PDA

View Full Version : Για τις νέες πινακίδες... κανείς νομικός να ρωτήσω;



Gandalf dr685sm
25/10/2005, 14:01
http://europa.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l21025.htm

Σύμφωνα με την παραπάνω Ε.Ε. οδηγία , οι πινακίδες έχουν ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΕΣ διαστάσεις στα :

* mopeds: 90 mm wide and 165 mm high;
* motorcycles and tricycles: 205 mm wide and 165 mm high.

Τώρα αν θυμάμαι καλά οι Ελληνικές είναι στα 280mm Χ 170mm ή κάνω λάθος;...

Με την παρούσα κατάσταση , πέρα απο το οτι καλύπτουν τα ενδεικτικά flash για την αλλαγή πορείας σε δίκυκλα (παπιά, scooters) λόγω μεγέθων , και το οτι εξέχουν επικίνδυνα απο το πλάτος των οχημάτων , δεν παραβαίνουν κατάφωρα και την Ε.Ε. οδηγία που συνήθως υπερισχύει των τοπικών διαταγμάτων;

Υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με το θέμα;

Gandalf

McGyver
25/10/2005, 14:02
280 x 210 mm ...

x-rider
25/10/2005, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
http://europa.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l21025.htm

Σύμφωνα με την παραπάνω Ε.Ε. οδηγία , οι πινακίδες έχουν ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΕΣ διαστάσεις στα :

* mopeds: 90 mm wide and 165 mm high;
* motorcycles and tricycles: 205 mm wide and 165 mm high.

Τώρα αν θυμάμαι καλά οι Ελληνικές είναι στα 280mm Χ 170mm ή κάνω λάθος;...

Με την παρούσα κατάσταση , πέρα απο το οτι καλύπτουν τα ενδεικτικά flash για την αλλαγή πορείας σε δίκυκλα (παπιά, scooters) λόγω μεγέθων , και το οτι εξέχουν επικίνδυνα απο το πλάτος των οχημάτων , δεν παραβαίνουν κατάφωρα και την Ε.Ε. οδηγία που συνήθως υπερισχύει των τοπικών διαταγμάτων;

Υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με το θέμα;

Gandalf



μακαρι να ειναι ετσι , αλλα και ετσι να ειναι θα εχει γινει καμια

"μιζατη" συμβαση το Υπουργειο με κανα βλακεντιο

και σιγα μην κατσουν να το αλλαξουν

Μακαρι βεβαια γιατι ειναι για γελια

OldMan
25/10/2005, 14:13
:wave2: :wave2: :wave2:

Θα πρέπει να βρεις την αντίστοιχα οδηγία (πιθανώς Υπουργική Απόφαση...) εναρμόνισης της Ελληνικής Νομοθεσίας με την Κοινοτική Οδηγία 1999/26/EC .

Αν ψάξεις στο site με τα Φ.Ε.Κ. (νομίζω του Υπουργείου Ανάπτυξης...) θα το βρεις εύκολα...

Αν και στην Εναρμόνιση αναφέρονται οι ίδιες διαστάσεις (το πιθανότερον...), τότε μπορείς να ενεργήσεις με πολλούς τρόπους...
.
.
.
.
.
Βρέστο και τα ξαναλέμε....
:wave2: :beer: :wave2:

johnpan
25/10/2005, 14:16
πλέον έχω πειστεί πως πρέπει να κοπεί κάποιος λαιμός για να κάνουμε πορεία. Έπρεπε να είχαμε βγει στους δρόμους από την πρώτη μέρα που βγήκαν αυτές οι πινακίδες, και κάθε εβδομάδα πορεία μέχρι να τις αλλάξουν... Κάθε μέρα περιμένω να δω μια οργάνωση, πρωτοβουλία, τίποτα..:confused: :confused: :confused:

SF
25/10/2005, 14:18
(Και είναι 2η φορά σήμερα)

:D:D:D:D:D

Βρε κουτά, γιατί χάνετε τον χρόνο σας? Αφού έχετε τη ΜΟΤΟΕ που σας φροντίζει και μάχεται για τα δικαιώματά σας και την ασφάλειά σας...

Αχ κουτά....

:smokin: :wacko: :wacko: :wacko:

:yuck: :bigcry:


Τουλάχιστον ας ελπίσουμε ότι στο προσεχές μέλλον θα ασχοληθεί ο ειδικός τύπος... Όχι ότι θα ιδρώσει κανένα υπουργικό αφτί, αλλά λέμε τώρα...
:yuck:

Gandalf dr685sm
25/10/2005, 14:23
Αφορμή για το email αυτό , είναι η προσπάθεια ανεύρεσης απάντησης , πάνω σε ενα θέμα που αφορά την έκδοση των νέων πινακίδων κυκλοφορίας , και επειδή δεν ήταν δυνατόν να βρώ κάποιο email επικοινωνίας , για το υπουργείο μεταφορών , υπέθεσα οτι θα μπορούσα να θέσω το ερώτημα μου εδώ.
Αν πράττω λανθασμένα , παρακαλώ όπως αγνοήσετε το ερώτημα αυτό.

Ως αναβάτης/οδηγός οχημάτων , παρατήρησα οτι οι πινακίδες κυκλοφορίας πλέον έχουν αλλάξει και συμβαδίζουν με την Ευρωπαϊκή οδηγία.
Σύμφωνα τώρα με την νέα αυτή διάταξη , οι νέες πινακίδες κυκλοφορίας, έχουν το σήμα που αντιπροσωπεύει την σφραγίδα της Ελληνικής Κυβέρνησης όπως και το σήμα της Ε.Ε.


http://europa.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l21025.htm

Σύμφωνα με την παραπάνω Ε.Ε. οδηγία , οι πινακίδες έχουν ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΕΣ διαστάσεις στα :

* mopeds: 90 mm wide and 165 mm high;
* motorcycles and tricycles: 205 mm wide and 165 mm high.

Τώρα αν θυμάμαι καλά οι νέες Ελληνικές πινακίδες είναι στα 280mm Χ 210mm , για τα ανάλογα οχήματα
Με την παρούσα κατάσταση , πέρα απο το οτι καλύπτουν τα ενδεικτικά flash για την αλλαγή πορείας σε δίκυκλα (παπιά, scooters) λόγω μεγέθων , και το οτι εξέχουν επικίνδυνα απο το πλάτος των οχημάτων , δεν παραβαίνουν και την Ε.Ε. οδηγία που συνήθως υπερισχύει των τοπικών διαταγμάτων;

Πέρα απο το αισθητικό λοιπόν των πραγμάτων που πάνω στο πίσω μέρος μια μοτοσυκλετας εμφανίζεται (συγνώμη για το χιούμορ μου) πλακάτ "διαφημιστικών διαστάσεων", είναι άκρως επικίνδυνο , καθώς μπορεί πραγματικά να προκαλέσει ατύχημα , αποκρύπτωντας την ένδειξη αλλαγής πορείας της μοτοσυκλέτας, ακόμα και αν ο αναβάτης , έχει ενεργοποιήσει το ενδεικτικό flash.

Μήπως κύριε Υπουργέ θα έπρεπε να εκδοθούν και εναλλακτικών διαστάσεων πινακίδες, ομοίως πράττοντας , όπως στην περίπτωση των τετράτροχων οχημάτων , όπου υπάρχουν δύο διαστάσεων πινακίδες κυκλοφορίας;


Ευχαριστώ πολύ για τον όποιο χρόνο διαθέσετε για την ανάγνωση του παραπάνω κειμένου και ευελπιστώ στην σύντομη απάντηση σας.

Νίκλαν Αλέξανδρος




Το παραπάνω απεστάλλη μόλις στο email επικοινωνίας στο προσωπικό site του Υπουργού Μεταφορών με την ελπίδα οτι μπορεί να λάβουμε κάποια επίσημη απάντηση....

Gandalf

makis206
25/10/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
280 x 210 mm ...

Γαμώ τα υπουργεία μου γαμώ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ξεχάστηκες Mc ! :a013:


:beer:

Gandalf dr685sm
25/10/2005, 14:31
http://www.thessdrive.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=414&mode=thread&order=0


το άρθρο για τις πινακίδες μοτοσυκλετών περιέχεται εδώ , όπου και είναι εμφανές , οτι ΔΕΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΕΤΑΙ με την κοινοτική οδηγία...


Θα περιμένω λοιπόν προς το παρόν επίσημη απάντηση , αν λάβω ποτέ...


Gandalf

cityfly
25/10/2005, 14:38
Τα ΦΕΚ τα εκδίδει το εθνικό τυπογραφείο

το σάιτ του είναι το www.et.gr

μόνο το πρώτο τεύχος είναι προσπελάσιμο δωρεάν αλλά λογικά δε αυτό θα περιέχεται η όποια σχετική υπουργική απόφαση ή νόμος

Cpt. Haddock
25/10/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το παραπάνω απεστάλλη μόλις στο email επικοινωνίας στο προσωπικό site του Υπουργού Μεταφορών με την ελπίδα οτι μπορεί να λάβουμε κάποια επίσημη απάντηση....

Gandalf

Συμφωνώ απολύτως με το mail.

:a18:

Πρότασή μου: Να το ξαναστείλεις στο mailbox του ΥΜΕΤ (του υπουργείου όχι του υπουργού) με κοινοποιήσεις:

α) Γραφείο πρωθυπουργού
β) Γραφείο Ευρωπαϊκής ένωσης στην Ελλάδα (λέω στην Ελλάδα για να μην κάνεις μετάφραση)
γ) Συνήγορο του πολίτη
δ) Πασόκ
ε) Κάποια εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας

Τα δ και ε για περισσότερο ντόρο

Ηλίας

Gandalf dr685sm
25/10/2005, 14:44
Να είσαι σίγουρος οτι αυτό θα γίνει, αν με "συνδέσουν" με Κάιρο , μιας και τα email αυτά όπως γνωρίζεις δεν τα διαβάζει απευθείας ο Υπουργός , αλλά κάποια γραμματέας πρώτα.


Gandalf

KeLeYTiS
25/10/2005, 17:02
E ρε και να διαβασει κανεις απο το υπουργειο το παρον τοπικ τι εχει ενα γινει...

Ειδικα εκει που λετε οτι καλυπτει τα φλασακια....

Νεος νομος

Υποχρεωτικα φλασακια γκουμουτσες για να μην κρυβονται πισω απο την πινακιδα...

Ηδη αρχισε να βγαινει και κιτ για μετατροπη στα μηχανακια που εχουν μικρα φλασακια :rotflmao: :rotflmao:


26849

AFTER
25/10/2005, 17:29
Να μην πω καμια κουβεντα για τις λεσχες τωρα... :mad:

Κανουν αλλη δουλεια απο το να μαζευονται για κοψιδια στην Χαλκιδα, και να καυχιζονται ''πω πω φτασαμε ως εδω με τις μηχανες!!''

Καν'τε ΔΟΥΛΕΙΑ ρε!!

Multi-Duc
25/10/2005, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Να μην πω καμια κουβεντα για τις λεσχες τωρα... :mad:

Κανουν αλλη δουλεια απο το να μαζευονται για κοψιδια στην Χαλκιδα, και να καυχιζονται ''πω πω φτασαμε ως εδω με τις μηχανες!!''

Καν'τε ΔΟΥΛΕΙΑ ρε!!

+1

McGyver
25/10/2005, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γαμώ τα υπουργεία μου γαμώ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ξεχάστηκες Mc ! :a013:


:beer:

Έχεις δίκιο...

Γ@μώ τα υπουργεία μου, γ@μώ!

kapeos
25/10/2005, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
(Και είναι 2η φορά σήμερα)

:D:D:D:D:D

Βρε κουτά, γιατί χάνετε τον χρόνο σας? Αφού έχετε τη ΜΟΤΟΕ που σας φροντίζει και μάχεται για τα δικαιώματά σας και την ασφάλειά σας...

Αχ κουτά....



:yuck:


:lol: :lol:

ΜΟΤΟΕ?????:lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και μετά μας λένε να γίνομε μέλη για να πληρώνουμε λιγότερα στις πανελλένιες :rotflmao:







ΥΓ Μόλις μου ήρθε ιδέα να στείλω e-mail στον Παπαδάκη στο Καλημέρα antenna. Τουλάχιστον μπορεί να ασχοληθεί εκείνος με το θέμα "τουλάχιστον":bawl:

SF
25/10/2005, 21:31
Dear Alex, dear all

Ο ορθός τρόπος είναι έγγραφη επιστολή στον αρμόδιο υπουργό ή υφυπουργό ή Γ.Γ. ή διευθυντή υπηρεσίας. Την επιστολή τη στέλνουμε με συστημένο ταχυδρομείο, ή την πάμε οι ίδιοι και παίρνουμε αρ. πρωτοκόλλου.

Σύμφωνα με το Σύνταγμα, η υπηρεσία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να σου απαντήσει εγγράφως, και να τεκμηριώσει τις θέσεις της, μέσα σε 30 ημέρες.

Ο ΣτΠ δεν έχει σχέση. Σε αυτόν πάμε όταν υπάρχει τελεσίδικη απόφαση δικαστηρίου που θεωρούμε ότι είναι άδικη.

Σχέση ίσως έχει αρμόδιος Εισαγγελέας, αλλά αν είχαμε και κανέναν δικηγόρο να μας τα πεί χαρτί και καλαμάρι... καλά θα ήταν.

Α, θυμήθηκα: ΕΧΕΙ Η ΜΟΤΟΕ!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Τέλος, η όποια επιστολή θα πρέπει να είναι γραμμένη με σωστό ύφος και γλώσσα. Αυτά τα τελευταία δείχνουν στον αναγνώστη (τον υπουργό π.χ.) με ποιόν ακριβώς έχει να κάνει.

SF
25/10/2005, 21:34
Να προσθέσω ότι:

Επειδή έχω στείλει email σε αρκετά υπουργεία και υπηρεσίες, θέλω να πώ ότι κάποια είναι ουσιαστικά offline, κάποια απαντούν, και σε 1-2 περιπτώσεις έλαβα απάντηση ανάλογη της έγγραφης. Δηλαδή Word document με αρ. πρωτοκόλλου κλπ κλπ. Σε άλλη περίπτωση έλαβα την απάντησή μου, πάλι επίσημα απο το ταχυδρομείο, αλλά μετά από ~3 μήνες. Εχω κι άλλα παραδείγματα, αλλά η ουσία είναι ότι για να είμαστε σίγουροι, η δουλειά πρέπει να γίνεται εγγράφως...

tifoefs
25/10/2005, 21:44
Κανα δοντι δε παιζει ρε ;;

Μονο για στρατο υπαρχουν ;;;

Ελληνιστι κανα γλυψιμο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Αλλοιως δε γινεται τιποτα ......

:winka:

ea6gka
25/10/2005, 22:04
φανταζομαι οτι δε τους φερανε ενα δειγμα με τις διαστασεις να τη δουνε πως ειναι , απλα αν δει κανεις 28Χ21 εκατοστα στο χαρτι ενταξει λεει ειναι μικρες, βγαλτε τες.


εδω στους δρομους κανουνε "μπαλαμουτι" το πςριφημο αυτο τεχνασμα των ελληνων μηχανικων , στις πινακιδες ρε θα κολλησουμε .Αι ισα περα

bonepeeler
25/10/2005, 23:08
Δε στέλνετε το mail και στον Άρη Σταθάκη;

Εκείνος δε μπορεί να βοηθήσει;

Tropeas
26/10/2005, 00:08
εχεις κάνα Mail του?

να του στείλω και τα δικά μου?

bonepeeler
26/10/2005, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
εχεις κάνα Mail του?

να του στείλω και τα δικά μου?

Δεν το βρίσκω.:sad:

SF
26/10/2005, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Δε στέλνετε το mail και στον Άρη Σταθάκη;

Εκείνος δε μπορεί να βοηθήσει;


:D :D :lol:

Ο Σταθάκης μπονπίλερ μου έχει γίνει βουλευτής όπως ξέρεις. Πάνε οι παλιές-καλές ημέρες της Θέσης Του Οδηγού!!
;)

Τον έχουν μαγκώσει τα γρανάζια τώρα...

Cpt. Haddock
26/10/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Δε στέλνετε το mail και στον Άρη Σταθάκη;

Εκείνος δε μπορεί να βοηθήσει;


stathakis@parliament.gr

http://www.parliament.gr/synthesh/mp.asp?MPID=749

:wave2:

Gandalf dr685sm
26/10/2005, 09:19
Κώστα - SF, επειδή γνωρίζω πως έχεις ασχοληθεί ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ, με αυτά τα θέματα στο παρελθόν,...

γνωρίζω οτι θες να βοηθήσεις...

όπως είπα και πριν , το email είναι μια πρώτη ένδειξη επαφής απο ενα ιδιώτη. Όπως έχεις δεί και εσύ, η μόνη λέσχη (κακά τα ψέματα!!) που είναι "ακτιβιστική", είναι ο Άνεμος και το TDM club. Αλλά τι να πρωτοκάνουν;

Αν κάποιος φορέας ή λέσχη τώρα θέλει να μπεί μπροστά, ευχαρίστως να παραδώσω οτι έχω μαζέψει ώς τώρα που περιλάμβάνει...


1) Directiva για τις διαστάσεις των ενδεικτικών flash (οχι φίλοι μου δεν μπορούν να προεκταθούν κατά το δοκούν καθότι παράνομο απο την Ε.Ε.)
2) Directiva για τις διαστάσεις των πινακίδων απο την Ε.Ε.
3)Υπουργική απόφαση που καθορίζει στον ανάδοχο τις διάστάσεις των πινακίδων για τα Ελληνικά οχήματα.
4)Την προσωπική μου βοήθεια , σε οτι αφορά το όλο θέμα, που ακόμα και αν δεν είναι τόσο σημαντικό όσο άλλα, εκεί μπορώ να παρέχω περισσότερα...


Αν τώρα δεν βρεθεί κανείς, κάνω οτι κάνω μόνος μου και βλεπουμε απο εκεί και πέρα.


Gandalf

afrotwin
26/10/2005, 11:37
re magkes min gelate ine sovaro to provlima
sto africa i kenouria pinakida mou klini tin tripa tis eksatmisis mia xara ti 8a kanoume

ke ego den exo nomimi pinakida ke prepi na tin alakso kapia stigmi ke tora 8a fao paketo...

SF
26/10/2005, 12:23
Αλεξ, εγώ θα άρχιζα με ένα τηλεφωνάκι στη ΜΟΤΟΕ (ναι, χωρίς πλάκα τώρα), ή ακόμα και στη ΛΕΜΟΤ... Μετά βλέπουμε.

:wave2:

tifoefs
27/10/2005, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
re magkes min gelate ine sovaro to provlima
sto africa i kenouria pinakida mou klini tin tripa tis eksatmisis mia xara ti 8a kanoume

ke ego den exo nomimi pinakida ke prepi na tin alakso kapia stigmi ke tora 8a fao paketo...

Bgale mia foto va dw tnv AT sou me tapsi va loiwsw ...........

