PDA

View Full Version : Τριλημμα αλλαγής μηχανής.



renos.xart
15/01/2015, 00:37
:sun: Όμορφες μέρες, ηλιόλουστες :sun:

Και έχω μπει στη διαδικασία να κοιτάω μηχανές και να σκέφτομαι την επόμενη που θα ήθελα να καβαλάω, να αξίζει να αλλάξω το ΚΤΜ και αν θέλω τελικά να το αποχωρηστω.
Για αυτο σας ρωτάω και μου αρέσει να ακούω τις απόψεις σας.

Ιδιοκτήτης μιας 990 adv μοντέλο του 06. Σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω ενα Stelvio 1200. Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λογω, μόνο και μόνο για την αλλαγή,ίσως λίγο και την άνεση οδηγού και συνεπιβατη. Στο κόλπο όμως πρόσφατα μπήκε και μια προσφορά ενός ανθρώπου που είδε την αγγελία του ΚΤΜ και μου πρότεινε μια ανταλλαγή με Fjr '05.

Τι να κάνω? εσείς τι θα κάνατε?

Ευχαριστώ.

amyroukai
15/01/2015, 00:53
Fjr γιατι στριβει, παει μια χαρα, τρωει χιλιομετρα για πλακα, καιει εντυπωσιακα λιγο και δεν χαλαει.

Bob_o_mastoras
15/01/2015, 00:57
:sun: Όμορφες μέρες, ηλιόλουστες :sun:



:confused: Που τις ειδες;;;; :confused:
:lol::lol:

Ρε φιλε ειναι αμαρτια να δωσεις το 990, που παρ'ολα τα θεματα του, πρεπει να ειναι ενα εξαιρετικο μηχανακι και να παρεις την ιταλικη αυτη αεροψυκτη λαδιερα.
Αν δεν σε ενδιαφερει το χωμα τοτε fjr σιγουρα. :wave2:

renos.xart
15/01/2015, 01:11
Εδώ στην Καλαμπάκα μονο ήλιο έχει 7 μέρες τώρα. Και κρύο. Λαδιερα ναι, αεροψυκτο ναι, αλλά ομορφο το άτιμο.

Billymuse
15/01/2015, 09:13
Fjr γιατι στριβει, παει μια χαρα, τρωει χιλιομετρα για πλακα, καιει εντυπωσιακα λιγο και δεν χαλαει.

Oτι σου είπε το furby,αλλά προφανώς το τιμόνι ειναι πιο χαμηλά..εκτος αν δν έχεις πρόβλημα
με την αλλαγή της θέσης οδήγησης..

geez996
15/01/2015, 10:05
Δεν βρισκω λογω να αλλαξεις το 990 με το Stelvio.

Για το FJR πας σε αλλη κατηγορια

doctoras
15/01/2015, 11:02
μαρέσει το stelvio όμως όχι τα πρώτα μοντέλα(διότι άκουσα αρκετούτσικα για παιδικές ασθένειες) αλλά απο την ανανέωση και μετά νομίζω αυτό που του βάλανε καμια 30 λίτρα ρεζερβουάρ
επίσης ο αερόψυκτος μια χαρά είναι, έχουν παράδοση και γνωρίζουν να φτιάχνουν αερόψυκτα μοτέρια, εάν πανε και το κάνουν υδρόψυκτο θα γίνει μαλ@κία

CustomBoy
15/01/2015, 11:47
ρε κρατα το 990 και τουμπανιασε το ναουμ.....αλλοι το ονειρεύονται αυτο το μηχανακι και συ θες να τα νταλαξεις!? ΚΑΛΗΜΕΡΕΕΕΣ

renos.xart
15/01/2015, 12:23
Είδα σήμερα απο κοντά το fjr. Και για πρωτη φορά οδήγησα τέτοιο μηχανάκι. Πολύ ωραία θέση και αίσθηση αλλά δεν είναι αυτό που θελω να οδηγώ κάθε μέρα. Δεν με καυ***ει. Και πολύ μακρύ ρε γαμωτο.

amyroukai
15/01/2015, 12:30
Είδα σήμερα απο κοντά το fjr. Και για πρωτη φορά οδήγησα τέτοιο μηχανάκι. Πολύ ωραία θέση και αίσθηση αλλά δεν είναι αυτό που θελω να οδηγώ κάθε μέρα. Δεν με καυ***ει. Και πολύ μακρύ ρε γαμωτο.
Θέλει προσαρμογή.
Αλλά μιλάμε για ένα μηχανάκι φτιαγμένο να "καταπίνει" 500άρικα χιλιόμετρα για πλάκα, μην περιμένεις ευελιξία όμοια με το 990.

Αμφιβάλλω αν θα σε ερεθίσει και το στέλβιο... Αλλά θα είχε ενδιαφέρον αν βρεις ένα τεστ ράιντ να μας πεις πως σου φάνηκε :)

Bob_o_mastoras
15/01/2015, 13:01
Aν θες μια ιταλικη λαδιερα καν'το σωστα και παρε ενα Ducati Multistrada. Θα το γουσταρεις περισσοτερο σιγουρα.
Και ασε το Stelvio για τα γεραματα! (συγνωμη Guzzisti :look:)

renos.xart
15/01/2015, 13:49
Aν θες μια ιταλικη λαδιερα καν'το σωστα και παρε ενα Ducati Multistrada. Θα το γουσταρεις περισσοτερο σιγουρα.
Και ασε το Stelvio για τα γεραματα! (συγνωμη Guzzisti :look:)

:bawl: Θες να κοιμάμαι και να ξυπναω αγκαλιά με το μάστορα.

DrBig
15/01/2015, 14:29
Τι να κάνω? εσείς τι θα κάνατε?

Ευχαριστώ.

Αν ειχα stelvio η fjr θα το αλλαζα για ενα 990adv :D

Billymuse
15/01/2015, 15:32
Απο μονος σου είπες οτι κοιτάς για άλλη μηχανή για την αλλαγή και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Εσύ κοιτάς την άνεση να είναι λίγο
καλύτερη σε σχέση με αυτο που έχεις απο κει και πέρα μετα όμως το βλέπεις και για τη καθημερινή χρήση και δε θες να είναι μαούνα,μάλλον
πρέπει να πας σε άλλο τρίλλημα η να κρατήσεις αυτο που έχεις. Το μηχανάκι για τι χρήση το θες?Πας πολλά ταξίδια δικάβαλος?

Bob_o_mastoras
15/01/2015, 15:52
:bawl: Θες να κοιμάμαι και να ξυπναω αγκαλιά με το μάστορα.

Γιατι με το Stelvio τι νομιζεις θα γινεται;;;

Αν δεν θες στενες επαφες με το μαστορα παρε το καινουργιο v-strom. :D

akis_trevor
15/01/2015, 18:34
ποσο "φευγει" το μηχανακι σου και με ποσα θες να παρεις αλλο;;;

renos.xart
15/01/2015, 20:05
Απο μονος σου είπες οτι κοιτάς για άλλη μηχανή για την αλλαγή και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Εσύ κοιτάς την άνεση να είναι λίγο
καλύτερη σε σχέση με αυτο που έχεις απο κει και πέρα μετα όμως το βλέπεις και για τη καθημερινή χρήση και δε θες να είναι μαούνα,μάλλον
πρέπει να πας σε άλλο τρίλλημα η να κρατήσεις αυτο που έχεις. Το μηχανάκι για τι χρήση το θες?Πας πολλά ταξίδια δικάβαλος?

Μετά απο κουβέντα που είχα απόψε με το έτερον ήμισυ, μου είπε πως ταξιδάκια και διακοπές ξανά με μηχανή μόνο για 4 μέρες σε σειρά 20 ημερών άδειας. Οπότε η χρήση θα αποκλειστικά απο μένα στα πολλά χιλιόμετρα. Θα το ήθελα και λίγο πιο μανιτζεβελο μεσα στην πόλη, όπως το 990 δηλαδή.


ποσο "φευγει" το μηχανακι σου και με ποσα θες να παρεις αλλο;;;

Αν φύγει το μηχανάκι, το άλλο θα ειναι απο 5000€ τουλάχιστον εώς 6000€ μάξιμουμ. Έχεις κάτι να προτείνεις?

akis_trevor
15/01/2015, 20:13
Αν φύγει το μηχανάκι, το άλλο θα ειναι απο 5000€ τουλάχιστον εώς 6000€ μάξιμουμ. Έχεις κάτι να προτείνεις?

για το αν θα "πρεπει" να κανεις την αλλαγη...δεν μπορω να σου πω και πολλα..βασικα αφου σου εχει γυαλισει το στελβιο,καβαλα το,καντο μια βολτα να δεις αν του γουσταρεις και στην οδηγηση..
παντως παιζει ενα στο καρ,εδω και πολυ καιρο,σε ακρως δελεαστικη τιμη.... ;)

xarisiero
16/01/2015, 00:13
:sun: Όμορφες μέρες, ηλιόλουστες :sun:

Και έχω μπει στη διαδικασία να κοιτάω μηχανές και να σκέφτομαι την επόμενη που θα ήθελα να καβαλάω, να αξίζει να αλλάξω το ΚΤΜ και αν θέλω τελικά να το αποχωρηστω.
Για αυτο σας ρωτάω και μου αρέσει να ακούω τις απόψεις σας.

Ιδιοκτήτης μιας 990 adv μοντέλο του 06. Σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω ενα Stelvio 1200. Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λογω, μόνο και μόνο για την αλλαγή,ίσως λίγο και την άνεση οδηγού και συνεπιβατη. Στο κόλπο όμως πρόσφατα μπήκε και μια προσφορά ενός ανθρώπου που είδε την αγγελία του ΚΤΜ και μου πρότεινε μια ανταλλαγή με Fjr '05.

Τι να κάνω? εσείς τι θα κάνατε?

Ευχαριστώ.

Καλησπερα...επειδη εγω το ονειρειομαι και μαλιστα ψαχνω κιολας για 990 μηπως σε ενδιαφερει tdm με πολλα extra??

montechristo
16/01/2015, 13:12
Μιας και εχω αυτο που ψαχνεις (stelvio), οποτε θελεις στειλε ΠΜ να τα πουμε και να σου πω οτι θελεις. Αθηνα ειμαι...

gior-gos
16/01/2015, 22:45
Ιδιοκτήτης μιας 990 adv μοντέλο του 06. Σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω ενα Stelvio 1200. Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λογω, μόνο και μόνο για την αλλαγή,ίσως λίγο και την άνεση οδηγού και συνεπιβατη. Στο κόλπο όμως πρόσφατα μπήκε και μια προσφορά ενός ανθρώπου που είδε την αγγελία του ΚΤΜ και μου πρότεινε μια ανταλλαγή με Fjr '05.

Η ερωτηση σου ειναι το κλασικο διλημμα Europe vs Japan. Εφοσον εχεις εμπειρεια απο ευρωπαικο μηχανακι (990 adv) άρα ξερεις και τι παιζει (σπασαρχιδικες μαλακιουλες) με το stelvio (εφοσον το γουσταρεις κιολας ;)) θα εισαι στα "νερά" σου..

MikeG
17/01/2015, 11:14
Καλαμπάκα μένεις με το ΚΤΜ για να μπορείς να πας σε μέρη που τα άλλα δε πάνε.

renos.xart
17/01/2015, 12:36
Καλαμπάκα μένεις με το ΚΤΜ για να μπορείς να πας σε μέρη που τα άλλα δε πάνε.

Σε αυτο εχεις δικιο, απλα υπαρχει τοσο μεγαλη γκαμα enduro μηχανων που μπορω να δανειστω οποιαδηποτε στιγμη και να κανω το γουστο μου στο χωμα, που δεν χρειαζεται απαραιτητα το 990. Μονο αν βρω και καβαλησω ενα στελβιο θα μπορεσω να αποφασισω ομως.

spyrakos35
17/01/2015, 12:51
Οχι στελβιο
Οχι φουζουρου του πεντε (δυο γενιες πισω)

Κατσε στ αυγα σου