PDA

View Full Version : παπαδες αγιαζουν...αμαξια!



Rezeguet
25/10/2005, 13:46
πριν περιπου 10 λεπτα ειχε στην ΤV ενα ρεπορταζ για ενα μοναστηρι που πανε οι κακομοιριδες οι οδηγοι και πληρωνουν (!!) για να αγιαστει... το αμαξι τους (!!!)

Ανοιγουνε πορτες και το καπο και παει ο παπας με το λιβανι και πιτσιλαει το αμαξι λεγοντας μαι χυμα προσευχη, και οταν τελειωσει η 5λεπτη (και λιγοτερο) διαδικασια λεει στους οδηγους να πανε να δωρισουνε στην εκκλησια. Οι περισσοτεροι δινουνε 20-30Ε (!!) ''για το καλο'' και ''για την εκκλησια'' :yuck:

και η πλακα ειναι οτι ο παπας που κανει την ''τελετη'' δηλωσε οτι ''δεν πληρωνουνε, δωρισουνε'' και οτι ''απλα ενα καφεδακι με κερνανε και ειμαι ενταξει'' (απο τη βραζιλια το παραγγελνει με κουριερ το καφεδακι 30Ε?) και σε περαιτερω ερωτησεις οπως μια του δημοσιογραφου ''καφεδακι ναι, αλλα 50 αμαξια την ημερα μαζευονται τα λεφτα ετσι δεν ειναι?'' απαντησε απλα με ενα ηλιθιο ''δεν ειναι δικα μου, τα μοιραζουμε''


ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδη... ποσο ηλιθιος μπορει να ειναι ο κοσμος να παει να αγιασει το αμαξι του, και να ΠΛΗΡΩΣΕΙ κιολας ενα σεβαστο ποσο γιαυτο, και οχι μονο αυτο, αλλα να τους θεωρει ακομα αγιους και καλους και δεν ξερω γω τι αλλο ενω ους πιανουνε τον κωλο κανονικα...

:mad: :mad: :yuck: :yuck: :yuck:






..λετε να δινει το λιβανι 2-3 ιππους παραπανω?

:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
25/10/2005, 13:52
:lol: :lol: :lol:

Στα σπάτα υπάρχει εκκλησία με ειδική στοά που περνάνε τα αυτοκίνητα (σαν Drive-through) και τα "αγιάζει" ο παπάς !!!

:rotflmao: :rotflmao:

Θα είχε πλάκα να βλέπαμε πόσα από τα αγιασμένα έχουν εμπλακεί σε τροχαία...

:confused: :confused:

Gandalf dr685sm
25/10/2005, 13:53
και όμως ....

δεν με εκπλήσει η συμπεριφορά των κατόχων Ι.Χ.

με εκπλήσσει περισσότερο , η συμπεριφορά του παπά και της εκκλησίας γενικότερα που το πρόσθεσε στον "τιμοκατάλογο" της.

Ο αγιασμός και ο "καλός δρόμος" , "ασήμωμα" των οχημάτων , έχει παλιά ιστορία σαν έθιμο... αλλά το να το κάνεις σε ενα "μαγαζί" είναι για γέλια...

Αλήθεια , υπάρχει προσφορά 2 σε 1 , για να κάνω μηχανή και τουτού , μαζί;.


Gandalf

toyota
25/10/2005, 13:55
Φίλε μου υπάρχουν και πολύ σωστοί παπάδες.Πολύ διαδεδομένο είναι ο αγιασμός του οχήματος να γίνετε στον Αϊ Γιάννη το Ρώσσο.Εκεί έκανα και γω αγιασμό το μοτό μου και 2 άλλοι φίλοι μου τα καρα τους (όλοι την ίδια μέρα και ώρα).Όταν πήγαμε να δώσουμε χρήματα στο παπά,αυτός έφυγε μακρυά και μας έβαλε τις φωνές.Μας είπε οτι αν θέλουμε να δώσουμε χρήματα,να τα ρίξουμε σε ένα κουτί στην εκκλησία που μαζεύουν χρήματα για φαγητό και ρούχα για τους άπορους.Και μετά μας έδωσε από ένα εικονάκι του Αγίου.
Δεν είναι όλοι οι παπάδες ίδιοι.

Cpt. Haddock
25/10/2005, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Μας είπε οτι αν θέλουμε να δώσουμε χρήματα,να τα ρίξουμε σε ένα κουτί στην εκκλησία που μαζεύουν χρήματα για φαγητό και ρούχα για τους άπορους

Και είσαι σίγουρος οτι πάνε εκεί ε;

:nono:

Αφού δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ οικονομικός έλεγχος στην εκκλησία...
Κανείς δεν ξέρει πόσα είναι και τι γίνονται τα χρήματα των δωρεών.


:confused:

Rezeguet
25/10/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Φίλε μου υπάρχουν και πολύ σωστοί παπάδες.
Δεν είναι όλοι οι παπάδες ίδιοι.


ε ναι ρε συ εξαιρεσεις υπαρχουν παντα...αλλα οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα, και φαντασου τωρα τι σκατα εκκλησια εχουμε για να εχουμε τετοιο κανονα :bigcry: βαλε και τα σκανδαλα που ''ξεχαστηκαν'' πριν απο μερικους μηνες με τα αισχροτατα των αρχηγων της εκκλησιας και οχι μονο, και τ δισεκατομυρια που εκλεψαν απο φτωχους και απορους, και σχηματισε μια εικονα... :yuck:

ουτως η αλλως μου τη σπανε οι ελληνες ορθοδοξοι παπαδες γενικως (με λιγες εξαιρεσεις) και το γενικο υφος (ολα τα κανει ο θεος, μη σκεφτεστε καθολου, ο θεος και ο χριστος ξερουν τι κανουν) και ο τροπος ζωης τους, και με ολα αυτα που γινονται απλα τους σιχαινομαι περισσοτερο καθημερινα... :yuck:

βεβαια δεν τους βαζω ολους σε ενα σακι αλλα τουλαχιστον αυτη η περιπτωση που ανεφερα πιο πανω ειναι αισχος... :sad:

stavrogin
25/10/2005, 15:43
Εμενα το παλιο μου το bros, δεν γουσταρε τους παπαδες και μπορω να πω με σιγουρια οτι φλερταρει με τον σατανισμο

Το πλησιασε ο σατανας και του προτεινε να το ξανακανει νεο αρκει να πουλησει το καρμπυρατερ του στον διαβολο.
Η αληθεια ειναι οτι μετα απο αυτο το περιστατικο παει πολυ καλυτερα, και στριβει κιολας:evil:

Cpt. Haddock
25/10/2005, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Εμενα το παλιο μου το bros, δεν γουσταρε τους παπαδες και μπορω να πω με σιγουρια οτι φλερταρει με τον σατανισμο

Το πλησιασε ο σατανας και του προτεινε να το ξανακανει νεο αρκει να πουλησει το καρμπυρατερ του στον διαβολο.
Η αληθεια ειναι οτι μετα απο αυτο το περιστατικο παει πολυ καλυτερα, και στριβει κιολας:evil:


:a5: :a20: :a20: :a20:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
25/10/2005, 16:03
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!



Άμα θες να δωσεις, θα πας!

Δεν υπάρχει νόμος που αν δεν αγιάσεις το καρο δεν βγάζεις πινακίδα!

Ελεος ρε!


Γιατί όλα σας χαλάνε;

Γουστάρεις και δίνεις! Άμα δεν γουστάρεις, μη δώσεις!

Θα σου πάρει το Αγιο νερό πίσω; Θα το μαζέψει με το wettex?


Ρε πάτε καλά;

Cpt. Haddock
25/10/2005, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!



Άμα θες να δωσεις, θα πας!

Δεν υπάρχει νόμος που αν δεν αγιάσεις το καρο δεν βγάζεις πινακίδα!

Ελεος ρε!


Γιατί όλα σας χαλάνε;

Γουστάρεις και δίνεις! Άμα δεν γουστάρεις, μη δώσεις!

Θα σου πάρει το Αγιο νερό πίσω; Θα το μαζέψει με το wettex?


Ρε πάτε καλά;

Θα συμφωνούσα αν η εκκλησία και δεί η ορθόδοξη στην Ελλάδα είχε την αντιμετώπιση που έχει σε άλλες χώρες...

Εδώ όμως οι παπάδες είναι κατ' ουσίαν δημόσιοι υπάλληλοι.
:confused:

Η μισθοδοσία τους προέρχεται από τους φόρους μας και (εδώ είναι το άδικο) από αυτούς που πιστεύουν και από αυτούς που δεν πιστεύουν.

Το να τους αφήνεις χρήματα είναι το ίδιο λάθος με το να λαδώνεις υπάλληλο για να κάνει τη δουλειά που πληρώνεται από εσένα για να την κάνει. Καθόλου χρήματα, ούτε για τους "φτωχούς". Η εκκλησία έχει αμύθητη περιουσία, ας μην κάνει το συνεδριακό κέντρο στον Καρέα και ας τα δίνει στους απόρους.

:wave2:

adam_tsouk
25/10/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα συμφωνούσα αν η εκκλησία και δεί η ορθόδοξη στην Ελλάδα είχε την αντιμετώπιση που έχει σε άλλες χώρες...

Εδώ όμως οι παπάδες είναι κατ' ουσίαν δημόσιοι υπάλληλοι.
:confused:

Η μισθοδοσία τους προέρχεται από τους φόρους μας και (εδώ είναι το άδικο) από αυτούς που πιστεύουν και από αυτούς που δεν πιστεύουν.

Το να τους αφήνεις χρήματα είναι το ίδιο λάθος με το να λαδώνεις υπάλληλο για να κάνει τη δουλειά που πληρώνεται από εσένα για να την κάνει. Καθόλου χρήματα, ούτε για τους "φτωχούς". Η εκκλησία έχει αμύθητη περιουσία, ας μην κάνει το συνεδριακό κέντρο στον Καρέα και ας τα δίνει στους απόρους.

:wave2:


Δεν φταίνε αυτοί!

Εμείς φταίμε που σαν κορόιδα τους τα σκάμε!


Δυστυχώς θέλουμε και τα δινουμε!Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει.

ΙΠΠΕΑΣ
25/10/2005, 16:52
Ρε παιδιά πρώτη φορά το βλέπετε ;

Το έχω δει πολλές φορές ακόμα και στην Αθήνα στη γειτονιά μου έξω από εκκλησίες.

Το κάνουν και σε νέα μαγαζιά που ανοίγουν. Καλούν το παππά στο μαγαζί τους για αγιασμό.

gcrook
25/10/2005, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
.Πολύ διαδεδομένο είναι ο αγιασμός του οχήματος να γίνετε στον Αϊ Γιάννη το Ρώσσο.

Και εγω εκει τον εκανα αλλα πιο φθηνα θα μου εβγαινε στο μοναστηρι.
Τουλαχιστον εγινα Χριστιανος κατι ειναι και αυτο:lol:

SF
25/10/2005, 17:06
Βρε μήπως κι εμένα με έχει πλησιάσει ο Σατανάς himself???!

:D:D:D

Rezeguet
25/10/2005, 19:27
προτεινω δυναμομετρηση πριν και μετα το αγιασμο να δουμε διαφορες :lol: :rotflmao: :lol: πιστευω στις μεσαιες rpm πρεπει να δινει το αγιασμενο λιβανι τουλαχιστον + 2-3 ιππους :rotflmao: :lol:

παντως τωρα περα παο την πλακα ανταμ, αμα δεις και στο αρχικο ποστ μου, πιο πολυ με πειραξαν οι κακομοιριδες που πανε και τα πληρωνουν παρα τους παπαδες. Αλλα δεν φταινε αυτοι, θυμησου τα περιφημα συγχωροχαρτια που δεν μπορουσαν να κανουν και αλλιως οι λαικοι απο το να δωσουν τα λεφτα. Αμα ο παπας ΔΕΝ ειχε εφευρει αυτο το συγχωροχαρτι τοτε ΔΕΝ θα φτωχαιναν κι αλλο οι φτωχοι. Ετσι και τωρα φταινε οι παπαδες με την ηθελημενη η αθελητη προπαγανδα τους για να πλουτισουν οι ιδιοι. Και μην ξεχνας οτι και οι παπαδες οπως κι οι πολιτικοι εχουν μεγαλη κομπινα σε επιπεδο μαφιας οσων αφορα τα αξιωματα και τα λεφτα.

και αμα το θες ετσι τοτε δεν φταιει καθολου πχ ο καπιταλισμος στο να γιμνομαστε απλιστοι αμυαλοι καταναλωτες, η κοινωνια και η νεολαια στο να μεθανε και να μαστουρωνουν τοσα παιδια, το κρατος και την ανυπαρκτη παιδεια του και την παντελη αδιαφορια του που γινονται τοσα ατυχηματα, και χιλια δυο αλλα παραδειγματα... φυσικα φταινε ολοι τους.

ΙΠΠΕΑΣ
25/10/2005, 19:47
Σε αυτό το κόσμο κάποιος παίρνει και κάποιος δίνει χρήματα.

Αν δεν μας τα παίρνουν οι παπάδες θα μας τα παίρνουν οι ψυχίατροι και αν δεν μας τα παίρνουν οι ψυχίατροι θα μας τα παίρνουν τα MC donalds και αν δεν μας τα παίρνουν αυτοί θα μας τα παίρνει η SHELL και η μαμά honda.

stavrogin
25/10/2005, 20:01
Προβλεπω το θεμα του να αγιαζουν τα μηχανακια παει να γινει διαμαχη για την εκκλησια.
Οπως αγαπαει ο καθενας,
Δεν κανει κακο και λιγη μοιρολατρεια
Εγω παντως που δεν γουσταρω το λιβανι σα μυρωδια,για να αγιασω το καινουργιο μου Ζ το πηγα σε τεκε που πηναν καλο "ελληνικο" και το αφησα να καπνισει καλα για κανα δυο μερες,και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα

ασχετο:
Τα συγχωροχαρτια με αμοιβη ειναι υποθεση της Καθολικης εκκλησιας και ΟΧΙ της ορθοδοξης, και το πελατολογιο του εμποριου συγχωροχαρτιων του Πάπα ηταν
οι φραγκατοι κι οι αριστοκρατες κι οχι οι φτωχομπινεδες.Και οι δυο εκκλησιες ειχαν στο στοχο την μασα και την εξουσια,αλλα μπροστα στην καθολικη εκκλησια ,η ορθοδοξη ειναι Αγια.

ironbum2
26/10/2005, 08:06
Το οτι οι παπάδες, (εξαιρέσεις στον κανόνα πάντα υπάρχουν), έχουν φέρει τον μεσαίωνα στην εκκλησία είναι γεγονός. Κράτος εν κράτη είναι και κάνουν ότι γουστάρουν.

Δεν ελέγχονται από κανένα, κάνουν ότι γουστάρουν, εκβιάζουν τον κοσμάκη με αφορισμούς και κόλαση, ενώ πάράλληλα είναι οι χειρότεροι άρπαγες.

Κανείς δεν ξέρει πιο είναι το ύψος της εκκλησιαστικής περιουσίας.
Τα μοναστήρια και τα εξωκλήσια έχουν τα καλύτερα οικόπεδα με την καλύτερη θέα!!!! Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά ζητάνε και λεφτά από τον κοσμάκη (βλέπε "δίσκο", υπέρ απόρων κλπ,κλπ,κλπ) Σαν δεν ντρέπονται λέω εγώ. Αλλά καλά μας κάνουν, αφού υπάρχουν κορόιδα που τα σκάνε...

Αι σιχτίρ πια με τους "παπάδες". Η χειρότερη φάρα κατάντησαν....

cityfly
26/10/2005, 10:07
οι μεγαλύτερες κονομησιές είναι στην εκκλησία και όχι μόνο οι υπάλληλοι της (οι παπάδες) πληρώνονται από μας η ίδια η εκκλησία δεν πληρώνει φόρους


ωραία επιχείρηση



λοιπόν το αποφάσισα

θα ανοίξω και γω μαγαζί
θα πουλάω ευχές και ελπίδα
όποιος θέλει να δουλέψει ας έρθει το κράτος θα τον πληρώνει
και ό,τι δίνουν οι "πιστοί" θα το "διαχειρίζομαι" εγώ
τι φόρους; τσ τσ τσ ντροπή σας άθεοι δε σας πληρώνω φόρους



Σημείωση: κατά τη γνώμη μου οι έννοιες εκκλησία και πίστη - θρησκεία είναι ασυσχέτιστες

Rezeguet
26/10/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Προβλεπω το θεμα του να αγιαζουν τα μηχανακια παει να γινει διαμαχη για την εκκλησια.


ασχετο:
Τα συγχωροχαρτια με αμοιβη ειναι υποθεση της Καθολικης εκκλησιας και ΟΧΙ της ορθοδοξης, και το πελατολογιο του εμποριου συγχωροχαρτιων του Πάπα ηταν
οι φραγκατοι κι οι αριστοκρατες κι οχι οι φτωχομπινεδες.Και οι δυο εκκλησιες ειχαν στο στοχο την μασα και την εξουσια,αλλα μπροστα στην καθολικη εκκλησια ,η ορθοδοξη ειναι Αγια.

συμφωνω με ολους σας... ηθελα βασικα να δω και την ''κοινη γνωμη'' περι την εκκλησια μεσω αυτου του ποστ και πιστευω με ικανοποιει το αποτελεσμα.

τωρα στα συγχωροχαρτια ητανε φυσικα του πάπα (ελληνες παπαδες με εξουσια δεν υπηρχανε τοτε ουτως η αλλως) και συμφωνω οτι εχουν κανει ΠΟΛΛΕΣ γκαφες οι καθολικοι (προσωπικη αποψη, απο τους χριστιανους πιστευω ειναι καλυτεροι οι προτεσταντες) αλλα και οι ορθοδοξοι δεν πανε πισω... αρκει να σκεφτουμε οτι με τον μη ελεγχο τον οικονομικων της εκκλησιας παει πισω ολοκληρη η εθνικη οικονομια μας και μας εμποδιζει αισθητα στην αναπτυξη. Σκεφτειτε τα δισεκκκατομυρια των παπαδων να εισρευσουν ολα μαζι στν αγορα... θα μπορουσαν πιστευω να καλυψουν ανετα την τρυπα των ολυμιακων αγωνων (θεωρητικα τωρα), αλλα σιγα μην νοιαστουν οι μαφιοζοι για το εθνος και το κρατος τους...

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:
και ξανα
:yuck: :yuck: :yuck:

WWW
26/10/2005, 22:14
καλη η πλακίτσα όμως το Σύστημα της Εκκλησίας είναι σαφώς απομακρυσμένο από την "εν Χριστό ζωή". Πλέον μαζεύει πολύ χρήμα, έχει θεσπίσει τιμοκαταλόγους (μεγάλος πολυέλαιος 50 ευρώ, μικρός 20 Ευρώ και αριστερός ψάλτης ... Ευρώ κλπ)

Το χειρότερο είναι πως πρόκειται για καπηλεία της Πίστης, για πώληση επλίδας.

Θα μου πεις βέβαια πως δεν δίνεις όπως ανέφερε και ο αγαπητός adam_tsouk. Θα συμφωνήσω μαζί του. Όμως θα πρέπει να θλιβόμαστε για την κατάντια τους.

Παντού ρε όλοι τα τσακώνουν.

Άλλωστε μην ξεχνάτε πως τον Ιησού τον Στάυρωσαν οι Παπάδες και οι εφοριακοί.

Αλήθεια αν ερχόταν πάλι ... ποιός θα τον Σταύρωνε ? Ο Χριστόδουλος ή οι κατά τόπους άγιοι με τις μετοχές στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος.

Ζήτω τα σύγχρονα ... εν χριστώ λαμόγια

WWW
26/10/2005, 22:23
Α ξέχασα. Ο κύριος είχε πει ο έχον τους 2 χιτώνας να δίδει τον έναν. Οι παπάδες φυσικά δεν το εφαρμόζουν αυτό με την αμύθητη εκκλησιαστική περιουσία, απόκτημα - παροχή από τους Τούρκους προς το Πατριαρχείο της Κωνσταντινούπολης για τον έλεγχο των ραγιάδων ...

Και μη ξεχάσουμε τον αφορισμό της Ελληνικής Επαναστάσεως του '21 και πάλι από το Πατριαρχείο.

Πολλά τα αίσχη τους. Σήμερα ... ΕΥΤΥΧΩΣ ... οι παπάδες περιορίζονται μόνο στην Όικονομική Μάσα. Δεν επιδιώκουν ακόμα να κυβερνήσουν.

Πρόσφατα δέχτηκε το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (μετά από προεκλογική υπόσχεση φυσικά) την δημιουργεία ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ.

Αυτό το θεάρεστο έργο ... με πρωτεργάτη τον Χριστόδουλο, "που μελετούσε" την περίοδο της Χούντας έχει άμεσα ως στόχο τα Κοινοτικά Κονδύλια του 4ου Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης που θα αφορά την Παιδεία. Φυσικά σου λέει γιατί να κονομήσουν μόνο τα Πανεπιστήμια ? Ας τα τσακώσουμε κι εμείς τέκνα μου. Με λίγα λόγια βρήκαν καινούργιο τρόπο για να τα τσακώσουν.

Και φυσικά θα δημιουργήσουν και νέους Θεολόγους που τόσο ανάγκη έχει η Κοινωνία μας ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
27/10/2005, 00:28
αμα επεφτε κανας νεοκορος απο κατω για μια αλλαγη λαδια -φιλτρο , να τα διναμε ... τωρα δεν δινω δεκαρα τσακιστη! παντως αν οι παπαδες δεν εχουν τον θεο τους , περιμενουν να τον εχουμε εμεις?:confused:

ktm640lc4
27/10/2005, 10:59
δηλαδη να καταλαβω, κακο ειναι να αγιάζεις το αμαξι ή να πληρώνεις???

μην ξεχνάτε οτι δεν εχουν ΟΛΟΙ οι παπαδες λεφτα.


δεν ειπα να τους δινεις σωνει καλα. επειδη ειδα τη συγκεκριμενη εκπομπη και εγω ηταν και ενας αλλος παπας που τα καταδικαζε αυτα.

απο την αλλη δεν ειναι κακο να δωσεις 2-3 εβρα, ετσι και καλα....

προσωπικα αγιασμο δεν εχω κανει ποτε στα αμαξια ουτε στις μηχανες που ειχα ανα καιρους αλλα στο σπιτι μου εχω κανει.

κατι τετοιο ειναι και αυτο.

(ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΣΤΗΝ ΓΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΟ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ)

dodos_1
27/10/2005, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα συμφωνούσα αν η εκκλησία και δεί η ορθόδοξη στην Ελλάδα είχε την αντιμετώπιση που έχει σε άλλες χώρες...

Εδώ όμως οι παπάδες είναι κατ' ουσίαν δημόσιοι υπάλληλοι.
:confused:

Η μισθοδοσία τους προέρχεται από τους φόρους μας και (εδώ είναι το άδικο) από αυτούς που πιστεύουν και από αυτούς που δεν πιστεύουν.

Το να τους αφήνεις χρήματα είναι το ίδιο λάθος με το να λαδώνεις υπάλληλο για να κάνει τη δουλειά που πληρώνεται από εσένα για να την κάνει. Καθόλου χρήματα, ούτε για τους "φτωχούς". Η εκκλησία έχει αμύθητη περιουσία, ας μην κάνει το συνεδριακό κέντρο στον Καρέα και ας τα δίνει στους απόρους.

:wave2:

Τώρα φτιάχνει και ενα τεράστιο κτίριο στο Δελτα Φαλήρου δίπλα από τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις που προορίζεται για σούπερμαρκετ και έχει μια μεγάλη πινακίδα που αναγράφει..."Ιδιοκτησία ΡΙΖΑΡΕΙΟΥ"!!!:yuck: :yuck: :yuck:

Rezeguet
27/10/2005, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4


(ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΣΤΗΝ ΓΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΟ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ)

:beer: :beer: :a18: :a18: :a19:

poly sofo file mou poly sofo!

ktm640lc4
27/10/2005, 13:24
αυτο ειναι απο δισκο των ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ, οι παλαιοτεροι ισως θυμουνται.

δεν θυμαμαι πιο αλμπουμ ακριβως.

ΙΠΠΕΑΣ
28/10/2005, 00:26
Ναι όντως και τότε θα κριθούμε Ο Λ Ο Ι

Nikoskazer2000
28/10/2005, 03:05
Θυμάστε σε κάτι παλιά Nissan Sunny νομίζω που είχαν ενα αυτοκόλλητο πίσω που έγραφε "Καίω και αμόλυβδη";

Οι παπάδες θα πρέπει να διανέμουν με κάθε ευχέλαιο και αυτοκόλλητο "Είμαι ευλογημένο" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Krokodilos001
28/10/2005, 16:02
gia to papadothema den tha po tipota parapano, eimai kalimenos.

:beer:

Thimame omos ena gamato peristatiko. Eixama paie me tin trelopara gia to protomagiatiko mpanio, 40 km apo tin basi. Girnonta broxi tou kerata. Eixame stin parea ke ena daneiko arxeo....nomizo honda ( then thimame pia) to optio kathos pernagame mesa apo ena xorio emeine. Malon kati ilektriko logo broxis. Mazeftikame ke oi 5 fostires apo pano na gbaloume akri, mouskema mexri tin k@@tripida alla den kaname tipota.

Petagete pou lete enas papas paxoulos apo ena kafeneio apenanti, "ti egeine re pedia?" leei.

Me aporia emeis "na pater to mixani emeine ke den paei.

Papas: "gia na do ligo". skibei...sto mixaniki kati ksekoumpose kati ekane (den exo idea it) to mixanaki anastithike!!!

Emeis: "pater pos .....??? kseris ke???"

Papas: "otan imouna neoteros eixa ena gsxr 1100!!!!!!

kokalo emeis. Efige prin kala kala katalaboume ti egine na ton rotisoume pos ton lene pou na ton ksanabroume,,,

telos pantos. Tetoi papades malista

Apo afton isos na epiane enas agiasmos :rotflmao: :rotflmao:

siokatas
28/10/2005, 16:27
:wave2:



καλα λεμε δεν παιζεστε γ@μ@θηκα στο γελιο με ολα αυτα......

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



να στε καλα.....:beer: