PDA

View Full Version : Προσπάθεια κλοπής - Απορία



MadMar
13/01/2015, 17:56
Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα το πρωί όταν πήγα να πάρω την μηχανη απο το σημείο που την παρκάρω κάθε βράδυ εδώ και ενάμιση χρόνο, με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. Οι βιδες που συγκρατούν τους αεραγωγους δίπλα απ το τεποζιτο (xt 600) είχαν αφαιρεθεί όλες εκτός απο τις δυο τελευταίες σε κάθε πλευρά. Το ευχάριστο ειναι ότι δεν κατάφεραν να πάρουν τους αεραγωγους για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω. Ο συναγερμός (spyball αυτός με το γκρι χειριστήριο με πράσινα κουμπακια, δεν ξέρω ακριβές μοντέλο) παρ´ ότι πολυ ευαίσθητος δεν χτύπησε, αφού δεν έκανε τον χαρακτηριστικό ήχο όταν την ξεκλειδωσα το πρωί. Αφού έβαλα άλλες βιδες, έρχομαι σπίτι ξαναβάζω συναγερμό και παρατηρώ ότι το λαμπάκι δεν ανάβει. Κοιτάζω και βλέπω ότι έχουν κόψει τα καλώδια που οδηγούν σ αυτό.
Εννοείται ότι η μηχανη θα κοιμάται σε άλλο χώρο μέχρι να βρω ένα ασφαλές κλειστό γκαράζ.
Ερώτηση πρώτη: Μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να συνδέσει πάλι το λαμπάκι με τα καλώδια που έχουν κοπεί ή πάω για αλλαγη συναγερμού?
Ερώτηση δεύτερη: Γιατι να κόψουν αυτά τα καλώδια αφού ο συναγερμός ενεργοποιείται κανονικά και μάλιστα τον τεσταρα και λειτουργεί? Και γιατι δεν χτύπησε όταν αφαιρουσαν τις βιδες?

McGyver
13/01/2015, 18:36
Μάλλον έκοψαν τα καλώδια για να σου βραχυκυκλώσουν το συναγερμό...

MadMar
13/01/2015, 18:42
Μάλλον έκοψαν τα καλώδια για να σου βραχυκυκλώσουν το συναγερμό...
Αυριο θα πάω σε έναν με spyball, στην Καλιρροης, ο οποίος μου έφτιαξε και δεύτερο χειριστήριο καθώς το όταν την αγόρασα είχα μόνο ένα. Λέτε να μπορεί να ενώσει τα κομμένα καλωδια? Η πάω για καινούργιο συναγερμο?

amyroukai
13/01/2015, 18:46
Αυριο θα πάω σε έναν με spyball, στην Καλιρροης, ο οποίος μου έφτιαξε και δεύτερο χειριστήριο καθώς το όταν την αγόρασα είχα μόνο ένα. Λέτε να μπορεί να ενώσει τα κομμένα καλωδια? Η πάω για καινούργιο συναγερμο?

Αν απλά έκοψαν τα καλώδια που πάνε στο led, τα ενώνεις και μόνος σου, δεν κάνουν κάτι πέρα από το να στέλνουν ρεύμα στο λαμπάκι.

McGyver
13/01/2015, 18:47
Αυριο θα πάω σε έναν με spyball, στην Καλιρροης, ο οποίος μου έφτιαξε και δεύτερο χειριστήριο καθώς το όταν την αγόρασα είχα μόνο ένα. Λέτε να μπορεί να ενώσει τα κομμένα καλωδια? Η πάω για καινούργιο συναγερμο?

Αν μιλάς για τον Παναγιωτόπουλο, τότε ό,τι σου πει.

MadMar
13/01/2015, 18:50
Αυριο πρωί πρωί θα το προσπαθήσω... Δεν μπορείς να προφυλαχθεις τελικα απ τα τσογλανια με τίποτα!!! Τί θράσος έχουν ρε π**στη μου. Άντε να βρεις κλειστό πάρκινγκ τωρα!!!

MadMar
13/01/2015, 18:51
Αν μιλάς για τον Παναγιωτόπουλο, τότε ό,τι σου πει.
Ναι γι αυτόν μιλάω, πολυ καλός μάστορας!!!

MadMar
13/01/2015, 20:38
Αλλη μια ερώτηση, αν και συννενοηθηκα με τον Παναγιωτοπουλο και θα του την πάω αυριο πρωί... Απλα επειδή τωρα που την πήγα στο πάρκινγκ ενός γνωστού μου, παρατήρησα ότι αν και λειτουργεί ο συναγερμός, δεν εχει την ευαισθησία που είχε. Δηλαδή, πριν το περιστατικό όταν την ακουμπούσες χτυπούσε αμέσως. Τωρα πρέπει να την ταρακουνησεις πολυ δυνατά για να ενεργοποιηθεί. Υπάρχει περίπτωση κάποιο απο αυτά τα δυο καλώδια (κόκκινο-μαύρο) που πήγαιναν στο λεντάκι να επηρεάζει την ευαισθησία του? Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

amyroukai
13/01/2015, 20:44
Το μανιουαλ λεει οχι, η ρυθμιση ευαισθησιας δεν εχει σχεση. Ειχα καμμενο λεντακι και επαιζε ο συναγερμος κανονικα.

MadMar
13/01/2015, 20:49
Το μανιουαλ λεει οχι, η ρυθμιση ευαισθησιας δεν εχει σχεση. Ειχα καμμενο λεντακι και επαιζε ο συναγερμος κανονικα.

Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση... Οπότε μάλλον κάτι άλλο παίζει και ελπίζω αύριο το πρωί να καταλάβει ο τεχνικός τί συμβαίνει!!!

stam2
14/01/2015, 09:41
εγώ να προσθέσω έναν προβληματισμό...???
είχες συναγερμό, ο οποίος όπως λες δεν χτύπησε ούτε όταν ξεβιδώνανε τους αεραγωγούς ούτε όταν του βάλανε χέρι. Μάλιστα λες ότι τον έβγαλαν και εκτός λειτουργίας, ή τουλάχιστον δεν δούλεψε όσο κάναν τη δουλειά τους επάνω στην μηχανή.
...Και παρ' όλα αυτά θα πας να επισκευάσεις και να κρατήσεις τον ίδιο....???

amyroukai
14/01/2015, 10:00
εγώ να προσθέσω έναν προβληματισμό...???
είχες συναγερμό, ο οποίος όπως λες δεν χτύπησε ούτε όταν ξεβιδώνανε τους αεραγωγούς ούτε όταν του βάλανε χέρι. Μάλιστα λες ότι τον έβγαλαν και εκτός λειτουργίας, ή τουλάχιστον δεν δούλεψε όσο κάναν τη δουλειά τους επάνω στην μηχανή.
...Και παρ' όλα αυτά θα πας να επισκευάσεις και να κρατήσεις τον ίδιο....???
Κάνε μιά δοκιμή. Αν δεν έχει αυτό που λέμε "παγίδα πεδίου" δηλαδή να αρχίζει τα μπιπ μπιπ όταν κάποιος είναι δίπλα στη μηχανή, μπορείς να την λύσεις ολόκληρη (με προσοχή μην την σκουντήξεις)... Άστα.

stam2
14/01/2015, 10:09
Κάνε μιά δοκιμή. Αν δεν έχει αυτό που λέμε "παγίδα πεδίου" δηλαδή να αρχίζει τα μπιπ μπιπ όταν κάποιος είναι δίπλα στη μηχανή, μπορείς να την λύσεις ολόκληρη (με προσοχή μην την σκουντήξεις)... Άστα.

το γνωρίζω. Ως περιμετρικό συναγερμό βέβαια αλλά είναι το ίδιο... Προσωπικά έχω την τύχη να έχω κλειστό στεγαζόμενο χώρο αλλά αν δεν είχα θα ήμουν με scorpio sri900 με φουλ κομπλέ και περιμετρικό...

MadMar
14/01/2015, 11:48
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας... Κατ' αρχάς να πω ότι πήγα σήμερα στον Παναγιωτόπουλο και το έφτιαξα. Αυτό με την ευαισθησία δεν οφείλεται όπως μου είπε κι αυτός στο ότι έκοψαν τα καλώδια που οδηγούν στο led. Δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει, αλλά ο άνθρωπος τον άνοιξε, τον καθάρισε, έκανε και κάτι κολλήσεις στο κύκλωμα εντός του συναγερμού που είχαν χαλάσει μάλλον με τα χρόνια και τώρα επανήλθε στα φυσιολογικά του επίπεδα ευαισθησίας.
Θα κοιτάξω και αυτό που μου είπατε, μήπως με ενεργοποιημένο συναγερμό και πολύ προσεκτικά, θα καταφέρω να λύσω τμήματα της μηχανής χωρίς να την αγγίξω σε άλλο σημείο (χειρουργική ακρίβεια ). Παρ' όλα αυτά, μέχρι να αποθηκευτεί η μηχανή σε ιδιωτικό υπόγειο πάρκινγκ με πόρτα ασφαλείας σε λίγο καιρό, θα αγοράσω μια κουκούλα και θα αλλάξω τρόπο παρκαρίσματος της μηχανής. Αυτό που έχω σκεφτεί, είναι να την σφηνώνω με το αμάξι στον τοίχο του σπιτιού μου, στο πεζοδρόμιο με τέτοιο τρόπο ώστε από την μια πλευρά να εμποδίζεται η κύλιση της μοτοσυκλέτας προς τα πίσω λόγο των σκαλιών του σπιτιού, και από μπροστά να εμποδίζεται η κύλιση λόγω μιας κολόνας της ΔΕΗ που υπάρχει. Επίσης, είναι ακατόρθωτο να φτάσει κάποιος στη μηχανή από το πλάι αφού είναι το αμάξι, και νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να μπορέσει να αφαιρέσει κάποιος πλαστικά κομμάτια της μηχανής, όπως τους αεραγωγούς κλπ καθώς θα είναι κουκουλωμένη με συναγερμό, οπότε αν πάνε να αφαιρέσουν την κουκούλα, θα βαρέσει. Επίσης, δεν μπορούν να φτάσουν πλέον και στο λαμπάκι γιατί ο συναγερμός τοποθετήθηκε σε πολύ δύσκολα προσπελάσιμο σημείο!
Ποιά η γνώμη σας?

est
14/01/2015, 14:29
Όσο πιο δύσκολο το κάνεις για αυτούς, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να σε αφήσουν ήσυχο.
Βέβαια αν το ΧΤ σου είναι ένα απλό καθημερινό ΧΤ, μάλλον για περιστασιακούς θα τους έκανα που απλά βρήκαν "βολικό" το μηχανάκι σου.
Αν όμως έχεις έξτρα πράγματα που τους γυάλισαν, κρύφτη το συντομότερο.

MadMar
14/01/2015, 16:43
Ενα καθημερινό xtάκι, και μάλιστα έχω αφήσει επίτηδες τα πλαστικά να ειναι ξεθωριασμενα για να μην τραβάει τα βλέμματα... Τί να πω, έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό θα αποθηκευτεί λόγω ανωτέρας βίας!!! Τουλάχιστον να τους δυσκολεψω όσο μπορω

stynikop
14/01/2015, 17:04
Αγνωσται αι βουλαι των κλεφτρονιων!

Σε εμενα περυσι ξεβιδωσαν καποιες βιδες της βασης της μπαγκαζιερας αλλα δεν την εβγαλαν...

MadMar
14/01/2015, 17:42
Πάντως όσο το σκέφτομαι, μάλλον τίποτα κλεφτρόνια της πλάκας που έτυχε να περνούν από την περιοχή ήταν. Έκοψαν ένα καλώδιο του συναγερμού που δεν έχει καμία σημασία στη λειτουργία του (μόνο και μόνο επειδή αυτό φαινόταν και πίστεψαν ότι τον απενεργοποίησαν), και συμπτωματικά ο συναγερμός είχε χάσει την ευαισθησία του λόγω της πολυκαιρίας και ήθελε ένα μικρό καθάρισμα το κύκλωμά του, προσπάθησαν να πάρουν τους αεραγωγούς, ο ένας εκ των οποίων είναι σπασμένος και τον έχω αφήσει επίτηδες έτσι για να μην αποτελεί στόχο, και δεν τα κατάφεραν κιόλας... Τί να πω, ευτυχώς πέρασε ανώδυνα σχετικά, και τώρα θα προσπαθήσω τουλάχιστον μέχρι να αποθηκευτεί, να εξασφαλίσω την μέγιστη δυνατή ασφάλεια για την μηχανή. Μετά, όταν ξαναβγεί στους δρόμους πάω για ασφάλεια κλοπής, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.