PDA

View Full Version : Τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα στα 2 λάδια της ίδιας εταιρείας;



PetranGR
13/01/2015, 22:29
Όπως το λέει ο τίτλος παιδιά.

Σας δείχνω στην φώτο καθαρά ,και τα 2 έχουν αγοραστεί από Ηonda απλά 2 διαφορετικά μαγαζιά. (Έτυχε απλά)

329715

Το ένα το αριστερό γράφει,

Repsol 10w40 Rider (Χωρίς κάπου να γράφει ούτε καν πίσω αν είναι full-synthetic ή όχι)

και το δεξί γράφει,

Repsol 10w40 Sintetico με κάτω έντονα γράμματα Full-Synthetic.

Τι στο καλό; είναι το ίδιο ή παίζει να είναι το αριστερό απλό συνθετικό λάδι και το δεξί να είναι "αγωνηστικό" λάδι;

Θέλω να βρώ την διαφορά γιατί ,μην πάω και αγοράζω τσάμπα εξτρά 3 μπουκάλια λάδι για το service εφόσων έχω ήδη 2.

teogtp
13/01/2015, 23:12
Εννοειται οτι το δεξι μπουκαλι προοριζεται για αγωνιστικη χρηση.
Δεν βλεπεις κοτζαμ πολυπρωταθλητρια μοτο εχει τυπωμενη επανω.........:lol:
Περα απο την πλακα και τα δυο ειναι συνθετικα με το rider συμφωνα με τα αναγραφομενα της εταιρειας να προοριζεται σε χρηση μοτο που γραφουν πολλα χιλιομετρα.
http://www.repsol.com.gr/index.php/products/moto/4t

lykourgi
13/01/2015, 23:21
Το αριστερό δεν είναι συνθετικό, αλλά ημισυνθετικό (συνθετικής βάσης, όπως αναφέρει και το λινκ που παρέθεσε ο teogtp).

Το δεξί είναι πλήρως συνθετικό, και το αναγράφει.

devil's animal
13/01/2015, 23:30
προφανως ρε πετραν το ενα ειναι φουλ συνθετικο ενω το αλλο ΔΕΝ ειναι...

αρα ΔΕΝ ειναι ιδια...
αρα ξηλωσου να πας να παρεις 3 μπουκαλια και οχι 2...

Bob_o_mastoras
13/01/2015, 23:57
αρα ξηλωσου να πας να παρεις 3 μπουκαλια και οχι 2...

Και κρατα το rider να λαδωνεις μεντεσεδες! :lol: :p

SHOOTER045
14/01/2015, 01:02
Και κρατα το rider να λαδωνεις μεντεσεδες! :lol: :p

Να λαδωσει το άλλο του λέω εγώ, γιατί τον έχει φάει τελευταία...

vaska
14/01/2015, 07:37
Να λαδωσει το άλλο του λέω εγώ, γιατί τον έχει φάει τελευταία...

ήμαρτον ρε πρωί πρωί

:bawl:

PetranGR
14/01/2015, 17:17
Εννοειται οτι το δεξι μπουκαλι προοριζεται για αγωνιστικη χρηση.
Δεν βλεπεις κοτζαμ πολυπρωταθλητρια μοτο εχει τυπωμενη επανω.........:lol:
Περα απο την πλακα και τα δυο ειναι συνθετικα με το rider συμφωνα με τα αναγραφομενα της εταιρειας να προοριζεται σε χρηση μοτο που γραφουν πολλα χιλιομετρα.
http://www.repsol.com.gr/index.php/products/moto/4t

Στο link όσο και αν διάβασα δεν είδα κάπου να το γράφει χαρακτηριστικά αλλά σε ευχαριστώ.


Το αριστερό δεν είναι συνθετικό, αλλά ημισυνθετικό (συνθετικής βάσης, όπως αναφέρει και το λινκ που παρέθεσε ο teogtp).

Το δεξί είναι πλήρως συνθετικό, και το αναγράφει.

Κατάλαβα,εντάξει ευχαριστώ.


προφανως ρε πετραν το ενα ειναι φουλ συνθετικο ενω το αλλο ΔΕΝ ειναι...

αρα ΔΕΝ ειναι ιδια...
αρα ξηλωσου να πας να παρεις 3 μπουκαλια και οχι 2...

Προφανώς, αλλά είπα να ρωτήσω γιατί η αμάθεια είναι χειρρότερη της αμάθειας. Οπότε είπα να ρωτήσω εδώ τους κλασσικούς γέροντες ,ακούς Shooter ?ώστε να είμαι σίγουρος.

Θα ξηλωθώ κλαίν μαίν! Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος.


Και κρατα το rider να λαδωνεις μεντεσεδες! :lol: :p

χαχαχαχα... έτσι και αλλίως έχει λίγο :P


Να λαδωσει το άλλο του λέω εγώ, γιατί τον έχει φάει τελευταία...

