με ένα δόντι μικρότερο , δεν λύνει το πρόβλημα ;

Πάντως και εγώ όταν πρωτοοδήγησα ΧΤΧ , αυτό είχα παρατηρήσει




Δεν το δοκίμασα, αλλά πιθανώς ναι, πάντως αμα το κάνεις το κοντερ θα κλεβει..και φυσικά το ιδιο και το trip και αυτό γιατί το ΧΤ και όλα τα μηχανάκια με ψηφιακό κοντερ, μετράνε της στροφες του μικρού γραναζιου κίνησης,

Mikromegalos
22/01/2015, 23:49
παιδες δεν γνωριζω αν εγινε μετατροπη,το βιβλιο σερβις xt660r γραφει,αριθμος κινητηρα Μ306E αγορα το 06.τα σκορτσαρισματα τα ψιλοσυνηθησα τελευται,δεν το πολυαφηνω να σκορτσαρει.ακουω κατι μεταλικους θορυβους οταν περναω απο κλειστους χωρους (πχ τουνελ) υποψιαζομαι ειναι η αλυσιδα αλλα δεν ξερω αν θελει αλαγη..στροφομετρο δεν εχει να καταλαβω σε ποσες στροφες δουλευει αλλα εχει αλαχτει το ΤPS απο εγγυηση της yamaha,εχει ελατηρια ohlins.γεφυρα δεν ξερω τι ειναι(μαθαινω,υπομονη με τους αρχαριους!:D το σινεμπλοκ φενεται σχετικα καλα με το τεστ που ειπε ο φιλος daz.οσο για τον τροχο,ναι ειναι στραβος ειπε ο μαστορας,ειτε απο αποτομο κατεβασμα απο πεζοδρομιο(οπου και χτυπησε εκει) ειτε απο αντικλεπτικη αλυσιδα ι κατι τετοιο..τα γραναζια ιδεα δεν εχω τι ειναι..εβαλα το χερι μου εψαχνα 2 ωρες,δεν ειδα να γραφει τιποτα..λεω ασε μην κανω καμια βλακια και σκουπισω κανενα λιπαντικο...επισης δεν γνωριζω αν θελει λαδια,και ΑΝ οντως θελει,εχω κατι λαδια(stock απο βενζιναδικο) κανουνε αυτα?
τι αλλο να τσεκαρω? επισης με 120 που πηγαινα σε εγνατια,ετρωγα τρελο αερα,αν και ανατομικη η σελα,τωρα που μιλαμε γραφω με voltaren κατω χαμηλα στη μεση..αυτα απο τις ανησυχιες μου παιδες..συγχωρηστε ορθωγραφια,αλλο ειναι να τα γραφεις με το χερι και αλλο στο πληκτρολογιο..σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και που περνατε τιν γνωση και στους νεους..:beer:


(48.000 χιλιομετρα εχει edit)

SHOOTER045
23/01/2015, 06:47
Στα είπα στο πμ

lykourgi
23/01/2015, 08:13
1. παιδες δεν γνωριζω αν εγινε μετατροπη,το βιβλιο σερβις xt660r γραφει,αριθμος κινητηρα Μ306E αγορα το 06.

2. τα σκορτσαρισματα τα ψιλοσυνηθησα τελευται,δεν το πολυαφηνω να σκορτσαρει.ακουω κατι μεταλικους θορυβους οταν περναω απο κλειστους χωρους (πχ τουνελ) υποψιαζομαι ειναι η αλυσιδα αλλα δεν ξερω αν θελει αλαγη.
3. εχει ελατηρια ohlins.γεφυρα δεν ξερω τι ειναι(μαθαινω,υπομονη με τους αρχαριους!:D

4. οσο για τον τροχο,ναι ειναι στραβος ειπε ο μαστορας,ειτε απο αποτομο κατεβασμα απο πεζοδρομιο(οπου και χτυπησε εκει) ειτε απο αντικλεπτικη αλυσιδα ι κατι τετοιο

5. επισης δεν γνωριζω αν θελει λαδια,και ΑΝ οντως θελει,εχω κατι λαδια(stock απο βενζιναδικο) κανουνε αυτα?

6. επισης με 120 που πηγαινα σε εγνατια,ετρωγα τρελο αερα,αν και ανατομικη η σελα,τωρα που μιλαμε γραφω με voltaren κατω χαμηλα στη μεση

Λοιπόν, ένα - ένα.

1. Εχεις ΧΤ660R, το οποίο έγινε μετατροπή σε Χ. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά πρέπει να ρωτήσεις τον πρώην ιδιοκτήτη τι ακριβώς έχει κάνει και να του ζητήσεις τα πράγματα που έχει αφαιρέσει από τη μηχανή.

2. Τα σκορτσαρίσματα γενικά να τα αποφεύγεις, αν και το ΧΤ δεν σκορτσάρει για μονοκύλινδρο. Το κλώτσημα στο άνοιξε - κλείσε του γκαζιού είναι άλλο θέμα.
Την αλυσίδα να την ελέγξεις ΑΜΕΣΑ, είναι σοβαρό. Αν είναι έτοιμη να "παραδώσει πνεύμα" αλλαξέ τη ΤΩΡΑ. Πιθανό κόψιμό της σημαίνει ζημιά στη μηχανή (ίσως και μεγάλη) και ταλαιπωρία.

3. Το ότι έχει Ohlins είναι καλό. Η γέφυρα είναι ένα κομμάτι μετάλλου το οποίο συνδέει τα δύο καλάμια του πηρουνιού μεταξύ τους, ακριβώς επάνω από τον εμπρός τροχό, με σκοπό την αύξηση της ακαμψίας του πηρουνιού. Το Χ έχει γέφυρα από το εργοστάσιο, η οποία όμως δεν μπαίνει στο R, λόγω διαφορετικού πηρουνιού. Ισως με πατέντα γίνεται κάτι, δεν ξέρω. Επίσης Από το ίδιο σημείο λείπει και το μικρό φτεράκι που έχουν όλα τα ΧΤ.
(Googlάρισε και δες φωτογραφίες των δύο μοντέλων για να καταλάβεις αυτά που σου γράφω.)

4. Φτιάξτον άμεσα. Είναι σοβαρό.

5. Κοίταξε τα λάδια τώρα, όχι αύριο. Ο ακριβής τρόπος μέτρησης περιγράφεται στο μάνιουαλ. Το έχεις;
Γνώμη μου είναι νά κάνεις μία αλλαγή, ασχέτως τι σου έχει πει ο προηγούμενος ότι έκανε. Οχι με τυχαία λάδια του βενζινάδικου. Βάλε σωστά λάδια μοτοσυκλέτας, στις προδιαγραφές που δίνει το μάνιουαλ. Οχι ότι ακριβότερο βρεις, δεν είναι απαραίτητο.

6. Κάνε υπομονή, ίσως τη συνηθίσεις, ίσως όχι. Μην την πειράζεις ακόμη.
Για τον αέρα χρειάζεται ζελατίνα απαραίτητα, κατά τη γνώμη μου. Εγώ είμαι ευχαριστημένος από την Kappa (ίδια με την Givi, αλλά φθνότερη). Μην περιμένεις όμως να γίνει το ΧΤ τουριστικό μηχανάκι, απλά θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Mikromegalos
23/01/2015, 11:34
1.σιγουρα ρε φιλε?

2.πως θα ελεγξω αν θελει αλλαγμα η αλυσιδα?

3.παιζει να μην εχει γεφυρα γτ εχει αλλαγμενη αναρτηση?

4.ναι οντως..

5.ποσα $$ ειναι πανω κατω?

6.ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου εδωσε μια ζελατινα μεγαλη..μια MPF riders vision..καλη φενεται!

daz
23/01/2015, 11:38
2.πως θα ελεγξω αν θελει αλλαγμα η αλυσιδα?



Διαβάζοντας αυτό που σου έγραψα.

Αλλά καλό είναι να το πας και σε ένα μάστορα κάποια στιγμή.

Mikromegalos
23/01/2015, 11:44
για το γραναζι και το σινεμπλοκ εγραψες εκει φιλε..το ιδιο ειναι?

zannisvel
23/01/2015, 11:50
1.σιγουρα ρε φιλε?

2.πως θα ελεγξω αν θελει αλλαγμα η αλυσιδα?

3.παιζει να μην εχει γεφυρα γτ εχει αλλαγμενη αναρτηση?

4.ναι οντως..

5.ποσα $$ ειναι πανω κατω?

6.ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου εδωσε μια ζελατινα μεγαλη..μια MPF riders vision..καλη φενεται!

1. Αφου η αδεια σου λεει XT660R τοτε λογικα το μηχανακι εναι το R Μπορεις να το ξανακανεις R αν θελεις αλλαζωντας τα στεφανια και τα λαστιχα ή τις ζαντες με μεταχειρισμενες απο το Car. Αλλα να προσεξεις οτι ειναι ισιες..

2. Αν τα γραναζια σου ειναι μυτερα τοτε θελουν αλλαγη μαζι με την αλυσιδα. Μπορεις να δεις αν εχει ξεχειλωσει η αλυσιδα σου μετρωντας την αποσταση απο link σε link και να τη συγκρινεις με το manual. Υπαρχει και ο μπακαλιστικος τροπος που τραβας την αλυσιδα απο το πισω μερος του γραναζιου και βλεπεις ποσο μπορεις να τη τραβηξεις. Αν ψαξεις στο Internet εχει πολυ πραγμα.

3.Δεν εχει αλλαχτει ολη η ανρτηση αλλα τα ελατηρια μεσα στις μπουκαλες. (λογικο αν εγινε μετατροπη σε Χ). Οσο για τη γεφυρα δες για καποια after market σιγουρα θα υπαρχει. Εφοσον εχεις εξακριβωσει σιγουρα οτι το ειναι το R. Με το κωδικο πλαισιου και ενα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια θα ξερεις σιγουρα. Παντως αν το κρατησεις Motard καλο ειναι να την εχεις, βοηθαει πολυ.

4.Συμφωνουμε.

5.Γυρω στα 35€ μαζι με το φιλτρο, αν το κανεις μονος σου. Ειναι πολυ ευκολο. Αλλα οπως ειπε και ο φιλος παρα πανω πρεπει να γινει ΤΩΡΑ!!!!

6.Βαλε την πανω και δες ποσο καλυτερα ειναι. Αφου την εχεις να την δοκιμασεις. Αλλα Super Motard με ζελατινα.... δε ξερω. Ας τρως και λιγο αερα παραπανω. Οσο για τη σελα εχεις πολλες επιλογες με κοστος γυρω στα 100€.

Mikromegalos
23/01/2015, 11:59
1.Πηρα μοτοδυναμικη μου ειπε ειναι το R..εχει καμια διαφορα ι ειναι κατι κακο που ειναι απο μετατροπη?? δεν γνωριζω..να ανυσηχω η οχι?

3.η γεφυρα τι ακριβως κανει? ναι,motard βλεπω να το κραταω..

4.προγραμματιστηκε

5.προγραμματιστηκε

6.ναι οντως...αλλα τελικα on/off ειναι οχι μοταρντ :eek:(joking)

zannisvel
23/01/2015, 12:14
1.Πηρα μοτοδυναμικη μου ειπε ειναι το R..εχει καμια διαφορα ι ειναι κατι κακο που ειναι απο μετατροπη?? δεν γνωριζω..να ανυσηχω η οχι?

3.η γεφυρα τι ακριβως κανει? ναι,motard βλεπω να το κραταω..

4.προγραμματιστηκε

5.προγραμματιστηκε

6.ναι οντως...αλλα τελικα on/off ειναι οχι μοταρντ :eek:(joking)

1 και 3. Κανενα προβλημα και ουτε πρεπει να ανησυχεις απλα ξεχνας το χωμα και εχεις λιγο πιο ακριβα ελαστκα. Και το δικο μου το ΧΤ600 μετατροπη σε motard ειναι, και αφου εχουν αλλαχτει και τα ελατηρια σου μια χαρα θα εισαι. Απλα πρεπει να δεις τι μπορεις να κανεις με τη γεφυρα. Αλλα και παλι μη φοβασαι παλι μια χαρα θα οδηγειται απλα με τη γεφυρα θα ειναι πιο στιβαρο. Η γεφυρα κραταει τα πιρουνια σταθερα σε ενα ακομα σημειο. Και σε βοηθαει πολυ στις γρηγορες μεταβολες κατευθυνσης και συνεπως βαρους. Οπως επισης και στα φρεναρισματα πανικου.

Mikromegalos
23/01/2015, 12:19
επισης μολις διαβασα οτι αποτρεπει και στραβωμα στις μπουκαλες?

zannisvel
23/01/2015, 12:25
επισης μολις διαβασα οτι αποτρεπει και στραβωμα στις μπουκαλες?

ΜΜμμμμ αυτο θελει συζητηση τωρα. Παντως αν φτασεις σε σημειο να στραβωσουν οι μπουκαλες πιστεψε με η γεφυρα θα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να εχεις βαλει πανω στο μηχανακι. Το κρανος ειναι πιο σημαντικο απο τη γεφυρα. Για να στραβωσουν οι μπουκαλες πρεπει να το χτυπησεις καλα και να εισαι και εσυ καλα για να το διαπιστωσεις. Δεν ειναι παντως αυτος λογος για να βαλεις γεφυρα.

lykourgi
23/01/2015, 12:31
Ναι, αποτρέπει τις μικροστρεβλώσεις από τις δυνάμεις που ασκούνται στο πηρούνι κατά το φρενάρισμα, τα χτυπήματα κλπ.
Οχι ότι θα στραβώσει το πηρούνι σου.

Επίσης, επειδή λείπει το φτεράκι, θα σου πετάει πολλά νερά ο εμπρός τροχός. Αντίστοιχο πρόβλημα θα έχεις και πίσω, λόγω απουσίας του φτερού - λασπωτήρα.

Ξαναλέω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με το προηγούμενο και να πάρεις ότι λείπει από τη μηχανή.

Mikromegalos
23/01/2015, 13:13
οριστε και φωτογραφιες..αποτι βλεπω η αλυσιδα πρεπει να ακουμπαει σε ενα πλαστικο? επισης εκανα και ενα τεστ που βρηκα,αν η αλυσιδα ειναι πολυ χαλαρη οταν την κουνας πανω κατω,αν ξεφευγει απο μια ιντσα..λιγοτερο κουνηθηκε υποθετω ειμαι καλα..330103
330104330105

zannisvel
23/01/2015, 13:22
Αν το πλαστικο που λες ειναι η γλυστρα τοτε καλα κανει και ακουμπαει εκει. Τωρα για την αλυσιδα δε μπορω να σου πω απο photo αν ειναι για αλλαγη. Αλλα ενα γερο καθαρισμα και λαδακι το θελεις χθες...
Μπορεις να ρωτησεις τον προηγουμενο αν εχει αλλαξει αλυσιδα και ποτε, για να εχεις και μια ιδεα ποσα χιλιομετρα εχει. Αλλα αν την εχει αφησει στη τυχη του (οπως φαινεται απο τις photo) τοτε ξεκινας με πολυ καλο καθαρισμα με παραφινελαιο μετα καθαρισμα με νερακι μια γρηγορη βολτα και μετα λιπαντικο αλυσιδας. Αν δεις κομπακια στην αλυσιδα δηλαδη καποιοι κρικοι να εχουν δυσκολια να κανουν τη κινηση τους τοτε παλι πρεπει να σκεφτεις την αλλαγη πολυ σοβαρα.
Παντως μην αγχωνεσαι, αναλωσιμα ειναι ολα αυτα και παντα πρεπει να ελεγχωνται και να αντικαθιστονται σε ενα μεταχειρισμενο μηχανακι. Επισης κοιτα και τα τακακια σου και τα σωληνακια στα φρενα αν εχουν αλλαχθει.

Ειναι η πρωτη σου μηχανη?

Mikromegalos
23/01/2015, 13:24
τακακια εβαλα..το αλλο θα το δω..ευχαριστω!330106
αυτη εδω ειναι η γλυστρα?

zannisvel
23/01/2015, 13:26
:beer:

lykourgi
23/01/2015, 13:26
αποτι βλεπω η αλυσιδα πρεπει να ακουμπαει σε ενα πλαστικο? επισης εκανα και ενα τεστ που βρηκα,αν η αλυσιδα ειναι πολυ χαλαρη οταν την κουνας πανω κατω,αν ξεφευγει απο μια ιντσα..λιγοτερο κουνηθηκε υποθετω ειμαι καλα..

Η αλυσίδα δεν πρέπει να ακουμπάει πουθενά, όταν κινείται η μηχανή. Οταν είναι ακίνητη ακουμπάει πάνω στην πλαστική γλύστρα του ψαλιδιού.

Το τέστ που έκανες δείχνει ότι η αλυσίδα είναι σωστά τεντωμένη (ρυθμισμένη).
Οχι ότι είναι σε καλή κατάσταση. Για τη κατάστασή της, δες αυτά που γράφτηκαν παραπάνω.

daz
23/01/2015, 13:46
για το γραναζι και το σινεμπλοκ εγραψες εκει φιλε..το ιδιο ειναι?

Σα να 'χεις δίκιο! Πρέπει να το κοιτάξω αυτό. Αλλού πρέπει να τα έγραψα. :lol:


.330105

Αν σκοντάψει κανένας κλέφτης επάνω σε αυτή την αλυσίδα θα κοπεί. :lol:





Φίλε μου είναι έυκολο να βρεις το owners manual αν δεν στο έχει δώσει ο προηγούμενος ακόμα και στα ελληνικά. Κατέβασέ το και ρίχτου μια ματιά. Και πως να ελέγξεις την αλυσίδα σου λέει και ότι άλλο χρειάζεται ο ιδιοκτήτης.

Ένας εμπειρικός τρόπος να μετρήσουμε την φθορά της αλυσίδας είναι να τον ανασυκώνουμε όσο πιο πολύ μπορούμε απ' το πίσω γρανάζι και αν φαίνεται πάνω απ' το μισό δόντι θέλει αλλαγή. Το μάνουαλ έχει και τον ακριβέστερο τρόπο. Απ' ότι βλέπω όμως απ' τον τεντωτήρα σου μάλλον είσαι εντάξει ακόμα.

Τόση ώρα που έψαχνες να βρεις τα δόντια θα τα είχες μετρήσει ένα ένα.

Η αλυσίδα σου θέλει καθάρισμα.

Απ' την πρωτη φωτογραφία οι κρίκοι δεν φαίνονται εντελώς ευθεία αλλά μπορεί να φταίει η βρωμιά ή η φωτογραφία. Έλεγξε αν έχει 1 ίτσα σε διάφορες θέσεις (κουνώντας τη μηχανή μισό με ένα μέτρο κάθε φορά). Κατά τον έλεγχο η μηχανή πρέπει να πατάει στις ρόδες της και να μην είναι ακουμπισμένη στο σταντ. Μεγάλη διαφορά στο στις ανοχές της αλυσίδας σημαίνει κολλημένα πιράκια.
Δλδ αν αλλού έχει 2 με 3 cm που είναι το νορμαλ και αλλού έχει μόνο ένα ή καθόλου τοτε ρίξε ένα καλό καθάρισμα και αν δεν βελτιωθεί θέλει αλλαγή. Αν η διαφορά είναι μικρή τότε ειναι εντάξει.


Edit.Μάγκες sorry που μερικές φορές γράφω τα ίδια με εσάς αλλά πολλές φορές ξεχνάω να ανανεώσω την σελίδα μου πριν γράψω.

Mikromegalos
23/01/2015, 14:04
γενικα θελει καθαρισμα,αποφευγω τις λασπες σαν μανιακος,και δες πως εγινε..που να μην με ενοιαζε κιολας.το καθαρισα,τωρα θα παω να παρω καθαριστικο αλυσιδας-παραφινη,οδοντοβουρτσα,πετρελαιο και μετα λιπανση(αποτι ειδα σε αλλο τοπικ)και με τον τροπο που ειπες δεν φενεται να θελει αλλαγη ακομα..το manual το εχω,δεν δινει και πολυ πληροφορια για το σχετικο..μονο για τον τζογο λεει,το οποιο ειναι ΟΚ προς στιγμην.οσο προς το λιπαντικο,θελει κατι συγκεκριμενο,η οτι εχω απο λιπαντικο για μεταλλικα εξαρτηματα κανει την δουλεια? ευχαριστω!

τι εννοεις? θα κοπει η αλυσιδα? :(
και οσο για τα XT ρε παιδια,βλεπω παντου ολοι αλλαζουν το ενα,το αλλο,τιμονια,μεγαλυτερα/μικροτερα λαστιχα,φιλτρα,βαζουν λαδια εκτος προδιαγραφων(απο ημισυνθετικα σε full συνθετικα)..πλαστικα,φαναρια..τοσο πολυ customize αντεχουνε? δεν ειμαι και γνωστης,αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η εταιρια γνωριζει καλυτερα..και παλι ομως βλεπω παρδαλα XT να τα σκιζουνε στο δρομο..η ειναι καλη ποιοτητα,η ολοι ξερουν κατι που δεν ξερω εγω! :beer:

zannisvel
23/01/2015, 14:05
Edit.Μάγκες sorry που μερικές φορές γράφω τα ίδια με εσάς αλλά πολλές φορές ξεχνάω να ανανεώσω την σελίδα μου πριν γράψω.

Εγω δε ξερω αν θα σου ξαναμιλησω... :lol:








Sorry, ειναι Παρασκευη και εχω ορεξη....
:beer:

daz
23/01/2015, 14:15
γενικα θελει καθαρισμα,αποφευγω τις λασπες σαν μανιακος,και δες πως εγινε..που να μην με ενοιαζε κιολας.το καθαρισα,τωρα θα παω να παρω καθαριστικο αλυσιδας-παραφινη,οδοντοβουρτσα,πετρελαιο και μετα λιπανση(αποτι ειδα σε αλλο τοπικ)και με τον τροπο που ειπες δεν φενεται να θελει αλλαγη ακομα..το manual το εχω,δεν δινει και πολυ πληροφορια για το σχετικο..μονο για τον τζογο λεει,το οποιο ειναι ΟΚ προς στιγμην.οσο προς το λιπαντικο,θελει κατι συγκεκριμενο,η οτι εχω απο λιπαντικο για μεταλλικα εξαρτηματα κανει την δουλεια? ευχαριστω!

τι εννοεις? θα κοπει η αλυσιδα? :(
και οσο για τα XT ρε παιδια,βλεπω παντου ολοι αλλαζουν το ενα,το αλλο,τιμονια,μεγαλυτερα/μικροτερα λαστιχα,φιλτρα,βαζουν λαδια εκτος προδιαγραφων(απο ημισυνθετικα σε full συνθετικα)..πλαστικα,φαναρια..τοσο πολυ customize αντεχουνε? δεν ειμαι και γνωστης,αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η εταιρια γνωριζει καλυτερα..και παλι ομως βλεπω παρδαλα XT να τα σκιζουνε στο δρομο..η ειναι καλη ποιοτητα,η ολοι ξερουν κατι που δεν ξερω εγω! :beer:

Κάποιος κοιτουσε τη μηχανή μου. Τον ήξερα και μου είχε πει πως του αρέσει. Επειδή τον έβλεπα ότι είχε αφοσιωθεί τον ρώτησα τι κοιτάει. Προσπαθώ να καταλάβω, μου λέει, τι πρέπει να της κάνεις για να δείξει ακόμα περισσότερο. :lol:

Θέλει λιπαντικό για αλυσίδες με oring.

Όχι δεν θα κοπεί η αλυσίδα σου.
Όταν η αλυσίδα έχει κολλημένους πίρους χτυπάει γιατί αλλού είναι τεντωμένη και αλλού χαλαρή.

lykourgi
23/01/2015, 15:15
Αν σκοντάψει κανένας κλέφτης επάνω σε αυτή την αλυσίδα θα κοπεί. :lol:


Edit.Μάγκες sorry που μερικές φορές γράφω τα ίδια με εσάς αλλά πολλές φορές ξεχνάω να ανανεώσω την σελίδα μου πριν γράψω.


Ελεος. :lol::lol:


Και εγώ το ίδιο έπαθα και γράφαμε όλοι παρόμοια πράγματα.

Mikromegalos
29/01/2015, 00:20
παιδες για ηλεκτρολογικα προβληματα στο φορουμ δεν βρισκω τιποτα..φαναρια κτλπ..

μπροστινο headlight μυριζει,καιγεται καπιο πλαστικο..κυριως οταν βρεχει/υπαρχουν νερα

lykourgi
29/01/2015, 08:02
Ισως γίνω μονότονος, αλλά θα επαναλάβω ότι πρέπει να βάλεις το μπροστινό φτεράκι που σου λείπει.

Ο τροχός, χωρίς αυτό, πετάει νερά προς τα επάνω και ίσως φτάνουν στην κάτω μεριά του φαναριού ή στην καλωδίωση / φύσες.
Εγώ το είχα αφαιρέσει μία φορά (αναγκαστικά) και μου πετούσε λάσπες μέχρι και στο κράνος. Παρατήρησέ και δες που πάνε τα νερά.

Τώρα για το πλαστικό που γράφεις, δεν νομίζω να καίγεται κάτι. Αν καιγόταν πλαστικό θα μύριζε περισσότερο με τη μηχανή στεγνή.

(Σου έστειλα και ΠΜ).

Mikromegalos
29/01/2015, 18:20
330392330394 οντως αυτο με το φτερο..θα ψαξω κανενα κοματι..

lykourgi
29/01/2015, 18:33
Που είναι η κηλίδα; Δεν μπορώ να διακρίνω.

amyroukai
29/01/2015, 19:39
Η μυρωδιά καμμένου συχνά είναι βρωμόνερα στους λαιμούς και στο μοτέρ...

Mikromegalos
29/01/2015, 22:56
το κοκκινωπο/καφε πραμα..ειχε αναψωκοκκινισει λες και το εβγαλα απτη φωτια χθες οταν ειμουν εξω με την βροχη..ειδα και αλλα φορουμς και λενε οτι κατι παιζει με τις original yamaha λαμπες?(λαμπες?)

lykourgi
30/01/2015, 07:40
Τι είναι το "κοκκινωπο/καφε πραμα"; Δεν φαίνεται καλά.

Αν είναι η λάμπα, να ξέρεις ότι δεν είναι η original της Yamaha. Ποιός ξέρει τι έιχε βάλει ο πρώην. Αλλαξέ τη και βάλε μία κανονική διάφανη λάμπα του εμπορίου. Θα φωτίζει και καλύτερα.

Δεν έχω ξανακούσει πρόβλημα με λάμπες Yamaha. Ούτε με άλλες, εδώ που τα λέμε.

amyroukai
30/01/2015, 10:18
Βρε αγορ' πριν βγαλς την φωτο σκουπισε λιγο μ'ενα πανακι. Και προσπαθησε να εστιασει η καμερα του κινητου σωστα, ολοι την ποντιακη σχολη φωτογραφιας βγαλατε;

Το κοκκινωπο πραγμα... κατι εχει σταξει σκουρια εκει μεσα; εχει καμμια βιδα αποπανω; ειναι καμμια πορτοκαλι "ψειρα" για φωτα θεσης; δεν διακρινεται τιποτα...

daz
30/01/2015, 21:00
Δεν έχω ξανακούσει πρόβλημα με λάμπες Yamaha. Ούτε με άλλες, εδώ που τα λέμε.

Οι λάμπες yamaha είναι osram αλλά η συσκευασία τους κοστίζει ακριβότερα. :lol:

gior-gos
30/01/2015, 22:32
Τι είναι το "κοκκινωπο/καφε πραμα"; Δεν φαίνεται καλά.

Μαλλον εγινε μπερδεμα και μπηκε στο φαναρι η πορτοκαλι λαμπα απ το φλαsh :lol::lol:

lykourgi
30/01/2015, 22:44
Λες, η λάμπα του προβολέα να είναι σε κανένα φλας;;; :eyepop:

:lol:


Mikromegale, βάλε καμμιά φωτογραφία της προκοπής να δούμε τι γίνεται.

Επίσης κάτι άλλο που βλέπω άσχετο, είναι τα βιδάκια της ζελατίνας. Μην τολμήσεις να τα σφίξεις ποτέ. Θα σου την σπάσουν για πλάκα.
Υπάρχουν ειδικά βιδάκια (πλαστικά) γι' αυτή τη δουλειά. :)