PDA

View Full Version : καθαριστικο κινητηρα



georgezzr600
16/01/2015, 14:58
μια και ειναι χειμωνας μια και το κρυο ειναι τσουχτερο και μια που οι αλκυονιδες ερχονται....λεω να ασχοληθω λιγο με γρια...
αλλαγμα λαδια ξυδια κλπ τα οποια θα γινουν απο τα χερακια μου καθοτι δεν εμπιστευομαι κανενα (πολυπαθων..)
μιλωντας με μοτοσυκλετιστη και κατοχο πρατηριου βενζινης ,μου ειπε για τα προιοντα μιας συγκεκριμενης εταιριας τα οποια λεει πραγματικα ειναι πολυ καλα.
ετσι λοιπον λεω να παρω ενα καθαριστικο κινητηρα.
στο παλιο λαδι σε θερμοκρασια λειτουργειασ βαζεις και το εν λογω και το αφηνεισς να δουλεψει κανενα δεκαλεπτο.
το εχω δει και σε ελληνικο βιντεακι (οχι για το συγκεκριμενο προιον)
η γνωμη σας?
κανει δουλεια το βαζει καποιος απο εσας..
δεδομενο οτι το μοτερ δεν ειναι και καινουριο (zzr 600 d2)

teogtp
16/01/2015, 15:06
Αν το μοτερ σου δεν καίει υπερβολικο λαδακι μην βάζεις τίποτα μέσα.
Αν θες απλά να καθαρίσεις το εσωτερικό του,αγόρασε ενα απλό ορυκτέλαιο δουλεψε το για κάνα τέταρτο και ξανακάνε αλλαγή με τα λαδακια που συνιστά ο κατασκευαστής.

geez996
16/01/2015, 15:26
Τα περισοτερα προιοντα αυτοκινητων ΔΕΝ κανουν για μοτοσυκλετες.

Εγω λεω να μην βαλεις τιποτα. Αν παλι θες ντε και καλα παρε παραφινη απο το φαρμακιο

georgezzr600
16/01/2015, 15:55
ΔΕΝ ειναι για αυτοκινητο ειναι καθαρα για μοτοσυκλετα
αν δεν υπαρχει προβλημα περι διαφημησης μπορω να πω ποιο ειναι το προιον.
το μοτερ δε καιει λαδι(εκτος και αν εχει μαυρισει τοσο πολυ το "ματακι" και εγω νομιζω οτι ειναι φουλ!!!!!!!!!!)
αλλα ειναι πολυ ταλαιπωρημενο το μοτερ.
το ορυκτελαιο κανει την ιδια δουλεια ?

VASOS
16/01/2015, 16:30
Μην βάζεις τίποτα άλλο από λαδάκι στον κινητήρα σου.

Προσωπικά θεωρώ άνευ αξίας τη χρήση καθαριστικού στο κύκλωμα λαδιού.

Μια καλή συμβουλή είναι να αδειάζεις τα λάδια αμέσως μετά από μια καλή βόλτα (δηλ. να είναι ζεστά) ώστε να συμπαρασύρουν οτιδήποτε φερτό υπάρχει.

sapila racing
16/01/2015, 18:10
Μην βάζεις τίποτα άλλο από λαδάκι στον κινητήρα σου.

Προσωπικά θεωρώ άνευ αξίας τη χρήση καθαριστικού στο κύκλωμα λαδιού.

Μια καλή συμβουλή είναι να αδειάζεις τα λάδια αμέσως μετά από μια καλή βόλτα (δηλ. να είναι ζεστά) ώστε να συμπαρασύρουν οτιδήποτε φερτό υπάρχει.

+ 1074

GiannisBlessed
16/01/2015, 21:56
ακομα καλυτερα ειναι να χαλαρωνουμε την ταπα και μετα να ζεστενουμε το μοτερ.για αποφυγη καταστροφης των βολτων στην ταπα.
με προσοχη παντα.το λαδι ΚΑΙΕΙ!!

endopandou
17/01/2015, 09:21
Δηλαδή αν κρυώσουν τα λάδια θα ανέβουν τα φερτά επάνω και δεν θα φύγουν;

geez996
17/01/2015, 09:40
Γράψε άκυρο για την παραφινη. Νόμιζα ότι ήθελες να καθαρίσεις εξωτερικά.

Αλλά και πάλι μην βάλεις τίποτα μέσα στο κύκλωμα .

devil's animal
17/01/2015, 09:42
οπως σου ειπαν...

καλυτερα δουλεμα με πατατολαδα μεχρι να πιασει θερμοκρασια λειτουργιας και πεταμα...και μετα κανονικο λαδακι..παρα να βαλεις ματζουνια μεσα...

αυτο ειναι το καλυτερο "ξεπλυμα"...αν το κανεις 2-3 φορες τον χρονο, θα ειναι το καλυτερο για το μοτερ σου...

dynagrego
17/01/2015, 10:25
ολα τα μοντερνα λαδια εχουν καθαριστικα μεσα.Αλλωστε το λαδι γι αυτο μαυριζει απο τη χρηση,τα καθαριστικά του διαλυουν τα καταλοιπα ανθρακα απο τη καυση της βενζινης.

mad shark
21/02/2015, 09:16
ολα τα μοντερνα λαδια εχουν καθαριστικα μεσα.Αλλωστε το λαδι γι αυτο μαυριζει απο τη χρηση,τα καθαριστικά του διαλυουν τα καταλοιπα ανθρακα απο τη καυση της βενζινης.

σηνφονω με τον προλαλησαντα μη βαλης στο μοτερ σου καμια απο της μ@λ@κιες που λενε πως το καθαριζουν γιατι κινδηνεβης να στο καθαρισουν μια και καλη αν το μοτερ ειναι ταλεποριμενω οποσ ειπες υπαρχουν στην αγορα γραφιτουχα λαδια χρισημοπιοισε τετια

endopandou
21/02/2015, 09:31
Καμία ζημιά δεν θα πάθει το με το καθαριστικό, έχουμε βάλει σε 2 μοτό και ένα τουτού και έχω δει στο μοτοσυνεργείο αρκετά ακόμα που έβαλαν επίσης.
Όποιος έχει συγκεκριμένο παράδειγμα από μοτέρ που έχει πάθει ζημιά ας το πει. Συγκεκριμένα όμως τι ζημιά και που, όχι άλλα ντ άλλα υπολογισμοί πως κάπου εκεί θα πάθει κάτι αδιευκρίνιστο.
:wave2:

faraway
21/02/2015, 09:46
Μωρέ ζημιά μπορεί να μην κάνει ,
αλλά και πιο το όφελος του ?

mankam
21/02/2015, 09:57
Δηλαδή αν κρυώσουν τα λάδια θα ανέβουν τα φερτά επάνω και δεν θα φύγουν;
τα φερτά (κοινώς μάκα-καταλοιπα) που κυκλοφορούν μέσα στο λάδι αν αυτό κρυώσει, κατακάθονται στο κάρτερ και δεν παρασύρονται με την αλλαγή λαδιού με αποτέλεσμα να μένουν μέσα και μόλις δουλέψει ο κινητήρας με το νέο λάδι να το μαυρίζουν και αυτο.
Και εγω είμαι της γνωμης να μην βάλεις καθαριστικό , προτίμησε λάδια με καθαριστικά πρόσθετα μέσα, τα elf moto 4T που χρησιμοποιώ έχουν τέτοιες ιδιότητες, απέφυγε τα motul.

endopandou
21/02/2015, 10:02
Μωρέ ζημιά μπορεί να μην κάνει ,
αλλά και πιο το όφελος του ?
φυσικά είναι, καθαρίζει τις επικαθήσεις (σε έναν βαθμό). Επίσης, όποιος το βάλει ας συγκρίνει μυρωδιά καυσαερίων πριν και μετά.

Η μάκα επικάθεται κυρίως δεν κυκλοφορεί... εκεί στοχεύει το συγκεκριμένο χημικό.

SHOOTER045
21/02/2015, 10:09
Όταν έβαζα στο rallye που είχα, δούλευα ΑΥΣΤΗΡΑ 100αρα πολλές φορές με βελτιωτικο οκτανιων.
Και μύριζε σαν top methanol....

ariss8936
01/03/2015, 21:09
Τα περισοτερα προιοντα αυτοκινητων ΔΕΝ κανουν για μοτοσυκλετες.

Εγω λεω να μην βαλεις τιποτα. Αν παλι θες ντε και καλα παρε παραφινη απο το φαρμακιο

αυτο ακριβως.τιποτα αλλο.