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MIKE_16V
27/10/2005, 09:37
Χτες το βραδυ ειδα ενα Ζ750 με την καινουργια πινακιδα, λοιπον ο τυπος την ειχε βαλει κατω απο την ουρα, επιανε ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΟ ΠΛΑΤΟΣ:hypnotize :hypnotize :yuck: :yuck:

ηταν σαν προστατευτικο της ουρας, λες και εβαζες κατι να μην λερωνει την ουρα!!!

Αθλιο, ασε που παρολο που ηταν εκει η πινακιδα μπορουσες να δεις κανονικα τον αριθμο, αφου ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ:eyepop:

Δεν ξερω τι θα γινει παιδες, εγω με το καλο οταν το παρω το καινουργιο, θα παω να φτιαξω παρανομη πινακιδα μικρη και θα την βαλω πισω, αυτο το ΠΡΑΓΜΑ δεν προκειτε να το βαλω στο μηχανακι μου:a43:

Lazio
27/10/2005, 11:54
κοιτα μολις κοψουν αρκετες και διωξουν αρκετο υλικο για να κονομησουν...μετα θα τις επαναφερουν στο κανονικο μεγεθος
:a31: :a31:
Ημασταν και θα ειμαστε κρατος της ΠΛΑΚΑΣ

tifoefs
27/10/2005, 18:24
δεν ειναι παρανομο να βαλεις αλλη μικροτερη ....

Αρκει να βρεις τροπο να κουβαλας και τη νεα μαζυ σου !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MIKE_16V
27/10/2005, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
δεν ειναι παρανομο να βαλεις αλλη μικροτερη ....

Αρκει να βρεις τροπο να κουβαλας και τη νεα μαζυ σου !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αααα ενταξει τοτε, θα την βαλω στην πρεσα και θα την διπλωσω μεχρι να χωραει στην τσεπη μου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και θα την εχω παντα μαζι μου:beer: :beer:

Spitfire
20/11/2005, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
δεν ειναι παρανομο να βαλεις αλλη μικροτερη ....

Αρκει να βρεις τροπο να κουβαλας και τη νεα μαζυ σου !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εισαι σιγουρος γι αυτο που λες?

tifoefs
20/11/2005, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spitfire
Εισαι σιγουρος γι αυτο που λες?

Φυσικα !!! Κοιτα να δεις ακομα και σε αυτοκινητα που απο design δε δεχονται τεραστιες πινακιδες μπορεις να βαλεις custom αν εχεις την αυθεντικη μαζυ σου.

Εξαλλου τι ρολο παιζει μια πινακιδα ;;

Να βλεπουν τον αριθμο κυκλοφοριας .............
Αν τον βλεπουν μπορουν να δουν και σε ποιον ανηκει απο τα computers που εχουν και επισης να δουν τι ειδους μηχανη ειναι, ποσα προστιμα εχει (αν εχει), τι εκρεμοτητες στο δημοσιο υπαρχουν και ακομα την οικονομικη κατασταση του κατοχου !!!

Καταλαβες ;

:D

ela ela
20/11/2005, 21:58
Παιδια καλη αυτη η προσπαθεια που κανετε για τις πινακιδες!
Εγω σε προηγουμενο thread ειχα κανει μια κινηση να μαζεψουμε ηλεκτρονικες υπογραφες.....αλλα απο οτι φαινετε δεν πηγε μπροστα η δουλεια.....

tifoefs
20/11/2005, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Παιδια καλη αυτη η προσπαθεια που κανετε για τις πινακιδες!
Εγω σε προηγουμενο thread ειχα κανει μια κινηση να μαζεψουμε ηλεκτρονικες υπογραφες.....αλλα απο οτι φαινετε δεν πηγε μπροστα η δουλεια.....

Για πες σε κανα μοντ να το κανει στικι !!

Αλλοιως δε φαινεται !!

Εγω παντως θα εγραφα στ΄ $#%$ μου τη μεγαλη πινακιδα και θα εβαζα custom !!

:D :D :D

ela ela
20/11/2005, 22:03
Tι σημαινει το 'στικι' δεν το λες καλυτερα εσυ που ξερεις να μην καθυστερουμε....

tifoefs
20/11/2005, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Tι σημαινει το 'στικι' δεν το λες καλυτερα εσυ που ξερεις να μην καθυστερουμε....

Sticky βρε !!

Να ειναι πανω πανω κολλημενο στις Γενικες !

:lol: :lol: :lol: :lol:

Tropeas
28/11/2005, 21:32
θα οργανωθούμε , να κάνουμε κάτι για αυτό?

SF
28/11/2005, 21:38
Ρε σεις, πάλι τα ίδια θα λέμε? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να έχεις άλλη πινακίδα πλην της επίσημης.

Γκάνταλφ τι έγινε με εκείνη την επιστολή? Πήρες ποτέ απάντηση?
:D

Btw το Σύνταγμα υποχρεώνει κάθε δημόσια υπηρεσία να απαντά εγγράφως και τεκμηριωμένα σε αιτήσεις πολιτών μέσα σε 30 ημέρες!

:)

Tropeas
28/11/2005, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Γκάνταλφ τι έγινε με εκείνη την επιστολή? Πήρες ποτέ απάντηση?
:D

Btw το Σύνταγμα υποχρεώνει κάθε δημόσια υπηρεσία να απαντά εγγράφως και τεκμηριωμένα σε αιτήσεις πολιτών μέσα σε 30 ημέρες!

:)

Σωστος!!!
διαβασμένος όπως πάντα,

... παιδιά , εγω μαζί σας με όλες μου τις δυνάμεις...

SF
28/11/2005, 22:44
ΧΑ! ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΗΜΟΥΝ. :D:D
Άρθρο 10 - Δικαίωμα αναφοράς. 60 μέρες τελικά... Και αφήνει και ένα κενό τελικά. Δηλαδή είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν μόνο έχεις κάνει 'επίσημη' αναφορά-καταγγελία-αίτηση.

...

Tropeas
28/11/2005, 22:57
Πάντα με επίσημο ταχυδρομείο,
και τα τελευταια 2 χρόνια η Ελληνική Δημοκρατία αναβαθμίστικε και ανακαλυψαμε και το τηλε-ομοιότυπο (fax) και τα θεωρούν και τα 2 επίσημα έγραφα , τα πρωτοκολούν και είσαι κατοχυρωμένος...

Βλέπεις συστασεις τις κομμισιόν....;) :D αλλά και πρόστιμα που πληρώνουμε... ;)

kxIII
29/11/2005, 19:05
Συμφωνώ με τον JohnPan. Μόνο έτσι τελικά αλλάζει κάτι σε αυτή τη χώρα.

steliosf78
29/11/2005, 21:57
PAIDIA TO KRATOS DEN EINAI XAZO OLA TA KANI GIA NA TA KONOMAI !
KAI AYTOS EINAI ENAS POLY KALOS TROPOS GIA NA KOBI KLISHS GIATI AYTO TO PRAGMA POY TO LENE PINAKIDA DEN EINAI PRAKTIKO (OPOTE PLIRONE ) AKOMA KAI AN EINAI PARANOMO DEN UA TO ALAJOYN OTI KAI NA GINI ! APO TIN STIGMI POY AYTI UA TA KONOMANE DEN TOYS ENDIAFERI!
(KAI ME TA TELONIA DEN PLIRONOYN TERASTIA PROSTIMA: KAI TI EGINE AFOY AYTA POY BGAZOYN EINAI PERISOTERA APO AYTA POY DINOYN!!!!!!!!!!)
ARA ASTOOO!!!

H PROTASI MOY EINAI NA BALOYME TIRANTES STIS PINAKIDES KAI NA TIS KREMAME STHS PLATI MAS


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: