PDA

View Full Version : Ειδοποιηση πληρωμης ασφαλιστρων απο το πουθενα??????



tzimidis
16/01/2015, 16:40
?Μου ήρθαν σήμερα στο σπίτι 2 φάκελοι από την ιντεραμερικαν. ο ενας με κανονικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο και ο άλλος με την ειδοποίηση πληρωμής.
Κανονικά με τα στοιχεία μου , αφμ , τα στοιχεια της μηχανης κλπ κλπ.
Η πλάκα είναι ότι εγώ την ασφάλεια την έκανα αλλού και είναι ήδη πληρωμένη.
Τα μαλακισμένα τι κάνουν , στέλνουν ειδοποιητήρια κι όποιος μαλάκας τσιμπήσει ????
Κρίμα που είναι παρασκευη βραδυ και θα πρεπει να περιμένω μέχρι τη δευτέρα να τους ρίξω τα αρμόδια μπινελίκια.

Επίσης ξερει κανεις αν μπορω να καταγγείλω πουθενά και ανέξοδα την πρακτική αυτή? Δεν είμαι δικομανής ούτε τρελαμένος με τις καταγγελίες και τέτοια , αλλά αυτό μου την έχει δώσει απίστευτα.
όπως παλιά που στέλνανε πιστωτικές "προ-εγκεκριμένες" και δάνεια που ποτέ δεν είχες ζητήσει , κι όποιον πάρει ο χάρος.........

nikoloul
16/01/2015, 16:49
Πριν ησουν ιντεραμερικαν;

tzimidis
16/01/2015, 16:51
oxi

amyroukai
16/01/2015, 16:52
Η πλάκα είναι ότι εγώ την ασφάλεια την έκανα αλλού και είναι ήδη πληρωμένη.

Άρα δεν πληρώνεις, δεν χρωστάς αφού με τον νέο νόμο αν δεν πληρωθεί το ασφαλιστήριο δεν είναι σε ισχύ και όλα καλά και έχεις και προσάναμμα για το τζάκι/σόμπα ή βεντάλια για αέρα στα αμελέτητα...

nikoloul
16/01/2015, 16:54
Αυτο που λεει ο amyrou. Μερικες φορες προ-τυπωνουν, για να κανεις εκει. Απλα κλαστους...

tzimidis
16/01/2015, 17:09
για τον πεοντα, εντελως όμως....

δε μαμιέται, 5 χιλιάδες φάκελοι έρχονται κάθε μήνα στο άσχετο, ας ειναι κι άλλος ένας.

απλά με εξοργίζει αυτή η πρακτική. τεσπα , πάμε γι΄αλλα.
Ευχαριστώ

AUFGEBRACHT
16/01/2015, 18:23
Μισές δουλειές κάνουν, έπρεπε να σου είχαν μέσα και επιταγή για την αποζημίωση μήπως μελλοντικά σε χτυπήσει και κανένας... Πάντως ειλικρινά θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση της εταιρείας βάσει και των αλλαγών της στην ασφάλιση οχημάτων. Είναι ασφαλιστήριο συμβόλαιο σίγουρα αυτό που έστειλαν ή προσφορά; Έχει ημερομηνία έναρξης και λήξης της ασφάλειας και εάν ναι, ποια είναι η ημερομηνία; Βάσει του Ν.4261/2014 η ασφαλιστική κάλυψη ενός οχήματος αρχίζει ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΕΞΟΦΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ. Παραλαβή ασφαλιστηρίου συμβολαίου ΔΕΝ μπορεί να γίνει ένα δεν έχει γίνει η καταβολή των ασφαλίστρων. Πριν τους μπινελικώσεις λοιπόν σιγουρεύσου ότι δεν πρόκειται για αίτηση προσφοράς ή κάτι τέτοιο...

AUFGEBRACHT
16/01/2015, 18:27
Για το δεύτερο σκέλος του ερωτήματός σου υπεύθυνη για την εποπτεία των ασφαλιστικών επιχειρήσεων είναι η Τράπεζα της Ελλάδος, υπάρχει στην ιστοσελίδα της παραπομπή για την προστασία καταναλωτών και φόρμα συμπλήρωσης. Επίσης στο Συνήγορο του Καταναλωτή εντός 3 μηνών από την ημερομηνία που ανέκυψε το πρόβλημά σου, αμφότερα δωρεάν και ανέξοδα.

tzimidis
16/01/2015, 18:40
κανονικο συμβολαιο με εναρξη ληξη και καλυψεις , οοματα διευθυνσεις φπα μοντελο κυβικα και όλα τα στοιχεια αναλυτικα. μεχρι και αριθμο συμβολαιου εχει.
πηρα στην ιντεραμερικαν και το ειδαν . μου ειπαν και ποιος πρακτορας το εβγαλε. πηρα τηλ. αλλα μαλλον λογω σ/κ το έχουν κλεισει.

faraway
16/01/2015, 19:07
Υποψιάζομαι απάτη από τρίτο , και πιθανόν να μην έχει και ιδέα η interamerican .

Πάρτους τηλέφωνο και ρώτα .τι παίζει .

edit

Τι εννοείς το έχει βγάλει ?
Σου είπαν ότι είναι σε ισχύ το συμβόλαιο ?

amyroukai
16/01/2015, 19:09
κανονικο συμβολαιο με εναρξη ληξη και καλυψεις , οοματα διευθυνσεις φπα μοντελο κυβικα και όλα τα στοιχεια αναλυτικα. μεχρι και αριθμο συμβολαιου εχει.
πηρα στην ιντεραμερικαν και το ειδαν . μου ειπαν και ποιος πρακτορας το εβγαλε. πηρα τηλ. αλλα μαλλον λογω σ/κ το έχουν κλεισει.

Τελευταία φορά που πήγα για σέρβις, έβγαλαν φωτοτυπία την άδεια κλπ, βγάζουν και το ασφαλιστήριο. Καλά βρε παιδιά τι το θέλετε αυτό; "Νέος κανονισμός" λέει, τέλος πάντων δεν επέμεινα.
Μετά καμιά ώρα; Βλέπω έναν ασφαλιστή που εργάζεται στο συνεργείο/αντιπροσωπεία πάει παίρνει τα χαρτιά των ασφαλειών των πελατών του συνεργείου, ανοίγει λάπτοπ και κάτι κάνει. "κατασκοπεία" στα ξένα τιμολόγια; Λαμογιά σαν και αυτή που λέει ο τζιμίδης; Αν μου έρθει κάτι αντίστοιχο, ξέρω ποιούς θα βρίσω :)

virus
16/01/2015, 19:21
μια απ τα ιδια κι εδω. απο ασφαλειες που ουδεποτε ειχα συνεργαστει στο παρελθον. ριχνουν αδεια να πιασουν γεματα. απλα κλαστους :)

vaska
16/01/2015, 22:09
Αν συνέβαινε σε μένα και το συμβόλαιο ήταν σε ισχύ θα το κράταγα κανονικά και θα τους άφηνα αν βουρλίζονται για την πληρωμή του.

;)

notakos600
17/01/2015, 14:58
Αν συνέβαινε σε μένα και το συμβόλαιο ήταν σε ισχύ θα το κράταγα κανονικά και θα τους άφηνα αν βουρλίζονται για την πληρωμή του.

;)

Αν δεν πληρώσεις την ασφάλεια παύει να ισχύει. ;)

Ichigo
17/01/2015, 20:24
Θα έλεγα ότι πρόκειται για μ@λ@κυνση που δέρνει το CRM τους αλλά εσύ λες ότι δεν ήσουν ποτέ πελάτης τους :confused:. Διότι το να σου στείλει το λογιστικό τους σύστημα κάποιο λογαριασμό από λάθος δεν είναι πρωτόγνωρο για χαώδεις εταιρείες με τεράστιο πελατολόγιο. Σίγουρα το ασφαλιστήριο θα έχει επάνω κάποιον κωδικό συνεργάτη. Για δες ποιος είναι αυτός διότι υπάρχει περίπτωση η εταιρεία όντως να μην ξέρει τίποτα όπως λένε και ποιο πάνω, αλλά να κάνει τη π0υστιά συνεργάτης-ασφαλιστής-πράκτορας/μεσίτης ασφαλειών για να πιάσει πελάτες. Καμιά μεγάλη εταιρεία όπως αυτή δε ρισκάρει να αμαυρώσει τη φήμη της με τέτοιες μαμουνιές.

amyroukai
17/01/2015, 21:14
Ανοιγεις μεγαλη κουβεντα με ασφαλιστες λαμογια...

EVI
18/01/2015, 20:03
εγω καταλαβαινω γιατι νευριαζει ομως που του ηρθε ετσι κατι τετοιο ενω δεν τους ειχε δωσει τα στοιχεια του.... διοτι εχουν γινει τα δεδομενα μας κ@λ@πανα και τα εχουν ολοι και τα πουλανε οπου να ναι .... παιδια καποτε δουλευα σε μια εργασια για 8 μηνες. Μου ηρθε στην διευθ της εργασιας μου φακελος με το ονομα μου .... και μεσα ειχε προσφορες για ασφαλειες μοτοσυκλετας.!!! δλδ ΕΛΕΟΣ (σημ οτι καμμια ασφαλιστικη δεν ηξερε οτι δουλευω εκει , το ηξερε η εφορια που ομως δε ξερει οτι εχω μηχανη αφου δε την δηλωνουμε.... εκτος βεβαια αν πηραν τα στοιχεια μου ΨΑΞΑΝ που δουλευω και βρηκαν μεσο εφορια τα τελη κυκλοφοριας πχ δλδ μαφια ολοκληρη) .Ξερουν τα παντα για εμας εκατονταδες ανθρωποι που ουδεποτε ειχαμε καμμια σχεση μαζι τους (πρακτορες τηλεφωνητες κλπ κλπ) ξερουν εκατονταδες ανθρωποι που μενω που δουλευω τι οχηματα εχω τι λεφτα ποσα χρωσταω δλδ ενταξη ειναι γελοιο πια ....και δεν αντιδραμε απλα το δεχομαστε.

notakos600
18/01/2015, 21:12
Άσχετο, έψαχνα κάτι για το τρακτέρ του πατέρα μου και επί μια εβδομάδα όποτε έμπαινα στο Google με είχαν μουρλάνει στις διαφημίσεις για τρακτέρ, ανταλλακτικά κλπ.

virus
19/01/2015, 20:50
Άσχετο, έψαχνα κάτι για το τρακτέρ του πατέρα μου και επί μια εβδομάδα όποτε έμπαινα στο Google με είχαν μουρλάνει στις διαφημίσεις για τρακτέρ, ανταλλακτικά κλπ.


βαλε adblock plus για τις διαφημισεις ;)

notakos600
19/01/2015, 20:52
βαλε adblock plus για τις διαφημισεις ;)

Βγαίνει και ντεκαφεινέ αυτό; :lol: :beer:

amyroukai
20/01/2015, 06:57
Βγαίνει και ντεκαφεινέ αυτό; :lol: :beer:και με χαμηλα λιπαρα.


Τζιμιδη αν μιλησεις με τον λαμογιαρη, πες μας τι σου ειπε, παρακαλω.

nfeel
20/01/2015, 22:31
Moυ ήρθε κ εμένα από την interamerican αλλά δεν πρόκειται για κανονικό ασφαλιστήριο (πως θα μπορούσε άλλωστε?).
Πρόκειται για ειδοποιητήριο πληρωμής ασφαλίστρων.Αναγράφει όλες τις λεπτομέρειες και τα αναλυτικά έξοδα του συμβολαίου κ εμένα προσωπικά με διευκόλυνε γιατί είχα ξεχάσει κιόλας πότε λήγει ..

amyroukai
20/01/2015, 22:47
Εσυ εισαι πελατης της ιντεραμερικαν απο οτι καταλαβαινω;

BLiTzER
21/01/2015, 02:58
Όχι, απλά η interamerican τον ειδοποιεί πάντα πότε λήγει το ασφαλιστήριο της άλλης ασφαλιστικής του :P

amyroukai
21/01/2015, 09:58
Όχι, απλά η interamerican τον ειδοποιεί πάντα πότε λήγει το ασφαλιστήριο της άλλης ασφαλιστικής του :P

Φανταστικό αυτό, εμένα η ιντεραμέρικαν με ειδοποίησε αφού είχε λήξει το συμβόλαιό της...

daz
21/01/2015, 13:24
Τέτοια χαρτιά στέλνουν όταν λήξει το συμβόλαιό σου. Παλαιότερα, με τη λήξη του ανανεωνόταν αυτόματα και σου έστελναν ειδοποίηση πληρωμής όπου μέσα σε ένα μήνα έπρεπε να το πληρώσεις. Αν σε ένα μήνα δεν το πλήρωνες ακυρωνόταν και ήσουν ανασφάλιστος.
Η ίδια τακτική ισχύει και τώρα μόνο που είσαι ανασφάλιστος με το που λήξει το παλιό συμβόλαιο.
Για να στείλει η Ιντεραμέρικαν τέτοιο χαρτί πρέπει ή το προηγούμενο συμβόλαιο να ήταν στην ιδια.
Διαφορετικά, ο ασφαλιστής σου να σου ανανέωσε το συμβόλαιο στην ιντεραμέρικαν αυτή σου έστειλε ειδοποιητήριο ενώ εσύ ή ο ασφαλιστής σου επιλέξατε τελικά άλλη εταιρία.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχει γίνει αίτηση ασφάλισης (από κάποιον) στην ιντεραμέρικαν για να σου στείλει τέτοιο χαρτί. Δεν γίνεται να σου στείλει κάποιος χαρτία με το αφμ σου επάνω αν κάποιος δεν τους το έδωσε. Ακόμα κι αν το γνωρίζουν δεν το χρησιμοποιούν για "ψάρεμα" γιατί αυτό ειναι από μόνο του απόδειξη για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

daz
21/01/2015, 13:29
Όταν λέω στον ασφαλιστή μου να μου ανανεώσει το συμβόλαιο δεν τον ρωτάω που και γιατί, Μόνο στην νομική προστασία του έχω πει να μη μου αλλάξει εταιρία. Μερικές φορές μου έρχεται ασφάλιση σε διαφορετική εταιρία από την προηγούμενη. Η προηγούμενη φυσικά θα μου στείλει το χαρτί να πληρώσω.
Δεν θα εκπλαγώ αν κάποια στιγμή μου έρθει ένα χαρτί από εταιρία στην οποία δεν ασφαλίστηκα ποτέ. Όχι τουλάχιστον αν πρώτα δεν ρωτήσω τον ασφαλιστή μου.

nfeel
21/01/2015, 18:16
Eγώ παρατήρησα το εξής παράδοξο..η interamerican μου έστειλε σχεδόν ίδιο ασφάλιστρο με το προηγούμενο εξάμηνο.H anytime με τα ίδια δεδομένα μου έβγαλε 30e χαμηλότερη τιμή..
Οπότε και έκανα αίτηση στην anytime..
Η anytime είναι θυγατρική της interamerican να τονίσω.

AUFGEBRACHT
22/01/2015, 19:50
εγω καταλαβαινω γιατι νευριαζει ομως που του ηρθε ετσι κατι τετοιο ενω δεν τους ειχε δωσει τα στοιχεια του.... διοτι εχουν γινει τα δεδομενα μας κ@λ@πανα και τα εχουν ολοι και τα πουλανε οπου να ναι ....

Δράττομαι της ευκαιρίας για τη κουβέντα σου για τα προσωπικά (τρόπος του λέγειν) δεδομένα. Εδώ και μία εβδομάδα λαμβάνω στο κινητό μου τηλέφωνο καθημερινά ενοχλητικά μηνύματα από άγνωστο σε εμένα υποψήφιο, χωρίς καν να ψηφίζω στην Αθήνα, όπου μια με καλεί να πάω να τον ακούσω να μιλάει στο τάδε ξενοδοχείο, μια να τον δω την τάδε ώρα στο MEGA, χτες με καλούσε να πάρω τους φίλους μου και να πάμε μαζί σε ομιλία του. Το κινητό τηλέφωνο προφανέστατα δεν απαντά και το νούμερο δεν υπάρχει λέει όταν πήρα να τους βρίσω και σήμερα που έψαξα να βρω ποιο είναι αυτό το κελεπούρι που αγνοώ, τι ανακάλυψα; Τον τρόπο με τον οποίο απέκτησε τα προσωπικά μου δεδομένα.

Ο εξυπνάκιας λοιπόν είναι πρόεδρος μια χρηματιστηριακής... έλα που έχω πολύ καλή RAM και θυμήθηκα πως πριν κάποια χρόνια όταν έκλεισε μια χρηματιστηριακή που είχα έναν ανενεργό κωδικό προ αμνημονεύτων ετών, είχα λάβει μήνυμα στο κινητό από την εταιρεία του πολιτικάντη που με πληροφορούσε πως μπορούν να μου παράσχουν τις υπηρεσίες τους καθώς έκλεισε η εταιρεία που ήμουν πελάτης. Προφανέστατα λοιπόν από την τότε χρηματιστηριακή πούλησαν τα προσωπικά δεδομένα μου στην ΑΧΕΠΕΥ του μάστορα και τώρα αυτός τα χρησιμοποιεί για τον προεκλογικό του αγώνα. Μίλησα και με συνάδελφο που ήταν κι εκείνος πελάτης της ίδιας χρηματιστηριακής και τι ανακάλυψα; Πως εντελώς τυχαία και ο ίδιος εδώ και μια εβδομάδα λαμβάνει τα ίδια μηνύματα... Προ ολίγου λοιπόν έστειλα mail στην χρηματιστηριακή του και τους καλώ να μου απαντήσουν ΑΜΕΣΑ που βρήκαν το τηλέφωνο μου (που το ξέρω βεβαίως...) και με ποιο δικαίωμα τα χρησιμοποιούν για τον προεκλογικό αγώνα του προέδρου της εταιρείας, ενώ θα ακολουθήσει καταγγελία στην Τράπεζα Ελλάδος ως εποπτεύοντος οργάνου των ΑΧΕΠΕΥ και το Συνήγορο Καταναλωτή και Πολίτη. Τέλος, μιας και ο υποψήφιος βουλευτής είναι υποψήφιος με τη ΝΔ, αποφάσισα να αρχίσω να στέλνω στο mail του και στο mail της εταιρείας προεκλογικές αφίσες του ΣΥΡΙΖΑ...