PDA

View Full Version : Φορτιστής μπαταρίας στο Lidl.



renos.xart
16/01/2015, 15:09
Σε λιγες μέρες στο lidl θα έχει τον παρακατω φορτιστής μπαταρίας. Λέει οτι είναι για αμάξι και μηχανή. Καλη η τιμή του αλλά πιστεύεται οτι αξίζει?


http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=27022

geez996
16/01/2015, 15:22
Σε λιγες μέρες στο lidl θα έχει τον παρακατω φορτιστής μπαταρίας. Λέει οτι είναι για αμάξι και μηχανή. Καλη η τιμή του αλλά πιστεύεται οτι αξίζει?


http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=27022


Εχω το προηγουμενο μοντελο εδω και 7 χρονια. Καρα-αξιζει..

George_Sp
16/01/2015, 15:33
Εχω το προηγουμενο μοντελο εδω και 7 χρονια. Καρα-αξιζει..

Σε 2 φίλους με το φορτιστή του Lidl έβγαλαν περίπου 2 χρόνια και καμιά 10αριά φορτίσεις σε διαφορετικού τύπου μπαταρίες και μετά ψόφησαν.

Στα 20 ευρώ σίγουρα θα τα βγάλει τα λεφτά του, αλλά αν χαλάσει μη γκρινιάζετε σε τέτοια τιμή.

Ο αντίστοιχος επώνυμος της CTEK που κοστίζει 80ευρώ δε κοστίζει τυχαία τόσο.
http://www.skroutz.gr/s/3457326/CTEK-MXS-5-0.html

Είναι σχεδιασμένος για εφόρου ζωής αντοχή με ανώτερης ποιότητας εσωτερικά ηλεκτρονικά μέρη :)

infidel
16/01/2015, 15:43
To manual για να ρίξει κάποιος μια ματιά και να μας πει αν αξίζει γιατί ψηνομαι και εγώ. http://www.lidl-service.com/static/65812880/92517_HR_RO_BG_EL.pdf

MikeG
16/01/2015, 15:45
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122758

Arxagelos
16/01/2015, 18:26
εγώ τον έχω απο το 2009 και δουλεύει ακόμα 24ωρες το 24ωρο.

zentakiasSF
16/01/2015, 18:37
και γω το δικο μου απο λιντλ απο το 2012 κ κανει μια χαρα δουλεια.

renos.xart
16/01/2015, 19:07
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122758

Ναι το ξέρω οτι υπάρχει κι άλλο θέμα για παλιότερα. Ενα νεο θέμα όμως ενημερώνει και ολους τους ενδιαφερόμενους. Επειδή δεν τους προλαβαίνεις συνήθως.

andreaspetr
16/01/2015, 19:22
για το παπι μια χαρα θα μου ηταν αν ειχα πληρωθει...
παω και βαζω να το φορτισω με το θεριο που εχω και ειναι ισα με το παπι ο φορτιστης...

amyroukai
16/01/2015, 19:34
Δύο χρόνια τώρα πάντως μιά χαρά δουλειά κάνει και στο αυτοκίνητο και στο μεκανάκ. Αυτό έχει και την σουξουμουξου οθονίτσα με το βολτόμετρο, ωραίο είναι. Και να χαλάσει το πας πίσω και παίρνεις ή λεφτά ή στέλνουν ίδιο. Είναι σοκαριστικά καλοί και αποτελεσματικοί στα θέματα εγγύηση.

endopandou
16/01/2015, 21:48
τον χρησιμοποιείς μόνο για φορτιστή ή μπορείς να τον έχεις και μόνιμα συνδεδεμένο και να συντηρεί ?

infidel
16/01/2015, 22:07
Φόρτιση διατήρησης
Όπως περιγράφεται στα προγράμματα διαθέτει η συσκευή μια αυτόματη φόρτιση διατήρησης. Εξαρτώμενη από την πτώση τάσης της μπαταρίας –μέσω
αυτο-εκφόρτισης – αντιδρά ο φορτιστής με διαφορετικό ρεύμα φόρτισης.
Χειρισμός Χειρισμός36 GR
Η μπαταρία μπορεί να παραμείνει για μεγάλο χρο-
νικό διάστημα συνδεδεμένη στον φορτιστή

Η μετάφραση είναι %&$^

georgezzr600
17/01/2015, 08:57
8:30 το πρωι της Δευτερας θα ειμαι σε lidl.μην τυχον και δεν εχουν θα τους φαω τα λαρυγγια.....
καθε προσφορα που βγαζουν ακομα και το μεσημερι αν πας σου λενε οτι εξαντληθηκε.....

notakos600
17/01/2015, 14:44
Κι εγώ έχω τον παλιό από τα lidl.
Πολλά χρόνια και πάει σφαίρα.
Δευτέρα θα πάω να πάρω 3(τρεις)!!!!

MG-KTiNoS
17/01/2015, 14:48
Άμα πέσει πολύ η μπαταρία πάντως δεν κάνερι τίποτα. (τσεκαρισμένο)
Για τα λεφτά του όμως είναι πάνω από μια χαρά.

georgezzr600
17/01/2015, 15:51
ασε και για κανεναν αλλον!!!!!:)

nightraider
17/01/2015, 18:14
αν πεσει πολυ η μπαταρια πρεπει πρωτα να της δωσεις λιγο ρευμα απο αλλη μπαταρια ή απλο τροφοδοτικο, και μετα δουλευει και ο απλος φορτιστης

virus
17/01/2015, 19:13
εχω τσεκαρει τα πραματα του λιντλ επειδη βαζει καθε χρονο τα ιδια πραματα σε προσφορα. παλια οτι ειχα παρει ηταν καλα ποιοτικως. τωρα ειναι μαπες φαινεται στην ποιοτητα. εχει ριξει παρα πολυ την ποιοτητα.

στο συγκεκριμενο παραδειγμα τον φορτιστη τον ειχα παρει την πρωτη φορα που τον εβγαλε. και τον ξαναπηρα περυσι. ε καμια σχεση, πολυ κατωτερος ποιοτικα.

τωρα θα τον κρατησω για δευτερο φορτιστακι για τις χαμαλοδουλειες και θα παρω εναν optimate.

αυτο ισχυει ακομα για οτι εχω παρει απο κει σχετικα με εργαλεια. πλεον κομμενη το λιντλ για μενα.

notakos600
18/01/2015, 08:41
εχω τσεκαρει τα πραματα του λιντλ επειδη βαζει καθε χρονο τα ιδια πραματα σε προσφορα. παλια οτι ειχα παρει ηταν καλα ποιοτικως. τωρα ειναι μαπες φαινεται στην ποιοτητα. εχει ριξει παρα πολυ την ποιοτητα.

στο συγκεκριμενο παραδειγμα τον φορτιστη τον ειχα παρει την πρωτη φορα που τον εβγαλε. και τον ξαναπηρα περυσι. ε καμια σχεση, πολυ κατωτερος ποιοτικα.

τωρα θα τον κρατησω για δευτερο φορτιστακι για τις χαμαλοδουλειες και θα παρω εναν optimate.

αυτο ισχυει ακομα για οτι εχω παρει απο κει σχετικα με εργαλεια. πλεον κομμενη το λιντλ για μενα.

Βρε λες;:eek:

Άσε, δεν θα πάω αύριο.

Zid
18/01/2015, 09:57
Βρε λες;:eek:

Άσε, δεν θα πάω αύριο. Με 3 χρόνια εγγυηση δε θα ανησυχουσα... πας τον αλλαζεις... τελος..

georgezzr600
20/01/2015, 10:52
πηρα εναν εχθες(μη ρωτησετε πως...αλλα βρηκα!!
λοιπον οντως 3 χρονια εγγυηση
το δοκιμασα στη φορτισμενη μπαταρια μου και εδειχνε να λειτουργει σωστα.
το μελλον θα δειξει..
εχει προγραμματα και για μοτοσυκλετα και για αυτοκινητο και για6βολτες.
θα φανε μερικα φορτισματα οι μπαταριες ολων των γνωστων..ετσι για δοκιμη

GFawkes
20/01/2015, 13:24
Για φορτιση σε πεθαμενη μπαταρια δεν κανει....

ειναι πολυ λιγα amper του. Η δεν θα την φορτισει ή θα κανει 30 ωρες να την φερει στα μισα


Για συντηρηση ειναι μια χαρα-ειδικα για τα 20€

renos.xart
25/02/2015, 17:40
Επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια για να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται οτι στο ´Lidl της Καλαμπακας υπάρχει ακόμα απόθεμα του συγκεκριμένου φορτιστή στην ίδια τιμή (νομίζω,δεν θυμάμαι) και οποίος δεν τον είχε προλάβει και τον θέλει μπορώ να του τον στείλω.

DrEvil
25/02/2015, 17:49
Τσιμπισα εναν απο τοπικο Λιντλ.
Για τα λ7 που κοστισε, οτι και να κανει, καλο θα ειναι.

GiannisBlessed
28/02/2015, 14:23
χωρις να λεω οτι ειναι μουφα η οχι κτλ εχω να πω οτι τον αγορασα και τον δοκιμασα σε μια μπαταρια απο παπι ψηλο πεθαμενη.
δεν καταφερε τπτ.προσπαθησα απο δω προσπαθησα απο εκει...τπτ...
τον επεστρεψα και τα εσκασα και πηρα τον cteck 5.0.
η μπαταρια κομπλε.

George_Sp
28/02/2015, 16:22
χωρις να λεω οτι ειναι μουφα η οχι κτλ εχω να πω οτι τον αγορασα και τον δοκιμασα σε μια μπαταρια απο παπι ψηλο πεθαμενη.
δεν καταφερε τπτ.προσπαθησα απο δω προσπαθησα απο εκει...τπτ...
τον επεστρεψα και τα εσκασα και πηρα τον cteck 5.0.
η μπαταρια κομπλε.

;) έτσι

toyar
28/02/2015, 16:26
δεν συγκρινονται ο ενας ειναι το πρωτοτυπο κι ο αλλος φθηνο αντιγραφο
βεβαια εχει και τετραπλασια τιμη αλλα αξιζει για καποιον που εχει πολλα οχηματα, καποια σε ακινησια κλπ

kostas.
28/02/2015, 17:34
χωρις να λεω οτι ειναι μουφα η οχι κτλ εχω να πω οτι τον αγορασα και τον δοκιμασα σε μια μπαταρια απο παπι ψηλο πεθαμενη.
δεν καταφερε τπτ.προσπαθησα απο δω προσπαθησα απο εκει...τπτ...
τον επεστρεψα και τα εσκασα και πηρα τον cteck 5.0.
η μπαταρια κομπλε.

εγώ πάντως του έχω αλλάξει τα φώτα εδώ και 3 χρόνια στην μοτο και στο αυτοκίνητο, μια χαρά δουλεύει.....
ίσως να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι.

GiannisBlessed
28/02/2015, 17:53
εγώ πάντως του έχω αλλάξει τα φώτα εδώ και 3 χρόνια στην μοτο και στο αυτοκίνητο, μια χαρά δουλεύει.....
ίσως να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι.

μπορει...
μπορει να εχεις τον παλιο.
και ως γνωστον ο παλιος ειναι αλλιως.

askianos
03/03/2015, 23:43
και ο δικος μου είναι από το 2009 και είναι μια χαρα ακομη:smokin:

argiris34
04/03/2015, 08:08
Αν διαβασετε το μανουαλ το λεει οτι δεν δουλευει σε πεθαμενες μπαταριες ( vdc<3v αν δεν κανω λαθος) οποτε πρεπεινα την ανεβεσετε πρωτα με αλλο τροπο πχ μια αλλη μπαταρια και μετα με αυτον. Μετα θα μπει σε προγραμμα εξαβολτης κιοταν φτασει στα 6 και κατι το γυριζεις σε 12 βολτο προγραμμα

GiannisBlessed
05/03/2015, 12:30
Αν διαβασετε το μανουαλ το λεει οτι δεν δουλευει σε πεθαμενες μπαταριες ( vdc<3v αν δεν κανω λαθος) οποτε πρεπεινα την ανεβεσετε πρωτα με αλλο τροπο πχ μια αλλη μπαταρια και μετα με αυτον. Μετα θα μπει σε προγραμμα εξαβολτης κιοταν φτασει στα 6 και κατι το γυριζεις σε 12 βολτο προγραμμα

η δικια μου δεν ηταν τοσο πεθαμενη στα βολτ.(ειχε καπου 11)
απλα δεν κραταγε φορτιο.
με του λιντλ συνεχιζε να μην κραταει.ενω ε τον cteck κρατησε και ειναι ακομα πανω στο παπακι.
βεβαια ειναι λιγο πεσμενη και θελει αλλαγη.
απλα ηθελα να αναφερω την διαφορα αυτην.
just my 2cents...

georgezzr600
06/03/2015, 09:32
εγω που τον εχω δοκιμασει και στο αυτοκινητο μου εκανε παρα πολυ καλη δουλεια.
ειχα ξεχασει τη πλαφονιερα ανοιχτη και η μπαταρια ξελιγωθηκε.μου τη φορτισε μια χαρα και απο οτι βλεπω στο βολτομετρο του αυτοκινητου ειναι μια χαρα.
τωρα στη μοτο ειναι λουκουμι,αλλα η μπαταρια δεν ειναι πεθαμενη.μονιζω οτι αν καποιος εχει σκοπο να ανασταινει μπαταριες δεν θα του ειναι και πολυ χρησιμος αυτος ο φορτιστης,αλλα αν θελει να συντηρει τις ηδη υπαρχουσες και να φορτιζει τις μπαταριες του πχ λογω ακινησιας το χειμωνα κλπ ειναι παρα πολυ καλος.

TASOSBED
12/03/2015, 08:43
Ειχα την μπταρια πολλες ωρες συνδεδεμενη αλλα δεν εδειξε πληρης φορτιση, δεν σταματισε να αναβοσβηνει η ενδειξη στο φορτιστη. Εχει προβλημα ή ηταν πολυ πεσμενη η μπαταρια?

spyrakos35
12/03/2015, 09:48
Ειχα την μπταρια πολλες ωρες συνδεδεμενη αλλα δεν εδειξε πληρης φορτιση, δεν σταματισε να αναβοσβηνει η ενδειξη στο φορτιστη. Εχει προβλημα ή ηταν πολυ πεσμενη η μπαταρια?

ένα από τα δύο
και ένα τρίτο, είναι για τον Μπέο η μπαταρία

δοκίμασε να δεις σε άλλη

tsompanis
12/03/2015, 13:07
Δοκιμαστε να παρετε κανενα φορτιστη της προκοπης!
Ελεος με την μουφα του αιωνα!

kostaskk
12/03/2015, 13:35
εμενα μια χαρα δουλεύει.. φορτισε λιγο μια σχεδον καλη μπαραρια και μετα πηγε σε κατασταση συντήρησης.
πολυ καλο το οτι δειχνει και την κατάσταση των μπαταριών και τα volt

TASOSBED
15/03/2015, 23:47
Δοκιμασα και σε αλλη πολυ πεσμενη μπαταρια και παλι το ιδιο

TASOSBED
15/03/2015, 23:48
ένα από τα δύο
και ένα τρίτο, είναι για τον Μπέο η μπαταρία

δοκίμασε να δεις σε άλλη

Δοκιμασα και σε αλλη πολυ πεσμενη μπαταρια και παλι το ιδιο

MG-KTiNoS
22/09/2015, 07:22
Τελικά αυτός ο φορτιστής είναι φοβερός!

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ!!!!!!

Γερμανική τεχνολογία, αξιοπιστία κλπ
Ρε είμαστε μαλάκες τελικά????
:a30:

nickald
22/09/2015, 07:38
2 φορες που εμεινα με το καρο (δεν γυριζε καν η μιζα) την φορτισε την μπαταρια.... δεν την εσωσε αλλα το καρο πηρε μπρος και δουλεψε.... ισως αν το εβαζα μπρος κάθε μερα να γλυτωνα την μπαταρια αλλα επειδή κουνιεται μια φορα το διμηνο δε ξερω.....

Τελικα βαρεθηκα το βαλε βγαλε και δε ξαναδοκιμασα.

duke200
22/09/2015, 07:39
επειδη τον έχω τον φορτιστή και δουλευει καλα, όσοι τον έχετε καντε τον κόπο να διαβάσετε και λίγο τις οδηγίες του αλλα και γενικά διαβάστε λίγο για τις μπαταρίες πριν γραψει ο καθένας την λαλακία του.

Ο συγκεκριμένος δεν φορτίζει μπαταρίες που έχουν κάτω απο 6-7V ή μπαταρίες που κάποιο στοιχείο έχει βλάβη. Δεν είναι για επαγγελματική χρήση και το ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ. Δεν είναι φορτιστής αρχικής ενεργοποίησης με μεγάλη τάση.

Α, και κάτι ακόμα: Η μπαταρία μπορεί να γράφει maintenance free, αλλα ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ. Η συντήρηση της είναι η τακτική φόρτιση. Αν περάσουν 2-3 μηνες χωρις φόρτιση η αλάτωση των ηλεκτροδίων γίνεται μόνιμη και δεν αναστρέφεται ακόμα και αν βάλουμε τον καλύτερο φορτιστή.

Desperado
22/09/2015, 07:46
επειδη τον έχω τον φορτιστή και δουλευει καλα, όσοι τον έχετε καντε τον κόπο να διαβάσετε και λίγο τις οδηγίες του αλλα και γενικά διαβάστε λίγο για τις μπαταρίες πριν γραψει ο καθένας την λαλακία του.

Ο συγκεκριμένος δεν φορτίζει μπαταρίες που έχουν κάτω απο 6-7V ή μπαταρίες που κάποιο στοιχείο έχει βλάβη. Δεν είναι για επαγγελματική χρήση και το ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ. Δεν είναι φορτιστής αρχικής ενεργοποίησης με μεγάλη τάση.

+ όσα !! ¨οπως τα λέει ο αποπάνωΣ είναι, ο φορτιστής για τα λεφτά του είναι πολύ καλός. Έχω δύο έναν παλιότερο γκρι κόκκινο και έναν γκρι μπλε με την οθόνη LCD και δουλεύουν άψογα και οι δύο. RTFM

spyro
22/09/2015, 09:03
επειδη τον έχω τον φορτιστή και δουλευει καλα, όσοι τον έχετε καντε τον κόπο να διαβάσετε και λίγο τις οδηγίες του αλλα και γενικά διαβάστε λίγο για τις μπαταρίες πριν γραψει ο καθένας την λαλακία του.

Ο συγκεκριμένος δεν φορτίζει μπαταρίες που έχουν κάτω απο 6-7V ή μπαταρίες που κάποιο στοιχείο έχει βλάβη. Δεν είναι για επαγγελματική χρήση και το ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ. Δεν είναι φορτιστής αρχικής ενεργοποίησης με μεγάλη τάση.

Α, και κάτι ακόμα: Η μπαταρία μπορεί να γράφει maintenance free, αλλα ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ. Η συντήρηση της είναι η τακτική φόρτιση. Αν περάσουν 2-3 μηνες χωρις φόρτιση η αλάτωση των ηλεκτροδίων γίνεται μόνιμη και δεν αναστρέφεται ακόμα και αν βάλουμε τον καλύτερο φορτιστή.

εγώ πάντως που είχα ανάλογα θέματα που αναφέρει ο Ktinos με έναν oxford, θεωρώ οτι η βιομηχανία των φορτιστών πλέον κοροϊδεύει. απο οτι καταλαβαίνω ποια δεν υπάρχει πραγματικός φορτιστής σε αυτά τα λεφτά.

Συντηρητές θα έπρεπε να λέγονται όχι φορτιστές

και ναι όλοι μας χρειαζόμαστε έναν συντηρητή φθηνό και μπράβο στα lidl για τις προσφορές και μάλλον θα πάω να το πάρω και εγώ, .......... αλλά μην αποκαλείσε φορτιστής ρε φίλε άμα έχεις 10 άμα στις οδηγίες χρήσης. μια καινούργια μπαταρία που δεν έχει κάψει τίποτα που απλά έχασε λίγο τάση..... όχι μόνο φορτίζεται απο την ίδια τη τη μηχανή σε μια καλή βόλτα αλλά παίζει να την φορτίζει και ο φορτιστής του κινητού μου.

Desperado
22/09/2015, 09:06
Πάντως μπαταρία που η τάση της έχει πέσει από τα 12 στα 6-7 volt, πάιζει να είναι και για πέταμα πλην ειδικών περιπτώσεων

GFawkes
22/09/2015, 09:19
Οι πραγματικοι φορτιστες
εχουν πραγματικους μετασχηματιστες
με πραγματικες σπειρες
απο πραγματικο χαλκο
η πραγματικη τιμη του οποιου εχει 5πλασιαστει τα τελευταια χρονια

Αν περιμενεις απο ενα μηχανηματακι 3*8 εκατοστα να σου φορτισει πεθαμενη μπαταρια 50-60μΑ τοτε το προβλημα το εχεις εσυ-ανωνυμε χρηστη-οχι το μηχανημα.

Για 20 ευρω μια χαρα συντηρηση κανει, για σοβαροτερα εργαλεια παρτε εναν einhell με κανα 80-90€ η bosch στα 100€.
Για μεγαλες μπαταριες ή συνεργεια φυσικα πολυ μεγαλυτερους με ροδακια(λογω βαρους) και πολλα πολλα αμπερ!!!

MG-KTiNoS
22/09/2015, 09:19
επειδη τον έχω τον φορτιστή και δουλευει καλα, όσοι τον έχετε καντε τον κόπο να διαβάσετε και λίγο τις οδηγίες του αλλα και γενικά διαβάστε λίγο για τις μπαταρίες πριν γραψει ο καθένας την λαλακία του.

Ο συγκεκριμένος δεν φορτίζει μπαταρίες που έχουν κάτω απο 6-7V ή μπαταρίες που κάποιο στοιχείο έχει βλάβη. .


Τελικά αυτός ο φορτιστής είναι φοβερός!

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ!!!!!!

Γερμανική τεχνολογία, αξιοπιστία κλπ
Ρε είμαστε μαλάκες τελικά????
:a30:

Ο καθένας λέει τη λαλακία του κι εσύ λες το ίδιο με άλλα λόγια.
ΤΙ να τον κάνω ρε μάστορα το φορτιστή άμα είναι γεμάτη η μπαταρία δε με λες να ξέρω κι εγώ????
:lol:
:wave2:

GFawkes
22/09/2015, 09:21
Μπαταρια 12ν που εχει παει στα 6ν
εχει πεθανει....


απλα καποιος πρεπει να της το πει...

spyro
22/09/2015, 09:54
Οι πραγματικοι φορτιστες
εχουν πραγματικους μετασχηματιστες
με πραγματικες σπειρες
απο πραγματικο χαλκο
η πραγματικη τιμη του οποιου εχει 5πλασιαστει τα τελευταια χρονια

Αν περιμενεις απο ενα μηχανηματακι 3*8 εκατοστα να σου φορτισει πεθαμενη μπαταρια 50-60μΑ τοτε το προβλημα το εχεις εσυ-ανωνυμε χρηστη-οχι το μηχανημα.

...

το αυτό

byron
22/09/2015, 10:07
για σοβαροτερα εργαλεια παρτε εναν einhell με κανα 80-90€

Δεν ξέρω για φορτιστή, πάντως ένα battery booster Einhell που πήρα, ήταν για κλωτσιές. Μετά από 2-3-4 χρήσεις πέθανε, και όταν τον άνοιξα είδα πως η μπαταρία ήταν μια γαμάτη Made in China που είχε λιώσει.

GFawkes
22/09/2015, 10:29
Ο φορτιστης για τα λεφτα του δεν ειναι κακος.

[Για battery booster Einhell δεν ξερω τιποτε, αλλα το θεωρω πολυ πιθανο.]

Και σε τετοια εργαλεια-το παλαιοτερο ειναι σιγουρα καλυτερο.

byron
22/09/2015, 10:31
Ο φορτιστης για τα λεφτα του δεν ειναι κακος.

[Για battery booster Einhell δεν ξερω τιποτε, αλλα το θεωρω πολυ πιθανο.]

Και σε τετοια εργαλεια-το παλαιοτερο ειναι σιγουρα καλυτερο.

Καλά, κουβέντα κάνουμε. Και εγώ για Made in Germany κλαινμαιν τον είχα πάρει, και προέκυψε κινέζος με ξανθιά περούκα...

spyro
22/09/2015, 10:42
Υπάρχει συνάδερφος ο οποίος έχει ένα transalp. ο μάστορας του του άλλαζε στο παρελθόν κάθε χρόνο μπαταρία. προφανώς και έχει πρόβλημα ο ανορθωτής αλλά δε του το είχε πει. τον είχε και τον άρμεγε κάθε χρόνο κάνοντας τον να αισθάνεται άσχημα που δε κυκλοφοράει καθημερινά με τη μηχανή. στο τέλος του πούλησε και έναν φορτιστή και καλα για να μην έχει πρόβλημα. ο συνάδερφος από τότε έχει μόνιμα τον "φορτιστή" συνδεδεμένο.

το βασικότερο όλων όμως δεν είναι αυτό. το βασικότερο είναι οτι ο συνάδερφος αισθάνεται ότι έχει λύσει επιτέλους το πρόβλημα του. καταρχήν αισθάνεται ικανοποιημένος που επιτέλους βάζει και αυτός λίγο χέρι στο να συντηρείται σωστά η μοτοσυκλέτα του. Αισθάνεται ολίγον τι σαν μάστορας. Γιατι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η αλυσίδα και η μπαταρία σε μια μοτοσυκλέτα είναι τα βασικά πράγματα για αισθανθεί ο κάθε πικραμένος οτι συμβάλει στη μακροζωία της μηχανής του.

από τότε όπου σταθεί και όπου βρεθεί σε συζητήσεις αναφέρει ότι έχει σχεδόν μόνιμα καλωδιωμένη τη μπαταρία του με βαθιά ικανοποίηση.

εγω παρ’ όλα αυτά, συμβουλές δε του μεταφέρω. δοκίμασα μια φορά και είδα ότι του χαλάω το στόρυ στο κεφάλι του.

συνειδητοποίησα όμως ότι είναι απείρως πιο σημαντικό από τα έξοδα ενός ανορθωτή το ψυχολογικό μπουστάρισμα που νιώθει για όλη τη διαδικασία.

πάνω από όλα είναι ένα είδος ψυχανάλυσης.

toyar
22/09/2015, 11:23
αλλο συντηρητης αλλο φορτιστης αλλο booster
του lidl ειναι ενας καλος συντηρητης με μικρες δυνατοτητες φορτισης με αυτο το σκεπτικο αξιζει τα 20 ευρω του
αν πας να αναστησεις μεγαλες ψοφιες μπαταριες εχασες
για αυτη τη δουλεια υπαρχουν επωνυμοι ποιοτικοι οπως οι ctek που εχουν ομως τα τετραπλασιασια λεφτα το οποια αξιζουν αν τους αξιοποιεις
τα φορητα ερασιτεχνικα booster ειναι για τα μπαζα γιατι χρησιμοποιουν μπαταριουλες της πλακας σε συσκευασια δωρου με καλωδιακια λαμπακια διακοπτακια κλπ
τα πραγματικα booster των συνεργειων ειναι μεγαλα βαρια και τροχηλατα γιατι εχουν τεραστια τροφοδοτικα-μετασχηματιστες που μπορουν να παρεχουν 12V με καποιες εκατονταδες αμπερ ωστε να γυρνανε μιζες κινητηρων

GFawkes
22/09/2015, 11:45
και προέκυψε κινέζος με ξανθιά περούκα...

:bawl:

παιζει πολυ αυτο τελικα....τελευταια ειδικα...και παντου

dimmie_72
22/09/2015, 12:00
:bawl:

παιζει πολυ αυτο τελικα....τελευταια ειδικα...και παντου

σσσσσσ..... ;)
άμα καταρρεύσει και η BMW ποιος θα μας δανείζει μετά; :D

MG-KTiNoS
22/09/2015, 12:05
αλλο συντηρητης αλλο φορτιστης αλλο booster
του lidl ειναι ενας καλος συντηρητης με μικρες δυνατοτητες φορτισης με αυτο το σκεπτικο αξιζει τα 20 ευρω του

ααααα γειά σου !
Όταν πουλάς συντηρητή δεν λες ότι πουλας φορτιστή.....
(γιατί κι εγώ δεν πουλάω υπόθετα που τα βάζεις προληπτικά για τον πονεκέφαλο)
:rotflmao:



Συμπέρασμα.
Πάρε μια φορά στη ζωή σου ΦΟΡΤΙΣΤΗ γιατί η φτήνια τρώει τον παρά
και στο τέλος θα πάρεις και τη μαπα και τον καλό.
Έκανα μαλακία και τον πλήρωσα έστω και λίγα γιατί απλά μου είναι άχρηστος
(ξέχασα τα κλειδιά στη μηχανή με ανοιχτό το δικόπτη οπότε....)
:D


υγ
άκου κινέζα με περούκα
:lol:

GFawkes
22/09/2015, 12:10
σσσσσσ..... ;)
άμα καταρρεύσει και η BMW ποιος θα μας δανείζει μετά; :D

H Σκανδιναβικες χωρες....



σε ειδος!!!!
:blush:

lykourgi
22/09/2015, 12:10
Πάρε έναν optimate ή ctek, να τον έχεις για πάντα.