και όχι μόνο,θα σε πώ από κοντά όταν τελείωσει εξεταστική πρέπει να με διαβάσει παπάς!

SHOOTER045
14/01/2015, 17:33
Στο link όσο και αν διάβασα δεν είδα κάπου να το γράφει χαρακτηριστικά αλλά σε ευχαριστώ.



Κατάλαβα,εντάξει ευχαριστώ.



Προφανώς, αλλά είπα να ρωτήσω γιατί η αμάθεια είναι χειρρότερη της αμάθειας. Οπότε είπα να ρωτήσω εδώ τους κλασσικούς γέροντες ,ακούς Shooter ?ώστε να είμαι σίγουρος.

Θα ξηλωθώ κλαίν μαίν! Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος.



χαχαχαχα... έτσι και αλλίως έχει λίγο :P



και όχι μόνο,θα σε πώ από κοντά όταν τελείωσει εξεταστική πρέπει να με διαβάσει παπάς!

Εδώ τέκνον μου
Βρήκες τον κατάλληλο

devil's animal
14/01/2015, 23:25
Προφανώς, αλλά είπα να ρωτήσω γιατί η αμάθεια είναι χειρρότερη της αμάθειας. Οπότε είπα να ρωτήσω εδώ τους κλασσικούς γέροντες ,ακούς Shooter ?ώστε να είμαι σίγουρος.

Θα ξηλωθώ κλαίν μαίν! Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος.



η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας, αλλα :a12:...
απλα εχε στο μυαλο σου οτι δεν κρυβονται παντου γριφοι για να τους λυσουν οι οποιοι κλασικοι γεροντες...
ουτε συνωμοτει κανενα συμπαν για να κανει ο πετραν μ@λακια...ο πετραν την κανει και χωρις την βοηθεια του συμπαντος...:lol:

απλα χαλαρωσε...και μην αγχεσαι...για αλλη μια φορα...
:beer::wave2:

PetranGR
15/01/2015, 00:10
η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας, αλλα :a12:...
απλα εχε στο μυαλο σου οτι δεν κρυβονται παντου γριφοι για να τους λυσουν οι οποιοι κλασικοι γεροντες...
ουτε συνωμοτει κανενα συμπαν για να κανει ο πετραν μ@λακια...ο πετραν την κανει και χωρις την βοηθεια του συμπαντος...:lol:

απλα χαλαρωσε...και μην αγχεσαι...για αλλη μια φορα...
:beer::wave2:

πωωω τώρα το είδα το σκότωσα.Έχεις δίκιο!

Εντάξει,απλά επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι τόσο πολλές,και όσο και αν έψαξα με τον τρόπο μου άκρη δεν βρήκα τι παίζει με την διαφορά τους,για αυτό ρώτησα.

Τώρα χαλάρωσα αύριο θα πάω να πάρω νέα μπουκαλάκια :D

lykourgi
15/01/2015, 07:33
Μην αγοράσεις με την λογική "ακριβότερο = καλύτερο".

Δες τι συστήνει το μάνιουαλ.

PetranGR
15/01/2015, 17:09
Μην αγοράσεις με την λογική "ακριβότερο = καλύτερο".

Δες τι συστήνει το μάνιουαλ.

το Manual γράφει σκέτο ΜΑ. Όχι ΜΑ2 που είναι το Full Synthetic Που έβαλα.

Bob_o_mastoras
15/01/2015, 17:24
Αμα δεν βαζουμε και full synthetic στα supersport που θα βαζουμε εν τελει;;;
Ασ'τον να λεει τον μανιουαλη. ;)

sapila racing
16/01/2015, 09:58
το Manual γράφει σκέτο ΜΑ. Όχι ΜΑ2 που είναι το Full Synthetic Που έβαλα.


H κωδικοποίηση άλλαξε καπου το 2006 και στην ουσία καταργήθηκε το JASO-MA καθώς χωρίστηκε σε JASO-MA1 και JASO-MA2.
Τα JASO-MA1 ειναι λαδια χαμηλής τριβής για αυτοκίνητα και JASO-MA2 ειναι για μοτο.

sapila racing
16/01/2015, 10:00
Αμα δεν βαζουμε και full synthetic στα supersport που θα βαζουμε εν τελει;;;
Ασ'τον να λεει τον μανιουαλη. ;)

Mastora το manual το ακολουθούμε πάντα.
Αν θέλει καποιος να βαλει συνθετικό η ημισυνθετικό η ορυκτέλαιο ειναι δική του απόφαση.
Οι προδιαγραφές που θα πρεπει να εχουν όμως περιγράφονται στο manual της κάθε μοτο και θα πρεπει να ακολουθούνται.

sniper
16/01/2015, 10:02
Αμα δεν βαζουμε και full synthetic στα supersport που θα βαζουμε εν τελει;;;
Ασ'τον να λεει τον μανιουαλη. ;)

Αν τα ελέγχεις συνέχεια, δεν το κυκλοφορείς παρά μόνο στην πίστα κλπ κλπ τότε βάζε του ότι θες. Οι υπολοιποι μπορουμε να βάζουμε semi.

PetranGR
16/01/2015, 11:44
Αμα δεν βαζουμε και full synthetic στα supersport που θα βαζουμε εν τελει;;;
Ασ'τον να λεει τον μανιουαλη. ;)

Έλα μου ντε :P


H κωδικοποίηση άλλαξε καπου το 2006 και στην ουσία καταργήθηκε το JASO-MA καθώς χωρίστηκε σε JASO-MA1 και JASO-MA2.
Τα JASO-MA1 ειναι λαδια χαμηλής τριβής για αυτοκίνητα και JASO-MA2 ειναι για μοτο.

Γιατί τότε δεν γράφει σε εμένα 1 ή 2 όταν η μηχανή μου είναι τέλος του 07; (Μοντέλο του 07')


Mastora το manual το ακολουθούμε πάντα.
Αν θέλει καποιος να βαλει συνθετικό η ημισυνθετικό η ορυκτέλαιο ειναι δική του απόφαση.
Οι προδιαγραφές που θα πρεπει να εχουν όμως περιγράφονται στο manual της κάθε μοτο και θα πρεπει να ακολουθούνται.

Φυσικά με το Manual πάντα οτι πεί.


Αν τα ελέγχεις συνέχεια, δεν το κυκλοφορείς παρά μόνο στην πίστα κλπ κλπ τότε βάζε του ότι θες. Οι υπολοιποι μπορουμε να βάζουμε semi.

Εννοείς δηλαδή και τα απλά ΜΑ Semi-Synthetic ,αντί για Full Synthetic ?

sniper
16/01/2015, 11:50
...
Εννοείς δηλαδή και τα απλά ΜΑ Semi-Synthetic ,αντί για Full Synthetic ?

Nαι.

sapila racing
16/01/2015, 11:52
Γιατί τότε δεν γράφει σε εμένα 1 ή 2 όταν η μηχανή μου είναι τέλος του 07; (Μοντέλο του 07')


Γιατί τότε τα ΜΑ2 δεν είχαν ακόμα διαδοθεί στην αγορά.
Με λίγα λόγια μπορείς να βαζεις JASO MA και JASO MA2.
Αυτό δεν σημαίνειο οτι τα ΜΑ2 ειναι συνθετικά και τα ΜΑ ημισυνθετικά η το αντίστροφο.

Υπαρχουν ΜΑ2 και συνθετικά και ημισυνθετικά και φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα ΜΑ.
Ισως όμως τα ΜΑ να εχουν μείνει στο ράφι μερικά χρόνια παραπάνω...

Bob_o_mastoras
16/01/2015, 14:40
Αμα δεν βαζουμε και full synthetic στα supersport που θα βαζουμε εν τελει;;;
Ασ'τον να λεει τον μανιουαλη. ;)

Κατω η χουντα του μανιουαλη!!! :tooth::p

Φανταστηκα οτι η προτροπη προς ανυπακοη στο μανιουαλ θα σηκωνε αντιδρασεις.
Αλλα στο συγκεκριμενο θεμα ενα καλο συνθετικο λαδι ιδιου ιξωδους και ιδιων προδιαγραφων με αυτες που προτεινει ο κατασκευαστης μονο καλο θα κανει στο μοτερ. Το οτι λεει semi-synth δεν σημαινει οτι τα full θα το βλαψουν εφοσον ειναι και συγχρονος κινητηρας. Αντε να ηταν κανα thumper του '80 ισως.
Προτεινει επισης αλλαγη λαδιων καθε 5.000 χλμ πχ. Αν τα αλλαζεις στα 2.000 χλμ δεν βλαπτεις το μοτερ (μονο την τσεπη σου).

sapila racing
16/01/2015, 15:01
Κατω η χουντα του μανιουαλη!!! :tooth::p

Φανταστηκα οτι η προτροπη προς ανυπακοη στο μανιουαλ θα σηκωνε αντιδρασεις.
Αλλα στο συγκεκριμενο θεμα ενα καλο συνθετικο λαδι ιδιου ιξωδους και ιδιων προδιαγραφων με αυτες που προτεινει ο κατασκευαστης μονο καλο θα κανει στο μοτερ. Το οτι λεει semi-synth δεν σημαινει οτι τα full θα το βλαψουν εφοσον ειναι και συγχρονος κινητηρας. Αντε να ηταν κανα thumper του '80 ισως.
Προτεινει επισης αλλαγη λαδιων καθε 5.000 χλμ πχ. Αν τα αλλαζεις στα 2.000 χλμ δεν βλαπτεις το μοτερ (μονο την τσεπη σου).

Δεν διαβαζεις τις απαντήσεις μου φαίνεται......

Φυσικά δεν βλαπτεις το μοτέρ αν αλλάζεις λαδια στα 2000 χλμ. Ακόμα και αν πουλάς το μηχανακι σου καθε 2000 χλμ και παίρνεις καινούριο, παλι δεν παθαίνει τίποτα το μοτέρ. :D

sniper
16/01/2015, 15:12
... Ακόμα και αν πουλάς το μηχανακι σου καθε 2000 χλμ και παίρνεις καινούριο....

Να πουλας ας πουμε το παλιο βεστρωμ με 2.000 χλμ και να παιρνεις κουτα βεστρωμ;

Bob_o_mastoras
16/01/2015, 19:46
Δεν διαβαζεις τις απαντήσεις μου φαίνεται......



Eχεις δικιο, τωρα αντεληφθην! :) :beer:

PetranGR
16/01/2015, 21:36
Ωραία απλά είτε βάλω Semi-Synthetic είτε Full είναι το ίδιο και το αυτό με βάση και τις προδιαγραφές. :)

άρα με βλέπω αντί να τα αναμοίξω να πάω να πάρω 3 νέα μπουκάλάκια είτε από το 1 είτε από το άλλο.

SHOOTER045
16/01/2015, 22:55
Ωραία απλά είτε βάλω Semi-Synthetic είτε Full είναι το ίδιο και το αυτό με βάση και τις προδιαγραφές. :)

άρα με βλέπω αντί να τα αναμοίξω να πάω να πάρω 3 νέα μπουκάλάκια είτε από το 1 είτε από το άλλο.

Τα κοκτέιλ άστα για τα μπαράκια, κοκτέιλ με λάδια μοτέρ semi / full synthetic δεν κάνουμε

sapila racing
17/01/2015, 12:11
Τα κοκτέιλ άστα για τα μπαράκια, κοκτέιλ με λάδια μοτέρ semi / full synthetic δεν κάνουμε

Aκριβώς έτσι.

PetranGR
17/01/2015, 14:33
μάλιστα :)

Για αυτό θα πάω να βάλω Rider λάδια να τελείωνουμε ,αφού πίστα πλεόν η μηχανή δεν μπαίνει και πολύ λόγω αφραγκίας.

PetranGR
22/01/2015, 15:22
Eρώτηση μιας και έκανα το service σήμερα.

Πάλι έβαλα 100% συνθετικό.

Στα 4500 χλμ. με 3 φορές πίστα ,και μερικές καταδρομικές είναι λογικό να έχω ίσως κάψει 100ml λάδιου συνθετικού 100%;

Γιατί το λέω,
Με τo Manual χωράω 2,8 λίτρα με αλλαγή φίλτρου ,έβαλα 2.8,την έβαλα να δουλέψει 10 δευτ. την έσβησα την ίσιωσα πάνω στο stand και με τα βίας ερχόταν στην μέση της ένδειξης ανάμεσα στο low-max. Οπότε συμπλήρωσα περίπου άλλα 100ml ίσως και 130ml και τότε πήγε ακριβώς στην μέση ,όταν την είχα όρθια,αν την έγερνα ελάχιστα κατά εμένα το έδειχνε παραπάνω,άρα υποψιάζομαι οτι έκαψε λίγο λάδι.

άρα για να συμπλήρωσα παραπάνω από 2,8 σημαίνει οτι λογικά είχε χάσει - κάψει κάποια.Ποιο είναι το επιτρεπόμενο όριο ; κάπου το είχα διαβάσει.

devil's animal
22/01/2015, 16:22
Eρώτηση μιας και έκανα το service σήμερα.

Πάλι έβαλα 100% συνθετικό.

Στα 4500 χλμ. με 3 φορές πίστα ,και μερικές καταδρομικές είναι λογικό να έχω ίσως κάψει 100ml λάδιου συνθετικού 100%;

Γιατί το λέω,
Με τo Manual χωράω 2,8 λίτρα με αλλαγή φίλτρου ,έβαλα 2.8,την έβαλα να δουλέψει 10 δευτ. την έσβησα την ίσιωσα πάνω στο stand και με τα βίας ερχόταν στην μέση της ένδειξης ανάμεσα στο low-max. Οπότε συμπλήρωσα περίπου άλλα 100ml ίσως και 130ml και τότε πήγε ακριβώς στην μέση ,όταν την είχα όρθια,αν την έγερνα ελάχιστα κατά εμένα το έδειχνε παραπάνω,άρα υποψιάζομαι οτι έκαψε λίγο λάδι.

άρα για να συμπλήρωσα παραπάνω από 2,8 σημαίνει οτι λογικά είχε χάσει - κάψει κάποια.Ποιο είναι το επιτρεπόμενο όριο ; κάπου το είχα διαβάσει.


φυσιολογικο ειναι...

PetranGR
22/01/2015, 17:01
φυσιολογικο ειναι...

Πάρα πολύ ωραία. Σ'ευχαριστώ πολύ αγορίνα για την γρήγορη απάντηση.

2 τελευταίες ερωτήσεις αν γνωρίζεις.

1. Ξέρεις ποια είναι η κλίμακα ανοχής ; δηλαδή πόσα ml μπορείς να κάψεις ανα κάμποσες χιλιάδες χλμ;
2. Αν το έχω στο stand (πίσω τροχού) η ένδειξη δεξιά από το τζαμάκι,θα είναι σωστή ή θα πρέπει να κάθετε κάποιος πάνω στην μηχανή να την κρατάει στα πόδια του ίσια ώστε να φανεί η ένδειξη σωστά;

devil's animal
22/01/2015, 17:12
Πάρα πολύ ωραία. Σ'ευχαριστώ πολύ αγορίνα για την γρήγορη απάντηση.

2 τελευταίες ερωτήσεις αν γνωρίζεις.

1. Ξέρεις ποια είναι η κλίμακα ανοχής ; δηλαδή πόσα ml μπορείς να κάψεις ανα κάμποσες χιλιάδες χλμ;
2. Αν το έχω στο stand (πίσω τροχού) η ένδειξη δεξιά από το τζαμάκι,θα είναι σωστή ή θα πρέπει να κάθετε κάποιος πάνω στην μηχανή να την κρατάει στα πόδια του ίσια ώστε να φανεί η ένδειξη σωστά;

1. δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. αναλογα με το λαδι που βαζεις, τις εξωτερικες συνθηκες, την χρηση που του κανεις και τα χλμ του κινητηρα η ποσοτητα του λαδιου που καιγεται ειναι σχετικη...αν δεις βεβαια πανω απο λιτρο σε καθε αλλαγη πρεπει να ανησυχησεις...
2.επιπεδο δαπεδο, χωρις σταντ, καθετη η μοτοσυκλετα, τσεκαρεις ματακι λαδιου μετα απο ζεσταμα και συμφωνα με μανιουαλ

stefanos
22/01/2015, 17:19
1. Ξέρεις ποια είναι η κλίμακα ανοχής ; δηλαδή πόσα ml μπορείς να κάψεις ανα κάμποσες χιλιάδες χλμ;
2. Αν το έχω στο stand (πίσω τροχού) η ένδειξη δεξιά από το τζαμάκι,θα είναι σωστή ή θα πρέπει να κάθετε κάποιος πάνω στην μηχανή να την κρατάει στα πόδια του ίσια ώστε να φανεί η ένδειξη σωστά;

1.Οσον αφορά το λάδι http://en.wikipedia.org/wiki/NOACK_Volatility_Test.

PetranGR
22/01/2015, 17:34
1. δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. αναλογα με το λαδι που βαζεις, τις εξωτερικες συνθηκες, την χρηση που του κανεις και τα χλμ του κινητηρα η ποσοτητα του λαδιου που καιγεται ειναι σχετικη...αν δεις βεβαια πανω απο λιτρο σε καθε αλλαγη πρεπει να ανησυχησεις...
2.επιπεδο δαπεδο, χωρις σταντ, καθετη η μοτοσυκλετα, τσεκαρεις ματακι λαδιου μετα απο ζεσταμα και συμφωνα με μανιουαλ

1. Νόμιζα οτι υπάρχει ,λάθος μου τότε.Σε ευχαριστώ.
2. Όμως ζέσταμα ; 1η φορά το ακούω,δεν θα έπρεπε να είναι παγωμένος ο κινητήρας ώστε να δώ που κάθετε στο τζαμάκι ;

lykourgi
22/01/2015, 17:41
Petran, ο ακριβής τρόπος μέτρησης περιγράφεται στο μάνιουαλ της μηχανής σου. Κοίταξέ το και κάνε ότι λέει.

Επίσης τα 100ml/4500km δεν είναι πολλά. Ειδικά αν έχει μεσολαβήσει και κάποιο "σκίσιμο". Μην ανησυχείς. :wave2:

ποπαϋ
22/01/2015, 17:57
Eρώτηση μιας και έκανα το service σήμερα.

Πάλι έβαλα 100% συνθετικό.

Στα 4500 χλμ. με 3 φορές πίστα ,και μερικές καταδρομικές είναι λογικό να έχω ίσως κάψει 100ml λάδιου συνθετικού 100%;

Γιατί το λέω,
Με τo Manual χωράω 2,8 λίτρα με αλλαγή φίλτρου ,έβαλα 2.8,την έβαλα να δουλέψει 10 δευτ. την έσβησα την ίσιωσα πάνω στο stand και με τα βίας ερχόταν στην μέση της ένδειξης ανάμεσα στο low-max. Οπότε συμπλήρωσα περίπου άλλα 100ml ίσως και 130ml και τότε πήγε ακριβώς στην μέση ,όταν την είχα όρθια,αν την έγερνα ελάχιστα κατά εμένα το έδειχνε παραπάνω,άρα υποψιάζομαι οτι έκαψε λίγο λάδι.

άρα για να συμπλήρωσα παραπάνω από 2,8 σημαίνει οτι λογικά είχε χάσει - κάψει κάποια.Ποιο είναι το επιτρεπόμενο όριο ; κάπου το είχα διαβάσει.

Το πόσο λάδι εκαψες το μετράς με την ποσότητα του λαδιού που ΕΒΓΑΛΕΣ από το μοτέρ και οχι πόσο έβαλες μέσα.

PetranGR
22/01/2015, 18:00
Petran, ο ακριβής τρόπος μέτρησης περιγράφεται στο μάνιουαλ της μηχανής σου. Κοίταξέ το και κάνε ότι λέει.

Επίσης τα 100ml/4500km δεν είναι πολλά. Ειδικά αν έχει μεσολαβήσει και κάποιο "σκίσιμο". Μην ανησυχείς. :wave2:

Κλασσικά ανησυχώ.

Το Manual λέει,κάθετη θέση λειτουργία ρελαντί 5 λεπτά αφήνεις μετά 3 λεπτά και κοιτάς.Αυτό! Απλά είπα μήπως βοηθούσε αν το έχω στο στάντ ;)


Το πόσο λάδι εκαψες το μετράς με την ποσότητα του λαδιού που ΕΒΓΑΛΕΣ από το μοτέρ και οχι πόσο έβαλες μέσα.

Σωστό αλλά ,σκέψου το λίγο διαφορετικά.

Λέει 3,5 λίτρα αν κάνεις αποσυναρμολόγηση κινητήρα.

Άρα αυτά που έκαψα ήταν ήδη μέσα,αν με καταλαβαίνεις πως το πάω.Άρα με το να βάλω παραπάνω σημαίνει οτι κάποια είχαν καεί ήδη.

ποπαϋ
22/01/2015, 18:15
Όταν αλλάζεις λάδια μετράς πόσο έβαλες. Όταν έρχεται η ώρα της αλλαγής μετράς ποσά έβγαλες και υπολογίζεις πόσο εκαψες. Μετράς πάλι τα καινούργια λάδια που έβαλες κοκ...

PetranGR
22/01/2015, 18:36
Όταν αλλάζεις λάδια μετράς πόσο έβαλες. Όταν έρχεται η ώρα της αλλαγής μετράς ποσά έβγαλες και υπολογίζεις πόσο εκαψες. Μετράς πάλι τα καινούργια λάδια που έβαλες κοκ...

Ωραία με τα 2.8 λίτρα ούτε για πλάκα φαινόταν ούτε στο πλάγιο το λάδι.

Από εκεί και πέρα, δεν αμφιβάλλω ότι μετράς πόσο έβγαλες για να δείς ΑΝ έκαψες.

Αλλά συνολικά ένα σύστημα έχει 3.5 λίτρα μετά από αποσυναρμολόγηση.
Αν το αδειάσεις τελείως με φίλτρο+λάδι θα πρέπει να βάλεις 2.8 λίτρα άρα μέσα έχει 0,7 λίτρα.

Όταν συμπληρώνεις όμως 2,8 και δεν βλέπεις τίποτα ,σημαίνει οτι έχει ίσως έχει κάψει από αυτά που έχουν μείνει στα τοιχώματα; δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.

Όταν έβαλα 100 ml με 130 ml περίπου παραπάνω τότε εμφανίστηκε και πήγε στην μέση ακριβώς σε κάθετο άξονα.

Οπότε σε αυτό πόνταρα εγώ.

stefanos
22/01/2015, 19:34
Ωραία με τα 2.8 λίτρα ούτε για πλάκα φαινόταν ούτε στο πλάγιο το λάδι.

Από εκεί και πέρα, δεν αμφιβάλλω ότι μετράς πόσο έβγαλες για να δείς ΑΝ έκαψες.

Αλλά συνολικά ένα σύστημα έχει 3.5 λίτρα μετά από αποσυναρμολόγηση.
Αν το αδειάσεις τελείως με φίλτρο+λάδι θα πρέπει να βάλεις 2.8 λίτρα άρα μέσα έχει 0,7 λίτρα.

Όταν συμπληρώνεις όμως 2,8 και δεν βλέπεις τίποτα ,σημαίνει οτι έχει ίσως έχει κάψει από αυτά που έχουν μείνει στα τοιχώματα; δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.

Όταν έβαλα 100 ml με 130 ml περίπου παραπάνω τότε εμφανίστηκε και πήγε στην μέση ακριβώς σε κάθετο άξονα.

Οπότε σε αυτό πόνταρα εγώ.


Μέσα έχει 700ml πάντα όσα και να κάψει γιατί δεν μπορείς να τα βγάλεις (φυσιολογικά).
Άρα αν βάλεις 2,8 και δεν βλέπεις τίποτα τότε η δεν βλέπεις καλά ή δεν μετράς καλά.

PetranGR
22/01/2015, 19:49
Μέσα έχει 700ml πάντα όσα και να κάψει γιατί δεν μπορείς να τα βγάλεις (φυσιολογικά).
Άρα αν βάλεις 2,8 και δεν βλέπεις τίποτα τότε η δεν βλέπεις καλά ή δεν μετράς καλά.

Όπως λέει και το Manual τα έκανα ξανά.
Τελικά το θέμα ήταν αλλού ντάξει γελάνε και οι πέτρες.

Τα 2 πλακάκια έχουν υψομετρική διαφορά και όσο το πλάγιαζα ήταν ανόμοια.

Πήγα σε ευθεία άσφαλτο μέτα από 5 λεπτά λειτουργίας το άφησα 2-3 λεπτά να ηρεμήσει . και φάνηκε ότι έχει φτάσει το λάδι λίγο πριν το MAX στο τζαμάκι μισό εκατοστό.

Οπότε λάθος δικό μου.

Να αφαιρέσω λάδι με σύρριγα και σωληνάκι τα 130 ml που είχα βάλει εξτρά ;

Bob_o_mastoras
22/01/2015, 20:06
Όπως λέει και το Manual τα έκανα ξανά.
Τελικά το θέμα ήταν αλλού ντάξει γελάνε και οι πέτρες.

Τα 2 πλακάκια έχουν υψομετρική διαφορά και όσο το πλάγιαζα ήταν ανόμοια.

Πήγα σε ευθεία άσφαλτο μέτα από 5 λεπτά λειτουργίας το άφησα 2-3 λεπτά να ηρεμήσει . και φάνηκε ότι έχει φτάσει το λάδι λίγο πριν το MAX στο τζαμάκι μισό εκατοστό.

Οπότε λάθος δικό μου.

Να αφαιρέσω λάδι με σύρριγα και σωληνάκι τα 130 ml που είχα βάλει εξτρά ;

Oxι ρε συ Πετραν! :nono: Ασ'το ετσι. Αφου δεν ειναι καν στο ΜΑΧ. Δεν υπαρχει θεμα. :)

PetranGR
22/01/2015, 20:09
Oxι ρε συ Πετραν! :nono: Ασ'το ετσι. Αφου δεν ειναι καν στο ΜΑΧ. Δεν υπαρχει θεμα. :)

Λέω μην αν ζεσταθεί το λάδι περάσει έστω και λίγο το ΜΑΧ και έχω θέμα,για αυτό το λέω μήπως να βγάλω τα 130 Ml έχω καθαρή σύρριγα και σωληνάκι ,από τις εξαερώσεις των σωμάτων που κάναμε :P

Bob_o_mastoras
22/01/2015, 20:16
Aμα ηταν ετσι θα το ειχε προβλεψει (προφανως) η Honda και θα ειχε βαλει το max πιο κατω. ;)

PetranGR
22/01/2015, 21:11
Aμα ηταν ετσι θα το ειχε προβλεψει (προφανως) η Honda και θα ειχε βαλει το max πιο κατω. ;)

αν είναι λίγο πιο πάνω απο το όριο και δεν το είδα καθαρά τότε τι παίζει δεν θα πρέπει να το βγάλω αυτό το λίγο;

daz
23/01/2015, 02:11
Ωραία με τα 2.8 λίτρα ούτε για πλάκα φαινόταν ούτε στο πλάγιο το λάδι.

Από εκεί και πέρα, δεν αμφιβάλλω ότι μετράς πόσο έβγαλες για να δείς ΑΝ έκαψες.

Αλλά συνολικά ένα σύστημα έχει 3.5 λίτρα μετά από αποσυναρμολόγηση.
Αν το αδειάσεις τελείως με φίλτρο+λάδι θα πρέπει να βάλεις 2.8 λίτρα άρα μέσα έχει 0,7 λίτρα.

Όταν συμπληρώνεις όμως 2,8 και δεν βλέπεις τίποτα ,σημαίνει οτι έχει ίσως έχει κάψει από αυτά που έχουν μείνει στα τοιχώματα; δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.

Όταν έβαλα 100 ml με 130 ml περίπου παραπάνω τότε εμφανίστηκε και πήγε στην μέση ακριβώς σε κάθετο άξονα.

Οπότε σε αυτό πόνταρα εγώ.

Ρε μην είσαι στόκος γ@μώ την τρέλα μου. :lol:

Και χαλάρωσε λίγο με το παλιομηχανάκι, θα αρχίσει να σου βγάζει προβλήματα τόσο που το προσέχεις. ;)

daz
23/01/2015, 02:14
αν είναι λίγο πιο πάνω απο το όριο και δεν το είδα καθαρά τότε τι παίζει δεν θα πρέπει να το βγάλω αυτό το λίγο;

Τα 0,30 να βγάλεις, τα 100 θα στα κάψει σε 4.500χλμ οπότε θα είσαι οκ. Άσε που στην επόμενη αλλαγή δε θα λείπει λάδι απ' το μοτέρ. :D

Bob_o_mastoras
23/01/2015, 03:10
αν είναι λίγο πιο πάνω απο το όριο και δεν το είδα καθαρά τότε τι παίζει δεν θα πρέπει να το βγάλω αυτό το λίγο;

Eννοειται διοτι αλλιως παιζει να ανατιναχθει στο δρομο! :p:p

spyrakos35
23/01/2015, 05:37
πω ρε φίλε.... που να πάρεις και καμμια βίδα στα χέρια..... :cry:

toyar
23/01/2015, 05:53
καντο κανα εξαμηνο ανταλλαγη με aprilia
οταν το παρεις πισω δεν θα ξαναασχοληθεις με 130 ml λαδι παραπανω ή λιγοτερο:smokin:

devil's animal
23/01/2015, 06:52
Ρε μην είσαι στόκος γ@μώ την τρέλα μου. :lol:

Και χαλάρωσε λίγο με το παλιομηχανάκι, θα αρχίσει να σου βγάζει προβλήματα τόσο που το προσέχεις. ;)

:smokin::smokin::smokin:
vroom

PetranGR
23/01/2015, 10:50
Ρε μην είσαι στόκος γ@μώ την τρέλα μου. :lol:

Και χαλάρωσε λίγο με το παλιομηχανάκι, θα αρχίσει να σου βγάζει προβλήματα τόσο που το προσέχεις. ;)


Τα 0,30 να βγάλεις, τα 100 θα στα κάψει σε 4.500χλμ οπότε θα είσαι οκ. Άσε που στην επόμενη αλλαγή δε θα λείπει λάδι απ' το μοτέρ. :D


Eννοειται διοτι αλλιως παιζει να ανατιναχθει στο δρομο! :p:p


πω ρε φίλε.... που να πάρεις και καμμια βίδα στα χέρια..... :cry:


:smokin::smokin::smokin:
vroom


πόσο με αρέσει που πλεόν με έχετε μάθει.

@Daz που να σου στραβώσει η φράτζα!
@Devils που να μην σε ξανά ξεχάσει σερβιτόρα τον καφέ που δεν ήξερα να παραγγείλω.

Τέλος πάντων,απλά επειδή το λάθος μου ήταν ότι το μετρούσα σε λάθος σημείο,έβαλα αυτό το παραπάνω τα Ml Που σας είπα γιατί φαίνονται στον δείκτη του μπουκαλιού,και απλά φοβάμαι ότι όταν είναι σε τελείως κάθετη θέση μήπως το ξεπερνάει έστω και λίγο το ΜΑΧ.Γιατί τώρα έτσι όπως το βλέπω είναι οριακά.

Από εκεί και πέρα , σας λατρεύω όλους :D
Που με βοηθάτε,και με "αποδέχεστε"τόσα χρόνια...χαχαχα

Bob_o_mastoras
23/01/2015, 14:15
πόσο με αρέσει που πλεόν με έχετε μάθει.

@Daz που να σου στραβώσει η φράτζα!
@Devils που να μην σε ξανά ξεχάσει σερβιτόρα τον καφέ που δεν ήξερα να παραγγείλω.

Τέλος πάντων,απλά επειδή το λάθος μου ήταν ότι το μετρούσα σε λάθος σημείο,έβαλα αυτό το παραπάνω τα Ml Που σας είπα γιατί φαίνονται στον δείκτη του μπουκαλιού,και απλά φοβάμαι ότι όταν είναι σε τελείως κάθετη θέση μήπως το ξεπερνάει έστω και λίγο το ΜΑΧ.Γιατί τώρα έτσι όπως το βλέπω είναι οριακά.

Από εκεί και πέρα , σας λατρεύω όλους :D
Που με βοηθάτε,και με "αποδέχεστε"τόσα χρόνια...χαχαχα

:hug: