PDA

View Full Version : Πατησα βιδα στο μπροστινο λαστιχο. καμια αποψη...



xristos x
14/01/2015, 19:23
Καλησπερα σε ολους!
Χτες ειδα οτι ειχα πατησει μια βιδα στο πλαι του μπροστινου ελαστικου, στο "τακουνι" και οχι ενδιαμεσα. Πηγα εννοειται σε μαστορα, βγαλαμε την βιδα και αυτο που ειδαμε ηταν οτι δεν εχανε αερα.
Ευτυχως ηταν επιπεδη η "μυτη" και δεν ειχε μπει τελειως στο λαστιχο μαλλον λογω του οτι ηταν στο πλαι. Υπολογιζω οτι πρεπει η τρυπα να ειναι στο μισο ποντο.
Η απορια ειναι τωρα κατα ποσο το εμπιστευομαι το λαστιχο απο δω και περα να μου σκασει πεφτοντας πχ σε καμια λακουβα. (σημ. ο μαστορας ειπε δεν χρειαζεται να ανησυχω)

εδιτ. η μηχανη ειναι v strom και το λαστιχο το αντιστοιχο bridgestone

329737

329738

329739

toyar
14/01/2015, 19:26
αν η βιδα τρυπησε μονο τακουνι και δεν εφτασε στον σκελετο δεν εχεις να φοβασαι κατι

o_gavros
14/01/2015, 19:30
δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί σχετικό ( ή/και παρήγορο) με το πρόβλημα σου,αλλά εγω στο Ζ, το προηγούμενο σετ λάστιχα έζησε απο τον πρώτο μήνα που τα έβαλα και για σχεδόν 19Κ χλμ όταν και τα έβγαλα, με δυο κορδόνια λόγω βίδας και πρόκας απροβληματιστα.
κι απο λακκούβες, δόξα τον Τουτατή, να φαν κι οι κότες.

nic mor
14/01/2015, 20:45
Τα λάστιχα ποσο καιρό τα φοράς;
Δεν το λέω για τη βίδα.. Δεν εχεις κανένα φόβο απο τη βίδα!!
Τα μικρά σκασιματα που βλέπω στο λάστιχο με τρομάζουν λίγο,τίποτα άλλο!

mikes
14/01/2015, 21:35
Τα μικρά σκασιματα που βλέπω στο λάστιχο με τρομάζουν λίγο,τίποτα άλλο!ουτε αυτα εμπνεουν ανησυχια.. ο φυσιολογικος γηρασμος του λαστιχου ειναι αυτα!
τωρα αν τα λαστιχα εχουν γινει ξυλα θα το καταλαβαινει στην οδηγηση!
η τρυπα απο τη βιδα εφ'οσον δεν χανει αερα δεν τη λες και ζημια! δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα!

xristos x
14/01/2015, 23:00
Γυρω στην διετια τα εχω,αλλα η συμπεριφορα τους ειναι μια χαρα (εχουν και λιγα χιλιομετρα αλλα και δεν την αφηνω στον ηλιο οσο μπορω) .
Με καθησυχασαν μπορω να πω οι απαντησεις σας...
Ευχαριστω!!