PDA

View Full Version : Σαρλί της π...ς



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

AUFGEBRACHT
14/01/2016, 22:35
Αυτό που σε ενόχλησε, για να καταλάβω, είναι η αναφορά στο όνομα του Αϋλάν επί ματαίω, ή θεωρείς ότι η σάτυρα γίνεται "σε βάρος" των μεταναστών και όχι των Γερμανών ή των υπολοίπων πολιτισμένων Ευρωπέων?

Σαφώς η αναφορά στο νεκρό παιδάκι, προσωπικά δεν βρίσκω αστείο την αναφορά σε αδικοχαμένους νεκρούς από τραγωδίες, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα παιδάκι 4 ετών ξεβρασμένο και πνιγμένο...δευτερευόντως η ύπουλη κατηγοριοποίηση όλων των μεταναστών-προσφύγων σε βιαστές. Εάν σκεφτείς ότι το σύνηθες "αστείο" των φασιστοχουλιγκάνων στα γήπεδα απέναντι σε μαύρους παίκτες είναι να μιμούνται τη φωνή της μαϊμούς και να πετάνε μπανάνες, δεν είναι τυχαία η απεικόνιση των μεταναστών με πίθηκους.

pipe_smoker
14/01/2016, 22:37
Εγώ να σου πω μπέσα.... Δεν θα το ακουμπούσα το θέμα.

Μαζί σου.

Πιθανότατα κι εγώ.

Αλλά όπως λέει κι ο Μπλιτζ από κάτω, σέβομαι αυτούς που, ενώ ένα χρόνο πριν τους γαζώνανε για αυτά που γράφουν και δημοσιεύουν, συνεχίζουν ακόμα να το κάνουν.

Και πού'σαι?
Για να μιλήσω και στη δική σου γλώσσα που συνεννοούμαστε...
Όταν κελαηδάνε τα αυτόματα και σφυρίζουν οι σφαίρες πάνω από την καρκάλα σου, και βλέπεις τον τύπο που πριν 10 λεπτά χαβαλεδιάζατε στο φωτοτυπικό και λέγατε για τη γκόμενα που ρίξατε χθες, να πέφτει τ'ανάσκελα δίπλα σου και να σπαρταράει σα μπσάρι, θέλει πολλά κιλά @@ για να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες.

(Όχι, δεν το έχω ζήσει.
Και δε θέλω να το ζήσω, και θεωρητικά μιλάω.
Αλλά όποιος το πει εύκολο, μάλλον θα πρέπει να παραθέσει εκείνος στοιχεία να το υποστηρίξει)


Τον ενόχλησε, προφανώς, το ότι έχει την ελευθερία να βγαίνει και να εκφράζει την άποψή του έτσι απλά, χωρίς φόβο και πάθος, χωρίς 2η σκέψη. Ευτυχώς για εκείνον, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σαν τους Σαρλί, οι οποίοι θα του το προσφέρουν, δίνοντας τις ζωές τους, για καιρό ακόμα. Ελπίζω.

+όσα θες

AUFGEBRACHT
14/01/2016, 22:38
Τον ενόχλησε, προφανώς, το ότι έχει την ελευθερία να βγαίνει και να εκφράζει την άποψή του έτσι απλά, χωρίς φόβο και πάθος, χωρίς 2η σκέψη. Ευτυχώς για εκείνον, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σαν τους Σαρλί, οι οποίοι θα του το προσφέρουν, δίνοντας τις ζωές τους, για καιρό ακόμα. Ελπίζω.

Θα τους έκανα άγαλμα αλλά είναι πολλοί και δεν έχω την οικονομική άνεση για ολόκληρο νταμάρι μάρμαρο, ελπίζω η τοποθέτηση του περιοδικού δίπλα στη φωτογραφία της μητέρας Τερέζας να με εξιλεώνει...

kostas777
14/01/2016, 22:39
Σαφώς η αναφορά στο νεκρό παιδάκι, προσωπικά δεν βρίσκω αστείο την αναφορά σε αδικοχαμένους νεκρούς από τραγωδίες, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα παιδάκι 4 ετών ξεβρασμένο και πνιγμένο...δευτερευόντως η ύπουλη κατηγοριοποίηση όλων των μεταναστών-προσφύγων σε βιαστές. Εάν σκεφτείς ότι το σύνηθες "αστείο" των φασιστοχουλιγκάνων στα γήπεδα απέναντι σε μαύρους παίκτες είναι να μιμούνται τη φωνή της μαϊμούς και να πετάνε μπανάνες, δεν είναι τυχαία η απεικόνιση των μεταναστών με πίθηκους.

Εγώ νομίζω ότι απλά τρολλάρουν αυτούς που σκέφτονται κάτι τέτοια, αλλά μάλλον εγώ δεν είμαι της κοινής της γνώμης.

AUFGEBRACHT
14/01/2016, 22:47
Piper μια ερώτηση και απάντησέ μου ειλικρινά: εάν με αφορμή το θάνατο ενός μοτοσικλετιστή σε δυστύχημα, έβγαινε ένα περιοδικό και έγραφε "εάν δεν είχε σκοτωθεί ο δίτροχος τώρα θα έκανε ληστείες και θα άρπαζε τσάντες" θα έγραφες χαχαχα γαμάτο αστείο ή θα τους κατακεραύνωνες; Ωραία η ελευθερία του λόγου, αρκεί να μην είναι επιλεκτική...

pipe_smoker
14/01/2016, 22:51
Σαφώς η αναφορά στο νεκρό παιδάκι, προσωπικά δεν βρίσκω αστείο την αναφορά σε αδικοχαμένους νεκρούς από τραγωδίες, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα παιδάκι 4 ετών ξεβρασμένο και πνιγμένο...

Κανείς δεν το βρίσκει αστείο.

Κανείς δε γελάει, ούτε ξεκαρδίζεται με την ιδέα ενός νεκρού παιδιού (εκτός κι αν είναι σοβαρά άρρωστος).


....δευτερευόντως η ύπουλη κατηγοριοποίηση όλων των μεταναστών-προσφύγων σε βιαστές. Εάν σκεφτείς ότι το σύνηθες "αστείο" των φασιστοχουλιγκάνων στα γήπεδα απέναντι σε μαύρους παίκτες είναι να μιμούνται τη φωνή της μαϊμούς και να πετάνε μπανάνες, δεν είναι τυχαία η απεικόνιση των μεταναστών με πίθηκους.

Εσύ λες να τους ήρθε να παρουσιάσουν τους μετανάστες σα μαϊμούδες, προκειμένου να θίξουν τους μετανάστες?
Ή προκειμένου να θίξουν μια πραγματικότητα που αντιμετωπίζει τους μετανάστες σα μαϊμούδες?

Οι σκιτσογράφοι του Σαρλί πιστεύεις είναι αυτοί που τσουβαλιάζουν όλους τους μετανάστες σε βιαστές?
Ή τα ΜΜΕ στη Γερμανία (αλλά και στην υπόλοιπη Ευρώπη) μετά τα περιστατικά που έγιναν?


Το υποκριτικό της όλης υπόθεσης είναι αυτό το οποίο αγγίζει αυτή η σάτυρα (και πολλές άλλες).

Ο Αϋλάν, αλλά και όλα τα υπόλοιπα αδικοχαμένα παιδιά (που περιέργως δεν έχουν όνομα...), δεν πρόλαβαν να φτάσουν στην "όχθη".
Ώστε να καταφέρουν τί? Να φάνε Μακντόναλντς, μας λέει ο "ποιητής", όχι για να γελάσουμε. Αλλά για να δακρύσουμε με την κατάντια μας σα δυτική κοινωνία.
Δεν πρόλαβε ο Αϋλάν να φτάσει στη Γερμανία, για να τον αποκαλέσουν πίθηκο που χουφτώνει Γερμανιδούλες.

Και πάει λέγοντας.

Δεν είναι σαφώς κανένας υποχρεωμένος να συμφωνεί με τη σάτυρα του Σαρλί, και του κάθε Σαρλί.
Αλλά τουλάχιστον να μπορούμε να διακρίνουμε πότε κάποιος κάνει σάτυρα με ελαφριά καρδιά προκειμένου να γελάσουμε, να ρευτούμε, και να πάμε για νάνι, και πότε κάποιος με τη σάτυρά του στοχεύει εκεί που δεν έχουν στοχεύσει άλλοι κι άλλοι, για να καταφέρει αυτά που δεν έχουν καταφέρει άλλοι κι άλλοι.

pipe_smoker
14/01/2016, 22:56
Piper μια ερώτηση και απάντησέ μου ειλικρινά: εάν με αφορμή το θάνατο ενός μοτοσικλετιστή σε δυστύχημα, έβγαινε ένα περιοδικό και έγραφε "εάν δεν είχε σκοτωθεί ο δίτροχος τώρα θα έκανε ληστείες και θα άρπαζε τσάντες" θα έγραφες χαχαχα γαμάτο αστείο ή θα τους κατακεραύνωνες; Ωραία η ελευθερία του λόγου, αρκεί να μην είναι επιλεκτική...

Σου απάντησα στο παραπάνω ποστ και νομίζω πως θα σε καλύψω.
Αν όχι ευχαρίστως να το αναλύσουμε.

Αλλα ξανατονίζω.

Άλλο σάτυρα, άλλο αστείο.

Άλλο "χαχαχαχα ξεκαρδίστηκα! Ρε τον πούστη, ωραία που τα λέει!", κι άλλο να ακούς κάτι τόσο "σουβλερό" που το μόνο που σου έρχεται να κάνεις είναι να κατεβάσεις το κεφάλι και να σκεφτείς ή απλά να δακρύσεις.

Ανάλογα λοιπόν ποιός θα το έλεγε αυτό για τον νεκρό μοτοσυκλετιστή, αναλόγως θα αντιδρούσα με το να του σπάσω τα μούτρα ή να σκεφτώ την κατάντια μας σαν κοινωνία.
(ακραίο ίσως το παράδειγμα αλλά για να σου απαντήσω όπως το έθεσες)

BLiTzER
14/01/2016, 23:00
Τι κάθεστε και συζητάτε; Αν όλοι οι άνθρωποι είχαν τον απαραίτητο εγκέφαλο να καταλάβουν το χιούμορ του Σαρλί και του κάθε Σαρλί, δε θα είχε συμβεί ποτέ το μακελειό (και, πιθανότατα, το κάθε μακελειό).

AUFGEBRACHT
14/01/2016, 23:03
Κανείς δεν το βρίσκει αστείο.

Κανείς δε γελάει, ούτε ξεκαρδίζεται με την ιδέα ενός νεκρού παιδιού (εκτός κι αν είναι σοβαρά άρρωστος).

Πίστεψέ με, κυκλοφόρησαν πολλές φωτογραφίες-παρωδία με χαρακτηριστικότερη αυτή που ο Ρονάλντο ετοιμαζόταν να κλωτσήσει το κεφάλι του νεκρού παιδιού φωνάζοντας γκολ και πίστεψέ με υπήρχαν πάρα πολλοί που γέλασαν και το βρήκαν αστείο και το ξέρω από πρώτο χέρι... και ξέρεις τι απάνταγαν; οκ, λυπηρό αλλά η σάτιρα και το χιούμορ δεν έχουν όρια. Για τα παραπάνω που λες υπάρχει αντίλογος αλλά είναι αργά και βαριέμαι να αναλύω (πάντως όσα λες τα σκέφτηκα πριν τα γράψεις αλλά για συγκεκριμένους λόγους τα απέρριψα).

pipe_smoker
14/01/2016, 23:17
Πίστεψέ με, κυκλοφόρησαν πολλές φωτογραφίες-παρωδία με χαρακτηριστικότερη αυτή που ο Ρονάλντο ετοιμαζόταν να κλωτσήσει το κεφάλι του νεκρού παιδιού φωνάζοντας γκολ και πίστεψέ με υπήρχαν πάρα πολλοί που γέλασαν και το βρήκαν αστείο και το ξέρω από πρώτο χέρι... και ξέρεις τι απάνταγαν; οκ, λυπηρό αλλά η σάτιρα και το χιούμορ δεν έχουν όρια.

Ε ναι.
Το είπα και πιο πριν.

Υπάρχουν σοβαρά άρρωστοι, και δυστυχώς δεν έχουν όλοι χαρτί γιατρού.

Ο οποιοσδήποτε μπορεί να λέει "η σάτυρα και το χιούμορ δεν έχουν όρια".
Είτε γιατί το έχει ακούσει και το αναπαράγει μπας και μπαλώσει την γκάφα του, είτε γιατί αυτός είναι ολόκληρος ο τρόπος ζωής του.



Για τα παραπάνω που λες υπάρχει αντίλογος αλλά είναι αργά και βαριέμαι να αναλύω (πάντως όσα λες τα σκέφτηκα πριν τα γράψεις αλλά για συγκεκριμένους λόγους τα απέρριψα).

Another time, another place.

Αλλά πολύ πιθανόν να έχω κι εγώ αντίλογο στους λόγους για τους οποίους τα απέρριψες, τον οποίο αντίλογο να μην τον έχεις σκεφτεί.
Σαν αυτό που λένε "με το αν κανείς δε γ@μησε"....

Till then:wave2:

AUFGEBRACHT
14/01/2016, 23:17
Ευτυχώς που δεν έχουμε όλοι τον ίδιο εγκέφαλο... υπάρχουν εγκέφαλοι ας πούμε που πιστεύουν ότι οι Σαρλί ευτυχώς για αυτούς και για εμάς δίνουν ακόμα τη ζωή τους - βέβαια για ένα περίεργο λόγο και σε αναντιστοιχία με τις κατά καιρούς δηλώσεις των Σαρλί ότι δεν φοβούνται τίποτα και κανέναν, το περιοδικό πλέον εκδίδεται από μυστική τοποθεσία φυλασσόμενη από αστυνομία και φουσκωτούς. Σαν τους μεγαλοπροέδρους των ΠΑΕ ένα πράγμα που περιστοιχισμένοι από μπράβους δεν φοβούνται τίποτα και κανέναν...

AUFGEBRACHT
14/01/2016, 23:19
Αλλά πολύ πιθανόν να έχω κι εγώ αντίλογο στους λόγους για τους οποίους τα απέρριψες, τον οποίο αντίλογο να μην τον έχεις σκεφτεί.
Σαν αυτό που λένε "με το αν κανείς δε γ@μησε"....

Till then:wave2:

Εννοείται πως έχεις αντίλογο αλλά δεν αξίζει να αναλωνόμαστε σε αναλύσεις για το Σαρλί και το κάθε Σαρλί... :beer:

amyroukai
15/01/2016, 00:32
Να ρωτήσω, τελικά αυτό που είχε βγει, η καταγγελία μιας κοπέλας που είχε σωθεί, ότι ο μικρός στην παραλία ήταν γιος του τούρκου δουλέμπορου, τελικά δεν ισχύει;

spyrakos35
15/01/2016, 04:25
Δε θα με χάλαγε το σκίτσο αν δεν είχε τον μικρό μέσα

Οταν κάνετε παιδί με το καλό, κάποια πράγματα θα τα βλέπετε με άλλη οπτική

Ισως λιγότερο ανοιχτομυαλα

Καλημέρα σας

bulmont
15/01/2016, 05:58
Ευτυχώς που δεν έχουμε όλοι τον ίδιο εγκέφαλο... υπάρχουν εγκέφαλοι ας πούμε που πιστεύουν ότι οι Σαρλί ευτυχώς για αυτούς και για εμάς δίνουν ακόμα τη ζωή τους - βέβαια για ένα περίεργο λόγο και σε αναντιστοιχία με τις κατά καιρούς δηλώσεις των Σαρλί ότι δεν φοβούνται τίποτα και κανέναν, το περιοδικό πλέον εκδίδεται από μυστική τοποθεσία φυλασσόμενη από αστυνομία και φουσκωτούς. Σαν τους μεγαλοπροέδρους των ΠΑΕ ένα πράγμα που περιστοιχισμένοι από μπράβους δεν φοβούνται τίποτα και κανέναν...



Tώρα άν σου πώ πώς άν κάποιος καθάριζε μερικούς ''προέδρους'' ΠΑΕ
γιά μένα θά 'ταν ήρωας, κινδυνεύω να χαρακτηριστώ φασίστας, τζιχαντιστής,
μαλάκας ή κάτι άλλο;;;;;;;;;;;;;;;

MG-KTiNoS
15/01/2016, 07:40
Tώρα άν σου πώ πώς άν κάποιος καθάριζε μερικούς ''προέδρους'' ΠΑΕ
γιά μένα θά 'ταν ήρωας, κινδυνεύω να χαρακτηριστώ φασίστας, τζιχαντιστής,
μαλάκας ή κάτι άλλο;;;;;;;;;;;;;;;

Μόνο ΠΑε?
Νοσοκομείων όχι? (μην κάνω κάνε΄να κατάλογο τώρα... και πουν ότι κάνουμε προγραφές εδώ μέσα....)
:D

7Tolis
15/01/2016, 07:45
Όπως η μικρή Arya stark που κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, ψυθίριζε τα ονόματα αυτών που θέλει να εκδικηθεί.

MG-KTiNoS
15/01/2016, 07:49
Όπως η μικρή Arya stark που κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, ψυθίριζε τα ονόματα αυτών που θέλει να εκδικηθεί.

Κι όμως είναι φορές που γεμίζεις με μίσος...
Λεω δε ν καλό αυτό από τη μία και δεν πρέπει να είμαι έτσι
αλλά από την άλλη αν τον είχα μπροστά μου θα τον έσπαγα στα 2.

Κυρίως όταν βλέπεις τυπάκια να λένε γελόντας πως θα γαμηθεί ο κοσμάκης....
:a37:

stam2
15/01/2016, 08:38
Y.Γ.3 Baisse-toi Charlie Hebdo :a36:

350350
+1



Τον ενόχλησε, προφανώς, το ότι έχει την ελευθερία να βγαίνει και να....

το διάβασα όλο. Νομίζω ότι δεν είναι ελευθερία, αλλά είναι ασυδοσία.


Και για όσους δίνουν τη "δική" τους ερμηνεία ότι ο απώτερος στόχος αυτής της σάτυρας είναι το πως βλέπουν οι Γερμανοί τους λαθρομετανάστες και τους πρόσφυγες, ας μας πουν/δείξουν που βρίσκεται αυτή η ερμηνεία γραμμένη στο περιοδικό.. διότι άλλο να δίνει ο καθένας τη δική του ερμηνεία και άλλο παρατηρώ μία εικόνα σκίτσο στην οποία δεν υπάρχει καμμία άλλη κοντινή επεξήγηση (λεζάντα κλπ). Επίσης η εικόνα επειδή είναι σκίτσο και όχι φωτό θα μπορούσε να σχεδιαστεί έτσι ωστε να μην αφήνει "ασχημες" παρερμηνεύσεις όμως μάλλον αυτός ήταν ο σκοπός του Σαρλί.

Για μένα είναι ένα μάτσο άθλιοι κίναιδοι είναι οι οποίοι για να "πουλήσουν" τη βρώμα που έχουν μέσα στα κεφάλια τους, την επιδεικνύουν όσο πιο χυδαία και προκλητικά μπορούν. Γιατί δυστυχώς σε μια Γαλλία 66 εκατομυρίων θα βρεθούν αρκετά παρόμοια νοσηρά μυαλά για να το αγοράσουν το περιοδικό και να τους στηρίξουν.

Και ακόμα και αν δεχτούμε την ερμηνεία που δόθηκε εδώ, και πάλι σιχαμερό είναι το σκίτσο διότι όταν χρησιμοποιείς αυτή την ίδια εικόνα
350359

σε παραλαγές:
350360 350361

για να περάσεις το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μήνυμα είσαι σίγουρα αναίσχυντος, και νοσηρός και για εμένα είναι απαράδεκτο!

όταν δεν σου αρέσουν οι πράξεις 5 παπάδων και για να το επικοινωνήσεις αυτό πας και σχεδιάζεις σκατά πάνω σε σταυρό, ΔΕΝ είναι σάτυρα, ΔΕΝ είναι ελευθερία λόγου, είναι ασυδοσία.
Όταν δεν σου αρέσει ο νόμος της Σαρία και πας και προσβάλεις τα θρησκευτικά πιστεύω μίας ολόκληρης θρησκείας ακόμα και ανθτώπων που δεν ένοχλούν ή δεν προκαλούν, ΔΕΝ είναι σάτυρα, ΔΕΝ είναι ελευθερία λόγου. Όταν χρησιμοποιείς την εικόνα ενός νεκρού παιδιού για να κάνεις αμφιλεγόμενη σάτυρα, ΔΕΝ είναι σάτυρα, ΔΕΝ είναι ελευθερία λόγου.

Και εκεί που γεννήθηκε η έννοια της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας του Λόγου, αν έλεγες κάτι το οποίο ήταν προσβλητικό, θα είχες τις συνέπειες των λόγων σου. Στη σημερινή εποχή, όπως δεν υπάρχει πραγματική Δημοκρατία, έτσι δεν υπάρχει και πραγματική ελευθερία λόγου.

Προσωπικά απαντώ όχι στην ασυδοσία, και σεβασμό στη μνήμη ενός νεκρού παιδιού...

stam2
15/01/2016, 08:39
350364

BLiTzER
15/01/2016, 08:44
Καλά, δεν περίμενε κανείς να συμφωνήσει η πλειοψηφία των Ελλήνων, οι οποίοι είναι γαλουχημένοι εκατοντάδες χρόνια τώρα με χριστιανοταλιμπανισμό και συντηρητισμό. Πιο κοντά είμαστε, σαν νοοτροπία, στους δολοφόνους παρά στους δολοφονημένους.

Το θέμα μου εξ αρχής δεν ήταν το Σαρλί. Θα βρίσκομαι πάντα απέναντι σε κάθε είδους λογοκρισία, είτε συμφωνώ, είτε όχι. Period.

stam2
15/01/2016, 08:46
Το θέμα μου εξ αρχής δεν ήταν το Σαρλί. Θα βρίσκομαι πάντα απέναντι σε κάθε είδους λογοκρισία, είτε συμφωνώ, είτε όχι. Period.

θα έλεγα μέχρι να σου βρίσουν ότι ιερό έχεις, είτε αυτό είναι το παιδί σου, είτε η θρησκεία σου, είτε η μάνα σου, είτε η πατρίδα σου, αλλά μάλλον πρέπει να είσαι πιο openminded, από τους γαλουχημενους στον χριστιανοταλιμπανισμό και συντηρητισμό συντοπίτες σου.... (?)

BLiTzER
15/01/2016, 08:48
Δεν έχω τίποτα πιο ιερό από την ελευθερία του λόγου. Εξασκώ αυτό που κυρήττω ;)

stam2
15/01/2016, 08:52
οκ, συγχαρητήρια.

kostas777
15/01/2016, 08:53
για να περάσεις το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μήνυμα είσαι σίγουρα αναίσχυντος, και νοσηρός και για εμένα είναι απαράδεκτο!

Εγώ είδα το συγκεκριμένο σκίτσο ως απάντηση σε κάποιες πρόσφατες δηλώσεις κάποιων φασιστόμουτρων αρχηγών κρατών. Που βρήκαν την ευκαιρία λόγω των υποτιθέμενων επιθέσεων αλλοδαπών σε ημεδαπές γυναίκες, να δικαιολογήσουν την στάση τους απέναντι στους πρόσφυγες και να κουνήσουν το δάχτυλο σε εμάς και σε άλλες χώρες, λέγοντας «σας τά'λεγα εγώ». Εμένα το μυαλό μου πήγε στα νεκρά παιδάκια μαζί με τις χίλιες μούντζες που τους έριξα. Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να σοκάρει πολλούς κάτι τέτοιο, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται και αφήνεται στην τύχη του. Δεν μπορούμε καν να μετρήσουμε πόσα παιδάκια έχουν πνιγεί από τη μέρα που βρέθηκε ο Αϊλάν. Εμείς μπορούμε άνετα να τους γυρνάμε την πλάτη και να βρίζουμε τον σκιτσογράφο, επειδή δεν είναι τα δικά μας παιδάκια.

GFawkes
15/01/2016, 09:48
To συγκεκριμένο περιοδικό εχει πολλες φορες προκαλεσει με αντιστοιχα -εμετικα κατ'εμε- εξωφυλλα
τους μεταναστες, τους μουσουλμανους, τους χριστιανους, τους βουδιστες ......

ολους σχεδον....

Καποιος θα μπορουσε να πει οτι ειναι υπερανω στεγανων, ή θρησκειων.....

καποιος αλλος οτι ειναι απλα μ@λ@κες οι οποιοι αρεσκονται στο να προκαλουν στα ακρα τις διαφορες κοινωνικες ομαδες...

και αυτο δεν βοηθαει σε τιποτε, και ειναι Επικίνδυνο

BLiTzER
15/01/2016, 09:57
Να βοηθήσω λίγο. Όχι επειδή με ενδιαφέρει, αλλά έτσι για να γίνεται κουβέντα, γιατί είμαι σίγουρος ότι 9 στους 10 εδώ μέσα δε γνωρίζουν το context γύρω από τα συγκεκριμένα σκίτσα.

Nearly all of the men involved in Cologne's New Year's Eve sex attacks were migrants, Germany's interior ministry has indicated.
"Based on testimony from witnesses, the report from the Cologne police and descriptions by the federal police, it looks as if people with a migration background were almost exclusively responsible for the criminal acts," Ralf Jaeger, interior minister from the state of North Rhine-Westphalia, said on Monday.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/12092354/Cologne-sex-attacks-New-Years-Eve-cases-rise-to-more-than-500.html

Clue #2: Το Charlie ήταν πάντα αντι-ρατσιστικό και αντι-ακροδεξιό. Με τον ίδιο τρόπο που κράζουν τις εκάστοτε συντηρητικές θρησκείες, κράζουν και τα ακροδεξιά κόμματα, τα οποία έχουν ξεπηδήσει τελευταία σε όλη την Ευρώπη.

Cpt. Haddock
15/01/2016, 10:06
Y.Γ.3 Baisse-toi Charlie Hebdo :a36:

Baise (ένα s )

sniper
15/01/2016, 10:10
Διαβάζω τις αποψεις όλων με πολύ ενδιαφέρον αλλά κι έκπληξη...

pipe_smoker
15/01/2016, 10:17
Και για όσους δίνουν τη "δική" τους ερμηνεία ότι ο απώτερος στόχος αυτής της σάτυρας είναι το πως βλέπουν οι Γερμανοί τους λαθρομετανάστες και τους πρόσφυγες, ας μας πουν/δείξουν που βρίσκεται αυτή η ερμηνεία γραμμένη στο περιοδικό.. διότι άλλο να δίνει ο καθένας τη δική του ερμηνεία και άλλο παρατηρώ μία εικόνα σκίτσο στην οποία δεν υπάρχει καμμία άλλη κοντινή επεξήγηση (λεζάντα κλπ).

Ε ναι, ασφαλώς....:rolleyes:

Γιατί η σάτυρα, έχει νόημα μόνο αν ακολουθείται από disclaimer, ηθικολογίες, "κάναμε αυτό για να δείξουμε εκείνο", και λυσάρι με τις απαντήσεις στις τελευταίες σελίδες όπως τα σταυρόλεξα.


Όποιος αδυνατεί να σκεφτεί από μόνος του έχει ανάγκη από άλλους να σκέφτονται για λογαριασμό του....

spyrakos35
15/01/2016, 10:21
Διαβάζω τις αποψεις όλων με πολύ ενδιαφέρον αλλά κι έκπληξη...

Ναι αλλα απελευθερωσου, μην εισαι τοσο παρτακιας

sniper
15/01/2016, 10:22
Ναι αλλα απελευθερωσου, μην εισαι τοσο παρτακιας


Δεν εχω να προσφέρω κάτι περισσότερο στη συζήτηση, μέχρι στιγμής καλύπτομαι απο αυτα που διαβάζω (και βγάζω σπυριά επίσης με καποια)

Cpt. Haddock
15/01/2016, 10:30
Όποιος αδυνατεί να σκεφτεί από μόνος του έχει ανάγκη από άλλους να σκέφτονται για λογαριασμό του....

Μη γινεσαι ρατσιστης, υπάρχει (μεγαλη) μεριδα ανθρωπων στους οποίους πρέπει ολα να τα εξηγεις. Δειξε κατανόηση :)

Bladerunner
15/01/2016, 10:43
Αλήθεια είναι ότι αν δεν ξέρεις το συγκεκριμένο έντυπο, δεν είσαι ενήμερος για τα γεγονότα που έγιναν αφορμή δημιουργίας του σκίτσου, σοκάρεσαι. Αρνητικά.

Αν προσπαθήσεις όμως νηφάλια να διαβάσεις την άλλη άποψη, ενημερωθείς δηλαδή για το έντυπο και από που αντλεί "έμπνευση", τι πρεσβεύει, ίσως αλλάξεις οπτική.
Αν το δεις για παράδειγμα στο πλαίσιο, "καλά που δεν έφτασε στην Ευρώπη γιατί θα μας βίαζε τις κόρες και γυναίκες", τότε το σοκ έχει άλλη τελείως κατεύθυνση.

spyrakos35
15/01/2016, 11:20
Αλήθεια είναι ότι αν δεν ξέρεις το συγκεκριμένο έντυπο, δεν είσαι ενήμερος για τα γεγονότα που έγιναν αφορμή δημιουργίας του σκίτσου, σοκάρεσαι. Αρνητικά.

Αν προσπαθήσεις όμως νηφάλια να διαβάσεις την άλλη άποψη, ενημερωθείς δηλαδή για το έντυπο και από που αντλεί "έμπνευση", τι πρεσβεύει, ίσως αλλάξεις οπτική.
Αν το δεις για παράδειγμα στο πλαίσιο, "καλά που δεν έφτασε στην Ευρώπη γιατί θα μας βίαζε τις κόρες και γυναίκες", τότε το σοκ έχει άλλη τελείως κατεύθυνση.

+1300

Ωστοσο, ενα νεκρο παιδι, κατα την ταπεινη μου γνωμη ΔΕΝ πρεπει να χρησιμοποιειται για σατυρα....
Ξεπερναει τη διαχωριστικη γραμμη μεταξυ σατυρας και μαλακιας....

Ασχετο..... Αν οι γονεις του πιτσιρικα ηταν φραγκατοι απο τη δυση, θα χρησιμοποιουσε ο σκιτσογραφος το πτωμα του;
Αν ναι, θα ηταν κατακριτεο αν οι γονεις τους ταραζανε στις αγωγες;

taisteal
15/01/2016, 11:20
Καλά, δεν περίμενε κανείς να συμφωνήσει η πλειοψηφία των Ελλήνων, οι οποίοι είναι γαλουχημένοι εκατοντάδες χρόνια τώρα με χριστιανοταλιμπανισμό και συντηρητισμό. Πιο κοντά είμαστε, σαν νοοτροπία, στους δολοφόνους παρά στους δολοφονημένους.

Το θέμα μου εξ αρχής δεν ήταν το Σαρλί. Θα βρίσκομαι πάντα απέναντι σε κάθε είδους λογοκρισία, είτε συμφωνώ, είτε όχι. Period.

+100000

pipe_smoker
15/01/2016, 11:31
+1300

Ωστοσο, ενα νεκρο παιδι, κατα την ταπεινη μου γνωμη ΔΕΝ πρεπει να χρησιμοποιειται για σατυρα....
Ξεπερναει τη διαχωριστικη γραμμη μεταξυ σατυρας και μαλακιας....

Ασχετο..... Αν οι γονεις του πιτσιρικα ηταν φραγκατοι απο τη δυση, θα χρησιμοποιουσε ο σκιτσογραφος το πτωμα του;
Αν ναι, θα ηταν κατακριτεο αν οι γονεις τους ταραζανε στις αγωγες;

Βρε ποιές αγωγές?
Εδώ οι άλλοι τους ταράξανε στο μπιστολίδι.
Τί αγωγές και ιστορίες γι'αγρίους?

Κι από τί να βρισκόταν το παιδάκι των δυτικών πνιγμένο στην ακτή?
Από ατύχημα?

Ξεκόλλα λίγο, και σου το λέω με όλη την άνεση που σου έχω, μέχρι να με βαρεθείς και να μου πεις να πάω να γ@μηθώ.

Αυτό το "ΔΕΝ πρέπει" που λες εσύ, το είπαν και οι άλλοι για το Μωάμεθ.
Είναι στεγανό.
Αυτό το "ΔΕΝ πρέπει" το λέγανε πριν μερικές εκατοντάδες χρόνια οι ιεροεξεταστές, όταν κάποιος ζωγράφος χρησιμοποιούσε έντονα χρώματα γιατί ήταν του Σατανά και σκανδαλίζαν τις αισθήσεις.

Ο καλλιτέχνης χρησιμοποιεί ένα μέσο, για να επιτύχει κάποιο σκοπό.
Και στην τέχνη, σε αντίθεση με τη ζωή, ο σκοπός (και η αξία αυτού) είναι που μπορεί να αγιάσει (ή να καταδικάσει) το κάθε μέσο και τη χρήση του ως τέτοιο.

spyrakos35
15/01/2016, 11:37
Παιπ,

Δε θα σου δωσω την ευχη μου (να πα να γ@μηθεις δλδ :lol:) αλλα επειδη δε θα συμφωνησουμε και ειναι ανουσιο να διαφωνουμε, το ληγω εδω....

pipe_smoker
15/01/2016, 11:44
Παιπ,

Δε θα σου δωσω την ευχη μου (να πα να γ@μηθεις δλδ :lol:) αλλα επειδη δε θα συμφωνησουμε και ειναι ανουσιο να διαφωνουμε, το ληγω εδω....

Ανούσια δεν είναι η διαφωνία, γιατί δε γίνεται ούτε με κακή πρόθεση ούτε με ξεροκεφαλιά.

Αλλά δεκτό:beer:

spyro
15/01/2016, 11:47
Βρε ποιές αγωγές?
Εδώ οι άλλοι τους ταράξανε στο μπιστολίδι.
Τί αγωγές και ιστορίες γι'αγρίους?

Κι από τί να βρισκόταν το παιδάκι των δυτικών πνιγμένο στην ακτή?
Από ατύχημα?

Ξεκόλλα λίγο, και σου το λέω με όλη την άνεση που σου έχω, μέχρι να με βαρεθείς και να μου πεις να πάω να γ@μηθώ.

Αυτό το "ΔΕΝ πρέπει" που λες εσύ, το είπαν και οι άλλοι για το Μωάμεθ.
Είναι στεγανό.
Αυτό το "ΔΕΝ πρέπει" το λέγανε πριν μερικές εκατοντάδες χρόνια οι ιεροεξεταστές, όταν κάποιος ζωγράφος χρησιμοποιούσε έντονα χρώματα γιατί ήταν του Σατανά και σκανδαλίζαν τις αισθήσεις.

Ο καλλιτέχνης χρησιμοποιεί ένα μέσο, για να επιτύχει κάποιο σκοπό.
Και στην τέχνη, σε αντίθεση με τη ζωή, ο σκοπός (και η αξία αυτού) είναι που μπορεί να αγιάσει (ή να καταδικάσει) το κάθε μέσο και τη χρήση του ως τέτοιο.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και εν μέρει συμφωνώ αλλά όπως είχα πει και τη πρώτη φορά αυτό δεν είναι σάτυρα.

Γιατί με αυτό σκεπτικό έρχεται κάποιος σκιτσογράφος και απεικονίζει να βιάζουν μικρά παιδιά με διάφορες επαίσχυντες λεπτομέρειες αλλά με αστεία και χαμογελαστά πρόσωπα με το επιχείρημα ότι η κοινωνία μας είναι ψεύτικη και το κάνει έτσι και αλλιώς εγκεφαλικά, οπότε εγώ πάω να το προβάλω μέσω της ελευθερίας του λόγου που οφείλουν όλοι να υπηρετούν

BLiTzER
15/01/2016, 11:47
Σπυράκο, εσένα σε γνωρίζω. Είσαι λογικός και έξυπνος άνθρωπος. Σκέψου λίγο παραπάνω αυτό που σου λέει ο πάιπ. Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Μεμονωμένα, ίσως έχεις δίκιο. Αλλά χάνεις τη μεγάλη εικόνα.

Εσένα σε προσβάλλει η εικόνα ενός νεκρού παιδιού (ακόμα κι αν στην ουσία βοηθάει να μην υπάρξουν κι άλλα τέτοια, αλλά αυτό ξέχνα το προς το παρόν), τον άλλον τον προσβάλλει η εικόνα του μαχμούτ ή όπως τον λένε, τον άλλον τον προσβάλλει να βρίζουν την ομάδα του, τον άλλον τον προσβάλλει να φοράνε παντελόνια οι γυναίκες, τον άλλον τον προσβάλλει να περπατούν με τα χέρια στις τσέπες. Σκέψου πού θα οδηγήσει αυτό. Δεν είναι δύσκολο.

sniper
15/01/2016, 11:52
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και εν μέρει συμφωνώ αλλά όπως είχα πει και τη πρώτη φορά αυτό δεν είναι σάτυρα.

...

Αν σάτυρα είναι αυτό που δεν προσβάλλει εσένα αλλά πιθανώς μπορεί να προσβάλλει κάποιον άλλον, δώσε εσύ τον ορισμό της σάτυρας...

spyro
15/01/2016, 11:56
Αν σάτυρα είναι αυτό που δεν προσβάλλει εσένα αλλά πιθανώς μπορεί να προσβάλλει κάποιον άλλον, δώσε εσύ τον ορισμό της σάτυρας...

για μένα η μόνη σάτυρα που αποδέχομαι είναι ο αυτοσαρκασμός*. όλα τα υπόλοιπα είναι πολιτική.


(*) αυτοσαρκασμός όχι απαραίτητα σε προσωπικό επίπεδο (σαρκασμός της ομάδας, του κοινωνικού συνόλου κτλ) που ανήκω

Nostradamus
15/01/2016, 12:15
Υποθετω βεβαια οτι ολοι μας προσπαθουμε να χωνεψουμε πραγματα που δεν εχουμε μαθει να βλεπουμε παρα μονο σε φωτογραφιες, ταινιες, κτλ κτλ.

Αυτη η δραματικη εικονα του πιτσιρικου που παγωσε τους παντες στον δυτικο κοσμο, ειναι καθημερινοτητα σε αλλες πλευρες του πλανητη, κατα Αφρικη μερια ας πουμε, οπου το ενδεχομενο του αλλα παιδια να παιζουν διπλα του θα μας εκανε να στριφογυριζουμε στον υπνο μας ενω εκεινα θα κοιμουνται μετα το τελος του παιχνιδιου τους..

ο βιασμος στη οθονη σε μια ταινια θα κα@λωνε αρκετους, εκτος απο εκεινες που τον εχουν βιωσει..

Η σατυρα, "σατυρα", δημοσιογραφια, "δημοσιογραφια" του σαρλι και του καθε σαρλι μπορει να ειναι εξω και περα απο τα ορια μας.. Δεν φταιμε, αλλα δεν φταινε και αυτοι...

Μπορουμε να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας και το ενα και το αλλο να εκλειψουν ? ας στοχευσουμε σε αυτο.. να κανουμε τα παιδια μας καλυτερους ανθρωπους, να γινουμε εμεις καλυτεροι στο βαθμο που μπορουμε..στο μικροκοσμο και την καθημερινοτητα μας... Προσωπικα βαρεθηκα να προσπαθω να χωνεψω και να καταλαβω οτι κυκλοφορει... Το μονο που μπορω ειναι να προσπαθω για κατι καλυτερο για μενα και τους πολυ κοντα μου..

spyrakos35
15/01/2016, 12:16
Τελικα ο κωλος μου με τρωει πιο πολυ απ οτι νομιζα.....

@παιπ
@μπλιτζ

Ξερετε αν το συγκεκριμενο εντυπο εχει κανει σατυρα και με περιπτωσεις νεκρων παιδιων απο τα σχολεια της Αμερικης;

Σοβαρα ρωταω

BLiTzER
15/01/2016, 12:20
Δε διαβάζω Σαρλί, αλλά νομίζω ότι σχολιάζουν μόνο τη γαλλική (ίσως ευρωπαϊκή) επικαιρότητα;

Cpt. Haddock
15/01/2016, 12:24
Δε διαβάζω Σαρλί, αλλά νομίζω ότι σχολιάζουν μόνο τη γαλλική (ίσως ευρωπαϊκή) επικαιρότητα;

Οχι

spyrakos35
15/01/2016, 12:30
Επομενως, αν δεν εχει κανει, θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι ενδεχομενως να κανει και επιλεκτικη σατυρα.....

Λεω γω τωρα....

BLiTzER
15/01/2016, 12:31
Ας πούμε ότι το δεχόμαστε. Τι σχέση έχει αυτό με το γενικότερο θέμα μας; :p Έεεενιγουει. Πάω να φάω.

Panos76
15/01/2016, 12:33
Μήπως το γενικότερο θέμα είναι ότι όλα ξεκινούν από τις θρησκείες και τα φραντσάιζ τους;

sniper
15/01/2016, 12:35
Μήπως το γενικότερο θέμα είναι ότι όλα ξεκινούν από τις θρησκείες και τα φραντσάιζ τους;

Τα τελευταία 4.500 χρόνια, πριν δεν θυμάμαι...

Panos76
15/01/2016, 12:38
Η θρησκευτική εκμετάλλευση των δυτικών υπάρχει περίπτωση να επέφερε με την πάροδο των ετών αυτό που βιώνουμε σήμερα;

Cpt. Haddock
15/01/2016, 12:39
Η θρησκευτική εκμετάλλευση των δυτικών

Τι εννοεις με αυτό;

sniper
15/01/2016, 12:42
Τι εννοεις με αυτό;


Εννοεί ότι μάλλον δεν εκμεταλλεύτηκαν θρησκευτικά οι Ανατολικοί...

Μανολης67
15/01/2016, 12:45
Μήπως το γενικότερο θέμα είναι ότι όλα ξεκινούν από τις θρησκείες και τα φραντσάιζ τους;


Οι Μονοθειστικές..ναι, .(Αλλάχ-Γιαχβέ και εγω δεν ξερω πως)
Οι εθνικές πολυθειστικές, δεν ειχαν πρόβλημα θρησκευτικού φανατισμού.

Panos76
15/01/2016, 12:46
Κάτι παρόμοιο με τις αποικιοκρατίες. Πήγαινες παντού, κήρυττες τον θεό σου και τώρα μαζεύεις αντιδράσεις.

Πριν από 160 περίπου χρόνια κάποιος Δανός φιλόσοφος, είχε πει πως ο Χριστιανισμός είναι μια άμαξα που την οδηγεί ο Εβραίος, επιβάτης είναι ο Χριστιανός και στο χώρο αποσκευών είναι στριμωγμένος ο μουσουλμάνος.

Μου ήρθε στο μυαλό κ έτσι έκανα τη σύνδεση στο μυαλό μου. Σαν να σκέφτομαι φωναχτά..

sniper
15/01/2016, 12:47
Οι Μονοθειστικές..ναι, .(Αλλάχ-Γιαχβέ και εγω δεν ξερω πως)
Οι εθνικές πολυθειστικές, δεν ειχαν πρόβλημα θρησκευτικού φανατισμού.


Ναι, αφού όλος ο γνωστός κόσμος τότε, εκείνους είχε για θεούς... Σαν συγκέντρωση χαρλεάδων, όλοι χαρούμενοι..

spyrakos35
15/01/2016, 12:50
Ας πούμε ότι το δεχόμαστε. Τι σχέση έχει αυτό με το γενικότερο θέμα μας; :p Έεεενιγουει. Πάω να φάω.

Το χοντραινω.....

Ενδεχομενως και κατευθυνομενη εεεε;
https://youtu.be/D-7RzS8_dys

pipe_smoker
15/01/2016, 12:55
Τελικα ο κωλος μου με τρωει πιο πολυ απ οτι νομιζα.....

@παιπ
@μπλιτζ

Ξερετε αν το συγκεκριμενο εντυπο εχει κανει σατυρα και με περιπτωσεις νεκρων παιδιων απο τα σχολεια της Αμερικης;

Σοβαρα ρωταω

Σοβαρότατα να σου απαντήσω.

Δεν ξέρω, δε θυμάμαι, βαριέμαι και να ψάξω, και δε με απασχολεί και ιδιαίτερα.

Γιατί?

Γιατί το να πω σε κάποιον το τί να σατυρίσει, το γιατί δε σατυρίζει κι εκείνο, ή γιατί αφήνει το άλλο απ'έξω κλπ, μου θυμίζει τον παραλογισμό "Κλαίτε για τα αδέσποτα, για τους άστεγους δεν κλαίτε όμως ε?".

Λες κι επειδή κλαίμε για τα αδέσποτα, πάει να πει ότι τους άστεγους τους έχουμε γραμμένους στα φρύδια μας.

Ή κάτι τέτοιες γελοιότητες (αν θυμάσαι το περιστατικό με τον τύπο που είχε σκοτώσει το λιοντάρι):


350375



Ή εθνικιστικές μλκίες "Πεινάνε οι Έλληνες πεινάνε και οι κσένοι, κι εσείς κόπτεστε για τους κσένους!"
Και να σου η ΧΑ να μοιράζει φαγιά σε όποιον έχει ελληνική ταυτότητα.

Δέχομαι, ότι όταν δεν είσαι ένας τυχαίος μαλάκας (όπως εγώ, εσύ, αυτός, ο άλλος) αλλά είσαι ένα περιοδικό, ένας καλλιτέχνης κλπ, πρέπει να μην είσαι μονοδιάστατος και όντως να μην έχεις στο στόχαστρό σου μόνο συγκεκριμένες ομάδες.

Αλλά, από το να πω "θα προτιμούσα να σατύριζαν κι άλλους", μέχρι το να φτάσω να θεωρήσω ύποπτη τη συγκεκριμένη στάση τους, υπάρχει πολύς δρόμος.

BLiTzER
15/01/2016, 13:00
Το χοντραινω.....

Ενδεχομενως και κατευθυνομενη εεεε;


Αν κάποιος πει κάτι σωστό, δεν το κάνει λιγότερο σωστό επειδή είναι συγκεκριμένων πεποιθήσεων ή έχει άλλα συμφέροντα. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο (που αμφιβάλλω). Ξαναλέω, όμως, τι σχέση έχει με το ευρύτερο θέμα; Ή συζητάμε μόνο για το συγκεκριμένο περιοδικό;

Ναι, κάποιοι διαφωνείτε με τη σάτιρα, το καταλάβαμε. Θa διαφωνείτε το ίδιο όταν μεθαύριο απαγορεύεται να έχετε αντίθετη άποψη από την επικρατούσα; Από αυτή που κάποιοι θα ορίσουν αποκλειστικά δεκτή για όλους, επειδή όλες οι άλλες τους προσβάλλουν; ;)

cityfly
15/01/2016, 13:29
Έχεις δίκιο. Δεν είναι καλό σκίτσο. Προτείνω να σκοτώσουμε τους σκιτσογράφους.

Αυτό που έγγραψες εμπερίεχει το βασικό πρόβλημα συμπεριφοράς της εποχής μας.
Δεν είναι όλα ή α ή β.
Το ότι το charlie hebdo δεν κάνει ούτε για την τουαλέτα δε σημαίνει ότι καλά έκαναν και τους επιτέθηκαν. Ούτε φυσικά ότι όποιος λέει δεν είναι καλό υποστηρίζει την επίθεση. Αλλά έτσι το ερμήνευσες κι έτσι ερμηνεύονται τα περισσότερα σήμερα.
"Η λαθρομετανάστευση είναι υπαρκτό πρόβλημα" είσαι ρατσιστής
"Δε συμφωνώ με την υιοθεσία από ομόφυλλα ζευγάρια" είσαι ομοφοβικός
Κλπ κλπ
Ανάλογα με τις επιταγές της εποχής πάντα.

pipe_smoker
15/01/2016, 13:35
Αυτό που έγγραψες εμπερίεχει το βασικό πρόβλημα συμπεριφοράς της εποχής μας.
Δεν είναι όλα ή α ή β.
Το ότι το charlie hebdo δεν κάνει ούτε για την τουαλέτα δε σημαίνει ότι καλά έκαναν και τους επιτέθηκαν. Ούτε φυσικά ότι όποιος λέει δεν είναι καλό υποστηρίζει την επίθεση. Αλλά έτσι το ερμήνευσες κι έτσι ερμηνεύονται τα περισσότερα σήμερα.
"Η λαθρομετανάστευση είναι υπαρκτό πρόβλημα" είσαι ρατσιστής
"Δε συμφωνώ με την υιοθεσία από ομόφυλλα ζευγάρια" είσαι ομοφοβικός
Κλπ κλπ
Ανάλογα με τις επιταγές της εποχής πάντα.

Συμβαίνει όντως αυτό που λες.
Και Αριστοτέλη να διαβάζεις, θα σε πούνε χρυσαυγίτη.

Αλλά άλλο ήθελε να τονίσει ο Μπλίτσερ με αυτό που έγραψε.

cityfly
15/01/2016, 13:36
Τι κάθεστε και συζητάτε; Αν όλοι οι άνθρωποι είχαν τον απαραίτητο εγκέφαλο να καταλάβουν το χιούμορ του Σαρλί και του κάθε Σαρλί, δε θα είχε συμβεί ποτέ το μακελειό (και, πιθανότατα, το κάθε μακελειό).

Το μακέλειο συνέβει γιατί ακόμα και σήμερα κάποιοι ζουν στο μεσαίωνα και ακολουθούν τον κάθε ιμάμη ή όπως αλλιώς λέγονται πιστεύοντας σε πιλάφια και παρθένες ενώ συμμετέχουν σε έναν (ανεπίσημο) κατακτητικό πόλεμο.
Από εκεί κι ύστερα το Charlie έχει δημοσιεύσει πολλά καλοφτιαγμένα και πετυχημένα σκίτσα και πάρα πολλά που είναι απλώς καφρίλες.

BLiTzER
15/01/2016, 13:38
Αυτό που έγγραψες εμπερίεχει το βασικό πρόβλημα συμπεριφοράς της εποχής μας.
Δεν είναι όλα ή α ή β.
Το ότι το charlie hebdo δεν κάνει ούτε για την τουαλέτα δε σημαίνει ότι καλά έκαναν και τους επιτέθηκαν. Ούτε φυσικά ότι όποιος λέει δεν είναι καλό υποστηρίζει την επίθεση. Αλλά έτσι το ερμήνευσες κι έτσι ερμηνεύονται τα περισσότερα σήμερα.
"Η λαθρομετανάστευση είναι υπαρκτό πρόβλημα" είσαι ρατσιστής
"Δε συμφωνώ με την υιοθεσία από ομόφυλλα ζευγάρια" είσαι ομοφοβικός
Κλπ κλπ
Ανάλογα με τις επιταγές της εποχής πάντα.

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το όλο θέμα ξεκίνησε επειδή κάποιοι δολοφόνησαν εν ψυχρώ τους σκιτσογράφους των σκίτσων που δεν τους άρεσαν. Ήθελα απλά να τονίσω την υπερβολή και το λάθος αυτού ακριβώς που συνέβη, αυτό ακριβώς που λες. Δε διαφωνούμε κάπου.

Με λίγα λόγια, χρησιμοποίησα τον σαρκασμό για να δείξω, υπερβάλλοντας (ή μήπως όχι; ), ότι μπορείς να διαφωνήσεις με κάτι, χωρίς να καταφύγεις σε φυσική βία.



Από εκεί κι ύστερα το Charlie έχει δημοσιεύσει πολλά καλοφτιαγμένα και πετυχημένα σκίτσα και πάρα πολλά που είναι απλώς καφρίλες.

Δεκτό. Αυτό δε δικαιολογεί καμιά δολοφονία κι ούτε θα τη δικαιολογήσει ποτέ στο μυαλό μου. ΑΥΤΟ είναι το θέμα μας.

sniper
15/01/2016, 13:40
... ότι μπορείς να διαφωνήσεις με κάτι, χωρίς να καταφύγεις σε φυσική βία.

Εκτός αν ο άλλος το κάνει, οπότε μπλέξαμε.

cityfly
15/01/2016, 13:43
Καλά, δεν περίμενε κανείς να συμφωνήσει η πλειοψηφία των Ελλήνων, οι οποίοι είναι γαλουχημένοι εκατοντάδες χρόνια τώρα με χριστιανοταλιμπανισμό και συντηρητισμό. Πιο κοντά είμαστε, σαν νοοτροπία, στους δολοφόνους παρά στους δολοφονημένους.

Το θέμα μου εξ αρχής δεν ήταν το Σαρλί. Θα βρίσκομαι πάντα απέναντι σε κάθε είδους λογοκρισία, είτε συμφωνώ, είτε όχι. Period.

Ελευθερία του λόγου όμως είναι να σχολιάζει κάποιος ένα δημοσιευμένο σκίτσο, χωρίς να ζητάει να καταστραφεί, χωρίς να ζητάει να τιμωρηθεί κάποιος για αυτό, και να λέει πχ δεν μου αρέσει, είναι καφρίλα, είναι ιερόσυλο, είναι ό,τι θέλεις και να μην κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ανεγκέφαλος που δεν καταλαβαίνει τα βαθύτερα νοήματα.

BLiTzER
15/01/2016, 13:47
Συμφωνώ. Δε θα χαρακτηριστεί κανείς ανεγκέφαλος επειδή εξέφρασε τη γνώμη του. Θα χαρακτηριστεί, όμως, όταν αρνείται να δεχτεί τη διττή σημασία των σατιρικών σκίτσων (ναι, αυτή είναι η σάτιρα, από καταβολής κόσμου) και επιμένει ότι η δική του άποψη είναι η σωστή. Ειδικά όταν δεν είναι.

spyro
15/01/2016, 13:47
Παίδες να ρωτήσω κάτι?

καταλαμβάνω μια χώρα, της καίω τα σπίτια, της βιάζω τις γυναίκες, της σφάζω τους άντρες, αρπάζω τα παιδιά και τα στέλνω για στρατολόγηση. Το βράδυ της νίκης γύρω απο το τραπέζι που κάθομαι να φάω και να πιω με τους υπόλοιπους δικούς μου, πλακώνομαι στα αστεία και τα γέλια για το τρόπο που ούρλιαζαν μερικοί την ώρα που σκότωνα.

Αυτό είναι σάτιρα για εσάς?

sniper
15/01/2016, 13:51
Παίδες να ρωτήσω κάτι?

καταλαμβάνω μια χώρα, της καίω τα σπίτια, της βιάζω τις γυναίκες, της σφάζω τους άντρες, αρπάζω τα παιδιά και τα στέλνω για στρατολόγηση. Το βράδυ της νίκης γύρω απο το τραπέζι που κάθομαι να φάω και να πιω με τους υπόλοιπους δικούς μου, πλακώνομαι στα αστεία και τα γέλια για το τρόπο που ούρλιαζαν μερικοί την ώρα που σκότωνα.

Αυτό είναι σάτιρα για εσάς?

Αυτά λέγονται επινίκια...

spyro
15/01/2016, 13:55
Αυτά λέγονται επινίκια...

ναι οκ. δε διαφωνώ.

έστω οτι εγω και εσύ είμαστε απο άλλη χώρα. τα αστεία τα συγκεκριμένα θα τα δεχόμασταν ως σάτιρα?

cityfly
15/01/2016, 13:57
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το όλο θέμα ξεκίνησε επειδή κάποιοι δολοφόνησαν εν ψυχρώ τους σκιτσογράφους των σκίτσων που δεν τους άρεσαν. Ήθελα απλά να τονίσω την υπερβολή και το λάθος αυτού ακριβώς που συνέβη, αυτό ακριβώς που λες. Δε διαφωνούμε κάπου.

Με λίγα λόγια, χρησιμοποίησα τον σαρκασμό για να δείξω, υπερβάλλοντας (ή μήπως όχι; ), ότι μπορείς να διαφωνήσεις με κάτι, χωρίς να καταφύγεις σε φυσική βία.



Δεκτό. Αυτό δε δικαιολογεί καμιά δολοφονία κι ούτε θα τη δικαιολογήσει ποτέ στο μυαλό μου. ΑΥΤΟ είναι το θέμα μας.

Ναι αλλά είδες ότι η πρώτη σου αντίδραση ήταν το περί δολοφονιών.
Μπορεί όπως γράφεις τώρα να το έγγραφες σαρκαστικά. Στο γραπτό όμως δεν προέκυπτε από πουθενά ο σαρκασμός, το θέμα όμως είναι ότι πολλοί λένε το ίδιο πράγμα και δεν το εννοούν καθόλου σαρκαστικά κι αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα.
Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι τα πάντα αντιμετωπίζονται επιλεκτικά.
Επικεντρωνόμαστε σε αυτό που σήμερα είναι μειονεκτούσα ομάδα και αδιαφορούμε για τα άλλα, σε πέντε δέκα χρόνια αλλάζουμε ομάδα και ασχολούμαστε με αυτήν. Κλπ κλπ. Τρίχες έτσι δεν βελτιώνεται τίποτα. Κάποιοι για λίγο έχουν μια ανακούφιση και μετά τέλος.

sniper
15/01/2016, 13:59
ναι οκ. δε διαφωνώ.

έστω οτι εγω και εσύ είμαστε απο άλλη χώρα. τα αστεία τα συγκεκριμένα θα τα δεχόμασταν ως σάτιρα?

Αναλόγως τη χώρα, υποθέτω στη Γερμανία του 41, είχαν γαμηθεί στο γέλιο με τους Εβραίους, Πολωνούς, γύφτους κλπ

cityfly
15/01/2016, 14:03
Συμφωνώ. Δε θα χαρακτηριστεί κανείς ανεγκέφαλος επειδή εξέφρασε τη γνώμη του. Θα χαρακτηριστεί, όμως, όταν αρνείται να δεχτεί τη διττή σημασία των σατιρικών σκίτσων (ναι, αυτή είναι η σάτιρα, από καταβολής κόσμου) και επιμένει ότι η δική του άποψη είναι η σωστή. Ειδικά όταν δεν είναι.


Τι κάθεστε και συζητάτε; Αν όλοι οι άνθρωποι είχαν τον απαραίτητο εγκέφαλο να καταλάβουν το χιούμορ του Σαρλί και του κάθε Σαρλί, δε θα είχε συμβεί ποτέ το μακελειό (και, πιθανότατα, το κάθε μακελειό).

Εγώ πάντως εδώ βλέπω ότι αν πω ότι είναι καφρίλα ή δεν έχω το απαραίτητο εγκέφαλο να καταλάβω το βαθύ χιούμορ ή είμαι ανεγκέφαλος γιατί αρνούμε να δω τη διττή σημασία. Άλλη επιλογή δε μου δίνεις. Δεν έχω δηλαδή την ελευθερία η γνώμη μου να έχει έστω και μικρή βάση αφού δε ταιριάζει με τη δική σου.

BLiTzER
15/01/2016, 14:06
Ναι αλλά είδες ότι η πρώτη σου αντίδραση ήταν το περί δολοφονιών.
Μπορεί όπως γράφεις τώρα να το έγγραφες σαρκαστικά. Στο γραπτό όμως δεν προέκυπτε από πουθενά ο σαρκασμός, το θέμα όμως είναι ότι πολλοί λένε το ίδιο πράγμα και δεν το εννοούν καθόλου σαρκαστικά κι αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα.
Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι τα πάντα αντιμετωπίζονται επιλεκτικά.
Επικεντρωνόμαστε σε αυτό που σήμερα είναι μειονεκτούσα ομάδα και αδιαφορούμε για τα άλλα, σε πέντε δέκα χρόνια αλλάζουμε ομάδα και ασχολούμαστε με αυτήν. Κλπ κλπ. Τρίχες έτσι δεν βελτιώνεται τίποτα. Κάποιοι για λίγο έχουν μια ανακούφιση και μετά τέλος.

Μα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι λες ή γράφεις ή ζωγραφίζεις κάτι και μπορεί να υπάρξουν 15 διαφορετικές "μεταφράσεις". Δε μπορείς να το ποινικοποιήσεις, να το περιορίσεις, να το λογοκρίνεις αυτό. Είναι χαζό. Είναι λόγια ή σκίτσα ή ταινίες ή οτιδήποτε. Δε σε βλάπτουν κάπως ουσιαστικά. Αγνόησέ τα. Κάνε καλύτερη σάτιρα και πέτα τη στα μούτρα τους. Γράψ'το στο blog σου. Κλάψε στο twitter σου. Ξεπέρασέ το.


Εγώ πάντως εδώ βλέπω ότι αν πω ότι είναι καφρίλα ή δεν έχω το απαραίτητο εγκέφαλο να καταλάβω το βαθύ χιούμορ ή είμαι ανεγκέφαλος γιατί αρνούμε να δω τη διττή σημασία. Άλλη επιλογή δε μου δίνεις. Δεν έχω δηλαδή την ελευθερία η γνώμη μου να έχει έστω και μικρή βάση αφού δε ταιριάζει με τη δική σου.

Για να σου απαντήσω, πρέπει να ανατρέξω στα προηγούμενα ποστς, τα οποία ενέπνευσαν αυτό και βαριέμαι να το κάνω τώρα. Αλλά, ας πούμε, ότι αναφερόμουν γενικότερα στους ανθρώπους που σκοτώνουν (μεταφορικά ή κυριολεκτικά) ό,τι δεν καταλαβαίνουν. Αν καταλάβαιναν, θα είχαμε πολύ λιγότερα τέτοια περιστατικά. Επίσης, όλο αυτό είναι εκτός context. Το περιοδικό ΔΕΝ είναι κατά των μεταναστών, οπότε δεν έχει να κάνει με το αν ταιριάζει με τη δική μου γνώμη, αλλά με την πραγματικότητα.

sniper
15/01/2016, 14:07
Μα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι λες ή γράφεις ή ζωγραφίζεις κάτι και μπορεί να υπάρξουν 15 διαφορετικές "μεταφράσεις". Δε μπορείς να το ποινικοποιήσεις, να το περιορίσεις, να το λογοκρίνεις αυτό. Είναι χαζό. Είναι λόγια ή σκίτσα ή ταινίες ή οτιδήποτε. Δε σε βλάπτουν κάπως ουσιαστικά. Αγνόησέ τα. Κάνε καλύτερη σάτιρα και πέτα τη στα μούτρα τους. Γράψ'το στο blog σου. Κλάψε στο twitter σου. Ξεπέρασέ το.


Ενσταση (πληρώσαμε παράβολο στο διάβολο), σε βλάπτουν αν φανατίζουν μέρος του κοινού...

spyro
15/01/2016, 14:08
Αναλόγως τη χώρα, υποθέτω στη Γερμανία του 41, είχαν γαμηθεί στο γέλιο με τους Εβραίους, Πολωνούς, γύφτους κλπ

οκ προφανώς συμφωνείς μαζί μου για να το γυροφέρνεις και να μην απαντάς. να το κάνω πιο ευκολο?

στην πιο πάνω σκηνή σάτιρα είναι

1. ένας απο εμάς να γυρίσει και να πει που ένας πιτσιρίκος πάνω στη μάχη του έκανε ντρίπλα και του ξέφυγε κάνοντας τον ρεζίλι
2. μια απο τις κακομοίρες στο απο κάτω πουντρούμι που περημένουν να πεθάνουν να γυρίσει και να πει για έναν απο αυτούς που πήγε να τη βιάσει και δε του σηκωνότανε ή οτι την είχε πολυ μικρή και δε κατάλαβε τίποτα

η σάτιρα προσδιορίζεται απο το ποιος την κάνει και σε τι αναφέρεται.

δεν είναι "everything goes φιλαρακι" , "its ok" "cool", "σάτιρα και ελευθερεία του λόγου you know?"

cityfly
15/01/2016, 14:10
Ενσταση (πληρώσαμε παράβολο στο διάβολο), σε βλάπτουν αν φανατίζουν μέρος του κοινού...
Καλά ρε δικηγόρε του διαβόλου, αντί να σε πληρώνει τον πληρώνεις; :p

BLiTzER
15/01/2016, 14:12
Ενσταση (πληρώσαμε παράβολο στο διάβολο), σε βλάπτουν αν φανατίζουν μέρος του κοινού...

Όπως συμβαίνει χιλιάδες χρόνια τώρα. Και θα συμβαίνει για χιλιάδες χρόνια. Το κατάλληλο κοινό πάντα θα φανατίζεται. Δε λέμε διαφορετικά πράγματα ;)

pipe_smoker
15/01/2016, 14:14
οκ προφανώς συμφωνείς μαζί μου για να το γυροφέρνεις και να μην απαντάς. να το κάνω πιο ευκολο?

στην πιο πάνω σκηνή σάτιρα είναι

1. ένας απο εμάς να γυρίσει και να πει που ένας πιτσιρίκος πάνω στη μάχη του έκανε ντρίπλα και του ξέφυγε κάνοντας τον ρεζίλι
2. μια απο τις κακομοίρες στο απο κάτω πουντρούμι που περημένουν να πεθάνουν να γυρίσει και να πει για έναν απο αυτούς που πήγε να τη βιάσει και δε του σηκωνότανε ή οτι την είχε πολυ μικρή και δε κατάλαβε τίποτα

η σάτιρα προσδιορίζεται απο το ποιος την κάνει και σε τι αναφέρεται.

δεν είναι "everything goes φιλαρακι" , "its ok" "cool", "σάτιρα και ελευθερεία του λόγου you know?"

Έχεις μπερδέψει τη σάτυρα με το "Πώς πέθανε ο τελευταίος πόντιος περιπτεράς?".

Η σάτυρα είναι μια μορφή τέχνης.
Από αρχαιοτάτων χρόνων, γινόταν χρήση της σάτυρας σε θεατρικά έργα, σε ποίηση/μουσική κλπ.

Το να κουβεντιάζουν δύο ssίτες την ώρα που οπλίζουν, αν θα σκοτώσουν πρώτα τον Εβραίο ή το μαύρο, και να απαντάει ο ένας "Πρώτα τον Εβραίο, μετά το μαύρο. Πρώτα η δουλειά, μετά η διασκέδαση", και να ξεκαρδίζονται στα γέλια, δεν είναι σάτυρα.

spyro
15/01/2016, 14:26
Έχεις μπερδέψει τη σάτυρα με το "Πώς πέθανε ο τελευταίος πόντιος περιπτεράς?".

Η σάτυρα είναι μια μορφή τέχνης.
Από αρχαιοτάτων χρόνων, γινόταν χρήση της σάτυρας σε θεατρικά έργα, σε ποίηση/μουσική κλπ.

Το να κουβεντιάζουν δύο ssίτες την ώρα που οπλίζουν, αν θα σκοτώσουν πρώτα τον Εβραίο ή το μαύρο, και να απαντάει ο ένας "Πρώτα τον Εβραίο, μετά το μαύρο. Πρώτα η δουλειά, μετά η διασκέδαση", και να ξεκαρδίζονται στα γέλια, δεν είναι σάτυρα.

μπα παρεξήγησης. δεν έχω μπερδέψει εγω τι είναι σάτιρα. μπερδεμένα τα έχουν αυτοί που λένε everything goes στη σάτιρα. οτιδήπτε και απο όποιονδήποτε για οτιδήποτε

πάντως νόμιζα οτι ήσουν μεταξύ αυτών παρεπιπτώντος. αν και με το τελευταίο μήνυμα σου μάλλον τα μπέρδεψες

BLiTzER
15/01/2016, 14:29
Μια χαρά τα λέει. Δεν είπε ότι δεν είναι χιούμορ το τελευταίο. Χιούμορ είναι, έστω και μαύρο. Αλλά δεν είναι σάτιρα. Αυτό που κάνει το Charlie ΕΙΝΑΙ σάτιρα, είτε αρέσει σε κάποιους, είτε όχι.

gior-gos
15/01/2016, 15:25
Αυτοι που δολοφονησαν εν ψυχρω τους σκιτσογραφους των σκιτσων

το εκαναν γιατι τα σκιτσα "διακωμωδησαν" αυτο που αυτοι θεωρουν ιερο.

Οι Εσκιμωοι θεωρουν τιμη τους το να μοιραστουν τη γυναικα τους με τον φιλοξενούμενό τους για να τον ευχαριστησουν.

Αν ενας Γαλλος πχ φιλοξενησει εναν Εσκιμωο, κι ο Εσκιμωος πηδησει τη γυναικα του οικοδεσποτη, ο οικοδεσποτης θα το θεωρησει προσβολη (μαλλον :rolleyes:).

Πρεπει ο Γαλλος να σκοτωσει τον Εσκιμωο; Οχι.

Οφειλει ομως ο Εσκιμωος να γνωριζει τη διαφορετικοτητα της κουλτουρας του Γαλλου.

Άλλα ηθη, άλλες κουλτουρες, άλλες θρησκειες, άλλα.. πολλά.

Επρεπε να δολοφονησουν τους σκιτσογραφους; Οχι. Ηξεραν οι σκιτσογραφοι οτι τα σκιτσα τους θα αποτελεσουν προσβολη; Για "μας", οκ, ειναι σατιρα. Ειναι και γι "αυτους" σατιρα; Χα, τι μας νοιαζει γι "αυτους". "Εμεις" ειμαστε οι σωστοι, οι καλοι, οι πολιτισμενοι, οι δημοκρατες (μη χε), οι μπροσταρηδες της ελευθεριας του λογου και της ελευθεριας σκετο (παλι μη χε). "Αυτοι" ειναι οι κακοι, οι εχθροι, οι απολιτιστοι, οι αλλοθρησκοι, οι ... κτλ.

Δεν εχει να κανει με εξυπναδα, δημοκρατια, ελευθερια λογου και λοιπα τρανταχτά.

Σεβασμος (στον διαφορετικο απο μας ανθρωπο - λαο) λεγεται.

RaGe_Raptor
15/01/2016, 15:32
γράφτηκαν πολλά σωστά,άλλα λιγότερο σωστά (κομψή έκφραση για το "μαλακίες" :D ) μα νομίζω πως ο συνονόματος από πάνω έθεσε τα πράγματα στην πραγματική τους (πολυ-)διάσταση

spyrakos35
15/01/2016, 15:58
Ειπε τωρα ο κατοχος μπεμβε, ο φιλοναζι, για σεβασμο.....
Εσυ τι λες; πρωτα τον οβραιο για τον μπλακι;

Σατυρα (ή μηπως χιουμορ) κανω βρε μικροτσουτσουνε, μη με βρισεις....

:lol:

nikos_abel
15/01/2016, 16:01
Όταν συνειδητοποιήσουμε ότι ο καθένας μας είναι το κέντρο του κόσμου μας.

Όταν καταλάβουμε ότι για τον καθένα μας το δίκιο είναι αδιαπραγμάτευτα δικό μας.

Άμα πάρουμε χαμπάρι ότι αυτό ισχύει ξεχωριστά και για τα 7 δις (τόσοι δεν γίναμε; ) στο πλανήτη.

Ίσως, λέω ίσως, τότε να αποφασίσουμε να βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση του άλλου σε οτιδήποτε λέμε και κάνουμε.





Αν "οι άλλοι" είναι αποφασισμένοι να ΜΗΝ τους διακωμωδούμε τα πιστεύω τους, δεν υπάρχει πεδίο επικοινωνίας.

Αν "εμείς" είμαστε αποφασισμένοι να τους αλλάξουμε αυτή τη πεποίθηση, πέφτουμε ανήκουμε στην ίδια κατηγορία.

Τι κάνει "εμάς" με δίκιο και τους "άλλους" με άδικο; Ποιος είναι αυτός που το ορίζει;

Ποια είναι η απόλυτη αλήθεια; Η κοινή λογική;

"Common sence" δεν σημαίνει "απλή λογική", αλλά "κοινή αίσθηση". Δηλαδή το τι νομίζει, υποθέτει η πλειοψηφία.

Αυτή είναι η κατάρα που μας άφησαν οι ρίζες μας, οι πρόγονοί μας που όταν είχαν δημοκρατία και φιλοσοφία, οι άλλοι έτρωγαν
μπανάνες από τα δέντρα.

Βαρέθηκα πια να ακούω για την "πραγματικότητα". Το ρεαλιστικό. Το λογικό.




Κάντε πολλά, πολλά όμως βήματα πίσω (της τάξης των εκατομμυρίων ετών φωτός) και αγναντέψτε.

Η μικρότητά μας είναι απελπιστική. "Θα καταστρέψουμε το κόσμο" λέει.

Αρχίδια. Ο κόσμος δε θα πάθει τίποτα. Ένα καρέ μιας κουκίδας στο φιλμ των 13,7 (λέμε τώρα) τρις χρόνων ύπαρξης του χωροχρόνου
θα καταστρέψει, αλλάξει, αναποδογυρίσει τον κόσμο.


Πλακωθείτε τώρα για το αν ο σκιτσογράφος που ζωγράφισε μια βλακεία αξίζει να πεθάνει, ή αν ο φονιάς του, που όλο του το
είναι από την ώρα που γεννήθηκε είναι εμποτισμένο με αγάπη και περηφάνεια για τα πιστεύω του και το λόγο ύπαρξής του, είναι βδέλυγμα.

Ενώ εγώ τώρα σας αναλύω την "σωστή" προσέγγιση, ενώ εσείς έχετε τη "λάθος". Πείσε με ρε, πείσε με.

BLiTzER
15/01/2016, 16:01
Καταλαβαίνετε, βέβαια, ότι για να σεβαστεί κάποιος όλους τους ανθρώπους του πλανήτη, πρέπει απλά να μην εκφράζεται ποτέ. Και να μην προσεύχεται. Και να μην τρώει. Νομίζω μόνο η αναπνοή μένει που δεν προσβάλλει κανέναν κι αυτό το συζητάμε.

spyrakos35
15/01/2016, 16:03
Καταλαβαίνετε, βέβαια, ότι για να σεβαστεί κάποιος όλους τους ανθρώπους του πλανήτη, πρέπει απλά να μην εκφράζεται ποτέ. Και να μην προσεύχεται. Και να μην τρώει. Νομίζω μόνο η αναπνοή μένει που δεν προσβάλλει κανέναν κι αυτό το συζητάμε.

Αν ο αλλος αναπνεει απο το στομα και μυριζει, υπαρχει ενα θεμα, δε νομιζεις;


:lol:

nikos_abel
15/01/2016, 16:06
Αν ο αλλος αναπνεει απο το στομα και μυριζει, υπαρχει ενα θεμα, δε νομιζεις;


:lol:


Εκτός αν μυρίζει από το στόμα και γεύεται από τη μύτη :a7:

RaGe_Raptor
15/01/2016, 16:12
Όταν συνειδητοποιήσουμε ότι ο καθένας μας είναι το κέντρο του κόσμου μας.

Όταν καταλάβουμε ότι για τον καθένα μας το δίκιο είναι αδιαπραγμάτευτα δικό μας.

Άμα πάρουμε χαμπάρι ότι αυτό ισχύει ξεχωριστά και για τα 7 δις (τόσοι δεν γίναμε; ) στο πλανήτη.

Ίσως, λέω ίσως, τότε να αποφασίσουμε να βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση του άλλου σε οτιδήποτε λέμε και κάνουμε.





Αν "οι άλλοι" είναι αποφασισμένοι να ΜΗΝ τους διακωμωδούμε τα πιστεύω τους, δεν υπάρχει πεδίο επικοινωνίας.

Αν "εμείς" είμαστε αποφασισμένοι να τους αλλάξουμε αυτή τη πεποίθηση, πέφτουμε ανήκουμε στην ίδια κατηγορία.

Τι κάνει "εμάς" με δίκιο και τους "άλλους" με άδικο; Ποιος είναι αυτός που το ορίζει;

Ποια είναι η απόλυτη αλήθεια; Η κοινή λογική;

"Common sence" δεν σημαίνει "απλή λογική", αλλά "κοινή αίσθηση". Δηλαδή το τι νομίζει, υποθέτει η πλειοψηφία.

Αυτή είναι η κατάρα που μας άφησαν οι ρίζες μας, οι πρόγονοί μας που όταν είχαν δημοκρατία και φιλοσοφία, οι άλλοι έτρωγαν
μπανάνες από τα δέντρα.

Βαρέθηκα πια να ακούω για την "πραγματικότητα". Το ρεαλιστικό. Το λογικό.




Κάντε πολλά, πολλά όμως βήματα πίσω (της τάξης των εκατομμυρίων ετών φωτός) και αγναντέψτε.

Η μικρότητά μας είναι απελπιστική. "Θα καταστρέψουμε το κόσμο" λέει.

Αρχίδια. Ο κόσμος δε θα πάθει τίποτα. Ένα καρέ μιας κουκίδας στο φιλμ των 13,7 (λέμε τώρα) τρις χρόνων ύπαρξης του χωροχρόνου
θα καταστρέψει, αλλάξει, αναποδογυρίσει τον κόσμο.


Πλακωθείτε τώρα για το αν ο σκιτσογράφος που ζωγράφισε μια βλακεία αξίζει να πεθάνει, ή αν ο φονιάς του, που όλο του το
είναι από την ώρα που γεννήθηκε είναι εμποτισμένο με αγάπη και περηφάνεια για τα πιστεύω του και το λόγο ύπαρξής του, είναι βδέλυγμα.

Ενώ εγώ τώρα σας αναλύω την "σωστή" προσέγγιση, ενώ εσείς έχετε τη "λάθος". Πείσε με ρε, πείσε με.

:a10:
http://www.businessinsider.com/animated-timeline-earth-history-2015-11#ooid=xrY3l3eDplY8eJOQK4NibII2lNSWACxD

nikos_abel
15/01/2016, 16:15
:a10:
http://www.businessinsider.com/animated-timeline-earth-history-2015-11#ooid=xrY3l3eDplY8eJOQK4NibII2lNSWACxD

:a10:

Βέβαια αν το έκαναν "Αθήνα - Πάτρα" από εθνική οδό θα είχε πιο πλάκα :lol:

http://www.tovima.gr/science/physics-space/article/?aid=769003

MG-KTiNoS
15/01/2016, 16:16
Κατ αρχήν εγώ δεν θα ακούμπαγα τα θέμα του νεκρού παιδιού για κανένα λόγο.
Θες ταμπού, θες κουλτούρα.... Θες σεβασμό για τον πατέρα που ζει ακόμα... Δεν θα το έκανα.
Αυτός το έκανε... (Πάντα αυτό έκανε)
Είναι όμως λάθος αυτό που λέει???
Όχι φυσικά γιατί θα πρέπει να είσαι το λιγότερα βλάκας για να πιστέψεις ότι αιτούντες άσυλο
βγαίνουν στο δρόμο και τη μπέφτουν μαζικά ΠΡΙΝ καν πάρουν άδεια παρμονής !
Άνθρωποι δηλαδή που παραλίγο να πεθάνουν για να φτάσουν τώρα προκαλούν την απέλαση τους.
Άρα αν ζούσε το παιδί για κάποιος θα ήταν εν δυνάμη βιαστής...
Η αλήθεια όμως είναι μια άλλη.
Εμένα στα @@ μου τι έγραφε τότε, στα @@ μου και τι γράφει τώρα.
Δεν πιστεύω σ αυτή τη μορφή της τέχνης.
Δεν είναι όμως στα @@ μου αν μποκάρεις με το πολυβόλο
και όχι δεν θα σεβαστώ ΚΑΝΕΝΑ τρόμπα φανατικό σε κανένα δόγμα.
Η προαγάνδα απαιτεί ότι μετά την αγιοποίηση του Σαρλί πρέπει να επέλθει η αποδόμηση.
ότι μλκια και να έγραφε λοιπόν αργά ή γρήγορα θα του την έπεφταν.
Δεν μπορείς ρε Σαρλί να έχεις τόση δόξα και επιρροή χωρίς τσιμπούκια στην εξουσία....
Απλά δε μπαίζει το σενάριο.
Αν θες γίνε ΛΑζόπουλος. Ως εκεί φτάνει.
:wave2:

RaGe_Raptor
15/01/2016, 16:17
:a10:

http://www.tovima.gr/science/physics-space/article/?aid=769003

:a10:
http://www.iflscience.com/space/most-powerful-supernova-ever-recorded-proves-hard-explain

amyroukai
15/01/2016, 16:23
...ή αν ο φονιάς του, που όλο του το
είναι από την ώρα που γεννήθηκε είναι εμποτισμένο με μίσος και αποστροφή και καταφρόνηση για τα διαφορετικά από τα πιστεύω του και το λόγο ύπαρξής του, είναι βδέλυγμα.

fixed και μάλλον είναι. Όχι ακριβώς βδέλυγμα, αλλά ούτε και "άνθρωπο-άνω θρώσκω" τον λες ακριβώς. Τυφλό όργανο, εκπαιδευμένο ζώο, ίσως.

nikos_abel
15/01/2016, 16:24
:a10:
http://www.iflscience.com/space/most-powerful-supernova-ever-recorded-proves-hard-explain

:a10:

Πάμε όμως εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119033&p=2691944&viewfull=1#post2691944

amyroukai
15/01/2016, 16:25
Θες σεβασμό για τον πατέρα που ζει ακόμα... Δεν θα το έκανα.

Να ξαναρωτήξω με το συμπάθιο, οι κατηγορίες για το ότι ο πατήρ ήταν ο δουλέμπορος, τελικά κατέπεσαν ως ψεύδη μιάς ανισόρροπης διασωθείσης από το ναυάγιο;

nikos_abel
15/01/2016, 16:28
fixed και μάλλον είναι. Όχι ακριβώς βδέλυγμα, αλλά ούτε και "άνθρωπο-άνω θρώσκω" τον λες ακριβώς. Τυφλό όργανο, εκπαιδευμένο ζώο, ίσως.


Έχεις δίκιο είπαμε. Εσύ έτσι το βλέπεις.

Αυτός όμως όχι. Αν μεθαύριο (χτύπα ξύλο) μας εξαερώσει, αυτός θα μείνει να κρίνει τι είναι το σωστό.

Και η ιστορία γράφεται από τους ζωντανούς. Οι νεκροί δεν πληκτρολογούν.

pipe_smoker
15/01/2016, 16:31
Αυτοι που δολοφονησαν εν ψυχρω τους σκιτσογραφους των σκιτσων

το εκαναν γιατι τα σκιτσα "διακωμωδησαν" αυτο που αυτοι θεωρουν ιερο.

Οι Εσκιμωοι θεωρουν τιμη τους το να μοιραστουν τη γυναικα τους με τον φιλοξενούμενό τους για να τον ευχαριστησουν.

Αν ενας Γαλλος πχ φιλοξενησει εναν Εσκιμωο, κι ο Εσκιμωος πηδησει τη γυναικα του οικοδεσποτη, ο οικοδεσποτης θα το θεωρησει προσβολη (μαλλον :rolleyes:).

Πρεπει ο Γαλλος να σκοτωσει τον Εσκιμωο; Οχι.

Οφειλει ομως ο Εσκιμωος να γνωριζει τη διαφορετικοτητα της κουλτουρας του Γαλλου.

Άλλα ηθη, άλλες κουλτουρες, άλλες θρησκειες, άλλα.. πολλά.

Επρεπε να δολοφονησουν τους σκιτσογραφους; Οχι. Ηξεραν οι σκιτσογραφοι οτι τα σκιτσα τους θα αποτελεσουν προσβολη; Για "μας", οκ, ειναι σατιρα. Ειναι και γι "αυτους" σατιρα; Χα, τι μας νοιαζει γι "αυτους". "Εμεις" ειμαστε οι σωστοι, οι καλοι, οι πολιτισμενοι, οι δημοκρατες (μη χε), οι μπροσταρηδες της ελευθεριας του λογου και της ελευθεριας σκετο (παλι μη χε). "Αυτοι" ειναι οι κακοι, οι εχθροι, οι απολιτιστοι, οι αλλοθρησκοι, οι ... κτλ.

Δεν εχει να κανει με εξυπναδα, δημοκρατια, ελευθερια λογου και λοιπα τρανταχτά.

Σεβασμος (στον διαφορετικο απο μας ανθρωπο - λαο) λεγεται.


Καλά τα λες.

Αλλά....

Το πηγαίνεις τόσο μα τόσο "πίσω", και σε ένα τόσο μεγάλο πλαίσιο, που αυτό που λες είναι απόλυτα σωστό γιατί δε γίνεται καν και υπό καμία συνθήκη να είναι λάθος.
(όχι δεν είμαι μεθυσμένος:lol:)

Δε θέλω να ανατρέξω σε βιβλιογραφίες και λοιπά ξενέρωτα γιατί αρκετά κουραστική ήταν η μέρα.

Απλά γενικότερα, τα grand theories είναι αλάνθαστα ακριβώς γι'αυτό το λόγο.
Γιατί φτιάχνουν ένα δικό τους πλαίσιο μέσα στο οποίο, ακολουθώντας τα αξιώματα αυτής της θεωρίας, όλα πάντα θα βαίνουν καλώς.

Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως, αυτό απέχει πάρα πολύ από την (όποια) πραγματικότητα.

amyroukai
15/01/2016, 16:35
Και η ιστορία γράφεται από τους ζωντανούς. Οι νεκροί δεν πληκτρολογούν.

Το οποίο μου θύμισε ότι διάβασα αυτό σε κάποιο άλλο μέσο (http://mianews.ru/en/2016/01/10/radio-stations-of-isis-are-on-the-us-military-base/?_utl_t=wh) και οι αιτίες δημιουργίας του φαινομένου μετανάστευσης και τρομοκρατίας πιθανόν να δικαιώνουν τους λέγοντες ότι ο λευκός άνθρωπος είναι η μεγαλύτερη πληγή του πλανήτη, ιστορικά.

MG-KTiNoS
15/01/2016, 16:37
Να ξαναρωτήξω με το συμπάθιο, οι κατηγορίες για το ότι ο πατήρ ήταν ο δουλέμπορος, τελικά κατέπεσαν ως ψεύδη μιάς ανισόρροπης διασωθείσης από το ναυάγιο;

Όλοι ξέρουν πως οι "δουλέμποροι" δεν μπαίνουν ΠΟΤΕ στις βάρκες.
Πουλάνε τη βάρκα με τη μηχανή και μετά βάζουν έναν επιβάτη και του λένε οδήγα προς τα εκεί... Ελλάδα.
Μετά αρχίζει το "γλέντι" και όποιος πρόλαβε τον κύριον είδε.
Αυτός όμως που οδηγάει ενοχοποιείται γιατί ΕΤΣΙ είναι ο νόμος.
Μλκς...
-----------------
Ο πόλεμος είναι η πιο μεγάλη ΜΠΙΖΝΑ ως γνωστόν !

amyroukai
15/01/2016, 16:42
Άκουσα στο ράδιο πάντως, άλλα τέσσερα ανώνυμα παιδάκια σήμερα... :(