PDA

View Full Version : Τι σημαίνει



petros3110
12/01/2015, 15:51
Τι σημαίνει η προδιαγραφή jaso ma/ma2 στα λάδια? και γιατί δεν υπάρχει σε λάδια αυτοκινήτου?

panavour
12/01/2015, 16:00
Τι σημαίνει η προδιαγραφή jaso ma/ma2 στα λάδια? και γιατί δεν υπάρχει σε λάδια αυτοκινήτου?


http://www.whitedogbikes.com/whitedogblog/choosing-the-right-motorbike-oil-what-does-jaso-and-jaso-ma2-mean/

petros3110
12/01/2015, 16:14
οκ ευχαριστώ! με άλλα λόγια σε σκούτερ με καλύπτει η προδιαγραφή ΑΡΙ κ το ιξώδες που λεει ο κατασκευαστής?(εφόσον δεν λυπαίνεται ούτε συμπλέκτης ούτε σαζμάν)

panavour
12/01/2015, 16:26
NAI

petros3110
12/01/2015, 16:45
αλλά μόνο τυπου μοτο κι ας είναι ίδιου ιξώδους κ ίδιου ΑΡΙ λόγω στροφών? τα λέω-έχω καταλαβει σωστά?

petros3110
13/01/2015, 06:36
Να το γράψω αλλιώς μήπως δεν έγινα κατανοητός στο τι ρωτάω
Σε σκούτερ βάζουμε αποκλειστικά λάδια μοτό κ όχι αυτοκινήτου κι ας έχουν το ίδιο ιξώδες κ ίδιο ΑΡΙ μόνο κ μόνο επειδή το σκούτερ αναπτύσσει περισσότερες στροφές από το αυτοκίνητο. Σωστά???

Bowleno
13/01/2015, 08:43
Καλημέρα κάνε λίγη υπομονή, το αφεντικό του section λείπει μόλις μπορεί θα σΕ πει....

McGyver
13/01/2015, 08:46
Λαδολογίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087)...

petros3110
13/01/2015, 12:12
Λαδολογίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087)...

το χω διαβάσει αλλά ρωτάω για να δώ αν κατάλαβα σωστά...

GFawkes
13/01/2015, 12:29
Για τα σκουτερ υπαρχουν πιο ειδικα λαδια λογω χρησης στην πολη και ιδαιτεροτητας της μεταδοσης, και εχουν την ενδειξη Scooter Oil.

petros3110
13/01/2015, 12:39
Aντε να το ξαναμαναγράψω αλλιώς μήπως δεν έγινα κατανοητός στο τι ρωτάω
Σε σκούτερ που δεν λιπαίνεται ούτε μετάδοση ούτε συμπλέκτης κ σαζμάν δεν υπάρχει βάζουμε αποκλειστικά λάδια μοτό κ όχι αυτοκινήτου κι ας έχουν το ίδιο ιξώδες κ ίδιο ΑΡΙ μόνο κ μόνο επειδή το σκούτερ αναπτύσσει περισσότερες στροφές από το αυτοκίνητο. Σωστά???

spyro
13/01/2015, 13:20
Aντε να το ξαναμαναγράψω αλλιώς μήπως δεν έγινα κατανοητός στο τι ρωτάω
Σε σκούτερ που δεν λιπαίνεται ούτε μετάδοση ούτε συμπλέκτης κ σαζμάν δεν υπάρχει βάζουμε αποκλειστικά λάδια μοτό κ όχι αυτοκινήτου κι ας έχουν το ίδιο ιξώδες κ ίδιο ΑΡΙ μόνο κ μόνο επειδή το σκούτερ αναπτύσσει περισσότερες στροφές από το αυτοκίνητο. Σωστά???

δε νομίζω οτι θα μπορέσει να σου πει κανένας στα σίγουρα, εκτός και αν κάνει κανα τέστ για κανα 10 χρόνια με τα 2 διαφορετικά λάδια στο ίδιο μοντέλο scooter, κάνοντας ακριβώς τα ίδια χλμ με τις ακριβώς τις ίδιες συνθήκες και ανοίξει μοτέρ.

μόνο έτσι μπορει κάποιος να σου πει σίγουρα.

για μένα απο τη στιγμή που δεν αναλαμβάνει συμπλέκτη και σαζμάν τότε δεν έχει πρόβλημα και αυτοκινήτου απο τη στιγμή που το ιξώδες και η σύνθεση του (synthetic / ημί / ορυκτέλαιο) είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή

OldMan
13/01/2015, 15:22
Aντε να το ξαναμαναγράψω αλλιώς μήπως δεν έγινα κατανοητός στο τι ρωτάω
Σε σκούτερ που δεν λιπαίνεται ούτε μετάδοση ούτε συμπλέκτης κ σαζμάν δεν υπάρχει
Άμα ειναι δίχρονο μην βάλεις τπτ...

stefanos
13/01/2015, 16:29
Σε σκούτερ που δεν λιπαίνεται ούτε μετάδοση ούτε συμπλέκτης κ σαζμάν δεν υπάρχει βάζουμε αποκλειστικά λάδια μοτό κ όχι αυτοκινήτου κι ας έχουν το ίδιο ιξώδες κ ίδιο ΑΡΙ μόνο κ μόνο επειδή το σκούτερ αναπτύσσει περισσότερες στροφές από το αυτοκίνητο. Σωστά???

Σε σκούτερ βάζεις τα λάδια που λέει το βιβλίο του κατασκευαστή του σκούτερ (προδιαγραφές api κ.λ.π.)

petros3110
13/01/2015, 16:33
Άμα ειναι δίχρονο μην βάλεις τπτ...

εσένα περίμενα...τετράχρονο είναι

petros3110
13/01/2015, 16:47
Σε σκούτερ βάζεις τα λάδια που λέει το βιβλίο του κατασκευαστή του σκούτερ (προδιαγραφές api κ.λ.π.)

δεν απαντάς στο ερώτημά μου...

panavour
13/01/2015, 18:20
Η μεγαλυτερη απατη ειναι τα εξειδικευμενα λαδια που πλασσαρουν οι εταιρειες για τις μοτο,και τα πουλανε στην διπλασια τιμη.ΒΑΛΕ οτι προδιαγραφη σου λεει το μανιουαλ και αμα ειναι τα ιδια SAE και API ΒΑΛΕ KAI AYTOKINHTOY.ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ OI στροφες αλλα τα φορτια,γιαυτο πολλοι στο αμερικα που ειναι ποιο μπροστα απο μας και δεν τσιμπανε ευκολα σε διαφημιστικες μαλακιες βαζουν και ντηζελολαδα σε μοτο με καλυτερα αποτελεσματα απο καθαρα μοτολαδια.

stefanos
13/01/2015, 19:55
Η μεγαλυτερη απατη ειναι τα εξειδικευμενα λαδια που πλασσαρουν οι εταιρειες για τις μοτο,και τα πουλανε στην διπλασια τιμη.ΒΑΛΕ οτι προδιαγραφη σου λεει το μανιουαλ και αμα ειναι τα ιδια SAE και API ΒΑΛΕ KAI AYTOKINHTOY.

Παίζει να βρεί ας πούμε SG η SH πχ συνθετικό αυτοκινητόλαδο να βάλει που ζητάει το σκούτερ μου?

petros3110
14/01/2015, 07:39
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά θα ήθελα κ ο ολντμαν να μου απαντήσει στο ερώτημα κ σε περίπτωση αρνητικής απάντησης να εξηγήσει...(στο φορουμ έχω διαβάσει τα πάντα περι λαδιών αλλά επειδή κ η μαλακία δρα προσθετικά, σε συνάρτηση με την ηλικία μου ίσως έχω τυφλωθεί τελείως...)

vaska
14/01/2015, 10:41
Η μεγαλυτερη απατη ειναι τα εξειδικευμενα λαδια που πλασσαρουν οι εταιρειες για τις μοτο,και τα πουλανε στην διπλασια τιμη.ΒΑΛΕ οτι προδιαγραφη σου λεει το μανιουαλ και αμα ειναι τα ιδια SAE και API ΒΑΛΕ KAI AYTOKINHTOY.ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ OI στροφες αλλα τα φορτια,γιαυτο πολλοι στο αμερικα που ειναι ποιο μπροστα απο μας και δεν τσιμπανε ευκολα σε διαφημιστικες μαλακιες βαζουν και ντηζελολαδα σε μοτο με καλυτερα αποτελεσματα απο καθαρα μοτολαδια.

Ένα δίκιο το έχεις δεν μπορώ να πω, δεν τσιμπάνε σε διαφημίσεις αλλά κάνουν ουρά έξω από τα καταστήματα να πάρουν Μακ ή το νέο το Ιφόνι ή το καινούριο το πλέι στέισον.

Takata Dome
14/01/2015, 12:09
Η μεγαλυτερη απατη ειναι τα εξειδικευμενα λαδια που πλασσαρουν οι εταιρειες για τις μοτο,και τα πουλανε στην διπλασια τιμη.ΒΑΛΕ οτι προδιαγραφη σου λεει το μανιουαλ και αμα ειναι τα ιδια SAE και API ΒΑΛΕ KAI AYTOKINHTOY.ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ OI στροφες αλλα τα φορτια,γιαυτο πολλοι στο αμερικα που ειναι ποιο μπροστα απο μας και δεν τσιμπανε ευκολα σε διαφημιστικες μαλακιες βαζουν και ντηζελολαδα σε μοτο με καλυτερα αποτελεσματα απο καθαρα μοτολαδια.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Αρκεί να σκεφτείς πόσο διαφορετικές είναι οι συνθήκες σε έναν κινητήρα μηχανής,και έναν αυτοκινήτου.

panavour
14/01/2015, 13:11
Ένα δίκιο το έχεις δεν μπορώ να πω, δεν τσιμπάνε σε διαφημίσεις αλλά κάνουν ουρά έξω από τα καταστήματα να πάρουν Μακ ή το νέο το Ιφόνι ή το καινούριο το πλέι στέισον.

Μιλουσα οχι για ολο τον κοσμακη αλλα για μοτοσσυκλετιστες και μοτοσυκλετιστικα φορουμ που τα παρακολουθω χρονια.Οσον αφορα την ουρα αυτο σε τι εχει να κανει με την πληροφορηση , τα εξειδικευμενα περιοδικα τα φορουμ τις εγγυηδεις και την καταναλωτικη συνειδηση .Παντα θα υπαρχουν και οι βιαστικοι να αγορασουν.Σαυτα τα θεματα ειναι δεκαετιες ποιο μπροστα απο μας λογω συνθηκων.

panavour
14/01/2015, 13:14
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Αρκεί να σκεφτείς πόσο διαφορετικές είναι οι συνθήκες σε έναν κινητήρα μηχανής,και έναν αυτοκινήτου.

Ισχυει και με μετρησεις μαλιστα.Η κοροιδια και το μαρκετινκ στα λαδια ειναι απιστευτη

Aμα σπικαρεις το εγγλεζικο παρε και ενα αρθρο απο τα πολλα που εχουν κυκλοφορησει γιαυτο το θεμα

http://vfrworld.com/tex_vfr/tech/oil.htm

OldMan
14/01/2015, 13:57
θα ήθελα κ ο ολντμαν να μου απαντήσει στο ερώτημα κ σε περίπτωση αρνητικής απάντησης να εξηγήσει...
Ευχαρίστως αλλα για να απαντήσω - αρνητικά ή μη - καλό θα ήταν να γνωριζα την ουσια της ερώτησης...

(τα λοιπά περί απατεώνων και γατονίων που πιασαν τον παπα από τα @@ επειδή ανακαλύψαν ότι τους "κλέβουν" οι εταιρίες ας τα αφήσουμε στην απόξω..)

petros3110
14/01/2015, 15:05
Ευχαρίστως αλλα για να απαντήσω - αρνητικά ή μη - καλό θα ήταν να γνωριζα την ουσια της ερώτησης...

(τα λοιπά περί απατεώνων και γατονίων που πιασαν τον παπα από τα @@ επειδή ανακαλύψαν ότι τους "κλέβουν" οι εταιρίες ας τα αφήσουμε στην απόξω..)

a. για το αν έχω καταλάβει σωστά(ότι δεν χρησιμοποιούμε αυτοκινήτου μόνο λόγω περισσοτέρων στροφών σε σκούτερ τετράχρονο που δεν λιπαίνεται μετάδοση-συμπλέκτης-σαζμαν παρότι ίδιο ιξώδες κ ΑΡΙ)
Β. για το αν δεν έχω καταλάβει σωστά να βάζω τα ίδια με το αυτοκίνητο που είναι κ φθηνότερα ίδιο ιξώδες, ίδιο ΑΡΙ συνιστούν οι κατασκευαστές κ των δύο

OldMan
14/01/2015, 15:14
Αν εξαιρέσουμε καποιες - σπανιες - περιπτώσεις όπου καποια πρόσθετα επενεργούν αρνητικά στην σύμπλεξη, δεν βλέπω κανενα άλλο λόγο για να μην βαλεις "αυτοκινητόλαδο"..

Υ.Γ.1
Υποτίθεται ότι οι προδιαγραφές (API, JASO κ.λ.π.) εμπεριέχουν τα περί αντοχής και συνεκτικότητας του φιλμ λιπανσης στις διαφορες συνθήκες λειτουργείας (μια από αυτές είναι και οι αυξημένες στροφές...)

Υ.Γ.2
Και τα αυτοκινητόλαδα κάποτε ονομαστήκαν έτσι παρα του ότι προέρχονταν από απλα λαδια λίπανσης...

petros3110
14/01/2015, 15:24
Αν εξαιρέσουμε καποιες - σπανιες - περιπτώσεις όπου καποια πρόσθετα επενεργούν αρνητικά στην σύμπλεξη, δεν βλέπω κανενα άλλο λόγο για να μην βαλεις "αυτοκινητόλαδο"..

Υ.Γ.1
Υποτίθεται ότι οι προδιαγραφές (API, JASO κ.λ.π.) εμπεριέχουν τα περί αντοχής και συνεκτικότητας του φιλμ λιπανσης στις διαφορες συνθήκες λειτουργείας (μια από αυτές είναι και οι αυξημένες στροφές...)

Υ.Γ.2
Και τα αυτοκινητόλαδα κάποτε ονομαστήκαν έτσι παρα του ότι προέρχονταν από απλα λαδια λίπανσης...

οκ ευχαριστώ! σύμπλεξη δεν έχουμε είπαμε στο σκούτερ το οποίο ζητάει ΑΡΙ SJ και πάνω, το αυτοκίνητο SG και πάνω οπότε βάζοντας ένα αυτοκινητόλαδο SL νομίζω πως τα καλύπτω κ τα δύο σωστά?

OldMan
14/01/2015, 15:40
οκ ευχαριστώ! σύμπλεξη δεν έχουμε είπαμε στο σκούτερ το οποίο ζητάει ΑΡΙ SJ και πάνω, το αυτοκίνητο SG και πάνω οπότε βάζοντας ένα αυτοκινητόλαδο SL νομίζω πως τα καλύπτω κ τα δύο σωστά?
Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω...

spyro
14/01/2015, 15:47
οκ ευχαριστώ! σύμπλεξη δεν έχουμε είπαμε στο σκούτερ το οποίο ζητάει ΑΡΙ SJ και πάνω, το αυτοκίνητο SG και πάνω οπότε βάζοντας ένα αυτοκινητόλαδο SL νομίζω πως τα καλύπτω κ τα δύο σωστά?

δε μπορώ παρα να μην σηκώσω το φρύδι μου με σκεπτικισμό με την εμονή σου να σου πει ξεκάθαρα ΝΑΙ, ενω το έχει πει πιο πάνω με 3 διαφορετικούς τρόπους ήδη

:confused:

sniper
14/01/2015, 15:59
δε μπορώ παρα να μην σηκώσω το φρύδι μου με σκεπτικισμό με την εμονή σου να σου πει ξεκάθαρα ΝΑΙ, ενω το έχει πει πιο πάνω με 3 διαφορετικούς τρόπους ήδη

:confused:

Ύποπτος;

petros3110
14/01/2015, 16:07
δε μπορώ παρα να μην σηκώσω το φρύδι μου με σκεπτικισμό με την εμονή σου να σου πει ξεκάθαρα ΝΑΙ, ενω το έχει πει πιο πάνω με 3 διαφορετικούς τρόπους ήδη

:confused:

επειδη ο γραπτός λόγος είναι περίεργος, αλλά κ επειδή κάποιοι απ εμας είμαστε κ κάποιας ηλικίας, κ επειδή κ παραπάνω εξήγησα ότι ορισμένα θέματα λειτουργούν προσθετικά, δεν θέλω να έχω λάθος εντύπωση...γι αυτό ρώτησα κι όπως είδες ο άνθρωπος προς τιμήν του απάντησε κ τον ευχαριστώ γι αυτό! εσύ που πιθανόν το μυαλο σου δεν έχει ακομα φυράνει σαν το δικό μου μην τραβάς ζόρι...όλα προσθετικά λειτουργούν...

Bob_o_mastoras
14/01/2015, 16:10
Εχει ψωμι εδω! :lol:

:a014::a014:

Oldman πες "ΝΑΙ" να δουμε τι θα γινει! :lol:

petros3110
14/01/2015, 16:14
Εχει ψωμι εδω! :lol:

:a014::a014:

Oldman πες "ΝΑΙ" να δουμε τι θα γινει! :lol:

ευκαιρία δεν χανεις!!! χαχαχα


μήπως είσαι του Μαρινάκη εσύ??? (αν κρίνω απ την κάρτα...)

stefanos
14/01/2015, 16:40
οκ ευχαριστώ! σύμπλεξη δεν έχουμε είπαμε στο σκούτερ το οποίο ζητάει ΑΡΙ SJ και πάνω, το αυτοκίνητο SG και πάνω οπότε βάζοντας ένα αυτοκινητόλαδο SL νομίζω πως τα καλύπτω κ τα δύο σωστά?

Και από κάτι τέτοιο προκύπτει κάποιο είδους όφελος ,η απλά πειραματιζόμαστε?

petros3110
14/01/2015, 16:47
Και από κάτι τέτοιο προκύπτει κάποιο είδους όφελος ,η απλά πειραματιζόμαστε?

έχει απαντηθεί στον oldman...παραπάνω

OldMan
15/01/2015, 15:08
Και από κάτι τέτοιο προκύπτει κάποιο είδους όφελος ,η απλά πειραματιζόμαστε?
Ρε Πατέρα....:p

(ο νους σου μόνιμα στο κεχρί...)

stefanos
15/01/2015, 21:56
Ρε Πατέρα....:p

(ο νους σου μόνιμα στο κεχρί...)

Είναι ένα πολύ καλό κίνητρο για μάθηση:lol: